14/10/2008 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα κάνει ο κ. Καραμανλής;

Το μεγάλο ερώτημα για την κυβέρνηση, που προκύπτει συνεχώς μέσα από αυτήν την παρατεινόμενη βαθιά κρίσης της, είναι ένα, κατά τη γνώμη μας:  Πως είναι δυνατόν ένας δημοσιογράφος που κατά γενική ομολογία είχε προηγουμένως κινηθεί στα όρια της μετριότητας, έχει φτάσει σήμερα σε τέτοια επίπεδα δύναμης και εξουσίας; Είναι θέμα επαγγελματικών ικανοτήτων και προσωπικών δεξιοτήτων;  Ή ερεισμάτων σε  ομίλους, funds και πνευματικά ιδρύματα που τον επέλεξαν και επέβαλαν ως εκλεκτό τους; Και αν είναι έτσι, τότε ο κ. Καραμανλής γιατί το δέχτηκε; Όποια κι είναι η απάντηση είναι σίγουρο ότι θα την μάθουμε στις ημέρες που έρχονται.

Το δεύτερο ερώτημα αφορά το «τι θα κάνει ο Καραμανλής». Η άποψή μας είναι πως ό,τι κι αν κάνει ο ίδιος θα είναι ο μεγάλος χαμένος αυτής της ανελέητης παρτίδας. Για τους εξής λόγους:

Ας υποθέσουμε, πρώτον, ότι δεν απομακρύνει τον κ. Ρουσόπουλο. Τότε φυσικά θα έχει ταυτισθεί εντελώς μαζί του και θα έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα.

Ας υποθέσουμε, δεύτερον,  ότι απομακρύνει μόνο τον κ. Ρουσόπουλο. Αυτό μπορεί να εκτονώσει προσωρινά την κρίση μέσα στη ΝΔ. Θα είναι όμως σαν να παραδέχεται ο ίδιος ότι έχει πρόβλημα στο περιβάλλον του και ότι το «δεξί του χέρι» έχει πολιτικές ευθύνες που σημειωτέον μπορεί στην πορεία να γίνουν και ποινικές.

Ας υποθέσουμε, τέλος, ότι κάνει κάποια στιγμή ανασχηματισμό και απομακρύνει τότε τον κ. Ρουσόπουλο, είτε τοποθετώντας τον σε άλλο υπουργείο, είτε στέλνοντάς τον στο σπίτι του. Αλλά και τότε θα ισχύουν τα ίδια με την δεύτερη περίπτωση. Και επιπλέον τι θα κάνει στον ανασχηματισμό με τον κ. Χατζηγάκη; Θα τον βγάλει από το υπουργείο Δικαιοσύνης; Και πάλι δε θα είναι σαν να παραδέχεται ότι έχει πρόβλημα στην Δικαιοσύνη;

Αυτό που κατά τη γνώμη μας απομένει στον κ. Καραμανλή, αυτό δηλαδή που θα έχει το λιγότερο κόστος,  είναι να ολοκληρώσει εκείνο που άρχισε να κάνει σήμερα ζητώντας να μην γίνει δεκτή η παραίτηση των εισαγγελέων. Να απομακρύνει δηλαδή τον κ. Ρουσόπουλο να κάνει δραστικό ανασχηματισμό και να προτείνει ο ίδιος τη σύσταση προανακριτικής επιτροπής στην Βουλή και όχι απλώς εξεταστικής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/10/2008 22:40:20

    Na valei Andoni Samara Ypourgo Dikaiossynis na ta kanei pano tis i Agia Oikogeneia...Alla pou...

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 14/10/2008 22:40:25

    Ο ιστορικός του μέλλοντος θα βρεί κάποτε την κατάλληλη λέξη που θα καταγράψει πριν από το "σύμπλεγμα Καραμανλή - Ρουσόπουλου". Εμάς δεν μας νοιάζει πλέον.
    Το σύστημα ακίνητο περιμένει το τέλος του. Δυστυχώς.

  3. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 14/10/2008 22:40:25

    Μια είναι η λύση κατάργηση του υπουργείου δικαιοσύνης.

  4. aris avatar
    aris 14/10/2008 22:43:29

    Πως είδατε τις δηλώσεις Τατούλη στο Λαζόπουλο?
    Τέλος Ρουσόπουλου ή τέλος Ν.Δ.?

  5. το βρήκα avatar
    το βρήκα 14/10/2008 22:59:57

    Είναι ένα cage aux folles που παριστάνει το σύμπλεγμα του Λαοκόοντα. Σε άγαλμα. Ακίνητο.

  6. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 14/10/2008 23:03:00

    Οι δηλώσεις Τατούλη ήταν μία τρύπα στο νερό.
    Εξάλλου προσκεκλημένος του Κοντομηνά ήταν, όχι του Λαζόπουλου.

  7. kioles avatar
    kioles 14/10/2008 23:15:59

    Ο ΨΕΥΤΗΣ δεν υπολογιζει το μεγεθοs τηs ευθυνηs που αναλαμβανει με το ψεμα του,γιατι αναγκαζεται να εφευρει ακομα καμμια εικοσαρια,για να υποστηριξει το πρωτο.Και δυστυχωs αυτοs ειναι Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/10/2008 23:22:04

    Τι θα κάνει ο κ. Καραμανλής; Ότι έκανε τόσα χρόνια που είναι στην Κυβέρνηση Τ Ι Π Ο Τ Α.

  9. theo avatar
    theo 14/10/2008 23:33:11

    Ο Καραμανλής είναι η μεγαλύτερη σουπιά απ' όλους. Τώρα θα πίνουν και θα γλεντάνε σε κάνα υπόγειο με τον Θοδωρή, γελώντας και σκουντώντας ο ένας τον άλλον... Εις υγείαν των κοροιδων...

  10. tiramola avatar
    tiramola 14/10/2008 23:34:12

    Υπαρχει κατα τη γνωμη μου μια μεγαλη μεριδα συμπατριωτων μας , ειναι περιπου αυτοι που πιστευαν οτι την εποχη της "ανθησης" του χρηματιστηριου θα εβγαζαν λεφτα ξαπλα , οπου η εικονα εχει βαρυτερη σημασια απο τις προθεσεις.
    Πως βλεπεις εναν ηθοποιο και λες "τι ωραια παιζει το ρολο του..."
    Στην περιπτωση Καραμανλη ο Ρουσοπουλος ειναι ο απαραιτητος σκηνοθετης.
    Χωρις αυτον δεν υπαρχει!
    Ειναι πλεον προφανες.
    Εκτος και αν εχει "βαλει το δαχτυλο στο μελι" και ο Καραμανλης οποτε σε μια τετοια περιπτωση ωφειλω και παλι να υποκληθω στο υποκριτικο του ταλεντο.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2008 23:38:56

    δάχτυλο στο μέλι;

    Ο ένας υπουργός στο Υπαν με το δάχτυλο στο μέλι...
    ο άλλος, με το δάχτυλο στο μέλι...
    Τι διάολο, σύμπτωση ή υπάρχει κοινός παρονομαστής;

    μήπως όλη η σκηνοθεσία είναι μελισσοκομική; ή τους αρέσει να ξεφτιλιζονται;

  12. Συνταγματολόγος avatar
    Συνταγματολόγος 14/10/2008 23:40:29

    Πολύς θόρυβος γίνεται για την χειρόγραφη διόρθωση της λέξης "μελών της κυβέρνησης" σε "Υφυπουργών" στην παραίτηση των δύο εισαγγελέων.
    Το σύνταγμα στα άρθρα 85 και 86 σαφώς διαχωρίζει τα "μέλη της κυβέρνησης" από τους "υφυπουργούς".
    Και οι δικαστικοί επειδή είναι τυπολάτρες και ακριβείς στις διατυπώσεις τους κάνανε την διόρθωση.

  13. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 14/10/2008 23:44:19

    Ακριβείς και τυπολάτρες οι δικαστές αλλά μόνο στις διατυπώσεις τους. Δεν μπορούσαν βρε αδερφέ να το διορθώσουν στην οθόνη; έπρεπε να το κάνουν με μπλάνκο και μουτζούρα;

  14. Ρουσο-οπαδός avatar
    Ρουσο-οπαδός 14/10/2008 23:47:48

    Δηλαδή ο Καραμανλής κρατά στην κυβέρνηση τον Ρουσόπουλο χωρίς να τον θέλει;;;;;
    Ο Ρουσόπουλος για ποιο ακριβώς πράγμα ευθύνεται;;;
    Για τις ανταλλαγές ακινήτων της Μονής Βατοπεδίου πουθενά δεν βρέθηκε υπογραφή του.
    Αν δεν κάνω λάθος ο επηρεασμός άλλων υπουργών δεν είναι ποινικό αδίκημα.

  15. tiramola avatar
    tiramola 14/10/2008 23:50:52

    Συνεχιζοντας την προσπαθεια να βρουμε τα αιτια της αισχρης οπως εξελισεται παραστασης του γαλαζιου θιασου...
    Μηπως το γενικο πλανο ηταν "προστατεψτε με καθε τροπο το βλακα προκειμενου εμεις να παρουμε τα λαφυρα"?

  16. tiramola avatar
    tiramola 14/10/2008 23:55:13

    @Ρουσο-οπαδός
    Εδω στην ΔΕΘ δεν ειδε ευθυνες ουτε για τον Βουλγαρακη...
    Ειναι δυνατον να μην τις εβλεπε?
    Εκτος και αν ειναι τοσο βλακας...
    Ο Ρουσοπουλος δεν ειναι αυτος που ετοιμαζει τις "απαντησεις" στις δημοσιογραφικες ερωτησεις?
    Αν σε ρωτησουν αυτο , θα πεις αυτο...
    Δηλαδη τωρα κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε?

  17. θανος avatar
    θανος 15/10/2008 00:09:35

    Αληθεύει ότι με νεότερη δήλωση του ο Καραμανλής απαίτησε τάχιστη διελευκανση της υπόθεσης και επιπλέον να χυθεί άπλετο φως, όπως άκουσα στο Μεγκα? Το άκουσα και τα έκανα πάνω μου απο την τρομάρα μου.

    Βρε δεν πάτε στον αγύριστο λέω εγώ με αυτό το νούμερο, που ο Βούδας μοιάζει νευρόσπαστο μπροστά του, και επιπλέον πάνε να μας τον πασάρουν ως καταλληλότερο, πολιτικό κεφάλαιο της χώρας κτλ? Με ένα απίστευτο σύστημα απο λιβανιστήρια, Λαζόπουλους και άλλα χαμερπή που η γλώσσα τους έχει γίνει γραβάτα απο το γλύψιμο?

  18. theo avatar
    theo 15/10/2008 00:26:57

    TABULA RASA!

  19. tiramola avatar
    tiramola 15/10/2008 00:29:29

    Η ιστορια θα γραψει οτι ο "καταλληλοτερος" ηταν η μεγαλυτερη πολιτικη απατη στην ιστορια της μεταπολιτευσης.

  20. Xase avatar
    Xase 15/10/2008 08:21:50

    Τιραμολα και ο Σημιτης καταλληλοτερος ηταν καποτε.
    Αυτοι οιδυο πανε πακετο μην το ξεχνας αυτο.

  21. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 15/10/2008 08:31:08

    Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης θα δεχτεί να τον χειρουργήσει η Νατάσσα του .Έτσι σκέφτομαι ο αφελής .Απαγορεύεται .

  22. πρωϊνές ακεφιές avatar
    πρωϊνές ακεφιές 15/10/2008 08:59:19

    ΣΤΗ ΛΑΚΟΥΒΑ (Aγαμοι θυται)

    Ατυχής και ζαλισμένος έπεσα σε μια λακκούβα.
    Τι λακκούβα, λακκουβάρα κι όλους τους χωρεί.
    Κόσμος σε απελπισία στη λακκούβα, στη λακκούβα.
    Κάμερες και συνεργεία ώχου τι βουή!

    Έξι-εφτά είναι φτιαγμένοι στη λακκούβα, στη λακκούβα
    και μια θεια μου ερωτευμένη πω-πω τι ντροπή!
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.

    Σύμβουλοι Επικρατείας στη λακκούβα, στη λακκούβα
    κι ο παπάς της ενορίας πω-πω μη μας δει!
    Και τα Σώματα Ασφαλείας με την κλούβα, με την κλούβα.
    Να κι ο Υπουργός Παιδείας ώχου τι ντροπή!

    Μη μου κάνεις τη λαχτάρα, δω και σένα στη λακκούβα.
    Βρε καλώς τον τον Μητσάρα μέσα στην οπή!
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.

    Της ζωής η δυσκολία η λακκούβα, η λακκούβα.
    Του έδαφους ανωμαλία, τρύπα ποταπή.
    Τ' άσπρο λέρωσα μακό μου στη λακκούβα, στη λακκούβα.
    Σκόνισα τον εαυτό μου, ποιος να με σκεφθεί;

    Έχει γούβα σαν την Κούβα στη λακκούβα, στη λακκούβα.
    Όταν πέσεις συλλογιέσαι μπας και σηκωθείς.
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.
    Σε λακκούβα ζοφερή όποιος πέσει πώς να βγει.

    Αφιερωμένο στους πολιτικούς μας.

  23. leon avatar
    leon 15/10/2008 16:41:10

    ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ(ΑΦΟΥ ΦΥΓΕΙ ΑΡΩΝ ΑΡΩΝ ΑΠΟ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ)

  24. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 16/10/2008 10:06:57

    Μονον προανακρικτικη επιτροπη ολα τα αλλα ειναι συγκαλυψη αιδως αργειοι......

  25. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 04/06/2009 18:18:00

    Καρατζαφέρης: Ο Καραμανλής δεν έβαλε το δάχτυλο στο δοχείο με το μέλι…

    ΔΆΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΜΈΛΙ
    Γιατί να βάλει ο Καραμανλής
    το χέρι του στο μέλι,
    αφού του κάδου έτσι πιο πολύ
    θα γίνονταν το μέλι,

    μιας και σ’ αυτόν σταλάζει από παντού
    το μέλι της ρεμούλας
    που και από ΕΡΕ κι από Νου Δου
    άρπαξε ο φαταούλας;

    Και αν στο πόθεν έσχες λιγοστά
    περιουσιακά δηλώνει
    είναι στην τσέπη μόνο όσα βαστά
    ψιλά για να πληρώνει.

    Τ’ άλλα, τα κλεψιμέϊκα τα πολλά
    στο θείο τα ’χει δώσει
    να του φυλάει όμορφα και καλά
    η Ντόρα ως να τον διώξει-

    τραβώντας για δυνάστης στη Βουλή
    μ' ύφος του λέει βοδίσ'ο:
    «Θείε, μού τα κρατάς μία στιγμή;
    Πάω να κυβερνήσω…»

    Και όταν πίσω πάει τον καρτερούν
    δυο δισεκατομμύρια
    ενώ το Λαό τον τυραννούν
    ισάριθμα μαρτύρια.

    Πατρίδα μου αχ! Πολύ σε αγαπώ
    που όλα μοιράζεις δίκια:
    που τίποτα δε δίνεις στον φτωχό
    και όλα στα καθίκια.

    Γιώργης Χολιαστός