06/05/2010 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θα έκανε ο Γιώργος αν είχε 152 ή 153 βουλευτές;

Πέρα από τις διαγραφές και τις κινήσεις τακτικής των δύο μεγάλων κομμάτων στην πολιτική σκακιέρα, αυτό που αποδεικνύουν οι σημερινές εξελίξεις είναι ότι η χώρα και το πολιτικό σύστημα χρειάζονται ένα ηλεκτροσόκ που θα φέρει τα πάνω – κάτω. Οι πολίτες έδειξαν ότι απαιτούν ριζικές αλλαγές στη λειτουργία των κομμάτων, ζητούν ξεκάθαρες λύσεις προς όφελος του λαού κι όχι παλινωδίες, άναρχη κυβέρνηση, αδύναμα κόμματα.

Η επιλογή της Ντόρας Μπακογιάννη και των τριών βουλευτών του ΠΑΣΟΚ είναι εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Σε ότι αφορά την κ. Μπακογιάννη, οι εξελίξεις την προσπέρασαν κι αυτό είναι καλό για την Ελλάδα. Η “αποδυνάμωση” της Αγίας Οικογένειας έπρεπε να είχε γίνει χρόνια πριν, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Στην περίπτωση, όμως, των πράσινων βουλευτών, τίθεται σοβαρό θέμα για τον Γ. Παπανδρέου και για το αν μπορεί να κρατήσει το κόμμα και την κυβέρνηση υπό τον έλεγχό του. Σαφώς και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας, άλλωστε πάντα υπάρχουν και τα δεκανίκια.

Τι θα έκανε όμως αν το ΠΑΣΟΚ είχε 152 ή 153 βουλευτές; Θα τολμούσε να το παίξει σκληρός killer ή θα έβαζε την ουρά κάτω από τα σκέλια;

Έλα αυτά είναι θέματα που θα απασχολήσουν την κοινωνία τα επόμενα χρόνια. Το αίτημα της αλλαγής σε όλα τα επίπεδα αυτή τη φορά δεν είναι ψευδεπίγραφο, όπως το 2004 και το 2009.

Όποιος το καταλάβει θα πάει μπροστά, όποιος όχι θα τον αποβάλλει η ιστορία...

Αυτή θα τους κρίνει όλους, όπως είπε και ο Σαμαράς στο τέλος της ομιλίας του στην Βουλή.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 06/05/2010 21:29:17

    Το ΟΧΙ το είπαμε, η Ντόρα διεγράφη, όμως τα άδικα μέτρα πέρασαν και ο πολίτης έρχεται αντιμέτωπος με μια φριχτή αλήθεια! Η ζωή του αλλάζει προς το χειρότερο και το κατοχικό Δ.Ν.Τ επελαύνει με ισχυρή εντολή από το ελληνικό κοινοβούλιο! Ο ΓΑΠ δεν το παίζει killer είναι killer! Σήμερα χωρίς ίχνος ντροπής σκότωσε την Ελλάδα! Το πιστεύω ότι θα αναστηθεί, όμως νιώθω ότι δεν έχω και πολλή υπομονή!Ήταν ένας πολύ δύσκολος χειμώνας και μια τρομακτική άνοιξη τελικά!

  2. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 06/05/2010 21:30:50

    Πριν ένα λεπτό το Σκαι έκανε ζωντανή σύνδεση με Σύνταγμα. Ο δημοσιογράφος άρχισε να μεταδίδει '...έχουμε ρίψεις από ομάδα ατόμων 20-40χρονών...' και παρεμβαίνουν διαδηλωτές φωνάζοντας από το μικρόφωνο του Σκαι '10 άτομα ήταν μόνο, 10 άτομα ήταν μόνο'. Ο δημοσιογράφος συνεχίζει '...Το επιβεβαιώνει ο κόσμος εδώ ότι 10 άτομα πέταξαν...'

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/05/2010 21:34:56

    Θα σου πω τι θα εκανε.Θα δηλωνε τα εξης : Η ψηφιζετε το μηχανισμο ή διακοπτω τη μισθοδοσια ολων των υπαλληλων και τις συνταξεις για να πληρωσω το δανειο των 8,5 δισ το Μαιο και παω σε εκλογες καταγγελλοντας τους υπευθυνους.
    Και αν τις χασει ας βρει οποιος κερδισει λεφτα εκ του μηδενος για συνεχισει να πληρωνει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 06/05/2010 22:02:07

      Βλέπεις τα πράγματα πολύ στενά. Από όταν βγήκε ο ΓΑΠ η χώρα ξεπουλιέται. Πέρασε το λαθρονόμο και φρόντισε με τις παλινωδίες του να τους αναγκάσει να μας κόψουν τη χρηματοδότηση.
      Ο κόσμος το βλέπει αυτό, δεν είναι βλάκας. Τα οικονομικά μέτρα δεν είναι ο μοναδικός λόγος των αντιδράσεων. Απλά σε αυτό το σημείο μπόρεσαν να τον στριμώξουν. Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι αντιδράσεις κατά του ξεπουλήματος της χώρας.
      Αν δεν υπήρχε η υποψία του ξεπουλήματος της χώρας ο κόσμος δε θα αντιδρούσε τόσο μαζικά.

      Επί της ουσίας με τα μέτρα εξοικονόμησε 2,2 δις. Ψίχουλα δηλ ενώ κατέστρεψε την αγορά. Ο προϋπολογισμός έχει έσοδα 126 δις κι τα 22 πάνε για μισθοδοσία. Θα μπορούσαν να κόψουν από τα υπόλοιπα 100 δις και υπάρχουν αρκετά για να κόψουν. Κάθε επιχείρημα λοιπόν, ότι σας κόβω το μισθό για να πληρώσω το ομόλογο είναι εκτός πραγματικότητας.

      Απλά αν δεν περνούσαν τα μέτρα θα ζορίζονταν αρκετά και δε θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει τις πολιτικές του για να διαλύσει τη χώρα.

      Τώρα θα χρηματοδοτήσει τις πολιτικές διάλυσης της χώρας ενώ θα μας αφήσει ένα χρέος βουνό και θα ψαχνόμαστε πάλι.

      Η καταψήφιση των μέτρων είναι λοιπόν πράξη εθνικής ευθύνης.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 06/05/2010 22:05:35

      Θα είχε το τέλος του Τσαουσέσκου αν έκανε τέτοιο πράγμα.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Orestios 07/05/2010 01:41:02

        Στάση πληρωμών, χρεωκοπία... χτυπάει κανα καμπανάκι;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ ψυχραιμια 06/05/2010 22:20:59

      Δηλαδή στο μυαλό σου δεν υπάρχει καν το ενδεχόμενο να παίρναμε χαμηλότοκο δάνειο, για σημαντικά λιγότερο ποσό, από άλλες χώρες; Και μετά να ακολουθούσουμε διαφορετική, επιθετική πολιτική για την ανάπτυξη; Με χαμήλωμα ΦΠΑ εκεί που πρέπει, όπως ανταγωνιστές μας στον τουρισμό;

      Τα πράγματα είναι απλά. Ο Παπανδρέου ήρθε για να δέσει τη χώρα στο άρμα των ΗΠΑ. Ο Καραμανλής, μέσα στην ανικανότητά του, έκανε το αντίθετο. Δεν είχαμε μόνο ένα δρόμο. Σκόπιμα η καθυστέρηση, ώστε να φτάσουμε στην προθεσμία του Μαΐου με το μαχαίρι στο λαιμό και να περάσει εκβιαστικά τα μέτρα.

  4. Ζάχος avatar
    Ζάχος 06/05/2010 21:38:54

    Ενώ ο Σαμαράς, εκ του ασφαλούς, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα εκ των προτέρων, μας το έπαιξε φιλολαϊκός.

  5. nbechr avatar
    nbechr 06/05/2010 21:40:48

    Μέρα Μαγιού μου μίσεψες
    μέρα Μαγιού σε χάνω
    άνοιξη γιε που αγάπαγες
    κι ανέβαινες απάνω

    Στο λιακωτό και κοίταζες
    και δίχως να χορταίνεις
    άρμεγες με τα μάτια σου
    το φως της οικουμένης

    Και μου ιστορούσες με φωνή
    γλυκιά ζεστή κι αντρίκεια
    τόσα όσα μήτε του γιαλού
    δεν φτάνουν τα χαλίκια

    Και μου ‘λεγες πως όλ’ αυτά
    τα ωραία θα είν’ δικά μας
    και τώρα εσβήστης κι έσβησε
    το φέγγος κι η φωτιά μας

    ( χαρισμένο σε όσους έχουν “αρμέξει με τα μάτια τους το φως της οικουμένης” )

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2010 21:51:31

    ...τον ΦοερσετGAP.

    ΠΠ

  7. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 06/05/2010 22:06:39

    Το αμερικανάκι θα έκανε. Έστειλε μήνυμα σε όλους γιατί έχει πολλή γκρίνια. Ο Παπουτσής ψήφισε?
    4 έλειπαν
    Η μία ήταν η Έλσα. ΟΙ άλλοι 3?

  8. Dimi avatar
    Dimi 06/05/2010 22:21:04

    O Jeffrey Mineiko, o oποίος προφανώς διαισθάνεται το τέλος, μάς λέει ότι: "δεν με ενδιαφέρουν οι θητείες."

    Τότε, προς αυτή η αθρόα λαθρο-ελληνοποίηση αλλόθρησκων αλλοδαπών λαθρο-ψηφοφόρων που θα σπεύδουν ν’αλλοιώσουν το εκλογικό αποτέλεσμα υπέρ του, στις Βουλευτικές και Δημοτικές Εκλογές γιά τα επόμενα 30 χρόνια??

    Σε 7 μόλις μήνες, ο ατάλαντος αυτός άνθρωπος, έχει αποβεί εξαιρετικά επικίνδυνος και μοιραίος γιά την Ελληνική Κυριαρχία. Και πρέπει να πέσει το συντομότερο δυνατό και να λογοδοτήσει γιά τα Εθνικά Κακουργήματα που διαπράττει. Πρέπει να πέσει άμεσα, γιά να μη προλάβει να ολοκληρώσει την Ολοκληρωτική Καταστροφή της Ελλάδας, γιά την οποία ΔΕΝ έκανε καμμία απολύτως αναφορά, στη διάρκεια της παραπλανητικής προ-εκλογικής εκστρατείας του.

    Ακόμη κι αυτοί που τον ψήφισαν ΔΕΝ τον εξουσιοδότησαν με λευκή επιταγή να εγκληματεί κατά της Ελληνικής Κυριαρχίας.

    «ΠΕΝΤΕ ΔΩΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟΝ ΕΡΝΤΟΓΑΝ - ΚΥΡΑΣ ΑΔΑΜ 05/05/2010

    Με πέντε «δώρα», Που Εχουν Ηδη Δοθεί στην Αγκυρα, υποδέχεται η ελληνική κυβέρνηση την επόμενη εβδομάδα τον πρωθυπουργό της Τουρκίας Τ. Ερντογάν στην Αθήνα.

    Τα «ελληνικά δώρα», Που Εχουν Ηδη Δοθεί στην Αγκυρα, πολύ διακριτικά και μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, ίσως αποδειχθούν μακροπρόθεσμα, πολύ πιο σοβαρά από τις τρέχουσες «συμφωνίες κορυφής» που αναμένονται την επόμενη εβδομάδα στην Αθήνα.

    Αναλυτικότερα:

    1 Ο «Καλλικράτης» έφερε τα πάνω κάτω στον ιδιαίτερα ευαίσθητο τομέα, από άποψη πληθυσμιακών αναλογιών, χριστιανών και μουσουλμάνων Ελλήνων πολιτών του Νομού Ξάνθης. Οι αναδιατάξεις του δρουν υπέρ της διαμόρφωσης πλειοψηφικών μουσουλμανικών δήμων τα επόμενα χρόνια, λόγω των αναμενόμενων μεταδημοτεύσεων, αλλά και της σταθερής αύξησης του μουσουλμανικού στοιχείου έναντι της υπογεννητικότητας των χριστιανών δημοτών.

    Από τους 4 δήμους του νομού, ο Δήμος Ξάνθης, με 66,4% χριστιανικό και 33,6% μουσουλμανικό πληθυσμό, δεν παρουσιάζει πρόβλημα.

    Ο ΔΗΜΟΣ ΜΥΚΗΣ
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται στον Δήμο Μύκης, με 100% πληθυσμό ΠΟΜΑΚΩΝ, στον οποίο δραστηριοποιείται εντονότατα το τουρκικό προξενείο (σ.σ. έγκυρες πληροφορίες αναφέρουν ότι το τουρκικό προξενείο διαθέτει μόνον για «μισθούς» το ποσόν των 15 εκατ. ευρώ).

    Αντιθέτως, ο Δήμος Τοπείρου παραμένει ως έχει (58% και 42% αντιστοίχως χριστιανοί και μουσουλμάνοι) και παραμένει υπό την επήρεια του γραμματέα του ΠΑΣΟΚ κ. Ξυνίδη. Οι προηγούμενες προτάσεις να ενωθούν στον δήμο αυτό οι περιοχές των Αβδήρων και της Βιστονίδας (σ.σ. όπου η Ν.Δ. είναι «δυνατή») δεν ευδοκίμησαν.

    Ετσι δημιουργήθηκε ο Δήμος Δημοκρίτου, που συνενώνει τα Αβδηρα, τη Βιστονίδα, αλλά και το άκρως προβληματικό Σέλερο, του οποίου το 90,4% είναι μουσουλμάνοι. Ετσι, για λόγους κομματικούς, αλλά και εσωκομματικούς, ο Δήμος Δημοκρίτου είναι ένας δεύτερος άκρως προβληματικός δήμος με πολύ ευαίσθητη αναλογία πληθυσμού 59% χριστιανοί, 41% μουσουλμάνοι.

    Ετσι από εδώ και πέρα το τουρκικό προξενείο θα έχει «να παίζει» στην Ξάνθη, όχι με έναν, αλλά με δύο δήμους, εξαρτώντας στην ουσία από τις διαθέσεις του την εκλογή -και ποιων- των χριστιανών υποψηφίων σε τοπικές και όχι μόνον εκλογές.

    Οπως είναι φυσικό, ο «Καλλικράτης» (ή Χατζηκαλλικράτης) στον τοπικό πληθυσμό έχει δημιουργήσει σοβαρές έριδες μέσα στο ΠΑΣΟΚ στην περιοχή αυτή, ανάμεσα στους «Σγουριδικούς» και τους «Ξυνιδικούς» του ΠΑΣΟΚ, με δυο λόγια ανάμεσα στο «παλιό» και το «νέο» ΠΑΣΟΚ.

    2 ΤΟ ΤΖΑΜΙ
    Το δεύτερο ελληνικό «δώρο» είναι η ξαφνική και στη «ζούλα», εν μέσω της «μάχης» με την οικονομική τρόικα, ανέγερση του τζαμιού στον Βοτανικό. Η ανέγερση του μουσουλανικού τζαμιού στην Αθήνα είναι αναμφισβήτητη υποχρέωση του ελληνικού κράτους απέναντι στους μουσουλμάνους κατοίκους της Ελλάδας, ως ευρωπαϊκής χώρας.

    Η επιλογή όμως της τελικής ανακοίνωσης ανέγερσής του, με κρατικά χρήματα εν μέσω αιματηρών περικοπών των δημοσίων δαπανών, λίγες μόνον ημέρες πριν από την έλευση του κ. Ερντογάν, δίνει όλες τις δυνατότητες στην Αγκυρα να εκμεταλλευθεί το γεγονός και φυσικά να πείσει ότι το τζαμί στην Αθήνα γίνεται πραγματικότητα χάρη μόνον στις πιέσεις και απαιτήσεις της Αγκυρας για όλους «τους Τούρκους αδελφούς της οικουμένης».

    Το πρόβλημα γίνεται ακόμα μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κανείς ότι στα υλοποιήσιμα τουρκικά σχέδια περιλαμβάνεται η δημιουργία θέσης «Οικουμενικού Μουφτή», με πρώτο «επιλαχόντα» τον ψευδομουφτή Μέτε, που θα «συνενώσει» τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς των Βαλκανίων.


    3 Το τρίτο «δώρο» είναι η εκφρασμένη ελληνική πρόθεση να μειώσει ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ και δραστικά τις δαπάνες εξοπλισμών, χωρίς ανάλογη κίνηση της Αγκυρας, η οποία έτσι και αλλιώς έχει ολοκληρώσει πριν από λίγο καιρό τις παραγγελίες της για τους επόμενους εξοπλισμούς της χώρας.

    4 Το ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
    Η «αυθόρμητη» αποδοχή της Αθήνας στην πρόταση της Αγκυρας απ' τον περασμένο Δεκέμβριο, να δημιουργηθεί το «Ανώτατο Συμβούλιο Συνεργασίας» με τη στενή συνεργασία 10 υπουργείων από κάθε χώρα, βρίσκει την Ελλάδα με σοβαρό έλλειμμα οικονομικής δύναμης απέναντι στην Τουρκία του κ. Ερντογάν. Η Αγκυρα ενδιαφέρεται πρωτίστως να επιβεβαιώσει τη δύναμή της στην ευρύτερη περιοχή όχι μόνον ως ισχυρή οικονομική δύναμη, αλλά και ως χώρα που ελέγχει σχεδόν απόλυτα τις οδούς μεταφοράς, οδικές και θαλάσσιες, των ενεργειακών υλών προς την Ευρώπη.

    5 Η σιωπηλή αλλά έμπρακτη «υποχώρηση» της Αθήνας στο Αιγαίο, από τον 25ο παράλληλο και ανατολικά, με τις μόνιμες τουρκικές υπερπτήσεις στα ελληνικά νησιά του Αν. Αιγαίου, τις μόνιμες σχεδόν 12μηνες δεσμεύσεις περιοχών στο Αιγαίο για τουρκικές ασκήσεις κατά παράβαση του Μνημονίου Παπούλια - Γιλμάζ, την ελαχιστοποίηση των ελληνικών αναχαιτίσεων, γίνεται προσπάθεια να «εξισορροπηθεί» από την «αύξηση» της διμερούς συνεργασίας στον τουριστικό τομέα και τα οφέλη για τα ελληνικά νησιά, τα οποία όμως κατ' ανάγκην θα «προσδεθούν» στην οικονομική τροχιά της Τουρκίας.

    Ο ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ
    Τέλος, είναι άξια απορίας η επιλογή τού κατά τα άλλα καλού διπλωμάτη και πρώην διοικητή της ΕΥΠ Παύλου Αποστολίδη στη θέση του επικεφαλής της ελληνικής διαπραγματευτικής ομάδας στις διερευνητικές επαφές και τούτο γιατί ο κ. Αποστολίδης φέρει και την ιδιότητα του μέλους του διοικητικού συμβουλίου της Alpha Bank, που έχει εκφράσει μόνιμο ενδιαφέρον για οικονομική συνεργασία στην Τουρκία.»

    ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:
    Jeffrey Mineiko is the name of the game.
    ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
    ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

    • Δημήτρης Μαγκούτηε avatar
      Δημήτρης Μαγκούτηε @ Dimi 07/05/2010 01:53:20

      "Jeffrey Mineiko" ... Γεώργιος, Ανδρέας, Γιώργος Παπανδρέου. Τα ονόματα εφιάλτης της Δεξιάς.
      Τριανταφυλλίδης ... συγγνώμη Καραμανλής Κώστας, ο διαφυγών και ο ρίψασπις της Ελλαδος.
      Και εις άλλα με υγεία...

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 06/05/2010 23:01:26

    Να η ωρα του Παπουλια. Μπορει? Θελει να ξεκινησει πρωτος με την ελληνικη σημαια στα χερια? Στη ζωη του καθενος υπαρχει μια κρισιμη ιστορικη στιγμη. Την αρπαζεις ή την προσπερνας αδιαφορα. Αλλα καταγραφεσαι στην Ιστορια σαν γενναιος αρχηγος ή σαν ενα ψοφοειδες ανθρωπακι. Η επιλογη ειναι αποκλειστικα δικη του. Εμεις απλως περιμενουμε να στοιχηθουμε μαζι του ή να τον φτυσουμε. Τιποτα αλλο δεν χωραει.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ xenitemenos21 06/05/2010 23:28:34

      Ποιός Παπούλιας; Αυτός που έτρεξε να "δανείσει" τον Ανδρέα για να δικαιολογείσει το κωλόσπιτο; Ή αυτός που άφησε τον ΓΑΠ να λέει ότι δεν τον ψηφίζει και μετά δέχτηκε την επανεκλογή του. Ή αυτόν που μίλησε μόνο για να μας πει να δ
      δεχθούμε τα μέτρα; Αρκετά με την αγιοποίηση μερικών μερικών

  10. ητα-βητα avatar
    ητα-βητα 06/05/2010 23:42:58

    ενα πιο ωραιο ερωτημα θα ηταν...τι θα γινοταν στο κοινοβουλιο αν ο GAP ζητουσε 180 ψηφους???? χρεωκοπια σε μια εβδομαδα η στην εντατικη με τα σωληνακια? ετσι για να δουμε απο τι ειναι φτιαγμενος και ο Σαμαρας..


    Για την αριστερα σημερα δεν εχω πλεον καμια αμφιβολια..το μαγαζακι τους και μονο..με εχει επιβεβαιωσει η Κανελλη χθες και σημερα με τις "εξαιρετικες" εμφανισεις της....καποιος πρεπει να της πει οτι μισθωτοι,συνταξιουχοι και αγροτες ειναι κοντα στο 70% του εκλογικου σωματος...δεν δικαιουται το ΚΚΕ και το ΠΑΜΕ να μας καπελωνει ολους με το 8% που παιρνει σε καθε εκλογες..

  11. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/05/2010 00:09:33

    Δεν εξασφαλίζει τελικά η Ανγκελα Μέρκελ τη στήριξη των αντιπολιτευόμενων Σοσιαλδημοκρατών στο νομοσχέδιο για την εκταμίευση της γερμανικής οικονομικής βοήθειας προς την Ελλάδα. Το νομοσχέδιο ψηφίζεται την Παρασκευή από την κοινοβουλευτική πλειοψηφία του κυβερνώντος συνασπισμού της Γερμανίας.

    Τα έμαθες τα νέα πατέρα;
    Μας είπε ο γιωργάκης ότι φταίνε οι συντηρητικοί, φάτει τώρα και κάνε κανό για την Ιθάκη.

  12. laz avatar
    laz 07/05/2010 02:12:51

    την παπια

  13. laz avatar
    laz 07/05/2010 02:18:01

    εν πασει περιπτωση ο giorgos ειναι καλος για γαμπρος για πρωθυπουργος οχι...υποτιθεται ο πρωθυπουργος πρεπει να ειναι κατι σουπερ εξαιρετικο...να ειναι ο πρωτος σε ολα στην χωρα...το θετικο για τυπους σαν τον giorgos ειναι πως στην πολιτικη δεν υπαρχει μοναδα μετρησης της αποτελεσματικοτητας,ικανοτητας....π.χ στο μπασκετ δεν μπορεις να κοροιδεψεις τον κοσμο..μπηκε ο γκαλης εβαλε 40 ποντους..τι να γραψουν την επομενη οι γραφιαδες που δεν τον πολυπανε ?πως βυθισε την ομαδα..?αντε μερικοι να γραφαν πως το μπασκετ που ξερε πεθανε και ας σαρωνε τους τιτλους...
    ενω στην πολιτικη?θα πρεπε να τους λεμε καντε μια λιστα με στοχους...καθε στοχος συγκεκριμενος πεντε λεξεις...π.χ θα διαλυσω την κυπριακη δημοκρατια..θα ρχεται το τελος του μηνα θα ρωταμε την ντορα...την διελυσες?θα μας λεει.οχι ακομα...ε οποτε κυρια μου ησουν αναποτελεσματικη κατσε στον παγκο, giorgos πετα την φορμα μπαινεις..με εννοατε?