#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2011 12:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα συνέβαινε αν ο κ. Δρούτσας ήταν υπουργός στην …Γερμανία



Σάλος έχει ξεσπάσει στην Γερμανία με τον  υπουργό Άμυνας, Καρλ Τέοντορ τσου Γκούτενμπεργκ, που κατηγορείται  ότι έκανε  λογοκλοπή στο  διδακτορικό του. Πολλοί μάλιστα ζητάνε την παραίτησή του και ο ίδιος χθες ζήτησε δημόσια συγνώμη. «Εάν υπάρχει πράγματι λογοκλοπή και επιβεβαιωθεί από την αρμόδια επιτροπή του πανεπιστημίου μπορεί  να του κοστίσει τον  υπουργικό  του θώκο» αναφέρει ο Γερμανικός τύπος.

Ο δικός μας υπουργός Εξωτερικών, Δημήτρης Δρούτσας , που δεν έχει καθόλου διδακτορικό δεν χαλάει την ζαχαρένια του. Παρουσιάστηκε ως καθηγητής χωρίς να είναι, μας έλεγε ότι αγαπάει την Κύπρο τόσο πολύ που έκανε διδακτορικό με θέμα την ένταξή της στην Ε.Ε , ενώ ΔΕΝ έχει καθόλου διδακτορικό , παρ’ ότι σε παλαιότερες συνεντεύξεις του άφηνε να εννοείται ότι μπορεί να έχει και δύο διδακτορικά!

Αλλά εδώ δεν είναι Γερμανία. Εδώ είναι Βαλκάνια. Ποιος να ευαισθητοποιηθεί με κάτι τέτοια;



Αποσπάσματα από συνέντευξη του Δημήτρη Δρούτσα στην εφημερίδα Έθνος και τη Φώφη Γιωτάκη.

-Ως καθηγητής Ευρωπαϊκού Δικαίου και νομικός σύμβουλος του πρώην Καγκελάριου της Αυστρίας ήλθατε στην Αθήνα, δίπλα στον τότε υπουργό των Εξωτερικών. Πώς σας έπεισε ο κ. Παπανδρέου;

"Με τον κ. Παπανδρέου υπήρχε ήδη ταύτιση απόψεων για τα μεγάλα θέματα, τη στρατηγική και τους στόχους. Όταν έγινε υπουργός Εξωτερικών μου είπε: «Πάμε, ήρθε η ώρα». Αρκούσε. Θεώρησα δε μεγάλη τιμή την ευκαιρία να εργαστώ για τα συμφέροντα της πατρίδας μου."

…….

-Κλείσατε την πρώτη επίσημη επίσκεψη του κ. Παπανδρέου ως πρωθυπουργού στην Κύπρο. Εκτός από τον συμβολισμό... και προσωπικά...

"Γεννήθηκα στη Λευκωσία, όπου πέρασα τα παιδικά μου χρόνια. Έζησα την εισβολή, μια εμπειρία που με έχει σημαδέψει. Δεν είναι παράξενο ότι το Κυπριακό με ακολουθεί έκτοτε. Η πρώτη μου διδακτορική διατριβή είχε ως αντικείμενο την ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Ήταν, λοιπόν, πολύ σημαντικό για μένα το γεγονός ότι εργάστηκα αργότερα για τον ίδιο στόχο."

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 19/02/2011 12:21:43

    Έχει παιδικά ψυχικά τράυματα από τη Λευκωσία, για αυτό κάνει shopping therapy στην ΝΥ, ώστε να τα ξεπεράσει.

    • BABIS avatar
      BABIS @ ο Μήτσος 19/02/2011 12:49:35

      Tι έγινε με την ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ? Πήγαινε σε στοκατζίδικα για να αγοράσει το pedi κουστούμια σε τιμή ευκαιρίας και να κάνει στο ELADA την φιγούρα του?
      Κάτι άκουσα σε μια εκπομπή του Λαζόπουλου και δεν το έχω καταλάβει.

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ BABIS 19/02/2011 13:04:36

        Παραπονέθηκαν οι κάτοικοι της ΝΥ γιατί πληρώνουν υπέρογκα ποσά και ταλαιπωρούνται από κυκλοφοριακά προβλήματα που προκύπτουν από άσκοπες μετακινήσεις ξένων υπουργών και διπλωματών.

        Από NY Post: A source told me the shopaholic diplomat was Greek Foreign Minister Dimitros Droutsas. Who knew Greeks refuse to pay retail? h++p://fur.ly/4x6v

  2. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 19/02/2011 12:59:51

    Αν αυτά είναι έτσι και αν ο Δρούτσας διαλαλεί ότι είναι διδάκτορας ενώ είναι ο κύριος κανένας, τότε γενιούνται ερωτηματικά αν η ΝΔ τα γνωρίζει και αν τα γνωρίζει γιατί δεν τον ξεβρακώνει.

  3. babis avatar
    babis 19/02/2011 13:15:27

    Πώς σας έπεισε ο κ. Παπανδρέου;
    χαχαχα, τον παρακάλαγε κιόλας, ρε τι άλλο θα ακούσουμε!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ babis 19/02/2011 13:33:55

      Μπρούμυτα ή ανάσκελα?

      • anemos uk avatar
        anemos uk @ Orestios 19/02/2011 14:37:50

        Δεν το βρίσκω καθόλου απίθανο να τον παρακάλεσε κιόλας, δεν βλέπετε τι έχει μαζέψει γύρω του ο GAP? μονο ο Δρούτσας είναι?, Η Γεννήματα τι την έχει γιατί ο μπαμπάς της μας έκανε ένα ΕΣΥ που είναι υπό διάλυση? Η τον Τσάρο που δεν ξέρει που Πάνε τα τρία

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/02/2011 13:17:45

    «…..Θεώρησα δε μεγάλη τιμή την ευκαιρία να εργαστώ για τα συμφέροντα της πατρίδας μου.»
    Τον πρόξενό μας στην Κορυτσά γιατί τον ανακάλεσε; Επειδή "τόλμησε" να χρησιμοποίησει τους όρους "Έλληνες" και "Βόρεια Ήπειρος";
    Συγκεκριμένα σε εκδήλωση της "ΟΜΟΝΟΙΑΣ", μιλώντας σε μέλη της ελληνικής μειονότητας χρησιμοποίησε φράσεις όπως "την περιοχή αυτή την αποκαλούμε Βόρειο Ήπειρο", " και "οι παππούδες σας ήταν Έλληνες",δλδ να δηλώνουν ότι είναι Έλληνες, όπως αναγνωρίζονται από το Πρωτόκολλο της Κέρκυρας του 1914 .
    Αντίθετα όσοι θέλουν,κυρίως από τους κυρίους του τουρκικού προξενείου, μπορούν ανεμπόδιστα να αποκαλούν τουρκική την από την Συνθήκη της Λωζάνης (30/1/1923) μουσουλμανική μειονότητα .

  5. kiki avatar
    kiki 19/02/2011 13:18:48

    @ Βαβι,
    Ναι λυσσαξε στα στα ψωνια , μεχρι που τον κραξανε οι Αμερικανικες εφημεριδες.
    Τωρα για το παρελθον του εν λογω, ατομου, γιατι για ανθρωπο δεν...
    Γιος χουντικου πρεσβη στην κυπρο, ο οποιος εμπλεκεται στο πραξηκοπημα κατα του μακαριου, και μετα στην εισβολη των τουρκων.απο τους λιγους που αποταχτηκαν μετα την χουντα.
    Παιδικα τραυματα , ισως.
    Εχει δηλωσει βοηθος καθηγητη στην Βιεννη, η καθηγητης χωρις μεταπτυχιακο και διδακτορικο, ψεμματα.Εκει για να γινεις ακαδημαικος δασκαλος χρειαζονται και οι δυο τιτλοι, δεν ειναι Ελλαδα, οποιος περναει απ εξω γινεται καθηγητης.
    Παρα το κραξιμο που εφαγε για το ψευτικο βιογραφικο του, παραμενει στην θεση του,και ουδεις ανησυχησε απο το κυβερνητικο τσιρκο.διοτι ειναι φιλος του ΓΑΠ , οικογενειακος.
    Κατα την προσωπικη μου αποψη, εκτος απο τα αμφιβολου τυπικα προσοντα του ΓΑΠ, ολη η κυβερνηση ειναι αμφιβολου επιστημονικης καταρτησης σε οποιοδηποτε τομεα .καλη ειναι για ΜΚΟ και γυμναστηρια, αλλιως ,πλεμπα.

    • manos avatar
      manos @ kiki 19/02/2011 18:38:34

      Στο Βυζάντιο τους έλεγαν σφουγγοκωλάριους :-)

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 19/02/2011 13:40:05

    Το βασικό θέμα είναι ότι παρά το ψέμα πέρασε αλώβητος. Θα μπορούσε να πιέσει να πάρει, όπως και πολλοί άλλοι, ένα κομματοσκυλικό διδακτορικό χαλαρά.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/02/2011 14:09:28

    Θα πηγαινε τοιχο τοιχο........... ;)

    ΠΠ

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 19/02/2011 14:43:44

    Δεν ξέρω τι θα πεί "στην πρώτη μου διδακτορική...". Τουλάχιστον στην Αμερική, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ, και δικαίως διότι δεν νοείται να έχει κανείς δύο. Ο λόγος είναι απλός: Η απόκτηση διδακτορικού εξυπονοεί την εντρύφηση σε μεθόδους γνωστικές με γενική εφαρμογή ανεξαρτήτως του ιδιαίτερου πεδίου. Τα τιμητικά διδακτορικάαπο την άλλη είναι απλώς τίτλοι τιμής και εκτίμησης και γι΄αυτό μπορούν να δοθούν σε οποιονδήποτε κρίνει ένα πανεπιστήμιο.

    • manos avatar
      manos @ Νίκος 19/02/2011 17:49:21

      Μπέρδεψε τα γράμματα της λέξης. Μάλλον ήθελε να πει ..."στην πρώτη μου δικτατορική"...
      Αυτό που βλέπω είναι ότι μας κυβερνάει ένα παρεάκι σαν αυτό του σήριαλ 50-50.
      Γυμναστήριο, ψώνια, ουζερί, ζειμπέκικα, και πάνω απ'όλα χαβαλές.

      • kiki avatar
        kiki @ manos 19/02/2011 18:04:17

        Ετσι ακριβως.

    • kiki avatar
      kiki @ Νίκος 19/02/2011 18:06:25

      Στην ευρωπη μπορεις να παρεις και δυο και τρια, δεν εχεις περιορισμους .
      το θεμα ειναι οτι ουτε μεταπτυχιακο δεν εχει, πως να παρει διδακτορικο?
      ασε που ειπε οτι εκανε λαθος γραφοντας το βιογραφικο του, κανεις τετοια λαθη μωρε.
      απατεων, και αποκρουστικος ο ατιμος.

  9. δημης avatar
    δημης 19/02/2011 19:47:13

    ΚΙ ΟΜΩΣ !!!! ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ....
    -ΣΤΟΝ ΔΩΣΙΛΟΓΙΣΜΟ
    -ΣΤΟ ΨΕΜΑ
    -ΣΤΗ ΛΑΜΟΓΙΑ
    -ΣΤΗΝ "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ"ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ
    -ΣΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ
    -ΣΤΗΝ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ

  10. fitsulas avatar
    fitsulas 19/02/2011 21:36:15

    Έχω μια άλλη ερώτηση κε Σγουρέ.
    Θα έβαζαν στη θέση του την Ντόρα και τον Βαληνάκη;

  11. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/02/2011 21:56:50

    Μας έχουν καταξεφτιλίσει πλέον.

    Εδώ η χώρα έχει πουληθεί και αλωθεί από τους λαθρομετανάστες και αυτοί θέλουν να εξάγουν την δημοκρατία του κάνουμε ότι γουστάρουμε του ΠΑΣΟΚ...

  12. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/02/2011 21:59:35

    Μας έχουν καταξεφτιλίσει πλέον.

    Εδώ η χώρα έχει πουληθεί και αλωθεί από τους λαθρομετανάστες και αυτοί θέλουν να εξάγουν την δημοκρατία του κάνουμε ότι γουστάρουμε του ΠΑΣΟΚ...

    h--p://cnn.com/video/?/video/world/2011/02/18/ctw.intv.droutsas.cnn

  13. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 19/02/2011 22:04:42

    "Γεννήθηκε το 1968 στη Λευκωσία όπου υπηρετούσε ο πατέρας του". Ως τι υπηρετούσε; Γνωρίζει κάποιος;

  14. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 19/02/2011 22:52:36

    Για το ποσο πολυ αγαπα την κυπρο ειχε πει ο Μεγαλος Τασος Παπαδοπουλος οτι "οσω ζω αυτος δεν προκειτε να πατησει το ποδι του στην Κυπρο"...
    Οσον αφορα το πτυχιο, που να βρεθει η τσιπα!!!

  15. babis avatar
    babis 20/02/2011 15:31:40

    Αν ήταν Γερμανία πρώτον δεν θα ήταν υπουργός και δέυτερον άντε το πολύ να πήγαινε καφέδες στον υπουργό!!!