27/11/2008 19:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα βγάλουν στη φόρα οι λογαριασμοί της Μονής;

Στις  δαιδαλώδεις διαδρομές εκατομμυρίων ευρώ, τις εκδόσεις επιταγών με μεγάλα χρηματικά ποσά προς άγνωστους παραλήπτες και τα εικονικά δάνεια που αποπληρώνονται σε λίγες ημέρες επικεντρώνεται το ενδιαφέρον των ερευνών για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου. Από τα ταμεία της Μονής Βατοπεδίου πέρασαν εκατομμύρια  ευρώ μέσα σε δύο χρόνια, από λογαριασμούς σε 17 τράπεζες με τους οποίους σχετίζονται οι μοναχοί  Εφραίμ, Αρσένιος, Ευδόκιμος και Βαρνάβας.

Καταθέτοντας σήμερα στην Εξεταστική  Επιτροπή ο Ευδόκιμος επιβεβαίωσε τις επαφές των Εφραίμ και Αρσένιου με τους αρμόδιους υπουργούς, ώστε να βγει η απόφαση για τις ανταλλαγές. Παραδέχτηκε επίσης ότι το Δημόσιο ζημιώθηκε με ποσό τουλάχιστον 15 εκατ. ευρώ μετά τις πωλήσεις ακινήτων στις οποίες προέβη η Μονή και τη δωρεά των εννέα εκατ. ευρώ για το Ολυμπιακό ακίνητο. Επιβεβαίωσε τέλος την ταύτιση της Μονής με τη «Ρασαντέλ» και τη συμμετοχή της ίδιας εταιρείας στην «Ανθεμιάς» του Αθ. Πάπιστα.

Ο μοναχός Αναστάσιος, ο οποίος υπογράφει παραστατικό για εκταμίευση 10 εκ. ευρώ προς το λογαριασμό της Ρασαντέλ, ανέφερε ότι υπήρξαν πληρωμές τόσο στο δικηγορικό γραφείο Πελέκη, όσο και στην κα Βουλγαράκη, χωρίς ωστόσο να θυμάται τα ακριβή ποσά.

Εντοπίστηκε επίσης και μια τουλάχιστον περίεργη συναλλαγή με μια άγνωστη off shore εταιρεία. Πρόκειται για την Torcaso Investments Limited, υπέρ της οποίας η Μονή Βατοπεδίου εκδίδει επιταγή 700.000 ευρώ από τον λογαριασμό της στην Τράπεζα Πειραιώς. Για το θέμα αυτό το νεόκοπο μπλογκ NonPaper300 γράφει ότι «πίσω από την Torcaso βρίσκεται κορυφαίος υπουργός του ΠΑΣΟΚ, που υπηρέτησε επί σειρά δεκαετιών σε καίριες κυβερνητικές και κομματικές θέσεις»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo avatar
    theo 27/11/2008 19:35:18

    Το σενάριο των μοναχών στο πρώτο θεμελιώδες ερώτημα "με ποιό τρόπο γεννήθηκε η υποχρέωση ανταλλαγής λίμνης με περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου":
    -Εμείς την κυριότητα της λίμνης με βάση τα χρυσόβουλα θέλαμε απλώς να κατοχυρώσουμε
    - Όταν είδαμε (ή μας είπανε) πως χάνουμε (ενδεχομένως)τη δίκη κάποιοι μας πλησίασαν. Σου δίνω μου δίνεις. Κοινώς "τα βρήκαμε"
    -Μετά έγινε ό,τι έγινε

    ΥΓ: Όμως οι μοναχοί φαίνεται πως ήταν και εξαιρετικά δύσπιστοι στις συναλλαγές που ακολούθησαν γιαυτό και εμφανιζόντουσαν και από τη μια πλευρά και από την άλλη. Μάλιστα ήταν εξαιρετικά δύσπιστοι και ως προς την ευλογία του Μεγαλοδύναμου, στις ανθρώπινες καθημάς διαστάσεις του, και γιαυτό να ζήτησαν και μιας μορφής επιβεβαίωση. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θεμελιώδες ερώτημα!!!

  2. Mπόμπος avatar
    Mπόμπος 27/11/2008 20:23:18

    Γράφει για πολιτικό μηχανικό, ο καθένας μπορεί να υποθέσει ποιόν εννοεί, τον φωτογραφίζει. Γιατί δεν απαντά;

  3. TiNomizoEgo avatar
    TiNomizoEgo 27/11/2008 20:36:10

    Εγώ νομίζω ότι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ξέπλεναν κοκκαλολαμπρακομπομπολοκοντομηνάδικο χρήμα που κατέληγε στις τζέπες υπουργών και κομμάτων, με τη συνεργασία πρακτόρων εγκάθετων στην Εκκλησία, όπως ο Βαβύλης και ο Εφραίμ.

    Ο Ευδόκιμος κατέθεσε σήμερα ότι υπουργοί εμπλέκονταν απευθείας στις συναλλαγές.

    Άρα, από βδομάδα τέρμα τα live και οι πολύωρες εκπομπές για το Βατοπαίδιο, από Δευτέρα θα σφυρίζουν όλοι αδιάφορα.

    Και όλα καλά στην ωραία μας χώρα.

  4. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 27/11/2008 20:41:54

    Τέτοιους ανθρώπους, δεν τους αγχώνεις με το να τους κυνηγάς για δουλειές τις οποίες ήδη ολοκλήρωσαν, ειδικά όταν βρίσκονται πολύ ψηλά στην ιεραρχία.

    Τέτοιους ανθρώπους, ξέρετε πότε μόνο μπορείς να τους κάνεις να "λυσσάξουν"; Όταν τους εμποδίσεις ΠΡΙΝ μπορέσουν να ολοκληρώσουν το deal. Όταν τους κάνεις δηλαδή χαλάστρα.

    Κανονικά θα έπρεπε οι αρχές ασφαλείας να ασχολούνται με τα μαύρα χρήματα που ετοιμάζονται να δοθούν αύριο (που λέει ο λόγος δηλαδή αύριο).

    Όμως αυτά, μόνο οι μυστικοί πράκτορες μπορούν να τα γνωρίζουν... (διότι είναι η αρμοδιότητά τους).

  5. Lara avatar
    Lara 27/11/2008 20:46:36

    Ποιος πολιτικος μηχανικος του πασοκ;
    μηπως αυτος που εδιωξε γυναικα και παιδια για να τελεσει γαμο με νεαρα συμβια παρ' ολιγον εγγονη του, επιβεβαιωνοντας τη σεξουαλικη του δυσπραξια;;;
    Τρελο να πιστευεις,
    πως διπλα στο νιατο
    ανασταινονται οι πετρες
    ενω στην ουσια εχεις πιασει τον πατο.
    λαρα

  6. λογαριασμος avatar
    λογαριασμος 27/11/2008 21:26:28

    οι μονοι που δεν λαδωνουν στην ελλαδα πολιτικους,
    ειναι οι καναλαρχες και οι παπαδες.
    οι καναλαρχες τα παιρνουν χοντρα,υποχρεωνοντας του πολιτικους να τους υπηρετουν,με ανταλλαγμα την υποστηριξη,η,τον εκβιασμο της πολιτικης εξοντωσης.
    οι παπαδες,επειδη και αυτοι ελεγχουν ψηφους,κανουν την δουλεια τους τσαμπα.
    ποιους πληρωνουν οι παπαδες?
    ποιοι τα παιρνουν απο την εκκλησια?
    1. οι "εργατες" που τους "φροντιζουν".
    2.οι εκδοτες και δημοσιογραφοι απο καλυπτουν τα
    καθημερινα σκανδαλα της εκκλησιας.
    συμπερασμα
    τα χοντρα λεφτα τα πηραν οι δημοσιογραφοι που απεκρυψαν το σκανδαλο τοσα χρονια.

  7. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 27/11/2008 21:45:32

    Προς Lara

    Ωραίο όνομα.

  8. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/11/2008 22:58:20

    για να δούμε, διασπορά ψευδών ειδήσεων, επιχειρηση παραπληροφόρησης ή εμπλοκή ??
    Δεν ειναι ο Τσοχατζοπουλος αν εννοεις αυτόν Λάρα, δεν κολλάει.Το οτι δεν λέει ονομα δεν μ αρέσει. Ετσι κι αλλιως ειναι ζητημα λιγων ημερών η αποκάλυψη της ταυτότητας αν ειναι αλήθεια. Εκτος αν ειναι σκέτη παραπληροφόρηση. Θα δειξει.

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/11/2008 23:14:57

    Το neolaia.gr πρώτο ξετυλίγει το κουβάρι της εταιρείας που αγόρασε από τον Γιώργο Βουλγαράκη το περίφημο ακίνητο στον πύργο των Αθηνών.

    Η Torcaso Investments Limited συστήθηκε ως εταιρεία περιορισμένης ευθύνης στις 03/08/1999 από το δικηγορικό γραφείο Άντης Τριανταφυλλίδης και Υιοί. Αρχικός μέτοχος ήταν η ΑΤS Trustees το οποίο ίσως να αποτελεί ένδειξη πως ο πραγματικός μέτοχος (beneficial owner) της εταιρείας ήταν άλλος. Οι κυπριακές εταιρείες για να επωφελούνται από το χαμηλό φορολογικό καθεστώς της Κύπρου, πρέπει να έχουν τυπικά την διεύθυνση και τον έλεγχο τους εντός της Κυπριακής Δημοκρατίας και επομένως συχνά διορίζονται ονομαστικοί διευθυντές (nominee directors) και κάποιο δικηγορικό ή λογιστικό (συνήθως) γραφείο αναλαμβάνει να παρέχει υπηρεσίες εγγεγραμμένου γραφείου και γραμματέα της εταιρείας. Στην Κύπρο επίσης είναι καθιερωμένη η ιδέα του εμπιστεύματος (trust) όπου κάποιος ονομαστικός μέτοχος (επίτροπος εμπιστεύματος ή trustee) κρατά τις μετοχές στο όνομα του προς όφελος άλλου (του πραγματικού ιδιοκτήτη ή beneficial owner).

    Το 2004 η εταιρεία άλλαξε μέτοχο και από την ATS Trustees μεταβιβάσθηκαν όλες οι μετοχές της στον δικηγόρο Γιώργο Τριανταφυλλίδη, με διεύθυνση την ίδια με αυτή του δικηγορικού γραφείου. Εαν ο κ. Τριανταφυλλίδης είναι πραγματικός ιδιοκτήτης ή ονομαστικός μέτοχος της εταιρείας δεν το γνωρίζουμε και ως προς αυτό δεν παίρνουμε θέση, εμείς απλά αναφέρουμε τι αναγράφεται στα επίσημα αρχεία του Εφόρου Εταιρειών της Κυπριακής Δημοκρατίας…

    Το μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας Torcaso Investments Limited, η οποία θυμίζουμε αγόρασε το ακίνητο αξίας 3 - 4 εκατομμυρίων ευρώ προς μόλις περίπου 80.000 Ευρώ (αν θυμάμαι καλά) είναι μόλις 1000 Ευρώ. Αυτό είναι εφικτό, εάν υπάρχουν σχετικές συμφωνίες και έγγραφα που να αποδεικνύουν που βρήκε η εταιρεία τα χρήματα για την αγορά (capital contribution / loan agreements κτλ). Τέλος, η εταιρεία μέχρι σήμερα 23 Σεπτεμβρίου 2008 δεν έχει καταθέσει οικονομικούς απολογισμούς (δηλαδή ετήσιες εκθέσεις) στον Έφορο Εταιρειών (όπως έχει υποχρέωση) από το 2004 και μετά…
    Αυτό έχει ημερομηνία 23.9.08 στο neolaia.gr Είναι η ιδια εταιρεία η προκειται για άλλη??? Ξέρει κανείς??

  10. +++ avatar
    +++ 28/11/2008 01:34:21

    to non paper einai tis maras kai tou thodori!!!

  11. Giorgos avatar
    Giorgos 28/11/2008 02:11:07

    φακτορα, διάβασε λιγο το blog που μας προτεινες και πες μας τη γνωμη σου.
    Νομιζω πως εχε για ολα γνωμη και μαλιστα υπερ την κυβερνησης... Τυχαίο?
    Αληθευουν τα περι ιδιοκτησίας ΘΡ?
    ατι θα ξερεις εσυ?

  12. Factorx avatar
    Factorx 28/11/2008 02:31:55

    @Giorgos: Δεν το "προτείνω". ¨Ομως δεν υπάρχει πλήρης ενημέρωση αν δεν αναφέρουμε και τι λέει η άλλη πλευρά. Με αυτή την ένοια ανέφερα και το συγκεκριμένο μπλογκ για να γνωρίζουν οι αναγνώστες μας τι παίζει. Γι αυτό σήκωσα και το συνέδριο των Οικολόγων.

    Τωρα για το συγκεκριμένο μπλογκ: είναι σαφές οτι είναι "ενταγμένο" και φιλοκυβερνητικό. Δεν ξέρω πραγματικά για ΘΡ, αλλά δεν θα έμενα και εκπληκτος. Μακάρι να είναι. θα διασκεδάσουμε πολύ.

  13. lamproukos avatar
    lamproukos 28/11/2008 03:19:38

    5.Lara Says:
    November 27th, 2008 at 8:46 pm


    tetoia kakia giati? se prolave kapoia allh?