07/02/2009 15:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ζήτησε ο Χόλμπρουκ από τη Ντόρα;

Συνάντηση διάρκειας 45 λεπτών με τον γνωστό μας από τα Βαλκάνια Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ -ειδικό απεσταλμένο του προέδρου Ομπάμα για το Αφγανιστάν και το Πακιστάν- είχε χθες το βράδυ στο Μόναχο η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, στο περιθώριο των εργασιών της 45ης Διεθνούς Διάσκεψης για την Ασφάλεια, όπου συμμετέχει και με την ιδιότητά της ως προεδρεύουσας του ΟΑΣΕ.

Το κρατικό πρακτορείο ειδήσεων (ΑΠΕ) μετέδωσε ότι «κατά τη διάρκεια της συνάντησης τέθηκαν ζητήματα διεθνούς ενδιαφέροντος, συμπεριλαμβανομένης της κατάστασης στο Αφγανιστάν και στο Πακιστάν», ενώ έγινε και ....σύντομη μνεία στην κατάσταση στα Βαλκάνια και στον ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο, που διαδραματίζει στην περιοχή η Ελλάδα».

Πως μεταφράζεται αυτό; Όπως εξηγούμε σε προηγούμενα post, η Ουάσιγκτον «καίγεται» αυτήν την εποχή για το Αφγανιστάν και σύμφωνα με διπλωματικές πηγές θα ασκηθούν  σφοδρότατες πιέσεις στην Ελλάδα για την αποστολή στρατού και ελικοπτέρων στο Αφγανιστάν. Αυτό εξηγεί και γιατί ο υπουργός Άμυνας Ευάγγελος Μεϊμαράκης δεν συμμετέχει φέτος στη Σύνοδο. Άφησε, δηλαδή, στη Ντόρα την «καυτή πατάτα», μια και η υπουργός Εξωτερικών «δεν έχει τέτοιες αναστολές αν πρόκειται να κερδίσει πέντε λεπτά δίπλα σε Αμερικανούς αξιωματούχους», λένε με κακία κυβερνητικές πηγές. Σύμφωνα με τις ίδιες έχουν γίνει γενναίες προσπάθειες για να εξασφαλιστεί μία φωτογραφία της κ. Μπακογιάννη με, τον αντιπρόεδρο της αμερικανικής κυβέρνησης, Τζ. Μπάιντεν, που επίσης βρίσκεται εκεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οκτώ avatar
    οκτώ 07/02/2009 15:26:58

    Και τα πιθανά θύματα των Ελλήνων στρατιωτών στο Αφγανιστάν με ποια σημαία θα επιστρέφονται στους δικούς τους ;
    Με την γαλανόλευκη ή με την αστερόεσσα ;

  2. kanis avatar
    kanis 07/02/2009 15:32:25

    και γιατί να προσελκύσουμε κι ανεκδικήσεις αλλοθρήσκων; δε μας φτάνουν οι εγχώριοι αστυνομοφάγοι;

  3. οκτώ avatar
    οκτώ 07/02/2009 15:40:44

    Να είναι καλά οι αμερικανοτσολιάδες που μας κυβερνούν και θα έχουμε να δούμε πολλά ακόμη.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/02/2009 15:44:38

    Η παρουσία του Χόλμπρουκ στα πράγματα του αμερικανικού ΥΠΕΞ δεν είναι καλό πράγμα. Ο άνθρωπος δυστυχώς για μας έχει ικανότητες που δεν είχαν οι άνθρωποι του Μπους.

  5. kanis avatar
    kanis 07/02/2009 15:50:44

    Ιndeed!

  6. tony avatar
    tony 07/02/2009 16:33:13

    Η αποστολή στρατιωτών στο Αφγανιστάν ειναι μονόδρομος εάν θέλουμε να πάρουμε δανεικά για να λειτουργήσουμε τό κράτος.ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ στρατιώτες που θα θυσιαστούν στην Ασια,για να πάρουμε τά δανεικά να πληρώθουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
    Εύγε στους λαμπρούς νέους που θα θυσιαστούν για την ευημερία των υπόλοιπων.
    Στους υπέρ πατρίδος και δανεικών πεσόντες.
    ΗΡΩΕΣ που θα θυσιάσουν την ζωή τους για να πάρουν άλλοι τον μισθό τους.Άξιοι οι υπέρ μασας άλλων πεσόντες.Ας οργανώσουμε ένα σώμα εθελοντών και όποιος έχει γιο σε ηλικία στράτευσης παρακαλώ ας τον προσφέρει πρώτος.Υπέρ του χρέους της πατρίδος.
    Ιερός σκοπός.
    Επίσης εαν κάποιος διαθέτει κόρη μεταξύ 18-22 ετών ας την δηλώσει στη νέα κυβέρνηση και αυτή κάπου θα την αξιοποιήσει για το θέμα του χρέους.
    Θυμάστε που κοροϊδεύατε τους Ρώσους όταν πούλησαν τις κόρες τους.
    Τώρα που ήρθε η ώρα νά πουλήσετε τους γιους σας?
    Τώρα το ερώτημα είναι?
    Τό γιό για σφαχτάρι?
    η την κόρη στο μπουρδέλο?
    Και η επιλογή είναι μπροστά μας.

  7. Le canard avatar
    Le canard 07/02/2009 17:28:34

    Προς το παρόν η ελληική δύναμη μετακινήθηκε από την Καμπούλ, σε άλλη πιο επικίνδυνη περιοχή, την Χεράτ, ενώ το υπουργείο Αμύνης επιμένει ότι το μόνο επιπλέον που στέλνει είναι μια μονάδα του υγειονομικού.

  8. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 07/02/2009 17:46:21

    Και ο μέγας Αλέξανδρος είχε πάει στο Αφγανιστάν, γιατί να μην πάνε και σήμερα Στρατιώτες;

  9. οκτώ avatar
    οκτώ 07/02/2009 17:57:52

    @9
    Και οι Μίνωες κάποτε, σαν τρομεροί θαλασσοπόροι εικάζεται ότι είχαν φτάσει μέχρι την Αμερική. Λες να οργανώσουμε καμία απόβαση στο Μαϊάμι ;

  10. tony avatar
    tony 07/02/2009 17:58:33

    Δεν τα βάζω με κανέναν ανώνυμε.Άπλα φοβάμαι φοβάμαι πολύ, δεν κατηγορώ κανέναν,δεν θυμώνω, φοβάμαι, ξέρω καταλαβαίνω.Μας πούλησαν για κρέας.Είναι απλό πολύ απλό.

  11. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 07/02/2009 18:08:18

    11@ κατά τη γνώμη μου, το ζήτημα σήμερα είναι να αλλάξουμε το δόγμα!

  12. osaperas avatar
    osaperas 07/02/2009 18:11:20

    Tony,
    Επιλογή μας είναι να μας πουλήσουν για κρέας.

    Όταν για χρόνια έχουμε εμείς οι ίδιοι "πηδήξει" την χώρα μας με αποτέλεσμα να έχουμε φτάσει τώρα σε τραγικό αδιέξοδο σε όλους τους τομείς, δεν υπάρχει άλλη λύση.

    Ή υπάρχει και δεν την βλέπω.

    Τώρα πλέον ή θα εκιβαστούμε ή θα διαλυθούμε. Αυτό βέβαια το ξέραμε εδώ και χρόνια, είν αι θέμα κοινής λογικής αλλά όλοι τρέχαμε με τα μαιχαιροπήρουνα στα χέρια μας για το μεγάλο φαγοπότι της άμοιρης πατρίδας

  13. οκτώ avatar
    οκτώ 07/02/2009 18:11:39

    @13
    Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο δόγμα Τρούμαν ;

  14. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 07/02/2009 18:21:19

    15@ Το Δόγμα Τρούμαν «έβαλε τέλoς» στην εποχή των φιλικών σχέσεων ΗΠΑ – ΕΣΣΔ, σήμερα φαίνεται να συμβαίνει το αντίθετο!

    Όπως όμως δείχνουν τα πράγματα, οι πραγματικοί κίνδυνοι είναι αλλού!

  15. serdal avatar
    serdal 07/02/2009 19:03:28

    το ερωτημα ειναι ποτε θα ρωτησουμε τι ζητησαμε ημεις απο τους χολμπρουκους.

  16. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 07/02/2009 19:14:14

    @ 1

    Μέ τον ήλιο τον Πράσινο βέβαια!
    Έτσι και αλλοιώς η Αποστολή Ελλήνων στο Αφγανιστάν ήταν επιλογή του εκσυγχρονιστή πιοτικού και γερμανοτραφή ηγέτη μας!


    Ερώτηση κρίσεως:

    Τί ζήτησε η Ντόρα από τον Χόλμπρουκ?

  17. chef avatar
    chef 07/02/2009 19:29:09

    Τη συνταγή της Μαρίκας για τα ντολμαδάκια...
    Τα Σέρβικα του έπεσαν βαριά και τα ρευόταν όλη νύχτα.

  18. tony avatar
    tony 07/02/2009 19:34:52

    Τί ζήτησε η Ντόρα από τον Χόλμπρουκ?
    -Δανεικά.

  19. kanis avatar
    kanis 07/02/2009 19:53:13

    Να την κάνει βασίλισσα!

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/02/2009 20:05:54

    Ωρα να εχουμε και νεκρανασταση Ωλμπραιτ!

    Φυγαμε ολοι στα Καρπαθια....

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/02/2009 20:55:43

    Ιδεες θέλουν οι Αμερικανοι΄.
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=254200

  22. Ευέλικτος Διπλωμάτης avatar
    Ευέλικτος Διπλωμάτης 07/02/2009 21:39:49

    Τουλάχιστο, Κωνσταντίνος και Θεοδώρα, με τον George ΙQ-κατσικιού Bush και την οικογένειά του, είχαν οικειότητα (ιδεολογική και οικογενειακή).
    Αυτοί οι βάρβαροι ήταν μια κάποια λύσις.
    Υπάρχει όμως άλλη λύση, για τη νέα κατάσταση:
    Τώρα, που θα μάλλον θα μπούνε ξανά και οι Ρώσοι στο Αφγανιστάν (ως συνεταίροι των ΗΠΑ), η λύση είναι, αντί στρατιώτες, εμείς να στείλουμε εκεί το Μπόμπολα και τον Κοπελούζο να κάνουν αγωγούς και διαπλοκή, μπάς και στερεωθεί η κυβέρνησή που έχουν στήσει.

  23. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2009 23:18:05

    Σαν το total recall μοιάζει!!

  24. kanis avatar
    kanis 08/02/2009 02:32:28

    Na στείλουνε τα απολυμένα golden boys εκεί. Τι φταίνε τα δικά μας παλληκάρια των 400Ε !!!
    Κύριοι Μητσοτακοσημίτηδες ότι σπείρατε , θερίστε....!

  25. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:02:18

    Meta tin simfonia tou Dekembriou Primakov-Kissinger tha doun polla ta matakia mas ,perimenete avto ine mono i arhi ...

  26. KaryID avatar
    KaryID 08/02/2009 12:09:27

    βαψομαλλιάς

  27. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 08/02/2009 12:36:14

    @ 25
    Τελικά, φίλοι δεξιοί, το ΠΑΣΟΚ σας φταίει ή ο δικός σας Μητσοτάκης και η οικογένειά του;
    Έτσι εξηγείται που είστε χαλασοσπίτηδες και χαλασοχώρηδες!