27/05/2009 15:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα πει ο Καραμανλής στον Πρετεντέρη

Στο Μέγαρο Μαξίμου αποφάσισαν ότι ο πρωθυπουργός θα πει ό,τι έχει να πει απόψε στον Πρετεντέρη, έτσι ώστε αύριο στο ντιμπέιτ να μην υπάρχουν περιθώρια αιφνιδιασμού.

Οι απαντήσεις που αναμένονται με ενδιαφέρον είναι τι θα γίνει με τα ψηφοδέλτια και τους Βατοπαιδινούς και τι θα κάνει αν η ΝΔ χάσει τις εκλογές.

Τα μηνύματα από τις απόρρητες μετρήσεις που έχουν φτάσει στο Μαξίμου είναι σχετικώς ενθαρρυντικά: Η άνοδος των Οικολόγων διευκολύνει την κυβέρνηση γιατί έχουν σταματήσει οι διαρροές προς το ΠΑΣΟΚ. Η συσπείρωση της βάσης της ΝΔ δείχνει ανοδικές τάσεις, ενώ αντίθετα η συσπείρωση του ΠΑΣΟΚ είναι ήδη κοντά στην οροφή. Το ΛΑΟΣ δεν δείχνει ότι μπορεί να ξεπεράσει το 5.

Με αυτά τα δεδομένα, υπάρχει αισιοδοξία στο γαλάζιο στρατόπεδο ότι θα τη βγάλουν καθαρή με 3 μονάδες διαφορά και χαμηλά ποσοστά για τα δύο μεγάλα κόμματα, γεγονός που θα οδηγήσει σε εσωκομματικούς κραδασμούς στο ΠΑΣΟΚ, οπότε θα μπορέσουν να πάρουν ανάσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ariel avatar
    ariel 27/05/2009 15:29:07

    Αληθεύει πως το πρωϊ έπιναν καφέ στο Χίλτον ο Αντώναρος με τον Πρετεντέρη όπως γράφει ο Παπαγιάννης; Αν ναι, γιατί έγινε η συνάντηση, λίγες ώρες πριν την συνέντευξη και τι είπαν; Δεν είναι λίγο χοντρό και παρεξηγήσημο; Δεν το υιοθετώ, απλά αναρωτιέμαι.

  2. Τρύπης avatar
    Τρύπης 27/05/2009 15:31:57

    Ούτε η Μαρία Σπυράκη τέτοια αισιοδοξία. Με το έτσι θέλω να δημιουργηθούν εσωκομματικοί κραδασμοί στο ΠΑΣΟΚ. Μήπως ο Πρετεντέρης συμμετέχει στην ομάδα του blog?

  3. Factorx avatar
    Factorx 27/05/2009 15:33:34

    @Τρύπης: καλά σε βλάκες απευθύνεσαι; Που την είδες την αισιοδοξία (μας). ΡΕΠΟΡΤΑΖ είναι

  4. Factorx avatar
    Factorx 27/05/2009 15:34:16

    @ariel: αν διαβάζεις το συγκεκριμένο μπλογκ και προβληματίζεσαι κιόλας μάλλον είσαι περιττός/η εδώ

  5. Anonymous avatar
    Anonymous 27/05/2009 15:35:41

    "Στο Μέγαρο Μαξίμου, πάντως, οι απόρρητες μετρήσεις που εξετάζονται είναι πολύ σαφείς: Η διαφορά κυμαίνεται ανάμεσα στο 4 και στο 5 και η τάση είναι διαρκώς ανοδική, ενώ η αύξηση της συσπείρωσης της ΝΔ εξαιρετικά δύσκολη.

    Ως οροφή θεωρείται το 32%."

    Τρεις μέρες πριν, ύστατη η προσπάθεια για συσπείρωση...

  6. ariel avatar
    ariel 27/05/2009 15:38:09

    Δεν προβληματίστηκα με εσένα αλλά με τον Πρετεντέρη. Αν νομίζεις ότι είμαι περιττή, λυπάμαι. Θα συνεχίσω να διαβάζω το μπλόγκ χωρίς να συμμετέχω αφού δεν με θέλεις. Ευχαριστώ για την φιλοξενία μέχρι σήμερα και λυπάμαι για την κατάληξη. Νομίζω πάντως πως ήμουνα πιο κόσμια από πολλούς συμμετέχοντες που δεν έχεις κόψει.

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 27/05/2009 15:49:12

    Είναι σικέ το απιχνίδι και συνδέεται με τις επίσης σικές δημοσκοπήσεις.

    Για τρίτη φορά επαναλαμβάνω την προ μηνός πρόβλεψη μου ετέθη.

    Η ΝΔ θέλει οι δημοσκοπήσεις να είναι μέχρι σχεδόν τελευταία στιγμη σχετικά εις βάρος της με πάνω απο 3 πόντους διαφορά από το ΠΑΣΟΚ, για να τραβήξει ρελάνς τη τελευταία στιγμή με ξαφνική συσπείρωση.

    Είναι παλιά κόλπα αυτά, "Κουνφουκιανού" επιπέδου...

  8. Factorx avatar
    Factorx 27/05/2009 15:58:27

    @ariel: αν δεν προβληματίστηκες μαζί μας, το παίρνω πίσω. Ετσι όμως που το διατύπωσες ήταν σαν να αντιπαρέβαλες την μια είδηση με την άλλη

  9. Factorx avatar
    Factorx 27/05/2009 16:19:12

    Κάποιος ανόητος μπαίνει συνεχώς και γράφει οτι αυτό το ποστ είναι αντιφατικό με προηγούμενο που παραθέτω στη συνέχεια για να κρίνετε και μόνοι σας.

    Είναι τόσο άσχετος που δεν μπορεί να καταλάβει οτι πρόκειται για ρεπορτάζ - δεν τα λέμε εμείς, το Μαξίμου τα λέει

    "Ερωτηματικά προκαλούν και πάλι οι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ ποικίλλει από 2,8 σε 6 (!).

    Στο Μέγαρο Μαξίμου, πάντως, οι απόρρητες μετρήσεις που εξετάζονται είναι πολύ σαφείς: Η διαφορά κυμαίνεται ανάμεσα στο 4 και στο 5 και η τάση είναι διαρκώς ανοδική, ενώ η αύξηση της συσπείρωσης της ΝΔ εξαιρετικά δύσκολη.

    Ως οροφή θεωρείται το 32%.

    Οι Οικολόγοι κάνουν πράγματι την έκπληξη γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ βυθίζεται στα ποσοστά των τελευταίων εθνικών εκλογών, το ποσοστό του δικομματισμού οριακά μπορεί να ξεπεράσει το 65%, ο ΛΑΟΣ έχει ξεκολλήσει από το 5% και η αποχή θα είναι υψηλή και θα μοιραστεί ισόποσα σε όλους.

    Με αυτά τα δεδομένα, διατυπώνονται εισηγήσεις προς τον πρωθυπουργό για περαιτέρω όξυνση του πολιτικού κλίματος προκειμένου να βελτιωθεί η συσπείρωση.

    Μην αποκλείεται, λοιπόν, εκπλήξεις της τελευταίας στιγμής (με κρυμμένα όπλα) που θα σας κάνουν να ξεχάσετε τα περί πολιτικού πολιτισμού…

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2009 16:35:18

    Πάντως επειδή σήμερα το βράδυ, επειδή θα απευθυνθεί σε διαφορετικό κοινό από το χθεσινό, σίγουρα δεν θα μας αναλύσει:
    ούτε τον Προϋπολογισμό του καθηγητή που ψηφίστηκε 12/2008,
    ούτε τα μέτρα που χθες υποσχέθηκε να πάρει,
    ούτε θα πει ονομαστικά ποια στελέχη θεωρεί ότι πρέπει να κοπούν...

    Οπότε .... Σ.Ε.Ο.Γ

  11. wert01gf avatar
    wert01gf 27/05/2009 16:38:45

    «Μηδενική ανοχή, πάταξη της διαφθοράς, όλα στο φως.»

  12. ΑΛΕΞΗΣ avatar
    ΑΛΕΞΗΣ 27/05/2009 16:48:21

    ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΝΔ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ!ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΤΕΣ Η PUBLIC ISSUE ΕΔΩΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΣΤΙΣ 4.5 ΜΟΝΑΔΕΣ.ΑΠΟΨΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΑΛΥΣΙΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ 5 ΜΟΝΑΔΕΣ.ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ 2000 ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΥΨΗΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΗ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΗΣ ΝΔ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΝΔ ΤΡΦΟΔΟΤΕΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΨΗΦΟΥ.

  13. Anonymous avatar
    Anonymous 27/05/2009 17:03:35

    Κάποιος δεν θέλει να καταλάβει ότι τα δύο "ρεπορτάζ" είναι αντιφατικά

    Δέχομαι να φιλοξενείς όποιον εσύ θες, αλλά την κρίση μου δεν στην χαρίζω.

    Όσο για την φιλοφρόνηση την δέχομαι λόγω συμπάθειας.

  14. daris avatar
    daris 27/05/2009 17:03:47

    Παρακολουθωντας την συνεντευξη Παπανδρεου νοιωθω απολυτα σιγουρος για την επιλογη μου!
    θα περιμενω να ακουσω το βραδυ ή οποιαδηποτε στιγμη μεσα στην προεκλογικη περιοδο αντιστοιχο δομημενο λογο απο τον ΚΚ για ολα τα θεματα και φυσικα την αποψη του για την παγκοσμια οικονομια, την μεταναστευση, την εξωτερικη πολιτικη και τα εσωτερικα θεματα της Ελλαδας.
    Η αδυναμια του θα καλυφθει απο τον Πρετεντερη που ως γνωστον αβανταρει χοντρα εδω και 3-4 χρονακια τον Καταλληλοτερο.
    Θα ηταν πιο πετυχημενη η βραδινη συνεντευξη του ΚΚ αν μαζι με τον Πρετεντερη ηταν και ο Λαζοπουλος.

  15. christos avatar
    christos 27/05/2009 17:10:46

    @ 15
    τι λες ρε παιδί μου...το σκεφτόσουνα δηλαδή και τώρα πείσθηκες...παπαγάλε έ παπαγάλε...

  16. daris avatar
    daris 27/05/2009 17:13:46

    Λυπαμαι που θα στο γραψω ΦΙΛΕ christos, αν και καταλαβαινω οτι λιγο σε αφορα, οτι δεν θελω διαλογο μαζι σου.
    Δε σε γνωριζω δε με γνωριζεις και με εκνευριζουν αφανταστα οι χαρακτηρισμοι σου.
    Να σαι παντα καλα!

  17. christos avatar
    christos 27/05/2009 17:23:16

    Αν δεν θέλεις διάλογο να μην δημοσιεύεις τις απόψεις σου ΑΓΑΠΗΤΈ ΜΟΥ daris...πες τις στον διπλανό σου...

    και κάτι άλλο...αφού τον βλέπεις...δεν τραβά...τι το ζορίζεις και γιατί χτυπιέσαι γι αυτόν...άστο καλύτερα...αφού θα πέσει μόνος του...

  18. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 17:23:55

    Η κρίσιμη ερώτηση στον ΚΚ είναι ποιά στρατηγική πολιτική σκέψη τον οδήγησε στις θέσεις του στη ΔΕΘ 2008, εάν υπήρξε, ή απλώς του ήταν αδύνατο πλέον να κρύψει την προσωπική γύμνια του.

  19. Nezis avatar
    Nezis 27/05/2009 17:25:51

    Πήγε να ψηφίσει σήμερα ο Ντερμπεντέρης στις εκλογές της ΕΣΗΕΑ. Προφανώς, δαγκωτό Σόμπολο. Τι άλλο; Στην υπηρεσία των αφεντικών, των διπαλεκομένων εκδοτών του καναλιού ΜΕΓΚΑ

  20. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2009 17:29:31

    Το τοπίο με τις δημοσκοπήσεις θα ξεκαθαρίζει όσο πλησιάζουμε προς τις εκλογές. Οι εταιρίες αυτές δεν νομίζω πως θα διακινδυνεύσουν την αξιοπιστία τους παίζοντας παιχνίδια. Ήδη η διαφορά μειώνεται σιγά σιγά, το ΠΑΣΟΚ πάλι αρχίζει να μιλά για μεθοδεύσεις και το GAP βουλιάζει.

  21. daris avatar
    daris 27/05/2009 17:36:41

    Εισαι σιγουρος οτι η διαφορα μειωνεται;
    "Οι εταιρίες αυτές δεν νομίζω πως θα διακινδυνεύσουν την αξιοπιστία τους παίζοντας παιχνίδια."
    Συμφωνω με αυτη σου την φραση και παραδειγμα ειναι το βαρομετρο του ΣΚΑΙ(η εγγυροτερη και σοβαροτερη ενδειξη)που δινει στο ΠΑΣΟΚ με αναγωγη 5-7% διαφορα.
    Οι ιδιες εταιρειες το 2007 αν θυμασαι εδιναν ακομα και ντερμπυ λιγο πριν τις εκλογες.

  22. christos avatar
    christos 27/05/2009 17:44:02

    Σύμφωνα με όλες τις δημοσκοπήσεις το ΠΑΣΟΚ κερδίζει...αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς...απ εκεί και πέρα Κυριακή κοντή γιορτή...

  23. hypo avatar
    hypo 27/05/2009 17:54:54

    To 2007 οι τελευταίες δημοσκοπήσεις δεν δίναν το ΠΑΣΟΚ πρώτο; Πόσο έχασε; 4 μονάδες διαφορά. Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα.

  24. hypo avatar
    hypo 27/05/2009 17:58:02

    Ας υποθέσουμε ότι οι δημοσκόποι πέρνουν τηλέφωνο 3000 άτομα και οι 2000 τους διαολοστέλνουνε και βγάζουν τα ποσοστά με 1000 άτομα, πόσο αξιόπιστοι είναι; Εγώ π.χ. πάντα τους διαολοστέλνω. Νομίζω ότι πολλοί κάνουν το ίδιο!

  25. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2009 17:58:42

    Το 2007 ο λαός έκανε πραγματική ανατροπή. Θυμαμαι την παγωμάρα που επικράτησε εκείνο το βράδυ, με τα γνωστά αποτελέσματα. Αποκαλύφθηκε η κενότητα όλης της υπαιραισιοδοξίας και υπερεκτίμησης ενός απλού φωνακλά όπως το GAP.

  26. no more bets avatar
    no more bets 27/05/2009 18:00:28

    Ο μονος ρεαλιστικος στοχος που εμεινε στον ΚΚ ειναι να το παλαιψει να μην παει το νουμερακι του κατω απο 30%. Το σεναριο των Πρετεντερη - Γιαλαμα (Λαζοπουλου ηθελα να πω)ειναι να μην ξεπερασει το ΠΑΣΟΚ το 35%.
    Οι παραστασεις ξεκινησαν.
    Οσο κι αν θα ηθελα να ξαναδω το Τζουμακα να μπινελικωνει τους ... σερνικους υποστηρικτες του DVDατου,
    θα προτιμησω η αντιδραση του Πασοκ να ειναι ηπια (να μην τρομαξει ο κοσμος)
    Κυριακη κοντη γιορτη μεν, αλλα την μεθεπομενη Κυριακη, οσο θα νυχτωνει η ...γιορτη θα μεγαλωνει.

  27. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 18:12:16

    @27
    Και ο μόνος τρόπος να τον πετύχει είναι οι καλοθελητές του (MEDIA όλων των μορφών) να στείλουν τον κόσμο στην παραλία, χαϊδεύοντας τ' αυτιά του ότι δεν έχει νόημα να συμμετέχεις, φτύστους μη συμμετέχοντας για να καταλάβουν τη δύναμή σου!!!

    Οι προπαγανδιστές της αποχής έχουν να μας επιδείξουν πότε αυτή η στάση πέτυχε κάτι?

    Όχι βέβαια, αλλά πάντοτε υπάρχει η πρώτη φορά και θα είναι αυτή που έρχεται στις 7 Ιούνη!!!

    Σε μία σοβαρή χώρα μπορεί το ποσοστό της αποχής να είναι μεγάλο, αλλά κανείς δεν ασχολείται μ' αυτό.

    Διότι σε μία σοβαρή χώρα θα αφαιρούνταν οι άδειες των εταιρειών δημοσκοπήσεων που ασχολούνται χωρίς επιστημονικά δεδομένα με την αποχή, οι δε βαρύγδουποι σχολιαστές θα υπόκεινταν στους ελέγχους δεοντολογίας του επαγγέλματός τους.

    Για να ξέρουμε τι γίνεται στις σοβαρές χώρες και για να κατανοούμε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.

  28. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 18:21:37

    Σε μία χώρα που η συμμετοχή ήταν υποχρεωτική με ποινή για τη μη συμμετοχή, από που και ως που οι ρεμπεσκέδες θεωρούν ότι η μετατροπή της σε προαιρετική επιτρέπει προπαγάνδα μη συμμετοχής?

  29. daris avatar
    daris 27/05/2009 18:25:05

    Το μονο που εμεινε στον ΚΚ ειναι η ευχη να τον σεβαστουν οι επομενες γενιες οσον αφορα την υστεροφημια του και ειδικα οι δικοι του!
    Εγω του το ευχομαι!

  30. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 18:28:19

    Σε μία χώρα που η συμμετοχή ήταν υποχρεωτική με ποινή για τη μη συμμετοχή, από που και ως που οι σημερινοί pro της αποχής θεωρούν ότι η μετατροπή της σε προαιρετική επιτρέπει προπαγάνδα μη συμμετοχής?

  31. hypo avatar
    hypo 27/05/2009 18:33:40

    Το μόνο που έμεινε στον Παπανδρέου είναι μετά την ήττα στις ευρωεκλογές να παραιτηθεί και να ανοιξει τον δρόμο στον Βενιζέλο.

  32. christos avatar
    christos 27/05/2009 18:39:48

    όλα καλά...ας ακούσουμε όμως και τι θα πει ο Πρωθυπουργός της Χώρας Κ Καραμανλής...και μετά σχολιάζουμε...

  33. Νἰκος avatar
    Νἰκος 27/05/2009 18:43:44

    ΠαραγονταΧ, μη γραφεις σε παρακαλω "Μην αποκλείεται". Εχω τυφλωθει βρε αδερφε. Να κανω εγω τετοια λαθη ειναι κατανοητο. Αλλα εσυ; Ελπιζω μονο να μην ειναι αποτελεσμα της ΓΑΠικης μεταρρυθμισης στην (α)παιδεια.

    Παρεπιμποτνως, ακουσε κανεις την συνευξη τυπου του κ. παπανδρεου σημερα σ το Ζαππειο; ή ειναι παλαια νεα αυτα; η διαφορα ωρας βλέπετε.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2009 18:44:05

    Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί σχίζουν τα ιμάτιά τους?
    -Θέλεις αγόρι μου να νικήσει ο ΓΑΠ?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να τον ψηφίσεις, αυτόν και τους έντιμους κομματικούς κλέφτες του
    -Θέλεις να διασωθεί ο ΚΚ ο Β?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να τον ψηφίσεις,μαζί με Μαγγίνες, Τσιτουρίδιδες, Βουλγαράκηδες, Παυλίδηδες, Αλογοσκούφηδες, Ρουσόπουλους, και λοιπούς
    -Θέλεις να διασωθούν οι πιστοί θεματοφύλακες της μιας και μοναδικής αλήθειας, της κακής ΕΟΚ, που ενισχύει με κοινοτικά κονδύλια την ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να ψηφίσεις ΚΚΕ
    -Θέλεις να σώσεις τον καλό Αλέκο από τον κακό παππού?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να ψηφίσεις ΣΥΡΙΖΑ
    -Θέλεις να σε εκπροσωπεί η Τζαβέλλα και ο Πλεύρης (που δεν μπορεί)?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να ψηφίσεις τα μπουμπούκια
    -Θέλεις να είσαι μοδάτος με θέσεις για τρελό κέφι σε Οικονομία, παιδεία, Εξωτερική Πολιτική?
    Δημοκρατικό Δικαίωμά σου να ψηφίσεις Οικολόγους Πράσινους

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις: η νεολαία της ΔΡΑΣΗΣ, ο Παπαθεμελής, ο ΚΑΤΜΑΝ κλπ

    Εγώ όμως που δεν θέλω να με εκπροσωπούν κόμματα της διαπλοκής που τα έπιαναν από τη SIEMENS, MAN, Aνατολική Γερμανία, που δεν πιστεύω στην σοφία του Στάλιν και στο τσέπωμα των €,που δεν επιθυμώ τους ανεκδιήγητους του ΣΥΡΙΖΑ, είμαι προπαγανδιστής, αδιάφορος, ηλίθιος, απολιτικός, θα πάω για μπάνια κλπ

    Τι έγινε? φοβούνται ορισμένοι να ερμηνεύσουν τη συνειδητή αποχή αυτό που πραγματικά είναι?
    Φτύσιμο των Ηρακλειδών Πολιτικών Δυναστειών?

  35. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 18:59:59

    Η ερώτηση στον ΚΚ:

    "Κύριε Πρωθυπουργέ.

    Η μηδενική ανοχή στη διαφθορά και η επανίδρυση του κράτους με μηδενική ανοχή στη διαφθορά αποτέλεσαν τον κύριο άξονα της πολιτικής σας πρότασης για τον οποίο λάβατε την εμπιστοσύνη διακυβέρνησης της χώρας από τους Έλληνες πολίτες.

    Αναγνωρίζοντας μάλιστα τις αντικειμενικές δυσκολίες στην υλοποίηση της πολιτικής σας πρότασης ο Ελληνικός λαός, ακόμα και εν μέσω οδυνηρής συγκυρίας για την οποία δεν νομίζω ότι υπερηφανεύεστε, σας εμπιστεύτηκε για δεύτερη φορά το 2007 τη διακυβέρνηση για να υλοποιήσετε την κεντρική πολιτική σας δέσμευση.

    Με κατάπληξη ο Ελληνικός λαός σας άκουσε στη ΔΕΘ 2008 να εγκαταλείπετε αυτήν την πολιτική πρόταση, καθώς η ρήση σας "το νόμιμο είναι και ηθικό" ακύρωσε την πολιτική πρτότασή σας προς τους Έλληνες. Όλοι αντιλαμβάνονται ότι η εκτεταμένη διαφθορά είναι περιβεβλημένη από μανδύα νομιμότητας, αλλά αυτό παρασάγγας απέχει από την ηθική νομιμοποίησή της από τους πολίτες.

    Αυτή η μεταστροφή σας σήμανε και μεταστροφή της αντιμετώπισής σας από την ελληνική κοινωνία, σε βαθμό που στη συνέχεια οποιαδήποτε ακόμη και θετική σας πρωτοβουλία να λειτουργεί εις βάρος σας και εις βάρος της παράταξής σας.

    Η ΔΕΘ 2008 ήταν το κρίσιμο σημείο καμπής, κατ' άλλους το σημείο μη επιστροφής.

    Η τοποθέτησή σας στη ΔΕΘ 2008 ποιά στρατηγική σας επιλογή υλοποίησε και πως αξιολογείτε την αποτελεσματικότητά της με βάση τη σημερινή συγκυρία? Τι προσδοκάτε για το μέλλον από αυτήν την επιλογή σας?"

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2009 19:01:32

    ....και για να μιλήσουμε σοβαρά:

    Την Κυριακή 07/06/09

    -δεν βγάζουμε κυβέρνηση
    -δεν καταδικάζουμε κυβέρνηση
    -δεν κάνουμε δημοψήφισμα
    -δεν κάνουμε επανάσταση
    -δεν επικροτούμε ...ΜΚΟ

    θα έπρεπε να ψηφίζουμε για αντιπροσώπους σε μια ένωση που καθορίζει

    την συμπεριφορά μας
    τις υποχρεώσεις μας
    τα δικαιώματά μας
    τη συνεργασία μας

    Αντί για αυτό, αυτο-ικανοποιούμε τον εσωτερικό πολιτικό σύστημα της χώρας.
    Στις Εθνικές εκλογές να καταλάβω την καταδίκη της αποχής.
    Αφού λοιπόν οι γέροντες της πολιτικής δεν καταλαβαίνουν, τίποτα πέρα από το μαγαζάκι που στεγάζει τις φιλοδοξίες και τις επιδιώξεις της πραγματοποίησης του ονείρου του που θα τοποθετήσουν τον κώλο τους,
    Αφού δεν έχουν αντιληφθεί ότι δεν θα έπρεπε να κρίνουμε ή να καταδικάζουμε την εγχώρια μιζέρια, αλλά να στείλουμε αντιπροσώπους να μας εκπροσωπήσουν,
    Αν απέχουμε και τους φτύσουμε και δεν πιάσουν το 70% ίσως κάποιος από αυτούς αρχίσει να σκέφτεται, δύσκολο θα μου πείτε, αλλά πρέπει να υπάρχει πάντα μια ελπίδα.

  37. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 27/05/2009 19:08:46

    Ποια αξιοπιστία των δημοσκόπων που δεν θέλουν να χάσουν; μας δουλεύετε;

    Να θυμίσω το 2007 που πέσανε τραγικά έξω και το "ντέρμπυ" έγινε περίπατος στο λιβάδι;

    Να θυμίσω το 2000 που όχι απλώς οι δημοσκοπήσεις αλλά και τα έξιτ-πολλ(!!) δίνανε άλλ' αντ΄άλλων; Με αποτέλεσμα να πανηγυρίζουν οι μεν 7-9 και οι δε 9-11. Και το έξιτ-πολλ δεν έχει καν επιρροή στο αποτέλεσμα. Φανταστείτε πόσο μαγειρεύουν αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας όλην την τετραετία!

    Μέχρι και το 2004 η κατάσταση θεωρούνταν "αναστρέψιμη" λέγανε όλοι! Να θυμίσω όμως τις ευρωεκλογές του 2004 που η διαφορά ήτανε τελικά στο 9% υπέρ της ΝΔ και δεν υπήρξε γκάλοπ που να της έδινε πάνω από 4-5%.

    Τα ξεχάσατε;

  38. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 27/05/2009 19:08:47

    Ποια αξιοπιστία των δημοσκόπων που δεν θέλουν να χάσουν; μας δουλεύετε;

    Να θυμίσω το 2007 που πέσανε τραγικά έξω και το "ντέρμπυ" έγινε περίπατος στο λιβάδι;

    Να θυμίσω το 2000 που όχι απλώς οι δημοσκοπήσεις αλλά και τα έξιτ-πολλ(!!) δίνανε άλλ' αντ΄άλλων; Με αποτέλεσμα να πανηγυρίζουν οι μεν 7-9 και οι δε 9-11. Και το έξιτ-πολλ δεν έχει καν επιρροή στο αποτέλεσμα. Φανταστείτε πόσο μαγειρεύουν αυτά που βλέπουν τα ματάκια μας όλην την τετραετία!

    Μέχρι και το 2004 η κατάσταση θεωρούνταν "αναστρέψιμη" λέγανε όλοι! Να θυμίσω όμως τις ευρωεκλογές του 2004 που η διαφορά ήτανε τελικά στο 9% υπέρ της ΝΔ και δεν υπήρξε γκάλοπ που να της έδινε πάνω από 4-5%.

    Τα ξεχάσατε;

  39. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 19:12:57

    Δηλαδή αγαπητέ Ιθαγενή
    να μην πάμε να ψηφίσουμε για αντιπροσώπους σε μια ένωση που καθορίζει

    την συμπεριφορά μας
    τις υποχρεώσεις μας
    τα δικαιώματά μας
    τη συνεργασία μας

    για να τους τιμωρήσουμε

    και μετά θα πάμε κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα

    -να βγάλουμε κυβέρνηση
    -να καταδικάσουμε κυβέρνηση
    -να κάνουμε δημοψήφισμα
    -να κάνουμε επανάσταση
    -να επικροτήσουμε …ΜΚΟ


    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!!!

    ΥΓ: Αν δεν θα πάμε και τώρα και τότε δεν θα έπρεπε να το κάνουμε θέμα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτοί που θα πάνε έχουν το λόγο και αυτή είναι η δημοκρατία που έχουμε σήμερα, ευτυχώς ή δυστυχώς.

  40. ataktos avatar
    ataktos 27/05/2009 19:20:06

    Προσωπικά τον έχω διασκεδάσει πολλές φορές τώρα ούτε τηλεόραση θα ανοίξω

  41. theo1611 avatar
    theo1611 27/05/2009 19:28:57

    @41 ataktos

    Σαν πολύ φρόνιμος έχεις εξελιχθεί!!!

  42. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 27/05/2009 19:33:35

    @ariel
    Ο φακτορας ειναι λιγο αψυς. μην τον ξεσινεριζεσαι

  43. striftompolas avatar
    striftompolas 27/05/2009 19:38:43

    εξαιρετικά δύσκολο να πεις τι να κάνουμε σε αυτές τις εκλογές, ιδιαίτερα όταν όλοι όσοι σε ακούν έχουν ήδη καταλήξει.

    Σίγουρα οι ευρωεκλογές δεν αλλάζουν τίποτα στο εσωτερικό της Ελλάδας. Ίσως ούτε και στην Ευρώπη, δεδομένου ότι ο ρόλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου είναι πιο περιορισμένος από τα Εθνικά Κοινοβούλια.

    Θα ήταν καλύτερη αντίδραση μια μεγάλη αποχή (που όμως τελικά θα ενισχύσει τα ποσοστά τους) ή μήπως μια ενίσχυση των μικρών (μερικοί από τους οποίους μου γυρίζουν τα άντερα); Μα αν λάβουν τώρα το μύνημα θα λυσσάξουν μέχρι τις εθνικές εκλογές με προπαγάνδα και συκοφαντία...

    Όμως τελικά το αποτέλεσμα (στις εθνικές εκλογές) δεν το βγάζει ο προβληματισμός, αλλά οι μετακινήσεις από κόμμα σε κόμμα και η ερμηνεία των ψήφων από τον εκλογικό νόμο.


    Επι τη ευκαιρία: οι δημοσκοπήσεις για τις τελικές εκλογές είναι οι μοναδικές μετρήσεις που πέρα από την δειγματοληψία γίνεται και απογραφή. Ψηφίζουμε και συγκρίνουμε τις προβλέψεις με την πραγματικότητα.

    Τι γίνεται σε όλες τις άλλες μετρήσεις που δεν υπάρχει τέτοιου είδους έλεγχος, που υπάρχει μόνο η δειγματοληψία και ποτέ δεν έχουμε την ευκαιρία τέτοιας σύγκρισης; τι αξία έχουν εκείνα τα νούμερα; Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, σταλήθεια θέλω να μάθω τι σημαίνουν τα αποτελεσματα ειδικά όταν είναι κοντά μεταξύ τους όχι 80-20 αλλά για συνήθειες, απόψεις, συμπεριφορές, κλπ.

  44. ariel avatar
    ariel 27/05/2009 19:42:29

    τρία πουλάκια
    παρεξήγηση ήταν που λύθηκε. Ευτυχώς γιατί είχα στενοχωρηθεί και δεν ήθελα να φύγω. Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

  45. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 27/05/2009 20:58:27

    τα τελευταια εικοσιτετραωρα υπαρχει ραγδαια ανοδος της συσπειρωσης της ΝΔ. Η διαφορα με τις αναγωγες ειναι κοντα στο 3 και στη Ρηγιλλης ευελπιστουν πως το 10ημερο που μενει η ψαλιδα θα κλεισει κι αλλο αφου το ΠΑΣΟΚ επιασε οροφη απο συσπειρωση ενω η ΝΔ εχει πολλα περιθωρια. Αν ο γιωργακης δωσει κι αλλες τραγικες συνεντευξεις σαν τη μεσημεριανη, βλεπω να πηγαινουμε για ντερμπι!!!

  46. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2009 21:00:12

    Πάλι ελεύθερο σήμερα το GAP χωρίς σφιχτή επιτήρηση και πλαίσιο παρουσίας. Τα έκανε ναυάγιο!

  47. ataktos avatar
    ataktos 27/05/2009 21:47:15

    Ariel- κάτσε καλά μπροστά στο PC σου στιγμιαίο είναι

  48. δημοσθενης avatar