#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα ζητήσει ο Παπανδρέου από τον Πρόεδρο αύριο;



 

Η αποχώρηση των Λιάνη, Αθανασιάδη (Κοτσακά κ.α.) από το ΠΑΣΟΚ υποχρέωσε τον Παπανδρέου – δηλαδή τους επιτελείς του… - να απαντήσουν. Στο πλαίσιο αυτό ζητήθηκε η συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Οι πρώτες πληροφορίες για την έκτακτη συνάντηση Παπανδρέου - Παπούλια είναι οι εξής: Ο πρωθυπουργός θα θέσει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το εξής δίλημμα: Ή πάω σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας με παρουσία τεχνοκρατών ή πάω σε εκλογές και άμεσα. Θα πει μάλιστα στον κ. Παπούλια να μπει μπροστά και να αναζητηθούν οι κατάλληλοι άνθρωποι, από τα κόμματα και από την αγορά που θα στελεχώσουν τη νέα κυβέρνηση.

Κάτι τέτοιο όμως φαντάζει δύσκολο καθώς οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ήδη έχουν αρνηθεί ηχηρά ονόματα τα οποία αρνούνται να αναλάβουν υπουργεία σε μια διαλυμένη κυβέρνηση.

Το Μαξίμου φαίνεται ότι αποφάσισε (πολύ αργά) να θυσιάσει τον Παπακωνσταντίνου προκειμένου να εξευμενίσει τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, μήπως και πάρει την ψήφο τους για το μεσοπρόθεσμο. Όμως οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί.

Όμως δεν είναι λάθος η κυβέρνηση μόνο, ή ο υπουργός ΟΙκονομικών, η πολιτική του Μνημονίου είναι. Αντί να αλλάξει την κυβέρνηση, μήπως να απέσυρε το Μνημόνιο;

Εν πάση περιπτώσει, τα πάντα είναι σενάρια, κανείς δεν μπορεί να μπει στο... ταραγμένο μυαλό του πρωθυπουργού. Όμως, οι εκλογές είναι η πλέον πιθανή διέξοδος για την κυβέρνηση η οποία είναι από τη μια πιεσμένη από ένα διαλυμένο κόμμα κι από την άλλη από την οργή του κόσμου.

Η κατάσταση είναι εξαιρετικά κρίσιμη καθώς την ώρα που θα γίνεται η συνάντηση η Βουλή θα είναι περικυκλωμένη από κόσμο και τα συλλαλητήρια θα έχουν παραλύσει τη χώρα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δε θα υπάρχουν δελτία ειδήσεων γιατί οι δημοσιογράφοι απεργούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 14/06/2011 21:11:09

    Εδω τα γλέντια τα καλα!!!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Igor Rasputin 14/06/2011 22:16:59

      ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 14/06/2011 21:11:31

    Καλώς το Λούλη τοο Λουλάαακη μαας...

  3. sawas avatar
    sawas 14/06/2011 21:12:30

    Καλώς να τον δεχθεί και καλώς να τον ξεπροβοδίσει (για τελευταία φορά)

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/06/2011 21:13:19

    Ευπειθώς σας αναφέρω ότι συμφωνηθείσα αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς!
    Παρακαλώ για την απεμπλοκή και την έγκαιρη απομάκρυνσή μου!

  5. kouvari avatar
    kouvari 14/06/2011 21:13:32

    Την πορτα ο τελευταιος ρεεεεεεεεεε......................

  6. Tem avatar
    Tem 14/06/2011 21:13:48

    Το γλέντι άρχισε κανονικά. Ο εφιάλτης φεύγει.

  7. alakran avatar
    alakran 14/06/2011 21:14:27

    oh yeah!

  8. nick avatar
    nick 14/06/2011 21:14:42

    να υποθέσουμε ότι τα Σινούκ και τα C-130 είναι έτοιμα;

  9. eipa kai elalisa avatar
    eipa kai elalisa 14/06/2011 21:15:30

    Δε θα προλάβει να φύγει. Αύριο να μαζευτεί ο κόσμος να τον συλλάβει για να μην προλάβει να την κάνει με ελικόπτερο.

  10. eosforos avatar
    eosforos 14/06/2011 21:17:37

    θα πάει με ελικόπτερο και θα φύγει με πύραυλο....

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/06/2011 21:18:40

    Πιαστε τον, θα μας την κανει.

  12. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 14/06/2011 21:19:42

    Μη χαίρεσαι παιδί μου, είπε με δάκρυα στα μάτια η μητέρα στο γιόκα της...

    Μη χαίρεσαι !!!
    Άδεια από καύσιμα θα'ναι τα ελικόπτερα ! ... ;)

    κάποιο θα φροντίσουμε γι'αυτό...

  13. axis avatar
    axis 14/06/2011 21:20:49

    Θέλω να δω τι θα κάνουν τα εξαπτέρυγα αν φύγει ο Γιώργος. Θα έχουν μούτρα - και το θάρρος - να κατέβουν στις εκλογές να ζητήσουν την ψήφο του λαού;

  14. elsoto avatar
    elsoto 14/06/2011 21:23:18

    Αυτός είναι ικανός να ζητήσει επισήμως αναστολή άρθων του Συντάγματος και έκτακτες εξουσίες.

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/06/2011 21:23:52

    Να πάει και φεύγοντας να πάρει και τον πρόεδρο μαζί.
    Αρκετά και με τους δυο δοσίλογους.
    Για ελικόπτερο να μην το σκέπτονται.Υπάρχουν και STINGER........

    • eipa kai elalisa avatar
      eipa kai elalisa @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/06/2011 21:28:28

      Όχι stinger! Κοστίζουν. Η κρεμάλα στο Σύνταγμα είναι φθηνότερη.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ eipa kai elalisa 14/06/2011 21:31:34

        Χαλάλι τα έξοδα.
        Άλλωστε μιλάμε για στόχο πρωτεραιότητας Α'+ .

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/06/2011 22:55:01

          Ρε μάγκες, αφού ο ΠΙΛΟΤΟΣ παραπάνω το έθεσε κομψά...

          Τα ελικόπτερα μπορεί...να μην έχουν καύσιμα...

          Αφήστε τα Στινγκερ για τα μεμέτια.

          • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
            ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ierofantis 14/06/2011 23:14:42

            Τη ζημιά που κάνει ο ίδιος και που έκανε εδώ και χρόνια όλο το σόϊ του,αντιστοιχεί σε απόβαση στρατιάς από τους απέναντι.

    • AB avatar
      AB @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 15/06/2011 02:18:55

      Εγώ αναρωτιέμαι αν μπορεί να υπάρχει τέτοιος πιλότος προδότης σαν και αυτόν που θα τον σώσει.

  16. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 14/06/2011 21:24:21

    Το αυριανό πρόγραμμα του ΓΑΠ εχει ως εξης:
    13 00 το μεσημέρι, συναντηση με τον πρόεδρο.
    14 00 μέγαρο μαξιμου για το μάζεμα των στοιχείων.
    15 00 καστρι για κάποια προσωπικά είδη και κατευθείαν για αεροδρόμιο.

    ΥΓ..Πιλάτες θα κάνει στο αεροπλάνο

    • tpe avatar
      tpe @ Wraia ta leme 14/06/2011 22:15:14

      Όχι ρε, στο Air Force 1 θα κάνει pilates...

  17. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 14/06/2011 21:24:29

    ΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ;;;;........... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ ΜΑΝΙΑ 14/06/2011 21:28:19

      δεν ξέρει κολύμπι ο Ηπειρώτης...

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/06/2011 21:27:47

    Φαντάζεστε το νεοφιλελεύθερο Στουρνάρα σε θέση ΥΠΟΙΚ; Θα... νοσταλγήσουμε τον Παπακωνσταντίνου και θα λέμε "τύφλα να χει ο Μάνος"!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 14/06/2011 21:42:34

      Και Γκίκα Χαρδούβελη υφυπουργό ε?

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/06/2011 21:31:28

    Έχουν κι άλλο πρόθυμο Ηπειρώτη στα πλάνα. Τον Γεώργιο -συγγνώμη, Αλέκο ήθελα να γράψω- Παπαδόπουλο.

  20. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 14/06/2011 21:32:19

    Πολύ καλά πληφορημένες πηγές λένε ότι θα ζητήσει από τον Παπούλια σύγκλιση της Κ.Ο για να πετύχει συναίνεση.Βενιζελικοί, Σημιτικοί και καμμιά 20αριά άλλοι δεν θα πάνε στη συνάντηση. Ίσως παραστούν Ντόρα και Καρατζαφέρης.

    • 3η Σεπτέμβρη avatar
      3η Σεπτέμβρη @ 3η Σεπτέμβρη 14/06/2011 21:32:50

      "πληροφορημένες"

  21. kouvari avatar
    kouvari 14/06/2011 21:34:33

    Ο Σαμαρας να αφησεις τις γενικες και αοριστες επαναδιαπραγματευσεις του μνημονιου και να κατσει κατω και να κυνηγησει δικαστικα τα παρανομα χρεη μας και τους ορους του επαισχυντου πραγματος που υπεγραψε ο Τσολακογλου και η παρεα του....Θα τον υποστηριξει και ο Τσιπρας σε αυτο και ειναι καλο για την Ελλαδα...

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ kouvari 14/06/2011 22:44:40

      Ευτυχώς,εσάς περίμενε ο Σαμαράς να του ανοίξετε τα μάτια...

  22. Kennan avatar
    Kennan 14/06/2011 21:36:48

    Μήπως δικαιώνεται η τακτική Σαμαρά...

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Kennan 14/06/2011 22:45:07

      Λες,έ?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ίωνας 15/06/2011 00:37:47

        Ε, κάτι λίγο. Αφού τα λέγαμε ρε παιδιά εδώ και καιρό αρκετές φωνές εδώ μέσα.

  23. geopan avatar
    geopan 14/06/2011 21:37:45

    Πάλι τα ίδια κάνει ο γαπ..Συναντήσεις για να περνάει η ώρα και για να εκβιάζει παρασκηνιακά τους δικούς του..Το έχουμε μάθει πλέον το εργάκι..Εκλογές θα γίνουν 6/10/2013..Όλα αυτά τα κάνει για αποσυμπίεση..

  24. nick avatar
    nick 14/06/2011 21:40:49

    Μπορεί και να μια είναι επικοινωνιακή κίνηση για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο και να μην είναι πρώτο θέμα οι αυριανές συγκεντώσεις. Και να πάει ο ΓΑΠ και να αρχίσει τα γνωστά περί εθνικής προσπάθειας, προσπάθειας συναίνεσης κλπ... είναι μανούλες οι πασόκοι σε τέτοια κόλπα...

  25. Ανήσυχο (δεξιό) πνεύμα avatar
    Ανήσυχο (δεξιό) πνεύμα 14/06/2011 21:49:38

    Νομίζω πως δεν πρέπει να βιαζόμαστε ή να καλύτερα να μην ενθουσιαζόμαστε. Είναι προτιμότερο ο ΓΑΠ να πέσει κατά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου παρά να κάνει τώρα εκλογές
    1) Γιατί έτσι θα αναγκαστούν και οι Ευρωπαίοι να "ανεχτούν" μια διαφορετική πολιτική (πχ την πολιτική Σαμαρά) αφου το μεσοπρόθεσμο ή παραλλαγές αυτού δεν περνούν.
    2) Εκλογές με διλήμματα του τύπου "Η με ψηφίζεις ή την επομένη δεν έχει μισθό" κανείς δεν ξέρει πως θα επηρεάσουν το εκλογικό σώμα, έχοντας και τους Ευρωπαίους να εκβιάζουν όλοι μαζί σαν καλοσυντονισμένη ορχήστρα.

    Γιαυτό και ο Σαμαράς δε ζητάει ακόμα εκλογές, ξέρει τι κάνει.
    Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ πιέζονται από τον κόσμο που βγαίνει στους δρόμους, πρέπει λοιπόν να βγούμε όλοι έξω αύριο και κυρίως την ημέρα ψήφισης του μεσοπρόθεσμου για να καταψηφιστεί το νομοσχέδιο και να πέσει η κυβέρνηση με επακόλουθο την ταφόπλακα στην επικίνδυνη πολιτική της. Ας μην ξεχνάμε ότι το βασικό είναι όχι μόνο να φύγει το ΠΑΣΟΚ, αλλα και να πειστούν οι Ευρωπαίοι να μας δανείσουν λεφτα (γιατί δυστυχώς τα χρειαζόμαστε) υπό άλλους όρους. Και αυτό θα γίνει με την καταψήφιση. Γιατί δε θέλω να δω στη συνέχεια το Σαμαρά να αναγκάζεται να ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο ή κάτι παρόμοιο. Θα είναι ολέθριο.

    • tpe avatar
      tpe @ Ανήσυχο (δεξιό) πνεύμα 14/06/2011 22:17:31

      +1000

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Ανήσυχο (δεξιό) πνεύμα 15/06/2011 00:43:39

      Πολύ σωστά...

  26. Νικος avatar
    Νικος 14/06/2011 21:51:01

    Aιντε καιρος να μας αδειαζουν την
    οι υπηρετες των Μπομπολολαμπρακηδων,
    ΠΑΣΟΚ και ΝεαΔημοκρατια !!!

  27. Tem avatar
    Tem 14/06/2011 22:02:28

    Παίζει τα ρέστα του και προσπαθεί με μια τελευταία κίνηση συναίνεσης που δεν θα γίνει αποδεκτή να κάνει ηρωική έξοδο με εκλογές..
    Ο προδότης αποχωρεί οριστικά και αμετάκλητα. Μένει να δούμε την τελευταία πράξη.....

  28. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 14/06/2011 22:02:46

    Να φέρουμε και σούβλες στο Σύνταγμα για την περίπτωση που ο πολυαγαπημένος μας ΓΑΠ Β’ μας αφήσει χρόνους…συγγνώμη,ζητήσει εκλογές;

  29. δημης avatar
    δημης 14/06/2011 22:12:01

    "Ο πρωθυπουργός θα θέσει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το εξής δίλημμα: Ή πάω σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας με παρουσία τεχνοκρατών ή πάω σε εκλογές και άμεσα."
    Η...ΠΑΩ ΜΕΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΑ...ΞΕΚΟΥΜΠΙΔΙΑ....

  30. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 22:13:06

    Άποψή μου.
    Για να ζητήσει εκλογές θα πάει.
    Για δύο λόγους:
    1. Η αλλαγή σύνθεσης του υπουργικού συμβουλίου δεν αφορά τον Πρόεδρο.
    Είναι αποκλειστική αρμοδιότητα του Πρωθυπουργού.
    2. Καμία κυβέρνηση δεν θα σταθεί αν θα έχει μπροστά της την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου.

    Άρα.
    -Εκλογές μεταξύ Συνόδου κορυφής και ημερομηνίας εκταμίευσης 5ης δόσης.
    - Με δική του πρωτοβουλία , πριν την κατάρρευση, με εκβιαστικό δίλημμα(εμένα ή πτώχευση) και με την ''ελπίδα'' της ακυβερνησίας.
    -Επόμενο βήμα η πίεση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

    Δεν θα τους βγεί.
    Θα συντριβούν.

    • tpe avatar
      tpe @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 22:19:33

      Δεν έχει πολλές επιλογές. Ή πάει για να ηρεμήσουν τα πνεύματα με μπόλικο μπλα μπλα και "νουθεσίες" του Προέδρου, ή πάει να παραιτηθεί. Ένα από τα 2. Δεν έχει άλλη επιλογή.

      • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
        ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ tpe 14/06/2011 22:37:48

        Συμφνώ .
        Η άλλη εκδοχή είναι να πηγαίνει για να κάνει αυτό που ξέρει καλά.
        ΤΙΠΟΤΑ.

        • tpe avatar
          tpe @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 14/06/2011 23:16:45

          Ε, το είπα λίγο πιο ευγενικά...

  31. SAVAS avatar
    SAVAS 14/06/2011 22:19:31

    Αύριο τι θα ζητήσει;

    ΤΙΠΟΤΑ όπως πάντα.

    Επικοινωνιακό τρίκ, να χαλαρώσει το κόσμο και να φοβήσει τους βουλευτές του πως θα χάσουν το μισθό. Γνωστό το κόλπο μη τσιμπάμε......

  32. ΑμανΤοΜατιΜου! avatar
    ΑμανΤοΜατιΜου! 14/06/2011 22:20:21

    TΤί θα ζητήσει;
    Δανεικά!!!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ ΑμανΤοΜατιΜου! 15/06/2011 00:58:26

      Ίσως το κορυφαίο σχόλιο αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  33. mixalios avatar
    mixalios 14/06/2011 22:28:19

    Στο χωριό παλιά που βαράγαμε στρούγκα, αμα δεν μαζεύαμε κιλά, μου'λεγε η μάνα μου. Σύρτα πίσω να τα αρμέξουμε πάλι.Αυτό κανει και ο Γιώργος.Που τον χάνεις που τον βρίσκεις στο προεδρικό.Απο πιο δρόμο θα πάει δεν ξέρω. Αλλά πιστεύω θα εχει βάλει τα σημάδια του στο μονοπάτι να μη χαθει.

  34. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 14/06/2011 22:29:05

    Την εκταφη του Αντρεα θα ζητησει.
    Υιε μου,δεν τον ακουσες τον δολιο σου πατερα.........

  35. an.vorinos avatar
    an.vorinos 14/06/2011 22:31:35

    Ψυχραιμια , αυτοσυγκρατηση ,εκτιμηση συνολικη . Αναμονη, Επιφυλακη. Ουδεις γνωριζει τι τεξεται η επιουσα. Οι εξελιξεις ειναι ραγδαιες και μη προβλεψιμες .

  36. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 14/06/2011 22:32:11

    Δύο πραγματάκια:
    1. Ενα μεγάλο μπράβο στα μμε, που απεργούν αύριο!
    Εποχές σοβιέτ ωχριούν, μπροστά σε αυτή την ασυδοσία
    2. Ο Παπανδρέου είναι ΓΑΝΤΖΩΜΕΝΟΣ στην εξουσία, δεν θα ζητήσει εκλογές ούτε καν έμμεσα.

  37. dimitris avatar
    dimitris 14/06/2011 22:32:11

    Σαμαρά ζήτησε ΑΜΕΣΑ εκλογές για να φύγει μία ώρα νωρίτερα

    • man8os avatar
      man8os @ dimitris 14/06/2011 22:51:45

      ++++

  38. anonymous avatar
    anonymous 14/06/2011 22:33:30

    Ζούμε ιστορικές στιγμές

  39. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 14/06/2011 22:34:31

    Καλός καί ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ τώρα στα γεράματα χτίζει
    μιά παραθαλάσια βίλα στή Λευκάδα τεράστια, να τήν κάνει τί;
    Εν καιρό κρίσης δίνει το παράδειγμα. Ευγε του!!!

  40. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/06/2011 22:37:31

    Τί θέλει αύριο στον Παπούλια; Μήπως να τον ενημερώσει ότι θα περάσει το "μεσοπρόθεσμο", με Πράξη Νομθετικού Περιεχομένου;

  41. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 14/06/2011 22:45:33

    Με χαρά βλέπω ότι τα ποντικάκια ένα - ένα εγκαταλείπουν το καράβι τώρα που βουλιάζει. Αύριο ο ΓΑΠ θα χορέψει το χορό του Ζαλόγγου με τον Παπούλια (είναι ηπειρώτης ο πρόεδρας, μην το ξεχνάμε). Λοιπόν για να σοβαρευτούμε : με τη διαφορά στο 4% - όπως δείχνει το τελευταίο γκάλοπ - είναι καλύτερα να μείνει κι άλλο στην κυβέρνηση μέχρι να βαρέσει διάλυση το ΠΑΣΟΚ ! Δεν αντέχεται η συγκυβέρνηση - όπως θα έλεγαν κι οι ΠανουτσοΚαρπετόπουλοι.

  42. farmakotriftis avatar
    farmakotriftis 14/06/2011 22:45:42

    ...η αλλη εκδοχη ειναι να παει να πει....ΜΑΜΜΑ ΚΑΚΑΑΑΑ!!!!!!

  43. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 14/06/2011 22:47:45

    Κρίμα.
    Θα μας λείψει το παιδί.
    Και η μαμά βεβαίως, βεβαίως...

  44. Xristoforos Μίχος avatar
    Xristoforos Μίχος 14/06/2011 22:51:37

    Μιχαλιο καλα τα λες, συρτα πισω να τα ξαναρμεξουμε μέχρι που γινόταν το μαστάρι πλάκα, τώρα είδε ο Γ.Α.Π. ότι ειμαστε..πλακα!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Xristoforos Μίχος 15/06/2011 00:40:08

      Από το πολύ το άρμεγμα, αρχίσαμε να κατεβάζουμε αίμα φίλε μου...

  45. man8os avatar
    man8os 14/06/2011 22:52:29

    Φακτορα αυριο απεργεις?
    Αν προκυρυχτουν εκλογες θα το μαθουμε απο εδω?

  46. Λουλάς avatar
    Λουλάς 14/06/2011 22:58:44

    Οτι κ να ζητησει, να εχει στο νου του πως ο λαος ειναι στο τσακ, κατα την ταπεινη μου γνωμη, να γινει Εχετλαίος πλεον.

    Ας καταλαβει, εστω κ τωρα, πως δεν ειναι αραβικο καθαροαιμο κουρσας αλλα ενα κουφο αλογο στην κουρσα που τρεχει.

    Ας αφουγκραστει λοιπον τον λαο, τον απλο λαο κ να τελειωσει με αυτο το παραμυθακι που προσπαθει να πουλησει πιθαναγκαστικα.

  47. NIKOS avatar
    NIKOS 14/06/2011 23:10:25

    δυο πραγματα παιζουν, η θα ζητησει κανενα ελικοπτερο, ή θα ζητησει την αδεια του προεδρου να βγαλει τα τανκς γιατι κατι κακα παιδια δεν τον αφηνουν να πετσει οπως θελει

  48. Οργη avatar
    Οργη 14/06/2011 23:27:48

    Για να σοβαρευτουμε αρκετα.....Η κατασταση εχει ξεφυγει και σε ενα αλλο σημειο,που εχουμε ξεχασει λιγο.......ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ.....Μολις σημερα το πρωι σε σπιτι συγγενων μου μπηκε αλλοδαπος,ενω κοιμοταν ενα παιδι 16 χρονων και πηραν διαφορα αντικειμενα.Ευτηχως το παιδι δεν ξυπνησε,αλλιως δεν ξερω και εγω τι..Η κατασταση ειναι πλεον εκτος ελεγχου τελειως και σε ολα.Ας βοηθησουμε παρακαλω να πανε στο διαολο απο χτες,ειναι εκικινδυνοι για εμας ,για τις οικογενειες μας,για τα παιδια μας,για ολους μας.....!!!!!!!ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΤΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ

    • man8os avatar
      man8os @ Οργη 14/06/2011 23:30:58

      Ετσι

  49. Dark Blue avatar
    Dark Blue 14/06/2011 23:31:40

    Ρομπόπουλος..Αράπογλου...Μαρτικα... δήλωσαν ότι δεν θα ψηφίσουν, έτσι πάει στο Πρόεδρο !!

  50. Aris. A avatar
    Aris. A 14/06/2011 23:42:07

    H πραγματικότητα είναι ότι κάθε μέρα που περνάει η κατάσταση γίνεται χειρότερη για τον ΓΑΠ παρά τις πρωτοβουλίες παρά τους χειρισμούς που κάνει.

    Τον Μάρτιο πανηγύριζε για την μείωση του επιτοκίου και την επιμήκυνση της επιστροφής του δανείου και σήμερα είναι λίγο πριν την πτώση.

    Η κατάσταση του είναι μη αναστρέψιμη.

    Ευτυχώς που είχε την ιδέα να προσπαθήσει να εγκλωβίσει τον Σαμαρά στην ιστορία της συναίνεσης.

    Παρέσυρε και τους ξένους σε μια αδιέξοδη συζήτηση που σε συνδυασμό με την άκαμπτη στάση του Σαμαρά έδωσε την δυνατότητα να αναπτυχθούν στο Πασόκ αντίρροπες δυνάμεις που σήμερα τον απειλούν με πτώση.

    Αν δεν είχε γίνει το μοιραίο λάθος της δίμηνης κουβέντας περί συναίνεσης θα μπορούσαν να είχαν περάσει το μεσοπρόθεσμο στην αναμπουμπούλα με πολύ μικρό κόστος.

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η χώρα θέλει νέα κυβέρνηση και νέα πρόσωπα.

    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ο σημερινός πρωθυπουργός δεν έχει πλέον το κύρος σε εσωτερικό και εξωτερικό να κάνει τις δύσκολες διαπραγματεύσεις που απαιτούνται.

    Οτι και να κάνει ο Παπανδρέου είναι χαμένος.

    ΥΓ. Ο Μητσοτάκης επιμένει στην γνωστή πολιτική της αποστασίας.
    Πάλι το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό πάει να μας σερβίρει ο Αλαφούζος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Aris. A 15/06/2011 06:21:10

      Πολύ σωστό σχόλιο. Στην ουσία, όλος αυτός ο πανικός περί "συναίνεσης" ήταν μια πρώτης τάξεως ομολογία αποτυχίας, που τον έκανε να μην τον πιστεύουν πια ούτε οι δικοί του.

  51. Scarface avatar
    Scarface 15/06/2011 00:04:25

    Δ Η Μ Ο Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α
    θα ζητήσει αύριο...

  52. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/06/2011 00:07:37

    Αυτή η έκλειψη Σελήνης της Τετάρτης είναι σίγουρα έκλειψη Σελήνης ή Ήλιου;

  53. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/06/2011 00:10:52

    Κι αυτός ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας που το ΠΑΣΟΚ έλεγε πως δεν θα τον ψηφίσει το 2009 για να εκβιάσει εκλογές θα έρθει κοντά στο λαό;Παλιά θυμάμαι έβαζαν στις δημοσκοπήσεις τους πιο δημοφιλείς Έλληνες και ήταν συνήθως ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ο Αρχιεπίσκοπος.Σήμερα κανένας δεν μας ενημερώνει για τη δημοφιλής του Προέδρου μα ή του Αρχιεπισκόπου!!!

  54. barman avatar
    barman 15/06/2011 00:18:04

    Υπάρχει περίπτωση να καταθέσει την εντολή και ο Παπούλιας να τη δώσει στο Σαμαρά για σχηματισμό κυβέρνησης; Ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω και αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτήσει.

    • man8os avatar
      man8os @ barman 15/06/2011 00:20:08

      Με τι προοπτικες? Με ολους τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ να κανουν ραδιουργιες? Με τι θα κυβερνησει? Με 80 Βουλευτες?

  55. Elxo avatar
    Elxo 15/06/2011 00:19:26

    Να χρησιμοποιήσει το κήπο του Προεδρικού για να τον πάρει το ελικόπτερο!

    • man8os avatar
      man8os @ Elxo 15/06/2011 00:20:58

      Θα σκαψει λαγουμι και θα την κανει υπογειως

  56. kiki avatar
    kiki 15/06/2011 00:24:30

    Ελα μου ντε, εκει η ΠΟΕΣΥ , τι μυαλο σουρνουν οι ανθρωποι κανεις δεν καταλαβαινει.

  57. Απορία avatar
    Απορία 15/06/2011 00:29:22

    Πρόεδρε έχεις λίγο καιρό ακόμα να γράψεις ιστορία.

    Ρίξε την πιο ανίκανη κυβέρνηση από συστάσεως ελληνικού κράτους.

    Ακόμα και η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου το 1941 ήταν πιο πατριωτική από αυτή του Γιώργου Α. Παπανδρέου.

  58. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/06/2011 00:34:30

    Συνταγματικά Ναι υπάρχει η περίπτωση επνας Πρωθυπουργός να καταθέσει την εντολή και να ενεργοποιηθεί η διαδικασία των διερευνητικών εντολών η οποία μπορεί να οδηγήσει σε Οικουμενική κυβέρνηση.Αυτό έγινε το 1989 με την κυβέρνηση Τζαβετάκη και την Οικουμενική μετέπειτα.

  59. kopritis avatar
    kopritis 15/06/2011 00:35:01

    παει να περασει το μεσοπροθεσμο ανευ ψηφοφοριας
    αρθρο 44
    1. Σε έκτακτες περιπτώσεις εξαιρετικά επείγουσας και απρόβλεπτης ανάγκης ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας μπορεί, ύστερα από πρόταση του Yπουργικού Συμβουλίου, να εκδίδει πράξεις νομοθετικού περιεχομένου. Oι πράξεις αυτές υποβάλλονται στη Bουλή για κύρωση σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 72 παράγραφος 1, μέσα σε σαράντα ημέρες από την έκδοσή τους ή μέσα σε σαράντα ημέρες από τη σύγκληση της Bουλής σε σύνοδο. Aν δεν υποβληθούν στη Bουλή μέσα στις προαναφερόμενες προθεσμίες ή αν δεν εγκριθούν από αυτή μέσα σε τρεις μήνες από την υποβολή τους, παύουν να ισχύουν στο εξής.

  60. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 00:48:13

    Σωστό και αυτό, αλλά το 44 οδηγεί με μαθητική ακρίβεια στο 120, αν με εννοείς...

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Γιώργος Μεσσηνία 15/06/2011 01:02:19

      Το 120 έχει ήδη ενεργοποιηθεί.......Τζέφρυ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  61. barman avatar
    barman 15/06/2011 00:51:31

    Ευχαριστώ. Αρα τηρουμένων των αναλογιών και με βάση τη κατάσταση της χώρας αυτή τη στιγμή, χωρίς εκλογές, θα μπορούσε ίσως να σχηματήσει κυβέρνηση ο Σαμαράς αποκλειστικά με υπουργούς της δικής του επιλογής και με την ανοχή όλων των παρατάξεων της Βουλής ένεκα της κατάστάσης, να εφαρμόσει τη δική του πρόταση διακυβέρνησης, ηρεμώντας τις αγορές και βάζοντας τη χώρα σε αναπτυξιακή τροχιά.Κατόπιν και εντός εύλογου χρονικού διαστήματος πηγαίνει σε εκλογές πετυχαίνοντας και τον έλεγχο της του νομοθετικού σώματος έχοντας πείσει και τους πιο δύσπιστους μέσα και έξω για την στιβαρή διακυβέρνηση του.

  62. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 01:11:06

    Να τολμήσουν ποίοι ? (Απάντηση στο κείμενο «Τολμήστε» των 32 !)
    Δεν αμφισβητώ τις καλές προθέσεις σας αλλά φοβάμαι ότι δεν έχετε συνειδητοποιήσει την υπαρξιακή οργή των πολιτών για την νομοθέτηση της ατιμωρησίας και του “πολιτικού” ακαταλόγιστού τους με συνέπεια να λεηλατηθεί οικονομικά η χώρα, από μία μειοψηφία πολιτικών, τους οποίους γνωρίζουν όλοι τους πολύ καλά.
    Οι πολίτες αφέθηκαν έρμαια των Σειρήνων των τραπεζών (δάνεια-κάρτες χωρίς τον ελάχιστο έλεγχο αξιοπιστίας του δανειζομένου), με αποτέλεσμα να βρεθεί η πλειοψηφία τους σε κατάσταση προσωπικής- οικογενειακής χρεοκοπίας. Αδυνατούν λοιπόν ή δεν συμμερίζονται την επικίνδυνη ροπή προς χρεοκοπία της χώρας εξ αιτίας των πολιτικών που οδήγησαν και τους ίδιους σε υπαρξιακό αδιέξοδο.
    Το σύστημα υγείας-πρόνοιας, η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή αφέθηκαν στην καλή θέληση των πολιτών με τις γνωστές συνέπειες !.
    Η πολιτική είναι πρωτίστως ηθική!. Άρα εκ των ων ουκ άνευ :
    1. Άμεση νομοθέτηση για διαφανή έλεγχο «πόθεν έσχες» από το ’74 και κατάσχεση κινητής-ακίνητης περιουσίας, για τις περιπτώσεις όσων αδυνατούν να δικαιολογήσουν επαρκώς τα περιουσιακά τους «επιτεύγματα», αρχής γενομένης από τα «οικογενειακά δένδρα» όλων όσων έχουν διατελέσει Πρόεδροι Δημοκρατίας, πρωθυπουργοί, υπουργοί, βουλευτές, δικαστικούς, καθηγητές πανεπιστημίων, συνδικαλιστές, ανώτατα-ανώτερα στελέχη του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα, μεγαλο γιατρούς-δικηγόρους-μηχανικούς-επιχειρηματίες και έπονται οι υπόλοιποι κατά φθίνουσα (λογικά !) υπόνοια-υποψία για διαφθορά-χρηματισμό.
    2. Αλλαγή του Συντάγματος (εν ανάγκη) για :
    Πλήρη διαχωρισμό των 3ων εξουσιών ώστε με τον αλληλοέλεγχο να προσεγγίσουμε το πολυπόθητο Δημοκρατικό Πολίτευμα τον 21ο αιώνα.
    Υ.Γ. Προσωπικά πιστεύω πως η ηθική διάβρωση που έχουν υποστεί οι πολίτες, από τους υποτιθέμενους «ταγούς» τους, είναι το χείριστο(sic!).
    madprof

    • man8os avatar
      man8os @ madprof 15/06/2011 01:12:11

      Εισαι σπαμερ

  63. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 02:07:29

    Η τέλεια καταιγίδα είναι εδώ.
    Προφυλαχθείτε

  64. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 15/06/2011 02:50:55

    "Εν πάση περιπτώσει, τα πάντα είναι σενάρια, κανείς δεν μπορεί να μπει στο… ταραγμένο μυαλό του πρωθυπουργού".
    Μόνο που τα σενάρια δεν συντάσσονται στο μυαλό του αλλά σε άλλα σκοτεινά μυαλά εκτός Ελλάδας.
    Ενίοτε και στο Saint Moritz!

  65. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/06/2011 07:35:41

    "προεδρε, εσυ καταφερες με μαυρο δανειο να γινεις προεδρος της δημοκρατιας, εγω με νομιμο δανειο που παω??"

    ΠΠ

  66. Σάκης avatar
    Σάκης 15/06/2011 08:48:20

    Θα ζητήσει τίποτα.

  67. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 15/06/2011 10:26:20

    Θα ζητείσει από τον Πρόεδρο φουσκωτήρα για το ποδήλατο, γιατί η δικιά του έχει χαλάσει...