#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2010 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είπε η Ντόρα στον Καραμανλή το βράδυ της 29ης Νοεμβρίου;

 

Γράφει σήμερα ο Γιάννης Πρετεντέρης στο Βήμα για τον Κώστα Καραμανλή (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=315352&dt=14/02/2010)

Οι σχέσεις του (Καραμανλή) με τον Σαμαρά; Καλές, ισορροπημένες και... αποστασιοποιημένες. Μπορεί να τον στήριξε με όλο τον «καραμανλικό μηχανισμό» στη μάχη της διαδοχής, αλλά ξέρει ότι βασικός κανόνας επιβίωσης του νέου αρχηγού είναι να πάρει αποστάσεις από τον προκάτοχό του.

Οι σχέσεις του με την Ντόρα; Κόλαση. Της τηλεφώνησε το βράδυ της 29ης Νοεμβρίου και αυτή του έκλεισε ζοχαδιασμένη το τηλέφωνο με ένα μεγαλοπρεπές «άντε και γ...». Θεωρεί ότι της έπαιξε «άσχημο παιχνίδι». Και από τότε δεν έχουν ξαναμιλήσει.

Καλά είναι δυνατόν μια κυρία από σπίτι να λέει τέτοια πράγματα; Και πως το έμαθε ο Πρετεντέρης; Λέτε να ήταν η αποκάλυψη της τηλεφωνικής στιχομυθίας το αντάλλαγμα για την σημερινή αποκλειστική συνέντευξη στο Βήμα;  Ο Καραμανλής πάντως αποκλείεται να του το είπε.

Κατά τα άλλα και όπως αντιλαμβάνεσθε η ανάδειξη του Σαμαρά σε κεντρικό πολιτικό ρόλο έχει πανικοβάλλει τους στυλοβάτες του συστήματος. Που καταφεύγουν ακόμα και σε χυδαιότητες  (που είσαι κύριε Χρήστο;) προκειμένου να πολώσουν  την κατάσταση σε ένα μαγαζί που έχασαν οριστικά και αμετάκλητα.

Γιατί μπορεί η ΝΔ με τον Σαμαρά να παρουσιάζει ακόμα μεγάλα προβλήματα, αντιφάσεις και καθυστερήσεις, αλλά το Συνέδριο και η ημέρα που το αεροπλάνο θα απογειωθεί πλησιάζουν αμετάκλητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 14/02/2010 16:30:14

    Πόσο σίγουρο είναι 'ότι το μαγαζί τ'όχασαν οριστικά κι αμετάκλητα';;;Στην σκακιέρα του κεντρικού πολιτικού μαγέρικου της Ελλάδας,(βλ.συγκρότημα),γιά την ώρα κινείται μόνον ο τρελλός. Ασφαλώς,η Βασίλισσα απέθανεν,ο Βασιληάς όμως ακόμα δεν έχει μιλήσει.

  2. artemis avatar
    artemis 14/02/2010 16:55:25

    ποιο αεροπλανο το πολυ πολυ αεροστατο θα γινει η νδ και θα εχει την τυχη του Χιντενμπεργκ

  3. τάρας μπούλμπα avatar
    τάρας μπούλμπα 14/02/2010 17:01:13

    εννοεί το αεροπλάνο που θα πάρουν κάποιοι για Βενεζουέλα..

  4. donaE avatar
    donaE 14/02/2010 17:11:40

    Και η Ντορα δεν αντεδρασε;Τι ρεζιλικι...

  5. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 14/02/2010 17:14:54

    Καλά τον έκανε.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/02/2010 17:16:19

    Τι να το κάνω που το αεροπλάνο θα απογειωθεί ξανά; Μπορεί ο πιλότος να είναι καινούργιος (τρόπος του λέγειν, βέβαια), αλλά το αεροπλάνο είναι η ίδια καραβέλλα από το 1974, με το ίδιο πλήρωμα.

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/02/2010 17:28:29

    Γιατί ειδικά Βενεζουέλα;

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/02/2010 17:32:23

    Εντωμεταξύ, αν διαβάσει κανείς τα όσα γράφει η Καθημερινή για τη δημοσκόπησή της, θα του σηκωθεί η τρίχα. Ενώ εμφανίζει τη ΝΔ 16,5 μονάδες πίσω από το ΠΑΣΟΚ (άντε, να το πιστέψουμε...), φτάνει σε σημείο να μας δουλεύουν ψιλό γαζί όταν λένε ότι το Σαμαρά τον... ωφέλησε λέει η συναίνεση γιατί κέρδισε λέει... μία μονάδα σε σχέση με την προηγούμενη δημοσκόπηση και από το 30,5% πήγε στο 31,5%!!! Ρε πόσο θα μας δουλέψετε ρε;;; Μιλάτε κιόλας; Εμφανίζετε μια διαφορά στα όρια του στατιστικού λάθους και θέλετε να μας πείσετε ότι είναι "καλό πράγμα" κομματικά, για τη ΝΔ, η ρημάδα η συναίνεση! Ωρε κρυφτείτε γιατί στο τέλος θα σας πάρουμε με τις πέτρες!

    Αμ το άλλο; Ο ΛΑΟΣ λέει ωφελήθηκε από την αντίδρασή του στο μεταναστευτικό. Σωστά. Μόνον ο ΛΑΟΣ αντέδρασε, καθόλου η ΝΔ. Τη δική της αντίδραση να τη θάψουμε τελείως.

    Όταν θα πάρουν κάποιους με τις πέτρες θα είναι πια πολύ αργά.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Επώνυμος 14/02/2010 21:55:41

      Η προπαγάνδα με τις δημοσκοπήσεις παραγγελιά, δεν έχει όριο.
      Δεν κρύβονται καν.

  9. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 14/02/2010 18:17:28

    Έπρεπε να του το είχε πει νωρίτερα, όταν ο ανηψιός δήλωσε:
    "Φεύγω και δεν πα' να κουρεύεστε" !!
    Τώρα που το είπε γιά προσωπικούς της λόγους δεν αξίζει το ίδιο ...

  10. Johny avatar
    Johny 14/02/2010 18:31:56

    Καλα θα κανει ο φιλτατος Σαμαρας να ΣΥΝΕΛΘΕΙ και να κανει αυτό για το οποιο τον ψηφισαμε. Να αντιπαρατεθει χωρις αγχος.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 14/02/2010 18:36:31

    Για την συνέντευξη ταιριάζει η παροιμία "εδώ ο κόσμος καίγεται και η τρελή χτενίζεται"
    Καλά είναι τόσο εκτός πραγματικότητας που την στιγμή που ο κοσμάκης δίνει την καθημερινή μάχη της επιβίωσης επιταγές σφραγίζονται σωρηδόν καταστρέφονται άνθρωποι αυτοί πιστεύουν ότι μας απασχολεί το μέλλον της κυρίας Μπακογιάννη.
    Ισχύει ότι είπε ο Λαζόπουλος δεν σε θέλει ο κόσμος κυρά μου πάρτο απόφαση να τελειώνουμε.
    Υ.Γ Το άγχος του Μπαμπά να πληρωθεί η Διεκάτ και αυτό στα πλαίσια των κοινωνικών σχέσεων ήταν.

  12. socrates avatar
    socrates 14/02/2010 18:39:57

    Η κ. Μπακογιάννη έχασε γιατί έδινε την εντύπωση ότι ήταν δικαιωματικά δική της η αρχηγία, λές και ήταν η Ελισάβετ.
    Επίσης έχασε τις εντυπώσεις γιατί ήταν κακοπροαίρετα επιθετική, αρχικά εναντίον του κ. Σαμαρά και μετά εναντίον του κ. Αβραμόπουλου. Κάθε ομιλία της, κάθε συνέντευξή της έσταζε υπονούμενα και χολή εναντίον όποιου τολμούσε να μην την υποστηρίζει.
    Θα έπρεπε να ξέρει ότι όταν πάς για αρχηγός πρέπει να εμπνέεις ενότητα και ηγεσία, όχι διαίρεση και διάσπαση.
    Δυστυχώς για την κ. Μπακογιάννη έδειξε ότι δεν έχει ούτε τα ηγετικά χαρακτηριστικά ούτε την πολιτική ευφυία του πατέρα της.
    Όσο για το σήμερα, δεν έχει αντιληφθεί ότι το μέλλον της μέσα στη Νέα Δημοκρατία προϋποθέτει ότι θα υπακούει πιστά τον Πρόεδρο του κόμματος, όπως συμβαίνει σε όλα τα οργανωμένα σοβαρά κόμματα.
    Δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες θα έχει ακόμη (και άν).
    Πάντως, η κ. Μπακογιάννη χρειάζεται τη Νέα Δημοκρατία περισσότερο από ότι χρειάζεται η Νέα Δημοκρατία την κυρία Μπακογιάννη.

  13. Kώστας avatar
    Kώστας 14/02/2010 18:45:22

    H ώρα ήρθε να γελάσουμε ξανά. Όπως το 1977. Με τη στήριξη που παρέχει το Συγκρότημα το 2% είναι σίγουρο. Ας γίνει επιτέλους το "κόμμα" για να διορθωθεί το μοιραίο σφάλμα του Κωνσταντίνου Καραμανλή που μάζεψε στην Παράταξη τα απόβλητα του κοινοβουλευτισμού. Ας γίνει επιτέλους το κόμμα-απόκομμα για να γελάσουμε.
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%8C%CE%BC%CE%BC%CE%B1_%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BD

    Ας φύγει επιτέλους, να μας απαλλάξει από την αντιπαθητική παρουσία της...Για να μην αναγκαστεί κανείς να ξαναφωνάζει:"Εξω η Ντόρα απ΄την ΟΝΝΕΔ".
    http://www.youtube.com/watch?v=y-uDkM77onE

    • ο κερδοσκόπος της γειτονιάς avatar
      ο κερδοσκόπος της γειτονιάς @ Kώστας 15/02/2010 19:44:46

      Αποκλείεται να την αφήσει το εξαπτέρυγό της Καρατζαφέρης, γιατί τότε αυτός τί θα κάνει; Θα πουλάει σάμαλι;

  14. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 14/02/2010 19:02:43

    Το να φθάσει σε αυτό το χαμαιτυπειώδες ύφος η στήλη του Πρετεντέρη δεν εκπλήσσει ουδόλως. Ταιριάζει απολύτως με ΄το όλον ήθος του ΔΟΛ, μόνον που ο Μέγας Μάγιστρος είχε την τέχνη να μην το βγάζει φάτσα κάρτα. Ε, οι επίγονοι δεν την έχουν. και ίσως είναι προτιμότερο, η κατάρρευση του οικοδομήματος γίνεται ευκολότερη, ήδη αναζητούν ...Μαρινάκη (αυτό είναι και το διακύβευμα της σημερινής συνέντευξης φυσικά κι ας μένουμε εμείς στην προσπαθειούλα του Συγκροτήματος να χτυπήσει τάχα μου τον ...χτυπημένο που τους τσάκισε όμως στις 29...)

  15. ευτυχια avatar
    ευτυχια 14/02/2010 20:05:15

    Και γιατι κ.Πρετεντερη, ενδιαφερει τον ελληνικο Λαο το οτι ειπαν δυο ασημαντοι και ξεπερασμενοι κληρονομοι της ΝΔ? Προσωπικα πιο πολυ με ενδιαφερει το διαζυγιο Μενεγακη (δηλαδη, καθολου μα καθολου μα καθολου)

  16. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 14/02/2010 20:19:00

    το ποιόν των πολιτικών που μας κυβερνάνε είναι γνωστό. Δεν πρέπει να μας προκαλεί έκπληξη η φρασεολογία λιμανιού της εναγομένης.
    Θυμηθείτε τον Αντρέα με τη Λιάνη τότε που όλοι οι Πασόκοι ένιωθαν συμμέτοχοι στο κρεββάτι τους!
    Τον αξιότιμο κο Ζαχόπουλο που νόμισε ότι πηδώντας από τον 4ο θα διαγράψει τις πομπές του.
    Τον άλλο τον καραγκιόζη πρώην βουλευτή (μου διαφε΄υγει το όνομά του γιατί πόσους ελεεινούς να θυμάται κανείς!) που φόρτωσε από το μπαρ τις φοιτητριούλες και τσακιστήκανε μετά πιωμένοι και πάει η δύσμοιρη!
    Τον άλλο τον ξεφτίλα του ΠΑΣΟΚ που πήδαγε τη γραμματέα του και έγινε ρόμπα, α Πάχτας έτσι λεγόταν
    τη φρασεολογία του Γιαννόπουλου την ξεχάσατε;
    Βοηθήστε λίγο ρε παιδιά, βαρέθηκα να γράφω.

  17. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 14/02/2010 20:28:25

    Εαν πράγματι ελέχθη αυτή η φράση, τι σημαίνει; Σημαίνει ότι η Ντόρα πιστεύει πως την πούλησε ο Κραμανλής. Τι σημαίνει την πούλησε; Σημαίνει ότι εδώ και χρόνια είχαν κάνει συμφωνία για συγκυβέρνηση και "σημαδεμένη εκλογή" νέου αρχηγού.
    Σημαίνει ότι το δίδυμο μας δούλευε επί χρόνια και μόνο οι 800.000 είχαν την δύναμη να τους διαλύσουν και τους δύο όπως και έγινε. Περαστικά και στους δύο και στο καλό.

  18. kanis avatar
    kanis 14/02/2010 20:53:48

    Ή κυρα Ντόρα ούτε καλός στρατιώτης είναι, ούτε καλός παίκτης!

    Σαν στρατιώτης...δεν καθαρίζεις μόνο για την παρτι σου και την παρεούλα σου, γιατί τότε τρως μόνιμη καμπάνα κι από το τελευταίο λοχία!
    Σαν παίκτης...όταν χάνεις, δεν αρχίζεις τις παντοειδείς επιθέσεις μέσα στην παράταξη, γιατί αυτό παραπέμπει σε μεθόδους του υποκόσμου!

    Αν πάλι ακολουθεί μεθόδους προσωπικής και μόνο επιβίωσης, αυτά ούτε και σε στενό οικογενειακό περιβάλλον δεν γίνονται ανεκτά στα 2010...!

  19. Thomas avatar
    Thomas 14/02/2010 21:05:58

    Το συνέδριο της Ν.Δ. θα θυμίζει το 20ο Συνέδριο του Κ.Κ.Σ.Ε. δηλαδή το συνέδριο που ο Χρουτσώφ αποκύρυξε τον Σταλινισμό, έτσι και ο Σαμαράς θα αποκηρύξει τον Καραμανλισμό.
    Αχ, Κωστάκη πάλι λάθος επιλογές έκανες

  20. Loretta avatar
    Loretta 14/02/2010 22:36:02

    μα αν της αντιγυριζε ο Κ.Κ το αντε γα...σου ευχυ θα της εδινε...και τετοιες χαρες και ευχες δεν θα της εδινε της μεγαλοκορης..!!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Loretta 14/02/2010 22:41:41

      δεν πρόκαμε ο καΰμένος, του τόκλεισε η ρουφιάνα κι έτσι έμεινε αγαμ...

  21. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2010 22:54:59

    Αυτή δεν ήταν που τον "στήριζε"? Τί πλάκα!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Orestios 14/02/2010 22:59:38

      όπως αποδείχτηκε ούτε καν του τον στήριζε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 14/02/2010 23:03:39

      Έλα ρε σύ! Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό! Τόσες "μάχες" έδωσε η κοπελιά.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Orestios 14/02/2010 23:08:24

      Τί έχει άλλωστε να επιδείξει η ιστορία; Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Ισμήνη Καλέση και Μπακογιάννη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 14/02/2010 23:11:51

      Και την Μιμή. Την ξέχασες.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Orestios 15/02/2010 07:54:15

      Ασφαλώς και τον στήριζε, όχι μόνο τον στήριζε αλλά ξεπουλούσε ακόμα και τον εαυτό της για χάρη του. Τώρα όμως που κατάλαβε την απίστευτη βλακεία που έκανε είναι πολύ αργά, όσα καντήλια και να του ρίξει πάνω στην δικιολογημένη οργή της χαμένα θα πάνε.
      Ας πρόσεχε όταν έπρεπε.

  22. kanis avatar
    kanis 15/02/2010 18:32:07

    Mιά σοβαρή και συγκροτημένη λαική κεντρο- δεξιά (όπως και μια αντίστοιχη
    κεντρο-αριστερά) παραμένει η πιό ενδεδειγμένη δυνατότητα!
    Στο σχεδόν ειδυλλιακό παρελθόν ο Στρατηγός Ντε Γκώλ ηγείτο ενός τέτοιου
    σχήματος. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής θα το ήθελε,άν και το μετεμφυλιακό
    άχθος δεν άφηνε περιθώρια! 'Ενας λαικός δικομματισμός είναι η μόνη
    διέξοδος,με κοινό παρονομαστή έναν ακομπλεξάριστο πατριωτισμό.
    Φαίνεται ανέφικτο. Γίνεται όμως....με ΄την αναγκαία υπερβαση τνω εγωισμών!

  23. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 15/02/2010 22:26:42

    Ντορούλα καλύτερα να κάνεις εσύ αυτό το οόίο προέτρεψες τον Καραμανλή. Έτσι θα ηρεμήσεις κι ολας γιατί απ ότι φαίνεται σου έχει λείψει πολύ.

  24. akyros avatar
    akyros 16/02/2010 02:01:34

    Νδορα την φτερη κουναγε, κακόν της κεφαλής της!