24/06/2008 03:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα … γεννήσει η Ζήμενς;

Απίθανη φημολογία επικρατούσε χθες το βράδυ σε πολιτικούς και δημοσιογραφικούς κύκλους για τις πολιτικές εξελίξεις, καθώς το κλίμα βαραίνει καθημερινά περισσότερο εξαιτίας της Ζήμενς. Ορισμένοι θεωρούν βέβαιο ότι θα γίνει ανασχηματισμός «εντός των προσεχών ημερών» και οι συνθέσεις της νέας κυβέρνησης δίνουν και παίρνουν. Μέχρι τον Σουφλιά στο υπουργείο Οικονομικών ακούσαμε – και μεταξύ μας θα ήταν μια καλή λύση, επειδή το μόνο που χρειάζεται η οικονομία είναι έναν υπουργό που δεν θα κάνει …τίποτα. Άλλοι πάλι θεωρούν απίθανο να μην κάνει εκλογές ο Καραμανλής (σύντομα, το Φθινόπωρο) για να προλάβει όχι μόνο τον χειμώνα (πριν να πεθάνουμε δηλαδή όλοι από την πείνα και από το κρύο), αλλά και το …τρίτο κόμμα που ετοιμάζουν «η Γιάννα και ο Βγενόπουλος». Στο ερώτημα πως θα τις κάνει τις εκλογές, «με ποια δικαιολογία», υπάρχει έτοιμη και η απάντηση: «θα διώξει δυο τρεις που θα πιαστούν με την Ζήμενς και θα προκαλέσει εκλογές». Ό, τι νάναι δηλαδή. Όποιο απίθανο σενάριο κι αν φανταστείς και το πεις σε κάποιον, την επόμενη ώρα θα σου το πλασάρουν από άλλη πλευρά ως «σίγουρο».

Μεταξύ μας, πάντως, όλα μπορεί να συμβούν, πλέον. Είναι τόσο ρευστή η κατάσταση και τόση η ανασφάλεια των διάφορων πολιτικών συστημάτων από τις ενδεχόμενες αποκαλύψεις, που κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με σιγουριά τι θα γίνει. Παράδειγμα η πολλοστή αλλαγή στάσης της κυβέρνησης στο θέμα της Εξεταστικής Επιτροπής. Πριν τις Βρυξέλλες ο Καραμανλής το απέκλειε. Στις Βρυξέλλες το άφησε ανοικτό. Προχθές οι εφημερίδες το παρουσίαζαν ως σίγουρο. Χθες όμως ο κ. Ρουσόπουλος θόλωσε πάλι τα νερά. Όπως έχουμε ήδη επισημάνει, οι κυβερνητικές παλινωδίες πηγάζουν από το γεγονός ότι το Μαξίμου δεν ξέρει ακόμα τι μπορεί να περιμένει από τα μαύρα ταμεία, καθώς αυξάνονται οι πιέσεις προς γαλάζια στελέχη και κυρίως τους κ. Λιάπη και Βουλγαράκη. Ιδιαίτερα ανησυχητική για την κυβέρνηση είναι και η περίπτωση του γαλάζιου χρηματιστή που ήταν αναμεμειγμένος και στην υπόθεση των ομολόγων, επειδή φαίνεται ότι εμπλέκεται όχι μόνον με στελέχη της καραμανλικής πτέρυγας, αλλά και με την …αγία οικογένεια. Τα υπόλοιπα στοιχεία αποτελούν προς το παρόν προειδοποιητικές ή αποπροσανατολιστικές βολές των εμπλεκομένων, των υπόπτων και των συνηγόρων του. Με λίγα λόγια, οι μεν λενε στους δε: «θα σας πάρουμε μαζί μας, αν δεν μας καλύψετε».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μιμή Ντενίση avatar
    Μιμή Ντενίση 24/06/2008 03:42:38

    αγαπητά μου παιδιά, μη το τεντώνετε από εδώ, μη το τεντώνετε από εκεί... ζημιωμένοι θα βγείτε στο τέλος. θα κρεμάσει και θα μείνει έτσι.

    δε σχετίζεται η νουδου με το σκάνδαλο ζήμενς... δεν ήταν κυβέρνηση τότε.. όλα αυτά για λιάπηδες και βουλγαράκηδες είναι σκόνη που σηκώνουν οι έχοντες συμφέρον...

  2. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 04:03:07

    Mimi Ntenisi sa na mas les
    avti oute na kleboun ine se thesi
    entelos ahristi!!!

  3. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 04:57:33

    avti tis N.D. mou thimizoun kapos tous instruktores tis palias CCCP pou oute tin eksusia den katalaban pos ehasan ke taleporisan ton lao tous me kati mehistakades .
    Eki bebea den itan stin E.E. edo omos i tou Kramanli ke Papandreou den katalawan oti se ligo o laos tha pari ta skeparia sta heria tou ke tote ke i psifofori tou dikomatismou tha ntreponte na antikrizoun gia hronia to lao .
    Eleos me avta ta pehnidakia tous .

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 08:03:13

    αγαπητή μου Μιμή, και εγώ δεν ήξερα τίποτα, απλά μεγάλωσα το αντικειμενο 3-4 φορές και το παρέλαβα ενώ δεν δούλευε όπως έλεγαν οι προδιαγραφές... Ά! κατάλαβα, τι ξέρω εγώ από μεγαλώματα και προδιαγραφές; δεν ξέρω να μετράω ή να διαβάζω...

  5. ahab avatar
    ahab 24/06/2008 08:06:32

    Τα χρήματα απο τις μιζες ανήκουν στο Δημόσιο και πρέπει να επιστραφούν στα Δημόσια Ταμεία.

    Βεβαιωμένα μέχρι στιγμής 1εκ. μάρκα πλέον τοκους.

    Τ΄ακουσες Γιωργάκη ?

    Το Πασοκ να επιστρέψει τα χρήματα αμέσως.

    ΥΓ., Οι δημοσιογράφοι ένθεν και ένθεν το έχουν κάνει γαργάρα και δεν μιλάνε

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 08:30:28

    καλή ιδέα...Να επιστραφούν τα χρήματα! Η καλύτερη ιδέα που άκουσα. Όλα τα blogs, οι εφημερίδες, «να επιστραφούν τα χρήματα»

  7. Panos avatar
    Panos 24/06/2008 09:43:45

    kai oi dimosiografi lamogia einai...ektos apo liges eksereseis.... kai aytoi ta symferonta ton apopanw epikrotoyn....

    APOXH APO THN TV....

  8. Σεξολόγος avatar
    Σεξολόγος 24/06/2008 10:37:51

    Βρε σεις... έφαγα το ίντερνετ αλλά κινέζικο πορνό (ορίτζιναλ κινέζικο κι όχι κορεάτικο) δε βρήκα πουθενά.

    Υπάρχει κάποιος λόγος που δε γυρίζουν πορνό στην Κίνα ή οι Κινέζοι δε γυρνάνε σε άλλες χώρες;
    Παίρνουν κεφάλια;

  9. Gianni avatar
    Gianni 24/06/2008 10:48:04

    Ειχαν απάγει τον Δ.Δενδρινό (στελεχος Ζημενς, υπεύθυνο για C4i), άραγε, το 2001 και τον άφησαν μετά σε κάποιο σημείο της Στερεάς; Τι παραμύθια ή ιστορίες -της Ζημενς- για αγρίους είναι αυτές;

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 11:12:44

    γουστάρω! δικαιώματα μειοψηφίας. Αρπα την αλογοσκούφη και λοιποι χωροφύλακες. Εδώ γιατί δεν μιλάει κανεις, δεν καταλαβαίνω (καταλαβαίνω, λέγεται omerta)

  11. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 11:42:13

    ti na poun oti katerevse kai o Kostakis Karamalis

  12. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 11:45:47

    are Papoulia pou tha sou kopsun tin episkepsi sto Siniko Tihos ke Pekino ti na pathis

  13. Suhoi avatar
    Suhoi 24/06/2008 12:05:35

    Τώρα που, με αφορμή το σκάνδαλο Ζημενς, έρχεται στην επιφάνεια η μεγάλη βρωμιά των τελευταίων δεκαετιών (όχι οτι δεν την ξέραμε, αλλά άλλο είναι να το γνωρίζεις και άλλο να το βλέπεις μπροστά σου), σκέφτομαι εκείνη την υπόθεση της επίθεσης της 17Ν κατά του Περατικού. Αυτός δολοφονήθηκε το 1997, όταν δηλαδή η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ-Σημίτη σχεδίαζε:1.Μεγάλα έργα του ΟΣΕ και άλλα μεγάλα έργα ναυπήγησης πλοίων στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκα. 2.Την πώληση των ναυπηγείων. Το τελευταίο έγινε το 2001. Πουλήθηκαν στους γερμανούς.Τώρα γίνονται γνωστές πληροφορίες για μίζες της Ζημενς για έργα του ΟΣΕ που εκτελούνταν και εκτελούνται στον Σκαραμαγκά.

    Στο μέσον της δεκαετίας του 1990, ο Περατικός, είχε ήδη εγκαταλείψει (αναγκάστηκε να το κάνει, υποστήριξε ο πατέρας του Περατικού στη δίκη για τη 17Ν) τα ναυπηγεία Ελευσίνας, επειδή τον σαμπόταρε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Τελικά, την Ελευσίνα πήρε ο Ταβουλάρης. Των ναυπηγείων Σύρου, ντε! Που οι Νεοδημοκράτες τον καταγγέλουν ως βασίλειο της ευνοιοκρατίας του ΠΑΣΟΚ (έργα με αποικιακού τύπου συμβάσεις, ιδιαίτερα από το υπουργείο Αμύνης). Το 1997 όμως, ο Περατικός ζητούσε να αγοράσει τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Τότε ο ίδιος ο Σημίτης μιλούσε για «ξεπούλημα» και για «εκβιασμό» του ομίλου Περατικού, που ήθελε να αρπάξει και τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά. Ο πατέρας Περατικός είχε πεί ότι «μας το είχαν υποσχεθεί σε 2 μήνες μέσα. Μας επροτάθη της Σύρου και μετά ο Σκαραμαγκάς. Τη Σύρο δεν την κοιτάξαμε, αλλά για τον Σκαραμαγκά ο Κωστής είχε διάφορες συζητήσεις για να τον αναλάβει μαζί με τους νυν ιδιοκτήτες τους Γερμανούς που χτίζουν τώρα τα υποβρύχια εδώ με τιμές βεβαίως υπέρογκες». Με την ευκαιρία, τα σκάνδαλα γύρω από τα γερμανικά υποβρύχια σκάνε το ένα μετά το άλλο τα τελευταία δύο χρόνια.

    Όταν πήραν οι Περατικοί (επί κυβέρνησης Μητσοτάκη) την Ελευσίνα είχαν προγραμματικές συμφωνίες με το Υπουργείο Αμυνας και το Πολεμικό Ναυτικό και με τον Οργανισμό Σιδηροδρόμων Ελλάδος. Οσον αφορά το Πολεμικό Ναυτικό, ο πατέρας Περατικός είχε πεί ότι «παραδώσαμε το πρώτο πλοίο πολεμικό στο ναυπηγείο, που δεν θα είχε την ελπίδα να παραδοθεί ούτε σήμερα». Για τον ΟΣΕ όμως; «Η προγραμματική –είπε ο ίδιος- σταμάτησε, γιατί δεν μας είχαν πει, είχαν αποκρύψει, ότι δεν ήταν δεσμευμένοι αυτοί να τηρήσουν τη συμφωνία συνεχώς και έτσι, ενώ ελέγετο μέσα στη σύμβαση για 1200 βαγόνια, εσταμάτησαν στα 40».

    Τελικά, το 2004 μεταβιβάστηκε ο έλεγχος της γερμανικής μητρικής εταιρείας HDW από την αμερικανική τράπεζα ΟΕΡ στον γερμανικό όμιλο ThyssenKrupp. Το 2002, λίγους μήνες μετά την απόκτηση της ελληνικής μονάδας από την HDW, η τελευταία είχε περιέλθει στον έλεγχο της αμερικανικής επενδυτικής τράπεζας.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 12:07:20

    εγώ λέω ότι είναι θέμα Πιλάβιου και Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς. Απο την αμερικάνικη SEC ξεκίνησε. Αλέξη έχεις άποψη ή δεν σε αφορά; Πιλάβιεεε! ακούς;;

  15. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 12:13:37

    foni boontos stin energia

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100010_24/06/2008_275014

  16. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 12:19:45

    thimate kanis tis m... pou prin mia ebdomada dimosievse o Moisis proedros E.S.S.E. sto diadiktio i katarewsi sinehizete !!

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 12:35:47

    @suhoi,
    για Περατικούς δεν ξέρω, για Νεώριο κάτι ξέρω, για Σκαραμαγκά ξέρω 100% και ψευδώνυμα, εδώ, χωρίς ιδοτέλειες σου λέω τα εξής:

    Οι προσφορές για τον Σκαραμαγκά ήταν αυτές που ήταν. Αλάνθαστος δεν έιμαι, αλλά ψεύτης δεν είμαι. Ο Σκαραμαγκάς ήταν στημένος υπέρ των Γερμανών. Η X Finance γνωμάτευσε καθ υπαγόρευση. Η προσφορά της HDW ήταν από χρηματοοικονομικής πλευράς υποδεέστερη. Ο Χριστοδουλάκης Υπουργός άλλης χώρας, όχι τούτης εδώ. Αν έλεγαν για λόγους εθνικού συμφέροντος (υποβρύχια και τέτοια) θα το βούλωναν όλοι και ο Ταβουλάρης (δεν έιμαι ο Ταβουλάρης) και εγώ. Αν έχτε όλοι έναν ξεκάθαρο λόγο να φτύνετε ό,τι εκπροσωπεί ο Χριστοδουλάκης, είναι αυτός. Απλά.

    Όσον αφορά άλλα που λές, για Σύρο και Ελευσίνα (και Σκαραμαγκα). Δεν ειναι μόνο οι κακοδιαχείρηση, τα fundamentals έχουν φύγει από τον καιρό του Νιάρχου. Δεν ζουν αν δεν έχουν κρατικές δουλειές. Δεν μπορούν να αταγωνιτούν το ..Πέραμα, πόσο μάλλον τους Κινέζους ή τους Σκανδιναβούς. Καμία καλοπροαίρετη ή φαύλη προσπάθεια επιδότησης δεν έχει περπατήσει... Μόνο το πολεμικό ναυτικό και τα ...βαγόνια. Μεγάλο θέμα, αστο...

    Αλλά για την φαυλότητα της επιλογής της HDW, εγώ δεν έχω λόγο να μην το λέω, ο Ταβουλάρης ίσως έχει λόγο να είναι ήσυχος, όλο και κάτι θα του δίνουν στην Ελευσίνα και την Σύρο.

    Όσο για την αμερικανική επενδυτική τράπεζα: πράγματι οι αμερικάνοι κάπως ενδιαφέρθηκαν όχι για την ίδια την HDW, αλλά για κάτι αθόρυβους κινητήρες fuel cells μιας σουηδικής θυγατρικής της HDW και έπεσαν οι άλλοι γερμανοί να την κρατήσουν. Αθόρυβα μη πυρηνικά υποβρύχια... Το κυνηγητό για τον Κόκκινο Οκτώβρη συνεχίζεται.

    Ελπίζω να λέω πράγματα που είναι δημόσιες πληροφορίες, αν δεν έιναι είμαι απλά τρελλός και δεν ξέρω τι λέω.

  18. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 12:56:47

    oute trellos ise kai kseris ti les apla ta pedia basistikan ston BLAKA hristaki ke tora na dis se ligo

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 13:25:22

    hristaki? δεν καταλαβαίνω, μικρος και τρελλος...αχ άτακτε, αχ βαχ.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2008 15:32:47

    @ataktos,
    τι ήθελες να βάλεις link για αιολικά; για να ξαναχάσω την ψυχραιμία μου με την απάτη; μπορώ να το πω πια με λίγα λόγια:

    ούτε ισχύς βάσης, ούτε ισχύς αιχμής! Ισχύς για βαβουϊνους, προκαθορισμένη απόδοση για κρατικοδιαίτους, ακριβό ρέυμα για μαϊμούδες, δώρα για γενικούς γραμματείς. Είναι να εφχεσαι να πέσει το ερμο το πετραίλεων να ησυχάσουμε.

  21. 1997: Η δολοφονία Περατικού σηματοδοτεί την έναρξη της Ελληνικής “Μπαρ avatar
    1997: Η δολοφονία Περατικού σηματοδοτεί την έναρξη της Ελληνικής “Μπαρ 20/08/2009 06:50:25

    [...] από olympiada στο Αυγούστου 20, 2009 Στο post «Τι θα … γεννήσει η Ζήμενς;» πέρυσι τέτοιο καιρό είχε ανοίξει μια συζήτηση για [...]