#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2010 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα μπορούσε να απαντήσει το ΚΚΕ στον Γ. Παπανδρέου

Ούτε ο πιο ακραίος καπιταλιστής, εκφραστής του αστικού νεοφιλελευθερισμού, θα τολμούσε να έλεγε δημοσίως στη Βουλή όσα είπε σήμερα ο Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς και Πρόεδρος του Πανελλήνιου «Σοσιαλιστικού» Κινήματος κ. Γ. Παπανδρέου. «Γνωρίζετε πόσο κοστίζει σε θέσεις εργασίας ο αποκλεισμός λιμανιών; Να σταματήσετε άμεσα όσα διασύρουν τη Χώρα»… είπε απευθυνόμενος προς την Αλέκα Παπαρήγα! Ναι, ο ίδιος  που είχε πάει στο Λιμάνι του Πειραιά να για να δείξουν οι τηλεοράσεις ότι κλαίει από τα … «δεξιά» δακρυγόνα.

«Δεν θα γκρεμίσετε τον καπιταλισμό, γκρεμίζοντας την Ελλάδα» αναφώνησε ο Πρωθυπουργός και συνέχισε: «Σήμερα είναι η δική σας ώρα να απολογηθείτε» συνέχισε ο κ.  Παπανδρέου. «Θεωρείτε πως πράξεις δικές σας, των συνδικαλιστών σας, ή φοιτητών που υποδύονται συνδικαλιστές, πως συμβάλλουν στην ευρωστία των ταμείων ή τη μείωση της ανεργίας; …   Όταν στελέχη σας δημοσίως αρνούνται την τήρηση του Συντάγματος και των αποφάσεων των δικαστηρίων, δηλαδή να παίρνει ο καθένας τον νόμο στα χέρια του, το θεωρείτε προοδευτικό; Προβάλλουν την πατρίδα οι πράξεις αυτές, ή μήπως αφαιρείτε με την συμπεριφορά σας εθνικό εισόδημα από τη χώρα, θέτοντας σε κίνδυνο και τις υπάρχουσες θέσεις εργασίας;..Ποιος αποτρέπει τον τουρισμό και τους τουρίστες να έρχονται στην πατρίδα μας, κρουαζιέρας που φέρνει συνάλλαγμα εισφορές στα ταμεία, με την δημιουργία μικρομεσαίων επιχειρήσεων; Εσείς!»

«Από τους αγώνες για το δεκάωρο και το οκτάωρο, την κατάργηση της παιδικής εργασίας και την ισότητα ανδρών και γυναικών στις αμοιβές, δεν υπήρξε εργατική κατάκτηση που να μην αναπτύχθηκε κόντρα στο νόμο της κυρίαρχης πολιτικής» απάντησε η Αλέκα Παπαρήγα και πρόσθεσε: «Κι εσείς μας βάζετε να παλεύουμε σήμερα, για κατάργηση της εργασίας των 15χρονων - ακόμα και για τα παιδιά που πηγαίνουν στο γενικό λύκειο».

Και θυμίζουμε:

«Τα συνδικάτα το 1919 κατεβαίνουν στην απεργία της Πρωτομαγιάς σε κοινές εκδηλώσεις με το ΣΕΚ (Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα). Οι Βενιζελικοί ζητάνε να πειθαρχήσουν οι εργάτες στην κυβέρνηση. Ο Βενιζέλος, φοβούμενος την απεργία, διατάζει την σύλληψη των ηγετών της ΓΣΕΕ και τους εξορίζει στην Φολέγανδρο. Παρά τις προσπάθειες του Μαχαίρα, τα εργατικά σωματεία μπρος σ’ αυτή την τρομοκρατική ενέργεια κατεβήκανε τον Ιούλιο σε απεργία. Η κυβέρνηση αντιδρά με τον στρατιωτικό νόμο και τη λογοκρισία για να χτυπήσει το κίνημα. Επιστρατεύει τους εργάτες, χωρίς να  επιστρατεύσει τα εργοστάσια, επιτίθεται στα συνδικάτα, εξορίζει συνδικαλιστές. Οι τρομοκρατικές διώξεις δεν έκαμψαν όμως το ηθικό της εργατιάς …»

Αυτό θα μπορούσε να ήταν και η απάντηση του ΚΚΕ στον Γιώργο Παπανδρέου.

Ο κοινοβουλευτικός του ΑΝΤΙNEWS

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 25/06/2010 13:45:10

    Στην Κίνα οι εργάτες αρχίζουν τα διεκδικούν τα δικαιώματα τους.
    Στην Ελλάδα του Giorgo, τα χάνουν......
    Bravo Giorgo.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ popolaros 25/06/2010 14:21:21

      Παγκαλος!!! καναμε λαθος για τουσ κινεζους!!!!

      • Γιαννης 3 avatar
        Γιαννης 3 @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 25/06/2010 14:33:23

        Παγκαλος!!!!καταστρεψε οικονομικα την Ελλαδα το Πασοκ(επι Σημιτη)!!!!!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 25/06/2010 15:55:50

    Το κείμενο ξεκινά με ένα κρεσέντο τίτλων. Θα μπορούσε να πεί απλώς 3 λέξεις: φθηνός λαϊκιστής δημαγωγός.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/06/2010 16:24:37

      Mπορείς σε παρακαλώ να προσθέσεις και το "αδίστακτος" μπροστά από τις τρείς λέξεις;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 16:29:30

        Μόνο για αυτό είναι ικανός. Για να είναι αδίστακτος. Κατά τα άλλα αέρας κοπανιστός.

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/06/2010 16:21:21

    Εκανε τέτοια πράγματα ο εθνάρχης Βενιζέλος;
    Μπααα!

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. tzimy avatar
    tzimy 25/06/2010 16:26:42

    http://aliartos-city.blogspot.com/2010/06/blog-post_8540.html

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 25/06/2010 16:45:18

    Εκείνες ήταν χρυσές εποχές για νάσαι κομμουνιστής. Επί Βενιζέλου. Και μόνο με την απειλή απεργίας, πήγαινες δωρεάν διακοπές στην Φολέγανδρο! Ενώ σήμερα απεργείς, αποκλείεις λιμάνια, ηλιοψήνεσαι κάτω από τους καταπέλτες και δεν σου δίνουν σημασία. Θέλει πολύ κουράγιο για νάσαι κομμουνιστής σήμερα. Πολύ κουράγιο! Respect!

  6. Κικη avatar
    Κικη 25/06/2010 17:08:58

    Ωρα ειναι αυτος ο επικυνδυνος που παριστανει τον πρωθυπουργο να βγαλει το ΚΚΕ εκτος νομου.Ο ρε Τζεφρυ Μακαρθυ μαζι με τον διωκτη της Καμπουλ,δουλειες με φουντες.Αλλα να ξερεις νυχτα θα φυγεις ,εσυ το σοι σου και ολοι οι παρατρεχαμενοι σου,ασε τον επιδοξο αρχηγο Λοβερδο εδω,θα τον βγαλουμε ζαν πρεμιε στο θεατρο.

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 25/06/2010 17:29:08

    Μακάρι να τους βγάλει εκτός νόμου τους κουκουέδες μήπως και ξυπνήσουν απ' τον ύπνο τον βαθύ κι αυτοί... Να σταματήσουν τη χαζή προπαγάνδα περί καπιταλισμού και μπούνε στο ρόλο τους, να τη δουνε Κάστρο, ή Τσάβες γιατί αυτό χρειαζόμαστε τώρα. Κι είναι τόσα τα "ωραία" που μπορούν να απαντήσουν στον αμερικάνο άμα μπουνε στον πραγματικό τους ρόλο. Αλλά που... Ψάχνουν "λάθη στη μετάφραση" της συνθηκης που κατέλυσε το ελληνικό κράτος κι αυτοί... Μέχρι εκεί πάνε. Να βγουν να τους ρίξουν που είναι κάθε μέρα κι ευκολότερο δεν τολ΄μούν γιατί δεν έχουν μετά τι ...καλά να κάνουν. ΚΑΝΕΙΣ έλληνας πολιτικός δεν είναι διατεθειμένος να γίνει ηγέτης της χώρας αυτή την εποχή. Μόνο να πάρουν τη θέση του γιωργάκη ως τοποτηρητες των αγγλομερικάνων τους βολεύει. Γι αυτό μάχονται και τα κορόϊδα μασάνε και προσχωρούν στον δικό τους τον αγώνα για την πάρτη τους, όπως ακριβώς παλιά είχαν χωριστεί σε πράσινα, γαλάζια και κόκκινα καφενεία...

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/06/2010 17:58:59

    @http://neotera.wordpress.com says:
    25/06/2010 at 17:29

    "Να σταματήσουν τη χαζή προπαγάνδα περί καπιταλισμού και μπούνε στο ρόλο τους, να τη δουνε Κάστρο, ή Τσάβες γιατί αυτό χρειαζόμαστε τώρα."

    Εχω προβληματιστεί πολλές φορές πάνω στο ποιος θα έπρεπε να είναι ο ρόλος των κομμουνιστικών κομμάτων σήμερα. Μετά δηλαδή από όσα συνέβησαν με τον "υπαρκτό σοσιαλισμό".

    Τα κομμουνιστικά κόμματα ιστορικά μας προσέφεραν ολοκληρωτικές κοινωνίες. Ιδιότυπα ολιγαρχικές. Και οι δομές λειτουργίας των κομμάτων αυτών ήταν και συνεχίζουν να είναι πιο αντιδημοκρατικές από των περισσότερων "κοινοβουλευτικών αστικών" κομμάτων που ξέρουμε. Οδήγησαν τα κόμματα αυτά και τις κοινωνίες τους εκεί. Στον ολοκληρωτισμό. Αυτό είναι το ένα συμπέρασμα που θα έπρεπε να βγάλουν τα κόμματα αυτά. Και ενδεχομένως να βρουν και την θεραπεία.

    Ο πολίτης-ελεύθερος άνθρωπος, που διδάσκεται την δημοκρατία και την πολιτική τέχνη ως μάθημα στο δημόσιο σχολείο, όπως πρότειναν οι έλληνες σοφιστές, και στον συγχρωτισμό με τους συμπολίτες του, αν αφεθεί ελεύθερος να συναποφασίσει με τους συμπολίτες του αυτούς σε ένα αληθινά δημοκρατικό πολίτευμα, δυναμικά αυτοθεσμιζόμενο, δεν θα πάρει αποφάσεις ενάντια στα συμφέροντά του. Σαν σύνολο εννοώ. Δηλαδή ουσιαστικά ο πολίτης αυτός θα "πραγματώσει" την κοινωνία που ονειρεύονται και οι κομμουνιστές (και οι χριστιανοί, και οι σοσιαλιστές και όλοι όσοι συμπονάνε τον άνθρωπο). Αυτό είναι το δεύτερο συμπέρασμα το οποίο θα έπρεπε να βγάλουν τα κομμουνιστικά κόμματα, σε συνάρτηση με το πρώτο συμπέρασμα.

    Και η πραγματική επανάσταση θα ήταν να προτείνουν τα κόμματα αυτά, ακριβώς αυτό: Δημοκρατία. Δημοκρατία ή βαρβαρότητα. Η σημερινή βαρβαρότητα που ζούμε.

    Και οι καινούριοι "κομμουνιστές επαναστάτες" δεν θα χρειαζόταν να έχουν τον Τσε ή τον Χο ή τον Τσάβες για ίνδαλμά τους. Αλλά τους ήρωες της δημοκρατίας, σαν τον Θρασύβουλο τον Αθηναίο ή τον Δημόφιλο τον Θεσπιέα και όσους άλλους ξεχνάω. Και αντί για κόκκινα και πράσινα βιβλία με την σκέψη ηγετών από εξωτικές χώρες να μας προτείνουν τον Πρωταγόρα, τον Επίκουρο και τους Ιωνες φυσικούς.

    Οχι μόνο τα κομμουνιστικά κόμματα, αλλά οποιοδήποτε κόμμα ή άλλος φορέας πρότεινε παρόμοια πράγματα στις απελπισμένες, γηρασμένες και σταφιδιασμένες κοινωνίες μας σήμερα, θα τις ξανάνιωνε σαν έφηβες που ονειρεύονται το παλληκάρι με το άσπρο άλογο. Να ονειρεύονται δηλαδή τις καλύτερες μέρες στις οποίες θα μπορούσαν να ελπίσουν. Παίρνοντας τις τύχες στα χέρια τους στ' αλήθεια. Μια φορά στ'αλήθεια.

    Δημοκρατία ή βαρβαρότητα.

    Θραξ Αναρμόδιος

  9. ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ avatar
    ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ 25/06/2010 18:40:03

    αυτα που λεει ο ΓΑΠ ,τα εχει πει κατ'επανάληψιν ο Μητσοτάκης..ξερετε.αυτος που του δωσαν 47% και 40% οι νεοδημοκράτες και τωρα τον βρίζουν

    • Αλήθεια avatar
      Αλήθεια @ ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ 25/06/2010 22:52:50

      Και το ΓΑΠ τον ψήφισε το 43% πριν 9 μήνες,
      αλλά σήμερα δεν τον βρίζουν απλά,
      θέλουν να τον πάρουν με τις πέτρες, όλοι οι Έλληνες, το 100%,
      εκτός φυσικά από τα δεκανίκια και τα εξαπτέρυφα.
      Πίστεψέ με.

  10. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 25/06/2010 21:28:43

    Να τον χαίρονται και να τον καμαρώνουν αυτοί που ψήφισαν για να μας κυβερνήσει ένας άνθρωπος, που για να πει τ'όνομά του πρέπει να του το'χουν δώσει γραμμένο. Είναι ένας αρχομανής,ΑΝΙΚΑΝΟΣ και ΨΕΥΤΗΣ.

  11. diasapollon avatar
    diasapollon 25/06/2010 22:29:00

    Ο ΓΑΠ θα τα φτιάξει όλα μα όλα από την αρχή όπως λέει η Γραφή,εν άρχη εποίησεν ο ΓΑΠ τον ουρανόν και την ΓΗ και δη την Νέα Διακυβέρνηση της παγκόσμιας Αμερικανικής Τάξης.

  12. xrayman avatar
    xrayman 25/06/2010 22:45:02

    Λιγότερα λόγια μια λέξη

    Rantanplan

    Αυτός που ζει στον κόσμο του χωρίς να καταλαβαίνει τον κόσμο στον οποίο ζει.

  13. hot dog avatar
    hot dog 26/06/2010 00:31:33

    Τι θα μπορούσε να του πει ....γύρνα στο γαλαξία σου! ΤΩΡΑ!

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/06/2010 14:24:14

    "Και θέλω να σας πω καθαρά: Πολιτική παρανομία είναι το ίδιο το μνημόνιο - μνημόσυνο για τα δικαιώματα του ελληνικού λαού - όπου με τη μέθοδο της σταγόνας μας έχετε κυριολεκτικά τρελάνει. Ξυπνάμε το πρωί για να δούμε τι θα γίνει με τις συντάξεις χηρείας, να δούμε αν θα δουλεύουμε 55 ή 60 χρόνια. Τώρα κόβεται ο 13ος και ο 14ος μισθός στους συνταξιούχους. Αυτό για εμάς είναι πολιτική παρανομία, νομιμοποιημένη βεβαίως στη Βουλή και νομιμοποιημένη σε όλη την Ευρώπη."

    Από την απάντηση της Α. Παπαρήγα στο ΓΑΠ.
    Ολόκληρη η απάντηση εδώ:
    http://www2.rizospastis.gr/page.do?publDate=26/6/2010&id=12249&pageNo=7&direction=1

  15. 2926 avatar
    2926 04/07/2010 12:50:42

    Η ευθύνη του λαού απέναντι στον Γ. Παπανδρέου

    Πριν τις εκλογές του Οκτώβρη του 2009, σαν υπεύθυνος πολίτης αποφάσισα να καθίσω στο λάπτοπ μου και να ψάξω την πορεία του ανθρώπου που λέγεται Γιώργος Παπανδρέου. Μπήκα λοιπόν στα ''ΝΕΑ'' πήγα στην αναζήτηση ειδήσεων και πληκτρολόγησα ''Παπανδρέου''. Μου έβγαλε κάποιες χιλιάδες ειδήσεις ως αποτέλεσμα και αποφάσισα να μεταφερθώ στην περίοδο 1996-2004 που κατείχε κυβερνητικές θέσεις και να βρω το ''έργο'' του.

    Έφτιαξα λοιπόν έναν μεγάλο φραπέ, κάθισα αναπαυτικά στην θέση μου και για ώρες πολλές περιπλανήθηκα στα νέα των ''ΝΕΩΝ''.
    Τι βρήκα? Ταξίδια. Πολλά ταξίδια κυρίως σε Τουρκία, Αμερική και λιγότερα στο υπόλοιπο του κόσμου. Πέρα από αυτά? Συναντήσεις. Με πολύ κόσμο. Με υπουργούς, πρεσβευτές, στελέχη κρατικών μηχανισμών και ιδιωτικών ετικετών. Πέρα από αυτά δεξιώσεις, μίτινγκ, υπογραφές μνημονίων χαμηλής έντασης, φόρουμ κλπ.

    Μετά από μερικές εκατοντάδες αποτελέσματα που επικεντρώνονταν σε περιγραφή γεγονότων αποφάσισα να επιμείνω περισσότερο σε γνώμες παρά σε γεγονότα για να βρω επιτέλους τι κερδίσαμε από όλες αυτές τις συναντήσεις. Τι βρήκα? Τίποτα.
    Τόσα χρόνια ταξιδιών, συναντήσεων και διαπραγματεύσεων και τίποτα το χειροπιαστό. Μια συνθήκη ρε παιδί μου που να δεσμεύει κάποιον λαό απέναντι μας σε κάτι. Το απόλυτο τίποτα.

    Η αλήθεια είναι ότι δυσανασχέτησα λίγο. Σκέφτηκα, ένας άνθρωπος με τέτοια πορεία, τι τύχη μπορεί να έχει σαν πρωθυπουργός της χώρας?
    Την απάντηση την βλέπω ανάγλυφα ζωγραφισμένη μπροστά μου σήμερα.

    Υπάρχει διάχυτη, σε μερίδα της κοινωνίας, η άποψη ότι ο πρωθυπουργός μας θα ένιωθε πιο άνετα ως πρόεδρος μιας Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης με εξειδίκευση πάνω στην κλιματική αλλαγή του πλανήτη εως το 2060. Ωστόσο εμείς τον εξουσιοδοτήσαμε να ενεργεί αντί υμών σε εθνικό επίπεδο μέχρι το μακρινό και σκοτεινό 2013. Τότε θα ''ξαναμιλήσουμε''.

    Τι θα πούμε άραγε?

    http://29-26.blogspot.com/2010/06/blog-post_27.html