#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα απογίνουμε χωρίς βαρβάρους;



Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγαν πως «ουδέν κακόν αμιγές καλού».

Για αυτό λοιπόν κι εγώ, μέσα στη μαυρίλα και στο κακό που μας βρήκε, ψάχνω απεγνωσμένα να βρω κατιτίς το καλό…

Και νομίζω πως το βρήκα.

Σαν χθες θυμάμαι, πάνω από 70-80 μπουζουξίδικα, και music halls στην Θεσσαλονίκη. Χώρια τα διάφορα after clubs, τα ελληνάδικα, τα στριπτιζάδικα, και τα εκατοντάδες μπαράκια.

Όλα τα παραπάνω δούλευαν τουλάχιστον 5-6 ημέρες την εβδομάδα, γεμάτα από νεοέλληνες, που ζούσαν το όνειρο της (στρεβλής) ανάπτυξης των διακοποδανείων και της αρπαχτής. (Και που παράλληλα ήταν και οι βασικές εστίες  της ανεξέλεγκτης φοροδιαφυγής).

Καλοντυμένοι γιάπηδες, «επιχειρηματίες», «επαγγελματίες», και κάθε λογής «πετυχημένοι», παρέα με πανέμορφες μπίμπο με ντεκαπέ μαλλί και σκουλαρίκια στον αφαλό, πλακωνόντουσαν για το ποιος θα πρωτοκαθίσει «πρώτο τραπέζι πίστα», ώστε να δει, να τον δουν, να απολαύσει τα «σχήματα», και τα μπαλέτα, να ξεδώσει με τα σκυλοτράγουδα, να πετάξει τα πανέρια του, και εν πάση περιπτώσει  να πετύχει κι αυτός το δεκαπεντάλεπτο της δημοσιότητας που πίστευε πως του αναλογούσε.

Το τι Chivas και το  Cohibas καταναλώθηκαν όλα αυτά τα «πέτρινα» χρόνια της σημίτειας ανάπτυξης… δεν λέγεται.

Οι Cayenne, οι  mercedes, και οι BMW γέμιζαν τα παρκινγκ των εν λόγω μαγαζιών, σε βαθμό που αν επισκέπτονταν την Θεσσαλονίκη κανένας εξωγήινος, ή κανένας που είχε μεταναστεύσει πριν από 20 χρόνια, θα νόμιζε ότι προσγειώθηκε κατά λάθος στο Μονακό. Ακόμη και mitsubishi evo κυκλοφόρησαν διάφοροι παχύδερμοι νεόπλουτοι, που ταίριαζαν με αυτά, όσο θα ταίριαζα εγώ … σε σεληνάκατο.

Υπήρξε εποχή, που γνωστός μου παρκαδόρος, έβγαζε τρεις φορές το μηνιάτικο ενός δημοσίου υπαλλήλου, από πουρμπουάρ και μόνο! Και αν δεν είχες «αξιοπρεπές» αμάξι, δεν καταδέχονταν καν να στο παρκάρει!

Μόλις ήρθε η κρίση, και στέρεψαν οι κάνουλες της τράπεζας, μόλις δηλαδή πάγωσε η πίστωση ελλείψει τραπεζικής ρευστότητας, ο κάθε κατεργάρης επανήλθε στον πάγκο του, αποδεικνύοντας ξεκάθαρα ότι όλος αυτός ο προκλητικός πλούτος δεν ήταν τίποτα άλλο παρά δάνεια, χρέη, πέτσινες επιταγές, ανοίγματα, και γενικά φούμαρα…

Μόλις έσφιξε η πίστωση, έσφιξαν και οι κώλοι.

Και έτσι, εξαφανίστηκαν όλοι αυτοί οι χάιδες, που έκλειναν από πριν τηλεφωνικά, από τον μεσημεριανό τους καφέ (συνοδεία φραουλών με σαντιγύ και άλλες τέτοιες αηδίες), μέχρι την ξαπλώστρα στα in beach bars του πρώτου ποδιού της Χαλκιδικής.

Και όχι μόνο εξαφανίστηκαν, αλλά άφησαν πίσω τους την καταστροφή, αφού οι περισσότεροι ακόμη χρωστάνε, όχι μόνο τις τζιπάρες που τις πήρε πίσω η τράπεζα, αλλά ακόμη και τα ποτά τους (που ήταν όλα στην κούτρα), ή και τα κομμωτήρια μέσα στα οποία γίνονταν το ρεκτιφιέ των μπίμπο τους, που τους συνόδευαν στην καθημερινή κραιπάλη.

Στενοχωριέμαι για όλους αυτούς τους μουσικούς, σερβιτόρους, λουλουδούδες, κλπ που έχασαν τη δουλειά τους, αλλά από την άλλη χαίρομαι, διότι ίσως έτσι επιτέλους να συνέλθουμε ως κοινωνία, και να συμμαζευτούμε λιγουλάκι.

Όπως μου είπε ένας  φίλος μου (βασιλιάς της νύχτας στη Θεσσαλονίκη), τα πάντα στο χώρο της νυχτερινής διασκέδασης, επανήλθαν στους φυσιολογικούς τους ρυθμούς. Στους ρυθμούς δηλαδή που υπήρχαν πριν από τον πυρετό της τεχνητής, και βασισμένης στα δάνεια ελληνικής ανάπτυξης.

Δηλαδή, σε ολόκληρη την Θεσσαλονίκη υπάρχουν 4-5 συνολικά «σκυλάδικα», που λειτουργούν (με το ζόρι) 2-3 ημέρες την εβδομάδα, και στα οποία συχνάζουν οι κλασικοί παραδοσιακοί λάτρεις των καψουροτράγουδων, όπως ακριβώς συνέβαινε και τα χρόνια πριν από την πλασματική μας ευμάρεια. Πριν δηλαδή ανακαλύψουν και υιοθετήσουν και οι εικοσάρηδες τον Γονίδη, τον Καρρά,  και τον Τερζή.

Όσον αφορά στα clubs, υπάρχουν, λέει, ένα ή δύο, τα οποία κι αυτά φυτοζωούν.

Το όνειρο δηλαδή έσβησε για τα καλά.

 Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/05/2012 11:54:15

    Εγώ να σου πω την αλήθεια Παράξενε δεν πολυ-λυπάμαι για τα "γκαρσόνια", τους μαιτρ και τα λοιπά λελούδια της μπίζνας αυτής. Όταν εγώ δούλευα δωδεκάωρα και δεν ήξερα τι θα πει Σαββατοκύριακο, αργία κλπ κλπ, έπρεπε να περάσω face control από τους διάφορους τρέντιουλους γιαλαντζί-σφίχτηδες μαιτρέσους για να πιω έναν καφέ στην παραλία της Θεσσαλονίκης (και δε νομίζω να είναι έγκλημα να θέλεις να μπορείς να πιεις έναν καφέ σε ένα όμορφο σημείο μιας πόλης)! Να μην πω δε για τα μπαράκια, που έπρεπε κάθε σαιζόν να ψάχνουμε καινούριο μέρος να πιούμε ένα ποτό σαν άνθρωποι, γιατί το τελευταίο είχε γίνει ήδη "in", με ότι αυτό συνεπάγεται. Ένα ιδιότυπο χρηματιστήριο πουλ-μουρ και δηθενιάς, στο οποίο αν δεν έπαιζες τις "μετοχές" σου έπρεπε να ψάχνεις συνεχώς καινούριες γωνιές της πόλης για να "στεγάσεις" την αξιοπρέπειά σου αν ήθελες να ξεχαστείς λίγο ένα Σαββάτο βράδυ. Βέβαια, είσαι σχετικά αισιόδοξος, γιατί εγώ βλέπω ακόμα να κυριαρχεί αυτό το ξεπεσμένο στάιλ, απλά σε μια λάιτ, "φοιτητική" εκδοχή. Εγώ πάντως θα πάω το βραδάκι για μια φθηνή μπυρίτσα σε ένα παράμερο μαγαζάκι που έχω βρει, πριν γίνει και αυτό "στέκι" των ορδών...

    • Flat avatar
      Flat @ TopGunZ 28/05/2012 12:36:25

      h--p://taxalia.blogspot.com/2012/05/blog-post_3803.html

  2. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 27/05/2012 12:05:21

    S.A.
    η οικονομική κρίση έδωσε σε όλους μας τη δυνατότητα να αντιληφθούμε στην πραγματική της διάσταση την παρακμή στην οποία έχει περιέλθει η ελληνική κοινωνία.
    Πολλοί απ' αυτούς που αναφέρεις παραπάνω είναι αυτή τη στιγμή υπέρ-πατριώτες, άσχετα αν τον προηγούμενο καιρό με λαμογιές και με φοροδιαφυγή έβαλαν κι αυτοί το χεράκι τους στην καταστροφή της χώρας.
    Και φυσικά ψηφίζουν Τσίπρα.

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ ΓΙΑΝΝΑ 27/05/2012 15:59:13

      ''Πολλοί απ’ αυτούς που αναφέρεις παραπάνω είναι αυτή τη στιγμή υπέρ-πατριώτες, ''

      Ἐτσι ακριβώς. Η αισθητική και πολιτισμική ΠΑΡΑΚΜΗ δεν είχε τέλος έχει δε τόσο πολύ διαποτίσει τον κόσμο που η κακογουστιά και η βρωμοποδαριλά της ψυχἠς ΑΚΟΜΗ διαφεντεύουν.
      Μόλις θα σταματήσουν ΕΝΤΕΛΩΣ να υπάρχουν κολάδικα/σκυλάδικα αυτό θα σημαίνει ότι κάτι έχει αλλάξει στην κοινωνία. 'Απο την στιγμή που ΑΚΟΜΗ υπάρχουν δέιχνει πόσο βαθιά γάγγραινα ήταν η λα'ι'κομούρικη χλιδή και γκλαμουριά.

      Μην ξεχνάτε πόσο αφόρητα δύσκολο ήταν//είναι για σοβαρούς μουσικούς και καλλιτέχνες να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο ξεφτιλισμένο και σαθρό ανθρωποτοπίο. ΑΙΣΧΟΣ και κατάντια το λιγότερο!

      Μια κοινωνία εχθρός της Τέχνης και του Πολιτισμού.

  3. Angie avatar
    Angie 27/05/2012 12:05:32

    Fortunately dream is over!

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 27/05/2012 12:07:29

    Τα δανεικά λεφτά έγιναν μίζες για τους κατέχοντες την εξουσία, χωρίς ίχνος αναπτυξιακού έργου, με προμήθειες και κατασκευαστικά έργα που ανέδειξαν την νέα οικονομική ελίτ της χώρας, μέσα από υπερτιμολογήσεις και έξοδο των χρημάτων στο εξωτερικό.
    Σε μικρότερη κλίμακα, αλλά σημαντική , μέρος από τα δανεικά καταναλώθηκε στην κραιπάλη, των μικρών ανθρώπων με μεγάλη τσέπη, δίχως ίχνος αισθητικής και ηθικής.
    Καλά θα ήταν, η στροφή και το κλείσιμο αυτών των ¨ πολιτιστικών¨ κέντρων, να γινόταν νωρίτερα και σαν αποτέλεσμα επικράτησης πολιτιστικής κουλτούρας και όχι λόγω έλλειψης χρημάτων ... Θα είχαμε αποφύγει πολλά...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Απλή σκέψη 27/05/2012 12:08:45

      Ποτέ μου δεν συμπάθησα το «ανθυποείδος» αυτό της μουσικής διασκέδασης, που κυριάρχησε τα τελευταία 20 χρόνια, που ανέβασε στα ουράνια διάφορες γλάστρες, και διάφορους στόκους «καλλιτέχνες», και που για μένα προσωπικά, με όλα τα συμπαρομαρτούντα του, αποτελούσε το τελευταίο σκαλί της ανθρώπινης μας υπόστασης. Το βασίλειο δηλαδή των μαϊντανών.
      Έτσι, ένας ακόμη κύκλος της μεταπολίτευσης κλείνει οριστικά. Μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρός όσο ο αντίστοιχος που ανακατατάσσει την πολιτική μας σκηνή, αλλά είχε και αυτός το μερίδιό του στην ηθική κατάπτωση, και χρεοκοπία, που ζήσαμε απαξάπαντες ως κοινωνία.
      Και τώρα τι θα απογίνουμε χωρίς όλους αυτούς τους λελέδες, που «έχτιζαν» και που συντηρούσαν όλα αυτά τα μαγαζιά, και που κρατούσαν ζωντανές όλες αυτές τις κιτσάτες, και κυριολεκτικά τριτοκοσμικές μορφές «διασκέδασης»;
      Τι θα απογίνουμε χωρίς τα ξύδια μας, και χωρίς γαρδένιες;
      Χωρίς τα ντάμπα ντούμπα;
      Τι θα απογίνουμε χωρίς βαρβάρους;
      Χωρίς μαϊντανούς;
      Έλα μου ντε….

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Strange Attractor 27/05/2012 12:13:35

        θα το πιούμε και αυτό το ... πικρό ποτήρι....
        Το πιο πιθανό είναι να επιζήσουμε!

      • tak avatar
        tak @ Strange Attractor 27/05/2012 18:01:59

        Το "κόκκινο φιλί" ζει;

  5. ab-normal avatar
    ab-normal 27/05/2012 12:20:56

    αν θα μπορουσαν να συλλαβουν τη φορολογητεα υλη απο τά μαγαζια αυτα πρίν σβησουν θα ειχαμε μια αλλη εικονα του χρεους μας..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ab-normal 27/05/2012 13:54:15

      Αν φορολογούνταν όλη αυτή η "νύχτα", θα είμασταν Ελβετία και βάλε...

      • tak avatar
        tak @ Strange Attractor 28/05/2012 21:41:53

        Το “κόκκινο φιλί” ζει;

  6. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 27/05/2012 12:25:31

    Τσάκο, μια ντουζίνα ιπτάμενους δίσκους και στείλτους φρίσμπι στην τραγουδιάρα!!!! :)

  7. voter avatar
    voter 27/05/2012 12:31:35

    Αν οι πληροφορίες του φίλου σου "βασιλιά της νύχτας " επιβεβαιώνονται και δεν είναι μόνο η προσωπική του αποψη , τοτε ναι , ένας έστω και μικρότερος μεταπολιτευτικός κύκλος κλείνει .
    Κι οσο θυμάμαι τον αείμνηστο Γιαννόπουλο να πετάει λουλούδια απο το πρωτο τραπέζι πιστα ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ voter 27/05/2012 13:08:00

      h--p://www.unitedreporters.gr/news/GR/reportage_S/reportage_C/Martinidis

      • ab-normal avatar
        ab-normal @ Strange Attractor 27/05/2012 13:53:23

        καταπληκτικη συνεντευξη!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ab-normal 27/05/2012 15:20:30

          ....Μπήκα το ‘79 στην Ανωτάτη Βιομηχανική, έβδομος από 25.000 υποψηφίους . Παράλληλα είχα επαφή με την αγορά, ξεκίνησα σε εκτελωνιστικό γραφείο, επεκτάθηκα στις εισαγωγές, πωλήσεις αυτοκίνητων. Αλλά όταν ο Ανδρέας Παπανδρέου περιόρισε τις εισαγωγές, το επάγγελμα έγινε μη προσοδοφόρο. Έτσι, ένα βράδυ κάνοντας βόλτα με έναν φίλο μου (τον strange) είδα το χώρο για τη δημιουργία του πρώτου μου μπαρ το Zanzibar. Ήταν κάτι καταπληκτικό για την εποχή και δούλευε τόσο καλά, που μου επέτρεψε να προχωρήσω αργότερα, να κάνω ένα ιταλικό Εστιατόριο, το PINΟ GRIGIO, και στη δημιουργία του CHORUS live...

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Strange Attractor 27/05/2012 23:47:32

            Ααχ, Chorus..Τι μου θύμισες τώρα..

  8. ΠΑΙΧΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΧΤΗΣ 27/05/2012 12:40:23

    Έτσι ακριβώς σκέφτεται και αισθάνεται σήμερα ο Γερμανός, ο Αυστριακός, ο Φιλανδός ακόμα και ο Τσέχος: Τί θα απογίνουμε χωρίς του Έλληνες; Όχι βέβαια τους αρχαίους, αλλά τους Έλληνες που γνώρισαν στα χρόνια της ζωής τους, τους χειροπιαστούς Έλληνες, ναι αυτούς με το λίπος και την καφρίλα. Θα έλεγα μάλιστα για τους Γερμανούς ότι ξαναγνώρισαν τους Έλληνες. Ενώ δηλαδή εμείς αναγνωρίζουμε τους Γερμανούς ως ίδιους και απαράλλαχτους, όπως τους συναντήσαμε στο Σαραντάπορο όταν οργάνωναν την Άμυνα των Τούρκων κατά τον Α΄ Βαλκανικό Πόλεμο, όπως τους γνωρίζαμε όταν έδιναν μαθήματα γενοκτονίας στους Νεότουρκους το 1919, όπως τους γνωρίσαμε στην Κατοχή, αυτοί έχουν σοκαριστεί από την μετάλλαξή μας και μάλλον ηδονίζονται με την ιδέα ότι επιτέλους κι εμείς κατρακυλήσαμε. Ίσως τελικά η εθνική αυτοαποδόμησή μας να εξαγνίζει τις εθνικές συνειδησιακές τύψεις των Σαξόνων και των Τευτόνων που για τουλάχιστον 70 χρόνια έχουν μπει σε πρόγραμμα εργασιοθεραπείας για την αποκατάσταση της ψυχικής τους μαυρίλας. Και τώρα χαίρονται, όχι όλοι χαιρέκακα αλλά μάλλον από αυτοϊκανοποίηση που επιτέλους συγκρινόμενοι έχουν την ευκαιρία να σταθούν μπροστά μας, στο πρώτο τραπέζι της πίστας και να απευθυνθούν σ΄ εμάς λέγοντας: ορίστε, δεν είστε καλύτεροι τελικά.

    • Aris avatar
      Aris @ ΠΑΙΧΤΗΣ 27/05/2012 13:15:54

      Χαχαχα... Οι Γερμανοί και οι Αυστριακοί θα μιλήσουμε για λίπος! Τα λουκάνικα φρανκφούρτης και βιέννης θα μας κάνουν κριτική! Ρε παιδιά μην είσαστε τόσο υποτακτικοί και μην υπερεκτιμάτε κάποιους άλλους. Εντάξει, έχουμε κάποια ελαττώματα, αλλά επειδή γνωρίζετε τα ελαττώματά μας ΜΗΝ μιλάτε για κάποιους άλλους λαούς των οποίων βλέπετε μόνο τη βιτρίνα και κάνετε συγκρίσεις και βγάζετε συμπεράσματα. Αυτή η υπεραπλούστευση τσακίζει κόκκαλα!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Aris 27/05/2012 13:58:14

        h--p://www.antinews.gr/2010/04/30/42988/

  9. restart avatar
    restart 27/05/2012 12:47:46

    ωραία όλα αυτα που λέτε
    και μένα μου τη σπάγαν οι τζιτζιφιόγκοι με τις καγιεν
    αλλά δεν εστιάζουμε στην ουσία του θέ(α)ματος
    ήθελα να ξερα ποιος διαλέγει τις εικόνες
    ένα τέταρτο έψαχνα αλλα βρήκα σε ποιον ανήκει :D

    "Αχ… Ρε Ζέτα με το ζεϊμπέκικο σου!!!
    Κι όπως ήταν αναμενόμενο η πίστα γέμισε λουλούδια για χάρη της ενώ τα επιφωνήματα θαυμασμού και τα χειροκροτήματα έπεφταν βροχή! "
    http://1.bp.blogspot.com/-EbAVvLpktSM/Tp1hx08QvHI/AAAAAAAABSk/vBHIW3zpVoI/s1600/zetanipslip.jpg

    • Flat avatar
      Flat @ restart 28/05/2012 09:40:15

      +1000

  10. Aris avatar
    Aris 27/05/2012 13:00:57

    Εντάξει ρε φιλαράκι... να γίνουμε σαν τους βρετανούς που στοιβάζονται σε μια παμπ και κατεβάζουν τη μία μπίρα πίσω από την άλλη και μόλις βγουν έξω κατουράνε την απέναντι μάντρα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aris 27/05/2012 13:08:36

      Υπάρχει και μέση οδός.

  11. Argi avatar
    Argi 27/05/2012 13:08:37

    Ακόμα και σε αυτούς τους "ναούς" της χυδαιότητας και του κομπλεξισμού υπήρχαν κάποια συστατικά που μας είναι απαραίτητα για να επιβιώσουμε και που μας χαρακτηρίζουν ως Έλληνες: το μπουζούκι και πολλά καταπληκτικά τραγούδια με τα οποία μεγαλώσαμε, κλάψαμε, ανδρωθήκαμε, ερωτευτήκαμε, γελάσαμε... Μην τα απαξιώνουμε όλα. Υπήρξαν και υπάρχουν μεγάλοι στοιχουργοί και συνθέτες που έχουν αφήσει το αποτύπωμά τους σε αυτή τη χώρα και συνέβαλαν στον πολιτισμό της. Κάντε εσείς τον διαχωρισμό των ποιοτικών από τα "τρασ" και επιλέξτε τους χώρους για την διάδοσή τους.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Argi 27/05/2012 13:57:40

      http://www.youtube.com/watch?v=EezzvjsCBRY

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Argi 27/05/2012 15:49:57

      Στα μαγαζιά που αναφέρεται η ανάρτηση, το μπουζούκι σαν όργανο ήταν σπάνιο, και περιορίζονταν σε 15-30 λεπτά του προγράμματος.
      Για ντάμπα ντούμπα μιλάμε, και για Τάμτες και Κιάμους, όχι για Ζαμπέτα και Χιώτη.

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2012 13:49:29

    ""Όπως μου είπε ένας φίλος μου (βασιλιάς της νύχτας στη Θεσσαλονίκη)""

    Νά'τη ἠ διαπλοκὴ τοῦ συστήματος Antinews!

    ""Δηλαδή, σε ολόκληρη την Θεσσαλονίκη υπάρχουν 4-5 συνολικά «σκυλάδικα», που λειτουργούν (με το ζόρι) 2-3 ημέρες την εβδομάδα [...] Όσον αφορά στα clubs, υπάρχουν, λέει, ένα ή δύο, τα οποία κι αυτά φυτοζωούν.""

    Δηλαδὴ σὲ μιὰ πόλη τοῦ ἑνὸς ἑκατομμυρίου μιὰ ἰσχνὴ μόνο μειοψηφία διασκεδάζει μὲ κλάμπ-κλωβοὺς καὶ σκυλάδικα, ἐνῷ οἱ ὑπόλοιποι ἐπιμένουν στὶς πολιτισμογόνες ταβέρνες μὲ θείους μεζέδες καὶ ἐνίοτε σὲ μικρὲς μουσικὲς σκηνές; Θεσσαλονίκη, ἡ πόλη τῶν ὀνείρων μου (ποὺ ὄντως εἶναι, ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο ἱστορία)

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/05/2012 14:21:01

    Πολλοί μπουζουκοκουλτουριάρηδες,εἶχαν μάθει,ὃπως περιγράφεις σέ αὐτά τά ἒξαλλα εἲδη διασκέδασης,καί τῶρα πού ἒσκασε ἡ φούσκα καί κοπήκανε ὃλα αὐτά,τό θεωροῦν περίπου ὣς ἐσωτερική χρεοκοπία.
    Ὃμως ὑπάρχουν καί οἱ, παράπλευρες ἀπώλειες...,ὃλοι ἐμεῖς πού οἱ ἀνάγκες τῆς οἰκογένειας ἐπέτρεπαν σάν διασκέδαση μιά ταβερνούλα,μιά φορά στό δίμηνο καί ἂν,ἓναν καφέ στήν πόλη τά σαββατοκύριακα καί δυό ἐκδρομές τό χρόνο καί αὐτά ἀπό ἐπιλογή,ὂχι ὃτι εἲχαμε ἀνάγκη κάτι παραπάνω,ἒ,αὐτά περιορίστηκαν πάρα πολύ ἒνεκα τῆς μείωσης τῶν μισθῶν.
    Ὃμως καί πάλι,πιό εὒκολα νομίζω προσαρμοστήκαμε ἐμεῖς,παρά ἐκείνοι πού εἶχαν μάθει στά πολλά...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/05/2012 15:57:13

      ΚΥΘΗΡΙΕ,
      αφιερωμένο
      www.youtube.com/watch?v=UnU1pPMWyFE

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 27/05/2012 22:23:58

        Εὐχαριστῶ Juliet.

  14. Mαικλ avatar
    Mαικλ 27/05/2012 15:17:32

    Δεν ξερω τι ήταν πιο απολαυστικό η (σωστή κατά τ'αλλα)αποτίμηση σας, η οι βάρβαροι φίλοι σας οι άπληστοι παρκαδόροι και οι "βασιλιάδες της νύχτας". Γιατι ως γνωστόν "Πές μου τους φίλους σου..."

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Mαικλ 27/05/2012 15:46:41

      Για να μπορείς να κρίνεις κάτι, καλά θα είναι να το ξέρεις από μέσα. Να το ζήσεις. Αλλιώς η όποια κριτική (ανάλυση) θα είναι ψευδεπίγραφη, επιδερμική, και εγγενώς ελλιπής.
      π.χ. ο καλύτερος αντιαμερικανισμός γίνεται απ αυτούς που ζήσανε και γνωρίζουν την Αμερική. Το ίδιο και με τις σκυλέ καταστάσεις που στηλιτεύω στην ανάρτηση.

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 27/05/2012 16:27:10

    «Πρώτα χόρεψε και μετά σκέψου. Αυτή είναι η φυσική σειρά.» ~Samuel Beckett (1906-1989), Ιρλανδός avant-garde συγγραφέας, σκηνοθέτης, ποιητής.

    «Oποιος λέει ότι η λιακάδα φέρνει ευτυχία δεν έχει χορέψει ποτέ στη βροχή.»
    ~άγνωστος

    «Με απορροφά η μαγεία της κίνησης και του φωτός. Η κίνηση δεν λέει ποτέ ψέμματα. Είναι το βαρόμετρο το οποίο δείχνει τον καιρό της ψυχής. Είναι η μαγεία αυτού το οποίο εγώ αποκαλώ το διάστημα της φαντασίας. Υπάρχει ένα μεγάλο διάστημα, μακριά από τη καθημερινή μας ζωή, όπου αισθάνομαι τη φαντασία μου να περιπλανιέται. Υπάρχει μία ζωντάνια, μία δυναμική, μία ενέργεια, μία επιτάχυνση η οποία μεταφράζεται μέσα από εμάς, σε δράση. Και επειδή ο καθένας από εμάς είναι μοναδικός στον χρόνο και στον κόσμο, και η έκφρασή μας αυτή, είναι επίσης μοναδική. Και αν ποτέ δεν εκδηλωθεί, δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα άλλο μέσο για να εκφραστεί, και οριστικά θα χαθεί. Κανείς δεν νοιάζεται αν μπορείς ή δεν μπορείς να χορέψεις καλά. Να σηκωθείς και να χορέψεις. Οι μεγάλοι χορευτές δεν είναι μεγάλοι λόγω της τεχνικής τους. Είναι μεγάλοι εξαιτίας του πάθους τους.»

    ~Martha Graham (1894-1991) «Τhe Picasso of Dance» Η συγκλονιστική Aμερικανίδα Χορεύτρια και Χορογράφος http://bit.ly/c0jpj8 της οποίας η επιρροή στον Χορό, συγκρίνεται με την επιρροή του Picasso στις σύγχρονες Εικαστικές Τέχνες, του Stravinsky στη Μουσική, ή του Frank Lloyd Wright στην Αρχιτεκτονική (Racine, Wisconsin USA).

    • juliet avatar
      juliet @ η Dimi 27/05/2012 16:44:10

      Dimi
      Aχ,αν δεν λατρεύεις το χορό.......είναι πάθος και όχι επίδειξη για χειροκροτήμα,δεν μπορείς να χορέψεις .Είναι η ίδια σου η ψυχή που ελευθερώνεται ,άλλοτε πεταλούδα τρελλή ,παιγνιδιάρα,άλλοτε πόνος ,άλλοτε ελευθερία και άλλοτε θάνατος.
      Χαιρετώ

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ juliet 27/05/2012 18:15:21

        Juliet, ευχαριστώ και ανταποδίδω τους χαιρετισμούς. Καλό απόγευμα και καλή δύναμη να έχουμε όλοι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ η Dimi 27/05/2012 16:46:36

      Αν αναφέρεις τον Μπέκετ ή τον Πικάσο στην κυρία που χορεύει στην φωτό, θα σε ρωτήσει σε ποια ομάδα παίζουν, και πόσα βγάζουν καθαρά τον μήνα;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Strange Attractor 27/05/2012 19:32:06

        S.A., Σημασία έχει ότι εμείς γνωρίζουμε. Και γιά πολλοστή φορά, διαπιστώνουμε ότι τα Ελληνικά μυαλά, τα Ελληνικά ταλέντα, είναι από τα καλύτερα, αν όχι τα καλύτερα του κόσμου. Μόνο στην Ελλάδα το υπάρχον άθλιο σύστημα τους απαγορεύει ν' αναπτυχθούν και να προκόψουν. Και είναι πασιφανές πλέον, ότι αυτό που βιώνουμε σήμερα, είναι μία προσχεδιασμένη Εθνοκτονία εν εξελίξει. Επειδή όμως είμαι φύσει και θέσει αισιόδοξη, θεωρώ τη μιζέρια και τον αρνητισμό, βαρειάς μορφής μεταδοτικές ασθένειες γι αυτό και τις αποφεύγω, όπως τη χολέρα. Είμαι αισιόδοξη ότι η Ελλάδα μέσα από τις στάχτες της πρόκειται σύντομα ν' αναγεννηθεί. Ζούμε, μπορούμε κι ελπίζουμε γιά τα καλύτερα που έρχονται. Νομοτελειακά. Κι επειδή νομίζω ότι κατά βάθος και ευαίσθητος και αισθηματίας είσαι, σου στέλνω αυτό το αισιόδοξο, υπέροχο τραγούδι με τον ιδιαίτερο στίχο «Kiss You Good Morning» http://bit.ly/wxYYQM και προτείνω να το αφιερώσεις και να το απολαύσεις μαζί με τη Κυρία σου. Θα εκπλαγεί πολύ ευχάριστα!

  16. chris avatar
    chris 27/05/2012 17:50:49

    πλέον πρώτο τραπέζι με coca cola!

    • juliet avatar
      juliet @ chris 27/05/2012 17:53:28

      :) :)
      και τυρόπιτα εκτός!!!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ juliet 27/05/2012 18:54:22

        Πού να ξέρετε βρε εσείς από πολιτισμό.Πάρτε ένα δείγμα:
        www.youtube.com/watch?v=3GRab0sMfEE&feature=related

        • tak avatar
          tak @ Δαναός 27/05/2012 19:17:17

          Φίλε μου Δαναέ...

          ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ!
          Όταν πεθάνω βάλτε μου το κινητό στο μνήμα
          και μη με θάψετε βαθιά ώστε να έχω σήμα!
          (παλιό ρεμπέτικο)
          (Στίχοι Μουσική: Άρης Καιρολόγος)

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tak 27/05/2012 19:47:28

            tak είσαι πολύ αρχαίος.
            ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

            Χριστίνα Γαλάνη
            "Από κορμί είμαι η best
            Κι από προσόντα είμαι first
            Μ' αυτό στους άντρες κάνω test
            Για να διαλέξω.
            Μπες όπως όλοι στη γραμμή
            Ασε τα μα, τα μου, τα μη
            Πέρνα λοιπόν τη δοκιμή
            Και ίσως σε επιλέξω"

            Πέπη Τσεσμελή
            "Σκανδαλίζομαι, μονάχη μου αγγίζομαι
            με μια γραβάτα σου ερεθίζομαι"

            "Αν θέλεις να ανοίξουν της καρδούλας μου οι πόρτες,
            βγάλε όλα τα ρούχα σου κι έλα με τις μπότες"

            Λάκης Σκουτάρης
            "Είμαι ένας άνθρωπος τρελός,
            σχιζοφρενής και μανιακός,
            που μες την τρέλα μου ο φτωχός,
            ψάχνω για να' βρω λίγο φως"
            "Σκοτάδι, πισσοσκόταδο, μαύρο σκοτάδι πίσσα,
            σκοτάδι είσαι σκοτεινό, σκοτοσκοτεινιασμένο,
            σκοτάδι κατασκότεινο, και βράδυ βραδιασμένο."

            Αντζελα Ρέμπη
            >> "Αν είχανε φωνή οι γκαρσονιέρες,
            >> θα πέφταν σαν ξερόφυλλα οι βέρες"

            ΔΕΚΑΕΤΙΑ 1970 !!
            Κώστας Καφάσης
            "Το βράδυ θα έλθω να σε πάρω,
            γι' αυτό μη φας, θα φάμε γλάρο. "

            Νίκος Δουλάμης
            "Έρωτά μου τοκογλύφε
            γλείφε το κορμί μου γλείφε"

            Και τέλος μια συλλογή από τα καλύτερα των δύο Εθνικών Οδών και του
            συνολικού επαρχιακού και αγροτικού Οδικού Δικτύου:


            "Θέλω στο σώμα σου σαν μπω, να με χτυπάς με το σαμπώ."
            "Τα ματάκια σου με καίνε γιατί είσαι μανεκένε. "
            "Μείνε μαζί μου έγκυος, είμαι πολύ φερέγγυος."
            "Σε βρίσκω πολύ κύριο, αλλά περνάω κλιμακτήριο."

            "Σε είδα στο ποδήλατο και ήσουν όλο τρέλα,
            μα ξαφνικά κατάλαβα πως έλειπε η σέλλα."
            Έλα να κάνουμε σεξ
            να μοιάζει η ζωή μας
            με γυάλινο πυρέξ...
            θα φέρω τη βενζίνη
            και αναλαμβάνω την ευθύνη....

            ''την είχα άχτι, την είχα άχτι,
            τώρα την έχω μόνο σε στάχτη,
            μέσα στο τσίγκινο κουτί,
            που φύλαγε τα μπικουτί.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Δαναός 27/05/2012 19:55:29

            Πάμε να κάνεις έκτρωση, βρήκα γιατρό με έκπτωση!

          • juliet avatar
            juliet @ Δαναός 27/05/2012 20:04:30

            Αρχείο ταλέντων κρατάς και μαλιστα πληθωρικών .....Θαυμαστής;
            :)

          • Κώστας Θ. avatar
            Κώστας Θ. @ Δαναός 28/05/2012 14:19:20

            Επειδή το σκυλάδικο έχει βαθιές ρίζες...:

            "Κι έρχεται εκείνος με τα πλούτη. και παίρνει την αγάπη ετούτη.
            και κλέβει του φτωχού τ'αρνί.
            και είμαστε και χριστιανοί"

            Τόλης (συνεπής φορολογούμενος πολίτης)

          • tak avatar
            tak @ tak 27/05/2012 20:12:48

            Μήτρος και Κρουστάλλω

            One day εις τη λιακάδα
            sitting on the πρασινάδα
            where the flowers ανθούσαν
            and the horses χλιμιντρούσαν
            say ο Μήτρος to Κρουστάλλω
            -Do you μ' απατάς με άλλο;
            Kι η Κρουστάλλω σαν το hear
            τηνε πιάνει μέγας fear
            because του το ‘πε η Μαγδάλω
            that she did it μ' ένα Γάλλο.
            and the girl πονηρεμένη
            lay down σαν πεθαμένη
            -Μήτρο μ' if you don't believe me
            με το καριοφύλι kill me.
            and the Μήτρος που ήταν θύμα
            την επίστεψε the βλήμα.

            aris

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ tak 27/05/2012 23:52:49

            αχαχααχαχαχαχα...τρισμέγιστο άσμα..!

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/05/2012 20:44:28

    Ευχαριστώ και ανταποδίδω:
    h--p://www.youtube.com/watch?v=dAKVmhMklCc&list=FL5EqokqyHYAsG2vk75wFsMA&index=22&feature=plpp_video

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 27/05/2012 21:56:08

      S.A. Eυχαριστώ.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 28/05/2012 15:43:07

        Eπειδή ρωτήθηκα «αν είναι διαθέσιμοι οι στίχοι του τραγουδιού που λέει καληνύχτα στις καληνύχτες» http://bit.ly/wlKEOW

  18. rasputin avatar
    rasputin 27/05/2012 22:39:04

    Η αλήθεια είναι ότι είχε χαθεί κάθε μέτρο και όσοι τα λέγαμε στις παρέες μας πριν 5-10 χρόνια φαινόμασταν γραφικοί , μίζεροι και τσιγγούνηδες .
    Είναι πολύ νορμάλ να πας στο ταβερνάκι να πιεις μια ρετσίνα , στο μπαράκι για μπύρες ή στα μπουζούκια για καψούρα , καθένας με τα γούστα του .
    Αυτό που ζούσαμε ήταν όμως να ανοίγουν εκατοντάδες μπουκάλια στα μπητς μπαρ κάθε μεσημέρι και να πετιούνται χιλιάδες δίσκοι λουλούδια κάθε βράδυ.
    Πλέον ανακαλύψαμε (κάποιοι πολύ απότομα) ότι δεν είμασταν όλοι Ωνάσηδες .
    Είναι εύκολο να βρίζουμε τους πολιτικούς και το σύστημα , αλλά και λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει .
    Και δυστυχώς σήμερα ανάμεσα στους δίκαια αγανακτισμένους που επαναστατούν , έχουν ανακατευτεί κάτι τύποι που διαγωνιζόντουσαν ποιος θα κάνει την μεγαλύτερη ζημιά και κάτι κοπελίτσες που δεν καταδεχόντουσαν να λιώσουν τα λουλούδια της πίστας με γόβα φθηνότερη από 300 ευρώ.

  19. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 27/05/2012 23:05:38

    Μηπως μπορω να εχω το τηλ αυτης που χορευει στη πιστα... προσφερεται δωρεαν πακετο διακοπων σε 5***** resort στη Δυτικη Κρητη... >-)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μικρασιάτης 27/05/2012 23:21:29

      Ο Σμπόκος είσαι;

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Strange Attractor 27/05/2012 23:29:49

        οχι ρε συ Στρν-Αττρ, δεν ειμαι ο Σμπκ, αλλα για ''εκτακτες'' περιπτωσεις γινομαι υπερβολικα...φιλοξενος.

        (πλακα-πλακα δε παιζεται η κοπελα. Μερες που ειναι ας μην ειμαστε συνεχεια στη πριζα... λιγη ''χαλαροτητα'' αραια και που, & δεν χαλασε ο κοσμος)

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 27/05/2012 23:35:03

        Για τον Μικρασιάτη:www.youtube.com/watch?v=pEUhjL1S_6s

  20. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 27/05/2012 23:58:35

    Τεχνη ''Δαναέ'', ...τεχνη... ποιος ξερει τι θυσιες θα εχει κανει το κοριτσι για να φτασει τοσο ψηλα... σιγουρα θα ξεκινησε απο καπως ...πιο χαμηλα...

  21. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 28/05/2012 00:15:12

    Δαναέ, πολύ το κατεβάζεις το επίπεδο. Απορώ που βρίσκεις τέτοια βίντεο! :)

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 28/05/2012 00:16:10

      Τέτοια βίντεα όχι βίντεο!

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δαναός 28/05/2012 00:17:05

        Ναι. Εξακολουθώ να απορώ.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 28/05/2012 00:53:01

      Σιγα μην κατεβαζει το επιπεδο ο Δ... /εδω πριν λιγο ο Υπευθυνος Οικονομικου Σχεδιασμου του ΣΥΡΙΖΑ ειπε οτι αν γινουν κυβερνηση θα εξετασουν δανεισμο απ το ... ΝΤΟΥΜΠΑΙ. (κι οπως λεει & το λαικο ασμα... ''μπαι μωρο μου μπαι, φευγω παω στο Ντουμπαι''. Οποτε μια χαρα επιπεδο εχει αυτο το topic..

  22. Δαναός avatar
    Δαναός 28/05/2012 00:15:12

    Μα κι εσύ με τα ψηλά και τα ...χαμηλά!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 28/05/2012 18:20:04

      Δαναέ φορ γιου:
      h--p://www.youtube.com/watch?v=UDfGl11_P-Q

  23. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 28/05/2012 00:15:37

    Βρε tak, τι είναι αυτό;;;;; Χα,χα,χα,χα ... !!!!!!!!

  24. Δαναός avatar
    Δαναός 28/05/2012 00:20:01

    Ειδικότης μου! Αλίμονο!

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δαναός 28/05/2012 00:49:45

      Κρίμα. Σε θεωρούσα τον πνευματικό καθοδηγητή του αντινιούζ!

  25. Δαναός avatar
    Δαναός 28/05/2012 00:22:18

    Βρε καλώς τα κορίτσια! Ακούσατε μπουζούκια και βουρ!!!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Δαναός 28/05/2012 00:32:44

      Ναι,ναι !!!!!! Α, έχεις αρχείο !!!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δαναός 28/05/2012 00:39:36

      Με την καληνύχτα μου!
      www.youtube.com/watch?v=Q9ZS8XQjUQw

  26. nikos avatar
    nikos 28/05/2012 00:49:14

    ''τι δουλειά έχει στο τζακούζι
    του κουμπάρου το μπουρνούζι''

    το άκουσα φευγαλέα στο σινδος fm πριν χρόνια και ακόμα αναζητώ τον τεράστιο αυτόν καλλιτέχνη, κάθε βοήθεια δεκτή

  27. blue nile avatar
    blue nile 28/05/2012 04:59:53

    ...Zanzibar... τι μου θύμισες τώρα...πήγαινε εκεί η παρέα της λίγο μεγαλύτερης αδελφής μου και παρόλο που πολλές φορές μου'λέγαν να πάω μαζί τους εγώ δεν θυσίαζα με τίποτα το αγαπημένο μου Sante ...ώρες ώρες αναπολώ εκείνες τις πολύβουες μπάρες ...κάθε βράδυ να σουλατσάρω έξω μαζί με τις φυλές της Προξένου Κορομηλά ... το Fox...το τότε Berlin...ακόμα τότε τα μπαρμάνια κάθε φορά που μας έβλεπαν να πίνουμε τον άμπακο μας κάναν το καθιερωμένο σκόντο...οι μουσικές οι ωραίες , εκείνα τα αποπαίδια του new wave...το πρώτο μπουντρούμι...στα ηχεία: But not tonight και ο ψηλέας με τη μπαντάνα ανήσυχος στο σκαμπό του ...τα άφιλτρα τα Player's... οι κολλητοί μου, θέλαμε να πάμε καμιά Περαία και δεν ξεκουνούσαμε αν δεν τηλεφωνούσαμε σε ολωνών τα σπίτια να έρθουν...η Μαρία με τη σταρένια επιδερμίδα που γνώρισα ζαλισμένος έξω από το Bel Air, μετά άλλαζα δέκα στέκια κάθε βράδυ...για να τη ξαναπετύχω στο De Facto ενώ δεν το περίμενα με τίποτα...νεανική ανεμελιά μέσα σε λουλουδάτο Verte Vallee πουκάμισο...http://www.youtube.com/watch?v=OR6EdDG0y5g&feature=related ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 28/05/2012 07:42:38

      Ζάνζιμπαρ!" Έξω απ 'όλα".

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ blue nile 28/05/2012 10:04:07

      Που τα θυμήθηκες τα Verte Vallee; Από ένα μαγαζί Τσιμισκή λίγο πριν την Α. Σοφίας, έτσι; Αυτά μας φάγανε. Ωραία χρόνια, ευτυχισμένα (τελικά). Τώρα τι κάνουμε..

      • blue nile avatar
        blue nile @ Kώστας Θ. 28/05/2012 11:52:25

        Κώστα μέσα είσαι...Καρόλου Ντηλ με Μητροπόλεως γωνία...όσο για το Zanzibar σύντροφε Starnge έπαιρνε Όσκαρ για τη πληθώρα καλλίπυγων παρουσιών...ακόμα τότε αυτό δεν αποτελούσε ισχυρό κριτήριο επιλογής , αλλά δε μπορούσες και να μη θαυμάσεις ...

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ blue nile 28/05/2012 13:21:19

          Δε θυμάμαι πότε αυτό δεν ήταν κριτήριο...

        • blue nile avatar
          blue nile @ blue nile 29/05/2012 18:26:17

          Κώστα . τότε οι κοπελιές που συναναστρεφόμασταν φορούσαν σταράκια και Dr Martens. Ημίθεες οι κοπελιές στο Zanzibar αλλά είχαμε άλλες προτεραιότητες ακόμα...

  28. noname avatar
    noname 28/05/2012 12:25:36

    Δηλαδή για να καταλάβω...Αυτό το υποπροιόν μουσικής διασκέδασης ΜΟΝΟ στη Θεσσαλονίκη το είδατε;Στην Αθήνα δεν πληρώνετε (φέτος πόσοι θα πλατσουρίσουν στα αστέρια;) χρυσάφι τις ξαπλώστρες σε "αστεράτο" ξενοδοχείο, δεν κάνετε ουρές έξω από μαγαζιά που έχουν ονόματα των μάγων με τα δώρα;Για να μη μιλήσω για όλο το χαζο-ξέκωλο συνάφι της Αθηναικής "καλής" κοινωνίας και της ελληνικής τηλεόρασης...Στην Αθήνα δεν τραγουδάνε τα φυντάνια της Πάνια και όλα τα τα ταλέντα των μουσικών reality;Σαφώς και γίνονταν όλα αυτά και στην Θεσσαλονίκη αλλά με τον πολύ λιγότερο κόσμο που έχει σε σχέση με την Αθήνα είναι εύκολο να δει κανείς ποιοί και πως συντηρούσαν τα "νούμερα" αυτά...
    Τα πράγματα είναι απλά.Όταν τα λεφτά έβγαιναν ή δανειζόντουσταν εύκολα όλοι ξόδευαν σε διασκέδαση ανάλογη του επιπέδου τους και του πορτοφολιού τους.Σήμερα που τα φράγκα δε φτάνουν και η διασκέδαση αλλάζει τρόπο και μαγαζιά.Το πρόβλημα της υποκουλτούρας δεν το λύνει η έλλειψη τέτοιων μαγαζιών.Αντίθετα δημιουργεί μεγαλύτερα αφού οδηγεί στην ανεργία χιλιάδες άτομα που ζούσαν από αυτόν το χώρο και στερεί από κάποιους την εκτόνωση τους.Το ότι δεν θα πετάμε λουλούδια στα πόδια της Χ τραγουδιάρας δε μας κάνει και καλλιεργημένους ακροατές του Bocelli !

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ noname 28/05/2012 13:48:50

      ΝοΝμ... Μα που σου προεκυψε εσενα αυτη η ...κοντρα Αθηνας-Θεσ....?? Ειπαμε σε ενα τοπικ να κανουμε λιγο τη πλακα μας, σε τετοιες εποχες που αν χαμογελασει ο Αλεξης στις 18 Ιουνη, η Ελλαδα μας θα βαρεσει διαλυση. Δεν υπαρχει κανα θεμα Αθην-Θες. Τι ζορι τραβας απ το πουθενα?? Ρε για σοβαρευτειτε λιγο, γιατι πισω απο τις λεξεις ερχεται ο Αλεξης...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ noname 28/05/2012 14:30:31

      Δεν σε καταλαβαίνω. Αν ζούσα στην Αθήνα θα περιέγραφα τα κωλάδικα της Αθήνας, αν ζούσα στη Μαγαδασκάρη το ίδιο... οπότε;
      Μνησθιτί μου Κύριε!
      Κόντρα για την κόντρα είναι κάποιοι.

      • noname avatar
        noname @ Strange Attractor 29/05/2012 11:59:59

        Το ότι δεν κάνω "κόντρα για την κόντρα" φαίνεται από το 2ο σκέλος του σχολιασμού μου.Μάλλον δεν μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε.Όσο για το πρώτο,στην Αθήνα παίζεται το παιχνίδι και όχι στο μικρόκοσμο της Θεσσαλονίκης ή άλλης επαρχιακής πόλης.Η μόδα από την πρωτεύουσα ξεκινάει και πάει στην επαρχία.Είδατε ποτέ στις ειδήσεις τις τοπικές να εκθειάζουν μπουζουκομάγαζα και να δείχνουν επώνυμους σε αυτά;Αντίθετα τα μεγάλα ιδιωτικά κανάλια διαφημίζουν το ποιός ήταν που,που τα έσπασε και πότε...
        @μικρασιάτη.Δεν τραβάω κανένα ζόρι και είμαι πολύ σοβαρός.Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει οτι χαβαλέ με την υποκουλτούρα δεν κάνεις γιατί σου δείχνει το επίπεδο ενός κοινωνικού στρώματος.Και είτε μας αρέσει,είτε όχι αυτό είναι.Αν πάλι θεωρείτε κάποιοι εδώ μέσα χαβαλέ και αστείο το άρθρο και θεωρείτε τους εαυτούς σας ανώτερους επειδή ακούτε κλασσική μουσική,τότε είστε βαθιά νυχτωμένοι.Δε σημαίνει ότι επειδή σε κάποιους δεν αρέσει αυτού του είδους η διασκέδαση είναι καλό το ότι φθίνει.Ήταν η εκτόνωση του βιοτέχνη και πολλών άλλων και ενός τμήματος της κοινωνίας που έπρεπε να διαχειριστεί την οικονομική ευμάρεια που της "χάρισε" απλόχερα ο Ανδρέας.Τα σκυλάδικα υπήρξαν η ψυχανάλυση της ελληνικής κοινωνίας για πολλά χρόνια.Ακόμη ας κάνουμε και μία αυτοκριτική.Αυτά τα μαγαζιά σίγουρα δεν τα συντηρούσαν κνίτες.Μάλλον ονεδοπασπίτες θα έλεγα που πήγαιναν με τις μερτσεντε του μπαμπά ή τις δικές τους..Άρτος και θέαμα σε σύγχρονη εκδοχή.
        Επειδή όμως το παρασοβαρέψαμε, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την επιλογή της φωτογραφίας. Η κυρία που χορεύει ζειμπέκικο σε ποιά σχολή χορού πάει;χαχα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ noname 29/05/2012 15:18:24

          Δεν χρειάζεται να ακούει κανείς κλασική μουσική για να θεωρεί σκουπίδια τα τραγούδια του ΛεΠα και των άλλων καραγκιόζηδων που λατρεύονται στην Ελλάδα.
          Υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση. Υπάρχει ποιοτική ξένη, και ελληνική μουσική, που όμως δεν ακούγεται στα κωλάδικα και στα μέινστριμ ραδιόφωνα. Στο χέρι του καθενός είναι να την ανακαλύψει.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ noname 29/05/2012 15:40:14

          nonamε λες: "Αυτά τα μαγαζιά σίγουρα δεν τα συντηρούσαν κνίτες.Μάλλον ονεδοπασπίτες θα έλεγα που πήγαιναν με τις μερτσεντε του μπαμπά ή τις δικές τους...".
          Σε βεβαιώνω λοιπόν ότι αυτά τα μαγαζιά τα συντηρούσαν όλοι και περισσότερο οι αριστεροί, που στερήθηκαν στη δεκαετία του 70,με διαταγές των τοπικών οργανώσεων, τη διασκέδασή τους στις "αμερικανόφερτες" ντίσκο.
          Όσο δε για τις μερσεντές άστο καλύτερα.Τρεις γνωστοί μου, πρώην κνίτες κατά των μονοπωλίων και της ιδιοκτησίας, κυκλοφορούν με SUV μερσεντές και μπε εμ βε (κοινώς μπέμπα) ενώ εγώ ο δακίτης με όπελ κόρσα.Και πάλι καλά να λέω.

  29. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 28/05/2012 13:17:58

    Σε αυτές τις αηδίες δε πατούσα το πόδι μου και αδιαφορώ αν κλείσουν. Η Θεσσαλονίκη είχε και έχει ωραία μπαράκια με καλή μουσική που μπορείς με κανά δυό ποτάκια ή με όσα τέλος πάντως τραβάει η τσέπη σου, να περάσεις καλά.

  30. Athinaios avatar
    Athinaios 28/05/2012 16:38:18

    Κάποιος πριν 2-3 χρόνια είπε το εξής...Οι Έλληνες (νεοέλληνες) είναι τούρκοι που θέλουν να γίνουν Ιταλοί. Πολύ δυστυχώς το βρίσκω αλήθεια.Θεωρώ πως Έλληνες σοβαροί και ίσως Ευρωπαϊζοντες είναι γύρω στις 500.000-1.000.000 ,από κει και πέρα μηδενιστές,αριστεράντζα με Καγιέν σπιτι στην Εκάλη(ή Πανόραμα Θεσσαλονίκης),βλαχιά-μαγκιά,σκυλάδικο και κατουρο φιλοσοφία περί μεταναστών και αντιρατσισμού όταν το κωλόπαιδό τους είνα στο Αμερικάν.Κολλέγιο και δεν κατέβηκαν ποτέ στο κέντρο της Αθήνας.Φωτια και τσεκουρι για αυτους και τα Ορκ που μας εφεραν στον τοπο μας στο ονομα ενος ανυπαρκτου πολυπολιτισμου που είναι τελικα πολυεγκληματισμος πολυποδαριλα

  31. prince avatar