#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2012 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θέση θα έχει αυτή την βδομάδα ο ΣΥΡΙΖΑ;



Προχθές ρωτούσα φίλο κινούμενο στον ΣΥΡΙΖΑ ποια είναι αυτήν την βδομάδα η θέση και η στρατηγική της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Θέλω να διαβεβαιώσω τον αναγνώστη, όπως διαβεβαίωσα και τον αριστερίζοντα φίλο, ότι το ερώτημα ετέθη απολύτως ειλικρινά και με φιλέρευνο πνεύμα, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή εμπαιγμού. Άλλωστε, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Ο λόγος της ερώτησης είναι ο εξής απλούστατος: είναι προβλεπόμενο και κατανοητό να υφίστανται διάφορες έντονες ζυμώσεις -που κατ’ ανάγκην βγαίνουν και προς τα έξω- στην περίοδο μετάβασης του κόμματος από το 4% στο 27% και από την θέση του μικρού κόμματος διαμαρτυρίας στην θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ειδικά δε αν το κόμμα δεν έχει απλώς τάσεις, αλλά συνιστώσες. Δηλαδή στην προεκλογική περίοδο, εκεί από τον Απρίλιο μέχρι τον Ιούνιο (που όπως είχαμε καταδείξει, είχαν υποστηριχθεί δημοσίως και διαδοχικά οι παρακάτω θέσεις σε ανώτατο επίπεδο: (α) Θα καταργήσουμε μονομερώς το μνημόνιο - (β) δεν θα προβούμε σε μονομερείς ενέργειες, θα επαναδιαπραγματευτούμε το μνημόνιο - (γ) το Μνημόνιο θα το καταγγείλει/ακυρώσει ο λαός με την ψήφο του, δε χρειάζεται περαιτέρω καταγγελία - (δ) ακύρωση του Μνημονίου σημαίνει έξοδο από την Ευρωζώνη - (ε) θα ακυρώσουμε το Μνημόνιο μένοντας στην Ευρωζώνη - (ς) στόχος μας η παραμονή στο Ευρώ - (ζ) το Ευρώ δεν είναι φετίχ). Σήμερα όμως; Μετά από μήνες στην θέση και στην ευθύνη της αξιωματικής αντιπολίτευσης; Σύμφωνα με την δική τους ρητορική, στον προθάλαμο της εξουσίας, της διακυβερνήσεως και της πρωθυπουργίας;

Όταν τους τελευταίους μήνες εκφράζαμε την εκτίμηση ότι το «δεν θα προβούμε σε μονομερείς ενέργειες» στην πράξη σημαίνει «Μνημόνιο κι άγιος ο Θεός», η αντίρρηση ήταν «μα εμείς προτάσσουμε την ανυπακοή». Όμως, η ανυπακοή (που φαίνεται ότι τροφοδοτεί τα στελέχη σε εσωκομματικό επίπεδο ως... μία από τις γραμμές) και οι μη μονομερείς ενέργειες (που μέχρι πρότινος ήταν η «προς τα έξω» γραμμή) είναι τα διαμετρικώς αντίθετα. Την μία μέρα, ο Αλέξης Τσίπρας επιχαίρει με επινίκια για το αλαλούμ του Eurogroup, σαν να αντιπροτείνει και να επιδιώκει εξω-ευρωπαϊκή λύση διά του χλευασμού της ευρωπαϊκής τοιαύτης, σαν να μην επιδιώκει και αξιώνει να καθίσει στο ίδιο αυτό τραπέζι των ευρωπαϊκών διαπραγματεύσεων. Την άλλη, διακηρύττει ότι για την κρίση έχει τις ίδιες απόψεις με τον πρόεδρο των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα, κοινώς μια απολύτως ευρωπαϊκή συναινετική λύση, που θα εκπηγάζει από το τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Τι γίνεται ρε παιδιά;

Το ερώτημα που πρέπει επιτέλους να απαντηθεί, είναι: αν ο ΣΥΡΙΖΑ γινόταν αύριο κυβέρνηση, ποια πολιτική θα ακολουθούσε; Θα καθόταν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων με τους εταίρους, κι αν ναι τι θα τους έλεγε; Πώς θα χειριζόταν τυχόν αρνήσεις τους; Ποια ακριβώς είναι τα διαπραγματευτικά όπλα που ο ΣΥΡΙΖΑ καταγγέλλει πως δεν αξιοποιούνται από την κυβέρνηση, και πώς ακριβώς θα τα αξιοποιούσε μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ; Επίσης: αφού πλέον υποτονθορίζεται με πρωτόγνωρη ένταση το σενάριο μετεκλογικής (ποιων εκλογών;) συνεργασίας ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, θα μπορούσαν να μην είναι τόσο εχέμυθοι ως προς τι ακριβώς θα έκαναν σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, και πώς θα μπορούσε να ευοδωθεί ένας τέτοιος παρά φύσιν γάμος, καθώς και σε ποιες πολιτικές θα απέληγε.

Αν η κυβέρνηση αντιμετωπίζει αυτήν την κατ’ ουσίαν απουσία ρεαλιστικού αντιπολιτευτικού λόγου από την αξιωματική αντιπολίτευση με ανακούφιση, κακώς το πράττει. Διότι αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν καταφέρει να αρθρώσει σύντομα συγκεκριμένη και επιτεύξιμη εναλλακτική, απλώς θα ξεφουσκώσει μετά τις επόμενες εκλογές ξανά στα προηγούμενα ποσοστά του, δίνοντας την θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης είτε σε κάποιον που θα μπορούσε να εκφράσει συγκεκριμένη και επιτεύξιμη εναλλακτική, ο οποίος δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, είτε στον ολοκληρωτισμό και την βιαιότητα μιας Χρυσής Αυγής. Σε κάθε περίπτωση, η παρουσία μιας τελείως ασόβαρης αξιωματικής αντιπολίτευσης σημαίνει είτε ότι βρισκόμαστε εν αναμονή μιας άλλης πολύ σοβαρής, είτε μιας άλλης πολύ επικίνδυνης...

Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 26/11/2012 15:12:50

    (η) το μνημόνιο είναι ευτυχία!

    Ο Σύριζα σταδιακά μεταμορφώνεται στο νέο ΠΑΣΟΚ.

  2. makis avatar
    makis 26/11/2012 16:01:26

    Η κυβερνηση τι θεση εχει αυτην την εβδομαδα ?
    Επισης η κυβερνηση με τι προγραμμα εξελεγη ? με ποια προγραμματικη συμφωνια εγινε η συγκυβερνηση ?
    Το μονο σταθερο σημειο της, ειναι να κανει οτι της λενε οι απ εξω και να εκλιπαρει .
    Ο πατριωτισμος σε ολο του το μεγαλειο .

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ makis 26/11/2012 17:07:25

      Το να επικαλείται το ανθελληνικό κόμμα (σας) των συνιστωσών, του εθνομηδενισμού, των υπερασπιστών τρομοκρατών-δολοφόνων τους οποίους και αποκαλεί "ευγενικούς αγωνιστές της δημοκρατίας", του αιγαίου που ανοίκει στα ψάρια του και του δικαιώματος να αυτοπροσδιορίζονται Μακεδόνες οι Σκοπιανοί , τον πατριωτισμό, είναι σημείο των στρεβλών καιρών που ζούμε όσο στρεβλή είναι και η δημοσκοπική σας άνοδος και το έρεισμα του στην δοκιμαζόμενη ελληνική κοινωνία. Είστε (παρα)παίδι της κρίσης, γέννημα της. Μέσα σε αυτή ευδοκιμήσατε σαν το ζιζάνιο στο ρημαγμένο κήπο. Εάν οι πολιτικές σας (;) εύρισκαν ουσιαστικό πρόσφορο έδαφος στη συνείδηση του Έλληνα τα ποσοστά σας θα ήταν αντίστοιχα εδώ και χρόνια και δεν θα ξεφυσούσαν από ανακούφιση οι αρχηγοί σας μόλις ξεπερνούσατε κάποτε το 3% για να μπείτε στη βουλή. Μ' ένα "αντιμνημόνιο" πορευτήκατε και πορεύεστε και γι αυτό ακόμα κάθε τρείς έχετε διαφορετική εξήγηση να δώσετε. Η μόνη σας διαφορά με τη ΧΑ είναι ότι ανήκετε στην αριστερή άκρη του πολιτικού συστήματος. Μόνο που η γιγάντωση της σε σχέση με τα προηγούμενα ποσοστά της καταδεικνύει όχι μόνο την ανικανότητα του κράτους για την αυτονόητη προστασία του πολίτη, αλλά και το πόσο μεγάλη μερίδα του κόσμου έχει σιχαθεί την αιώνια μεταπολιτευτική ασυλία σας, την αλαζονεία του να θεωρείται ο ψευτοαριστερισμός σας αρετή και το παλαιοκομματικό καθεστωτικό σας ύφος ακόμα δεν πιάσατε "αξιοπρεπή" ποσοστά. Φτιάξτε πρώτα επιμελώς τα του οίκου σας και μετά μας κουνάτε και το δάχτυλο. Και βάλτε το καλά στο μυαλό σας, ο στραβός καιρός δεν κρατά πολύ. Στο πρώτο δείγμα επαναφοράς μια ορθής και υγιούς κατάστασης, θα βρεθείτε και πάλι εκεί απ’ όπου ήρθατε.

      • Τσιριγώτης avatar
        Τσιριγώτης @ GreekInLux 26/11/2012 18:48:24

        Συγχαρητήρια GreekInLux!!

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ makis 26/11/2012 17:11:44

      Τι άλλο να γίνει?.. Είμαι όλος αυτιά, μεγάλε!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ makis 26/11/2012 22:11:24

      Η κυβερνηση τι θεση εχει αυτην την εβδομαδα ?

      Αυτήν πού είχε καί τίς προηγούμενες.

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 26/11/2012 16:23:12

    ο Σύριζα, η ΧΑ και οι άλλες θα λένε αρλούμπες και θα ανεβάζουν ποσοστά όσο ο πολίτης αισθάνεται παραγκωνισμένος, αμέτοχος, και φυσικά διαλυμμένος

  4. kotstak avatar
    kotstak 26/11/2012 16:57:37

    Δεν έχει σημασία τι λέει ο Αλέξης.
    Ακούει τι λένε οι άλλοι και ότι ακούγεται ευχάριστα και φέρνει ψήφους το λέει κι αυτός.

    Δυστυχώς, ο Αλέξης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος.
    Δεν ξεχωρίζει απλά, αλλά διαφορετικά, πράγματα (πχ δημόσιο χρέος από κρατικό χρέος)
    Το δημόσιο χρέος δημιουργείται από τα ελλείμματα του προϋπολογισμού του δημοσίου.
    Το κρατικό χρέος δημιουργείται από τα ελλείμματα του Ισοζυγίου Τρεχουσών Συναλλαγών.
    Άλλο πράγμα να έχεις έλλειμμα στον προϋπολογισμό του δημοσίου και πλεόνασμα στο Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών και άλλο να έχεις έλλειμμα και στα δυο.
    Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να αυξήσεις τους φόρους, ενώ στη δεύτερη πρέπει να μειώσεις δαπάνες και φόρους.

    Το μάθημα που έκανε προ ημερών ο Στουρνάρας στον Αλέξη, ήταν μεν σωστό, ήταν όμως περιληπτικό και μη επεξηγηματικό. Ο Αλέξης, όπως και πολλοί άλλοι, δεν το εμπέδωσαν.

    Ένα χρόνο συνεχώς λέω:
    Φτιάξτε πρόγραμμα προσομοίωσης της οικονομίας.
    Βάζεις στο πρόγραμμα αυτά που λέει ο Αλέξης και τον κάνεις ρεζίλι.

    ΥΓ. Είναι δυνατόν να φτιάξει κάποιος ένα σαραβαλιασμένο αυτοκίνητο, όταν δεν ξεχωρίζει το τιμόνι από τη ρόδα;

  5. alpha avatar
    alpha 26/11/2012 17:02:55

    Mε τοσο ασόβαρη αντιπολίτευση ο Σαμαράς μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Και δεν πρέπει να ανησυχεί αν δεν πιάσει τους στόχους, γιατί με αυτή τη γελοία αντιπολίτευση ακόμα και οι απολυμένοι άνεργοι θα τον ψηφίζουν μέχρι τέλους, μη έχοντας άλλη επιλογή.
    Ετσι , δεν υπαρχει λόγος να βιάζεται όπως λέει και η Μέρκελ...

  6. Ευρώ-σκεπτικός avatar
    Ευρώ-σκεπτικός 26/11/2012 17:43:03

    Καλά τα αστειάκια αλλα να σκεφτόμαστε και λίγο! Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει σταθερή θέση ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο και χρειάζεται δραστικό κούρεμα, κάτι που οι πιστωτές επιτέλους έχουν βάλει τώρα στο τραπέζι... Η υπό κηδεμονία κυβέρνηση καλά θα έκανε να δίνει βάρος σε αντίθετες απόψεις αντί να παραμένει θεατής στις Βρυξέλλες και να προσπαθεί να κάνει το χρέος βιώσιμο με την ετεροβαρή λιτότητα που βουλιάζει ακόμα παραπάνω την οικονομία. Με τους αξιοθρήνητους χειρισμούς της οι οροι που θα μας επιβάλουν οι πιστωτές για επιπλέον μείωση του χρέους θα είναι εθνικα απαράδεκτοι. Οι εθελοτυφλούντες βεβαια θα περιμένουν ακόμη την συγκυβέρνηση να αναδιαπραγματευθεί το μνημόνιο...

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Ευρώ-σκεπτικός 26/11/2012 18:02:38

      Δεν λέει κούρεμα ο ΣΥΡΙΖΑ, μονομερή διαγραφή, λέει! Ή τουλάχιστον αυτό λέει ο σύντροφος Λαφαζάνης..
      Οι άλλες συνιστώσες δεν ξέρω τι λένε..
      Ξέρεις μήπως τι λένε?! Ήρθε η γραμμή? Μη λέτε άλλα ο ένας κι άλλα ο άλλος!

      Πάλι δεν πείθετε, ρε παιδιά!
      Πτωχεύσαμε και εσείς έχετε μόλις και μετά βίας 23% (οι ΔΥ μπορεί να είναι και 15% ή και παραπάνω) του κόσμου!
      Οι άλλοι περνάνε καλά? Γιατί δεν σας πιστεύουν? Τι γίνεται?

      Είναι λίγο θλιβερό, τόσος αγώνας να πάει στράφι..

      Τέλος πάντων, συνεχίστε, η "αλληλεγγύη των λαών" είναι νοστιμότατη έχω ακούσει..

      • makis avatar
        makis @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 26/11/2012 18:35:54

        Πτωχευσαμε λετε....φταινε καποιοι για αυτο ?

        ...εκτος απο τον Συριζα...αυτος φταιει σιγουρα...κανας αλλος ?

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ makis 26/11/2012 18:52:26

          Τα 2 μεγάλα κόμματα που κυβερνούσαν, το΄παμε
          αυτό.
          Κι αν συνεχίσουν όπως πριν, θα αποτύχουν, και εμείς είμαστε οι πρώτοι που "τον λίθο θα βάλλουμε"! Και ουαι κι αλλίμονο τους!

          Τι νομίζεις? Μ' αρέσει να γράφω κάθε 3 και λίγο ποστακια? Άλλη δουλειά δεν έχουμε, κοτζάμ μαντράχαλοι?
          Λέμε μπας και επηρεάσουμε μια κατάσταση με ό,τι μπορούμε να προτεινουμε, μπας και περάσει καμιά ιδέα "πιο πάνω" και πάρουμε μια καλύτερη πορεία..

          Όπως είπα και πριν όμως, ούτε η αλληλεγγύη, ούτε η συμπαράσταση στους αγώνες, ούτε τα "μεγάλα λόγια" τρώγονται.
          Χειροπιαστά πράγματα, όχι λόγια!

          Εγώ δεν θα αισθανόμουν πάντως περήφανος αν με ακολουθούσε κόσμος, επειδή δεν έχει άλλη εναλλακτική, χωρίς να με πιστεύει πραγματικά.
          Θα ένιωθα χαζός, ότι ό,τι κάνω δεν παίζει ρόλο, αλλά να, η συγκυρία με βοηθάει..

          Ε, τι 'ναι αυτό? Κάνω κάτι εγώ?

          Σκέψου το!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ευρώ-σκεπτικός 26/11/2012 18:17:36

      http://www.youtube.com/watch?v=6I_ur2krSbA

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Ευρώ-σκεπτικός 26/11/2012 22:16:49

      Είναι γάτα ο μικρός.
      Ξέρει ποιούς συναντά.
      Αυτούς πού μάς αγαπούσαν πάντα καί δέν μάς αντιμετωπίζουν ώς αποικία τρίτου βαθμού. Καί είς ανώτερα φίλε Τσίπρα.

      Πυκνώνουν οι επαφές του Αλέξη Τσίπρα με εκπροσώπους Ευρωπαϊκών κυβερνήσεων. Σήμερα, μετά το πρόσφατο ταξίδι του στη Βαρκελώνη , συναντήθηκε με τον Βρετανό πρέσβη στην Αθήνα κ. David Landsman OBE, μετά από αίτημα του τελευταίου.

      Μεταξύ άλλων συζητήθηκε και η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ για την αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους στο πλαίσιο της ΕΕ, η συνολική αντιμετώπιση των υπερχρεωμένων χωρών του ευρωπαϊκού Νότου και οι πρόσφατες ελληνικές πολιτικές εξελίξεις.

      Στη συνάντηση παρευρέθησαν η πολιτική Σύμβουλος της Βρετανικής Πρεσβείας, κ. Brooker, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, Ρένα Δούρου αρμόδια για θέματα εξωτερικής πολιτικής, ο Κώστας Ήσυχος, επικεφαλής του Τμήματος Εξωτερικής & Αμυντικής Πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, και ο Γιώργος Αϋφαντής, Διπλωματικός Σύμβουλος του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-EKM.

  7. makis avatar
    makis 26/11/2012 18:31:05

    Εχετε δικιο !
    Ο Συριζα κυβερνουσε ολα αυτα τα χρονια. Αυτος εφτιαξε αυτον τον οικο ανοχης που λεμε Ελληνικο κρατος. Αυτος μας εφτασε στην χρεωκοπια . Αυτος μας ελεγε για λεφτα υπαρχουν,για Ζαπειο 1-2-3...44, για τελευταια μετρα,για 'διαπραγματευση' ....
    Ειναι αναξιοπιστος....ολοι μαζι με τον Αντωνη που οτι λεει το κανει.Συμβολαιο !

    • cobalt avatar
      cobalt @ makis 26/11/2012 20:43:38

      Το μικρόβιο του Σύριζα είναι στον αέρα από τον "Μάιο" του 2008 και ορίζει κατά πολύ - όχι την πολιτική, αυτά είναι ανοησίες - αλλά τα όρια του κόσμου. Το τι και το πώς σκέφτεται ο λαός, το τι δικαιολογεί και γιατί. Δεν χρειαζόταν την νομοθετική εξουσία όλα αυτά τα χρόνια, τί να την κάνει;
      Άλλωστε και οι κατσαρίδες είναι περισσότερες από τα σκυλιά, αλλά κανείς δεν λέει πως έχει κατσαρίδες για κατοικίδια.

      Εκ των υστέρων βέβαια, αποδεικνύεται πως δεν είχε ποτέ σοβαρά ποσοστά γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός του. Τώρα που έχει "σκοπό" ο Αλέξης, έχει και τα ποσοστά...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ makis 26/11/2012 21:15:40

      Αφού θέλετε να το παίζετε αγνοί και άμωμοι τι κάνουν οι πρώην πασόκοι βουλευτές στο σώμα σας; Αφού είναι βρωμισμένοι με τη διαπλοκή της εξουσίας και της διαφθοράς που καταγγέλετε πως συχνωτίζεστε εσείς οι "καθαροί"; Και μην τολμήσετε να πείτε πως αρνήθηκαν το μνημόνια 1 ή 2. Αυτοί που τόσα χρόνια λυμαίνονταν το λαό και το κράτος και μας έφτασαν ένα βήμα πριν το μνημόνιο δεν παίρνουν συγχωροχάρτι για μια απλά τυχοδιωκτική και λαϊκίστικη κίνηση επειδή ήθελαν να ξαναβγούν βουλευτές. Ας έριχναν τον ΓΑΠ στην ψήφο εμπιστοσύνης. Μόνο ο Σαμαράς τον έριξε. Όλοι οι υπόλοιποι ήσασταν πολύ μικροί να πάρετε πάνω σας την ευθύνη του αγώνα να μείνει όρθια η Ελλάδα μας. Καθίστε εκεί που σας βολεύει και αφήστε τις υποκριτικές και ανέξοδες κραυγές λοιπόν. Κανείς λογικός Έλληνας δε σας πιστεύει ότι και να υπόσχεστε. Το ψέμα είναι γνώρισμα αδίστακτων καιροσκόπων όπως τα στελέχη του Σύριζα με το ανύπαρκτο πολιτικό και κοινωνικό ήθος τους. Μόνοι τους εκτίθενται κάθε μέρα (τα ευκόλως εννοούμενα) άλλωστε και οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν κανόνες...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ makis 26/11/2012 21:49:08

      ...και φυσικά τσιμουδιά για την εθνική "ταμπακιέρα" σύντροφε makis, έτσι; Το μνημόνιο είναι το πρόβλημα σας κι όχι το ξέπλυμα ως "αθώες περιστερές και θύματα του συστήματος" των συλληφθέντων μπαχαλάκηδων που κατακαίνε χρόνια τώρα τις περιουσίες των πολιτών και του Κράτους, κι ενίοτε δολοφονούν αθώους όπως στην Μαρφίν! Επίσης τίποτα για "Μακεδονία των Σκοπίων" ή για το Αιγαίο που επιμένετε να το παρουσιάζετε συνιδιοκτησία με τους Τούρκους! Τέτοιοι είστε... Κι αυτά είναι πιο επικίνδυνα από οποιοδήποτε μνημόνιο.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ makis 26/11/2012 22:10:02

      Φτύστε πια αυτή τη τσίχλα περί του ποιός κυβέρνησε πόσα χρόνια αγαπητέ. Δεν περνάει. Σας το είπα και πριν, το κόμμα σας δεν κυβέρνησε γιατί δεν είχε ποτέ του σαφή πολιτική ταυτότητα και σαφείς πολιτικές προτάσεις. Οι άλλοι κυβέρνησαν εκλεγμένοι μέσα από νόμιμες δημοκρατικές διαδικασίες, όχι πραξικοπηματικά. Και ο λαός που του εξέλεγε το έκανε για δεκαετίες και για πολλούς και διάφορους λόγους ορθούς ή/και μη. Το τεκμήριο λοιπόν της άγνοιας - αθωότητας του εκλογικού σώματος πάει περίπατο.

      Προ Αλαβάνου το κόμμα σας είχε τουλάχιστον κατορθώσει να είναι το συνώνυμο μιας υγιούς, διανοούμενης, σχεδόν ελιτίστικης Αριστεράς. Μετά την έλευση του πολιτικού πατέρα και μέντορα του σημερινού σας αρχηγού από την πολυετή του παρουσία στην Ευρωβουλή, κατάντησε ορμητήριο και άσυλο πάσης φύσεως αριστερίστικης - αναρχοαριστερής ακρότητας που υπήρχε και υπάρχει στον τόπο. Τρανή απόδειξη η σχεδόν προκλητική στήριξη του στα πρωτοφανή επεισόδια του Δεκέμβρη του 08 που εκδηλώθηκε από την πολιτική κάλυψη που τους προσέφερε, μέχρι τα εναλλακτικά κάλαντα για το πόσο όμορφα "αρπάζει" φωτιά το δέντρο του Συντάγματος που δημοσίευσε η επίσημη φωνή του, η φυλλάδα "Αυγή".

      Ακόμα και τότε, που όλα μύριζαν σχεδόν επανάσταση αλλά ο κόσμος δεν είχε φτάσει στην απελπισία λόγω οικονομικών δυσχερειών, στις εκλογές του 09 και πάλι με αρχηγό το σημερινό σας ιερό τοτέμ, τα πήγατε χειρότερα απ' ότι σε αυτές του 07. Είστε ή όχι λοιπόν τέκνο της κρίσης; Θρέφεστε από αυτή, υπάρχετε λόγω αυτής. Όταν τελειώσει θα τελειώσετε κι εσείς. Πλειοδοτείτε στην δυστυχία του κόσμου. Ακόμα κι αν περάσει αφήνοντας πίσω της μόνο αποκαΐδια η δόξα σας πρόσκαιρη θα είναι. Γιατί οι χαρές θα διαρκέσουν μέχρι η πείνα ν' αρχίσει να χτυπά και πάλι την πόρτα... τι θα δώσετε τότε στον κόσμο; τσάι και συμπάθεια ή ελπίδα; ποιά ελπίδα; ότι θα ακυρώσετε τα μνημόνια με ένα νόμο και σε μία πράξη;

      Σε ότι αφορά τον παραλληλισμό της χώρας με οίκο ανοχής, είσθε ελεύθερος να αισθάνεστε όσο ιερόδουλη θέλετε. Προφανώς εξ ιδίων κρίνετε τα αλλότρια εμπνεόμενος από τις προσπάθειες που κάνει ο Τσίπρας να κουμαντάρει εσχάτως τις συνιστώσες του, επιχειρώντας ως άλλη "μαντάμ" να βάλει τάξη στο μπορντέλο. Εδώ είναι η διαφορά μας, εμάς με εσάς. Εμείς βλέπουμε την Ελλάδα σαν καράβι στη φουρτούνα που θέλει σταθερό χέρι στο τιμόνι. Εσείς σαν μπορντέλο που χρειάζεται ικανή μαντάμ. Και μόνο αυτό μπορεί να καταδείξει το χάος που υπάρχει στην ανάμεσά μας αντίληψη της εποχής και των απαιτήσεών της.

      • Lampros avatar
        Lampros @ GreekInLux 27/11/2012 12:07:57

        Σχολιο αξιο ξεχωριστής αναρτησης. φακτορα ακους?
        Μπραβο φιλε.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ makis 26/11/2012 22:18:24

      Ο Τσίπρας δέν εφτιαξε αυτον τον οικο ανοχης που λεμε Ελληνικο κρατος.
      Νά τόν κληρονομήσει θέλει.
      Έχει τά δικά του κορίτσια.

  8. sousana avatar
    sousana 26/11/2012 18:33:06

    Greekinlux ειπες ευστοχα οσα πολλοι βουλευτες της Ν.Δ στα πανελ δεν τολμουν ουτε να τα αρθρωσουν. Οσο για τους οπαδους του ΣΥΡΙΖΑ τι περιμενεις να ακουσεις απο διεθνηστες οπαδους της Ροζας και αναρχικων.Οι οψιμοι οπαδοι τους που εκτοξευσαν το κομμα του 4% ειναι τα δυσαρεστημενα ορφανα του ΠΑΣΟΚ που εχασαν την κουταλα.
    ,

  9. δημης avatar
    δημης 26/11/2012 18:36:33

    ΚΑΛΑ.... ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ....
    ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΟΛΙ ΤΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ;;;;