#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2009 08:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα έπρεπε να κάνει ο κ. Παπανδρέου αντί να κτυπά (κι αυτός) την μεσαία τάξη

 



Ποιος έδωσε τη μεγαλειώδη νίκη με 10 μονάδες στο ΠΑΣΟΚ, ήταν το ερώτημα τη νύχτα των εκλογών. Όλοι τότε συμφώνησαν ότι η μεσαία τάξη κατά κύριο λόγο ψήφισε μαζικά Παπανδρέου αφού είδε ότι υπάρχει προοπτική για βελτίωση της κατάστασής τους. Φυσικά και τα χαμηλά εισοδήματα που επλήγησαν από τις πολιτικές της Νέας Δημοκρατίας.

Άλλωστε, οι περισσότεροι που ανήκουν στο μεσαίο χώρο ανήκουν στη μεσαία τάξη, είναι οικογενειάρχες με ένα εισόδημα πάνω από 2.000 ευρώ το οποίο παρεμπιπτόντως, δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό. Χιλιάδες οικογένειες προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με ένα τέτοιο μηνιαίο εισόδημα, με παιδιά, φροντιστήρια και απίστευτα άλλα έξοδα, πολλά από τα οποία πάνε στο ίδιο το κράτος μέσω φόρων, πληρωμές σε διάφορες υπηρεσίες, “γρηγορόσημα” καθημερινά, αυξήσεις στα τιμολόγια των ΔΕΚΟ και άλλα πολλά.

Τι ήταν λοιπόν αυτό το πυροτέχνημα που έριξε ο Γ. Παπακωνσταντίνου με τον προϋπολογισμό; Θα παγώσουν οι αυξήσεις για όσους εργάζονται και παίρνουν πάνω από 2.000 ευρώ. Και καλά, να καταλάβω ότι όποιος δημόσιος υπάλληλος (ή golden boys) παίρνει 5.000 και 10.000 ευρώ το μήνα να φορολογηθεί, να μην πάρει αύξηση ή, ξέρω εγώ, να... κρεμαστεί στο Σύνταγμα.

Τι φταίει όμως ένας υπάλληλος που παίρνει 2.001 ευρώ, είναι πτυχιούχος, με master ή διδακτορικό, με 15-20 χρόνια εργασίας και μεγάλης εμπειρίας; Αυτός πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα και να κλείσει τις μαύρες τρύπες; Αυτή είναι περιστολή των δημοσίων δαπανών; Άλλωστε, ο συγκεκριμένος κλάδος είναι αυτός που σπαταλά και κινεί την αγορά.

Και για να μιλήσουμε και για τους χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους: Δηλαδή η γενιά των 600 ευρώ, οι αγρότες με σύνταξη 350 ευρώ και οι λοιποί υπάλληλοι των 1.000 ευρώ θα σωθούν όταν πάρουν αύξηση 2%, ούτε ένα ευρώ την ημέρα δηλαδή...

Αυτή την πολιτική υποσχέθηκε το ΠΑΣΟΚ ή εμείς δεν πιστεύουμε στα μάτια μας;

Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου περιέγραψε με μελανά χρώματα την κατάσταση της οικονομίας, κάνοντας χαρακτηριστικά λόγο για «κατάσταση εκτάκτου ανάγκης». Την έκτακτη ανάγκη θα την πληρώσουν δηλαδή και πάλι οι μισθωτοί;

Και για να δώσουμε και ορισμένες εύκολες προτάσεις που, προφανώς, η κυβέρνηση δεν θέλει να υλοποιήσει προκειμένου να μην θίξει συμφέροντα:

1. Θες να κάνεις περικοπές; Ψάξε βρες το “μαύρο χρήμα” που κυκλοφορεί στα υπουργεία. Τα απόρρητα κονδύλια του υπουργείου Εξωτερικών, τα μισθολόγια των μεγαλοσυμβούλων και των διάφορων επιτροπών που δημιούργησε ακόμη και αυτή η κυβέρνηση.

2. Κόψε κι άλλα χρήματα από τις αμυντικές δαπάνες χωρίς κατ' ανάγκη να θίξεις το αξιόμαχου του στρατού. Άλλωστε υπάρχει τέτοια “λαμογιά” στις στρατιωτικές προμήθειες που πάντα υπάρχει χρήμα για να βρεις.

3. Κόψε τις προμήθειες στα νοσοκομεία και την απίστευτη σπατάλη για φάρμακα. Εχουν περάσει 10 χρόνια από τότε που ο πρώην υπουργός Υγείας, Αλ. Παπαδόπουλος έλεγε ότι υπάρχουν πιράνχας στα νοσοκομεία. Τα πιράνχας μεγάλωσαν, έγιναν καρχαρίες, αλλά... ψαράς δεν έχει βρεθεί ακόμη.

4. Το βασικότερο: Επιτέλους, οι ελευθεροεπαγγελματίες πότε θα πληρώσουν για το κράτος; Χιλιάδες δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, γιατροί, εργολάβοι, δημοσιογράφοι, ηλεκτρολόγοι, μηχανικοί, υδραυλικοί κ.λπ. δηλώνουν 10-12 χιλιάδες ευρώ το χρόνο ενώ βγάζουν 5 φορές περισσότερα σε “μαύρα”. Παραλίγο να πάρουν και επίδομα αλληλεγγύης δηλαδή...

5. Τέλος, να το θυμηθείτε ότι το πάγωμα των μισθών θα το ακολουθήσει και ο ιδιωτικός τομέας, οπότε κλάψτε την ανάπτυξη και ενίσχυση της αγοράς που υπόσχονταν οι “πράσινοι” προεκλογικά.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τα γνωστά υποζύγια θα πληρώσουν το μάρμαρο της χρεοκοπίας, όμως, πλέον τα υποζύγια έχουν αναπτύξει μνήμη ελέφαντα. Δεν ξεχνούν τις υποσχέσεις...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 19/11/2009 08:09:50

    Ο Γιωργάκης έσπειρε ανέμους και θα θερίσει θύελλες.
    Όσο και να τον σιγοντάρουν οι πολιτικοί του "φίλοι" ( πρόσεξες που δεν είπα σπόνσορες;) καναλάρχες και οι εφημεριδάδες, η λαϊκή δυσαρέσκεια θα κάνει την εμφάνισή της το αργότερο μέχρι το Πάσχα.
    Και θα είναι τσουνάμι, να μην έχεις καμμία αμφιβολία γι' αυτό!

  2. yannidakis avatar
    yannidakis 19/11/2009 10:18:17

    υποδεχομαι το κειμενο σου αυτο με ικανοποιηση. Γιατι συχνα διαβαζω για το τι δεν κανει σωστα, συχνα διαβαζω για κριτικες πριν ερθει το αποτελεσμα, ομως πουθενα ως τωρα δεν ειχα διαβασει για αντιπροτασεις.
    Σε καταχωρηση συναδελφου μας, ειχα διαβασει πως ο πιο ευκολος τροπος να περασεις τα μετρα που θιγουν τη μεσαια ταξη, ειναι να κανεις πρωτος εσυ περικοπες. στο κρατος, στην κυβερνηση κλπ. Εχει απολυτο δικιο, ομως πιστευω πως εχει αρχισει και τα κανει. Ειμαι σε θεση να γνωριζω εκ των εσω πως διοικησεις σε κρατικες υπηρεσιες εχουν τρομοκρατηθει απο εξαγγελιες περικοπων & ολοι πανικοβλητοι προσπαθουν να κανουν προγραμματισμο εξοδων ωστε να μην κοπουν & τα αναγκαια.
    Νομιζω πως επειδη τπτ δε μπορει να γινει ξαφνικα, τα πρωτα βηματα ειναι θετικα :[

  3. trellakias avatar
    trellakias 19/11/2009 10:31:52

    Factora

    Μ Π Ρ Α Β Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Φίλε το άρθρο σου κορυφαίο και μεστό σε νόημα και λέξεις.
    Μπράβο για την πένα σου και πάλι!!!!!!!

  4. Krik avatar
    Krik 19/11/2009 10:34:04

    Bonjour,

    είναιαναγκαμσένος να το πράξει με οποιοδήποτε πολιτικό κόστος. Δυστυχώς, από βλακεία και ανευθυνότητα έταξε πολλά και τώρα θα αναγκαστεί να τα πάρει όλα πίσω. Ο δημόσιος τομέας εξαιτίας της ηλίθιας δεκαετίας του ΄80 είναι η πληγή της Ελλάδας. Σκοτώνει την ίδια τη χώρα......

  5. popolaros avatar
    popolaros 19/11/2009 10:53:43

    Όσο εύκολα πήρε 10% , τόσο εύκολα θα το χάσει.
    Το εκλογικό σώμα έχει γίνει ανυπόμονο πια και κυρίως η μεσαία τάξη.
    Έχει αυτονομηθεί...

  6. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/11/2009 10:58:39

    Μακάρι να έπαιρνε πίσω και το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης ή όπως αλλιώς το λένε. Θα δώσει ψίχουλα σε πάρα πολύ κόσμο και θα κάνει μεγάλη ζημιά στην οικονομία, δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με το λίγο καλό που θα κάνει.

    Έτσι κι αλλιώς θα στραφεί ο κόσμος εναντίον του, τουλάχιστον ας κάνει καλό στη χώρα.

  7. noworries avatar
    noworries 19/11/2009 11:36:46

    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όπου κανείς δεν φαίνεται διατεθειμένος να κάνει σοβαρή περικοπή σπατάλης στο δημόσιο τομέα, η μόνη λύση τελικά είναι η χρεοκωπία ή μια πολύ αυστηρή επιτήρηση από τους ξένους.

  8. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/11/2009 11:37:15

    το όριο των 2000 ευρώ αφορά τις ΜΙΚΤΈΣ ΑΠΟΔΟΧΈΣ...δηλαδή αφορά κι αυτούς που παίρνουν "στο χέρι" 1500 περίπου ευρώ...

    αλλά είπαμε...ΠασΟΚ...

  9. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/11/2009 11:38:41

    Δεν θα δοθεί καμία αύξηση μισθού σε δημοσίους υπαλλήλους και συνταξιούχους με μεικτές αποδοχές άνω των 2.000 ευρώ. Πρόκειται για πάγωμα στις αποδοχές περίπου 400.000 δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων του Δημοσίου (στρατιωτικών, δικαστικών, γιατρών, εκπαιδευτικών, αλλά και υπαλλήλων υπουργείων) όπως υπολογίζει η ΑΔΕΔΥ, σε σύνολο 900.000

    (500.000 δημόσιοι υπάλληλοι και 400.000 συνταξιούχοι). Οι υπόλοιποι θα πάρουν αυξήσεις 1,5%, δηλαδή οριακά πάνω από τον πληθωρισμό. Να σημειωθεί ότι και το 2009 η κυβέρνηση της Ν.Δ. είχε παγώσει τις αποδοχές όλων των δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων με αμοιβές άνω των 1.500 ευρώ, ενώ στους χαμηλόμισθους είχε δώσει ένα εφάπαξ ποσό 500 ευρώ.

    Έτσι, σ΄ αυτούς τους 400.000 υπαλλήλους και συνταξιούχους επιβάλλεται ένα διετές πάγωμα μισθών.

  10. nnt avatar
    nnt 19/11/2009 11:48:01

    Υπολόγισε κανείς ότι πάνω από 2δις € κοστίζει ΤΟ ΜΗΝΑ η μισθοδοσία αυτών των υπαλλήλων; Καλά κάνει και περικόπτει από κει.

    Η εργασιακή ασφάλεια έχει την τιμή της. Όποιος έχει προσόντα και θέλει περισσότερα λεφτά και αυξήσεις, ας δοκιμάσει στην ελεύθερη αγορά.

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2009 14:12:44

    Καλα δεν υπαρχει ενας ,εστω ΕΝΑΣ ελληνας ,να καταθεσει μηνυση κατα του πολιτικου οργανισμου ΠΑΣΟΚ,για εξαπατηση του εκλογικου σωματος στις εκλογες;Ως ποτε πολιτικαντιδες θα αθετουν τον λογο τους απεναντι στους πολιτες;Και δεν υπαρχει ΕΝΑΣ μεσα στο ΠΑΣΟΚ να πει κυριοι αλλα υποσχεθηκαμε προεκλογικα στον λαο,εγω δεν μπορω να συνεχισω και γι αυτο παραιτουμε;
    Τωρα καταλαβαινει κανεις γιατι ο πανεντιμος Αλεκος Παπαδοπουλος δεν ηθελε να συμμετασχει στο θιασο αυτο.
    Δεν θα αντεχε να κανει πραγματα διαφορετικα απο αυτα που θα ΕΠΡΕΠΕ να εχει υποσχεθει.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2009 14:43:32

      @ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ
      Όπως ξέρεις η Ελληνική δικαιοσύνη είναι λίγο αργή...
      Έχουν προτεραιότητα το Βατοπέδι , τα ομόλογα και εν συνεχεία ο Παπαθανασίου...
      Θα περιμένεις με τη σειρά τους όλα...

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ tiramola 19/11/2009 15:19:09

        Tiramola μαλλον δεν εισαι ο ΕΝΑΣ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 19/11/2009 15:40:44

        μήπως να ξεκινήσει η Ελληνική Δικαιοσύνη από τον ΑΗΣ Φλώρινας? Θα πιάσει Σημίτη. Σκαραμαγκά? πάλι Σημίτη. Άντε Τιραμόλα, την γλυτώνει ο αρχηγός.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2009 15:25:39

      Οι περισσότεροι αχολούνται με κομματικές ίντριγκες, μαϊμού μεταπτυχιακά κλπ προκειμένου να καταλάβουν θέσεις ελέω ΠΑΣΟΚΩΝ κομματαρχών. Οι υπόλοιποι τρέχουν και δεν φτάνουν για να τα βγάλουν πέρα.
      Ποιός ασχολείται;
      Άλλωστε οι ΠΑΣΟΚΟΙ μπορούν κάλλιστα να απαντήσουν με την αλαζωνεία των 10 μονάδων διαφοράς: Ας προσέχατε κύριοι ψηφοφόροι.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 19/11/2009 14:26:07

    Να υπολογισετε μεσα και τα ~50 εκ. ευρωπουλα ανα μηνα, ητοι 14-16 δις!!! Ευρω κατ' ετος, που "διαφευγουν" απο τα εμβασματα "μεταναστων" και οι οποιοι εργαζονται σε δουλειες ελευθερων επαγγελματιων, με ο,τι αυτο συνεπαγεται σε εισφοροδιαφυγη, και αντιλαμβανεστε τι αιμορραγια αποτελει.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/11/2009 18:00:38

    Θυμαται κανεις το "δεν εχετε τσιπα κ Καραμανλη"που ειχε πεταξει ο Παπανδρεου στη βουλη;
    Γιατι εσεις κ Παπανδρεου εχετε την τσιπα να δειτε στα ματια αυτους που προεκλογικα τους ειχατε υποσχεθει αυξηση και τωρα τους δινεται το τιποτα;

  14. yannidakis avatar
    yannidakis 20/11/2009 11:55:32

    "καταχωρηση τσι μερας" για την Πεμπτη συμφωνα με την ομωνυμη λιστα του yannidakis live, η καταχωρηση σου τουτη.
    Καληνωρίσματα :[