17/09/2008 20:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είπε ο Πρωθυπουργός για την κρίση;

Η γερμανίδα καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ αναφέρθηκε σε ομιλία της στις αναταραχές στην αμερικανική χρηματιστική αγορά.  Αν και όπως είπε μέχρι στιγμής η επίδραση των αναταραχών αυτών στην γερμανική οικονομία ήταν περιορισμένη, ωστόσο εκτίμησε πως είναι αναπόφευκτο ότι θα επηρεάσουν και την γερμανική οικονομία.

Η ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Γερμανίας παρακολουθεί με μεγάλη προσοχή τις εξελίξεις  στις ΗΠΑ και βρίσκεται σε στενή επαφή με τα κορυφαία στελέχη του τραπεζικού τομέα καθώς και με άλλες κυβερνήσεις. «Ωστόσο μια ελεύθερη αγορά όπως είναι η γερμανική δεν θα μπορέσει να μείνει ανεπηρέαστη» είπε η Μέρκελ.

Πως σχολίασε ο δικός μας πρωθυπουργός την διεθνή κρίση; Η δεν την σχολίασε; Και αν δεν την σχολίασε το έκανε γιατί δεν μας αφορά; Σωστά! Τώρα βλέπεις έχει μια ατελείωτη ημικρανία με το Βατοπε(αι)δι και ένα σωρό αλλά καλόπαιδα. (ΣΣ έμεινε)

Τα δε τηλεοπτικά ΜΜΕ ασχολούνται επιδερμικά με την κρίση...ρεπορτάζ 1:20 για τις αμερικανικές εξελίξεις και καπάκι 0:30 για το πως εκμεταλλεύονται Ομπάμα -ΜκΚειν την κρίση στον προεκλογικό τους αγώνα (πράγμα που με αφήνει παγερά αδιάφορη). Η δε αναφορά στην Ελλάδα είναι ένα 0:40 εάν πέσει το ελληνικό Χρηματιστήριο.

Που είναι οι ειδικοί να βγουν και να μας διαφωτίσουν στα δελτία ειδήσεων; Η επειδή τα κανάλια έχουν και σχέσεις με τράπεζες κάνουν μόκο το θέμα;

Αν τώρα φθάσει η κρίση και εδώ ( το επόμενο οικονομικό ντόμινο που απειλείται είναι αυτο της Μ. Βρετανίας) ελπίζω να έλθει κανένα Νεφελίμ η κάποιος ξανθός "γίγαντας" με στολή ημίγυμνου ψαρά  να μας σώσει.

Keep Talking

«Γάτα με αυτιά»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/09/2008 20:49:44

    Απο εμπιστη πηγη, πληροφορηθηκα μολις οτι συντομα ακολουθουν η UBS and CITI με αναλογα προβληματα !!

    keep not talking

    ΠΠ

  2. Nick avatar
    Nick 17/09/2008 20:52:50

    Όσες είναι στη λίστα της FDIC τελείωσαν...

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/09/2008 21:21:04

    Τίποτα πληροφορίες παραπάνω για UBS ??????

  4. Xase avatar
    Xase 17/09/2008 21:38:52

    Καλα

    οι ειδικοι παρακολουθουν το

    http://www.kitco.com/market/

    οπου παιρνουν τις πληροφοριες για αγορες η για πουλημα. Ο Νταουν πεφτει228 μοναδες και ο χρυσος πηρε τις τελευταιες τρεις ωρες πανω απο 80 δολλαρια η ουγκια (31,1γρ.) Σε λιγο στην ελληνικη αγορα θα τρεχουν και δεν θα προλαβαινουν.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/09/2008 21:51:15

    H σιωπή των συνεργαζόμενων διαπλεκόμενων.
    Δηλ τι θες να μιλήσουν οι 5 των ΜΜΕ για τις Ελληνικές Τράπεζες?
    Δικές τους δεν είναι?
    Σιγά μην μιλήσουν και για τα δημόσια έργα και τους αναδόχους...
    Θα περιμένεις, πολύ...


    ΥΓ

    και ποιος να κάνει την ανάλυση?
    Περισσότερη ενημέρωση έχει το STAR από όλα τα άλλα...

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/09/2008 22:01:47

    Μα τα δελτία ειδήσεων στην Ελλάδα έχουν πάψει εδώ και καιρό να ασχολούνται με σοβαρα θέματα.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2008 22:02:37

    δεν θα έλεγα ότι οι Τράπεζες είναι των ΜΜΕ. Οι Τράπεζες τρέμουν τα ΜΜΕ και τα ταϊζουν ποικιλοτρόπως, αλλά τα ΜΜΕ κρέμονται από τις Τράπεζες και κάμποσα εξαφανίστηκαν όταν, κατά παραγγελία άλλου ΜΜΕ έκλεισε η στρόφιγκα.

    Η ανίερη σχέση αρχίζει χαμηλά, από τα παπαγαλάκια, τους παπαγάλους, τους παπαγάλαρους, και τις υπερπαπαγαλάρες.

    Θυμαστε την δεξιά γκρίνια κατά της ΔΕΚΑ; Γιατί δεν ψάχνετε εφγμερίδες του 2000 και 2001 να δείτε φωτογραφίες σε ΟΛΑ τα έντυπα ΜΜΕ με τους σωτήρες του ΧΑΑ; Αχ πως ξεχνάμε...

    Η Citi, ΠΠ, έχει προβλήματα εδώ και καιρό...

    Η Πειραιώς; η Αλφα; η Eurobank; μπα, τι είναι αυτά που λέω...Η Εθνικάρα τους κρατάει ζωντανούς, καλά νάναι (άντε και οι βαλκανικές αγορές)

    Για ποιά κρίση να πει ο Πρωθυπουργός; Για τον ελευθερο επαγγελματία που δεν έχει το έξτρα χιλιάρικο;

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/09/2008 22:30:43

    Και τι να ξέρει από οικονομία ο Καραμανλής ,αυτός το προσόν που μας πρόβαλαν ήταν καλό παιδί και ηθικό ,μεταξύ μας τι σημαίνουν αυτά τα χαρακτηρίστηκα,,, .Τώρα αν ξέρει προπαίδεια είναι γιατί πήγαινε στο σχολειό του χωριού του μετά δεν γνωρίζω .Έχει μάθει να μετρά τα εισοδήματα του μιας και οι εταιρίες δεν ανήκουν επίσημα σε αυτών αλλά είναι Α.Ε. ,οι λογιστές τα κάνουν όλα μέλι-γάλα .Τι τον ενδιαφέρουν οι πτωχεύσεις και τα χαζά της οικονομίας ,δεν βλέπεις ότι ακόμα δεν νομιμοποίησαν την λιγνιτηκή τέφρα στα τσιμέντα και παραμένει στην αγορά ως απόβλητο -ο ΕΛΟΤ φταίει λένε και εμείς όλοι μας το καταναλώνουμε σε όλη την Ελλάδα η με την μορφή του ραδόνιου, κέσιου η με τι μορφή της σκόνης .Πάρτε και διαλέξτε .
    Μήπως θα του λείψουν πότε .Καταθέσεις σε δολ., λίρες έχει δεν είδατε το πόθεν αίσχος ,Τώρα το πολύ να τα μετατρέψει σε χρυσό .Εύκολο ούτε μεσάζον δεν χρειάζεται ,πάει η Νατάσσα στο γκισε και πραγματοποιεί την αγορά. Αλίμονο από μας που χρωστάμε στης τράπεζες η σε κανένα σκύλο μαύρο.

  9. Nick avatar
    Nick 17/09/2008 22:31:40

    Παίδες, παρ'τε χρυσές λίρες για καλό και για κακό.

    Μήπως γνωρίζει κανείς αν πωλούνται αργυρά νομίσματα εδώ στην Ελλάδα;

  10. Nick avatar
    Nick 17/09/2008 22:33:00

    Μπά, στο Deree σίγουρα έμαθε Μικρο και Μακροοικονομία.

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/09/2008 22:37:24

    Keep Talking-αυτά περίμενε ο Πανίκας με τον Γιούρικα αλλά την πάτησαν

  12. saska avatar
    saska 17/09/2008 22:47:32

    γάτα με πέταλα !

  13. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/09/2008 23:26:46

    Morgan Stanley & Golden Sachs,
    επισης HBOS (βρετανικη)και KFtW (Γερμανικη) θα ειναι οι επομενες.
    Και μια ελληνικη εχει ανοιγμα στην Λημαν Μπροδερς.

    Κατι διαβασα και για Πειραιως, ΑΛΦΑ και Ευρομπανκ αλλα για να πω την αμαρτια μου δεν το .... πολυκαταλαβα ( η γατα τιναξε τα πεταλα).

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/09/2008 00:08:02

    Τελικά το τέλος τής ιστορίας κατά Φουκογιάμα μάλλον δέν ήλθε.
    Αλλά η συντριβή τού νεοφιλελεύθερου μοντέλου και το τέλος τών μύθων περί ΄ισορροπιών τής αγοράς΄,πού στην ουσία έφερε πολέμους, καταστροφές και φτώχεια αρχίζει και ξεθωριάζει και μάλιστα στην ίδια την Μητρόπολη.
    Χασαμε και τον πρώην συνεργαζόμενο ΄νεοφιλελευθερο-σοσιαλδημοκράτη΄Ανδρέα Ανδριανόπουλο να μάς εξηγήσει τό πώς ο άγριος και ανεξέλεγκτος καπιταλισμός ΄έτυχε΄και δημιούργησε εκατομύρια νεοπτώχων.

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 00:26:30

    Αγοραστες ψαχνει και η καταθετικη τραπεζα Washington Mutual.
    Λετε να αγορασουμε καμμια τραπεζα;

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 00:31:27

    Η γιαγιά μου έλεγε ότι τα χάρτινα λεφτά είναι ψεύτικα και τα έχουν βγάλει για να κοροϊδεύουν τον κόσμο! Μόνο τα χρυσά και τα ασημένια, έλεγε, είναι αληθινά.

    Ποιος εφεύρε, αλήθεια, τα χάρτινα νομίσματα; Ξέρει κανείς φίλος;

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/09/2008 00:38:42

    Η Τράπεζα της Αγγλίας τον 19ο αιώνα.

  18. Lolo avatar
    Lolo 18/09/2008 00:52:51

    Να ρωτησω κατι ο αφελης και ανιδεος, ποια ακριβως ειναι τα μαυρα σεναρια..και τι αντικτυπο μπορει να εχουν στην Ελλαδα? Δλδ υπαρχει περιπτωση καταρρευσης τραπεζων? Και ποιες ειναι υποψηφιες? Και οι ασφαλιστικες? Γιατι το καζο της AIG εχει τρομαξει πολυ κοσμο.

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 01:06:02

    Επιμένω (γιατί με ενδιαφέρει προσωπικά) και παρακαλώ τον ΠΠ να επανέλθει .

    Συγκεκριμένα για UBS ξέρεις κάτι παραπάνω ??

  20. MIG avatar
    MIG 18/09/2008 01:32:20

    Ξερει κανεις κανενα site για αγορα και πωληση χρυσου, και πως περιπου δουλευει αυτη η αγορα..?
    Θα μας χρειαστει ετσι οπως πανε τα πραγματα...

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 04:11:20

    @ψυχραιμια: "Η Τράπεζα της Αγγλίας τον 19ο αιώνα".

    Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ

    Στο τέλος του 17ου αιώνα η Αγγλία βρισκόταν στα πρό­θυρα οικονομικής καταστροφής. Πενήντα χρόνια συνεχών πολέμων με τη Γαλλία και την Ολλανδία την είχαν εξουθενώσει. Παράφρονες κυβερνήτες συνάντησαν τους Αργυραμοιβούς και ικέτευσαν για δάνεια που τους ήταν απαραίτητα για την επιδίωξη των πολιτικών τους σκοπών. Τους κόστισε ακριβά: πλήρωσαν με τη δημιουργία μιας φαινομενικά κρατικής,ιδιωτικής όμως στην ουσία, Τρά­πεζας, η οποία μπορούσε να εκ­δώσει χρήματα, χωρίς αποθεματικά, που θα χρησιμοποιούνταν σαν δάνειο λειτουργίας του κράτους.

    Η Τράπεζα της Αγγλίας επρόκειτο να γίνει η πρώτη ιδιω­τική εθνική κεντρική Τράπεζα, σε μια παντοδύναμη χώρα, στον σύγ­χρονο κόσμο. Ωστόσο αποταμιευτικές Τράπεζες προϋπήρξαν, στην Βενετία από το 1361, στο Αμστερνταμ από το 1609 και στη Σουηδία από το 1661, όπου την ίδια χρονιά εκδόθηκαν τα ΠΡΩΤΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ στην Ευρώπη. Αν και παραπλανητικά αποκαλούνταν Τράπεζα της Αγγλίας γλίας ώστε ο λαός να σκέφτεται ότι επρόκειτο για τμήμα της κυβέρνησης, δεν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο. Όπως κάθε άλλη ιδιωτική επιχείρηση η Τράπεζα της Αγγλίας πούλησε μετοχές για να συγκεντρώσει το αρχικό κεφάλαιο της. Οι επενδυτές, των οποίων τα ονόματα δεν αποκαλύφθηκαν ποτέ υποτίθεται ότι "έπρεπε να καταβάλουν το ποσό του ενός εκατομμυρίο διακοσίων πενήντα χιλιάδων λιρών, σε χρυσά νομίσματα, για να αγοράσουν το μερίδιο τους στην τράπεζα, αλλά συγκεντρώθηκαν μόνο 750.000 λίρες.

    Παρόλα αυτά η καταστατική πράξη της Τράπεζας της Αγγλίας συντάχθηκε το 1694 και ξεκίνησε αμέσως εργασίες δανείζοντας αρκετές φορές πολλαπλάσιο των χρημάτων που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είχε για αποθεματικό -πάντα με τόκο. Σε αντάλλαγμα η νέα τράπεζα θα δάνειζε στους Βρετανούς ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ όσα χρήματα χρειάζονταν. Το χρέος ήταν ασφαλισμένο με τους άμεσους ΦΟΡΟΥΣ που πλήρωνε ο Βρετανικός Λαός.

    Με αυτό τον τρόπο οι κανόνες λειτουργίας της Τράπε­ζας της Αγγλίας αποσκοπούσαν ΜΟΝΟ στη νομιμοποίηση της παραχάραξης του εθνικού νομίσματος για προσωπικό όφελος. Δυστυχώς σήμερα σχεδόν κάθε κράτος έχει μια ιδιωτικά ελεγχόμενη κεντρική τράπεζα καθώς οι τοπικοί Αργυραμοιβοί χρησιμοποίησαν την Τράπεζα της Αγγλίας σαν υπόδειγμα.
    ("ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ"- ΟΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΡΑΒΔΟΙ: Η ιστορία των Τραπεζών)

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 04:38:06

    Για όλο το κείμενο, το πολύ ενδιαφέρον, κτυπήστε ”ΑΝΤΙΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ”- ΟΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ ΡΑΒΔΟΙ: Η ιστορία των Τραπεζών, και μετά, -προσοχή!-, το "Προσωρινά αποθηκευμένη", γιατί βγαίνει με ...ιερογλυφικά η κανονική.

  23. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 08:57:49

    greekpoliticianreview: ενδεχομενως να δωσεις στο google: "banks rating international" για την UBS;

    MIG: μα αξιζει να αγορασουμε χρυσο τωρα που εχει τοσο υψηλη τιμη; Στα σχολια υπαρχει ενα link, για κοιταξε το.

  24. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 09:02:15

    νήπιε γέρωντα, 'οντως τα σημερινά χαρτονομίσματα ΔΕΝ έχουν καμία αξία.

    ΟΜΩΣ, παλαιότερα, μέχρι και το 1971 με τη συμφωνία Bretton-Woods, κάθε νόμισμα είχε ισόποσο αξία σε ουγγιά χρυσού. Δηλαδή μέχρι το 1971, το χαρτονόμισμα αποτελούσε "αξία".

    Σήμερα εμείς του δίνουμε αξία γιατί πολύ απλά εμπιστοσύνη = αξία.

    Όταν όμως χαθεί η εμπιστοσύνη, θα χαθεί και η αξία.

    Χρυσός + άργυρος = νομίσματα του Θεού

    Χαρτονόμισμα = νόμισμα του ανθρώπου.

  25. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 09:03:29

    Και στη Πειραιώς μπορείς να πάς να αγοράσεις ράβδους σε γραμμάρια ή κιλό.

    Υπόψιν, 1 kg = 35,12 ουγγιές (oz)

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/09/2008 09:12:29

    άντε και εγώ απαισιόδοξος είμαι αλλά τα περί χρυσού... είναι λίγο σκοταδιστικά. Ο χρυσός δεν τρώγεται. Τι ξέρουμε εμείς που δεν ξέρουν οι σπεκουλαδόροι και οι έμποροι και όλη η αγορά. Και εν πάσει περιπτώσει αγοράζεις χρυσό όταν δεν τρεχει τίποτα και όλοι είναι ήσυχοι. Τώρα ΠΟΥΛΑΣ χρυσό.

    Αν θέλετε χρυσό, θέλετε και ένα οπλοστάσιο, και αεροπλάνο διαφυγής, και υπόγειο καταφύγιο, και χωράφια εύφορα με ραπανάκια κλπ.

  27. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 10:52:04

    Ο χρυσός είναι όντως καλή λύση αλλά όχι τώρα έχει ανέβει ήδη υπερβολικά πολύ .

    Μετά τη κρίση ίσως .

    @keep talking : περί κατάρρευσης ρωτώ και αν η πληροφορία είναι δεδομένη .

    Πίστεψέ με , αν σκάσει δεν θα το πουν ούτε μέρα πριν τα sites .

    Τώρα αν είναι ΑΑΑ ή ΒΒΒ λίγη σημασία έχει .

  28. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 11:03:20

    @greekpoliticalreview
    Ειχα γραψει πριν μια ωρα καποιες πληροφοριες για την UBS αλλα το σχολιο το εφαγε η μαρμαγκα - εξαφανιστηκε... δεν ξερω...
    Εν ολιγοις : αν η τιμη μετοχης της Τραπεζας πεσει κατω απο τα 10 Ελβετικα Φραγκα.... ελπιζω η κανονια να μην σε ξεκουφανει! Σημερα επαιζε στα 16,κατι.
    Οποτε πρεπει να παρακολουθεις το ελβετικο χρηματιστηριο.
    Αν ξερεις Γερμανικα , δες περισσοτερα στην εφημεριδα Tagesanzeiger.ch

  29. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 11:36:29

    εχω προβλημα να αναρτησω σχολιο...

    να αγχωθω ?


    ΠΠ

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 11:47:01

    Κοίτα , εγώ απ' ότι μαθαίνω διώχνουν υπαλλήλους που ξέρουν για τις επισφάλειες της τράπεζας και που πληρώνονται καλά και παίρνουν κάτι παιδάκια για διαχείριση ιδιωτικών χαρτοφυλακίων .

    Αυτό με κάνει να σκεφτώ δυο σενάρια :

    1ον) δεν αγχώνονται για διαρροές πληροφοριών όσων αφορά διαγραφές ενεργητικού άρα δε τρέχει τίποτα .

    ή

    2ον) χαμηλώνουν λειτουργικό κόστος με κάθε μέσο και δίχως να τους νοιάζουν οι συνέπειες επειδή καταρρέουν όπως λέει ο ΠΠ .

    Γι αυτό ρωτάω μανιωδώς τι τρέχει .

    Ευχαριστώ για το tip με τη μετοχή . Δεν το γνώριζα το όριο

  31. ataktos avatar
    ataktos 18/09/2008 11:57:24

    factorx- as sou eblogisoume ta genia sou gia to athro sou gia O.A. ke tin anamiksi tis ""agias ikogenias""+kiriakou itan i epitihia sou!!!

  32. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 12:04:19

    10.000 Ε στην Τραπεζα
    Επιτοκιο 5% ?
    Πληθωρισμος 4% ( 15% ρεαλ )
    Εφοριες κλπ κλπ
    Χανεις 600-700 τον 10 χρονο. σε 10 τα χανεις ολα. Στα περνουν απο την πισω πορτα.

    Για καθε 10 Ευρω Καταθεση η Τραπεζα δανειζει τα 8-9 και κρατα το 1. Δανειζεται διατραπεζικα και γυρναει ο τροχος.

    Αν κρατησεις τα $$ σου στο σπιτι εισαι σε πολυ καλυτερη θεση σημερα.

    Οταν Οι Αμερικανοι κανουν πολεμους Τρισ $ με χαρτια κομμενα απο τη FED και διατραπεζικα ολοι οι οργανισμοι δανειζονται για να στιριξουν το Αμερικανικο Ονειρο ( σπιτι σε καθε Αμερικανο )
    και
    οταν οι 2 FM kai FM εχουν 5 Τρις απο τα 12 Τρισ $$ δανεια στην Αμερικη τι περιμενε κανεις να γινει? Ερχεται η ωρα να πληρωσουν τα διατραπεζικα τους, εχουν bad debts ( βαση οδηγιας να τα δινουν για το ΑΜ Ντριμ ). Φουσκα.

    Σο πανε overseas τωρα να βαλουν $$ στην Αμερικη αγοραζοντας assets. Παει το ΑΜ Ντριμ. Κινεζοι/Αραβες/Καναδοι κλπ κλπ

    Στην Ελλαδα οι Τραπ. επενδυουν στο ρισκο μεταξυ τους. Αν σκασει η Εθνικη θα γυρισουμε στην κατοχη. Θα καιμε τα $$ στο δρομο..
    Αλλα εδω δεν υπαρχουν αρχες να κρινουν το διατραπεζικο ρισκο και αυτο των δανειων. Οταν βαζεις στοχο στον μπατσο να κοβει κλησεις να πιασει το σχετικο budget το τμημα, και το ιδιο κανεις με τον καθε Δντη Υποκαταστηματος σε εκδοση καρτων και Δανειων... το καψιμο ειναι πολυ κοντα μας. Κι εδω δεν εχουμε FED να κοψει Ευρα, ουτε ο Εφραιμοσκουφης και ο καθε ΚΚ η ΓΑΠ θα πει, παιρνω πισω την καθε Εθνικη στο Κρατος. ΜΕ τι $$ και με τι αρχ...α ? Ασε που οι παπαδες δε θα πουλανε τις μετοχες !! χαχαχαχαα

    Πολυ θα ηθελα να ειχα τα στατιστικα των στεγαστικων δανειων ανα τραπεζα ( με καρτες μεσα)
    σε σχεση με τα διαθεσιμα τους τον εσωτερικο δανεισμο τους, τα ομολογα τους και τις συμμετοχες τους σε αλλα Χρηματ/κα Ιδρυματα.

    Να μας στειλει καποιος την εσωτερικη οδηγια-στοχους στα καταστηματα σε σχεση με εκδοση δανειων/καρτων. Sanitized εστω. Εχουμε και αλλες δουλειες να μην ψαχνουμε μονοι μας.

    ΠΠ

  33. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 12:20:05

    1.
    Προτεινω να κρατησουμε τα $ σπιτι, δηλωμενα να εχουμε ποθεν εσχες, και αν σκασει κανονι στα δικα μας δανεια, να παμε να παρουμε τα ακινητα-χωραφια κλπ μην πεσουν στον Σορος και αναρτησει ΠΓΔΜ σημαιες μεσα !
    2.
    Φυσικα παιζει και το υπερφυσικο ! Δινουμε τα $ στην Εκκλησια με αποδειξη να τα επενδυσει η να τα κρατησει. Ο παπας της καθε ενοριας να ειναι και ο Χρημ/κος μας Συμβουλος. Ας προσθεσουμε αλλο ενα "μυστηριο" το "ευροβλογία " δεν ειναι και μεγαλο θεμα..
    Το μοτο της Ιντεραμερικαν - Μεγαλη και Σιγουρη - δεν κολαει καλυτερα εδω?

    Εχετε δει τον Warren Buffett τωρα τελευταια? Χαμενος απ ολα τα δικτυα. Ουτε μια δηλωση. Μην πει κανεις οτι επειδη δωρισε 40 Δισ $ στον Gates.. δεν βγαινει τωρα...


    ΠΠ

  34. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 12:28:38

    Παράάάάλογοοοοοο

    εχουμε Ελληνικη Τραπεζα - μικρη - με μεγαλυτερα κερδη απο τη Deutsche Bank !

    Μηπως ειμαστε Ελβετοι και δεν το ξερουμε ακομη? Μηπως οι 300 το γνωριζουν και δεν θελουν να μας το ανακοινωσουν ξαφνικα μηπως και αρχισουμε τα ταξιδια και μας χασουν απο πελατες?
    Μηπως γι αυτο το λογο οι Γερμανοι μας θελουν για δουλειες? Να μαθουν το κολπο μας να γινουν καλυτεροι?

    ΠΠ

  35. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 12:38:31

    greekpoliticalreview: δεν γνωριζω καλα τα οικονομικα/επενδυτικα/τραπεζικα. Απλα ψαχνω αυτα τα θεματα "δημοσιογραφικα", με στοχο να εξυπηρετισω δικα μου συμφεροντα καταθετη.

    Επισης καπου διαβασα οτι οταν μια εισηγμενη απολυει υπαλληλους τοτε μπορεις να αγορασεις μετοχες !!!;;;; Βασικα μειωνει τα εξοδα του, ετσι; Τωρα αν αυτο ειναι καλο η κακο για την συνολικη πορεια και την κινδυνους εμπεριεχει, δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.

  36. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 12:40:01

    ΕΡΩΤΗΣΗ:
    Μηπως να αρχισουμε να αγοραζουμε μετοχες σε εκκλησιαστικα μετοχια;

  37. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 12:44:42

    Παντως κατι μου βρωμαει σε ολη αυτη την ιστορια.

    Καθε 2/3 μερες σκαει νεα Τραπεζα. Ειναι κριση Πιστωτικη η Τραπεζικη?
    Με οσα βλεπω, προσωπικα πιστευω οτι ειναι Τραπεζικη η κριση. Καποιος θελει να βγαλει στο κλαρι 5-10 μεγαλους και να κλωνισει την εμπιστοσυνη του καταθετη/δανειζομενου. ο Λογος?????
    Πολεμοι/σεισμοι/καταποντισμοι/πυρινικες βομβες ολα τα εχουμε δει αυτο τον αιωνα. Τωρα ξαφνικα ποιο γεγονος επηρεαζει τοσο τις εξελιξεις?

    Βασταω πολυ μικρο καλαθι σε ολα οσα ακουω ειδικα απο τους ειδικους. Η κοινη λογικη λεει οτι ετσι λειτουργει το συστημα εδω και αιωνες και δεν δικαιολογειται η κριση. Να βαζουν και λουκετο χρηματιστηρια.... Οι Νεφελιμ βγηκανε απο κατω?

    Ειναι πολυ σημαντικο για μενα το γεγονος οτι παιζουν με την εμπιστοσυνη του κοσμου σε σχεση με το Τραπεζικο συστημα. Καποιο λακο εχει η φαβα.
    Θα φτασουν στο σημειο να σου λενε... δε βγαινω.. βαλε τα $$ παρε 1% η τιποτε μην τα χασεις κιολας !
    Συγχρονως θα μαζεψουν χοτ κας και θα μας τη φερουν οπως οι "βλαχοι-οπου και οπως λαχει".

    Εχω αδικο?

    ΠΠ

  38. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 13:13:24

    Για τα ίδια συμφέροντα το ψάχνουμε keep talking , για αυτό και η πρεμούρα με την UBS με την διαφορά πως ηρεμώ λίγο λόγω grand father (για τους μυημένους) .

    Απλά εγώ έχω και λίγες οικονομικές γνώσεις λόγω σπουδών (λίγες όμως) .

    ο ΠΠ έχει δίκιο : "Αν κρατησεις τα $$ σου στο σπιτι εισαι σε πολυ καλυτερη θεση σημερα." και προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κινηθώ για αλλαγή του στάτους κβο των αποταμιεύσεών μου μπας και σώσω τίποτα .

  39. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 13:16:21

    Υπομονή ΠΠ και θα δούμε Έλληνες τραπεζίτες να μη ξέρουν τι να κάνουν τα αφορολόγητα stock option τους .

    Και νααααα το κλάμα η κυρία !

  40. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 13:18:04

    Μη ξεχνάτε ότι τα πρώτα πρώτα τραπεζικά ιδρύματα ήταν οι εκκλησίες ...

    Για ρωτήστε και τους σταυροφόρους ...

  41. stelios avatar
    stelios 18/09/2008 13:28:59

    Porta porta,μας διαφευγει οτι ολα αυτα τα τρις$ εχουν φαγωθει απο καιρο,σε παραλογους πολεμους και σε ενα βιωτικο επιπεδο κυριως στην Αμερικη στηριζομενο στο μοντελο:ο Κινεζος παραγει,εμεις
    καταναλωνουμε βαζοντας τη μηχανη να κοβει δολαρια.
    Απλα εφτασε ο κομπος στο χτενι,δεν υπαρχει πλεον τιποτα αλλο να φουσκωσει,ειδικα τη στιγμη που εχουν τεραστια συναλλαγματικα διαθεσιμα οι χωρες που 1)διαθετουν πραγματικες αξιες(α υλες)σε οποιαδηποτε εστω αποτιμηση 2)στρατηγικα δεν εχουν πλεον καμια εξαρτηση απο τη Δυση και κανενα κομμουνιστικο μπαμπουλα να τις φοβιζει.
    Ακομη και ο ισλαμικος μπαμπούλας φοβιζει λιγοτερο απο τον παραφρωνα Αμερικανικο,πχ το Πακισταν διαολοστελνει τις ΗΠΑ γιατι με τις βλακειες της θα μεταφερει την Αλ Καιντα σε Πακιστανικο εδαφος.
    Κινεζοι Ρωσοι Αραβες Ινδοι Λατινοαμερικανοι,μπορουν να συναλλασονται μεταξυ τους χωρις να παιρνουν την αδεια παο κανεναν πλεον,οι δε Ευρωπαιοι αναγκαστικα ακολουθουν απο κοντα,ποιος θα θυσιασει τα συμφεροντα του για να χρηματοδοτησει αλλα 10 χρονια Αμερικανικης παρανοιας για το χατηρι μισοτρελων Ραβινων της διασπορας;Aπο τη εποχη του Καλιγουλα εχει να δει ο κοσμος τοσο παρανοικοη ηγεσια στο τιμονι της μεγαλυτερης υπερδυναμης,τα αποτελεσματα φαινονται ηδη σε Καυκασο,Λ.Αμερικη,Ιρακ,Αφγανισταν.εν προκειται για καποιο σατανικο σχεδιοα που απετυχε,ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΡΕΛΛΟΙ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ,το ιδιο και στην οικονομικη τους πολιτικη,Τιτανικος με ορχηστρα την ωρα που βουλιαζει.

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/09/2008 13:29:40

    και το Αγιον Ορος το τελευταίο πλυντήριο, no questions asked με εντολή του Βαγιαζήτ.

  43. Xase avatar
    Xase 18/09/2008 13:48:06

    27 Νικ

    Κανεις λαθος στο ποσες ουγγιες εχει το κιλο. Η μια ουγγια ειναι 31,1 γρ.
    Στο 4 εχω δωσει ενα σαιτ ψαχτο
    δεν κριτικαρω, απλα για την γνωση.

  44. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 14:09:46

    ΤΟ ξέρω το kitco.com

    1 kg = 32.15 troy ounces

    Troy ounce, όχι Imperial Ounce

    en.wikipedia.org/wiki/Gold_bar

  45. ataktos avatar
    ataktos 18/09/2008 14:17:01

    Το έχω ξαναγράψει το ΑΕΠ τον Υ.Π.Α. είναι 30 φορές μεγαλύτερο αυτού της Ρωσίας +Κίνας +Ινδίας είναι δυνατόν τέτοια υπεραξία ενός κράτους με ιστορία 200 ετών .Οι όλοι είναι χοχολη και αυτοί τόσο εργατικοί και αποδοτικοί ? .Ήρθε ο καιρός της ισορροπίας

  46. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 14:56:35

    Καλα
    αμα γινει κανενα μπαμ εδω
    θα τρεχουν οι μεγαλοι για 'ξομολογηση
    στο Βατοπεδι
    και οι μικροι στα σουπερ μαρκετ
    για μακαρονια και αλευρι.

  47. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/09/2008 15:13:11

    Ανακοινώθηκε το κλείσιμο του Χρηματιστήριου της Μόσχας μέχρι Σάββατο

  48. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 15:26:47

    θενκς @δημοσθενης .


    Προβλεπω να μας εξαγοραζουν ολους οι Κινεζοι - εχουν ουτως η αλλως αμερικανικα χρεωγραφα στα χερια τους. Γατα - Πυθια

  49. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/09/2008 15:32:06

    Καλά δεν τους έφτασαν τα λιμάνια ?

  50. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 15:34:01

    Θέλουν κάτι άλλο που στο Αιγαίο είναι άφθονο:

    ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!

  51. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 15:51:31

    Στο ιστολόγιο του ο Καράμπασης λέει ότι Eurobank και Alpha τέθηκαν σε διαδικασίες ελέγχου.

    Αληθεύει;;;

  52. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 16:04:23

    Κινεζοι:
    Καποια στιγμη θα κανουν και εξαγωγη ανθρωπινου δυναμικου στις εταιρειες που αγοραζουν, θα αρχισουμε τα Κινεζικα στο λιμανι του Πειραια


    Eurobank και Alpha

    Α ρε παιδια, δεν εχουμε κανενα χρηματιστη να ρωτησουμε;

  53. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 16:21:50

    Έχω ξαναγράψει για την Alpha .

    H Alpha Bank έχει περασμένα στους ισολογισμούς της ενεργητικά στοιχεία (δηλαδή σαν περιουσία της) τεράστια ποσά που ουσιαστικά είναι πέτσινες επιταγές .

    Αυτά τα ποσά δεν θα τα εισπράξει ποτέ άρα πρέπει να τα διαγράψει από το ενεργητικό της .

    Το αν και πότε θα το κάνει είναι θέμα διοικητικής απόφασης Ή επιβολής από ελεγκτικά όργανα .

    Θα δείξει για Alpha , πάντως εγώ δεν θα συμβούλευα καταθέσεις σε Alpha .

    Υ.Γ : μόλις τώρα άκουσα για προβλήματα στην Πειραιώς και από μια γύρα που έκανα στα sites έχουν βγει παπαγαλάκια και μιλάνε για κινήσεις εξαγοράς από την Εθνική !!!!!!! Δεν ξέρουν όμως ότι η Εθνική έχει δανείσει τόοοοοσα πολλά λεφτά στην Finan που πια δεν έχει να δώσει ούτε για καταναλωτικά .

    Κύριοι , η κατάσταση είναι ιδιαιτέρως δύσκολη για τους τραπεζίτες παρά τους παχυλούς ισολογισμούς τους . Αν συνεχίσουν την ίδια πολιτική καλώς ή κακώς θα μας πάρει κι εμάς η μπάλα .

  54. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 16:28:34

    Μα με τι θα αγορασει η Εθνικη την Πειραιως; με στραγαλια;
    Ηταν / Ειναι σημερινες οι ειδησεις;

    Μισθοι τραπεζιτων:
    Merrill-Lynch-Chef John Thain 50.000.000 Δολλαρια αποζημειωση επειδη την φουνταρε
    Lehman-Brothers-Chef Richard Fuld 40.000.000 περυσι

    ΥΓ και υστερα τα εβαλαν καποιοι με την κ. Μαρα για την αποζημειωση που πηρε- που δεν φουνταρε και το καναλι, ετσι;

  55. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/09/2008 16:33:57

    Αν τους ερχεται φθηνοτερη να την παρουν στο Αμερικα στη World Bank και ολους τους μεγαλοδημοσιογραφους των 30-50.000 Ευρω μηνιαιως.

    Τσαμπα πραγμα εχουμε εδω στην Ελβετια.

    ΠΠ

  56. Small fish avatar
    Small fish 18/09/2008 16:40:28

    Η κρίση ξεκινά από την (Αμερικανική και όχι μόνον) αγορά ακινήτων - the biggest bear market ever. Μή το ξεχνάμε.
    Υπερεπένδυση σε ένα συγκεκριμένο οικονομικό αγαθό, ο ανοδικός κύκλος του οποίου κράτησε πολύ και ήταν υπερβολικός (σας θυμίζει τίποτε κοντινό); Κλασσική περίπτωση υπερεπένδυσης.
    Μόνον σ' αυτό διαφέρει από το κράχ της δεκαετίας του '20, ότι η υπερεπένδυση έγινε στα ακίνητα και όχι στη βιομηχανία ή το εμπόριο όπως τότε.
    Οι τιμές των ακινήτων θα κατέβουν στα θεμελιώδη (δηλ. κόστος + αξία γής χωρίς πρόσοδο οικοδόμησης), και λίγο πιό κάτω, για να εκτονωθούν. Αυτό σημαίνει (για τα Ελληνικά δεδομένα, και με βάση πόσο ψηλά γράφηκαν οι υποθήκες των στεγαστικών δανείων), τιμή μετοχής Εθνικής Τράπεζας 10 - 15 euro. Αυτό είναι το ενδεικτικό fundamental.
    Θα καταστραφεί πάρα πολύ επενδυμένο κεφάλαιο. Μικροεπενδυτών (σπίτι μου, σπίτι σου κτλ) αλλά και πολύ μεγάλων "ψαριών". Θα πέσει η κατανάλωση.
    Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός.

  57. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 16:48:58

    Φρέσκες φρέσκες για Πειραιώς !

    Υ.Γ : Άκουσα πως το BBC ψάχνει για νέα , όμορφη , πλούσια και αδικημένη ancore-woman ξέρετε καμία ??

  58. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 16:52:08

    Καλημέρα!

    Τελικά, άμα δεν έχει η ΣΥΝ-ΖΗΤΗΣΗ Πασοκο-νεοδημοκρατικό κοκορομαχίες, αριστεροδεξιές αγκυλώσεις και εθνικιστικο-αντιεθνιστικά μαλλιοτραβήγματα, "λέει", έχει γεύση, αξίζει. Και είναι και δωρεάν φροντιστήριο! Μου κάνει εντύπωση ότι οι περισσότεροι απ' όσους σχολιαστές μ' αρέσουν στην αρχή που δεν τους ξέρω, μετά, ανακαλύπτω ότι είναι εξπέρ στα οικονομικά.

    Κάτι άλλο που διαπιστώνω είναι ότι,
    η τραγωδία του "Χρηματιστηρίου" είχε και μια πολύ καλή προοπτική, μακροχρόνια, μακρο-οικονομικά: "μυήθηκαν" πολλά καλά μυαλά στα μυστικά της "Αγοράς", που μέχρι τότε ήταν άσχετοι με το θέμα. Έγιναν, δηλαδή, Εννοώ από ...μανάβηδες μέχρι χημικούς μηχανικούς, ας πούμε. Φυσικά, "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" και "αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις". Μου έκανε εντύπωση, χθες, ότι ΟΛΑ τα χρηματιστήρια στον κόσμο είχαν μεγάλες απώλειες και ΜΟΝΟ το ελληνικό είχε άνοδο! Ίσως να οφείλεται στην πιο πάνω κρίσιμη μάζα έξυπνων οικονομικά μυαλών, που "κάηκε στον χυλό και φυσάει και το γιαούρτι", ή "προσέχει για να έχει".

    Η ελληνική Οικονομία είναι ιδιότροπη. Οι πιο μικροί μισθοί στην πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης! Όμως, με την μεγαλύτερη Παρα-οικονομία: οι μεταχρονολογημένες επιταγές, δηλαδή, ο "λόγος" της "τιμής" του υπογράφοντα, η "εμπιστοσύνη" που γίνεται "αξία", ή ο αέρας ο κοπανιστός", είναι ΚΑΘΕΣΤΩΣ στην ελλ. Αγορά. Πάντα έτσι ήταν, όμως, για τους Έλληνες, από αρχαιοτάτων χρόνων. Εξ ού και η "καλή πίστη" όλων προς τους Έλληνες.

    Τους Έλληνες που, αφ' ότου έχασαν ως έθνος την ΠΟΛΙΤΙΚΗ τους οντότητα, (έπαυσαν να έχουν την προστασία δικού τους κράτους) , το 146 π.Χ., δεν έχασαν ούτε ξέχασαν, φυσικά, τις οικονομικές τους γνώσεις, αλλά συνέχισαν να τις εξασκούν και να τις εξελίσσουν με την ίδια επιτυχία, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γης, στις προαιώνιες "ΠΟΛΕΙΣ"- κοιτίδες τους. Εκπαιδεύτηκαν, δηλαδή, να δουλεύουν με ξένη ηγεσία πάνω από το κεφάλι τους, που σήμαινε ότι έπρεπε να αναπροσαρμόζονται συνεχώς οι μέθοδοι και οι τακτικές τους στο "επιχειρείν", ανάλογα με το ποιος ήταν ο κατακτητής της χώρας που ζούσαν και τι οικονομικό ..."μπουζούκι βάραγε".

    Έμαθαν να ελίσσονται, δηλαδή, γιατί δεν είχαν καμιά ομπρελά κρατικής προστασίας πάνω από το κεφάλι τους. Αλλά και για τον απλό λαό, πάντα, επί 1967 χρόνια, η αποφυγή των φόρων ήταν το πρώτο ζητούμενο. Φυσιο-λογικά: "Πενία (= έλλειψη) τέχνας κατεργάζεται"!

    Στην μικρούλα χερσόνησο της Ελλάδος, τον 20 αι. μ.Χ., συγκεντρώθηκαν οι Έλληνες απ' όλες τις μεγάλες πόλεις- Αγορές της Μ. Ασίας, του Πόντου, της Ευρασίας, της Αφρικής. Η σημερινή Ελλάδα δεν έχει σχέση με καμία άλλης εποχής Ελλάδα. Πάντα ήταν απλωμένη στα πέρατα του κόσμου, τώρα, συσπειρώθηκε σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα. Και μια που μιλάμε για Οικονομία, εκατοντάδες ήταν οι από κύτταρο αιώνων μεγαλέμποροι και μεγαλοεπιχειρηματίες που έφθασαν εδώ με μια βαλίτσα αλλαξιά ρούχα, αυτό το "know-how" του "επιχειρείν" και τα χέρια τους, για μόνο κεφάλαιό τους. Γι' αυτό και στο πολύ μικρό καζάνι της ελληνικής Αγοράς, έγινε τεράστια ζύμωση. Προφανώς και το αποτέλεσμα της απόσταξης, ο "αφρός", το "καϊμάκι", πρέπει να είναι σπάνιας ποιότητας.

    Πιστεύω ότι ένας συγκερασμός των παραπάνω εξηγεί γιατί οι νυν Έλληνες μπορούν και πληρώνουν το εσπρέσσο πιο ακριβά από τη ...Ρώμη και τη Ζυρίχη, ή να κάνουν διακοπές ΣΩΡΗΔΟΝ στην Μύκονο και την Σαντορίνη, τους απαγορευτικούς για τους αστούς Ευρωπαίους τουριστικούς προορισμούς, λόγω ακρίβειας. Φαίνονται φτωχοί, ενώ είναι πλούσιοι: δουλεύουν πολύ, φοροδιαφεύγουν, όπως έχουν μάθει να κάνουν πάντα, και είναι αεριτζήδες, εκμεταλλευόμενοι το "καλό όνομά" τους, (αν χάσουν, χάνουν αέρα, αν κερδίσουν, βγάζουν λεφτά: η εκ του μηδενός δημιουργία = ...θεοί, ή "διαόλου κάλτσα"! "Χρειάζεται ένας Αρμένιος για να πιάσει κορόιδο έναν Εβραίο, και ένας Έλληνας για να πιάσει "φίτσο" έναν Αρμένη", -λέγανε στην Πόλη).

    Επίσης, ο πυρήνας της ελληνικής Οικονομίας δεν είναι το "άτομο", ΑΛΛΑ, η οικογένεια. Η Αλληλεγγύη αυτή είναι ανεκτίμητη, ως οικονομικός παράγοντας.

    Το σπουδαιότερο του ελλ. οικονομικού ...θαύματος; η ΙΔΙΟ-ΚΑΤΟΙΚΗΣΗ!!! Θυμήσου: η φούσκα σκάει με αφορμή τα δάνεια για ΣΠΙΤΙ...

    ΥΓ. Εγώ γι' αλλού ξεκίνησα, κι αλλού η γραφή με πήγε!

  59. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 16:56:51

    Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός της υπερμοχλεύσεως (δανείζομαι 30, 40 και 50 φορές παραπάνω από τα κεφάλαια μου) με το φθηνό χρήμα των Κεντρικών Τραπεζών.

  60. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 17:01:50

    "Το πετρέλαιο πωλείται σε δολάρια. Κάθε χώρα, όταν θέλει να αγοράσει πετρέλαιο, αγοράζει πρώτα δολάρια από την Αμερική. Τα δολάρια που εισπράττουν οι Άραβες, υποχρεώνονται να τα κάνουν ομόλογα στο χρηματιστήριο της Wall Street, κατά 90% (σωστό;). Απ’ το 1969, μάλιστα, δεν υφίσταται «ρήτρα χρυσού» για το δολάριο, όπως ισχύει με όλα τ’ άλλα νομίσματα (λάθος το όλα;)! Έτσι, οι Αμερικανοί, όταν χρειάζονται πετρέλαιο, μπορούν να «κόβουν» δολάρια χωρίς αντίκρισμα.

    Αποτέλεσμα: η αμερικάνικη Οικονομία είναι «φούσκα». Κάποτε θα σκάσει! Είναι, απλώς, θέμα χρόνου!.."

    Παίδες,

    ΒΟΗΘΕΙΑ! Θα ήθελα, παρακαλώ, να μάθω από όποιον ξέρει, τις απαντήσεις στις παρανθέσεις, κι αν στέκει ο συλλογισμός. Ευχαριστώ

  61. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 17:09:35

    Για το πρώτο περι ομολόγων δνε το ξέρω.

    Για το δεύτερο ναι είναι αλήθεια. Μεταξύ 1969-1971, η Βρετανία και οι χώρες μέλη του ΟΠΕΚ ζήτησαν να μετατρέψουν τα δολάρια τους σε χρυσό με βάση τη συμφωνία του Bretton-Woods.

    Όμως ο Νίξον, έχοντας ανοικτό το μέτωπο με το Βιετνάμ, δεν είχε το ισόποσο σε δολάρια χρύσο. Και έτσι γύρισε και τους είπε "ρήτρα χρυσού τέλος".

    Αυτό κάνουν από το 1971: Κόβουν δολάρια χωρίς να υποτιμάται η αξία του νομίσματος γιατί είναι παγκόσμιο αποθεματικό.

  62. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 17:27:11

    Αγαπητέ e-φίλε νήπιε γέροντα ,

    το προηγούμενο σχόλιο σου (#60) είναι ότι πιο αισιόδοξο έχω ακούσει τελευταία ακόμα κι αν ήταν αναδρομή παλαιοτέρων καταστάσεων ...

    Στο 61 θα κάνω μια προσπάθεια (αν και δεν είμαι ειδικός) :

    1)Δολάρια δεν αγοράζει κανείς πια από την Αμερική γιατί υπάρχουν πολύ φθηνότερα σε άλλες χώρες που θέλουν να τα ξεφορτωθούν (Άραβες,Κινέζοι,Ρώσοι)

    2)Οι άραβες απ' ότι διαβάζω τα τελευταία 5 χρόνια έπαψαν να τα κάνουν ομόλογα (δυστυχώς για μένα) και πλέον τα μετατρέπουν σε ευρώ 1ον)για σιγουριά και 2ον)επειδή τα $ τους τρέχουν από τα μπατζάκια και έχουν μπουχτίσει .

    3)Οι Αμερικάνοι δεν μπορούν πια να κόβουν $ όποτε τους καπνίσει γιατί θα καταρρεύσουν εν μια νυκτί (λόγω:πληθωρισμού,παραπάνω μείωση οικονομικών μεγεθών π.χ ακόμα μεγαλύτερη πτώση της αξίας γης ή στα εγγλέζικα real estate)

    4)Ρήτρα χρυσού δεν υπάρχει πια για κανένα νόμισμα (αλλά γι αυτό δεν είμαι σίγουρος)

  63. Factorx avatar
    Factorx 18/09/2008 17:27:23

    να μην αγχωθεί κανένας για τα σχόλια
    Αγχώνωμαι ..εγω
    μας εχει γ.... ο ΟΤΕ
    προσπαθουμε

  64. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 17:34:10

    Η ρήτρα χρυσού έχει γενικώς καταργηθεί για να μπορούν οι Αμερικανοί να έχουν το πάνω χέρι στο χρηματοοικονομικό σύστημα.

  65. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/09/2008 17:34:51

    Nick ,

    Ερώτησης :
    η αξία του νομίσματος μπορεί να μην υποτιμάται αλλά μειώνεται η αξία της ολικής αξίας που αντιπροσωπεύει το $ δηλαδή της συνολικής αμερικάνικης οικονομίας και αυτό πια δεν είναι ανεκτό από τους διαχειρίζοντες την οικονομική πολιτική .Σωστό ή λάθος ?

    Από την άλλη γι αυτό δεν τους μπορώ τους original οικονομολόγους : για όλα υπάρχουν 200 ερμηνείες .

  66. Nick avatar
    Nick 18/09/2008 17:40:38

    Ναι μειώνεται η συνολική αξία γιατί πολύ απλά ο κόσμος έχει πλημμυρίσει από δολάρια. To γιατί αυτό δεν φαίνεται τόσο γρήγορα έχει να κάνει με αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο:

    εμπιστοσύνη = αξία.

    Δείτε αυτό το βίντεο και θα καταλάβαιτε γιατί η FED είναι επικίνδυνη. Και πόσο εύκολο είναι να δημιουργούνται νομισματικές κρίσεις όταν τα νομίσματα δεν υποστηρίζονται από ρήτρα (χρυσός, άργυρος, πλατίνα, πετρέλαιο, διαμάντια)

    youtube.com/watch?v=3RhnHo3RDfg

  67. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/09/2008 18:03:29

    Μην αγχωνεσαι Factorx, ολοι π..... με τον τροπο μας.
    Ευχαριστουμε για την πλατφορμα εποικοδομητικης συζητησης που μας παραχωρεις για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοι.
    ----------------------
    Τελικα, Παιδες, φαληρησαμε η οχι ακομα;

    ----------------------
    Α! και η επαληθευση της κινεζο-προβλεψης:
    Η Morgan Stanley συζητα με μεγαλο κινεζο επενδυτη (Κρατικα Ομολογα CIC) ωστε να διατηρησει την ανεξαρτησια της. γατα-οιωνος