#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2010 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ελκύει τις γυναίκες;



Πριν από κάποιες μέρες, σε ένα πόστ του Αντινιούζ, που μιλούσε για τις μπηχτές του Κιθ Ρίτσαρντς για τον Μικ Τζάγγερ, μέσα από τα σχόλια που ακολούθησαν ξαναβγήκε στην επιφάνεια, από κάποιες κυρίες συν-σχολιάστριες, ένα μείζον θέμα που με είχε απασχολήσει  πολύ στο παρελθόν. Το θέμα έχει να κάνει με την μόνιμη επωδό των γυναικών πως αυτό που τις  ενδιαφέρει στον άνδρα είναι τα αισθήματα, η καλή καρδιά, κλπ. και πάντως όχι τα λεφτά ή η διασημότητα! Τι μας λέτε καλέ;

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, εξηγήστε μου πως γίνεται και ο «αρβυλομούρης» Λεπά έχει τόση μεγάλη επιτυχία στις γυναίκες, την ίδια ώρα που ο φίλος μου ο Μήτσος, που είναι και τεκνό, δεν μπορεί να σταυρώσει ούτε θηλυκή γάτα; Μήπως επειδή είναι ένας απλός υπαλληλάκος των 700Ε; Πείτε μου αν θέλετε, πως γίνεται και εκείνος ο μεγαλοδικηγόρος κέρδισε το προσωνύμιο του μοντελοπνίχτη; Λόγω της καλής του καρδιάς;

Ας μη ξεγελιόμαστε. Ο άνθρωπος ήταν και είναι βιολογικό ον. Και η βιολογία (μαζί με την εξέλιξη) εξηγούν πάρα πολλά, ακόμη και σύγχρονα κοινωνικά φαινόμενα. Καλώς ή κακώς, η φύση προβλέπει έτσι ώστε οι γυναίκες να ελκύονται από το δυνατότερο αρσενικό, προκειμένου να μεγαλώσουν με ασφάλεια τα παιδιά που θα προκύψουν από τη σχέση. Επίσης, η εξέλιξη, που θέλει τους ισχυρότερους να επιβιώνουν, «αναγκάζει» το θηλυκό να ζευγαρώνει με το ισχυρότερο αρσενικό, έτσι ώστε να περάσουν τα γονίδια του στον απόγονο, και με τον καιρό να ισχυροποιηθεί το είδος. Το βλέπουμε άλλωστε και στα ζώα, που λειτουργούν σε αγέλες. Ο ισχυρότερος λύκος, σκύλος, λιοντάρι, κλπ. τρώει και ζευγαρώνει, και οι ασθενέστεροι απέχουν, ή περιμένουν στη σειρά. Έτσι ορίζει η φύση. Τι να κάνουμε;



Παρά την επέλαση του πολιτισμού, αυτός είναι τεχνητός, και κατά βάθος η φύση είναι αυτή που ορίζει τα πάντα. Να μη ξεχνάμε πως ο άνθρωπος υπάρχει ως είδος  περίπου 1 εκατομμύριο χρόνια, ενώ ο πολιτισμός μας είναι υπόθεση 7-10.000 χιλιάδων ετών. Έτσι λοιπόν, αν έρθουμε στην εποχή μας, ο ισχυρότερος δεν είναι αυτός με τα πολλά τα μούσκουλα, ή το μεγαλύτερο σπαθί. Ισχυρότερος σήμερα θεωρείται αυτός που έχει τα περισσότερα χρήματα. Απλά και ωραία. Και για αυτό βλέπουμε 70ρηδες ραμολιμέντα να περιστοιχίζονται από «μανεκέν». Για αυτό οι σεϊχηδες με τα πετροδόλαρα, που εμφανισιακά είναι σαν το σκύλο που χάσαμε, διαθέτουν στάβλο μανουλιών και χαρέμια ολόκληρα από μοντέλες, ενώ τα τεκνά σωματοφύλακες τους δεν μπορούν σταυρώσουν γκόμενα. Και άλλα χίλια παρόμοια παραδείγματα.

Ο ζεν πρεμιέ (και σκεπτόμενος) Ρίτσαρντ Γκιρ το είχε θέσει κάποτε πολύ καλά. Μόλις είχε πρωτογίνει διάσημος με τη ταινία American Gigolo, και σε συνέντευξή του στο περιοδικό Rolling Stone, ρωτήθηκε πως αισθάνεται που είναι το νέο παγκόσμιο σύμβολο του σεξ; Και τι απάντησε; «Έχω πλέον δεκάδες ερωτικές προτάσεις κάθε μέρα, όμως δεν τις παίρνω στα σοβαρά, ούτε αλλάζω τα πιστεύω μου, διότι ακόμη θυμάμαι πως πέρσι τέτοιο καιρό δεν μπορούσα να σταυρώσω γκόμενα… Άλλαξα εμφανισιακά από πέρσι; Μάλλον όχι. Άρα κάτι άλλο συμβαίνει».

Τι συμβαίνει; Η δημοσιότητα. Αυτή που κάνει έναν άγνωστο κάγκουρα, να εμφανίζεται στο Big Brother ή στο Pop Idol, η σε κάποια άλλη τέτοιου είδους κρεατομηχανή, και ενώ δεν τον γνώριζε ούτε η μάνα του, να αποκτά μέχρι και φαν κλάμπ κοριτσιών σαν τα κρύα τα νερά, που σφάζονται για ένα του νεύμα. Δημοσιότητα και χρήματα. Αυτά είναι τα σύγχρονα ελιξήρια που ελκύουν το σύγχρονο θηλυκό, και όποια δεν το παραδέχεται, εθελοτυφλεί. Στη πραγματική ζωή ο  πλούσιος Ανέστης Βλάχος ή ο οποιοσδήποτε  ζάπλουτος φιρφιρίκος θα κερδίσει το κορίτσι, και όχι ο φτωχός πλην τίμιος Ξανθόπουλος. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι όσο υπάρχουμε στο πλανήτη.

Και μιας και το θυμήθηκα. Πριν από πολλά χρόνια, προ εποχής ιντερνέτ, στην Αμερική κυκλοφορούσε το καθαρά γυναικείο περιοδικό Cosmopolitan, με τεράστιο αριθμό γυναικών αναγνωστριών. Το μηνιαίο αυτό περιοδικό είχε και μια στήλη τότε, Bachelor of the Month, στην οποία δημοσίευε τη φωτογραφία κάποιου άσημου μαζί με  τα βασικά του χαρακτηριστικά. Κάθε μήνα το περιοδικό δέχονταν 40-50.000 αιτήσεις και φωτογραφίες Αμερικανών (και μη) για να μπει η δική τους φωτογραφία στη στήλη; Γιατί; Διότι όπως διάβασα κάποτε, αν έμπαινε η φωτογραφία σου σε περιοδικό με τιράζ 10 εκατομμύρια αντίτυπα το μήνα, και ο Κουασιμόδος με IQ σκίουρου να ήσουν, αυτομάτως γινόσουν γνωστός σε μια ευρύτατη γκάμα και δεχόσουν μέσο όρο 10-40.000 προτάσεις για γάμο ή απλά για έρωτα. Λαχείο κανονικό.

Έτσι είναι. Η δημοσιότητα, η αναγνωρισιμότητα, η Λαμποργκίνι, τα λεφτά… αυτά είναι που ελκύουν το θηλυκό. Διατί να το κρύψομεν άλλωστε; Εξάλλου, πόσοι μα πόσοι λεβέντες, δυο μέτρα παλικάρια, λιώνουν στις λαϊκές και στα μπετά και είναι μόνοι τους τα βράδια; Την ίδια ώρα που ο τελευταίος κουνιστός, ή ο μισή μερίδα γόνος εφοπλιστού, τρελαίνεται στο κεχρί; Για όλα φταίει το μπακαγιόκο. Μη τρελαθούμε κιόλας.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 24/10/2010 17:34:35

    ...τις γυναικες τις ελκύει το Γάπ γιατί είναι πολύ γυμνασμένο.

  2. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 17:44:40

    Ευθυμη,
    Δεν μπορω να σου απαντησω ειλικρινα,γιατι εχω το μαχαιρι,του Φακτωρα,πανω απο το κεφαλι μου,αλλα δεν θα το ελεγα,οτι ειναι ελκυστικος στις γυναικες,ο ΓΑΠ,πουθενα αλλου να ψαξεις.

  3. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 17:47:36

    @ Αττρακτορα,
    αυτα τα γυναικεια χαρακτηριστικα που περιγραφεις ανταποκρινονται στην σκυλα μου,την βλεπω,μολις δει γκαμπριο,τιναζει τριχωμα στρωνει αυτια,και παιρνει λαγνο βλεμμα,προτιμα τα κοκκινα καμπριο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kiki 24/10/2010 17:50:13

      Η ισχύουσα άποψη είναι πως μάλλον δεν θα πρέπει να ξεχωρίζει τα χρώματα ως σκύλος...

  4. Κ.Σκ. avatar
    Κ.Σκ. 24/10/2010 17:49:41

    Προσφάτως μία κυρία ωραιοτάτη καί ή οποία διέθετε όλα εκείνα τά προσόντα τά οποία δέν αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο, διεμαρτύρετο υποστηρίζοντας μετ' επιτάσεως ότι, "χάθηκαν σήμερα οί άνδρες". Δέν είναι βεβαίως ή μοναδική φορά πού εκφράζεται δημοσίως ή άποψις αυτή, μέ τά κρούσματα παρομοίων περιστατικών νά είναι πλέον αλλεπάλληλα.
    Δυστυχώς επιμένοντας σέ αυτήν τήν ασαφή άποψη δέν κατέστη δυνατόν νά γίνει αντιληπτό εάν ή ανεξήγητη αυτή αναφορά συμπεριλαμβάνει τό σύνολον τού ανδρικού πληθυσμού ή εστιάζεται μόνον σέ μία κατηγορία ανδρών. Εάν όμως εξακολουθήσει νά μή διευκρινίζει τί επ' ακριβώς εννοεί, υπάρχει ό σοβαρός κίνδυνος νά βγούν λάθος συμπεράσματα καί επί παραδείγματι νά θεωρηθεί ότι κυκλοφορεί μήν κοιτάζοντας γύρω της, αδυνατώντας έτσι νά τούς δεί. Οί οποιεσδήποτε όμως εκδοχές τού είδους αυτού οί οποίες πιθανόν νά υιοθετηθούν από ορισμένους, θά πρέπει άμεσα νά απορριφθούν εάν θέλουμε νά είμαστε σοβαροί καί γιατί τό πρόβλημα πού προέκυψε είναι έξ ίσου σοβαρό.
    Άς γίνει λοιπόν μία προσπάθεια νά προσεγγίσουμε τήν σκέψη της προκειμένου νά ερμηνευθεί ό γρίφος αυτός. Κατ'αρχάς ή άποψις αυτή δέν είναι δυνατόν νά ανταποκρίνεται στήν πραγματικότητα διότι ένας τέτοιος ισχυρισμός είναι παντελώς ανυπόστατος καί γι'αυτό άς μήν παίρνει κανείς τά λόγια αυτά τοίς μετρητοίς. Μήπως όμως θέλει νά πεί ότι οί σημερινοί άνδρες δέν επιδεικνύουν τήν δέουσα προσοχή καί τόν απαιτούμενο σεβασμό όπως κατά τό παρελθόν; Εάν πράγματι είναι έτσι, τότε ή αγανάκτησίς της είναι κάτι περισσότερο από δικαιολογημένη καί κανείς δέ θά διαφωνήσει επ'αυτού.
    Ή σοβαρότερη όμως εκδοχή καί επικρατεστέρα, είναι ότι επικεντρώνει τό ενδιαφέρον της καί είναι προσηλωμένη αποκλειστικώς καί μόνον σέ μία μερίδα ανδρών, ή οποία απαρτίζεται από γνωστούς, πλουσίους καί επωνύμους, δηλαδή ένα ελάχιστο ποσοστό επί τού ανδρικού πληθυσμού, μέ συνέπεια νά είναι αδύνατον νά εντοπίσει κάποιον έξ αυτών, όταν μάλιστα επικρατεί ένας εξοντωτικός ανταγωνισμός μεταξύ τών χιλιάδων πού συνωθούνται γύρω τους.
    Μετά από τήν άποψη τής κυρίας περί ανδρών, άς κρυφακούσουμε καί κάποιες από τίς ανδρικές απόψεις πού τίς εκφράζουν μόνον στίς μεταξύ των συζητήσεις.
    Ποιός άνδρας δέν έχει ακούσει κάποτε τήν φράση, "πού νά τήν κυκλοφορήσεις;" εννοώντας όχι τά εμφανισιακά χαρίσματα τά οποία μπορεί νά είναι άριστα, αλλά τόν ελλοχεύοντα κίνδυνο κάποια συγκεκριμένη κυρία μήν έχοντας αρκετή παιδεία μορφωτική καί κοινωνική, ενδέχεται νά μειώνει τόν άνδρα πού συνοδεύει μέ τούς τρόπους της καί τό λεξιλόγιό της, μέ αποτέλεσμα νά είναι καί μόνον έκ τού λόγου αυτού απορριπτέα. Τί πιό σύνηθες;
    Άλλη περίπτωσις έξ ίσου σημαντική είναι νά διαγνώσει ό άνδρας έναν επαγγελματισμό στήν συμπεριφορά της, όταν δηλαδή τά ενδιαφέροντά της περιστρέφονται γύρω από τά εργασιακά του, τά οικονομικά του, τά περιουσιακά του, κτλ καί μάλιστα αμέσως μετά τήν πρώτη τους γνωριμία.
    Σάν συμπέρασμα καταλήγουμε καί μέ ανακούφιση βγαίνει ή διαπίστωσις ότι δέν χάθηκαν τελικώς οί άνδρες καί συνεπώς μπορούν από τήν πλευρά τους νά εφησυχάζουν.
    Όχι μόνον δέν χάθηκαν, αλλά απεναντίας υπάρχει υπερπληθώρα ανδρών, σέ σημείο πού μόνον οί εισαγωγές νά είναι είς θέσην νά "επανδρώσουν" μέρος μόνον από τά κενά πού παρατηρούνται τά τελευταία χρόνια, προκειμένου βεβαίως νά καλυφθούν οί ανάγκες τής ελλείψεως γυναικών πού αναμφίβολα υπάρχουν.
    Κατά συνέπειαν, οί άνδρες είναι εκείνοι πού θά έπρεπε νά προβάλουν αυτό τό ερώτημα – διαπίστωση, “χάθηκαν σήμερα οί γυναίκες” καί αυτή τους ή απορία θά ήταν πραγματική καί όχι πλασματική.

  5. donaE avatar
    donaE 24/10/2010 17:54:36

    Strange,στο ξαναλεω:Μερικες γυναικες μπορει να κυνηγανε τους πλουσιους για την σιγουρια,αλλα παραλληλα εχουν το μυαλο τους σε κανενα παιδαρα η σε καποιον να τις χαιδευει.Οποτε εξαρταται τι θελει ο αντρας ο Big Speneder (που δεν ειναι τετοιοι οι πλουσιοι καθολου τελικα).θελει να πληρωνει για κερατο ή να το εχει τζαμπα; Ιδου το φιλοσοφικο ερωτημα που πρεπει να απαντησει.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ donaE 24/10/2010 22:34:53

      ...εξηγήστε μου πως γίνεται και ο «αρβυλομούρης» Λεπά έχει τόση μεγάλη επιτυχία στις γυναίκες, την ίδια ώρα που ο φίλος μου ο Μήτσος, που είναι και τεκνό, δεν μπορεί να σταυρώσει ούτε θηλυκή γάτα; Μήπως επειδή είναι ένας απλός υπαλληλάκος των 700Ε;...

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 24/10/2010 22:42:50

        μα καλα βρε ατρακτορα...δηλ ελεος....απορω με το επιπεδο...να θεωρουμε τωρα δηλ οτι σοβαρες γυναικες θαχουν προτυπο το ΛΕΠΑ....και θα πεφτουν και στα ποδια του.....σας παρακαλω ελεοςςςς!!

      • donaE avatar
        donaE @ Strange Attractor 24/10/2010 22:54:06

        Δεν ΛΕΓΕΤΑΙ επιτυχια αυτο που εχει ο Λεπα,το ξαναλεω.Αλλιως λεγεται.Κοροιδια,εμπορικη συναλλαγη πες το οπως θες.Ποιος μπορει να ευχαριστιεται με κατι τετοιο οπως λεει και η Λορεττα.Εκτος αν εχει θεμα με το να πληρωνει και να επιβεβαιωνεται οτι εβγαλε λεφτα.Αλλα αυτο ειναι αλλου ειδους νευρωση.
        Ρωτησα μια φιλη μου,πως αντεχει τις προσβολες (τραβανε πολλα),την προσποιηση και μου ειπε "γιατι το ΑΛΛΟ που κερδιζω ειναι πιο δυνατο".Καταλαβαινεις αρρωστια;

        Α!Πολλοι με 700 ευρω περνανε καλα πες του Μητσου, λιγη χαλαρη διαθεση χρειαζεται.

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 24/10/2010 23:11:46

        Γλιτσα

        απαραδεκτο να χαρακτηριζεις τις γυναικες ετσι....αν εχεις αυτου του ειδους προσωπικα βιωματα....τοτε αν κοιτας τις επιλογες σου ...συνηθως σε αυτες κανουμε λαθος...και εισπρατουμε και τα αναλογα...

        εσυ μητερα δεν εχεις?? γυναικα δεν σε γεννησε??

        ειλικρινα απορω...

      • lampros avatar
        lampros @ Strange Attractor 24/10/2010 23:49:58

        Εχώ γιατί έχω πολλούς φίλους των 700€ που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το άλλο φύλλο;

        Μήπως ο Μήτσος απλά "δεν το κατέχει" το άθλημα;

        Τι να σου κάνει η εμφάνιση "τεκνό" (αν δεχτούμε ότι είναι), αν δεν μπορεί να κάνει παιχνίδι;

  6. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 17:58:59

    @ Αττρακτωρα,
    το πρασινο δεν καλοβλεπουν,γιαυτο και δεν την βλεπω για πασοκα.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 24/10/2010 17:59:46

    Strange

    Agreed 100%.

    Μεταξύ μας...ο μεγαλύτερος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ φόβος του άντρα είναι να μην του πει ψέμματα η "γυναίκα" (aka "αναπαραγωγή) ενώ ο μεγαλύτερος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ φόβος της γυναίκας είναι να μην της κάνει κακό (aka να μην την σκοτώσει) ο "άντρας".

    Γονιδιακά αποτυπωμένα αμφότερα.

    Ο άντρας αναζητά το ζευγάρωμα ενώ η γυναίκα την ασφάλεια...whatever that means.

    Εισαγωγικά φυσικά γιατί το θέμα θα σηκώσει πάνω από 150 σχόλια και πρέπει να πάω να δω και το ματς τώρα οπότε see you later.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/10/2010 18:02:17

    Ο άνδρας λέει το σ`αγαπώ για να γ....ει, η γυναίκα γ....αι για να ακούσει το σ`αγαπώ.

  9. donaE avatar
    donaE 24/10/2010 18:23:37

    Και μιας και θιγεται τα χρηματικα προσοντα.Ξεχασατε το αιωνιο θεμα της προικας των γυναικων; Αρα ο πλουτος δημιουργει καποιες συμπεριφορες -οχι συναισθηματα-και αφορα ανδρες και γυναικες.

  10. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 24/10/2010 19:04:52

    Οτι και να μας λετε οι γυναίκες είναι οι καλίτεροι φίλοι του ανθρώπου.

  11. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 24/10/2010 20:08:12

    Το σχόλιο σου είναι άκρως προσβλητικό και πρωτίστως για την μητέρα σου. Θέλω να πιστεύω ότι αν το συνειδητοποιούσες αυτό δεν θα το έκανες.
    Οι γυναίκες από απαρχής του κόσμου δαιμονοποιούνται και κακοποιούνται. Αυτό έχει περάσει τόσο στο DNA τους γι αυτό είναι και μέγιστες μαζοχίστριες!
    Η γυναίκα λόγω ψυχοσύνθεσης θέλει ηρεμία και ασφάλεια.
    Το χρήμα δεν είναι αυτοσκοπός. Τα διαζύγια μεταξύ διασήμων το αποδεικνύουν αυτό.Πόσες δεν αφήσαν τους πλουσίους συζύγους τους και πήγαν με λιγότερο εύπορους;;;
    Λίγο σεβασμός δεν βλαπτει στους συνανθρώπους μας είτε είναι άντρες είτε γυναίκες

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ MatrixRevolutionEra 24/10/2010 20:19:05

      Tα διαζύγια μεταξύ επωνύμων αποδεικνύουν την τελευταία φράση του Πατσίνο στον "Δικηγόρο του διαβόλου"...

      Vanity is my favourite sin.

      Το χρήμα αντιμετωπίζεται ως αυτοσκοπός μανιωδώς από την τιβι και το σύγχρονο life style.
      Τα τελευταία χρόνια η κοινωνική μηχανική (social engineering) του matrix περνάει παντοιοτρόπως και μέσα από εμπορικές σειρές όπως το Sex & the City όπου όχι μόνο το σεξ απογυμνώνεται εντελώς ως πράξη αλλά περνάνε έναν καθαρά αντρικό τρόπο "ζευγαρώματος" στις γυναίκες ως επιθυμητό lifestyle.

      Γυναίκες που ΚΥΝΗΓΑΝΕ το σεξ και δεν παίζουν απλά τον παθητικό ρόλο και επιπλέον κυνηγάνε την καριέρα και την μονογονεϊκή οικογένεια.


      Και φυσικά οτιδήποτε προκειμένου να τρωθεί ο πυρήνας της κοινωνίας που είναι η οικογένεια και πυρήνας αυτής η Γυναίκα.

      Αφύσικα πράγματα που στην πραγματικότητα ουδεμία σχέση έχουν με το τι πραγματικά επιθυμεί μια γυναίκα στην ζωή της και τι ψάχνει ένας αρσενικός σε μια γυναίκα κατασταλαγμένη.

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 24/10/2010 21:55:39

        φιλε τσιλι....

        Σαφως και υπαρχουν γυναικες που λενε "δεν υπαρχουν αντρες"και δεν αναφερονται απαραιτητα στην μεγαλη οικονομικη τους επιφανεια οσο στο γεγονος οτι ....δεν υπαρχουν ανδρες που να εχουν φιλοδοξιες και κοινώς ειναι μερικώς ευνουχισμενοι...τι να κανει μια γυναικα που εχει προσωπικοτητα ειναι δυναμικη με εναν ανδρα που δεν εχει φιλοδοξιες..στοχους και διαθεση να τους μοιραστει με το ετερον ημιση?διοτι οπως και να το κανουμε σημερα καλως η κακως η κοινωνια εχει γαλουχήσει τους νεολαίους μας να ειναι παρτακιδες....μοναχικοι και πολυ προβελψιμοι.!!!

        δηλ πως ενας αντρας ανέχεται να κουβαλαει διπλα του ενα θυληκο που ξερει οτι τον...γουσταρει για την....πορσε του..!! αυτο τι λεει γιαυτον???

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/10/2010 22:15:37

        loretta

        Με μπέρδεψες μωρέ.
        Ποιο ακριβώς είναι το ζητούμενο;;
        Πως ορίζεται η "δυναμική" γυναίκα;;

        Έχω μεγάλες ενστάσεις για αυτό που θεωρείται πρότυπο δυναμικής γυναίκας.

        Από την άλλη ο καθένας είναι υπόλογος για τις επιλογές του.
        Αν ένας άντρας κρίνει μια γυναίκα ως υπερβολικά δυναμική γι αυτόν (άρα και "ευνουχιστική" όπως σας αρέσει να λέτε) τότε δεν ωφελεί να γκρινιάζει.

        Either rise to the occasion or run away boy...!

        Είναι απλό.

        Τώρα για τους νεολαίους που λες...δεν με πολυνοιάζει κιόλας.
        Δεν έχουν ιδέα από έρωτα και σωματική επαφή.
        Έχουν αφαιρέσει ΕΝΤΕΛΩΣ το παιχνίδι και το φλερτ ακόμα κι από το περιστασιακό σεξ και είναι για τα καλά μέσα στα δίχτυα του matrix.

        Αλλά αυτά όλα ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ και κάποτε ξεπερνώνται.

        Όπως όλοι μας έτσι και η νέα γενιά θα πληρώσει τις μλκς της.

        Υ.Γ.

        Έχω καλύτερη ερώτηση για σένα loretta μου.
        Πως ένας άντρας δέχεται να είναι με μια γυναίκα που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι δεν θα γίνει "δικιά του" ποτέ;
        Πως κοιμάται δίπλα σε γυναίκα που η καρδιά της είναι αλλού;;

        Πως στο διάολο αυτός ο άντρας λέγεται αρσενικός όταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ στα μάτια της την Αναγνώριση και την Υποδοχή;;

        ...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 24/10/2010 22:22:04

        Τσίλι, εύστοχη η τελευταία σου ερώτηση: "Πως ένας άντρας δέχεται να είναι με μια γυναίκα που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι δεν θα γίνει “δικιά του” ποτέ;
        Πως κοιμάται δίπλα σε γυναίκα που η καρδιά της είναι αλλού;; Πως στο διάολο αυτός ο άντρας λέγεται αρσενικός όταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ στα μάτια της την Αναγνώριση και την Υποδοχή;;"

        αλλά εξίσου εύστοχη και η απάντηση στο ίδιο ερώτημα που μού έδωσε κάποιος κάποτε: "Προτιμώ να ζω σε νοικιασμένη βίλλα με όλα τα κομφόρ, παρά σε ιδιόκτητη υπόγα των 25 τετρ. μέτρων".

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/10/2010 22:33:39

        Strange

        Ο Αρσενικός είναι "ego".
        Ο αρσενικός που προτιμάει να "νοικιάζει" ή έχει το "ego" ενός κοτόπουλου ή η ψυχή του είναι αδύναμη και σκόρπια.

        No offence to your friend.

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 24/10/2010 22:40:23

        τσιλι....

        Απο μονος σου εδωσες απαντηση στο ερωτημα σου...

        Πως στο διάολο αυτός ο άντρας λέγεται αρσενικός όταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ στα μάτια της την Αναγνώριση και την αποδοχή;;

        χωρις αυτες τις προυποθεσεις αποδοχης αναγνωρισης εκτιμησης και θαυμασμου.....απορω γιατι την εχει διπλα του.

        απαρνιέται την φυση του....οταν τον κανει αυτο...ευνουχιζεται απο μονος του.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tsilivithras 24/10/2010 22:45:15

        Σαν πολλά δεν ξέρεις ρε Τσιλι για την ηλικία σου?

        Εκνευριστικά πολλά και εκνευριστικά καλά!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/10/2010 22:47:38

        loretta

        lol...η ερώτηση δεν απευθυνόταν σε μένα αλλά σε σένα (έστω και ρητορικά).

        Εγώ τις απαντήσεις τις έχω (τουλάχιστον αυτές που με ενδιαφέρουν).

        Αυτό που θέλω να πω κατά βάθος είναι ότι ο αντρικός και ο γυναικείος ρόλος είναι λίγο-πολύ δεδομένοι και ελάχιστα αλλάζουν (προσαρμόζονται) ανάλογα με τις περιστάσεις.
        Ομοίως, και υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες σε άντρες και γυναίκες και ευθύνη του καθενός είναι αντί να γκρινιάζει να βρει αυτόν-ην με τον οποίο ταιριάζει.

        Α ναι...απωθημένα γονιών γεννούν αδύναμους χαρακτήρες.
        Αδύναμοι χαρακτήρες παίρνουν λάθος αποφάσεις.
        Λάθος αποφάσεις στιγματίζουν ψυχές και ο κύκλος απωθημένου συνεχίζεται.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/10/2010 22:50:37

        (Α)θανάσης

        χαχαχα...όχι μωρέ...απλά είναι Κυριακή βράδυ, ο ΠΑΟΚ νίκησε και είμαι ευδιάθετος, είστε καλή παρέα και μου αρέσει η ανάλαφρη κουβέντα για πράγματα σημαντικά.

        Κι ας επαναλαμβανόμαστε καμμιά φορά.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ MatrixRevolutionEra 25/10/2010 16:32:48

      @ tsilivithras says: 24/10/2010 at 22:47

      ...Εγώ τις απαντήσεις τις έχω (τουλάχιστον αυτές που με ενδιαφέρουν)....
      Έχεις και τις ερωτήσεις αλλά και τις απαντήσεις. Τότε όπως έλεγε και ο αεόμνηστος Ηλ. Πετρόπουλος δε μπορεί παρά να είσαι μόνο χριστιανός ή κομμουνιστής (pun intended).

      Άσχετο με το τωρινό νήμα αλλά συζητημένο, για τσιπουρουμπες τζαστ κολ μη...

  12. ISession avatar
    ISession 24/10/2010 20:17:13

    Απλοϊκό μεν, αλλά πολύ σωστό το άρθρο! Λέει την πικρή αλήθεια. Έτσι για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις.

  13. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 24/10/2010 20:26:09

    Strange, εγώ στην ανάρτηση σου "όταν τα είδωλα συκοφαντούνται" απήύθηνα σχεδόν το ίδιο ερώτημα μέσω Φρόϋντ:

    "Professor Moriarty says:
    20/10/2010 at 16:04

    donaE, ο Φρόϋντ δεν είπε “μετά από τόσα χρόνια ψυχανάλυση, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες”;;"

    Και πήρα την εξής απάντηση:

    "donaE says:
    20/10/2010 at 16:24

    Professor Moriarty,
    μια καλη κουβεντα-τι ομορφη εισαι σημερα ,ας πουμε.Επισης να κανεις τον δυστυχισμενο και ανημπορο.Αλανθαστο.Τα λεφτα προαιρετικα."

    Διάλεξε και πάρε.

    (ελπίζω η donaE να μην έχει αντίρρηση για την αναδημοσίευση της απάντησής της)

    • donaE avatar
      donaE @ Professor Moriarty 24/10/2010 21:40:10

      Ακου να δεις Professor Moriarty .Για την γυναικα ειναι δυσκολο να ζει μονη,πρακτικα.Ετσι αυτο τον φοβο σε πολλες περιπτωσεις τον χρησιμοποιουν απο το σπιτι για να τις προσανατολισουν στην ευρεση χρηματοδοτη που θα του λυσει τα προβληματα.Οπως καταλαβαινεις για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο πρεπει η γυναικα να μην εχει συναισθηματα και να ειναι επιπεδη.Ο φοβος τις ευνουχιζει απο κοριτσακια και για αυτο μετα βλεπεις τοσες ψυχρες και τρελλαμενες στα κομμωτηρια και στις μπουτικ.
      Ειναι θεμα του πατερα να τις απελευθερωσει σαν ατομα και να νοιωσουν καλα με την σεξουαλικοτητα τους.Να μην φοβουνται πρωτα.
      Υπαρχουν ομως και υγιεις περιπτωσεις και σας αγαπανε και υποφερουν πολυ απο την προδοσια,γιατι και εσεις την εκμεταλλευση την εχετε
      προχειρη.Τιποτα προσωπικο φυσικα.
      Τα προτυπα εξω ειναι φρικτα.Αντιφατικοτητα,αχγος,παλι φοβος...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ donaE 25/10/2010 00:38:50

        donaE, επειδή αναφέρεσαι σε "φόβο" και σε "ευνουχισμό", ένας ψυχαναλυτής πιθανώς θα σου έλεγε ότι ο "φόβος του ευνουχισμού" λειτουργεί στα αγόρια. Ενώ τα κορίτσια τον "ευνουχισμό" τον αντιλαμβάνονται ως έλλειψη. Αυτά περίπου λέει η θεωρία του Φρόϋντ. Επίσης, η γυναίκα μπορεί να "ευνουχίσει" πολλαπλώς τον άντρα, διότι πάντα ο άντρας έχει τον φόβο ότι δεν θα ανταποκριθεί σε αυτά που θέλει από αυτόν η γυναίκα, ή ότι θα εγκαταλειφθεί γιά κάποιον με περισσότερα προσόντα (λεφτά, ή ...μεγέθη όπως αυτά στα οποία αναφέρεται ο Ρίτσαρντ). Και επειδή η γυναίκα τα γνωρίζει όλα αυτά, και επειδή η γυναίκα έχει σε τελευταία ανάλυση μεγαλύτερο εύρος επιλογών, και επειδή ειδικά σε νεαρή ηλικία μπορεί να παίξει το παιχνίδι της πρόκλησης, μπορεί να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση έναντι των αντρών. Τουλάχιστον σε νεαρές ηλικίες. Από κεί και ύστερα, οι χυδαίες επιλογές έχουν και τις παράπλευρες απώλειες.

        Λες ότι η γυναίκα δεν μπορεί να μείνει μόνη, για πρακτικούς (;) λόγους. Δέχεσαι λοιπόν ότι χρειάζεται προστασία; Άρα σήμερα από ποιόν εξασφαλίζεται καλύτερη προστασία; Από αυτόν που έχει λεφτα (ή εξουσία). Αλλά σήμερα ειδικά χρήμα = μορφή εξουσίας. Επίσης είναι και θέμα κοινωνικό. Στην Σαουδαραβία είναι πρακτικά 100% αδύνατο για μία γυναίκα να μείνει μόνη. Στο Παρίσι πολύ πιό εύκολο και εξ άλλου εκεί πάρα πολλές γυναίκες μένουν μόνες, άλλο αν έχουν 10, 2, 1 ή κανέναν ερωτικούς συντρόφους. Πάντως δέχονται το μένω μόνη. Και οι άντρες αντίστοιχα.

        Αν θέλεις τη γνώμη μου εγώ δεν θα είμαι τόσο κυνικός να πώ ότι για οποιαδήποτε γυναίκα "για τα λεφτά τα κάνεις όλα". Όμως το τραγουδάκι του θρυλικού film noir ίσως είναι πιό κοντά στην αλήθεια (ή τουλάχιστον στην δική μου αλήθεια):

        "its still the same old story
        a fight for love and glory..."

        Όμως επειδή τα πάντα μπορούν να εκχυδαϊσθούν χωρίς όριο και αναστολές, το glory μπορεί να γίνει glamour, ή γκλαμουριά. Και μετά τον λόγο τον έχει ο Άκης Πάνου:

        Δεν είναι εύκολο ν' αλλάξεις
        έχει κι η λάσπη ηδονή
        και με την λάσπη πας να φτιάξεις
        αγάπη σαν αληθινή.

        Για μένα ο δρόμος είναι δρόμος
        στον εαυτό σου έτσι λες
        τι πάει να πει βρωμιά και τρόμος
        κατήφορος και προσβολές.

        Και δυστυχώς αυτό είναι πιό κοντά στην ξεφτίλα μας.

      • donaE avatar
        donaE @ donaE 25/10/2010 11:06:42

        Professor Moriarty
        Συμφωνουμε στην πραγματικοτητα.Αλλα ο ευνουχισμος ειναι ο ιδος για ολους.Στον δε Ακη Πανου συμφωνουμε 100%.

  14. tsilivithras avatar
    tsilivithras 24/10/2010 20:30:37

    Εγώ θα λεγα ότι οι Ελληνίδες σήμερα είναι αρχικά θύματα των μητέρων τους με τρελά απωθημένα γύρω από γρήγορη αποκατάσταση πάση θυσία.

    Είναι εξωφρενικά τραγικό το πόσες φορές έχω ακούσει νέες γυναίκες να παραδέχονται την ατάκα της μαμάς "καλύτερα με αυτόν που σε αγαπάει κι ας μην τον θες παρά με αυτόν που τον αγαπάς αλλά σε παιδεύει".

    Εξωφρενικά τραγικό...και φυσιολογικά επόμενο είναι το τεράστιο ποσοστό νέων διαζυγίων στις γυναίκες 28-35.
    Δυστυχώς εύκολα παντρεύονται και ακόμα πιο εύκολα χωρίζουν.
    Και όταν μια νέα γυναίκα στα 30+ χωρίσει (κι έχει και κανένα παιδάκι) έρχεται το "sex & the city" πρότυπο και κάνει κλικ στο μυαλό της και δεν πρόκειται ποτέ να ξαναψάξει για έναν άντρα σοβαρό για σύντροφο.

    Επιπλέον, υπάρχει και όλη αυτή η σύγχρονη μλκ της τιβι που προβάλει ακατάσχετα γυναίκες στα 40+ και στα 50+ σαν πρότυπα νεανικά (!!!) και ωθεί νέες γυναίκες να αντιγράφουν "μοντέλα" που δεν ανήκουν στην ηλικία τους.
    Σήμερα 20+ και 30+ μοιάζουν εκπληκτικά σε εμφάνιση, ομιλία, γούστα και γενικά κώδικα επικοινωνίας...φυσικά με την μεζούρα του 20+ και όλο αυτό το ροζ συννεφάκι της "γυναίκας-γκόμενας" που μπορεί να χει βγάλει πανεπιστήμιο αλλά μιλάει και γράφει γκρηκλις, θεωρεί τον Κανάκη ΤΟ αρσενικό πρότυπο και λέει συνέχεια "τα σπάει" και "δεν υπάρχει".

    Κοντολογίς γυναίκες σε ώριμη ηλικία για σύντροφο και οικογένεια συμπεριφέρονται και αναζητούν σύμφωνα με κώδικες 20χρονων χωρίς να αντιλαμβάνονται το γεγονός ότι ο χειρότερος εχθρός τους είναι το βιολογικό μειονέκτημα (πράγμα που δεν ισχύει για τους άντρες).

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ tsilivithras 24/10/2010 22:47:15

      Δεν θα διαφωνήσω εδώ. Απλά να τονίσουμε ότι μιλάμε για γενικεύσεις.
      Και ας πιάσουμε και το παλαιότερο πρότυπο. Η γυναίκα νοικοκυρά, που κάνει παιδιά, αφήνει τον εαυτό της να παρακμάσει και καταλήγει δορυφόρος του άνδρός και των παιδιών της ή μόνο των παιδιών της. Και όταν τα παιδιά φύγουν από το σπίτι συνειδητοποιεί ότι δεν ολοκλήρωσε ποτέ την προσωπικότητα της και μετά...αρχίζει η κλιμακτήριος...Να συμπληρώσω ότι γνωρίζω πολλές γυναίκες που δεν ανταποκρίνονται σε καμία από αυτές τις γενικεύσεις. Είναι ισορροπημένα ολοκληρωμένα και λογικά άτομα που προσφέρουν και στον εαυτό τους και στον περίγυρο τους.

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 24/10/2010 20:38:15

    Γενικά στην ζωή ισχύει το κάλλιο νέος,πλούσιος,όμορφος,έξυπνος και υγιής παρά γέρος,φτωχός,άσχημος,βλάκας και ασθενής.
    Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ακραίες συνθήκες υπάρχουν και οι ενδιάμεσες καταστάσεις που ισχύουν εξίσου για άνδρες και γυναίκες.
    Προφανώς λοιπόν αν κάποιος υστερεί σε πολλές από τις παραπάνω κατηγορίες, πρέπει να ξέρει να αναδείξει τα προτερήματα του και να κρύψει ή να βελτιώσει τα ελαττώματα του προκειμένου να κερδίσει την γυναίκα των ονείρων του.
    Φυσικά τα ίδια ισχύουν και από την πλευρά των γυναικών.
    Η σημερινή κοινωνία δίνει μεγάλο βάρος στην αγοραστική δύναμη, την υπερκατανάλωση και το "φαίνεσθαι" οπότε είναι φυσικό κάποια προτερήματα να βαραίνουν περισσότερο σε επίπεδο μέσων όρων ,από κάποια άλλα (πχ χρήμα έναντι ομορφιάς).
    Ο καθείς λοιπόν με τα όπλα του και την στρατηγική του.
    Μην απογοητεύεστε.Οι γυναίκες στον πλανήτη φτάνουν για όλους.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/10/2010 20:40:50

    Το role model Κορομηλά και Μενεγάκη έκανε τεράστια ζημιά στην Ελληνική οικογένεια.

    -και όλο αυτό το ροζ συννεφάκι της “γυναίκας-γκόμενας” που μπορεί να χει βγάλει πανεπιστήμιο αλλά μιλάει και γράφει γκρηκλις,-
    Πόσο δίκιο έχεις φίλε Τσίλι. (Βέβαια έτσι πως έγιναν τα ΑΕΙ, είναι σαν τα δημοτικά σχολεία του 1930, όσον αφορά στο μορφωτικό επίπεδο που σου δίνουν).

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 24/10/2010 21:06:10

      Strange πιο όμορφο πράγμα από την γυναίκα δεν υπάρχει.

      Ευτυχία για τον άντρα χωρίς γυναικεία παρουσία δεν νοείται.
      Είτε περιστασιακά είτε μόνιμα.

      Η γυναικεία φύση είναι η γλύκα, το νάζι, το χάδι, η μυρωδιά των μαλλιών, η γλυκιά κουβέντα που μπορεί να σε απαλύνει μέσα σε δευτερόλεπτα, η εμπιστοσύνη στα μάτια που σου λέει ότι σε αναγνωρίζει ως Άντρα, η υποδοχή και ο μισεμός, το παραπονάκι όταν ξεχνάς κάτι έστω και ασήμαντο, ο τρόπος με τον οποίο μπορεί να ΔΕΙ και να ανακαλύψει ομορφιά στο παραμικρό και ένας τρόπος σκέψης πολυεστιακός και πολυδιάστατος και τόσο εκπαιδευτικός για εμάς τους άντρες που είμαστε εργαλειακοί και target-oriented...

      Και όλα αυτά τα ρημάζουν χρόνια τώρα προβάλοντας γυναίκες να δείχνουν το βρακί τους και να χασκογελάνε δημοσία θέα και να αλλάζουν τους εραστές σαν να ναι άντρες που οδηγούνται από το κάτω κεφάλι χωρίς να σκέφτονται, χωρίς να αισθάνονται ψυχικό δέσιμο στην σωματική επαφή.

      Δεν θα το χωνέψω όσο ζω...παντρεμένς γυναίκες χαριεντίζονται βλακωδώς και δείχνουν ΤΟ Β-Ρ-Α-Κ-Ι ΤΟΥΣ στην οθόνη για να πάρουν καμμιά τηλεθέαση παραπάνω κι ας ακούνε τα παιδιά τους στο σχολείο "πω πω ρε φίλε τι μ**νάρα είναι η μάνα σου"...!!!

      Απίστευτα πράγματα.

      Και οι ελληνίδες μάνες να τις θεωρούν ΝΥΦΕΣ!!!

      Τι να λέμε τώρα...

      • donaE avatar
        donaE @ tsilivithras 24/10/2010 21:41:38

        Εσενα πρεπει να σε αγαπανε Τσιλιβηθρα...σωστος.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ tsilivithras 24/10/2010 21:46:39

        Το έχεις πιάσει το νόημα tsilivithra ;-)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/10/2010 21:52:06

        Κάποιος

        Το πλήρωσα ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ φίλε...πάρα πολύ.

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/10/2010 20:43:34

    Κάποτε ένας άντρας βρήκε ένα μαγικό λυχνάρι. Ξαφνιασμένος από την ανακάλυψή του και αφού θυμήθηκε το γνωστό αραβικό παραμύθι, άρχισε να το τρίβει δυνατά. Μετά από λίγο ένα τζίνι εμφανίστηκε μέσα σε ένα άσπρο σύννεφο.
    -Αφέντη πές μου δύο επιθυμίες σου και θα τις πραγματοποιήσω αμέσως είπε το τζίνι.
    Αφού σκέφτηκε για λίγο ο άντρας του είπε:
    - Θέλω να με κάνεις πλούσιο και μετά θέλω να μου φτιάξεις μια κρεμαστή γέφυρα που να συνδέει το Λονδίνο με τη Νέα Υόρκη!
    - Από αυτή τη στιγμή είσαι πλούσιος, του είπε το τζίνι. Αλλά τη γέφυρα δε θα τη φτιάξω.
    - Γιατί? ρώτησε ο άνδρας
    - Γιατί ενώ μπορώ να τη φτιάξω, το έργο είναι τεχνικά επικίνδυνο και μπορεί να θέσω τη ζωή χιλιάδων ανθρώπων σε κίνδυνο. Πρέπει να μου ζητήσεις κάτι άλλο.
    -Μα δεν έχεις τη δύναμη να τη φτιάξεις? ρώτησε επίμονα ο άντρας
    -Μπορώ να τη φτιάξω αλλά δε ρισκάρω τη ζωή κανενός ανθρώπου για να ικανοποιήσω το βίτσιο σου, είπε το τζίνι. Ζήτησε μου κάτι άλλο
    -Ε τότε, είπε ο άντρας, εξήγησέ μου πως σκέφτονται οι γυναίκες!
    -Λοιπόν, τη γέφυρα τι χρώμα τι θέλεις? τον ξαναρώτησε το τζίνι.

  18. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 24/10/2010 21:05:36

    Μόνο το βαθύ Ισλάμ έχει καταλάβει την αληθινή φύση της γυναίκας. Και κάνει και κάτι για αυτό.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Γλίτσας 24/10/2010 22:03:35

      Εσύ επιβεβαιώνεις τέλεια την δαιμονοποίση και κακοποίηση..Τι να πω πια....

  19. FRESCO avatar
    FRESCO 24/10/2010 21:44:07

    Η γυναικεία ψυχοσύνθεση είναι υστερική στην ουσία της. Έρχεται κατόπιν η απαιδευσιά και τα ηλίθια πρότυπα της τηλεόρασης, του κινηματογράφου και του τύπου και οι κακόμοιρες οι γυναίκες αντί να ωριμάζουν ψυχολογικά, οδηγούνται στη μοναξιά και την κατάθλιψη. Για όλα έχει φροντίσει η κρεατομηχανή της "ελίτ".

  20. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 21:47:59

    Αν σας πω νυχτιατικα αει σιχτιρ απο κει,φαλλοκρατες ,θα το καταλαβετε.Αντε μπραβο.
    Ασχοληθειτε με τιποτ αλλο,ξενερωτοι.

  21. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 22:17:01

    @ Γλιτσα,
    Εχει ,αλλα ημαρτον με τις αναλυσεις σας.
    Τωρα για μενα στην ηλικια μου,και μετα απο 37 χρονια γαμου,ελαχιστα με ενδιαφερει αν αρεσω ,και αυτην την στιγμη το βρισκω και περιτο να ασχολουμαι με σαχλαμπουχλες αντρικες.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ kiki 24/10/2010 23:17:47

      Sorry Kiki
      αλλά αυτό που λες είναι ακρως προσβλητικό για τον άντρα σου...θα σ΄αρεσε να μιλάει έτσι και να υποννοεί εσένα;
      Το ένστικτο του έρωτα
      μόνο ο θάνατος
      το σβήνει...

  22. A.M. avatar
    A.M. 24/10/2010 23:14:37

    Πφφφ.. γενικεύσεις!

    Τι ελκύει ΠΟΙΕΣ γυναίκες;

    Ποιάς ηλικίας;
    Ποιού μορφωτικού επιπέδου;
    Ποιάς ... ποιοτικής κλίμακας εμφάνισης;
    Τι ..χρώματος μαλλιών;
    Ποιού ύψους;
    Ποιών πολιτικών πεποιθήσεων;
    Ποιού μεγέθους γοφών;
    Ποιών θρησκευτικών απόψεων;
    Τι μεγέθους μαστών; (χυδαϊστί βυζίων)
    Ποιών σεξουαλικών προτιμήσεων;
    Ποιάς γεωγραφικής περιοχής της χώρας καταγωγή;
    Ποιών μουσικών προτιμήσεων; (ροκ, πόπ, πάνκ, παραδοσιακά, ρεμπέτικα, Άντζελα κ.ο.κ.)
    Ποιών αθλημάτων φάν; (ποδόσφαιρο, βόλευ, μπάσκετ, ακόντιο, βάδην κ.ο.κ.)
    Τι είδους χαρακτήρα; (εσωστρεφής, εξωστρεφής, υστερικιά κλπ)
    Μονογαμική ή πολυγαμική;

    Για να ποστάρω μια σωστά τεκμηριωμένη απάντηση χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την γυναίκα ή την κατηγορία των γυναικών για την οποία θα σας ενημερώσω.
    Αν δεν έχω αυτές τις πληροφορίες τότε ότι και να γράψω θα είναι σωστή και εν ταυτώ θα είναι και λάθος γιατί μιάς άλλης κατηγορίας γυναίκα θα καταρρίπτει τα όσα έχω ισχυριστεί.

    Μια βασική αρχή (Κομφούκιος) επιβάλει τον ξυλοδαρμό της κάθε γυναίκας ανεξαρτήτως ιδιαιτέρων χαρακτηριστικών ή κατηγορίας και άσχετα με το εάν έχει φταίξει σε κάτι ή όχι. Αν δεν έφταιξε σήμερα θα έφταιξε χτές και αν δεν έφταιξε ούτε χτές τότε σίγουρα θα φταίξει σε κάτι αύριο. Οπότε δέρνοντάς την τρίς ημερησίως είσαι πάντα σίγουρος ότι πράττεις το ορθόν και το επιβεβλημένον και κατά τον μέγα Κομφούκιο «έχεις το κεφάλι σου ήσυχο».

    Ηθικόν δίδαγμα:
    Κάθε γυναίκα ελκύεται από έναν άντρα που την δέρνει τρίς - τουλάχιστον - ημερησίως.

    Αρχαίο πνεύμα αθάνατο! (έστω και ...κινέζικο) :lol:

    Για να συνεχίσω την καθόλα τεκμηριωμένη ενημέρωσή σας χρειάζομαι όπως προανέφερα περισσότερες λεπτομέρειες απ τον αθρογράφο.

    Μέχρι τότε αναγκάζομαι να σας αφήσω στην .. άγνοια. :lol:

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ A.M. 24/10/2010 23:18:08

      Εσύ φίλε μου δεν θέλεις ανάρτηση, αλλά διδακτορική διατριβή (τουλάχιστον).

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Strange Attractor 24/10/2010 23:22:44

        Μπααααα!
        Αμοιβαίος έρωτας με touch of passion του χρειάζεται!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 24/10/2010 23:24:07

        :lol:
        Προφανώς το ψιλοαπαξιωτικό μου υφάκι είναι καλοπροαίρετο επειδή το θέμα σηκώνει αρκετό χαβαλέ.. νομίζω δλδ.

        Θα μπορούσαμε όμως να συζητήσουμε σοβαρότερα μια πιο εξειδικευμένη εκδοχή του θέματος στο στύλ...

        «Τι ελκύψει τις ξανθιές 30άρες που ψηφίζουν πασοκ, ακούνε Άντελα, είναι γαβρίνες φυσιολογικού ύψους, γοφών και στήθους και ζούν στον Πειραιά» ..

        ....για παράδειγμα.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Strange Attractor 24/10/2010 23:26:29

        Ο τιραμόλα?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 24/10/2010 23:28:21

        Α.Μ.

        When confronted by the woman of your dreams, please...do ASK all those things and watch her move away on to the first jack-a** with a pair of balls...!!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 24/10/2010 23:28:55

        @Νεφέλη

        Λές;;;;

        @(A)θανάσης

        Καλή πρόταση!

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Strange Attractor 24/10/2010 23:32:08

        @Α.Μ.
        Αν έχεις περάσει μαγουλάδες,
        αναρωτιέσαι
        πως πρίζονται τα μάγουλα;

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 24/10/2010 23:39:35

        @Νεφέλη

        Αν έχεις πηδήξει με αλεξίπτωτο ξέρεις τι είναι αλεξιπτωτισμός.
        Άν όχι τότε έχεις πληροφορίες περί του αλεξιπτωτισμού αλλά δεν ξέρεις τι είναι λόγω έλλειψης προσωπικής εμπειρίας, βιώματος.

        Τις διαφορές μεταξύ πληροφορίας και γνώσης διευκρινίζω. :lol:

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Strange Attractor 24/10/2010 23:49:45

        @A.M.

        Ακριβώς!
        Ο έρωτας είναι σαν το αλεξίπτωτο..
        Υπάρχει, μόνο όταν είναι ανοικτό!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 24/10/2010 23:58:49

        @Νεφέλη

        Ναί σωστά λές, αλλά για να ανοίξει θέλει μια μεγάλη σχεδόν τελετουργική προετοιμασία.
        Και θέλει και .. εκπαίδευση!
        Διαφορετικά αν δεν έχει γίνει η σωστή προετοιμασία του αλεξίπτωτου και του επίδοξου αλεξιπτωτιστή ..προσοχή! Κίνδυνος! Θάνατος!

        Συμπέρασμα: ο ..ανεκπαίδευτος έρωτας όταν ..ανοίξει σκοτώνει! :lol:

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Strange Attractor 25/10/2010 00:11:13

        @A.M.

        Μα εδώ κι η διαφορά...
        Αν έχει προυπάρξει.. εκπαίδευση...
        ...εξουδετερώνεται το ένστικτο!
        ...επιβεβαιώνεται ο πρωτογονισμός!

        Συμπέρασμα: ο έρωτας επιβιώνει μέσα στο άγνωστο

      • A.M. avatar
        A.M. @ Strange Attractor 25/10/2010 21:01:37

        @Νεφέλη

        Όχι και ..εξουδετερώνεται το ένστιτκο!
        Πώς τα καταφέρνει δλδ;;; χμμ..σα ζόρι το βλέπω.

        Απλά ..διαπαιδαγωγείται και ..εκπαιδεύεται για να χρησιμοποιείται αποτελεσματικότερα :lol:

  23. meanest bastard on earth avatar
    meanest bastard on earth 24/10/2010 23:14:57

    γιαυτο μαγκες παρτε μερικες ατακες για να ριξετε καμια γκομενα συμφωνα και με τα νεα δεδομενα της αναλυσης του Παραξενου:

    ατακα 1: Συγνώμη, αλλά μήπως είδες κάπου εδώ το Νόμπελ μου;

    super ατακα 2: Ξέρεις κάτι; Τα μάτια σου είναι το ίδιο ακριβώς χρώμα με την Πόρσε μου… Απίστευτο!

    ατακα τριτη και φαρμακερη :Δεν είμαι τόσο ψηλός όσο φαίνομαι… Απλά κάθομαι πάνω στο πορτοφόλι μου
    guaranteed results!

  24. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 24/10/2010 23:36:22

    Νεφέλη says:

    Μπααααα!
    Αμοιβαίος έρωτας με touch of passion του χρειάζεται!
    Να φωνάξουμε τον Αντίοχο.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Γλίτσας 24/10/2010 23:39:26

      ..οι ανέραστοι κοιμούνται τέτοιες ώρες!

    • pastel avatar
      pastel @ Γλίτσας 25/10/2010 08:20:42

      Ρε Γλίτσα,
      Ο Ταραντίνο είσαι;

  25. Greco avatar
    Greco 24/10/2010 23:55:19

    και τα δυο φυλα πλαστηκαν για να χαιρονται αδιακοπα τον ερωτα,και με πολλους συντροφους οχι μονο με εναν

    οι γυναικες οντας καπιεσμενες εδω και χιλιετιες, ειχαν καταπιεσει τοσο πολυ τη σεξουαλικοτητα τους (η οποια οπως σωστα ειπωθηκε εφτασε ακομα και στη δαιμονοποιηση) που δεν μπορουσαν ή δεν μπορουν πολλες ακομη και σημερα να απολαυσουν τον ερωτα ή και να φτασουν σε κορυφωση.Τωρα οι γυναικες ξυπνησαν και αυτο φερνει τους ανδρες σε αμηχανια

    τοσο απλα

  26. neotera avatar
    neotera 25/10/2010 02:28:01

    Κάποιοι άντρες έχουν επιτυχία με όποια γυναίκα θελήσουν και εκείνες που "ούτε με σφαίρες"... Κι αυτό γίνεται, ανεξαρτήτως της ηλικίας τους, αδέκαροι και δεν το κρύβουν, χωρίς να κολακεύουν, χωρις να πουλάν έρωτα, ή κάτι άλλο. Αυτό αποδεικνύει ότι οι περισσότερες γυναίκες δεν είναι σαν εκείνες που περιγράφει η ανάρτηση και αυτές που είναι κακομαθημένες και ψώνια, όπως τις μαθαίνει η τηλεόραση, εύκολα αλλάζουν διάθεση... Αμα δε το αντικείμενο του πόθου έχει φοβηθεί τόσο πολύ την κατάσταση γύρω του που ψάχνει τη σιγουριά στα φράγκα, είτε άντρας είναι είτε γυναίκα, τον κερδίζεις δείχνοντας πόσο πιό σίγουρο, ασφαλές και απολαυστικό είναι το ερωτικό πάρε δώσε χωρίς δεύτερες σκέψεις.

  27. Green St avatar
    Green St 25/10/2010 02:37:26

    "Έτσι είναι. Η δημοσιότητα, η αναγνωρισιμότητα, η Λαμποργκίνι, τα λεφτά… αυτά είναι που ελκύουν το θηλυκό."
    Attractor η Λαμπορκίνι ελκύει τα αρσενικά. Γιατί δεν πρόκειτε να βρόυν πιο πιστή ερωμένη από αυτήν ;-)

  28. blue nile avatar
    blue nile 25/10/2010 04:11:06

    Κάποιοι το'χουν κάποιοι όχι.
    Μέχρι τα 41 μου έμεινα εργένης, παράπονο δεν έχω μεγάλο τα έζησα τα ελεύθερα μου χρόνια με ποιοτικές επιλογές.
    Δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα ποτέ πότε κέρδιζα μια κατάφαση ή πως τα κατάφερνε κάποιος άλλος. Προσεγγιστικά πάντα, πέρα από τους προλαλήσαντες κάποιες παρατηρήσεις.
    Νομίζω ότι σ'αυτή εδώ τη χώρα το μεγαλύτερο ποσοστό των ευειδών γυναικών μετά από κάποια ηλικία είναι κακομαθημένες. Κάτι το πολύ καμάκι που πέφτει κάτι τα χατήρια που δεν πολυχαλιούνται έχει διαμορφωθεί μια πρακτική ανταλλαξιμότητας του κάλλους. Είτε αυτό είναι λεφτά, δύναμη, αντίστοιχο κάλλος. Πάντως κάτι θέλουν να πάρουν. Βγήκα με γυναίκες που μου δήλωναν ορθά κοφτά ότι αν θέλω να συνεχίσω μαζί τους θα έπρεπε να καλύπτω όλα τα έξοδα γιατί με τα δικά τους έπρεπε να κάνουν τα απαραίτητα για να συνεχίσουν να είναι κούκλες. Άλλες ήθελαν να τις κάνω να περνούν ωραία και να είμαι ευχάριστος. Άλλες ήθελαν να τις μιλάω να αναλύω καταστάσεις, εύκολος τρόπος μάθησης γι'αυτές.
    Άλλες πάλι τις είχε καταφάει το άγχος της αποκατάστασης οπότε έκριναν τα δεδομένα αλλιώς.
    Κάποια στιγμή είδα ότι μετράει για μια γυναίκα όταν καταλάβει ότι ο άντρας που αντιμετωπίζει είναι πραγματικά ερωτευμένος μαζί της. 'Ετσι εξηγήθηκε το παραμύθιασμα που έριχναν πολλοί φίλοι και γνωστοί σε υποψήφιες κατακτήσεις, μάλιστα ο πιο αιδοιόδουλος και αλλοτριωμένος από όλους έπειθε τον ευατό του ότι είναι τρελλά καψούρης με εκείνη που πολιορκούσε για να έχει περισσότερες πιθανότητες στο πλιάτσικο.
    Μέχρι τα 30 μου ήμουν εγκαιροφλεγής και έκανα την κρούση σε πρώτο χρόνο.
    Αν αποτύχαινα πήγαινα για άλλα. Μεγαλώνοντας κατανόησα την αξία της υπομονής, κάποιες φορές ο δεύτερος και τρίτος χρόνος φέρνει καλύτερα αποτελέσματα.
    Τώρα εθελόρμητα (και εθελόθυτα άραγε?) παντρεμένος και μερικά κιλά βαρύτερος κλείστηκα σε τέσσερις τοίχους προσπαθώντας να αποποιηθώ πολύχρονους εθισμούς που δεν πολυσυνηγορούν σε ηρεμία οικογενειακής ζωής.
    Αν πρέπει να βγάλω κεντρική ιδέα για όλα όσα είδα περιστοιχιζόμενος από αστραφτερούς δανδήδες, eligible bachelors, παρορμητικούς θηρευτές και τυχερούς ισσοροπημένους αυτή είναι απλή:

    ...the paradise is for the blessed, not for the sex obsessed...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 25/10/2010 08:50:35

      Άψογος.

  29. blue nile avatar
    blue nile 25/10/2010 04:22:54

    Eις υγείαν...

    http://www.youtube.com/watch?v=6K1WbtsVmus

  30. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/10/2010 06:00:10

    Λόγια σοφών ανδρών :

    "Αν δεν υπήρχαν γυναίκες, θα είμασταν ακόμα σε σπηλιές τρώγοντας ωμό κρέας, γιατί φτιάξαμε τον πολιτισμό για να εντυπωσιάσουμε τις φιλενάδες μας" Ορσον Γουέλς

    "Αν δεν έχεις δει τη γυναίκα σου να χαμογελάει σε τροχονόμο, δεν έχεις δει το ωραιότερο χαμόγελό της"

    "Ποτέ μην εμπιστεύεσαι τις γυναίκες που λένε την πραγματική τους ηλικία. Αφού μπορούν να πουν αυτό, μπορούν να πουν τα πάντα" Οσκαρ Ουάιλντ

    "Οι γυναίκες προτιμούν να είναι όμορφες παρά έξυπνες γιατί οι ηλίθιοι άνδρες είναι πολύ περισσότεροι από τους τυφλούς"

    "Το μεγάλο ερώτημα που δεν μπόρεσα να απαντήσω, είναι τι θέλει μια γυναίκα;" Φρόιντ

    "Είμαι ερωτευμένος με την ίδια γυναίκα εδώ και σαράντα χρόνια. Αν το μάθει η γυναίκα μου θα με σκοτώσει"

    Τέλος, αν κάθεστε απέναντι από μια γυναίκα που μετακινεί τα πόδια της μακριά από το σώμα της ενώ γελάει, ώστε να πάρει μια στάση με πιο ανοικτά πόδια, είτε όρθια είτε καθιστή, τότε είστε τυχεροί.....σας γουστάρει!!!!!

    http://www.otherside.gr/2009/12/flert-me-ta-podia/

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/10/2010 10:36:11

    Συναντιούνται δύο φίλοι:
    -Τι έγινε ρε, καλά?
    - Άσε ρε, πέθανε η πεθερά μου.
    - Σώπα! Τί είχε?
    - Μλκς µωρέ, ένα κτήµα στο χωριό.
    - Όχι ρε, σε ρωτάω αν είχε κανά πρόßληµα.
    - Ναι µωρέ, δεν ήτανε γραµµένο στο κτηµατολόγιο και τρέχουµε.
    - Ρε µλκα, σε ρωτάω από τι πέθανε.
    - Προχτές το µεσηµέρι µωρέ, δεν είχαµε φαγητό, ßγήκε να πάει στο χασάπη να
    πάρει κανά κρέας και την πάτησε αυτοκίνητο.
    - Όχι ρε την καηµένη!!! Και τί κάνατε?
    - Τι να κάνουµε, φάγαµε µακαρόνια!!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 25/10/2010 10:39:17

      Συναντιούνται δύο φίλοι μετά από καιρό... Ο ένας φοράει πένθος στο χέρι, και είναι γεμάτος γρατσουνιές. Τον βλέπει ο φίλος του και ρωτάει:

      - Τι έγινε ρε Γιάννη; Γιατί φοράς πένθος;

      - Αστα, ρε συ, έθαψα την πεθερά μου...

      - Καλά, και οι γρατσουνιές;

      - Δεν ήθελε...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 11:18:55

        Άπαιχτο!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 13:49:57

        -Ρε συ Μήτσο, όταν κάνεις έρωτα μιλάς στη γυναίκα σου, τι λές τίποτα;
        -Αν υπάρχει κανένα τηλέφωνο κοντά...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 13:57:09

        Μετά από 20 χρόνια γάμου το ζευγάρι πάει κρουαζιέρα σην Καραϊβική.
        Μια νύχτα υπό το φως της πανσελήνου και ενώ βρίσκονται στο κατάστρωμα, με πολύ ρομαντική διάθεση ρωτάει η γυναίκα το σύζυγο:

        - Αγάπη μου, αν έπεφτα στη θάλασσα θα μ' έσωνες;

        - Αν σου πω "ναι", θα πέσεις;

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 17:58:55

        Ήταν 4 φίλοι που πήγαιναν για κυνήγι ελαφιού για πολλά χρόνια.
        Φέτος, δύο μέρες πριν αναχωρήσουν, η γυναίκα του ενός, του Γιάννη, πατάει πόδι και του λέει ότι δεν θα πάει.
        Οι άλλοι τρεις θύμωσαν, απογοητεύτηκαν, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν και τίποτα.

        Σε δύο μέρες που έφθασαν στον προορισμό τους, βλέπουν τον Γιάννη να έχει στήσει σκηνή, είχε μαζέψει ξύλα και ανάψει φωτιά, και είχε έτοιμο και το φαγητό.
        -Καλά ρε φίλε, του λέει ο Κώστας, πόση ώρα είσαι εδώ;
        -Για να σας πω την αλήθεια, λέει ο Γιάννης, ήρθα χθες το βραδάκι.
        -Και πως έγινε αυτό; του λένε.
        -Χθες το απογευματάκι καθόμουν στην πολυθρόνα και έβλεπα τηλεόραση όταν ήρθε η γυναίκα μου από πίσω, μου κάλυψε τα μάτια με τα χέρια της και με ρώτησε: Μάντεψε ποιος είναι;
        Της τράβηξα τα χέρια και φορούσε ένα ολοκαίνουριο σέξι νεγκλιζέ.
        Με τράβηξε στο υπνοδωμάτιο το οποίο είχε στολίσει με ροδοπέταλα και είχε ανάψει κεριά. Στο κρεβάτι είχε χειροπέδες και σχοινιά.
        Μου είπε να την δέσω στο κρεβάτι, και όταν το έκανα μου είπε : Tώρα κάνε ότι γουστάρεις!!!

        Να 'μαι κι εγώ εδώ!! Ήρθα!!!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 20:57:57

        :lol:

        ΤΟ γέλιο!