#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα περιλαμβάνει το Μνημόνιο 2



[caption id="attachment_103944" align="alignnone" width="600" caption="End of the Life"][/caption]



Κλείδωσε η συμφωνία για την 5η δόση του δανείου, παρά τα νέα αρνητικά δημοσιεύματα ότι δήθεν το ΔΝΤ δε θα πληρώσει το δικό του μερίδιο. Και κλείδωσε γιατί βασική προϋπόθεση ήταν να συμφωνήσει η κυβέρνηση στο Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα το οποίο θα είναι εξαιρετικά σκληρό για τον ελληνικό λαό ώστε να μας δοθεί και νέο δάνειο. Πιθανότατα την Παρασκευή θα κατατεθεί στο υπουργικό συμβούλιο το Μεσοπρόθεσμο και να πάρει το πράσινο φως για να πάει στη Βουλή όπου και θα δοθεί η μεγάλη μάχη. Πέραν της φορολογικής αφαίμαξης, εκείνο που θα εντυπωσιάζει είναι το άνοιγμα και πάλι του εργασιακού με τη θεσμοθέτηση στην κυριολεξία της γενιάς των 500 ευρώ, αλλά και της μείωσης των συντάξεων μέσω του ψαλιδίσματος των επικουρικών.

Σημαντικό είναι επίσης ότι κάτω από την πίεση των ξένων, τα μέτρα επισπεύδονται και πολλά θα ξεκινήσουν μέσα στο καλοκαίρι αν και αρχικά είχε ειπωθεί ότι θα υλοποιηθούν από το 2012.

Αυτό που φαίνεται να προκρίνεται είναι ότι οι μειώσεις του ΦΠΑ θα πάνε για την επόμενη χρονιά ενώ δεν αποκλείεται να υπάρξουν άμεσα μετατάξεις προϊόντων από το 13% στο 23%.

Το Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, το οποίο καλύτερα να λέμε Μνημόνιο 2 για να μην ξεχνιόμαστε, θα περιλαμβάνει τα εξής μέτρα:

Αυξήσεις σε φόρους ακινήτων, ακριβότερα τέλη κυκλοφορίας, πιθανότατα κατά 20%, πιθανότατα μειώσεις στο αφορολόγητο όριο πράγμα που σημαίνει μεγαλύτερες παρακρατήσεις φόρων και μάλιστα αναδρομικά.

Το δραματικό είναι ο εργασιακός Μεσαίωνας για τα νέα παιδιά, έως 24 ετών που μπαίνουν στον στίβο της εργασίας. Όσοι δεν έχουν επαγγελματική εμπειρία θα πληρώνονται κατά 20% χαμηλότερα από τη Συλλογική Σύμβαση, δηλαδή μικτός μισθός κάτω από τα 600 ευρώ.

Θα υπάρχει η δυνατότητα συμβάσεων ορισμένου χρόνου 3ετούς διάρκειας με έως και 3 χρόνια ανανέωση, χωρίς να γίνονται αυτές αορίστου χρόνου.

Δίνεται η δυνατότητα ευελιξίας στην εργασία με κατάργηση του 8ώρου και με 10ωρα χωρίς πληρωμή υπερωριών.

Στη Δημόσιο τομέα ανατρέπονται τα πάντα αφού στο τραπέζι μπήκε η άρση της μονιμότητας, ειδικά στους φορείς που καταργούνται. Σε σημερινή σύσκεψη αποφασίστηκε να καταργηθούν εκατοντάδες φορείς του δημοσίου και οι υπάλληλοι θα αξιολογηθούν.

Μειώνεται κατά 10% το εφάπαξ όσων υπαλλήλων έχουν υποβάλλει αίτηση από το 2009 και μετά ενώ μειώνεται 8% κατά μέσο όρο και το εφάπαξ στα ελλειμματικά ταμεία Δημοσίου και ΔΕΚΟ.

Αυξάνεται το ποσοστό παρακράτησης ΛΑΦΚΑ σε όλες τις συντάξεις άνω των 1450 ευρώ, από 4% έως 10% που είναι σήμερα, σε 6% έως 14%.
Επιβάλλεται ειδική εισφορά κατά μέσο όρο 8% σε όσους συνταξιούχους παίρνουν πάνω από 1700 ευρώ και είναι κάτω των 60 ετών. Στις επικουρικές πάνω από 300 ευρώ επιβάλλεται ΛΑΦΚΑ 3% έως 10%.
Μπαίνει μεγάλο μαχαίρι στις αναπηρικές καθώς κόβονται περίπου 12.000.

Και φυσικά οι αποκρατικοποιήσεις, η πώληση ακίνητης περιουσίας είναι στην πρώτη γραμμή της κυβερνητικής πολιτικής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/06/2011 14:55:36

    Περιλαμβάνει σπασμωδικές αντανακλαστικές κινήσεις άταφου πτώματος...

    Οι οποίες εκλαμβάνονται ως νόμοι του Κράτους!

    Ούτε εγώ θέλω εκλογές, αλλά αν είναι απαραίτητες για να ξεκουμπιστούν αυτοί οι ξεπουλημένοι και αδιέξοδοι, χαλάλι!

  2. drider avatar
    drider 01/06/2011 14:56:17

    Memorandum I on steroids.
    Να το πούμε και αγγλιστί.

    Να ρωτήσω κάτι; Από που προκύπτει ο όρος "Μνημόνιο 2"; Η εντύπωση μου είναι ότι καινούργια δανειακή σύμβαση θα γίνει (ύψους 60 δις ευρώ λένε) η οποία θα έχει και αυτή σαν παράρτημα ένα μνημόνιο...

    Λάθος να στοχοποιούμε τα "Μνημόνια". Σωστό να στοχοποιούμε τις "Δανειακές Συμβάσεις".

    Τί γίνεται αλήθεια με την προσφυγή στο ΣΤΕ εναντίον της 1ης δανειακής σύμβασης;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ drider 01/06/2011 17:44:47

      Υπάρχει αδικαιολόγητη καθυστέρηση στην απόφαση ΣΤΕ γιά το κρίσιμο θέμα της συνταγματικότητας του μνημονίου. Η δε τελευταία συνεδρίαση ΣΤΕ, ανεβλήθη επ’αόριστον. Και ο νοών νοείτω.

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ η Dimi 01/06/2011 19:05:24

        Business.....αν τους κάνει περικοπές τότε....

  3. Twins avatar
    Twins 01/06/2011 15:03:00

    Εαν γκρεμίσω το σπίτι μου θα πρέπει να πληρώσω το κεφαλικό φόρο ;

    • drider avatar
      drider @ Twins 01/06/2011 15:20:51

      Όχι, θα πρέπει να το ξαναχτίσεις... (καλά το μάντεψες) με δανεικά!

    • dacord avatar
      dacord @ Twins 01/06/2011 15:45:08

      Πως θα το γκρεμισεις? Θα πας φυλακη (για αλλους λογους)..
      Εκτος αν ειναι μονοκατοικια,και σε δικο σου οικοπεδο,οποτε αλλαζει το πραμμα.
      Εκει θα πληρωσεις ,μεχρι να αποδειξεις οτι το γκρεμισες (και που μενεις τωρα? Μηπως εχεις δευτερη κατοικια και την ..απεκρυπτες?? Α! εκει δεν ξεμπλεκεις! Θα σε τελειωσουνε οι ..Ντον!)..

  4. ο ξένος avatar
    ο ξένος 01/06/2011 15:41:19

    Αν κοβόταν το 1/3 του κράτους (των άχρηστων δαπανών) και έμπαινε πλαφόν 1500 ευρώ στις συντάξεις (με κριτήρια), θα λυνόταν το πρόβλημα σε μια μέρα. Δεν χρειάζονται ούτε μνημόνια, ούτε ξεπουλήματα, ούτε νέοι φόροι, ούτε "συσκέψεις". Το σύστημα, όμως, θα προτιμήσει να βγάλει τανκς, να αφήσει να πεθάνουν εκατομμύρια, παρά να ξεβολέψει τους κομματικούς του στρατούς.

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 16:02:10

    Ερώτηση κρίσεως (κατευθείαν μέσα από την κρίση δηλαδή):
    Σε ποιά χέρια θα καταλήξει ο Χρυσός της Ελλάδας ως collateral???????

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Orestios 01/06/2011 18:09:53

      Η απάντηση στο «Κουτί της Πανδώρας», σε 4 συνέχειες YouTube, με Tίτλους:

      ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ: 1/4 Ανεξέλεγκτη και μυστική
      ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ: 2/4 Ερμαιο των κερδοσκόπων?
      ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ: 3/4 Που πήγε ο ελληνικός χρυσός?
      ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ: 4/4 Συνυπεύθυνη της κρίσης?

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Orestios 01/06/2011 19:11:41

      στους αγανακτισμένους μοϊκανούς

      τί κερδίζω;;;;

  6. kkpk avatar
    kkpk 01/06/2011 17:14:34

    Το νέο ωράριο εργασίας με το νέο μνημόνιο θα είναι:
    " ΗΛΙΟ ΜΕ ΗΛΙΟ " !!!

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/06/2011 17:18:36

    ΜΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΛΕΓΑΝ ΄΄ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ΄΄ ΣΕ ΜΙΣΘΟΥΣ...ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΝ....! ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΛΕΣ, ΠΟΛ/ΣΜΟΥΣ....ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΔΕΙΚ. ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ....ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ....ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ....ΣΤΑ ΜΕΤΡΙΑ ΔΗΛ....

  8. armagedon avatar
    armagedon 01/06/2011 17:32:27

    Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΠΡΑΣΙΝΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΤΕΛΕΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΥΤΕΡΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ....

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 01/06/2011 17:49:31

    Ο Παναγόπουλος τι κάνει,είναι καλά ή ετοιμάζεται για να αγανακτήσει κι αυτός?

  10. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 01/06/2011 20:26:11

    Καταργούνται όλα τα Ολοήμερα τμήματα στα 5/θ, 4/θ, 3/θ, 2/θ, 1/θ Δημοτικά Σχολεία όλης της χώρας. Πρώτα ο μαθητής!!!
    Ο Μπράτης που είναι ρε παιδιά;

  11. Θετταλός avatar
    Θετταλός 01/06/2011 20:45:55

    NA ΠΩΣ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :
    Aναφορά της νορβηγικής εταιρείας TGF-MoR, που κάνει σεισμικές έρευνες για ανεύρεση κοιτασμάτων φυσικού αερίου μιλάει για κοίτασμα 6 δισ. βαρελιών φυσικού αερίου μόνο στην Κρήτη, όσο δηλαδή τρεις φορές της Αλάσκας και μισή φοράς του συνόλου της Σιβηρίας.
    Παράλληλα η ίδια εταιρεία μετά από έρευνες που έχει κάνει στο Ιόνιο μιλάει για ύπαρξη 900.000 βαρελιών φυσικού αερίου ετησίως στην περιοχή της Κεφαλονιάς, 1.200.000 βαρελιών ανοικτά του Κατάκολου, 800.000 βαρέλια στη Ζάκυνθο και περίπου 2.500.000 βαρέλια στους Οθωνούς.
    Οι αποκαλύψεις αυτές, γνωστές σε ευρωπαϊκές τράπεζες και πετρελαϊκές εταιρείες της Αμερικής δίνουν το προφίλ μιας Ελλάδας, που θα μπορούσε με τον ορυκτό της πλούτο να είναι μια από τις πλουσιότερες χώρες της Ευρώπης.

    ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ :
    -Θα περάσουν στο ΦΠΑ 23% οι υπηρεσίες εστίασης, δηλαδή οι έξοδοι σε εστιατόρια, ταβέρνες, καφετέριες κλπ.
    -Εξίσωση της τιμής του πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης,
    -Θα αυξηθούν 10% - 20% στα τέλη κυκλοφορίας.
    -Μπαίνει νέος φόρος στα αναψυκτικά και στο φυσικό αέριο.
    -Ερχεται αύξηση του φόρου στα φτηνά τσιγάρα,
    -Επιβολή ΕΦΚ στα αναψυκτικά και στο φυσικό αέριο,
    - Φορολόγηση των αυθαιρέτων,
    - Μείωση του αφορολογήτου κατά 100.000 ευρώ στον ΦΜΑΠ και
    -Αύξηση της φορολογίας σε σκάφη, πισίνες, ακριβά Ι.Χ.

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ Θετταλός 02/06/2011 00:42:21

      Και μείωση του δημοσίου. Όχι στους οργανισμούς μαϊμού- κονόμας αλλά στην υγεία και στην παιδεία.