#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα γινόταν αν η Ελλάδα και η Ιρλανδία είχαν κοινό μέτωπο;



Εκτός από την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής ο Γ. Παπανδρέου επιμήκυνε και τον πολιτικό του χρόνο. Δεν έλυσε κανένα πρόβλημα, απλώς πήρε πίστωση χρόνου από τους εταίρους μας για να τα επιλύσει. Αυτό είναι το συμπέρασμα από τον μέχρι τώρα επικοινωνιακό χειρισμό του θέματος από την κυβέρνηση και τα ΜΜΕ.

Οι αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής δεν αποτελούν τίποτα άλλο από μια διόρθωση του Μνημονίου. Αυτό το έχουν καταλάβει όλοι πλέον και τα ερωτήματα που τίθενται είναι τα εξής:

1. Πόσα μνημόνια θα απαιτηθούν ακόμα για να διορθωθεί το πρώτο;

2. Γιατί δεν έκαναν τις "διορθώσεις" από την αρχή, όταν υπέγραφαν το πρώτο; Ήταν άσχετοι; Δεν ήταν άσχετοι και έπρεπε να μας υποτάξουν πρώτα τρομοκρατώντας μας για να περάσουν τα μέτρα εξόντωσης της κοινωνίας;

3. Αυτή η απαράδεκτη κυβέρνηση θα μάθει τώρα να κάνει την δουλειά της και θα αποκατασταθεί το απίστευτο μπάχαλο που επικρατεί σε κράτος και κοινωνία;

Τίποτα δεν θα γίνει. Αυτή η κυβέρνηση, δέσμια των δεσμεύσεών της και των υποχρεώσεών της προς άλλους θα συνεχίσει να ταλαιπωρεί και τον εαυτό της και τον τόπο. Και όλα θα κρέμονται από την επόμενη δόση. Θα γίνει σε αυτήν την δόση η καταστροφή ή στην επόμενη; Ποια δόση θα αποφασίσουν να μην μας δώσουν για να καταρρεύσει εντελώς η χώρα;

Δεν ξέρω τι λένε οι εκλογολόγοι, αλλά εγώ πιστεύω ότι μόνιμη αγωνία του Γ. Παπανδρέου είναι να μην του σκάσει η πτώχευση στα χέρια. Γι αυτό και τα σενάρια συγκυβέρνησης και "εθνικής συνεννόησης".

Και βάζω ένα απλό ερώτημα: Πόσο ανόητος πολιτικά μπορεί να είναι κάποιος σε αυτές τις συνθήκες για να θέλει να παραμείνει στην εξουσία, ή να ανέλθει σ΄ αυτήν και να συγκυβερνήσει; Γνωρίζει κάτι που δεν γνωρίζουμε εμείς ή άλλοι, ή μήπως ενώ ο λαός πληρώνει άλλοι κερδίζουν ως συνήθως; - για να το πω κομψά.

Η ΝΔ θα αναμένει τη στιγμή των εκλογών για να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας με την ψήφο του ελληνικού λαού για να εφαρμόσει το πρόγραμμα της  και δεν θα εμπλακεί σε καταστάσεις «εθνικής διακυβέρνησης» και άλλων «συνεργατικών παιγνίων». Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης όπως έδειξε και σήμερα στη Βουλή, είναι αποφασισμένος να κλιμακώσει την κριτική του προς την Κυβέρνηση στο επίπεδο της οικονομίας και να πλήξει καίρια τα σενάρια συγκυβέρνησης στα οποία τον εμπλέκουν.

Και μιας και μιλάμε για σενάρια και παίγνια, θα μας μείνει η απορία τι θα γινόταν στη Σύνοδο Κορυφής, αν Ελλάδα και Ιρλανδία κατέβαιναν σε κοινό μέτωπο. Πολύ περισσότερο ποια θα ήταν η έκβαση των συνομιλιών, αν με τους κατάλληλους διπλωματικούς χειρισμούς, οι μεγάλες χώρες είχαν να αντιμετωπίσουν όλα τα PIGS μαζί;

Αλλά η ιστορία- και η διπλωματική - δεν γράφεται με αν….

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria avatar
    victoria 16/03/2011 14:34:27

    +++++++++

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:40:59

    Περσυ το καλοκαιρι τα λεγαμε !!
    Να βγει ο Σαμαρας να το προτεινει ανοιχτα κ εντιμα !!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:48:19

      Ολα αυτα Προφητη ειναι ομορφα.. στην πραξη ομως..
      Σημερα ηρθαν οι Ρωσσοι στο ΕΒΕΑ με καλεσμενους 1000+ μεσιτες/κτηματομεσιτες για να αγορασουν Ελληνικη Γη... τωρα που ειναι τσαμπα!!!
      Ακουσα Κερκυρα κλπ κλπ... πανικος.

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:51:09

        "Νέες ευκαιρίες στην ελληνική αγορά ακινήτων για τους Ρώσους επενδυτές", η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 16 Μαρτίου 2011 στο ΕΒΕΑ.
        Ανάμεσα στα πρακτικά θέματα που θα αναπτυχθούν στην Ημερίδα - η ελληνική κτηματαγορά την εποχή της κρίσης, ιδιαιτερότητες των διάφορων περιοχών της Ελλάδος από την πλευρά της κτηματικής επένδυσης (Κρήτη, Χαλκιδική, Αττική και Αθήνα, Ρόδος, Κέρκυρα, Πελοπόννησος, Κεντρική Ελλάδα), νομικό πλαίσιο απόκτησης ακίνητης περιουσίας στην Ελλάδα από τους Ρώσους επενδυτές - νομικά και φυσικά πρόσωπα, συμβόλαια αγοραπωλησίας και διαχείριση της περιουσίας, χρηματοπιστωτικά εργαλεία και διευκολύνσεις για τους υποψήφιους Ρώσους αγοραστές καθώς και η κτηματαγορά των μεγάλων αστικών κέντρων της Ρωσίας (Μόσχα, Αγία Πετρούπολη) για τους ενδιαφερόμενους Έλληνες επενδυτές.

        ΠΠ

        • gram avatar
          gram @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 15:07:10

          Εγω προτιμώ τους Ιταλούς μαφιόζους. Είναι και original βρε παιδί μου, έχουν κι ένα κάποιο je ne sais quoi...

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/03/2011 14:42:32

    Τι θα γινόταν αν Ελλάδα και η Ιρλανδία είχαν κοινό μέτωπο;;;;
    Θα χύναμε τις Warsteiner και θα πίναμε Guiness !!!

    Δεν σε προβοκάρω Φάκτορα, αλλά πιστεύω ότι απαιτεί λίγο ευρύτερο μέτωπο, όλους τους Νότιους.

    • factorx avatar
      factorx @ Προφήτης 16/03/2011 14:47:34

      Ο μαξιμαλισμός θα μας φάει

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 16/03/2011 14:48:52

        τσιγαρο στο τσιγαρο θα σηκωσουμε το καρο !

        ΠΠ

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ Προφήτης 16/03/2011 15:01:14

      δεν θελω να στο χαλασω Προφητη αλλα εμεις ειμαστε "βρωμικοι" πια.
      Ειμαστε βαθεια μεσα στο μηχανισμο. Εμεις και οι Ιρλανδοι.
      Και να θελαμε κανεις δεν θα ερχοταν απ'εξω μαζι μας τωρα πια.
      Αρα οι μονοι που μας απομενουν ειναι οι St. Patrick green !!
      Ειναι και τσαμπουκαλιδες, οπως εμεις (λεμε τωρα !!)

  4. Anastasios Dimitriou avatar
    Anastasios Dimitriou 16/03/2011 14:47:21

    …Η ΝΔ θα αναμένει τη στιγμή των εκλογών για να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας με την ψήφο του ελληνικού λαού για να εφαρμόσει το πρόγραμμα της και δεν θα εμπλακεί σε καταστάσεις «εθνικής διακυβέρνησης» και άλλων «συνεργατικών παιγνίων». ..
    Mas koroideuete? Ksafnika nomizetai oti ta ksexasame ola kai h ND egine aksiopisti meta apo 7 xronia apolutis apotuxias? To xali sas den to vlepetai? Exete kanei to LAOS na fainetai sovaro komma giati eseis exete katantisei san to suriza, mono gkrinia. Den exete kamia euthuni gia to simerino xali?

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 15:06:35

    Τιτλος.. Μαζι τα Χρωσταμε !!
    προβοκατορικος....

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 15:15:20

    ΓΑΠ-Αγορες-Εκκλησια ΤΕ - Τραπεζες κοινο μετωπο !

    ΠΠ

  7. man8os avatar
    man8os 16/03/2011 15:32:39

    Αν αργησει η μερα που θα αναλαβει ο Σαμαρας, θα παραλαβει μια κατασταση κατα την οποια ολος ο προυπολογισμος θα ειναι δεσμευμενος σε συγκεκριμενες προαποφασισμενες ενεργειες χωρις να εχει κανενα περιθωριο. Εμεις δεν θελουμε κατι ετοιο σαν κρατος.
    Εχει το θαρρος η ΝΔ να ζητησει εκλογες?

  8. kiki avatar
    kiki 16/03/2011 15:35:05

    2 Φακτορα,
    " η μηπως ο λαος πληρωνει και αλλοι κερδιζουν την ιδια ωρα"
    Α γεια σου, εκει ειναι το θεμα,
    ποιοι ειναι, -σχεδον γνωριζουμε , ολα τα στοιχεια δεν τα εχουμε,
    ποσα κερδιζουν, -τα ποσα παιζουν αλλα ειναι ευκολο να βρεθουν ακριβως,
    ποσα κερδιζουν απο την ολη ιστορια.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 16:12:10

    Οι ιππείς της πύλου - Καραϊσκάκης
    Β Παπακωνσταντινου

    Άκου ρε γιε της καλογριάς,
    ο φίλος σου είμαι ο πανουργιάς
    και το δεξί σου χέρι
    κι εκείνος που καλύτερα
    απ' ολουνούς σε ξέρει.
    Λένε πως παίζεις με χανουμάκια,
    με τουρκοπούλες και καλογριές
    και σ' αραδιάζουνε βρισιές.
    Πως μπαινοβγαίνεις στους μαχαλάδες,
    με ντερβησάδες στήνεις χορό
    και με ρωτάν και τι να πω;
    Λένε πως έχεις αλισβερίσι,
    μ' Αλή Πασάδες κάνεις χωριό
    και σε ρωτάω τι να τους πω.
    Πες τους ρε φίλε πανουργιά,
    (ορέ) έχω εις στον πούτσον μου βιολιά,
    έχω και τουμπερλέκια
    κι όπως γουστάρω τα βαρώ
    και σπάω τα ζεμπερέκια.
    Όταν γυρίσω θα τους γαμήσω
    και αν αργήσω δώσ' τους κι αυτό,
    είναι τ' αρχίδια μου τα δυο.
    Όπως στα λέω να τους τα γράψεις,
    όπως στα λέω να τους τα πεις,
    Καραϊσκάκης σεβνταλής,
    Καραϊσκάκης μπεσαλής.
    Καραϊσκάκης γεια χαρά,
    γεια σου ρε γέρο του Μοριά
    και γεια που σ' αγαπάνε.
    Γεια τους που δε λυγίζουνε
    και που δεν προσκυνάνε.
    Λένε για μένα τα καρακόλια,
    άκου τι λένε να μη γαμεί,
    μίλα κι εσύ ρε Θοδωρή.
    Όπως τα λέμε να τους τα γράψεις,
    όπως τα λέμε να τους τα πεις,
    Καραϊσκάκης, Θοδωρής.
    Όπως τα λέμε να τους τα γράψεις,
    όπως τα λέμε να τους τα πεις,
    Κολοκοτρώνης και Γιωργής,
    Καραϊσκάκης, Θοδωρής.
    Γεια σου ρε Ανδρούτσο, γεια χαρά,
    γεια σας παιδιά μου αητόπουλα,
    που 'χετε αητό πατέρα
    κι όποιος δε με κατάλαβε,
    τότε ας μας κάνει αέρα.
    Όπως τα λέμε να τους τα γράψεις,
    όπως τα λέμε να τους τα πεις,
    Ανδρούτσος,Γιώργης, Θοδωρής.
    Έτσι μου είπαν να σας τα γράψω,
    έτσι μου είπαν λόγω τιμής,
    Ανδρούτσος, Γιώργης, Θοδωρής.
    Έτσι μου είπαν να σας τα γράψω,
    έτσι μου είπαν λόγω τιμής,
    μαζί τους είμαστε κι εμείς
    μαζί σας είμαστε κι εμείς.

    Αφιερωμενο...................................

    ΠΠ

  10. drider avatar
    drider 16/03/2011 18:09:58

    θα ξυπνούσαμε (απάντηση στον τίτλο)!

  11. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 16/03/2011 18:35:14

    Αν τα ποσοστά ή καλύτερα η λαϊκή ετυμηγορία αποφανθεί ότι δεν θα έχει κανένα κόμμα την απόλυτη πλειοψηφία, το αντιμνημονιακό μέτωπο είναι έτοιμο να κάνει μια ελάχιστη συνεννόηση;

    Αυτοί, τα έχουν συμφωνήσει από τώρα με τα εξαπτέρυγα, ενώ ακόμα τους τσούζει το '89 και το παρουσιάζουν μάλιστα σαν "βρώμικο" (!) για να μας δημιουργήσουν και τύψεις από πάνω (ο λαός δεν ξεχνά...κι άλλες παπάρες)!

    Θυμάσαι φάκτωρα στις δημοτικές εκλογές πόσο έτρεμαν την συμμαχία ΝΔ-αριστεράς; Τα πρωτοσέλιδα των ΝΕΩΝ; Εποχές '89;

    Αν κι αυτά δεν είναι πράγματα που ανακοινώνονται πριν από τις εκλογές, ίσως θα έπρεπε εμείς τουλάχιστον να προετοιμάζουμε το έδαφος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ netakias.wordpress.com 16/03/2011 21:21:41

      7-6 το ειδικο δικαστηριο...γ αυτο ποναει !!! αλλα κανεις δεν ασχολειται !
      τωρα φορανε τα παμπερς και πανε στην ΕΕ για να τα κανακεψουν!
      Κουτσονομος τοτε... Γυψομνημονιο τωρα. ποια η διαφορα?

      ΠΠ

  12. Kronos avatar
    Kronos 17/03/2011 20:16:41

    ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΔΕΌΜΕΝΟ ΜΙΑΣ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΟΠΩΣ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΙΡΔΑΝΔΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΕΦΙΚΤΟ; ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΑΕΝΑΗ ΒΛΑΚΕΙΑ!