#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2008 19:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα κάνει ο Καραμανλής;

Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της Public Issue για την «Καθημερινή της Κυριακής» το 84% των Ελλήνων πολιτών τάσσεται υπέρ του βέτο στην ένταξη των Σκοπίων σε ΝΑΤΟ και Ευρωπαϊκή Ένωση. Το 86% απορρίπτει τη συνταγματική ονομασία «Δημοκρατία της  Μακεδονίας» και μόνον του 9% θεωρεί ότι μια τέτοια ονομασία θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή. Αν θεωρήσουμε ότι οι δημοσκοπήσεις ανταποκρίνονται στο λαϊκό αίσθημα, τότε ο λαός μίλησε. Δεν γουστάρει καμία διαπραγμάτευση με τα Σκόπια, ούτε άνω και κάτω Μακεδονίες. Γυρίζει την πλάτη στους συμβιβασμένους και τους νενέκους. Αυτό το γνωρίζει ο Κώστας Καραμανλής. Ο οποίος δεν μπορεί παρά να αντιλαμβάνεται, αυτές τις κρίσιμες ώρες, ότι αν αποφασίσει να το παίξει …«Μέγας Αλέξανδρος», θα ξανακερδίσει τις εκλογές και θα στείλει τον ΛΑΟΣ να ψάχνεται από πού του ήρθε.

Δεν θέλω να απαλλάξω κανέναν από τις ευθύνες για τα σκάνδαλα κι αυτή τη δυσωδία που κάνει το λαό να πιάνει την μύτη του. Ούτε βεβαίως πιστεύω ότι γι αυτήν την κατάσταση, ευθύνεται η …συνωμοσία του σύμπαντος. Οι ευθύνες για τα σκάνδαλα και τη διαφθορά είναι συγκεκριμένες και η πολιτική ευθύνη ανήκει στον Πρωθυπουργό της χώρας. Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω ότι όλη αυτή η σκανδαλολογία και …DVDλογία που αποδυνάμωσε μέχρι βαθμού εξαντλήσεως την κυβέρνηση, ξέσπασε στις παραμονές ακριβώς, αυτών των κρίσιμων διαπραγματεύσεων. Και, επιτέλους, τι περιέχει αυτό το DVD, για το οποίο σιχάθηκα να ακούω; Είναι άραγε τόσο τρομερό που θα αναγκάσει τον Καραμανλή να περάσει στην ιστορία σαν «ο πρωθυπουργός των πέντε σκανδάλων και των δυο συμβιβασμών;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 03/03/2008 20:19:29

    Φακτορ, μου άρεσε πολύ αυτή η ρώσική θέση: "Δεν μα ς νοιάζει αν ο Γιέλτσιν αναγνώρισε τα Σκόπια ως Μακεδονία. Εμείς, θα δεχτούμε το οποιοδήποτε αποτέλεσμα των διαπραγματεύσεων για το όνομα". Βλέπω τουλάχιστον ότι το 1,5 δισ. για τα ρώσικα άρματα μάχης (ΤΟΜΑ) έπιασε τόπο. Σε αντίθεση με τις τεράστιες αγορές οπλικών συστημάτων που κάνουμε από τις ΗΠΑ, από τις οποίες μάλλον τα α... μας παίρνουμε. Ας εκβιάσει πάντως λίγο ο Καραμανλής τους αμερικάνους με το νέο μαχητικό κι ας κάνει καμμιά άπορριπτική κίνηση προς τη μεριά των Αμερικάνων. Ισως τότε, και οι αμερικάνοι να ανακαλέσουν την αναγνώριση των Σκοπίων ως "Μακεδονίας"!!!

    Ξέχωρα από όλα αυτά, οι Σλάβοι των Σκοπίων παίζουν τώρα τα ρέστα τους. Ξέρουν πολύ καλά ότι αν δεν πάρουν το όνομα, θα έχουν σοβαρό πρόβλημα με τους Αλβανούς που αυξάνονται -λόγω γεννήσεων- με δραματικά γρήγορους ρυθμούς. Οι Αλβανοί αδιαφορούν αν θα ονομαστεί η χώρα "Μακεδονία" ή όχι. Διότι,απλά αυτοί δεν θεωρούν εαυτούς Μακεδόνες, αλλά ... Αλβανούς. Οι Σλάβοι αντίθετα, πετυχαίνοντας να ονομαστεί η χώρα τους "Μακεδονία", θα'χουν σοβαρό επιχείρημα απέναντι στους Αλβανούς και στη διεθνή κοινότητα, εάν οι πρώτοι επιχειρήσουν απόσχιση και κατόπιν ενοποίηση με Κόσσοβο ή Αλβανία.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/03/2008 20:42:10

    Ντρέπομαι (ίσως) που είμαι στο 9% αλλά πιστεύω ότι οι Κινητήριες Δυνάμεις βολεύονται με το να έχουμε τριβές με τους Βόρειους γείτονές μας. Εγώ νομίζω ότι ο πραγματικός εχθρός μας είναι μόνο Ανατολικά και τα υπόλοιπα είναι αντιπερισπασμοί. Ποιός θα εθίγετο εάν αγκαλιάζαμε τους Βόρειους γείτονές μας σαν Μακεδόνες ή Κέλτες ή ότι άλλο θέλουν να λέγονται αφού ξέρουν και ξέρουμε ότι είναι αυτό που είναι? Φοβόμαστε ακόμη για την Θεσσαλονίκη? Ποιός κερδίζει που έχουμε πλέον "κακή" σχέση με τους γείτονες? Ποιός θα έχανε εάν είμαστε Ενωμένα Βαλκάνια? Καθαρά διαπραγματευτικά, τι κερδίζουμε με την στάση μας?

  3. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 03/03/2008 21:37:06

    MIA ειναι η λυση που θα μπορουσε να γινει αποδεκτη και απο τις δυο αντιμαχομενες πλευρες και ουσιαστηκα θα ενδυναμωνε τα "ενωμενα Βαλκανια" που αναφερει ο προηγουμενος σχολιαστης.Η λυση που θα προταξει η Επιστημη.Εξεταση ταυτοποιησης DNA εθελοντων απο τις δυο αντιμαχομενες μεριες με αυτο των αρχαιων Μακεδονων.

    υγ.δεν κανω πλακα!!!!

  4. ΝΙΚΟΣ Ο. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ο. 03/03/2008 22:08:26

    προς factorx
    Το εκλογικο συστημα που ισχυσε στις τελευταιες εκλογες,με αποτελεσμα μια κυβερνηση με ευθραυστη πλειοψηφια και αποδυναμωμενη ,με τα σκανδαλα να επιτεινουν την εικονα αυτη, εχει σχεση?
    σκοπιανο και κοσσυφοπεδιο μαζι? ταυτοχρονα ?
    τωρα? Τοσα χρονια με τοσες ισχυρες κυβερνησεις γιατι το θεμα δεν ηρθε για οριστικη λυση? δεν ξερω και ρωτω. Αλλωστε δεν πιστευω στην οψιμη δημοκρατικη ευαισθησια του κου Σημιτη οσον αφορα το εκλογικο συστημα. Μαλλον με προκαθορισμενα γεγονοτα πολιτικων-υπαλληλων μου μοιαζουν......

  5. anonimos avatar
    anonimos 04/03/2008 00:15:14

    Η λύση ήταν μία:
    Τι θέλετε? Μακεδονία να λέγεστε? Μάλιστα! Κατανοούμε τα κίνητρα της επιλογής σας αυτής και συγκινούμαστε που προτιμάτε να αυτοπροσδιοριστήτε έτσι.
    Να σας στείλουμε και μερικά από εδώ αρχαία για να τα έχετε στα μουσεία σας?
    Ενίσχυση σε Αστυνομία, Στρατό, τί άλλο θέλετε? Είμαστε στο πλευρό σας.
    Και να σου έλεγα εγώ μετά. Θα σκέφτονταν «ρε που το πάνε αυτοί? Θα μας προσαρτήσουν στο τέλος έτσι που το πάμε». Και θα τον γυρίζανε τον δίσκο, θα βάζανε νερό στο κρασί. Αλλά για να κινηθείς έτσι διπλωματικά, θέλει να τα έχεις μεγάλα. Εμείς πάθαμε πανικό γιατί είμαστε μέγεθος της πλάκας στην διπλωματική σκακιέρα.

  6. DKool avatar
    DKool 04/03/2008 02:18:54

    Δεν υπάρχει Καραμανλής και Παπανδρέου. Ξεχάστε τους. Πιστεύτετε ότι πραγματικά έχουν πολιτική βούληση; Αραχτοί είναι.

    http://pea-kyanea.blogspot.com

  7. Ο ανώνυμος λεχρίτης avatar
    Ο ανώνυμος λεχρίτης 04/03/2008 03:33:56

    "Εξεταση ταυτοποιησης DNA εθελοντων απο τις δυο αντιμαχομενες μεριες με αυτο των αρχαιων Μακεδονων."

    Ρε παιδιά έχω βαρεθεί να ακούω αυτή τη φράση. Συγνώμη κιόλας αλλά που θα βρούμε το DNA των αρχαίων Μακεδόνων;!;! Να ξεθάψουμε κανέναν; Και έστω ότι το βρίσκαμε. Σε ποιο σημείο του DNA αναγράφεται η εθνικότητα; Το μόνο που μπορείς να κάνεις με το DNA είναι ταυτοποίηση μεταξύ 2 δειγμάτων.

    Κάτι άλλο. Δε σας άρεσε ο Καραμανλής ε; Τώρα φάτε μια Ντόρα στη μάπα.... Δείτε λοιπόν τις επιλογές μας στις επόμενες εκλογές:
    - Ντορούλα
    - Γιωργάκης
    - Καρατζαφέρης-Μ.Ναπολέων
    - Αλέκα Παπαρήγα-Στάλιν (σύμφωνα με εξέταση DNA!)
    - Alexisss

    Τον Καραμανλή δεν τον ξέρω. Για να τον ξέρω έπρεπε να πατάει και καμιά φορά στη Βουλή... Αν κρίνω όμως από τους συμβούλους του, Ανδριανό (στη δημοσιογραφική πιάτσα μάλλον μοιάζει καθαρός) και Καραχάλιο (με τις δηλώσεις του τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να τον συμπαθώ ιδιαιτέρως...) αποκομίζω καλή εικόνα. Άντε να δούμε πως θα καθοδηγήσει τη χώρα πάλι το Μητσοτακέικο...

  8. Swell avatar
    Swell 04/03/2008 11:17:35

    Τί μπορεί να κάνει κι ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ;

  9. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 04/03/2008 11:31:25

    Μα εχουμε ξεθαψει αρκετους Αρχαιους Μακεδονες...οσο για το αν αναγραφεται η εθνικοτητα...ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες του γεννετικου υλικου,που αναγραφεται και η "εθνικοτητα"

    ειναι εφικτη η ταυτοποιηση!!!!

  10. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 04/03/2008 13:25:21

    Ο λαός, και το αίσθημα του λαού, και λοιπά "δημοκρατικά" - μήπως να κάνουμε και εξωτερική πολιτική βάσει δημοσκοπήσεων;

    ...λες και ξέρει ο λαός τι του γίνεται, και ποιά πρέπει να είναι η σωστή εξωτερική πολιτική (θα μου πεις, μήπως το ξέρουν στο υπουργείο Εξωτερικών; τουλάχιστον κάτι παραπάνω από τον κάθε εθνικιστή).

    Με κάτι τέτοιους ανόητους λαϊκισμούς έχουμε χάσει τη μπάλα...

  11. alexandra avatar
    alexandra 05/03/2008 21:30:06

    Αρχεοπτερίξ, ετσι ειπε και ο Ρήγας, αλλα ηταν ένας ωραίος φλογερός διανοούμενος του Διαφωτισμού.Και απο τότε κύλησε πολύ νερό στον Δούναβη.

  12. alexandra avatar
    alexandra 05/03/2008 21:39:28

    Ανώνυμε,αν δεν κάνεις πλάκα, και οι Ναζί αυτής της θεωρίας ήτανε. Και βέβαια εκτός των άλλων γνωστών και τρομακτικών, το μόνο που ανακάλυψαν, αυτοί η καθαρή Αρία φυλή των Πρώσσων, που ήταν κράμα Ούνων, Σλάβων και Γότθων,ήταν να επανανακαλύψουν τους εξαφανισμένους Χάζαρους που ήταν πλέον μια απο τις φυλές του Ισραήλ, με μογγολικά ομως φυλετικά χαρακτηριστικά. Ευτυχώς για το ανθρώπινο γένος, κανένας δεν έχει στο DNA του, γονίδια απο μία και μόνη φυλή.

  13. alexandra avatar
    alexandra 05/03/2008 21:54:18