02/10/2009 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα ξημερώσει την Δευτέρα;



Δεν υπάρχουν χρήματα για να πληρωθούν οι συντάξεις και αυτός ίσως είναι ένας από τους λόγους που οδήγησε την απερχόμενη κυβέρνηση στην πρόωρη προσφυγή στις κάλπες. Όπως εξελίσσονται τα πράγματα, οι συντάξεις ίσως να είναι το τελευταίο μας μέλημα. Και για να μην μακρηγορούμε, οι λύσεις θα είναι πραγματικά επώδυνες. Οι μειώσεις των μισθών και κυρίως στο δημόσιο τομέα είναι προ των πυλών...

Οι διεθνείς οργανισμοί έχουν προτείνει να περικοπούν ο δέκατος τρίτος και ο δέκατος τέταρτος μισθός! Μία πραγματικά επώδυνη λύση, καθώς θα ανατρέψει άρδην τον οικογενειακό προγραμματισμό των μισών και πλέον Ελλήνων. Όλοι μας έχουμε υποχρεώσεις, έχουμε πάρει δάνεια, έχουμε ανοιχτεί σε πιστωτικές κάρτες και σε κάθε περίπτωση τους υπολογισμούς μας τους κάναμε με βάση τα προβλεπόμενα έσοδα. Μία τέτοια απόφαση, λοιπόν, θα έχει ως αποτέλεσμα να παγώσει η αγορά, να αυξηθούν οι επισφάλειες και να περάσει η ελληνική κοινωνία ένα σοκ άνευ προηγουμένου.

Πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο; Αρκετά πιθανό, όσο συνεχίζεται η μείωση των εσόδων του δημοσίου, με αποτέλεσμα να έχουμε μεγαλύτερη ανάγκη δανείων από το εξωτερικό. Από τη στιγμή, λοιπόν, που θα φτάσουμε στο χείλος της καταστροφής, αν δεν έχουμε φτάσει ήδη, οι αγορές θα μας θέσουν το δίλημμα: «Ή σας δανείζουμε με αυτούς τους όρους ή κηρύξτε παύση πληρωμών».

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο σε πρόσφατη έκθεσή του για την Ελλάδα είχε προτείνει την κατάργηση του 13ου και του 14ου μισθού για τους συνταξιούχους. Από τότε μέχρι σήμερα η κατάσταση έχει γίνει πιο δυσχερής και η αμέσως επόμενη λογική πρόταση μοιάζει να είναι η περικοπή των μισθών και στους εν ενεργεία υπαλλήλους του δημόσιου τομέα. Στο σημείο αυτό να σας θυμίσουμε ότι όταν η Ρουμανία και η Λετονία ζήτησαν την βοήθεια του ΔΝΤ επιβλήθηκε στη χώρα η μείωση των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων σε μία νύκτα. Οι προτάσεις, λοιπόν, αυτές ας μην μας φαίνονται ως όνειρα θερινής νυκτός κάποιου άσπλαχνου γραφειοκράτη που στοχεύει στο εισόδημα των Ελλήνων εργαζομένων, αλλά ως φυσική συνέπεια της αδυναμίας ενός κράτους να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του. Το πρόβλημα είναι να μην φτάσουμε στο σημείο να ζητήσουμε την βοήθεια των διεθνών οργανισμών. Διότι αν δεν έχουμε άλλη επιλογή, τότε είναι φυσικό να αποδεχτούμε πλήρως τους όρους τους και οι όροι είναι ήδη γνωστοί.

Είναι φυσικό να μην θέλουμε να αποδεχτούμε αυτή την πιθανότητα, να πιστεύουμε στο καλό σενάριο, ότι η νέα κυβέρνηση θα βρει έναν κάποιο τρόπο για να αποτρέψει τα χειρότερα. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι σήμερα δεν έχουμε ακούσει από κάποιον πολιτικό φορέα συγκεκριμένες προτάσεις για το πώς η χώρα θα βγει από την κρίση. Φανταζόμαστε ότι τα έσοδα του δημοσίου δεν μπορούν να αυξηθούν αν το δημόσιο κρατικοποιήσει τον ΟΤΕ και την Ολυμπιακή, ούτε είναι δυνατόν να εισπράξει βεβαιωμένους φόρους από χρεοκοπημένες επιχειρήσεις. Καταλαβαίνουμε ότι είναι δύσκολο να πει κάποιος όλη την αλήθεια και μάλιστα εν μέσω προεκλογικής περιόδου. Να πει δηλαδή ότι παρά τις καλές του προθέσεις η χώρα εξαρτάται από το δανεισμό και από τους όρους των δανειστών.

Καταλαβαίνουμε επίσης ότι η νέα κυβέρνηση θα έχει την ελπίδα να μην καταφύγει σε έσχατα μέτρα, καθώς τέτοιου είδους καταστάσεις δεν είναι ευχάριστες για τον οιονδήποτε. Τα πράγματα, όμως, δεν θα εξελιχτούν με βάση τις καλές προθέσεις ή τις προσδοκίες μας. Αλλά με βάση τις ανάγκες μας και κυρίως με βάση τις υποχρεώσεις που έχουμε δημιουργήσει στο παρελθόν...

 Απόδοση ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 02/10/2009 18:43:36

    Να λέμε και τη πηγή έτσι; :)

    http://www.capital.gr/Articles.asp?id=823609

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Nick 02/10/2009 18:50:02

      φιλε Νικ.. εχεις δικιο..

      ΠΠ

    • donaE avatar
      donaE @ Nick 02/10/2009 19:02:35

      Και εκει στα σχολια γραφτηκε και μια ενδιαφερουσα αποψη:ο 13ος ειναι πληρωμενος απο τις κρατησεις.Ξερετε κατι για αυτο;
      Η κυβερνηση δεν κερδιζει τιποτα μαλλον χανει απο τον τοκισμο ενος μηνα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 18:48:20

    Μια Δευτερα θα ξημερωσει.

    Εαν βγει ο ΓΑΠΠ, σαν το αεροπλανο της ΟΑ με τα ποστ ιτ πανω του.. χαχαχαχ

    θα πεταει και θα ξεκολλανε ! Εχει να μπει ποστ ιτ που θα πει συννεφο κ. ΓΑΠΠ.

    Στρατοσφαιρα σε βλεπω να παγωσουν.

    ΠΠ

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/10/2009 19:18:39

    Το πνίξαμε το κουνέλι Κώστα!

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 19:23:43

    Την Δευτέρα θα Ξημερώσει μιά Δευτέρα σαν τίς άλλες.
    Τα μετά την Δευτέρα θαναι για γέλια και γιά κλάματα.
    Θα δούμε Γιώργο Πρωθυπουργό μέ Μαργαρίτα να κλαίει απο Χαρά και Κωστάκη να αμύνεται υπέρ τού Κόμματός του.
    Πάντως ο Ψηλός δεν θα αφήσει τον ματαιο τούτο κοσμο αν δεν δει την Ντορα Αρχηγο και Πρωθυπουργό.
    Αυτό που με κανει να ανατριχιάζω είναι μήπως εχει σχεδια να κανει και τον Κυριάκο Πρωθυπουργό(χεχε).
    Toτε μάλλον τα εγγονια μας θα γράφουν στο blog αλλά ο Ψηλός θα ειναι ακομα θαλερός-Θαλερός και εμείς θάμαστε Φαντάσματα.............
    Ωραιο Σενάριο γιά τον Κάρπεντερ........

    • Takitos avatar
      Takitos @ Σπύρος 02/10/2009 19:36:14

      Η ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταίος θα πεθάνει ο γκαντέμης...

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2009 19:49:48

    Μάλιστα.
    Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε 05/10/2009, σίγουρα όμως όλοι οι υπόλοιποι γελάνε μαζί μας. Ολος ο υπόλοιπος κόσμος.
    Για να δούμε:

    -επίδομα άδειας στους συνταξιούχους; Ναι λένε οι υπερασπιστές αλλά το επίπεδο των συντάξεων στη χώρα μας; Ωραία λοιπόν ας δίνουμε επίδομα άδειας στους συνταξιούχους. Να καθορίσουμε ένα επίπεδο κατώτατης σύνταξης και όλες οι υπόλοιπες συντάξεις να είναι σε αναλογία με τις εισφορές που έχουν καταβληθεί Χ χρόνια εισφορών / 35 ετία; Μπα θα ξεσηκωθούν τότε οι αληθινά προνομιούχοι, όχι οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ, του ΟΓΑ ή του Δημοσίου, αλλά οι επώνυμοι των πολλών μηδενικών.
    -δεν υπάρχουν χρήματα; Μάλιστα και γιατί βρε παλληκάρια δεν καταργείται την αυτοτελή φορολόγηση; Θα πατήσετε κάλους γνωστών και φίλων; Αλήθεια οι υπάλληλοι της Βουλής πχ παίρνουν μόνο 14 μισθούς; σσσσ η ΑΔΕΔΥ κοιμάται...
    -από που και ως που ο μισθός μου των 1,400 € καθαρών μετά από 22 χρόνια δεν μπαίνει στην ίδια ζυγαριά με τα επιδόματα των 2 - 2,500 € που δεν μπαίνουν και στην κλίμακα;
    Θα δανειστεί η χώρα για να πληρώσει συντάξεις επειδή οι Τελωνειακοί, οι Εφοριακοί, οι Υπάλληλοι του ΥΠΑΝ ή του ΥΠΟΙΟ ή της Βουλής ή τα μέλη ΔΣ ή τα μέλη επιτροπών ή ομάδες εργαζομένων κλπ δεν πληρώνουν φόρο για τα εισοδήματα που έχουν;

    ΥΓ

    Αυτό θα ήθελα να είμαι από μια μεριά όταν πάνε να το εξηγήσουν στις επιτροπές σοφών
    πχ έχουμε 1,000 € δαπάνες για μισθοδοσίες αλλά πληρώνουν φόρο για τα 300 € και για τα υπόλοιπα 700 το 20 %; Θα πηδάνε οι σοφοί από το κτίριο της πλατείας Συντάγματος όπως από τους Δίδυμους Πύργους...

  6. nyfitsa avatar
    nyfitsa 02/10/2009 20:48:29

    Την Δευτέρα δεν θα αλλάξει τίποτα. Και
    όπως λέει ο Τζιμάκος:

    «Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙ.
    ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ, ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΩ ΜΟΥΡΗ….»

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2009 21:12:32

    άντε μην κλαίτε... η Δευτέρα θα ξημερώσει όπως σας λέμε εγώ, ή ο Ιθαγενής, ή ο ψυχραιμίας ή άλλοι ψύχραιμοι και κυνικοί, ότι θα ξημερώσει από πέρυσι τον Σεπτέμβριο. Απλά περάσαμε παρατεταμένη παράταση μιας Κυβένησης που δεν έιχε όρεξη ή δεν μπορούσε ή δεν την άφηναν ή δεν μπορούσε να εκμαιεύσει ή δεν ήθελε συναίνεση. Η "Δευτέρα" είναι προδιαγεγραμμένη. Το ερώτημα είναι αν θα υπάρχει περισσότερη ή λιγότερη συναίνεση την Δευτέρα. Αν υπάρχει λιγότερη συναίνεση, την βάψαμε. Αν υπάρχει περισσότερη συναίνεση, θα τραβήξουμε ζόρια. Ένα λέω, και σας ορκίζομαι ΔΕΝ θα ψηφίσω την Κυριακή. Χρειαζόμαστε, χρειάζεστε, η Ελλάδα χειάζεται, περισσότερη συναίνεση, και αν ήμουν γέρος ασκητής αυτό θα σας ευχόμουν.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 02/10/2009 21:59:09

      Για να υπάρξει συναίνεση πρέπει να έχεις Δημόσιο και Δημοκρατία.
      Στη χώρα έχουμε Κράτος και Κληρονομικά δικαιώματα.
      Αν η πλειοψηφία καταλάβει την διαφορά του Κράτους από το Δημόσιο και αν τα κόμματα αποκτήσουν Δημοκρατία τότε θα ελπίδες. Δεν ξέρω αν πετύχουμε ή αποτύχουμε αλλά θα έχουμε προσπαθήσει.
      Διαφορετικά θα έχουμε το Δημοκρατικό μας Κράτος που εκφράζεται με το περιοδικό ρεσάλτο στην καρέκλα της εξουσίας...

  8. don avatar
    don 02/10/2009 22:04:34

    Ασφαλώς υπήρξαν καθυστερήσεις, η κυβέρνηση έχει κάνει την αυτοκριτική της και θα προχωρήσει επιλέγοντας να μην είναι ευχάριστη αλλά χρήσιμη στον τόπο. Απέναντι σε ενα ΠΑΣΟΚ που δεν μας λέει που θα βρεί τα χρήματα, η κυβέρνηση έχει και σχέδιο και πρόγραμμα. Και ασφαλώς έναν ηγέτη όπως τον Κ. Καραμανλή.
    Μαύρισε τα λαμόγια, αλλά στήριξε την παράταξη. Ψήφισε έχοντας κατά νου το συμφέρον της χώρας.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/10/2009 22:16:54

    Το συμφέρον της χώρας... Θα ήθελα να το ξέρω, ή μάλλον το ξέρω, αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιός το εκφράζει και πως θα το υλοποιήσει... Τείνω να συμφωνήσω με τον Ιθαγενή. Τουρκοκρατία έχουμε, χωρίς τους Τούρκους. Απαγορεύεται να μας σφάζουν, οι Αρχοντες μιλούν την ίδια γλώσσα με εμάς, οι δουλειές όπως παλιά, με μπαξίσι, ο κοτζάμπασης και ο δερβεναγας μιλούν ελληνικά, οι κλέφτες το χαβά τους, οι αρματωλοί εξαφανίστηκαν (σκληρός ο νόμος περί οπλων κλπ).

    @don Λογική η προσέγγισή σου, δεν μου δίνει παρηγοριά για την ...Δευτέρα.

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ archaeopteryx 02/10/2009 22:44:31

      Σοβαρά μιλάς; Οι Τούρκοι ήταν ένας λαός που ξεχύθηκε από την Ασία και σταμάτησε στη Βιέννη.
      Όταν γνώρισε τους Ελληνες κόλλησε και χάλασε... ;-)

      ΥΓ

      ας διαβάσουν μερικοί πχ το βιβλίο "Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΥΧΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ" του Τσέντομιλ Μιγιάτοβιτς, (υπουργός Εξωτερικών Σερβίας -Μαυροβουνίου στα τέλη του 19ου αιώνα) για να δει τα διαχρονικά μας χάλια (οικονομικά, στρατιωτικά, πολιτικά)
      Είναι σαν να μην πέρασε μια ημέρα, απλά τώρα δεν υπάρχουν τείχη....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ O Ιθαγενής 02/10/2009 22:50:31

        χαχαχα... πάντα αναρωτιόμουν, αν οι "Βυζαντινοί" ήταν καθόλου ή λιγάκι εξελληνισμένοι Ρωμαίοι, αλλά τους Τούρκους τους εξελληνίσαμε. Να την η στατηγική: αδέρφια μας Τούρκοι, παρατήστε το ισλαμ, ξαναγίνετε μονοφυσίτες όπως είσαστε, κατά βάθος, και όλα καλά.

        Θα το αναζητήσω το βιβλίο... Όσο πιο πολλά σκαλίζω για τον μεσαίωνα και την τουρκοκρατία, τόσο πιο πολύ κατανοώ γιατί είμαι έτσι που είμαι.

  10. Υ. avatar
    Υ. 02/10/2009 23:05:24

    Δέκατος τρίτος και δέκατος τέταρτος μισθός.
    Θα κοπεί. Με ταυτόχρονη αύξηση του μισθού βάσης. Δεδομένου δε ότι ο συντελεστής σχέσης μεταξύ των επιπλέον δύο με το 12μηνό είναι κάτι λιγότερο από 17% (16,66), τούτο σημαίνει ότι ο μηνιαίος μισθός βάσης θα πρέπει να αυξηθεί κατά το ποσοστό αυτό, ώστε να εξακολουθήσει υφιστάμενο το υπάρχον ετήσιο εισόδημα.

    Οι φωστήρες όμως οικονομολόγοι (όλοι με προϋπηρεσία σε ευαγείς οργανισμούς όπως ΔΝΤ, ΠΤ, ΕΚΤ, Σόρος κλπ, κλπ) που θα φέρει ο ΓΑΠ από τας ξένας χώρας, θα δώσουν ένα 5%, τονίζοντας ταυτόχρονα ότι πρέπει να είμαστε και ευχαριστημένοι, διότι “δεν δικαιούμεθα δια να ομιλούμεν” (βασικά ελληνικά μαθαίνουν όλοι οι επισκέπτες ξένοι. Τρανό παράδειγμα ο Γιωργάκης).

    Τελικά, μέγας μάγκας ο Κωστάκης. Άντε πασόκια, κάντε όλα αυτά και θα έρθω πάλι πίσω όχι από το Παρίσι αλλά από τη Ρηγίλλης. Με άλλα λόγια? Πασοκική παρένθεση.

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/10/2009 23:34:08

    Τον Αλογοσκούφη (ή τον Παπαθανασίου) τον ρώτησες άν θα μπορεί να βγάλει προυπολογισμό μετά το κλείσιμο της "παρένθεσης";
    Μήπως θα πεί "φτιάξτε μου μια μεγάααααααααααααλη παρένθεση";
    Κι άν είμαστε τώρα νιοί, θάχουμε τότε μαλλί άσπρο;
    Άλλωστε, τόχουν αυτό το διαολοσυνήθειο οι ΠΑΣΟΚοι: Όταν έλθουν, ξεχνούν να φύγουν, σαν τους Αρμένηδες επισκέπτες.
    Ούφ πιά, τι μονοτονία κι αυτή!

  12. Υ. avatar
    Υ. 03/10/2009 04:09:44

    Γεια σου ρε Sic transit gloria mundi

    Τελικά αρχίζω και σε συμπαθώ. Έχεις αυτό το κάτι τις. Αυτό το απροσδιόριστο. Το πασόκικο. Αν μου ‘λεγες δε ότι είσαι και γένους θηλυκού, τότε θα μπορούσαμε να προβούμε και σε διερευνητικές επαφές για συγκυβέρνηση.

    Πέρα από τη πλάκα, τα πράγματα φίλε είναι ζόρικα. Παίζουν οι δυο και το ερώτημα είναι σε ποιον από τους δυο θα μείνει ο μουτζούρης. Ο Κωστάκης δηλώνει ότι τον έχει στα χαρτιά του. Ο Γιωργάκης δεν τον πιστεύει και του λέει ότι κάνει μπλόφα. Κατά το πως φαίνεται, θα τον τραβήξει και θα μείνει ρέστος. Και το ακόμα χειρότερο? θα ζητήσει πίστωση από τη μπάνκα. Ξέρεις. Δανεικά κι αγύριστα. Και μετά θα τον ψάχνουν οι μπράβοι του μαγαζιού (στη περίπτωσή μας ο ελληνικός λαός), να τους επιστρέψει τα δανεικά. Θα είναι όμως αργά. Και για τον ίδιο. Κυρίως όμως για τον ελληνικό λαό.

    Άντε να σου δωρίσω και κάτι, γιατί όπως είπα αρχίζω και σε συμπαθώ. Μπες στο λινκ και δώσε προσοχή στον αναφερόμενο αριθμό (.....40.000).
    http://www.nytimes.com/reuters/2009/10/01/world/international-uk-greece-election-papandreou.html?_r=1&scp=10&sq=greece&st=cse

    Υ.Γ. Πιστεύω να συγχωρείς το στην εισαγωγή, γραφής μου ύφος. Να παίξουμε και λίγο (δια της γραφής), γιατί στο τέλος θα σαλτάρουμε.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Υ. 03/10/2009 23:42:07

      Φίλε Υ, άν και δεν είμαι γένους θηλυκού, προσπάθησα όμως να έχω θηλυκό μυαλό.
      Ακούω ήδη απ τώρα την μυριόστομη ΠΑΣΟΚική κραυγή "παραλάβαμε καμμένη γή", την εκφωνηθείσα και το 2004 από την αντίπερα χορωδία (βλέπε "απογραφή" κτλ). Φυσικά και την έχουμε πολύ άσχημα, δεν έχω αυταπάτες. Και δεν χρειάζεται αρθρογραφία πέραν του Ατλαντικού, τα βλέπω εδώω έξω τα μαγαζιά που κλείνουν ένα ένα και ποτέ δεν ξανανοίγουν.
      Game over, χάσανε οι μπλέ, αλλά τελικά όλοι χάσαμε. Και το χειρότερο είναι ότι εκτός από τις γκρεμισμένες ομάδες, γκρεμίζεται το ίδιο το γήπεδο (βλέπε πυρκαιές, πλημμύρες, ξηρασίες κλπ).
      Αυτό που είπα είναι ότι μετά τους τυφλούς, οι μονόφθαλμοι θα κυβερνήσουν για αρκετά μεγάλο χρόνο, ακριβώς επειδή διαδέχονται τυφλούς. Άν αυτό σου δίνει την εντύπωση ότι είμαι οπαδός των μονόφθαλμων, έστω και απροσδιόριστα, λυπάμαι, αλλά δεν φταίω εγώ. Προτιμώ όμως να είμαι όσο γίνεται ψύχραιμος και ρεαλιστής, ακριβώς για να μη σαλτάρω. Δυστυχώς, είμαι πιά μεγάλος την ηλικία για να μετακομίσω σε Βορειοευρωπαική ή Κεντροευρωπαική χώρα, άν και πολύ θα το ήθελα. Φινλανδία, Νορβηγία, ή έστω Αυστρία ή Σλοβενία θα ήταν πάντως οι πρώτες προτιμήσεις μου, άν ενδιαφέρεσαι και σύ για τη συμβουλή μου.

  13. aris53m avatar
    aris53m 03/10/2009 10:17:52

    mandona mia! (ωχ παναγία μου! ελληνιστί)

  14. mesas avatar
    mesas 03/10/2009 16:35:24

    πολύ αρέσει στον Θανάση Μαυρίδη να προβοκάρει!!

    νομίζω ότι η μικρή Ελλάς δεν έχει καμία σχέση με την Ρουμανία ή τη Σερβία