02/09/2009 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα κάνει - σε λίγο - ο Καραμανλής;



Επίμονες πληροφορίες – τις οποίες λόγω της αξιοπιστίας τους δεν μπορούμε να αγνοήσουμε - αναφέρουν ότι ετοιμάζεται ήδη το προεδρικό διάταγμα για την προκήρυξη των πρόωρων εκλογών. Παρόλο που διατηρούμε τις επιφυλάξεις μας για το ενδεχόμενο αυτό μεταδίδουμε την πληροφορία ως ενδεικτική της επίμονης φημολογίας που επικρατεί από το πρωί, σύμφωνα με την οποία ο Κώστας Καραμανλής θα απευθύνει σήμερα, ή το αργότερο αύριο, διάγγελμα προς τον ελληνικό λαό ακόμη με το οποίο θα εξαγγέλλει εκλογές για τις 11 ή τις 18 Οκτωβρίου.

 Το μεγάλο ερώτημα είναι βεβαίως αν ο κ. Καραμανλής προχωρήσει τελικά σε εκλογές με το σύνολο σχεδόν της κοινοβουλευτικής ομάδας να εναντιώνεται , μαζί με την κομματική βάση και σχεδόν ...όλο το υπουργικό συμβούλιο

 Όπως έλεγε σήμερα το πρωί μέλος της κυβέρνησης η κατάσταση στη ΝΔ περιγράφεται ως εξής: «Καταφέραμε για πρώτη φορά εδώ και καιρό να συσπειρώσουμε την βάση, η οποία ζητάει δραστικό ανασχηματισμό και έχει βρεθεί και η Ιφιγένεια».

 

Άρα; Θα κάνει ανασχηματισμό ή εκλογές; Το βέβαιο είναι ότι τους έχει σπάσει όλων τα νεύρα.

 

Σημειώστε τέλος, την αναβολή της σημερινής επίσκεψης του υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών Ευριπίδη Στυλιανίδη και του δημάρχου Αθηναίων Νικήτα Κακλαμάνη στα εκτελούμενα έργα του ΟΣΕ στο Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό Αθηνών, ανακοίνωσε το υπουργείο Μεταφορών.

Επίσης όπως ανακοινώθηκε, αναβάλλεται η συνάντηση του υπουργού Πολιτισμού Αντώνη Σαμαρά με το νομάρχη -και πρόεδρο του ΔΣ της Μονής Λαζαριστών- Παναγιώτη Ψωμιάδη, που ήταν προγραμματισμένη για σήμερα στις 8 το βράδυ, στη Μονή Λαζαριστών στη Σταυρούπολη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 02/09/2009 12:37:16

    Eχει αργησει παρα πολυ να εκδοθει.....Αντε να τελειωνουμε με τους φαυλους και του ανικανους!!!!

  2. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 02/09/2009 12:38:29

    Ο πρωθυπουργός αναμένει το τέλος της συνάντησης Αλμούνια-Παπαθανασίου..

  3. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 02/09/2009 13:07:42

    Και έλθουν οι ενάρετοι και ικανότατοι;;;

  4. leon avatar
    leon 02/09/2009 13:09:02

    Στις 11...
    Ειπαμε για σπασιμο στον Καρατζαφερη που βγηκε καιτου κουνησε το δαχτυλο. Ποιος εισαι κυριε που θα μου υποδειξεις και την ημερομηνια?

  5. Ροδόπη avatar
    Ροδόπη 02/09/2009 13:13:11

    για σκεφθειτε λιγο το ενδεχομενο οι ακυρωσεις των εκδηλωσεων των υπουργων νε εχουν σχεση με επικεινενο τρομοκρατικο χτυπημα

  6. leon avatar
    leon 02/09/2009 13:18:56

    ...(πραγματι μου κοπηκε η ανασα)

  7. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 13:21:29

    Συνολικα μεχρι σημερα δεν υπαρχει πληρης αιτιολογηση απο πλευρας δημοσιογραφων και οχι μονο για τις εκλογες, για αλλαγη πρωθυπουργου κλπ. Το ερωτημα αν θα παρουν αυτοι, δεν επαιρναν εκεινοι, ωφελημενοι, χαμενοι κλπ δεν απαντα στην συνολικη προσπαθεια για γρηγορες η λιγοτερο γρηγορες εκλογες. Επομενως το επαναδιατυπωνω με το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΣΟΝΤΕΣ ΤΥΠΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ κλπ. Εκει ειναι που πρεπει να επικεντρωθουμε. Οπως λενε σε καποια μακρινα χωρια ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/09/2009 13:26:03

    Εκλογές μπορούν να γίνουν μόνο εφ'όσον υπάρχει στα χέρια Κ.Κ ατράντακτο "χαρτί" που να καίει πολλούς.

    Από ότι φαίνεται το χαρτί αυτό που να μπορεί να εξουδετερώσει αντιπάλους εν ριπή οφθαλμού δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον δεν είναι σε ολοκληρωμένη μορφή.


    Η ενέργεια επίσης του Ε.Α από ότι φαίνεται, δείχνει αγωνία στο σάπιο σύστημα των παρακρατικών οι οποίοι αιφνιδιάστηκαν από την κίνηση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ να εκδόσει αναφορά που αν ααναφέρεται ουσιαστικά σε "Ελληνοαμερικανούς" τρομοκράτες που συνδέονται με την επίθεση στην Αμερικάνικη Πρεσβεία.

    Θα έχει συνέχεια η υπόθεση η συγκεκριμένη. Ο "Κοντός" από το Αμέρικα φαίνεται ότι πληροφόρησε καταλλήλως.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Dubai Expatriate 02/09/2009 13:41:04

      Εσυ Dubai λιγα λες, μερικες φορες δε και πολλα, αλλα καλα, πολλα ξερεις απ οτι φαινεται, γιατι δεν τα αναφερεις ομως με το ονομα τους? Ποιος ειναι παλι αυτος ο κοντος? Δεν ενημερωνοντε ολοι οι Ελληνες του εξωτερικου οπως εσυ :-)

      • leon avatar
        leon @ zonitis 02/09/2009 13:46:07

        Εσυ εμεινες στον κοντο?
        Το ατρανταχτο χαρτι τι μπορει να ειναι? Και τι εννοειται με το "καιει πολλους"? Αν καψει 1 η τελος παντων λιγους δεν κανει δουλεια αυτο το χαρτι? Και γιατι πρεπει να το εχει στα χερια του αλλιως δεν παει σε εκλογες?
        Τοσα ερωτηματα για τοσες λιγες αραδες....

  9. osaperas avatar
    osaperas 02/09/2009 13:30:56

    Προς το παρόν ο μόνος κερδισμένος από όλη αυτην την ιστορία είναι ο Αντώνης Σαμαράς. (Γλίτωσε το ραντεβού με τη Μονή Λαζαριστών και ειδικά το Παναγιώτη Ψωμιάδη)

  10. Helmut avatar
    Helmut 02/09/2009 13:35:49

    Έ βέβαια οι βουλευτές και η "βάση" του κόμματος έχουν ξεσηκωθεί!

    Από την τορινή Κ.Ο. της ΝΔ θα αποδεκατιστεί με μαθηματική ακρίβεια το 1/3 εξ αυτών εκ των οποίων πολλοί πρωτοκλασάτοι (Α', Β' Αθηνών και Υπόλ. Αττικής... προβλέπεται σφαγή). Ακόμα δεν έχουν παραλάβει τα υβριδικά Lexus οπότε μιλάμε για μεγάλη ζημιά όπως καταλαβαίνετε...

    Η "βάση" της ΝΔ επίσης αγωνιά γιατί θα χαθούν πολύτιμες προσβάσεις για πάσης φύσεως ρουσφέτια, βολέματα και παντός είδους "τακτοποιήσεις" -όλα αυτά θα γίνουν επίσης πολύ δυσκολότερα.

    Αν προστεθούν στους παραπάνω οι "Βατοπεδινοί" και τα άλλα πρωτοκλασάτα στελέχη τα οποία βρίκσονται σε δυσμένεια (Τσιτουρίδης, Αλογοσκούφης, Μαγγίνας, Εβερτικοί, κ.α...)που δεν τους βολεύουν με τίποτα οι πρόωρες εκλογές, έχετε μια πολύ ξεκάθαρη εικόνα των ισχυρών αντιστάσεων μέσα στη ΝΔ.

  11. leon avatar
    leon 02/09/2009 13:39:42

    Τα ρουσφετια τελειωσαν για την βαση της ΝΔ (και καθε αλλου κομματος θα ελεγα) εδω και χρονια. Εμειναν μονο τα ρουσφετια για την κορυφη.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/09/2009 13:46:26

    Dubai θα δουμε.Εαν παντως κανει εκλογες και παραδωσει την εξουσια στο ΠΑΣΟΚ πρεπει να φυγει απο την πολιτικη.

  13. marikaki avatar
    marikaki 02/09/2009 13:54:53

    Καιρος να τελειωνουμε με τους φαυλους και ανικανους που μας κυβερνανε!
    Ας ερθει οτι αποφασισουν οι πολιτες και θα κριθει με τη σειρα του.Ετσι λειτουργει η Δημοκρατια αγαπητοι φιλοι μου.
    Οσο για τον ΚΚ ας ξεκουραστει επιτελους....αρκετα κουραστηκε για να διαλυσει το μαγαζακι που λεγετε Ελλαδα!

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ marikaki 02/09/2009 14:25:41

      Και θα έλθουν οι ενάρετοι και ικανότατοι;;; Μήπως η δημοκρατία λειτουργεί βάσει συντάγματος καί όχι βάσει δημοσκοπήσεων; Μαγαζάκι έκανε την Ελλάδα μόνον ο Καραμανλής;

  14. andr3as avatar
    andr3as 02/09/2009 13:57:20

    Σόρρυ φάκτορα άλλα πάω να σκάσω απο την ώρα που μου το σφύριξαν.

  15. spm avatar
    spm 02/09/2009 14:04:02

    ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΛΟΓΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ. ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΑΡΩΤΙΚΟ, ΝΑΙ ΒΛΕΠΩ, ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΟΧΙ. ΑΥΤΑ!!!

  16. αντί avatar
    αντί 02/09/2009 14:07:22

    'Αντε να γίνουν εκλογές, ώστε να ξεκινήσει η συζήτηση από τους κονδυλοφόρους για το πότε θα γίνουν οι επόμενες!

  17. ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
    ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 02/09/2009 14:20:41

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ....... ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΜΕΝΟ, Ο ΜΕΣΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!

  18. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/09/2009 14:55:45

    Ο "Κοντός" δεν είναι ιδιότητα σωματική αλλά αρχικό (παραλλαγμένο) επώνυμου Ελληνοαμερικανού.

    Τα υπόλοιπα νομίζω θα δουν το φως της δημοσιότητος στο μέλλον. Ελπίζω στο άμσεο μέλλον.

    Το "χαρτί" είναι σχηματικά οι αποκάλυψη ή αποκαλύψεις για ένα διεφθαρμένο κύκλωμα που έχει βάλει το χέρι του σε μερικά σκάνδαλα τα τελευταία χρόνια που αγγίζουν εθνικά θέματα όπως οι υποκλοπές.

    Κάτι σαν το παραδικαστικό, απλά αντικαταστήστε την Ηλία, Κολούση και Μπουρμπούλια με ορισμένες πολύ επιφανείς προσωπικότητες.

    • andr3as avatar
      andr3as @ Dubai Expatriate 02/09/2009 19:03:59

      Εδώ τώρα κολλάνε πολλά σενάρια...
      Μέχρι και οι "τούρτες" του Βλαστού και του φίλου του,κατασκευαστή Τρομπούκη??
      Και βάσει της Ιστορίας της Τρομοκρατίας & Διαπλοκής του φακτορα συνδυσαμένες,οι λέξεις κλειδιά είναι :ποινικοί εγκληματίες,τηλεπικοινωνίες,μεγάλα έργα.????????

  19. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 02/09/2009 15:28:38

    andr3as μη σκάσεις ρε....μίλα μας!

  20. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/09/2009 17:57:57

    Εγώ τι να επιλεξω???Να μεινω Ελλαδα για τις εκλογες η να παω στο Βελγιο στην πανεμορφη πολη της Γανδης οπου ειμαι καλεσμενος σε γαμο στις 11 Οκτωβριου...ε?

  21. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 18:36:02

    Δεν μου γράφετε για τον Σουφλιά και ανησυχώ. Σήμερα εγκαινίασε το σταθμό Μετρό "Νομισματοκοπείο" (επιτέλους, ξεκίνησαν πάλι και τα δρομολόγια για αεροδρόμιο). Τον ρώτησαν αν θα εγκαινιάσει το καλοκαίρι του 2010 το σταθμό "Αγία Παρασκευή" και είπε "ελπίζω".

  22. dr.thess avatar
    dr.thess 02/09/2009 18:40:38

    ο ψωμιαδης τι δουλεια εχει με το υπ.πολιτισμου? θα ζητησει πιο πολλες ζευμπεκιες και σκυλαδικα?

    • Χι avatar
      Χι @ dr.thess 02/09/2009 19:53:17

      Δικό σου:

      http://www.youtube.com/watch?v=knmcFHNP4Fg

  23. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 20:00:58

    Αυτό το "η τελική απόφαση" που βάζει ο SKY κάτω από τον Alexis, μου θυμίζει κάτι σε "τελική λύση". Φυλαχθείτε, μην μας πάνε στη Μαδαγασκάρη ή μας κάνουν σαπούνι.

    (και ναι, συμπάσχω με τα θύματα του Β' ΠΠ, επειδή θα πεταχτεί κάποιος)