16/01/2010 01:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είναι η Καμπούλ μπροστά μας;



Δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να κρίνουμε το έργο της κυβέρνησης σε έναν πολιτικό χρόνο 100 ημερών.

Εξάλλου… Η  παράδοση του "εορτασμού" των πρώτων 100 ημερών έχει «πατρίδα» τις ΗΠΑ και χρονολογείται στην πολιτική, από την εποχή του Φραγκλίνου Ρούζβελτ, που πέρασε -μετά την ανάληψη των καθηκόντων του το 1933 - 15 νομοσχέδια σε αυτό το χρονικό διάστημα, εν μέσω της Μεγάλης Ύφεσης.

Από την άλλη το ΠΑΣΟΚ σε αυτή τη περίπτωση έχει καταφέρει να …περάσει 15 τρομοκρατικές επιθέσεις σε 100 μέρες, εν μέσω Μεγάλης Ύφεσης. Μετά το χτύπημα στη Βουλή ...τι άλλο έχει μείνει;

Ήδη στο γραφείο του Κατσιφάρα..έχουν βολτάρει δύο φορές με "επιτυχία".

Είπαμε...να χρησιμοποιήσουμε την τρομοκρατία ως επικοινωνιακό τέχνασμα...αλλά πλέον μιλάμε για το minimum ασφάλειας της καθημερινότητας του πολίτη..

Τι είναι η Καμπούλ μπροστά μας;

Δες http://www.antinews.gr/?p=30427 («Η Αθήνα έγινε Καμπούλ» (ούτε ο Ξηρός δεν είχε πάει στην Βουλή)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Shalai avatar
    Shalai 16/01/2010 01:49:05

    Θέλει ... να κρυφτεί, κι η χαρά δεν την αφήνει.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Shalai 16/01/2010 02:06:44

      Πέστο μη ντρέπεσαι Shalai . Η ΠΟΥΤ@Ν@!!

  2. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 02:02:56

    Κατα τα αλλα ο Χρυσοχοιδης κυνηγαει τους αστυνομικους.Που γεινεται αυτο;
    Πουθενα δεν το εχω ακουσει.Να κυνηγουν τους αστυνομικους αντι τους κακοποιους.δηλαδι ειναι επικοινωνιακο τεχνασμα;δεν μπορω να πιστεψω οτι το ιδιο κρατος εγκληματει εις βαρος του.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 02:08:27

      Στο ELLADISTAN Μαρίκα μου!!! Στο ELLADISTAN !!!!

  3. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 02:29:00

    Αν ειχα ενα μαγικο ραβδακι θα την εκανα την πατριδα μου αγνωρηστη.

  4. Edo avatar
    Edo 16/01/2010 02:55:42

    Απόλυτη ξεφτίλα Χρυσοχοΐδη.Η βόμβα μπήκε απέάντι (στη άλλη μεριά της Συγγρού) από την Εθνική ασφαλιστική. Εκεί που είχε μπεί πριν απο δυο βδομάδες βόμβα. Τόσο πολύ θέλει ο κ.Γκόλντενίδης και οι Κλουζώ του (απόστρατοι και μη) για να πάρουν κάποια μέτρα;

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Edo 16/01/2010 03:09:36

      Μα τί απορίες είναι αυτές που έχεις Edo;
      Μπορεί εκεί δίπλα θα είναι και η γιάφκα των παιδιών,
      για τί μέτρα και φύλαξη μιλάς;
      Να τα ξεβολέψουμε χειμωνιάτικα; Ταλαιπωρία, μετακομίσεις, άλλα ενοίκια προκαταβολικά, μα δεν τα λυπάσαι καθόλου;
      (Το μόνο καλό είναι ότι το ANFO είναι πολύ σταθερό εκρηκτικό)

    • Edo avatar
      Edo @ Edo 16/01/2010 03:24:16

      Διακόσια μέτρα από την Εθνική Ασγφαλιστική πίσβ από το Πάντειο είναι το υπουργείο. Πλάκα του κάνουν.

      Jasmin, άσε τα Ανφο, έχουν βάλει άλλα εκρηκτικά τα Εβραιόπουλα στο παρελθόν στην Ελλαδίτσα. Εχουν εκτελέσει και εν ψυχρώ. Οχι βέβαια μόνον αυτοι. Και οι Παλιατίνιοι (στις μεταξύ τους διενέξεις) και η ΜΙΤ. Εχουν γνώση οι φύλακες.

  5. Jasmin avatar
    Jasmin 16/01/2010 03:37:36

    Okay, καληνύχτα. Και εγώ για αυτήν την γειτονιά σου μιλούσα, αλλά δεν έγινα αντιληπτή...

    Πάντως, για τα υπόλοιπα - για ξαναψάξτο καλύτερα.
    Επίσημα, μόνο παλαιστίνιοι και άραβες τα έχουν κάνει αυτά στην "Ελλαδίτσα".
    Και δεν είναι "μεταξύ τους διενέξεις" ούτε το City of Poros,
    ούτε η φονική έκρηξη στην Πάτρα. Επίσης, αν σου λέει κάτι TWA Σεπτέμβρης 1974, TWA Ιούνης 1985, TWA Μάρτης 1986...
    Για τα ανεπίσημα, σου λέω ότι ψάχνεις για ενόχους σε λάθος μέρος.
    Καλή αναζήτηση και ξανά καληνύχτα!

    • Edo avatar
      Edo @ Jasmin 16/01/2010 16:16:51

      Jasmin, εγώ δεν χρειάζομαι αναζήτηση, διότι τότε, όπως και σήμερα, ήμουν μέσα στα γεγονότα.Και όταν παραθέτεις, κατά την προσφιλή σου (και όχι μόνο δικιά σου) μέθοδο γεγονότα να μπαίνεις στον κόπο να εξηγείς και όχι να συσκοτίζεις. Οταν μιλάς λοιπόν, π.χ. για το City of Poros, να λές και πως ξεκίνησε το μακελειό εκεί πάνω μεταξύ αράβων, ισραηλινών πρακτόρων και γάλλων (ο ένας που στην πραγματικότητα δούλευε για τη Μοσάντ).

      Α, ξέχασες και το κτύπημα του ΕΛΑ στο "τουριστικό" πρακτορείο της κυράς στη Νίκαια, που δούλευε για τη Μοσάντ, στη μεταπολίτευση.

      Ασε ρε Jasmin δεν είμαστε πια και αμνήμονες για να μην θυμόμαστε το ρόλο που έπαιξαν τα εβραιόπουλα μέσω -δυστυχώς- και της ελληνικής ΕΥΠ και στο κτύπημα στην Πάτρα και σε δολοφονίες ανθρώπων του Αραφάτ στην Αθήνα (παραλιακή).

      Τώρα, για την TWA, τι θές να πείς; Για τον Αμπού Νιντάλ; Γιατί δεν το λές. Τι θες να μας αναπαράγεις τις γνωστές ιστορίες περί κάλυψης από μερίδα του ΠΑΣΟΚ στον Νιντάλ; Τα ξέρουμε. Πάμε παρακάτω.

      Ο,τι βλέπουμε δεν σημαίνει ότι είναι έτσι όπως φαίνεται. Το ότι έχουν αποκαλυφθεί επιχειρήσεις των Παλαιστινίων στην Ελλάδα, δεν σημαίνει ότι οι ισραηλινοί δεν δρούσαν και δεν δρούν εδώ επειδή δεν ξεσκεπάστηκαν πάντα οι επιχειρήσεις τους (καλά έκαναν βέβαια για τα δικά τους συμφέροντα, αλλά μην μας το παίζουν και αθώες περιστερές).

      Και σε τελική ανάλυση, δεν κατάλαβα, έχεις πρόβλημα επειδή οι Παλαιτίνιοι ακολούθησαν τρομοκρατικές μεθόδους για την δίκαιη υπόθεση της διεκδίκησης πατρίδας για τους ίδιους; Μα αν δεν το έκαναν αυτό, και κανείς δεν θα τους ήξερε και οι ισραηλινοί θα τους είχαν εξαφανίσει. Και εν πάση περιπτώσει, μην συγκρίνουμε τη δράση των Παλαιστινίων τότε με τη δράση του μουσουλμανικού φονταμενταλισμού σήμερα. Αλλωστε τότε τη φανατική Χαμάς οι Ισραηλινοί και οι Σαουδάραβες την στήριζαν εναντίον της PLO και των Σοβιετικών. Τώρα, αν τους γύρισε μπούμεπρανγκ, σε βάρος τους και σε βάρος των αμερικάνων, ... ας πρόσεχαν. Οποιος παίζει με τη φωτιά, ξέρεις, καίγεται.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Jasmin 16/01/2010 16:49:01

      Edo
      Έχεις δίκιο εγώ δεν ήμουν τότε στα γεγονότα. Είχα και ένα νηπιαγωγείο να τελειώσω.
      Το μακελειό στο City of Poros ξεκίνησε γιατί οι συνεργάτες και σύμμαχοι άραβες ήταν λίγο ατζαμήδες. Και το αυτοκίνητο που ήταν σταθμευμένο φορτωμένο στα εκρηκτικά, εκεί που θα έδενε το City of Poros ανατινάχθηκε από λάθος. Και έγιναν πυροτέχνημα, το αραβο-ζεύγαρο που επέβαινε. Μερικές φορές βλέπεις όταν σκάβεις τον λάκκο αθώων ανθρώπων μπορείς να πέσεις ο ίδιος μέσα.
      Θέλεις να κλάψω για την τραγική και άδικη απώλεια του αραβο-ζεύγους; Δεν μπορώ, θα μου τρέξει το τυνησιακό kajal από το μάτι...
      Λίγο πιο πέρα στη θάλασσα στο City of Poros κατάλαβαν οι σύμμαχοι σου, τί τρέχει. Η αστυνομία ήδη είχε φτάσει στην περιοχή και εξέταζε το αυτοκίνητο. Οπότε οι παλαιστίνιοι συνειδητοποιώντας ότι θα τους έπιαναν και χάλασε η δουλειά, είπαν να το ρίξουν στην διασκέδαση: ξέρεις, την προσφιλή τους διασκέδαση, να σκοτώνουν αθώο κόσμο.
      Και αυτό έκαναν. Αυτό το τερατώδες ψέμα που είπες περί γάλλου φοιτητή εβραϊκού θρησκεύματος και την κοπέλα του, θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το αναπαράγεις. Διότι φάγαμε τότε τόσο κράξιμο και από τη γαλλική κυβέρνηση και από τον διεθνή τύπο που ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου αναγκάστηκε σε διεθνή απολογία. Χωρίς να φταίει.
      Η αλήθεια είναι ότι με το City of Poros και εκείνες τις βλακείες που δήλωσε τότε ο ίδιος ο Υπουργός Δημ. Τάξης -ίσως και κατά σύμπτωση, δεν ξέρω- πάντως, ήταν ένα κομβικό σημείο που άλλαξαν πολλά πράγματα για την Ελλάδα. Άρχισαν να μας βάζουν στη γωνία.
      Τώρα το ποιος υποστήριζε τη Χαμάς, είναι μεγάλη κουβέντα.
      Θα πρότεινα να σκεφτείς λιγάκι ότι όλοι οι άραβες λειτουργούν ως φατρίες και ο παν-αραβισμός είναι και αυτός ίσως μια "κατασκευασμένη" ταυτότητα προκειμένου να τους ενοποιήσει.
      Χαίρομαι που ξεχνιέσαι και γράφεις πού και πού την αλήθεια: ότι οι "παλαιστίνιοι" δεν είναι τίποτα άλλο από άραβες.
      Τώρα για αυτά που λες να μην συγχέω την εθνικο-απελευθερωτική τρομοκρατία με την ισλαμική τρομοκρατία, δεν ξέρω, αυτά είναι δύσκολα για το δικό μου το μυαλό. Εγώ ξέρω ότι όλοι οι βομβιστές αυτοκτονίας αφήνουν βιντεάκια με το Ιερό Κοράνιο αγκαλιά και στο κεφάλι. Και οι μανούλες τους χαίρονται που τα καμάρια τους θα συναντήσουν τον Προφήτη και τις 72 (αν δεν κάνω λάθος) παρθένες.
      Επίσης, χαιρόντουσαν γιατί μηνιαίως θα ελάμβαναν δια βίου και επιταγή στήριξης της οικογενείας. Αλλά τί τα ανακατεύουμε τώρα; Άκρη δε βγάζουμε

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Jasmin 16/01/2010 22:12:09

      @Edo

      για τις αραβικές φατρίες,
      διάβασε την καταπληκτική ανάρτηση του Φάκτορα
      με τίτλο:
      "Επιστροφή στα αρχέγονα πολεμικά ένστικτα"

  6. fantomas avatar
    fantomas 16/01/2010 09:21:40

    Το παιχνιδακι με τις στρακαστρουκες θα συνεχιστεί για καιρό ακόμη (οσο καιρο υπάρχει ύφεση και βολεύει) Τα πραγματα θα ζορίσουν όταν θα υπαρχει το πρωτο πολιτικό αίμα. Εκει θα αρχισουν τα δυσκολα για τα παιδακια και για τον προπατζη !!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ fantomas 16/01/2010 22:18:12

      Και δεν φαντάζομαι πως το αίμα θα είναι πασοκοσυριζικό!!!!!

  7. vas avatar
    vas 16/01/2010 09:26:27

    Ο ΧΡΥΣΟ είπε ΚΑΙ λεει.. θα... θα,,,, θα.... θα ....... και
    οι μπόμπες πέφτουν βροχή ,
    οι ληστείες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο,
    τα κλεφτρόνια κάνουν πάρτυ,το κέντρο της Αθήνας σε λίγο θα ανακυρηχθεί σε ανεξάρτητο κρατίδιο και θα εισέρχεσαι με βίζα και διαβατήριο για να κάνεις ψώνια όπως ναρκωτικά,όπλα,πουτάνες,κλεμένα,κάθε λογίς κρατικά χαρτιά (διαβατήρια,διπλώματα,άδειες παραμονής κλπ)
    ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ................
    τώρα θα φύγει να πάει για ΔΗΜΑΡΧΟΣ .............ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑΣΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ...................

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ vas 16/01/2010 10:44:31

      Άρα, τι δήμαρχος...πρωθυπουργός του ανεξάρτητου κρατιδίου θα γίνει, χαχαχα! Είχε σχέδιο τελικά ο άτιμος (εν αντιθέσει με το όλον ΠΑΣΟΚ)...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ vas 16/01/2010 11:17:47

      κρατίδιον Αθηνών, Βοιωτίας και Ανατολικής Πελοπονήσου (την Δυτική στους Αλβανούς)

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 16/01/2010 13:09:36

    Βάρδα μόνο,να μη σας πιάσω στα χέρια μου παληοκατσαρολάκηδες!Δεν ντρέπεστε λιγάκι;Που ξανακούστηκε να βγάζετε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τη γλώσσα στον πιό πετυχημένο υπουργό;Α,να μου χαθείτε παληόπαιδα.Θα μας τον θυμώσετε και θα γυρέψει ψηφαλάκια στο χωριό του.Γιά κοινοτάρχης.Θα μας φύγει και θα μας λείψει το γέλιο.Ελεος,πιά μαζύ σας!Χάσαμε απ'τα παράθυρα τον μελίρρητο δημοσιογράφο(τέλος πάντων) πρώην,ΟΝΝΕδίτη,Ντορόπουλο,χοντροπατάτα,μουσάτο με τα γυαλιά,ο Τσιαμτσίκας μας σνομπάρει τελευταία,θέλετε να χάσουμε και την τελευταία μας ελπίδα γιά λίγη ευθυμία,γιά λίγο ξεκάρφωμα;

    • Shalai avatar
      Shalai @ Σπάρτακος 16/01/2010 13:45:57

      Ναι ρε γμτ, πού πήγε ο Τσιαμτσίκας? Κάθε βράδυ 18:45 είχαμε με φωνή που ανακοινώνει τον ΙΙΙ παγκόσμιο, ρεπορτάζ για το πόσο ακριβή είναι η ντομάτα, πόσο χρυσό είναι το καλάθι της νοικοκυράς, πόσο ανέβηκε η πατάτα και το μπρόκολο.

      Τώρα τι έγινε, πέσαν οι τιμές και για αυτό σταμάτησε;