29/10/2010 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είπε ο Άνθιμος στον Μπουτάρη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/10/2010 13:18:15

    Σοβαρό λάθος του Μπουτάρη:
    Δεν είναι μουτζαχεντίν αλλά ταλίμπανος.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/10/2010 14:14:18

    O Άνθιμος είναι ο κακός παπάς που ανακατεύεται με την πολιτική, αλλά ο κάθε μπεκρής Εφιάλτης μπορεί να προσβάλλει πνευματικούς ηγέτες...μάλιστα...

    • sawas avatar
      sawas @ TopGunZ 29/10/2010 15:05:07

      πνευματικός???

      αν ήταν πνευματικός δεν θα ανακατευόταν με τα πολιτικά....

      φλεγματικός είναι !!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ TopGunZ 29/10/2010 15:08:22

      Gunz άστο να πάει...και οι δύο είναι "πάρε τον ένα και βάρα τον άλλο".

      Απλά ο Μπουτάρης έκανε μλκ και είναι αφελές να νομίζει ότι ο Άνθιμος θα του χαριζόταν.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/10/2010 15:13:11

    Πνευματικός είναι, τουτέστι pneumatic.
    Κατά το λεξικόν: Filled with air, especially compressed air: F.e., a tire.
    Ή εναλλακτικώς: Run by or using compressed air: F.e., a pneumatic drill. Ήχος σαν τροχός οδοντογιατρού.

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 29/10/2010 16:01:05

    Καλά, ο Μπουτάρης μπορεί να είναι φελλός κατάλληλος μόνο για εμφιάλωση κρασιού, όμως κάποιος υπεύθυνος παράγων της πολιτείας θα πρέπει να πει σε αυτόν τον μητροπολίτη ότι δεν είμαστε θεοκρατία τύπου Ιράν (τουλάχιστον όχι ακόμη). Και κάποιος χριστιανός πρέπει να του πει ότι η μνησικακία δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα στις χριστιανικές αρετές.

  5. A.M. avatar
    A.M. 29/10/2010 19:58:32

    Οι πνευματικοί άνθρωποι και δή οι ιεράρχες δεν πέφτουν ΠΟΤΕ στο επίπεδο να απειλήσουν κάποιον συνάνθρωπό τους και μάλιστα για τόσο ευτελή - για την Ορθόδοξη Πίστη ευτελή - ζητήματα όπως είναι μια δημαρχία.

    Το «δεν θα δείς ποτέ δημαρχία!» είναι εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ έκφραση απ τα χείλη ενός επισκόπου.

    Ο Επίσκοπος είναι «εις τύπον και τόπον Χριστού» και ΟΦΕΙΛΕΙ να συμπεριφέρεται ανάλογα.

    Εάν ο Χριστός «εις τους εμπτυσμούς ου απεστρέψατο το πρόσωπον» πως ο Άνθιμος για δύο βλακείες ενός πρώην αλκοολικού ξεπέφτει τόσο χαμηλά στο να φτάσει να απειλεί!!! - ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για μένα! - κάποιον ότι θα κάνει τα πάντα για να μην δεί δημαρχία;

    Λυπάμαι Σεβασμιώτε, ειλικρινά λυπάμαι.

    Ο Οησούς Χριστός στον σταυρό για όσους τον σταυρώσαν είπε το «πάτερ άφες αυτοίς ου γάρ οίδασι τι ποιούσιν» και σύ δεν δύνασαι να ανεχθείς δύο λόγια και να τα αντιμετωπίσεις ως Ορθόδοξος ιεράρχης ευχόμενος «υπέρ των καταρωμένων»;
    Τι σόι ιεράρχης που επαγγέλεσαι την αγάπη του Χριστού είσαι;

    Δεν θάπρεπε να τον συγχωρέσεις χωρίς δεύτερη κουβέντα και να το ζητήσεις και συγγνώμη δημόσια απ τον Μπουτάρη ως να ήσουν ο φταίχτης ακόμα και αν σε τίποτε δεν του έχεις φταίξει;
    Αυτή δεν είναι η ενδεδειγμένη συμπεριφορά για κάθε Ορθόδοξο χριστιανό;

    Και πάλι λυπάμαι που οι πνευματικοί μας ταγοί κατάντησαν πολιτικοί αρχηγοί ενός πολιτικού σχηματισμού που ονομάζεται Εκκλησία της Ελλάδος.
    Κατάντια.

    • Μisha avatar
      Μisha @ A.M. 29/10/2010 20:02:31

      Α.Μ.

      Αν διαβάσεις εκκλησιαστική ιστορία θα δεις πολλές περιπτώσεις που οι ιεράρχες «απείλησαν». Λχ ο άγιος Αμβρόσιος πέταξε τον Μ.Θεοδόσιο έξω από την εκκλησία όταν πήγε να εκκλησιαστεί μετά τη σφαγή στον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης.
      Μη πω τι έκανε ο Γερμανός Καραβαγγέλης και σηκωθούν οι τριχες όλων μας.

      • Α.Μ. avatar
        Α.Μ. @ Μisha 29/10/2010 20:12:10

        Nαι, απείλησαν αλλά για ποιόν λόγο;
        Για προσωπική βεντέτα;
        Για μια προσωπική επίθεση και χαρακτηρισμό επειδή ο Άνθιμος εκφέρει άποψη σε εθνικά θέματα;
        Νομίζω πως το καλύτερο που είχε να κάνει ο Άνθιμος ήταν να αγνοήσει εντελώς το γεγονός και να μην πεί τίποτε και ποτέ και κατά στην γιορτή του Αγίου Δημητρίου να φερθεί στον Μπουτάρη όπως ακριβώς και στους άλλους πολιτικούς.
        Αυτό θα έδειχνε πνευματικό ανάστημα ανδρός και όχι το να απειλεί ότι θα κάνει τα πάντα για να μην δεί δημαρχία ο Μπουτάρης.
        Λές και θάβλεπε ποτέ δλδ ακόμα και αν δεν τον απειλούσε ο Άνθιμος.

        Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη για το θέμα, νομίζω όμως πως είναι σύμφωνη με το Ορθόδοξο πνεύμα της συγχωρήσεως και της αγάπης και της ευχής υπέρ όσων μας εχθρεύονται παντοιοτρόπως. Νομίζω.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Μisha 29/10/2010 20:20:08

        Kατά τη γνωμη μου, τον Μπουτάρη ως υποστηρικτή της «Μακεδονίας» και μετονομασίας δρόμου της συμπρωτεύουσας σε «οδο Κεμάλ Ατατούρκ» , ως υποστηρικτή της μετάδοσης πορνό από την δημοτική τηλεόραση, ως θιασώτη του γάμου μεταξύ ομοφύλων και κατεβάσματος των εικόνων από τα σχολεία και τς δημόσιες υπηρεσίες , θα έπρεπε να μη τον αφήσει να εισέλθει καν στον αγ.Δημήτριο.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Μisha 29/10/2010 20:31:20

          Misha take it easy ρε φίλε...

          Ο Μπουτάρης είναι αυτός που είναι και, ναι, έκανε μλκ που πήγε αφού ήξερε ότι ο άλλος του την φύλαγε.
          Ο Άνθιμος είναι κλασσική περίπτωση αρχομανούς ματαιόδοξου ιερέα.
          Τώρα θα τους μάθουμε;;
          Θα πήγαινε ο Μπουτάρης στην εκκλησία αν δεν ήταν εκλογές;;;Όχι βέβαια...αντίχριστος είναι ο άνθρωπας.
          Θα ασχολιόταν ο Άνθιμος με τον Μπουτάρη αν ήταν καμμιά άσημη μετριότητα;;Όχι βέβαια.

          Ματαιοδοξία στο έπακρο αμφότεροι.
          Νταβαντούρι να γίνεται.

          Αλλά όχι και να αποκλείσει τον Μπουτάρη ο Άνθιμος επειδή είπε τα γελοία περί πορνοζώνης ή για τις πολιτικές του απόψεις!!

          Δλδ τον Ατσαλάκωτο με 30μύρια σκάνδαλο στον Δήμο τι έπρεπε να τον κάνει;;;
          Να μην πούμε και για τον Πανίκα τον κολητό του...

          Εδώ έκανε μύνηση στους "ράδιο αρβύλα" επειδή τυ κάναν πλάκα...οτιδήποτε αρκεί να κάνει θόρυβο.

          Νταξ κι εμείς χριστιανοί ορθόδοξοι είμαστε αλλά όχι και να υπερασπιστώ τον Άνθιμο ως αγέρωχο και ταπεινόφρωνα ιερέα...!!!

        • A.M. avatar
          A.M. @ Μisha 29/10/2010 20:31:42

          Η Εκκλησία του Θεού είναι ανοιχτή ακόμα και για τον μεγαλύτερο αμαρτωλό.
          Μπορεί η χάρις του Θεού αυτόν τον άνθρωπο αύριο να τον κάνει άγιο και να αναιρέσει όλα όσα μέχρι τώρα υποστηρίζει.

          ΑΝ και πλήν των ηθικών παραπτωμάτων για εθνικούς ή πατριωτικούς λόγους δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να μετέχει στην Εκκλησία και στην Πίστη.

          Ο εθνικισμός στην Ορθοδοξία αποτελεί αίρεση.
          «όσοι γαρ εις Χριστόν εβαπτίσθητε Χριστόν ενεδύσασθε. ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Έλλην, ου ένι δούλος ουδέ ελευθερος, ουκ ένι άρσεν ή θήλυ» ού ένι Μακεδόνας ή Σκοπιανός ή Τούρκος ή μαύρος ή άσπρος ή κίτρινος ΕΝ ΧΡΙΣΤΏ.

          Το να λές λοιπόν πως για τις απόψεις του περί του Μακεδονικού ή της ονομασίας της οδού σε Κεμάλ κλπ δεν πρέπει να του επιτρέψει είσοδο στην Εκκλησία ΟΡΘΟΔΟΞΩΣ δεν στέκει.

          Άλλο ότι ως Έλληνας μπορεί να ήθελα να τον δώ πολίτη Σκοπιανό.
          Ως Έλληνας πατριώτης ναι, ως Ορθόδοξος χριστιανός όμως όχι.
          Και στην δική μου αντίληψη αυτές οι έννοιες δεν είναι ταυτόσημες αλλά τις περισσότερες φορές βρίσκονται σε σύγκρουση.
          Και για να σκεφτώ ως Έλλην πρέπει λίγο να αφήσω κάτι απ το Ορθόδοξος στην άκρη, να ξεπέσω δλδ στην κοσμική αντίληψη των πραγμάτων.

          • Μisha avatar
            Μisha @ A.M. 29/10/2010 20:42:40

            Ακριβώς επειδή ο εθνοφυλετισμός αποτελεί αίρεση, γι αυτό η υποστήριξη στον «σλαβομακεδονικό» αλυτρωτισμό και η αμνήστευση ή μάλλον η επιδοκιμασία των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας που διέπραξε ο Κεμάλ εν ονόματι αυτού του ακραίου εθνοφυλετισμού εμπίπτει σε αυτά που αφορούν την Εκκλησία του Χριστού.
            Όπως ο αγ.Αμβρόσιος πέταξε έξω τον Μ.Θεοδόσιο , έτσι και σήμερα δικαιολογούνται οι επίσκοποι να αντιδρούν στις εξουσιαστικές αυθαιρεσίες.
            Ο Μπουτάρης δεν πήγε ως πιστός στην εκκλησία, πήγε ως πολιτικάντης ,ως επίδοξος εξουσιαστής, κομψευόμενος και ακιζόμενος.

        • A.M. avatar
          A.M. @ Μisha 29/10/2010 20:48:34

          Και ο Άνθιμος δεν θα ενεργούσε εθνικιστικά έτσι;
          Θα απαγόρευε για εθνικισμό στον Μπουτάρη να μπεί στην Εκκλησία και θα μεγαχειρίζονταν εθνικιστικά κριτήρια για να το κάνει αυτό.
          Έως σχιζοφρενικό το βρίσκω.

          Όπως και νάχει τις απόψεις μου τις παρέθεσα για το θέμα και με το παραπάνω.
          Το κλείνω εδώ φίλε Misha.

  6. Orestios avatar
    Orestios 29/10/2010 20:40:14

    Ο Μπουτάρης ξέροντας πως χάνει βρήκε το τέλειο άλλοθι που βρίσκουν όλοι οι ανίκανοι.
    Φταίει κάποιος άλλος, εν προκειμένω ο Άνθιμος.
    Καλά κρασιά!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Orestios 29/10/2010 20:43:53

      Ε ναί λές και αν δεν «έκανε τα πάντα» ο Άνθιμος για να μην βγεί δήμαρχος, ο Μπουτάρης θα γίνονταν ποτέ δήμαρχος.
      Κακώς ασχολήθηκε και ο Άνθιμος και όλοι μας μαζί του.
      Χάσιμο χρόνου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 29/10/2010 20:48:45

        Συμφωνώ.
        Ο Μπουτάρης έψαχνε απεγνωσμένα άλλοθι.
        Η ήττα του είναι δεδομένη και επ' ουδενί δεν πρέπει να φανεί ως προσωπική αποτυχία.
        Την λύση βρήκε στο πρόσωπο του Άνθιμου. Για να συνεχίσει να βρίζει τους Θεσσαλονικείς ως συντηρητικούς και να πλέει στον αφρό σαν "δημοκράτης" my ass.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 29/10/2010 20:48:23

    Νονονονο...κάνεις λάθος φίλε Α.Μ.

    Πολύ μεγάλο κύμα και από τις δυο πλευρές πήγε προς τον Μπουτάρη από τότε που ενεργοποιήθηκε για δήμαρχος.
    Κυρίως και λόγω της ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ των δημοτικών αρχόντων εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια.
    Γι αυτό τον τσίμπησε το ΠΑΣΟΚ.

    Και ευτυχώς που λέει αυτά που λέει και καταλαβαίνει ο κόσμος τι καπνό φουμάρει κι αυτός...κι ευτυχώς για τη ΝΔ που γύρισε το κλίμα των εκλογών προς το αντι-μνημονιακό.

    • A.M. avatar
      A.M. @ tsilivithras 29/10/2010 20:52:08

      Πάσο.
      Για να το λές γνωρίζεις καλύτερα τα πράγματα.
      Εγώ τα πολιτικά δρώμενα στην συμπρωτεύουσα δεν τα καλογνωρίζω.
      Δεν είχα όμως ποτέ τον Μπουτάρη ικανό για δήμαρχο και ούτε πιστεύω πως θα γίνει.
      Τον είχα ας το πούμε σαν κάποιον που δεν έχει τι να κάνει και είπε και να πολιτευτεί για να περνάει την ώρα του μιάς και είναι και γνωστή «φίρμα».
      Αλλά ξαναλέω δεν γνωρίζω καλά τα της συμπρωτεύουσας οπότε και δέχομαι την άποψή σου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ A.M. 29/10/2010 21:07:24

        Α.Μ.
        Δεν είναι άγνωστος ο Μπουτάρης ούτε χτεσινός.
        Με όλα τα πάθη και τις περιπέτειές του είχε χτίσει ένα σχετικά καλό προφίλ στην πόλη εδώ και μερικά χρόνια.
        Και σε μια πόλη αηδιασμένη από τη φράξια της ΑΝΥΠΑΡΚΤΗΣ τοπικής ηγεσίας ο Μπουτάρης βρήκε πατήματα ακόμα και ανάμεσα σε οπαδούς της ΝΔ.

        Αν δεν έλεγε αυτές τις θολοκουλτουριάρικες μλκς χτυπούσε στα ίσια.

      • Μisha avatar
        Μisha @ A.M. 29/10/2010 21:12:32

        Α.Μ.

        Eχει δίκιο ο Τσιλι. Αν δεν άρχιζε αυτές τις ανοησίες για τον Κεμάλ, τις τσόντες και τα γνωστά των προοδευτικάριων εναντίον της Εκκλησίας , θα είχε πολλές πιθανότητες εκλογής.
        Τώρα είναι κάτι μεταξύ Τρεμόπουλου και Έλενας Ιωαννίδου με μηδαμινές πιθανότητες επιτυχίας.

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 29/10/2010 21:22:52

        @Misha
        Για να το λέτε έχετε δίκιο και τα γνωρίζετε καλύτερα.
        Δέχομαι ότι τα πράγματα έχουν όπως μου τα λέτε.
        Εγώ απλώς είχα τον Μπουτάρη καταγεγραμμένο στον νού μου σαν ένα είδος χομπίστα της πολιτικής, όχι κάτι σοβαρό.
        Και από κάποιες εκπομπές που τον είχα ακούσει στην τιβί να μιλάει δεν μου γέμισε το μάτι.
        Και απ τις βλακείες που λέει και τώρα νομίζω πως σοβαρός άνθρωπος δεν θα τον ψηφίσει στην Θεσσαλονίκη.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ A.M. 29/10/2010 21:33:49

        Α.Μ.
        Μιας που πιαστήκαμε με δαύτους να σε πω κι ένα ακόμα έτσι χάριν της κουβέντας.

        Ο Μπουτάρης λόγω επιχειρείν ήταν γνωστός, λόγω αλκοολισμού έγινε σεβαστός (ως ανανήψας) και λόγω της σχέσης του με τον Μέρτζο (ελέω Νυμφαίου όπου έβαλε πολλά λεφτά ο Μ.) δημιούργησε έναν περίεργο συνεκτικό δεσμό στο θυμικό του "συντηρητικού" θεσνικιου.

        Δεν είναι καθόλου παίξε-γέλασε όλα αυτά για την φτωχομάνα εδώ πάνω.
        Ποτέ στη ζωή μου δεν πίστευα ότι θα άκουγα δεξιούς να στηρίζουν Μπουτάρη.

        Αλλά το ΠΑΣΟΚ στις προηγούμενες δημοτικές τον έγραψε στα π*π*ρια του (λάθος για μένα γιατί ο Μ. είχε καλύτερο ρεύμα) και προώθησε την Αράπογλου.

        Ίσως το είχε απωθημένο ο ίδιος να εναγκαλιστεί το ΠΑΣΟΚ ή ίσως τον συμβούλεψαν λάθος οι άνθρωποί του.

        Όπως και να χει...τα υπόλοιπα τα ξέρεις.

  8. Mary avatar
    Mary 30/10/2010 11:40:36

    Ζώ εκτός Θεσσαλονίκης, ψηφίζω όμως σε αυτή την πόλη και θα ψηφίσω Μπουτάρη διότι μετά απο 20-25 χρόνια με δημάρχους της ΝΔ αυτή η πόλη έχει αφεθεί στην τύχη της, κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί πάρα μόνο για την προσωπική του προβολή. Αυτός τουλάχιστον έχει δουλέψει στην ζωή του, έχει καταφέρει πολλά πράγματα τόσο στην επαγγελματική όσο και στην προσωπική του ζωή και αν έχει μία πολύ δυνατή ομάδα δίπλα του τότε πιστεύω πως ναί θα πετύχει πολύ περισσότερα πράγματα απο τους άλλους.
    Όσον αφορά οι δηλώσεις του ενός ή του άλλου, δεν μου λένε τίποτε, δεν θα με επηρεάσουν και θεωρώ ότι κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους.
    Οι θεσσαλονικείς πρέπει να δώσουν την ευκαιρία σε κάποιον άλλον να αποδείξει τι μπορεί να κάνει για την πόλη τους μιας και οι άλλοι ήταν ανεπαρκείς.....
    Εύχομαι στον Γιάννη Μπουτάρη καλή επιτυχία, πρέπει όμως να λάβει υπόψη του ότι οι ψηφοφόροι δεν είναι μόνο άτομα νεαρής ηλικίας , υπάρχουν
    και οι μεγαλύτερης ηλικίας οι οποίοι είναι φοβερά συντηρητικοί, θρησκόληπτοι και δύσκολα θα βγούν απο τα στεγανά τους και την ησυχία τους.Ευχαριστώ

  9. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 30/10/2010 14:00:32

    Μετά τον θάνατο Χριστόδουλου ο Άνθιμος είναι το πρόσωπο που βρήκε όλη η προοδευτικούρα εύκολο στόχο και τον πετροβολεί.

    Θλίβομαι που το ίδιο βλέπω να γίνεται και εδώ μέσα, έστω και σε μικρότερο βαθμό.