05/07/2009 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα γίνει με αυτές τις συζύγους υπουργών;

Σύζυγος πρώην υπουργού της ΝΔ που ασχολείται με το real estate και έχει προκαλέσει πολλά προβλήματα και στον σύζυγό της και στο κόμμα του (όταν ήταν υπουργός) ετοιμάζεται να προσθέσει κι άλλα – έτσι για να μάθει ο σύζυγος να βγάζει …βιβλία.

Μαθαίνουμε λοιπόν ότι η εν λόγω σύζυγος έχει αναμιχθεί στην πώληση των κεντρικών γραφείων της Siemens στο Μαρούσι. Σημειωτέον ότι η πρόθεση της εταιρείας να πουλήσει τα γραφεία που έγινα διάσημα τον τελευταίο καιρό δεν έχει ανακοινωθεί δημοσίως. Οι επαφές όμως με τις ενδιαφερόμενες εταιρείες έγιναν, όπως γνωρίζει πολύ καλά και η σύζυγος του υπουργού.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες η Siemens θα πουλήσει και το οικόπεδο-φιλέτο του εργοστασίου της στη Θεσσαλονίκη, το οποίο ως γνωστόν έκλεισε, αφού απολύθηκαν 200 εργαζόμενοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 05/07/2009 21:31:22

    Ξέρετε αν τα γραφεία πωλούνται επιπλωμένα ή όχι; Εχω μια αδυναμία σε παλιά έπιπλα γραφείου και (παλιά) CDs...

  2. Oikonomikus avatar
    Oikonomikus 05/07/2009 21:34:50

    Γνωρίζει κάτι ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, Γ. Καρατζαφέρης, ή απλά πετά τα δίχτυα άδεια για να πιάσει γεμάτα; Διότι, αν είναι αληθινά αυτά που στο συνέδριο του κόμματός του για το σκάνδαλο της Siemens τότε κάποιοι πρέπει να πάνε να κρυφτούν. Ο Καρατζαφέρης, λοιπόν, είπε ότι ο νέος επικεφαλής της γερμανικής εταιρείας, κ. Φίσερ, διαμένει σε σπίτι που ιδιοκτήτης είναι υπουργός της κυβέρνησης. Επίσης, ότι σύζυγος άλλου υπουργού μεσολάβησε ώστε να πάρει η εταιρεία το μεγάλο κτίριο στο Κρυονέρι. Μήπως θα έπρεπε να τον καλέσει ο εισαγγελέας;

  3. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 05/07/2009 22:06:31

    Αμαν, πια, μ' αυτο το "υπουργος της κυβερνησης". Δηλαδη, υπαρχουν και υπουργοι που δεν ειναι μελη καποιας κυβερνησης? Προσοχη, δεν μιλαω για τον σχολιαστη Οikonomikus, αλλα για εφημεριδες και σπουδαιοφανεις δημοσιοιγραφους, πολιτικους συντακτες και αρθρογραφους, οι οποιοι διαπραττουν συχνοτατα το αμαρτημα! Το ιδιο επαναλαμβανεται συνεχως και με το "η πολιτικη ηγεσια του υπουργειου", αφου η ηγεσια σε καθε υπουργειο ειναι μια, δηλαδη ο οκειος υπουργος.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/07/2009 22:12:27

    Τελικά τώρα κατάλαβα γιατί ο ...καταλληλότερος συνεχίζει τις μεταρρυθμίσεις, τα έχει πάρει με τις συζύγους των πρώην υπουργών και εξαγγέλλει το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων πχ συμβολαιογράφων...

    ΥΓ

    καλορίζικο το new look

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/07/2009 22:26:23

    Δηλαδη τι θα γινει τωρα;Θα βγει νεο ασυμβιβαστο γαμου και θα απαγορευθει να παντρευονται οι πολιτικοι συμβολαιογραφους;

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/07/2009 22:41:11

    Όχι θα απαγορεύεται να ξεμυτίζουν από το σπίτι, να κάνουν δουλειές κι έτσι να μένει ο χώρος ελεύθερος για τους ''άλλους''

  7. Le canard avatar
    Le canard 06/07/2009 02:57:59

    Ψυχραιμία, έξω έπεσες. Δεν είναι συμβολαιογράφος.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/07/2009 09:28:51

    @Le Canard: χα χα χα ... οι πολιτικοί γίνονται οι καλύτεροι μπίζνεσμεν και μπιζνεσγούμεν χάρις στην εσωτερική πληροφόρηση

    οι 200 εργαζόμενοι της Ζήμενς είναι αμελητέα παράπλευρη απώλεια κατά τα άλλα, πως το λένε; πατώ επί πτωμάτων; έτσι ακριβώς

  9. δωστα ολα avatar
    δωστα ολα 06/07/2009 12:14:26

    η γυναίκα του υπουργού είχε στενές σχέσεις και πολλές αναθέσεις από τη Eurobank

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2009 12:15:01

    όχι μόνο χάρη στην εσωτερική πληροφόρηση...

    αν θες να λαδώσεις ευπρεπώς έναν πολιτικό, και εάν, συμπτωματικά, η σύζυγος είναι δικηγόρος ή σύμβουλος ή ζαχαροπλάστης, ψωνίζεις από την σύζυγο, πολύ, και καθάρισες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 06/07/2009 12:46:24

      @archaeopteryx: η ατάκα της ημέρας!! η ζαχαροπλάστις ειδικά !!

  11. Lavazza avatar
    Lavazza 06/07/2009 18:28:17

    Καλά, για γυναίκες υπουργάκων μιλάτε εσείς...;;;

    Εδώ αλώνιζε και αλωνίζει η Μιμή καί ως σύζυγος εν ενεργεία πρωθυπουργού καί ως σύζυγος πρώην πρωθυπουργού καί ως χήρα πρώην πρωθυπουργού, να σέρνει ένα Κόμμα κι ένα Έθνος από πίσω της...

  12. theo1611 avatar
    theo1611 06/07/2009 20:09:56

    Τα θέματα με τις συζύγους Υπουργών, όπως μας προέκυψαν, χρήζουν ιδιαίτερης αξιολόγησης και προσοχής.

    Αν η Δίκα και η Κατερίνα έπλεναν πιάτα δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα?

    Ενώ αν είναι επαγγελματίες είναι εξοβελιστέες εις το πυρ το εξώτερον?

    Basta!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ theo1611 06/07/2009 20:16:00

      δεν υπάρχει πρόβλημα με την εργασία, αρκεί να μην ...εφάπτεται κρατικών δραστηριοτήτων.
      Η νομιμότητα και η ηθική δεν συμβαδίζουν πάντα.

  13. occultist avatar
    occultist 06/07/2009 20:37:37

    ""Αν η Δίκα και η Κατερίνα έπλεναν πιάτα δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα?""

    Γιατί, δεν έχουν πλυντήριο πιάτων???

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 15/07/2009 08:35:06

    το πιο σωστο ειναι αυτο που ειπε ο Ιθαγενης. Δεν πρεπει να μη δουλευουν, αλλα να μην εχουν εργασιακη σχεση με το δημοσιο και μαλιστα τετοιας φυσης . Ειδικα εφοσον στην Ελλαδα τπτ δεν ειναι διαφανες και αντικειμενικο-αξιοκρατικο αλλα ολα γινονται υπογεια κλπ καλο θα ειναι κ καθε υπουργος-πολιτικος να προστατευει τον εαυτο του. Βεβαια θα μου πεις αν βγαλει σε 3-4 χρονια η συζυγος 5-10 μυριακια τι τον νοιαζει αν δεν ξαναβγει στη βουλη; Θα ζει για πολλα χρονια χωρις να κουναει δακτυλακι... και θα βγαλει και κανενα βιβλιο και οι 'οπαδοι' θα τρεξουν να στηριξουν