#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2009 18:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είναι τα «Εξάρχεια»;

Φίλοι αναγνώστες που συμμετέχουν στο διάλογο για τη σημερινή θλιβερή επέτειο και τα Εξάρχεια (http://www.antinews.gr/?p=26403) ζήτησαν να ανοίξουμε σχετικό project και να το αυτοδιαχειριστούν. Έστειλαν μάλιστα και σχετικές φωτογραφίες. Ιδού λοιπόν:















ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 05/12/2009 18:59:57

    Εγω βλεπω μονο ο,τι και στα πανεπιστημια. απεραντη χαρτομολυνση, εξυπναδες απο επιδοξους λενιν και γενικα ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ. Δεν μπορουν να εχουν παραπονα απο τη ζωη και την κοινωνια 18ρηδες, αφου δεν ξερουν καν τι εστι ζωη. Να εχουμε εμεις οι 40ρηδες, να πω καπως δικαιολογειται. διχως να θελω να τους τσουβαλιασω ολους, επαναλαμβανω το ρητο του Μπερναρ Σοου "δυστυχως, η νεοτητα χαραμιζεται στους νεους". με τετοια μυαλα πως να δουμε προκοπη. δε λεω, αρκετοι θα παν στο πανεπιστημιο, θα μαντρωθουν απο τα κομματα και θα αναρριχηθουν στην κομματικη και κρατικη ιεραρχια, διχως να εχουν ζυμωθει απο τη ζωη. εκει ειναι μερος του ελληνικου προβληματος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Νίκος 05/12/2009 22:42:30

      Έχεις δίκηο Νίκο για τον μηδενισμό, αν είχε περισσότερες φωτογραφίες από την βάρβαρη επέλαση των επιδόξων Λένιν στα κτίρια της περιοχής θάλεγες περισσότερα. Το θέμα είναι ότι η Παιδεία, όλων των βαθμίδων και όχι μόνον η Πανεπιστημιακή, φαίνεται να έχει χάσει κάθε ικανότητα να εμπνέει και να δημιουργεί ερεθίσματα, με αποτέλεσμα η νεολαία είτε να εγκλωβίζεται σε δρόμους που θεωρεί ιδεολογία ή στράτευση (και εν τέλει να απογοητεύεται), είτε να το ρίχνει στον χαβαλέ.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/12/2009 19:01:09

    Κατ αρχην πιστευω οτι φετος οπως και τα επομενα χρονια δεν θα ανοιξει ρουθουνι.Οπως δεν επαναληφθηκε ο Μαης του68 τα επομενα χρονια,οπως δεν επαναληφθηκαν τα γεγονοτα του Παρισιου στις αρχες τις δεκαετιας αυτης,ετσι δεν θα γινει και τιποτα στην Αθηνα.Οχι λογω αστυνομοκρατιας Χρυσοχοιδη που πουλαει τσαμπα μαγκια ξεροντας οτι ειναι απιθανο να ξαναγινει κατι τετοιο.Και το ξερει γιατι οτι μπαινει σε διαδικασια εορτασμου εκφυλιζεται.Οπως εκφυλιστικε το Πολυτεχνειο.
    Δεν ανησυχει κατα βαθος ο κ Χρυσοχοιδης.Ξερει οτι μια εξεγερση στα καλα του καθουμενου δεν ειναι προιον οργης αλλα επιθεση με Στρατηγους,λοχαγους λοχιες και στρατιωτες. Και επιτελικο γραφειο πανω απο ολα για να την κατευθυνει. Το οτι ο αγνος πολιτης γινεται στρατιωτης χωρις να το εχει συνειδητοποιησει ειναι αλλο θεμα.

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/12/2009 19:45:16

      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ συκοφαντείς τον Χρυσοχοϊδη, τον εκλεκτό που θα γίνει δήμαρχος Αθηναίων, ίσως και Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και γιατί όχι και πρωθυπουργός. Τα έχει όλα!
      Η αστυνομοκρατούμενη Αθήνα από σοσιαλιστική κυβέρνηση και μάλιστα ΠΑΣΟΚ κάποτε θα φάνταζε ως ανέκδοτο! Ο Πατήρ του σημερινού πρωθυπουργού είχε υποσχεθεί την κατάργηση των ΜΑΤ! Έτσι και ο σημερινός τους βαφτίζει "Ένστολους υπαλλήλους για την προστασία του πολίτη" δηλ ΕΥΠΡΟΠΟ....
      Η Ελλάδα της απόλυτης παρακμής, της κοροίδίας και της αρπαχτής σε όλα τα επίπεδα (ακόμα και της εξουσίας)!

  3. XAPLAS avatar
    XAPLAS 05/12/2009 19:37:46

    ΕΞΑΧΡΕΙΑ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/12/2009 20:06:08

    Εξάρχεια είναι ο εκφυλισμός και η εκμετάλλευση γεγονότων που έγιναν. Όσο βλακώδες έχει γίνει το προσκύνημα των αργόσχολων, υποκριτών, Δημοσίων Αρχόντων την 17η Νοεμβρίου, άλλο τόσο ηλίθια είναι η αποθέωση ενός εγκλήματος, λάθους ή ότι ήταν ο θάνατος του πιτσιρικά πέρυσι.

    Συντηρούμε καφρίλες. Και όποιος τις συντηρεί το κάνει σε βάρος της Ελλάδας. Η αστυνομία ανά τον κόσμο κάνει λάθη ή καταχρήσεις (αν αυτό ήταν). Δεν στήνουν αγάλαμτα και εικόνες όμως παρά μόνο οι χαχόλοι. Δεν μου άρεσε καθόλου η Χούντα. Χαίρομαι που έπεσε. Λυπάμαι για τα παρατράγουδα και την αέναη Ελληνική βλακεία και ψευτοσυναισθηματισμό. Αλλά θεωρώ τα πάσης φύσεως προσκυνήματα εξαιρετικά βλακώδη.

    Τα Εξάρχεια ήταν μια ωραία γειτονιά, και το Πολυτεχνείο ένα εξαιρετικό σχολείο. Τα Εξάρχεια είναι παραδειγμα της συνεχιζόμενης υποβάθμισης. Σε οποιαδήποτε Δυτική χώρα, 40 χρόνια αργότερα, θα είχαν αναβαθμιστεί. Στην ταλαίπωρη και πουλημένη χώρα μας, μόνο κάτω. Όλα κάτω (Εκτός από το μαύρο χρήμα που προσπαθούν να το πρασινίσουν, να γυρίσει πίσω, και δεν τα καταφέρνουν)

    • tasos avatar
      tasos @ archaeopteryx 05/12/2009 20:18:57

      file arxaiopterige poli dikio exeis.parte to xampari theloyn na kanoyn ta exarxia kolonaki kai oti syntagh akolouthisan me toy psiri thn plaka kai oles tis palies ypovathmismenes perioxes thn idia syntagh akolouthoun kai me ta eksarxia.to 2004 katharisan thn omonia kai toys idioys mages poy tous pigan sto telos thw solomoy tote tous fernoun stn plateia tora gia na spasoun ta neyra ta dika mas kai ton geitonon gia na paroume poulo kai na exei na agorasei meta fthna o vovos.tasos x

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tasos 05/12/2009 21:32:32

        να σου πω, μου έχει περάσει η ιδέα, γιατί εκεί μεγάλωσα. Η θέα πάνω από το Πολυτεχνείο είναι ανοιχτή. Το Μουσείο Metropolitan Museum. Το Πάρκο, λίγο πιο πέρα. Η Καλλιδρομίου παράδεισος. Εν τάξει, παλιά κουρασμένα σπίτια και πολυκατοικίες, αλλά στην ΝΥ αγοράζεις μια παλιά τριώροφη και κάνεις 1 διαμέρισμα. Μία 10όροφη και κάνεις 2 διαμερίσματα κυριέ με ιδωτικό πάρκινγκ.

        Τώρα, δεν υπάρχουν εύκολα δανεικά, αλλά κάπου έχω πάρει χαμπάρι νόμο που επιτρέπει αμοιβαίο κεφάλαιο για ακίνητα με σκοπό να αγοραστούν οικοδομικά τετράγωνα έναντι μεριδίων του Α/Κ.

        Λες βρε όλοι αυτοί οι αλήτες να είναι και λίγο πληρωμένο real estate play...?? Όλα είναι πιθανά στον περίεργο αυτό τόπο.

        (Συγγνώμη αν ξέρασα κανέναν ...μυστικό)

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ archaeopteryx 05/12/2009 21:43:41

          Αν είναι λέει... ξέχασες τη νέα γραμμή του μετρό

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ archaeopteryx 05/12/2009 21:48:38

          Θα σου πω μόνον ότι αν κάτοικος διαμαρτυρηθεί στους συγκεκριμένους αλήτες και εκφράσει την ενόχλησή του, η πάγια απάντηση που λαμβάνει είναι "εδώ είναι δικός μας χώρος, αν δεν σου αρέσει να πάς αλλού"

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tasos 05/12/2009 21:40:31

        Τα Εξάρχεια είναι πολύ πιό σύνθετη περίπτωση από την Πλάκα ή του Ψυρρή, λόγω εντονότατης επικάλυψης χρήσεων (κατοικία-υπηρεσίες-εμπόριο-διασκέδαση-μορφωτικά ιδρύματα-πολεοδομικό και συγκοινωνιακό κέντρο). Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ευάλωτα. Οι εγκατεστημένοι κάτοικοι και επαγγελματίες, στη μεγάλη τους πλειοψηφία, αρνούνται να εγκαταλείψουν την περιοχή - παρά την όντως απογοητευτική υποβάθμιση και τις υπαρκτές προσπάθειες σκοτεινών κύκλων να κάνουν τη ζωή τους αβίωτη.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ δρόμος 05/12/2009 21:52:08

          μεγάλωσα σε μία από τις παλιότερες πολυκατοικίες. Θέα όνειρο, αλλά βάζουν φωτιά από κάτω 2-3 φορές το χρόνο. Μάλλον πουλιούνται για ένα κομμάτι ψωμί τα διαμερίσματα, αφού οι ένοικοι εκέινης της εποχής είναι μάλλον ...στον ουρανό και τα παιδιά τους μακριά μακριά. Real estate αλλά για ανθρωπους με υπομονή.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 05/12/2009 22:02:53

          Όχι πια. Εδώ και 1-2 χρόνια οι τιμές έχουν αρχίσει ν'ανεβαίνουν εντυπωσιακά, και παρά την εμφανή υποβάθμιση. Παράλληλα όμως (ή μάλλον και εξ αιτίας αυτού) ανοίγουν καινούργια φαγάδικα και ανακαινίζονται σπίτια με ταχύ ρυθμό, αφού φυσικά έχουν αγοραστεί από τους απογόνους των πεθαμένων.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ δρόμος 05/12/2009 22:08:14

          μακάρι... μου έχουν πει ότι είχε έναν λουλουδά στην πλατεία, δίπλα σε ένα μπακάλη με χύμα ρέγγες, στο υπόγειο ...κάρβουνα, πιο πάνω, αργότερα το VOX, και πιο κάτω τα «κατεψυγμένα ψάρια Ευρυδίκης»

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 05/12/2009 23:01:48

          αυτά είναι πολύ παληά, δεν τα 'χω προλάβει ούτε εγώ - πού τα θυμήθηκες τώρα... Η νοσταλγία είναι σαν απαγορευμένος τόπος, την έχει εξοστρακίσει η αβάσταχτη καθημερινότητα της πολλαπλής επέλασης όλων των φρούτων της νεωτερικότητας. Η συνταγή για υπερβάσεις εδώ είναι απλή: ιδιοπροσωπεία, που λέει και η ΚΒΣ, και επαναφορά στη βασική έννοια των λέξεων (δημοκρατία, ελευθερία για όλους και όχι μόνο για κομματικά ή νεοταξικά ανδρείκελα)

  5. δρόμος avatar
    δρόμος 05/12/2009 21:22:20

    Μάλλον έχεις καιρό να εμφανιστείς στη γειτονιά, όχι μόνο δεν κινδυνεύει κανείς αλλά έγινε τόσο βαρετό το θέαμα του κλεφτοπόλεμου αστυνομίας-επαναστατών που ο κόσμος πλημμυρίζει τα πολλαπλάσια σημερινά στέκια, ακόμη και ελάχιστα λεπτά μετά το τέλος των όποιων ταραχών.
    Η αλήθεια είναι πως το κλίμα εκφοβισμού, που πράγματι πέρασε κάποια στιγμή, έχει σπάσει πια και μάλλον οι όποιοι υποψήφιοι επενδυτές τραβήξαν γι άλλες εφορμήσεις - κατά συνέπεια μπορείς να επανακάμψεις, νέες ευχάριστες εκπλήξεις σε περιμένουν εδώ

    • chien andalou avatar
      chien andalou @ δρόμος 05/12/2009 22:35:49

      Η πιο φιλόξενη γειτονιά της Αθήνας!

  6. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 05/12/2009 22:35:55

    Ο Κωστας ο Δολιανιτης τι λεει για τα Εξαρχεια;
    Ηταν στα μπετα,στα θεμελια.Φαινεται να πιανει τοπο η θυσια του κοκκορα.

  7. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 01:11:27

    Τα ντουβαρια και τα πλακοστρωτα στα Εξαρχεια αν ειχαν μιλια θα λεγανε πολλα.Και τι δεν εχουν δει.Απο το Δεκεμβρη του 44 με τις οδομαχιες ,στη νυχτα του Νοεμβρη το 73 και μετα στα περσυνα.Τρεις απο τις πιο σημαντικες στιγμες της Ελληνικης ιστοριας εχουν περασει απο πανω τους.Και τι συμπτωση; Και στις τρεις στιγμες τα αντιπαλα στρατοπεδα ηταν τα ιδια.Παντα το επισημο κρατος εναντια σε αυτους που δεν το γουσταραν.Παντα η νεολαια εναντια στους βολεμενους και στους εχοντες.
    Μονο που τωρα τελευταια εχουν μπερδευτει λιγο τα πραγματα.Γιατι παλιοτερα η εξεγερμενη νεολαια οντως δεν ειχε.Ενω σημερα μπορει να τα βαζεις με το συστημα , να εχεις ασυλο τα Εξαρχεια και ο μπαμπας σου να εχει σπιτι λιγο πιο πανω στο Κολωνακι.Λετε τελικα οι αποστασεις των πραγματων στη ζωη να εχουν την αποσταση οσο η Σολωνος απο την αρχη ως το τελος της;

  8. fantomas avatar
    fantomas 06/12/2009 10:57:56

    Κύριοι καλά όλα αυτά που λέτε αλλά η κυνική πραγματικότητα άλλα λέει.
    Ευτυχώς ή δυστυχώς ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία και σε αυτή την κοινωνία υπάρχει ο κανόνας της προσφοράς και ζήτησης.
    Βάσει αυτού του κανόνα της αγοράς (που συμμετέχουμε όλοι μας) διαμορφώνονται καταστάσεις και βγάζεις εξαιρετικά συμπεράσματα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν , γνωρίζει κάνεις την τιμή αγοράς (το τετραγωνικό μέτρο) στην περιοχή?
    Ξέρει κανείς εάν υπάρχει ποιο φτηνή τιμή εκτός ίσως από την περιοχή των Άνω Λιοσίων?
    Ακόμα και αν είναι παράδεισος τα Εξάρχεια για να μην θέλει να αγοράσει (να μην έχει ζήτηση) στην περιοχή…….. αυτό κάτι λέει !! Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω!!!


    ΥΠΟΣ. Πάντως εάν υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει χρήματα και θέλει αποδόσεις 100% σε 10 χρόνια καλά θα κάνει να αγοράσει τώρα διότι ποιο χαμηλά δεν θα πάει!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ fantomas 06/12/2009 21:37:43

      Ευτυχώς, η πραγματικότητα είναι λιγότερο κυνική απ' όσο φαίνεται, ή έστω όσο θέλουν κάποιοι να φαίνεται. 1600 €/μ2 σε κτίσματα άνω των 50 ετών παλαιότητας, σου κάνει? Και τα ενοίκια, αντίστοιχα.

      Τα Εξάρχεια διατηρούν την ποιότητα της ιστορίας τους, γιαυτό δεν πρόκειται να υποκύψουν στις κερδοσκοπικές επιθέσεις. Άλλωστε η μαχητικότητα είναι κι αυτή κομμάτι της ιστορίας, κι ας κόπτονται να την οικειοποιηθούν οι ψευδεπίγραφοι επαναστάτες του γλυκού νερού

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 06/12/2009 17:07:55

    Φάκτορα δύσκολα μας έβαλες!
    Ορισμό για τα Εξάρχεια δύσκολα θα αποτολμήσει κανείς, μάλιστα μέρες που είναι...
    Ο Σ.Φυντανίδης στην Κυριακάτικη εκπομπή του στη ΝΕΤ, με καλεσμένους τους κ.κ. Βούγια (υφυπουργό Προ.Πο),Καλτσούνη (πρόεδρο του συλλόγου κατοίκων Εξαρχείων "Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ") και Αλεξάτο (πρόεδρο της Επιτροπής Πρωτοβουλίας Κατοίκων Εξαρχείων) έδωσε, με πολύ σεμνό τρόπο, μιαν απεικόνιση του πραγματικού προβλήματος που ταλανίζει την ιστορική γειτονιά του κέντρου της πόλης. Αν υπάρχει δυνατότητα αναπαραγωγής αυτού του υλικού, θα ήταν μια σοβαρή βάση συζήτησης για τη σημερινή πραγματικότητα.

  10. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 17:27:40

    Μια χαρά είναι τα Εξάρχεια. Ειδικά προς τα ψηλά, κάτω από του Στρέφη....Τρία βήματα από την αμφισβήτηση της εξουσίας (που πάντα πρέπει να υπάρχει), και δεκαπέντε λεπτά από το Σύνταγμα. Έξω ο υπουργός ΠροΠο από τα Εξάρχεια!!!

  11. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 07/12/2009 14:28:47

    Ωραία ερώτηση. Είναι 8, από "τα καλύτερά μας χρόνια".

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 07/12/2009 14:49:04

      Από πότε μέχρι πότε?

  12. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 07/12/2009 14:59:27

    Δεν ξέρω, αλλά εμένα τα Εξάρχεια μου πάνε. Και δεν μου πάνε ρομαντικά ... Μου πάνε όπως είναι σήμερα. Ως ζώντα. Με το ατελείωτο παλίμψηστο λόγων, τέχνης του δρόμου, συνθημάτων, ραβασακίων τοίχου, αφισών που γράφουν τη δική τους ιστορία (*)... Και κυρίως ανθρώπων που δεν είναι δεδομένοι κι αναμενόμενοι. Μέσα σ΄ένα χώρο που αν-ησυχεί συνυπάρχουν ασφαλώς και τα «ανεπιθύμητα»: μιζέρια, βρωμιά, βαποράκια, μπάτσοι ορατοί τε και αόρατοι, μαύρο χρήμα και φυσικά οι καταγγελλόμενοι αναρχομπαχαλάκηδες. Ένα ζωντανό μίγμα δεν είναι ποτέ καθαρό και αμιγές.

    Όταν περπατάω στους δρόμους τους κοντοστέκομαι κάθε τόσο και χαζεύω. Στην καρδιά της αγχωμένης Αθήνας ο χρόνος εκεί σταματάει να είναι αμείλικτος. Ξεχυλώνει.

    Τα Εξάρχεια δε διακρίνονται από ομογενοποίηση, στυλιζάρισμα και καθωσπρεπισμό. "θέλουν" να μας φοβίζουν και μας απωθούν – για να μη τα γνωρίσουμε, για να μείνουν μόνα τους σε μια δική τους αλλόκοτη ανήσυχη «ησυχία». Αν ήταν στην άκρη της πόλης θάταν το απόλυτο γκέτο. Εκεί που βρίσκονται, αυτό είναι αδύνατο. Το αδύνατο project. Δε θα το καταφέρει ούτε η «καταστολή» ούτε η «εξέγερση».

    Τα Εξάρχεια είναι μια διαρκής πρόκληση ...

    (*) Αυτό το παλίμψηστο είναι το project! Ένα δυνατό – με τη διπλή σημασία της λέξης – project!

  13. tiramola avatar
    tiramola 07/12/2009 15:14:23

    Και μένα μου πάνε τα Εξάρχεια.Και ρομαντικά.Από τότε που έκανα τις βόλτες μου με την παρέα μου πιωμένος στο Green Door ή στο Point και βρωμοκοπώντας τα ρούχα μου από τα φαγάδικα...
    Τότε που σε χρόνο dt μαζεύονταν μιά ομάδα 5-10 ανθρώπων και έσπαγαν στο ξύλο βαποράκι ναρκωτικών που είχε σκάσει μύτη στην πλατεία.
    Με όποιον και να μίλαγες τότε για το "που θα πάμε για ποτάκι" σε ρωτούσε ...Εξάρχεια?
    Ακόμα και σήμερα όταν είμαι Αθήνα και έχω χρόνο περνάω τη βόλτα μου...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 07/12/2009 15:23:40

      Μου έχουν λείψει και οι ακτένιστες τύπισσες με τα ινδικά φορέματα τα φουλάρια και τα ταγάρια που μετά από 3-4 ποτά ούζο με πορτοκάλι σηκώνονταν να χορέψουν ένα χορό για πάρτυ τους...

  14. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 07/12/2009 15:18:57

    Από το '86. Ελάχιστες φορές έκτοτε, και ή εγώ άλλαξα πολύ, ή αυτά.
    Πάντως, αγαπημένη γειτονιά, αγαπημένη νιότη;

  15. δρόμος avatar
    δρόμος 07/12/2009 15:35:34

    Τιραμόλα, την εποχή που λες οι αναρχικοί ήταν ακόμη αμιγείς ομάδες και ναι, τους καμαρώναν και οι περίοικοι που συνήθως βρίσκανε "πτώματα" στα πλατύσκαλά τους το πρωί...
    Με τον καιρό τα κρατικά στέκια χορήγησης μεθαδόνης πολλαπλασιάστηκαν (12 έχουμε σήμερα σε μια ακτίνα 500 μ.), οι πολυκατοικίες αποκτήσανε πόρτες με μηχανισμό επαναφοράς και τα σχολεία γίνανε μικτά με πολλά-πολλά αλλοδαπά παιδάκια. Τα ελληνάκια ακολούθησαν την καθοδήγηση που υποστήκαν στο Γυμνάσιο κι έχουνε βγει στους δρόμους πετροβολώντας. Θέλεις κι άλλα?

  16. δρόμος avatar
    δρόμος 07/12/2009 15:39:25

    Για τους λόγους αυτούς και πολλούς άλλους θα συμφωνήσω με τον αντιαθλητικό στο "δια ταύτα" : ναι, τα Εξάρχεια είναι μια διαρκής πρόκληση

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 07/12/2009 15:53:57

      (*) κατανοητό και δεκτό, ραντεβού στο Φλοράλ κατά τα Χριστούγεννα

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ δρόμος 07/12/2009 16:10:41

        Μέσα!

  17. tiramola avatar
    tiramola 07/12/2009 15:42:19

    @δρόμος
    Τα ξέρω φίλε μου...
    Απλά με αφορμή το ποστ θυμήθηκα τότε που ήμουν 19-20 χρονών.
    Τώρα είμαι κάτι πάνω από 45...