#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2010 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα γίνει με τους “Γκρουέζες” της Νέας Δημοκρατίας;







Έχει περάσει μόλις ένας χρόνος διακυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και όμως φαίνεται αιωνιότητα...

Η Ελλάδα του σήμερα είναι εντελώς διαφορετική από την Ελλάδα του χθες και οι Έλληνες ζουν μέσα στην μαυρίλα, στην αβεβαιότητα για το αύριο, στην απαισιοδοξία, στην κατήφεια και, αρκετοί, στην ανέχεια.

Παρόλα αυτά οι δημοσκοπήσεις συνεχίζουν να δίνουν προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ.

Γι' αυτό υπάρχουν δύο πιθανές εξηγήσεις:

Πρώτον: οι Έλληνες είναι βιτσιόζοι!

Εκεί δεν υπάρχει λύση ούτε βοήθεια. Αν μας χτυπάνε καθημερινά και μας αρέσει δεν υπάρχει ελπίδα αλλαγής στο μέλλον!

Δεύτερον: οι δημοσκοπήσεις είναι κατά παραγγελία λάθος.

Είναι πολύ πιθανό και σύντομα θα φανεί η αλήθεια.

Αν όμως οι αποκλίσεις αποδειχθούν μικρές... υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να λυθεί άμεσα.

Στην κλασική πλέον “εκλογική” ταινία του Ελληνικού κινηματογράφου κεντρικό πρόσωπο είναι ο Μαυρογιαλούρος.

Υπάρχει όμως και ο Γκρούεζας!



("Είμαι του κόμματος κύριες υπουργέ! Από τόσο δα παιδάκι...")

Ο Σαμαράς, δυστυχώς γι' αυτόν, έγινε αρχηγός ενός μεγάλου, ενεργού κόμματος, αμέσως μετά από την μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία του με πάνω από 10% διαφορά, με πολλές κορυφαίες έριδες και οικογένειες αξιωματούχων... αλλά και πολλούς Γκρούεζες!

Πρόκειται για διάφορα ανθρωπάρια που “αντιπροσωπεύουν” το κόμμα τοπικά, θεωρώντας ότι προσφέρουν στην παράταξη αλλά σίγουρα προσφέρουν στον εαυτό τους κύρος, φήμη, εργασία και πελατεία!

Είναι αυτοί που κρατάνε τα κλειδιά των τοπικών οργανώσεων και όποτε θέλουν τις ανοιγοκλείνουν.

Είναι αυτοί που υπόσχονται τα πάντα στους πάντες πιστοί σε μία ξεπερασμένη πολιτικάντικη νοοτροπία άλλων εποχών.

Είναι αυτοί που η συμπεριφορά τους αντανακλάται περισσότερο στην κάλπη από αυτή του αρχηγού ή των βουλευτών.

Είναι αυτοί που στα καφενεία της περιοχής τους ανεβοκατεβάζουν υποψηφίους και βουλευτές. (ξέρω, αυτό είναι από το “Τζένη-Τζένη”!)

Όπως και να έχει, αυτά τα υποκείμενα των τοπικών κοινωνιών, τα οποία φέρουν ένα πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης για την ήττα στις προηγούμενες εκλογές, συνεχίζουν να κρατούν τα σκήπτρα τους!

Αυτοί λοιπόν οι “απίθανοι” τοπικοί “άρχοντες” συνεχίζουν να κάνουν τη “δουλειά” τους ανενόχλητοι!

Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καλάθι.

Υπάρχουν και οι πραγματικοί φίλοι της ΝΔ, ιδεολόγοι και σοβαροί.

Δυστυχώς μειοψηφούν!

Οι περισσότεροι, σχεδόν ισόβιοι, έχουν δημιουργήσει έχθρες, αντιπάθειες αλλά και κλίκες τοπικών προνομιούχων.

Πραγματικά δεν ξέρω, ούτε μπορώ να φανταστώ, πως μπορεί ο Σαμαράς να ξεκινήσει το ξεκαθάρισμα, αλλά πρέπει να γίνει.

Ο κόσμος χρειάζεται περισσότερη ενημέρωση για τις θέσεις της ΝΔ. Τα ΜΜΕ δεν βοηθάνε και το internet δεν πάει παντού.

Είναι βασικό λοιπόν να υπάρχουν σωστοί τοπικοί αντιπρόσωποι που θα μεταφέρουν τις θέσεις του κόμματος και θα πείσουν τον κόσμο.

Μόνο έτσι θα αλλάξει πραγματικά το κλίμα.

Απλή κοινή λογική...

http://koinos-topos.blogspot.com/2010/10/blog-post_18.html#ixzz12h3QWjUM

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 18/10/2010 16:49:50

    Μπράβο!!! Κατά 50% σωστά..τό υπόλοιπο τών διάφορων "Γκρούεζα" συμπληρώνουν- εν αγνοία τους ίσως για τήν ζημιά πού επιτελούν- οι νέοι ηρακλειδείς του στέμματος,οι αγνοί ιδεολογικά "μουτζαχεντίν" Σαμαρικοί κατά τά λεγόμενά τους,πού στήν προσπάθεια να εξυψώσουν και στηρίξουν τόν Σαμαρά,τού προκαλούν περισσότερη βλάβη.Στήν επαρχία πού λίγο πολύ όλοι ξέρουν ό ένας τόν άλλο,αυτό κοστίζει...
    Οι 800.000 πού πήγαν νά ψηφίσουν δεν ήταν όλοι Μητσοτάκης ή Πολιτική 'Ανοιξη
    Κατά τά άλλα .....Πολυ καλή ή τοποθέτησή σου!

  2. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 18/10/2010 18:53:16

    Να αγιασει αυτος που εγραψε το αρθρο!

    Παρακολουθω εδω και καιρο καποια καημενα παιδακια της ΔΑΠ που τρεχουν μεσα στην βροχη να μοιρασουν προεκλογικα φυλλαδια διαφορων λαμογιων,διεφθαρμενων και βαρωνων (που δυστυχως ανηκουν στην Ν.Δ.) και μου ερχεται...εμετος!

    Βεβαιως αυτα τα παιδακια οτι κανουν το κανουν εθελοντικα αλλα αν ψαξεις και δεις το συστημα που εβαλε αυτα τα παιδακια να γυρνανε στους δρομους η να κανουν καφεδες στα προεκλογικα γραφεια θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ακριβως εθελοντικη προσφορα αλλα το αποτελεσμα ενος μαφιοζικου τροπου λειτουργιας.

    Φοιτητοπατερες της ΔΑΠ με υφος γκαουλαιτερ δινοντας διαταγες συνδυαζομενες με απειλες μετατρεπουν εκατονταδες νεα παιδια σε προεκλογικες πορνες για να εξασφαλισουν οι ιδιοι την ευνοια του εκαστοτε υποψηφιου,να ανεβουν ψηλοτερα στην ιεραρχια και να γινουν μελη της κομματικης κλικας.

    Οι απαιτησεις των υποψηφιων στους φοιτητοπατερες ειναι ποικιλες!

    ''Θελω μια καυτη γκομενα σε εκεινη την ομιλια για να στεκεται διπλα μου'',''Θελω εναν που να γνωριζει προγραμματισμο υπολογιστων'',''θελω δεκα κουκλες να παρευρεθουν στην ταδε εκδηλωση-ομιλια με μινι και εκρηκτικο μπουστο''.

    Και αιντε παρτυ και εκδηλωσεις σε μαγαζια φοιτητοπατερων οι οποιοι βγαζουν ''χρεωσεις'' σε καθε σχολη και αν ο καημενος ο υπευθυνος δεν φερει στο παρτυ οσα ατομα αντιστοιχουν στην ''χρεωση'' του ωστε να εισπραχθει το αναλογο χρηγματικο ποσο τοτε τα βαζει απο την τσεπη του!

    ''Κατερινα σε χρεωνω 200 προσκλησεις.Αν δεν βρεις 200 ατομα για να τις πουλησεις τοτε θα τα βαλεις απο την τσεπη σου.Οι προσκλησεις δεν επιστρεφονται''

    Και εν μεσω ενος παρτυ κομματικων δουλων θα ερθει ο υποψηφιος να θαυμασει την...νεολαια!

    Παρολα αυτα αν ρωτησεις τα παιδια ποιος ακριβως ειναι ο υποψηφιος για τον οποιον τρεχουν σαν τρελα μεσα στους δρομους θα διαπιστωσεις πως γνωριζουν μονο..το ονομα του!

    Αφου ο ''μεγαλος πατισαχ'' φοιτητοπατερας εδωσε διαταγη τοτε δεν υπαρχουν ερωτησεις.

    Μοναδικη αμοιβη τους?Ενα τσαμπα ποτο-μπομπα (εκ βουλγαριας) σε καποιο παρτυ της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στο φουαγιε της σχολης και ολα ειναι οκ!

    Και εδω τιθεται το εξης ερωτημα!

    ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ??

    • loretta avatar
      loretta @ Επαγρυπνών 18/10/2010 22:21:54

      νομιζω οτι εισαι υπερβολικος φιλε επαγρυπνων...διοτι και εγω απειρες φορες που πηρα προσκλησεις να μοιρασω κανενας δεν απαιτησε απο εμενα να πληρωσω τα απουλητα....νομιζω οτι υπερβαλεις η αναφερεσαι σε μεμονομενο γεγονος...και ως προς την ερωτηση σου αν το γνωριζει ο αντωνης ..τι σε σταματαει στο να το καταγγειλεις ο ιδιος??

  3. Y. avatar
    Y. 18/10/2010 18:56:26

    Το ‘πιασες το θέμα μοναδικά. Και μια προσωπική ισταρία.
    Πολύ πρόσφατα, σε συζήτηση με υξηλό κομματικό στέλεχος (φιλότιμος και εργατικός απ΄ότι μπορώ να καταλάβω), τον ρώτησα γιατί δεν έχει φύγει ούτε μία επιστολή προς τα μέλη που ψήφισαν στις πρόσφατες εκλογές για ΤΟ, έστω ένα ευχαριστήριο για τη προσέλευσή τους κλπ, κλπ, με στόχο φυσικά να υπάρχει μία σύνδεση βρε αδελφέ, του κόμματος με το μέλος. Η απάντηση του. Έχουμε στείλει ένα σωρό εγκυκλίους για διαχείρηση τέτοιων θεμάτων, επαφίεται στοις τοπικές ηγεσίες να το υλοποιήσουν.
    Δεύτερη πραγματικότητα. Δεν έχουν κληθεί μέχρι τώρα ούτε για μια φορά τα μέλη ΤΟ για συνάντηση και πρωτοβουλίες

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Y. 18/10/2010 21:43:16

      στην τοπική Κολωνακίου αναφέρεσαι?

      • Y. avatar
        Y. @ δρόμος 18/10/2010 22:03:18

        ΤΟ Θεσσαλονίκης φίλε δρόμε

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 18/10/2010 22:13:41

        χμμ... κρίμα και είχα την εντύπωση ότι η βόρεια Ελλάδα λειτουργεί πιό σωστά. Πάντως, από δική μας εμπειρία, η οικονομική στενότητα εμποδίζει μια σειρά κινήσεων, αναζητείται γενικώτερη φόρμουλα για να ξεπεραστεί. Μεγάλο ρόλο παίζει και η αυτενέργεια, πάντως. Τα νέα μέλη είναι συχνά πιό δραστήρια σ'αυτόν τον τομέα από τα πιό παλιά.

    • loretta avatar
      loretta @ Y. 18/10/2010 22:15:04

      Y
      δεν ξερω για τα κεντρικα θεσσαλονικης αλλα οι τοπικες που ξερω εγω αγ αγ τριαδος αναληψεως και πανοραματος και θερμης εχουν κανει συγκεντρωσεις και οσο για επιστολες μετα τις εκλογες τις εσωκομματικες εχουν σταλει διοτι εγω και οσοι ανθρωποι γυρω μου ψηφισαν εχουν λαβει....νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα χειρισμου των τοπικων καθε περιοχης...

      η αληθεια ειναι οτι δυστηχως στις περισσοτερες τοπικες...οι...διοικουντες εχουν μεσο ορο ηλικιας ανω των 70 και ελαχιστοι νεοι αντεχουν αυτο το περιβαλον....

      μην ξεχνας οτι υπαρχουν και εξοδα κοινως απαιτουνται χρηματα για ολα αυτα....ξερεις εσυ πολλους να πληρωνουν τις συνδρομες τους????

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ loretta 18/10/2010 22:27:04

        μπράβο, καλά θυμώμουνα ότι κάποιος έγραφε για δραστήριες τοπικές.... Λορέττα, εσείς οι Θεσσαλονικείς δεν μπορείτε να βρείτε τρόπο να ανταλάσσετε εμπειρίες μεταξύ σας, πιό άμεσα από την ανταλλαγή απόψεων μέσω αντινιούζ?

        Υ.Γ. στα Εξάρχεια-Νεάπολη έχουμε νεότατο Δ.Σ. μετά τις πρόσφατες εκλογές οργάνων (νέα παιδιά εννοώ).

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 18/10/2010 22:44:21

        στις τοπικες που προαναφερθηκα οι προεδροι τους ειναι νεοι και συχρονοι ανθρωποι...καινουργιο αιμα...νομιζω οτι αυτο συμβάλει κατα πολυ.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 18/10/2010 22:45:46

        δρομος

        νασαι σιγουρος οτι θα το εχουν λαβει κιολας το μυνημα...!!

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 18/10/2010 22:31:26

      Δρόμος
      “..οικονομική στενότητα..”. Για τις επιστολές, για τα τηλ, τα ΣΜΣ, ή τα μέϊλς> Ασρεία πράματα
      “...νέα και παλιά μέλη..”. Άτομα-μέλη, όχι νέα και παλιά
      Λορέττα
      Ίσως οι ΤΟ που αναφέρεις, δουλεύουν καλά. Προσωπικά όπως και φίλοι, άκρα του τάφου σιωπή από τις ΤΟ του κέντρου έστω
      Και στους δυό
      Ορισμένα πράματα (άποψή μου, πολλά), μπορουν να γίνονται με αυτοματοποιημένες ενέργειες-μπούσουλες

      • loretta avatar
        loretta @ Y. 18/10/2010 22:41:33

        Υ

        σαυτο συμφωνουμε..μαλλον το κεντρο της θεσσαλονικης δεν εχει αποβαλει...τον ωχαδερφισμο του....η...θεωρουν οτι ολοι οι αλλοι πρεπει να τρεχουν γιαυτους...

        οσο για τις αυτοματοποιημενες διαδικασιες..τις συχρονες τεχνολογιες και τις καινοτομες λογικες μην τις περιμενεις απο τους 70χρονους που θεωρουν οτι τα κεντρικα και η τοπικη τους ιεναι το καφενειο τους για να ριχνουν κουτσομπολιο και να ζητανε μονιμως ρουσφετια...αυτο δεν το εχουν αποβάλει δυστηχως

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Y. 18/10/2010 22:46:05

        Μπορεί στο παρελθόν να υπήρχαν αυτοματοποιημένες διαδικασίες. Σήμερα είναι σίγουρο ότι το ενοίκιο και μόνο είναι ο κυριότερος λόγος που η όποια δράση ... σχεδόν εξαντλείται σε διοργάνωση προσοδοφόρων εκδηλώσεων. Είναι και η κρίση, βλέπεις. Το ΠΑΣΟΚ έκλεισε όλες τις τοπικές εδώ και χρόνια. Είναι ασύμφορες...χωρίς "πιασάρικα" αποτελέσματα. Για μένα όμως είναι η βάση της δημοκρατίας (για δες τι λέει ο Θράκας), και για τον λόγο αυτό χρειάζεται να τις στηρίξουμε με κάθε τρόπο, αντί να ασκούμε κριτική από μακρυά. Βρείτε (από τη διεύθυνση οργανωτικού) τους υπευθύνους των τοπικών του κέντρου, και ζητείστε να μάθετε πότε συνεδριάζουν.

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 19/10/2010 00:18:56

        Λορέττα... συμφωνώ

        Δρόμος...τα νοίκια πέσαν. Με 3-4 κατοστάρικα μπορείς να βρεις αξιοπρπή χώρο. Αλλοίμονο αν δε μπορουν να βρεθούν τρόποι για αυτά. Στο κάτω-κάτω, χάθηκαν οι δημοτικές αίθουσες ή των ίδιων των κεντρικών για κάποιες συγκεντρώσεις?
        Φυσικά κια είναι η βάση της δημοκρατίας, η δε κριτική δεν είναι εκ του ασφαλούς, αλλά εκ της απογοήτευσης, για το πως κινούνται όλοι αυτοί που οφείλουν να κινηθούν, στην οργάνωση και υλοποίηση θεμάτων. Και αυτό είναι ένα θέμα, και μάλιστα αποδοτικό στο χρόνο μπροστά

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 19/10/2010 00:54:39

        ...και δεν είναι προσωπικό. Μιλώ, βλέπομαι με φίλους ομοϊδεάτες καθημερινά. Αναφέρομαι στους πιο ουδέτερους συμπεριφορικά, που ξέρω ότι αναμένουν από το κόμμα που πήγαν και ψήφισαν, να κάνει ένα βήμα προς αυτούς. Αν θέλεις ναι, μαρκετίστικες πρωτοβουλίες και ενέργειες, που έχουν όμως να μεταφέρουν πολιτική ουσία

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 18/10/2010 20:05:29

    ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:
    ΟΤΑΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΝΟΔΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ!!!) ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ;;;
    ΕΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΤΟΠΙΚΟ/Η "ΓΚΡΟΥΕΖΑ" ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΕΧΕΙ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ;;;
    ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΛΟΙΠΟΝ;;;

  5. nina avatar
    nina 19/10/2010 01:41:08

    @loretta
    φοβάμαι ότι δίνεις λάθος εντυπώσεις γι αυτά που συμβαίνουν στη Θεσσαλονίκη
    για πάμε πάλι απ την αρχή και πάρτο αλλιώς μπάς και βρούμε άκρη?
    @επαγρυπνών
    το έπιασες το θέμα σωστά . γίνονται και άλλα τραγελαφικά αλλά καλυτερα να μη λέγονται δημόσια.