#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2010 06:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα γίνει με τον Ομπάμα;




Τι στο καλό έπαθε ο πρόεδρος Ομπάμα; Οι πλούσιοι Δημοκρατικοί έπαψαν να τον στηρίζουν οικονομικά εν όψει των εκλογών για το κογκρέσο, οι κύκλοι των τραπεζιτών της Goldman Sachs, το ίδιο. Οι στενοί του συνεργάτες εγκαταλείπουν τον Λευκό Οίκο, ο ένας μετά τον άλλο. Οι δημοσκοπήσεις τον φέρνουν σε πολύ χαμηλά ποσοστά αποδοχής. Οι υποψήφιοι των Δημοκρατικών δεν επιζητούν τη στήριξή του. Οι αφρο-Αμερικανοί είναι απογοητευμένοι με τις επιδόσεις του. Ο απλός κόσμος κάθε άλλο παρά ενθουσιασμένος μαζί του είναι. Είναι προφανές ότι όσοι ανήκουν έστω και λίγο  στη κεντροδεξιά, τον θεωρούν «ανάθεμα».

Ποιος μένει; Υπάρχει ένα συμπαγές μπλοκ, αλλά φέρεται στωικά. Και σίγουρα δεν υπερασπίζεται με πάθος τη πολιτική του. Είναι πλέον φανερό πως σε κανέναν δεν αρέσει όπως άρεσε κάποτε. Ή όπως τουλάχιστον νόμιζαν πως θα τους αρέσει. Ή όπως θα έπρεπε να τους αρέσει.

Αυτή τη στιγμή, η χώρα έχει έναν αγνώριστο τύπο στον Λευκό Οίκο. Οι συνεχείς αδιάκριτες ερωτήσεις σχετικά με το που γεννήθηκε, και σε ποια θρησκεία πιστεύει, μπορεί να μην είναι απλά μια ενοχλητική δυσφήμηση εις βάρος του, αλλά μια «αρρωστημένη» απόπειρα του να διακριβωθεί η πραγματική του ταυτότητα, ή το ποιοι ακριβώς είναι οι φίλοι του. Υπάρχει μάλιστα και ένα αίσθημα συλλογικής ενοχής. Πολλοί απομακρύνονται από κοντά του επειδή συνειδητοποιούν πως τον έκριναν λάθος. Είναι μια μορφή τύψεων.

Το γιατί τον έκριναν λάθος από την αρχή, είναι ένα ερώτημα που πολλοί θέτουν στον εαυτό τους, και ιδίως αυτοί που εγκαταλείπουν τον Λευκό Οίκο. Δεν φταίει το γεγονός ότι αποδείχθηκε διαφορετικός από ότι αναμένονταν. Οι μεγαλύτερες τύψεις βασανίζουν αυτούς που μόνο τώρα αναρωτιούνται πως και γιατί έπεσαν έξω στην αρχική τους εκτίμηση για το πρόσωπό του. Και το χειρότερο; Δεν θυμούνται καν το τι ακριβώς νόμιζαν τότε, ότι εκπροσωπεί ο Ομπάμα.

Για να ανακεφαλαιώσουμε. Μια μαζική παραπλάνηση έφερε τον Ομπάμα στη προεδρία, και τώρα κανένας δεν ξέρει πώς να τον αντιμετωπίσει. Υπάρχει πιο άβολη κατάσταση από αυτήν;

Michael Wolff (twitter)

Απόδοση: S.A

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aengus avatar
    aengus 02/10/2010 08:44:46

    Τι κρίμα, πάει κι αυτή η «ελπίδα για την ανθρωπότητα», που έγραφαν και κάτι «προοδευτικά» φύλλα…..

    • aengus avatar
      aengus @ aengus 02/10/2010 08:45:52

      Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά διαψεύστηκε και ο Ζίζεκ! :)

    • anonymos avatar
      anonymos @ aengus 02/10/2010 10:37:19

      Η λύση είναι οι τειοπότες να τελείωνουμε με τους κρυφοπασόκους.

  2. donaE avatar
    donaE 02/10/2010 11:29:10

    Δεν ειναι εποχη για φουσκες...Ή μαλλον για παραδοσιακες φουσκες.

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/10/2010 12:46:06

    Προϊόν και μέλος του πολιτικού συστήματος είναι και ο κ. Ομπάμα. Τι να περιμένει κανείς από ένα τέτοιο σύστημα; Ο ίδιος επέλεξε μάλιστα μια τακτική "ισορροπισμού" που τελικά δεν αφήνει κανέναν ευχαριστημένο.

    Αν δεν σπάσεις αυγά ομελέτα δεν κάνεις.
    Φαντάζομαι την λύπη και την στενοχώρια των απλών ανθρώπων που πίστεψαν σε έναν μαύρο πρόεδρο-σύμβολο και είχαν ελπίδες.

    Το σύστημα δεν πρόκειται να αλλάξει ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
    Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
    Τώρα που η δημοτικότητα του προέδρου Ομπάμα πέφτει, είναι πιο ευάλωτος στους πάτρωνες της εξουσίας που βρίσκονται στη σκιά.

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. klausevitz avatar
    klausevitz 02/10/2010 13:02:23

    ...όντως, ο "ισσοροπισμός",σε μια εποχή που μόνο
    τομές χρειάζονται..δε βγαίνει πέρα!
    Το κεφάλαιο και η αντιδραστικότατη high middle class
    δεν πάνε πίσω στηρίζοντας ακόμη ένα εκφυλλισμένο
    american dream. Oι "προοδευτικοί" έχουν όρια και δεν
    δίνουν μια δεκάρα παραπάνω,όταν στοιχειωδώς απειλείται
    το κοινωνικό τους στάτους.
    ΄Ολα μυρίζουν σύγκρουση: ακόμη και στη χώρα μας προβάλλουν
    με απαιτήσεις οι funs του tea party της Σάρα Πέιλιν....
    για φαντάσου!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ klausevitz 02/10/2010 13:55:51

      Οι Γάλλοι το λένε lutte des classes αυτό το πράγμα,
      οι Γερμανοί Klassenkampf, και πάει λέγοντας.
      Οι Έλληνες φίλοι του tea party πώς το οναμάζουν;
      Έχω απορία...

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ klausevitz 02/10/2010 15:25:26

      "πατρίς,θρησκεία,οικογένεια"....ακόμη κι'όταν
      δεν δίνουν δεκάρα γι'όλα αυτά. Είναι σύνθημα-
      -μετερίζι που διασφαλίζει...άλλα πράματα!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ klausevitz 02/10/2010 15:42:35

      Μα από πού κι ως πού είναι "της Σάρα Πέιλιν" το Tea Party;

      Θα έπρεπε εσείς οι αριστεροί να δείτε ότι πρόκειται για γνήσιο λαϊκό κίνημα. Άλλο ότι πάει σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που θα θέλατε εσείς να πάει ένα λαϊκό κίνημα.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ klausevitz 02/10/2010 17:25:15

      @ επώνυμο

      λάθος, έπρεπε να βάλω ένα "καί" της Σάρα Πέιλιν...
      έτσι κι' αλλοιώς λίγο διαφέρει!
      Φυσικά και είναι λαικό...ρεύμα, όπως και το "middle
      class conservative revolution" της Μάγκυ Θάτσερ!
      Απλώς, όταν αυτό το τμήμα της μεσαίας τάξης
      ριζοσπαστικοποιείται το κάνει για τη τσέπη του και
      τα ιδεολογήματα του που δεν μου αρέσουν διόλου!
      Δεν αντιδρώ, ως τυπικός αριστερός...με τα χρόνια
      εξελίσσομαι σε τυπικό moralist, καθώς θά'λεγε ο
      Albert Camus!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ klausevitz 02/10/2010 18:00:59

      Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Έτσι αντιδρούν οι αριστεροί. Αυτό είναι και η πεμπτουσία του μαρξισμού, άλλωστε. Στους δεξιούς πάντοτε υπάρχει κι ένα μη υλικό στοιχείο.

      Ατυχής η σύγκριση με τη Θάτσερ: Αυτά εκεί ξεκίνησαν από τη Θάτσερ, δεν ξεκίνησαν μέσα από το λαό όπως το Tea Party.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ klausevitz 02/10/2010 18:36:32

      @ επώνυμο

      .ΘΆΤΣΕΡ, ..".η κόρη του μπακάλη"...τυπική ανάδειξη
      απο τα μεσοαστικά σπλάχνα των Τοrries που αντιδρούσαν
      εμφατικά στην κυριαρχία των παλιών οικογενειών και
      στη δύναμη των trade unions! Tí είδους κίνημα ανέμενες στη
      Αγγλία; είναι πιό συγκρατημένοι απο τους Γερμανούς,λόγου
      χάρη!..κάτι σαν τις ομάδες που ακολουθούσαν τους
      αδελφούς Georg και Otto Strasser? Δύσκολο!
      .Tώρα, το επιχείρημα για τους "μαρξιστές" που κρίνουν
      εξ'ιδίων τα αλλότρια, ενώ οι δεξιοί αναφέρονται και
      σε μή υλικά στοιχεία....δε βγαίνει πέρα! Θα σε
      χειροκροτούσα άν το κλασσικό πρότυπο του...μαρξιστή
      ήταν ο λαικός επίτροπος Βισσίνσκυ και του δεξιού ο
      Ιων Δραγούμης και ο Περικλής Γιαννόπουλος...΄!
      Ακόμη και το ρεντίκολο του γιουσσουρούμ έχει ανάγκη
      απο ηθικά και επουράνια κίνητρα....οι διεργασίες
      διαφέρουν. Εντίμως!

  5. nov11 avatar
    nov11 02/10/2010 13:16:19

    Ο άνθρωπος πίστεψε ότι αυτά που έλεγε προεκλογικά θα έπρεπε και να τα ΠΡΑΞΕΙ!
    Δεν κατάλαβε ότι πέρνεις την ΕΞΟΥΣΙΑ αλλά ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ!!
    ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ;;;;;ΤΖΙΖΖΖ!!! ΠΤΟΥ ΚΑΚΑ!!!
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΟΜΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΚ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!
    ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΛΈΜΕ ΓΙΑ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ!
    Ας ευχηθούμε ο άνθρωπος να γυρίσει σπιτάκι του σώος τώρα που εκτόνωσαν στο σημείο που ήθελαν κάποιες πιεστικές δυνάμεις γιατί αυτοί άμα λάχει έχουν πείρα για το πως να ξεφορτώνονται τους ανεπιθύμητους προέδρους τους!
    Δυστυχώς γι αυτόν οχι μόνο μπήκε στο αντίθετο ρεύμα αλλά πάτησε και διπλή γραμμή.

  6. Σιφιλης avatar
    Σιφιλης 02/10/2010 14:49:14

    Είναι όντως περίεργη η πολιτική κατάσταση στις ΗΠΑ. Ο διαχωρισμός σε δημοκρατικούς και ρεπουμπλικάνους έχει νόημα μόνο όσον αφορά τις εκλογές. Κατά τ'άλλα είναι χωρισμένοι μέσα στα κόμματα και συχνά συνεργάζονται μεταξύ τους ομάδες κοινών συμφερόντων από τα δυο κόμματα. Τα ΜΜΕ ανήκουν από πολλά χρόνια σε ένα μπλοκ και δίνουν μια μονοδιάστατη εικόνα που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα. Ο Ομπάμα δείχνει να έχει ταχθεί με τους “αντιφρονούντες” γι'αυτό και βάλλεται απο τα ΜΜΕ, και εγκαταλείπεται από κάποιους συνεργάτες, αλλά αυτό το κομφούζιο ήταν σε μεγάλο βαθμό αναμενόμενο καθώς δεν θα ήταν δυνατό να φτάσει στο προεδρικό αξίωμα κάποιος που δεν θα δήλωνε αρχικά 100% καθεστωτικός. Στην πραγματικότητα όμως ο Ομπάμα δέχεται μια συνεχή πίεση από το μπλοκ που τον στηρίζει (και συχνά τον αμφισβητεί), και εισπράττει όλο το μένος των αντιπάλων. Πάντως μετά από πολύ καιρό, κάτι παίζεται στις ΗΠΑ.

  7. gram avatar
    gram 02/10/2010 15:30:34

    Tea (party) anyone?

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/10/2010 15:33:46

    Yap!

  9. Επώνυμος avatar