#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι θέλει ο Βενιζέλος στις ΗΠΑ;



Στις ΗΠΑ μεταβαίνει την επόμενη εβδομάδα ο …. Αναπληρωτής Πρωθυπουργός και Υπουργός Οικονομικών Βαγγέλης Βενιζέλος  για  συζητήσεις με στελέχη της αμερικανικής κυβέρνησης, της Γερουσίας προφανώς και του ΔΝΤ.

Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, παρά τις δημόσιες  αβροφροσύνες, αυξάνονται τελευταία οι φωνές που αμφιβάλλουν για την ικανότητα του κ. Παπανδρέου να διαχειριστεί τα πράγματα στην Ελλάδα.

Επιπλέον, θεωρούν ότι αυτή η παρατεταμένη λιτότητα σε συνδυασμό με την φορολογική λαίλαπα, όχι μόνον  δεν οδηγεί σε λύση, αλλά επιδεινώνει την κατάσταση.

Οι Αμερικανοί φοβούνται ότι κάτι τέτοιο θα προκαλέσει βίαιες κοινωνικές αντιδράσεις  με ορατό  τον κίνδυνο γενικευμένης αποσταθεροποίησης.

Εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση οι Ρεπουμπλικάνοι αντίπαλοι του Ομπάμα κατέθεσαν πριν απο δέκα ημέρες σχέδιο νόμου στη Γερουσία για την «προστασία των χρημάτων των Αμερικανών πολιτών που χαρίζονται στην Ελλάδα από τις ΗΠΑ» μέσω του ΔΝΤ.

Το ερώτημα όμως είναι άλλο: Ο κ. Βενιζέλος πάει για να καθησυχάσει ή για να εξασφαλίσει το χρίσμα;

 Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 20/07/2011 12:39:42

    να χάσει τα ... κιλά του

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ ataktos 20/07/2011 13:20:24

      χαχα καλο πολυ καλο,+100.000.000 LIKE!!!!!!!!!!!

  2. manos avatar
    manos 20/07/2011 12:42:55

    Πάει να ενημερωθεί για την λειτουργία των στρατοπέδων συγκέντρωσης αντιφρονούντων της FEMA. Υπάρχουν περίπου 800 σε όλη την χώρα των "ελεύθερων και γενναίων".

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 20/07/2011 12:56:51

    Εδώ η πατρίδα ΧΑΝΕΤΑΙ και οι κυβερνώντες ασχολούνται με ''χρίσματα'' και δήθεν ''ουσιαστικές'' συζητήσεις,λες και το οικονομικό πρόβλημα της χώρας είναι ''άγνωστο''....Και επίσης,σιγά μην ρωτήσουν οι Αμερικανοί τον δουλοπρεπή-υποτελή Βενιζέλο ή τον συμβουλευτούν...Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΠΟΥΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ....

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/07/2011 13:51:26

    Ακουσε για την απορία της κυρίας για τον φραπέ και πάει να της εξηγήσει πόσο καλό κάνει στην επιδερμίδα.....

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 15:15:33

    Κι αν μετά τη στρατιωτική πειθαρχία που απαιτεί,(και που εμείς ως ανυπότακτοι δε συμμεριζόμαστε) πάει να δει πώς λειτουργεί το Γκουαντάναμο;;;;

  6. Anonymous avatar
    Anonymous 20/07/2011 15:37:11

    Το γαλάζιο μοντελάκι που φορούσε στην τουρκία την πάχαινε, καλά έκανε και έβαλε τα άσπρα στην Ελλάδα... καλά γιατί την τρέχουνε έτσι την γυναίκα καλοκαιριάτικα με τα ραβασάκια στην τσέπη, αμάν πιά αυτοί οι εργοδότες, δεν αφήνουν άνθρωπο να ησυχάσει.

  7. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 20/07/2011 23:25:29

    επιτέλους το πάθημα του 2007 δεν του έβαλε μυαλό! Επιδιώκει ακόμη χρίσματα από την Αστερόεσσα. Δεν αντιλήφθηκε τι έπαθε η φιλενάδα του το 2009, η οποία, αν και τυλιγμένη με την αστερόεσσα, ηττήθηκε πανηγυρικά στις εσωκομματικές εκλογές?