07/08/2008 13:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα γίνει αύριο στο Πεκίνο με τα Σκόπια;

Ερώτημα: Αν οι Σκοπιανοί παρελάσουν αύριο στο Πεκίνο με το όνομα «Μακεδονία», εις δόξαν της ΔΟΕ και των φίλων μας των Κινέζων, η κα Μπακογιάννη και ο κ. Λιάπης θα μείνουν για να τους χειροκροτήσουν; Στην περίπτωση αυτή πληρώνουμε όσο – όσο για τις σχετικές φωτογραφίες. Για να τις κυκλοφορήσουμε προεκλογικά και να τους χειροκροτήσει σχετικά και ο ελληνικός λαός.

Μέχρι στιγμής πάντως και παρά τις διαβεβαιώσεις της ελληνικής αποστολής ότι όλα θα εξελιχθούν χωρίς απρόοπτα στο θέμα αυτό (που έπρεπε να είναι το πρώτο μέλημά τους οι Σκοπιανοί κερδίζουν στα σημεία επειδή: Πρώτον, αιφνιδίασαν την ελληνική αντιπροσωπεία (που προφανώς έτρεχε στις δεξιώσεις) και παρήλασαν χθες στην πρόβα με τα αρχικά ΜΚD (συντομογραφία της λέξης «Μακεδονία»). Δεύτερον, η επίσημη ιστοσελίδα των Αγώνων του Πεκίνου χαρακτήριζε ως «Μακεδόνες» τους αθλητές της ΠΓΔΜ κατά την επίσημη είσοδό τους στο Ολυμπιακό Χωριό.

Σε δηλώσεις της στο Πεκίνο, η κα Μπακογιάννη είπε, μεταξύ άλλων:«Γενικά, υπάρχει έντονη προβοκατόρικη τάση και δεν είναι ανάγκη να "τσιμπήσουμε". Είμαστε καλυμμένοι πίσω από αυτό που λέγεται διεθνείς κανόνες και διεθνής νομιμότητα. Το πώς θα βγει το όνομα της ΠΓΔΜ στην τελετή έναρξης είναι κάτι κατοχυρωμένο από τη ΔΟΕ και το κράτος είναι καταχωρημένο με την συντετμημένη ονομασία του (MKD). Ετσι έγινε στην Αθήνα το 2004, έτσι και στο Σίδνεϊ το 2000 και δεν πρόκειται να ασχοληθούμε άλλο με αυτό»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ντροπαλός avatar
    Ντροπαλός 07/08/2008 13:52:18

    Ντρέπομαι που υπουργός της κυβέρνησης της ελληνικης πολιτείας, χρησιμοποιεί αυτό το λεξιλόγιο, αυτή τη μορφλή έκφρασης.

    "υπάρχει έντονη προβοκατόρικη τάση και δεν είναι ανάγκη να “τσιμπήσουμε”. Είμαστε "

    Και οι γλωσσολόγοι και οι φιλόλογοι, και οι γιατροί και οι ψυχίατροι θα είχαν ναν πουν πολλά πάνω σε αυτές τις φράσεις.

    Πώς ευτελίστηκε έτσι η ελληνική πολιτεία; Πώς έπεσαν τα άγια στα ζαγάρια;

  2. Ντροπαλός avatar
    Ντροπαλός 07/08/2008 13:54:05

    >Το πώς θα βγει το όνομα της ΠΓΔΜ στην τελετή έναρξης είναι κάτι κατοχυρωμένο από τη ΔΟΕ και το κράτος είναι καταχωρημένο με την συντετμημένη ονομασία του (MKD). Ετσι έγινε στην Αθήνα το 2004, έτσι και στο Σίδνεϊ το 2000 και δεν πρόκειται να ασχοληθούμε άλλο με αυτό


    ΔΩΣΤΕ ΤΗΣ ΔΡΟΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

    Δημοσιοσχεσίσσα, στρουθοκαμήλω, τσούγδω

  3. Ντροπαλός avatar
    Ντροπαλός 07/08/2008 13:56:56

    Και γιατί είναι καταχωρημένο σαν MKD Τσούγδω;

    Το δέχεσαι έτσι ανεπιφύλακτα; Δε θα κάνεις κάτι για να αλλάξει σε π.χ. το FRM ... FYR ...

    EEEEEEE

    Τόσα λεφτά τους ταΐσατε το 2004. Και σας γράφουν για ένα κρατίδιο με προϋπολογισμό όσο ο Ολυμπιακός;

    Αναισθησία. Ντρέπομαι για σένα

  4. αααααα avatar
    αααααα 07/08/2008 13:57:44

    σταδιάλα

  5. καλή ιδέα το φτυσόμετρο avatar
    καλή ιδέα το φτυσόμετρο 07/08/2008 13:58:53

    βάζεις μια φωτογραφία πολιτικού και μετά μετράς το ύψος των φτυσιμάτων που δέχτηκε!

  6. isnogood avatar
    isnogood 07/08/2008 14:25:43

    Συνφορουμιστές καλώς σας βρήκα πάλι!
    Εδώ έχουμε να κάνουμε για μια ακόμη φορά, με την διαπίστωση οτι η χώρα κυβερνάται απο τον αυτόματο πιλότο απο την εποχή του Αντρέα και μετά...
    Στο θέμα του ΜΚD και την πλήρη αποδοχή του απο την ΔΟΕ, την αποκλειστική ευθύνη φέρει ο κύριος Λάμπρος Νικολάου, ο σημερινός αντιπρόεδρος της ΕΟΕ και το υπουργείο εξωτερικών του ...Σημίτη.
    Στην εφημερίδα ΕΓΝΑΤΙΑ της Θεσσαλονίκης, το 2004 το είχε δυο φορές πρωτοσέλιδο, όταν η επίσημη ιστοσελίδα του 2004 είχε τα Σκόπια ως MKD και η ΝΕΤ έδειχνε αυτό το λογότυπο όταν μετέδιδε αγώνες ατομικών αγωνισμάτων - όπως πυγμαχία- στην γωνία της οθόνης μας!
    Μιλάμε για την επίσημη ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ και εσείς ασχολείστε με τα ...σταγονίδια του Πεκίνου;
    Υπάρχουν δηλώσεις του Ορφανού όταν ήταν αντιπολίτευση ακόμα, όταν αγωνίστηκαν σε Βαλκανικούς αγώνες στη Θεσσαλονίκη Σκοπιανοί -σε ατομικά αγωνίσματα πάντα, γιατί στα ομαδικά δεν μπορούν να χρησιμοποιούν το MKD- που κατηγορεί την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για ολιγορία και λοιπές ...μπούρδες και μετά όταν έγινε υφυπουργός αθλητισμού, επικαλέστηκε για τους Ολυμπιακούς της Αθήνας την ...ΔΟΕ και τους νόμους της!
    Αυτοί είναι δυστυχώς η πραγματικότητα...

  7. isnogood avatar
    isnogood 07/08/2008 14:27:28

    Το Αυτοί, πάει στους πολιτικούς μας...

  8. για δες... avatar
    για δες... 07/08/2008 14:44:32

    για δες που ο διευθύνων σύμβουλος της ολυμπιακής κονόμας, κάνει κουμάντο στο όνομα!

    Πρέπει η ελληνική κυβέρνηση να τον κηρύξει ανεπιθύμητο πρόσωπο.

    Αυτό σημαίνει πως δεν θα ξαναπατήσει στην Ολυμπία, οπότε θα διαταραχθούν οι σχέσεις με τη δοε.. θα γίνει ανακατωσούρα, θα τους χέσουμε, θα μας χέσουν. θα μας φύγουν, θα τους διώξουμε.

    Σε μας όμως θα μείνει το όνομα, αφού είναι "ιστορική πολιτιστική - κληρονομιά" .

    Σκεφτείτε π.χ. η Μποτσουάνα, να οργανώνει στο έδαφός της χολυγουντιανές μπεν-χουριανές τελετές γορτή της αμερικάνικης εθνεγερσίας.

    Θα την πήγαινε αμέσως στον ΟΗΕ (ουνεσκο) η Αμερική!

    Με λίγα λόγια, θα έμενε ελεύθερο το όνομα ολυμπιακοί αγώνες ή νέα ολύμπια ή κάπως να βρεθεί ένα όνομα trademark που να καλύπτει το ιστορικό αθλητικό παρελθόν, που είναι ελληνικό κι όχι της ΔΟΕ.
    Και στη συνέχεια συνεργασία με εταιρείες και νάσου οι νέοι ολυμπιακοί

    Και να πάει να γμ8ειθ ο τύπος

    Ιδού πεδίο ανάπτυξης.


    Απορώ με το σκύψιμο ης μέσης των ελλήνων πολιτικών στον ΓαλλοΚαναδό.
    Εκτός κι αν προσδοκούσαν 5χίλιαρα.... ΣΑΝ ΤΟ ΣΑΠΟΎΝΙ

  9. ιωάννα avatar
    ιωάννα 07/08/2008 14:56:01

    Καλόείναι ο κ. και η κα Κούβελου να κάνουν έντονο διάβημα για το επίσημο site των αγώνων που γράφει τα Σκόπια ως Μακεδονία. Η μη αντίδραση σημαίνει αποδοχή!

    Ο πρωθυπουργός βέτο και το ζεύγος Κούβελου την πάπια!!!!

  10. μανώλης avatar
    μανώλης 07/08/2008 22:20:38

    @για δες... Says:
    "...Με λίγα λόγια, θα έμενε ελεύθερο το όνομα ολυμπιακοί αγώνες ή νέα ολύμπια ή κάπως να βρεθεί ένα όνομα trademark που να καλύπτει το ιστορικό αθλητικό παρελθόν, που είναι ελληνικό κι όχι της ΔΟΕ.
    Και στη συνέχεια συνεργασία με εταιρείες και νάσου οι νέοι ολυμπιακοί..."

    Και ύστερα ξυπνήσαμε...
    Δυστιχώς φίλε μου την είχε δέσει καλά τη δουλειά ο Πιέρ ντε πωςτονελένε όταν έστηνε τους σύγχρονους Ο.Α.
    Σήματα, κύκλοι, ονομασίες, κτλ που έχουν σχέση με Ολυμπιακούς αγώνες είναι ξένα.
    (Μέχρι που απορώ πως επιτρέπουνε στους γαύρους να λέγονται Ολυμπιακοί)
    Όσο για τους Σκοπιανούς και το πώς θα παρελάσουν αύριο,ας περιμένωμε να δούμε, πόσες ώρες μείνανε πιά. Και ύστερα θα σταυρώσωμε τη θεοδώρα, και θα αφήσωμε τον Βαρραβά (που έβαλε και βέτο όπως λέει και η Ιωάννα στο σχόλιο 9).

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/08/2008 22:37:07

    Ισα μωρη ξεπουλητρα!
    (το πιο σοφτ που βρηκα...)

  12. για το μανώλη avatar
    για το μανώλη 07/08/2008 23:21:31

    τα νέα τζάκια χτίζονται πάνω στα παλιά (που γκρεμίζουν)

    χεστες χεστες χεστες

    έκανε επανάσταση τούτος ο λαός? απίθανο μου φαίνεται!

  13. μανώλης avatar
    μανώλης 07/08/2008 23:33:35

    12. Says:
    "τα νέα τζάκια χτίζονται πάνω στα παλιά (που γκρεμίζουν).."
    Πειράζει μεγάλε που δε γουστάρωμε ούτε τα νέα ούτε τα παλιά τζάκια;
    Κι'αν έχεις βαλθεί να αβαντάρης κανένα νέο, πές το καθαρά.

  14. μανώλης avatar
    μανώλης 08/08/2008 18:37:09

    Επειδή δεν είδα τηλεοραση, μπορεί κανείς να με πληροφορήση πως παρέλασαν οι Σκοπιανοί τελικά;