01/02/2009 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είναι αυτό που θέλουν οι γυναίκες;

Το μυστήριο της γυναικείας ερωτικής επιθυμίας ερευνούν επιστήμονες μας πληροφορούν τα ΝΕΑ

Τι είναι αυτό που θέλουν οι γυναίκες;

Ούτε ο Φρόιντ δεν κατάφερε να δώσει απάντηση

Διεγείρονται με πολύ πιο περίπλοκο τρόπο απ΄ ό,τι οι άνδρες και το μυαλό τους αντιδρά στα ερεθίσματα με διαφορετικό τρόπο απ΄ ό,τι το σώμα τους

Φρόϋντ: «Το μεγάλο ερώτημα που δεν έχει ποτέ απαντηθεί και δεν μπορώ να λύσω, παρά την 30χρονη έρευνά μου στη γυναικεία ψυχή, είναι: Τι επιθυμεί μια γυναίκα;».

Άλλων βεβαίως οι επιθυμίες είναι πιο απλές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2009 18:01:50

    Βάσει της εξελικτικής θεωρίας, οι γυναίκες (υποσυνείδητα και όχι μόνο) ψάχνουν ένα ισχυρό αρεσενικό (σήμερα αυτό ισούται με πλούσιο) προκειμένου να τεκνοποιήσουν και να εξασφαλιστεί η επιβίωση του μωρού. Όλα τα άλλα είναι τεχνητά και αποτέλεσμα της φιοριτούρας του πολιτισμού μας. Η βάση όμως είναι αυτή. Αλλιώς πιστεύουμε στον Αδάμ και την Εύα.

  2. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 18:48:30

    Δηλαδή ο Κυριάκος εκπροσωπεί τον "ιδανικό άντρα";

  3. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 19:07:42

    @3 συνέχεια...

    ....αν, όπως λέγεται,.....

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ;

  4. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 01/02/2009 19:11:10

    Που να ξέρει κανείς τι ψάχνουν οι γυναίκες; Εγω ξέρω τι ψάχνω εγώ και οι φίλες μου.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/02/2009 19:18:12

    Εγώ έχω καταλήξει ότι αυτό που θέλουν τελικά οι γυναίκες είναι αντριλίκι και ένα καλό χέρι ξύλο. Και πείτε με όσο φαλλοκράτη θέλετε.

  6. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 19:23:32

    @6. Επώνυμος
    "και ένα καλό χέρι ξύλο."


    Shame. Thought higher of you!

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/02/2009 19:45:23

    Αν είσαι άντρας, δεν ξέρεις. Αν είσαι γυναίκα, ε, μην περιμένω να το παραδεχτείς κιόλας. Ευχαριστώ πάντως που είχες αποκτήσει κάποια καλή εικόνα για μένα. Ε, τι να κάνουμε, κανένας δεν είναι τέλειος.

  8. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 19:59:38

    H βία μόνο βία φέρνει, φίλε.

  9. tony avatar
    tony 01/02/2009 19:59:46

    δεν υπάρχει άκρη.Η ψυχολογία του marketing λέει ότι αυτό που μας έλκει η μας απωθεί είναι απλά συνδυασμοί χρωμάτων.Τι ακριβώς εννοεί δεν το κατάλαβα.

  10. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 20:01:49

    Αμα είσαι θύμα του marketing, μπορώ να σου εξηγήσω γιατί ο Τέρυς Χρυσός έχει τα καλύτερα γονίδια του 210υ αιώνα!

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/02/2009 20:07:30

    Βία στη βία.

  12. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 20:08:39

    αποτέλεσμα..μηδέν!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2009 20:12:16

    «τίποτα από αυτά που είναι μέσα στον Κόσμο δεν μπορεί να εξηγήσει τον Κόσμο»
    S.At.

  14. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 20:17:38

    "Εκτός,
    εκτός αυτής γίνεται η ζωή της." Κ.Π.Κ.

  15. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 01/02/2009 20:24:57

    Θα σας βαλω εγω τωρα,ενα ποιημα του ...Σουρη,που γραφτηκε εδω και πανω απο 100 χρονια.
    Το σοβαρο των ψυχολογων πληθος,
    φωναζει με παρλατα δυνατη,
    πως παντα η γυναικα ειναι γριφος,
    κι ουτε κανενας ξερει τι ζητει.

    Εγω με δυο λογια μου ξερά,
    το αινιγμα θα λυσω το μεγαλο.
    Θαρρω πως η γυναικα λαχταρα,
    Εμπορικα,χορο, και...κατι αλλο.
    Ειδατε οτι ο ανθρωπος,προετρεξε της εποχης του κατα πολυ.

  16. donaE avatar
    donaE 01/02/2009 20:42:41

    Μην εκτιθεστε.Καθε γυναικα ψαχνει διαφορετικο πραγμα στο ερωτα,αναλογα κυριως την σχεση που ειχε με τον πατερα ή το αρσενικο προτυπο της.Oι ανδρες δεν ειναι δυνατον φυσικα να δωσoυν απαντηση σε αυτο το θεμα,παρα μονο να κανουν προβολη των δικων τους πιστευω ,φοβων και επιθυμιων για τις γυναικες.

  17. ariel avatar
    ariel 01/02/2009 21:25:33

    @17 DonaE μαζί σου. Πολλά απωθημένα έβγαλαν οι φίλοι αρσενικοί. Ξύλο, αντριλίκι και άλλα. Γιατί βρε παιδιά τόση απαξίωση? Ετσι εκτιμάτε τις γυναίκες και συντρόφους σας? Ολα για τα λεφτά και την καλοπέραση τα κάνουν οι γυναίκες? Διαφωνούμε απόλυτα. Είμαστε πολλές που διαφέρουμε από τα δικά σας πρότυπα. Λίγος σεβασμός δεν σας χαλάει το αντριλίκι.

  18. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 21:28:06

    Το "...κάτι άλλο" του Σουρή, είναι κι ο καλύτερος καθρέφτης!

  19. Keep Talking avatar
    Keep Talking 01/02/2009 22:01:26

    Πωπω κουφαθηκα ... μαλλον στραβωθηκα με αυτα που διαβαζω εδω απο ανδρες που ισχυριζονται οτι ξερουν τι θελουν οι γυναικες.

    Ως γυναικα σας λεω οτι χρειαζομαι μονο υγεια και 5 εκατ. Ε για να σφραγισω την ευτυχια της οικονομικης μου ανεξαρτησιας !

  20. minister avatar
    minister 01/02/2009 22:04:26

    @FactorX
    Το «Το μεγάλο ερώτημα που δεν έχει ποτέ απαντηθεί και δεν μπορώ να λύσω, παρά την 30χρονη έρευνά μου στη γυναικεία ψυχή, είναι: Τι επιθυμεί μια γυναίκα;» το είπε ο Φρόυντ και όχι η κυρία στη Μέρεντιθ Τσίβερς που έχεις σαν παραπομπή.

  21. minister avatar
    minister 01/02/2009 22:10:01

    Βεβαίως μπορεί να το επανέλαβε η εν λόγο κυρία, αλλά το κείμενο αυτό πρώτος το ανέφερε ο Φρόυντ.

  22. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 01/02/2009 22:12:18

    Η αντίλληψη ότι ένας άνδρας μπορεί να κατακτήσει μια γυναίκα, αποτελεί αυταπάτη. Εάν όμως το γυναικείο θυμικό κέντρο συντονιστεί με μια συχνότητα του άντρα πέρα από τα όρια της έλξης, το γράπωμα παραμένει ες αεί.
    Θα συμφωνήσω με τον Επώνυμο για το ξύλο, ως έκφραση άκρας τρυφερότητος, αλλά μόνο μια φορά.

  23. donaE avatar
    donaE 01/02/2009 22:16:13

    @20 Keep Talking Says
    Τα 5 εκατ.χωρις ανδρα ,ευχαριστω οχι.Τι ζωη υπαρχει χωρις αυτους?

  24. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 22:40:48

    Mποτίλια
    "ξύλο, ως έκφραση άκρας τρυφερότητος"

    ....κατα τον Δε Σαδ;


    Η τρυφερότητα έχει ποικιλότερους τρόπους έκφρασης!

  25. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 01/02/2009 22:48:22

    Η άκρα τρυφερότητα μπορεί να αποτελέσει και αποτέλεσμα της άκρας απόγνωσης, από την οποία διασώζει η παρουσία του άλλου.
    Τουναντίον τα βίτσια καταργούν τον άλλο, όσο "τρυφερά" κι αν εκφράζονται.

  26. donaE avatar
    donaE 01/02/2009 23:03:55

    Συγνωμη που σε χαλαω αν προκειται για ξυλο,και το τρωει μονο ο ενας,φανταζομαι καταντα αηδια.

  27. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 23:08:33

    Μποτίλια

    Οτι καταργεί τα κοινώς αποδεκτά, αποδυναμώνει την συνύπαρξη, διαλύει τη σχέση, καταλύει τις εμπλεκόμενες προσωπικότητες!

    ..είτε μιλάμε για ερωτικά ζευγάρια, είτε ομάδες που υφίστανται τη βία! Το ερωτικό στοιχείο ενυπάρχει παντού!

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/02/2009 23:16:10

    Όχι ρε παιδιά, ποιος είπε να μην σας σεβόμαστε; Να σας σεβόμαστε. Άλλο αυτό. Το ερώτημα ήταν τι θέλουν οι γυναίκες.

    Τέλος πάντων, να εξηγηθώ, για να μην βγάζετε και λάθος συμπεράσματα. Όταν λες "το ένα θέλω", μετά λες "το άλλο θέλω", όταν το ένα σου μυρίζει, το άλλο σου βρωμάει, τα έχεις όλα και δεν ξέρεις τι θέλεις, ε, τότε, ξύλο θέλεις.

    Αυτό είναι όλο. Παλιά οι γυναίκες πήγαιναν στην Αυστραλία έτοιμες νύφες χωρίς να ξέρουν ποιον θα παντρευτούν, γιατί το μόνο που τους ένοιαζε ήταν ένα πιάτο φαί. Σου λέει, εκεί τουλάχιστον θα έχουμε να φάμε. Τώρα τα έχουν όλα και δεν ξέρουν τι θέλουν. Ερωτεύονται, μετά ξε-ερωτεύονται, μετά πάλι δεν ξέρουν, άστα να πάνε.

    Λίγες είναι οι κατασταλαγμένες, οι προσγειωμένες, που ξέρουν τι ζητάνε και αυτές είναι είτε τυχερές, είτε μεγαλωμένες σωστά. Κι από τη μαμά τους κι από το μπαμπά τους. Ποιο κορίτσι είναι σήμερα μεγαλωμένο σωστά; Είτε (συνήθως) ο μπαμπάς του είτε η μαμά του, θα το έχουν ψιλο-καταστρέψει. Όλες έχουν γίνει πριγκηπέσσες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    Γι' αυτό λέω: Ξύλο. Μόλις τελείωσε και η σχετική ταινία στο Σταρ με Αλεξανδράκη, Καρέζη, Παπαγιαννόπουλο και Πάστα-Φλόρα!

  29. ariel avatar
    ariel 01/02/2009 23:19:33

    Αγόρια της παρέας, από πότε το ξύλο αποτελεί ένδειξη τρυφερότητας? Από εκεί που έλεγαν πως τη γυναίκα δεν την χτυπάς ούτε με τριαντάφυλλο, το γυρίσαμε στο ξύλο? Χάθηκαν τα χαδάκια και τα φιλάκια? Για σκεφθείτε λίγο πιο ψύχραιμα και μην εκμεταλεύεστε τη σωματική σας υπεροχή. Ερχεται και ο Βαλεντίνος και μας μιλάτε για ξύλο??

  30. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/02/2009 23:20:46

    Οι γυναίκες κάνουν σεξ για να ακούσουν το "σ`αγαπώ"
    οι άνδρες λένε το "σ`αγαπώ" για να κάνουν σεξ...

  31. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 23:22:30

    Επώνυμε
    "Όταν λες “το ένα θέλω”, μετά λες “το άλλο θέλω”, όταν το ένα σου μυρίζει, το άλλο σου βρωμάει, τα έχεις όλα και δεν ξέρεις τι θέλεις, ε, τότε, ξύλο θέλεις."


    Το αυτό ισχύει και για τα δύο φύλλα! Τι έχεις κατα νου; Να αρχίσουν να βαράνε κι οι γυναίκες;

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/02/2009 23:34:10

    anonymous Says:
    February 1st, 2009 at 11:22 pm

    Γιατί όχι. Δεν μιλάμε για ξύλο-ξύλο. Τα έχουμε ξαναπεί εδώ στο antinews. Καμιά καλή σφαλιαρίτσα φτάνει. Αυτή μπορεί να τη δώσει και μια γυναίκα, χωρίς να τίθεται θέμα σωματικής υπεροχής κλπ.

    Όμως, όπως και να το κάνεις, το να μην ξέρεις τι θέλεις είναι πιο πολυ γυναικείο, ενώ οπωσδήποτε και μια γυναίκα φτιάχνεται κατά βάθος με τη σφαλιάρα πολύ περισσότερο από έναν άντρα. Στον άντρα επενεργεί αλλιώς, το να φάει μια σφαλιάρα, επενεργεί πιο πολύ κατευναστικά, ως ντροπή, παρά στο ότι τον καλύπτει για αυτό που δεν ξέρει τι θέλει. Ενώ η γυναίκα όταν τη φάει καταλαβαίνει ότι αυτό είναι τελικά που της χρειαζόταν και το φχαριστιέται.

    Μιλάμε για ξύλο με αγάπη, ε; Αυτό το αποτέλεσμα που λέω βγαίνει με τη δέουσα αγάπη μέσα. Χωρίς αγάπη θα είσαι απλώς ένας βίαιος τραμπούκος βάρβαρος και όλα τα σχετικά. Τώρα, πώς γίνεται αυτό, ε, γίνεται. Η ταινία που μόλις (ξανα)είδαμε για πεντηκοστή φορά στο Σταρ έχει την υπερβολή μιας ταινίας, αλλά πάνω κάτι έτσι είναι. Και, όπως είδαμε, το έφαγε και ο Αλεξανδράκης το ξύλο του όταν χρειαζόταν να το φάει κι αυτός. Και σίγουρα έφαγε παραπάνω από όσο έριξε.

    Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.

    Επώνυμος

  33. anonymous avatar
    anonymous 01/02/2009 23:37:18

    Επώνυμε
    Αφού πιστεύεις στην αγάπη, που "ολα τα υπομένει",
    ......όνειρα γλυκά!

  34. Factorx avatar
    Factorx 01/02/2009 23:41:14

    Καλά για την γελοιογραφία δεν είπε κανένας τίποτα. Ολα τα λεφτά

  35. donaE avatar
    donaE 01/02/2009 23:53:32

    Κλασσικη περιπτωση ο λυκος.Στο φιναλε.

  36. ariel avatar
    ariel 01/02/2009 23:56:09

    Φάκτορα έχεις δίκηο για την φωτο. Είναι από τον υπέροχο Αρκά??? Μια και οι υπόλοιποι πιάσαμε την σοβαρή ανάλυση και δεν είπαμε τίποτα την θαύμασες μόνος σου. Καλά έκανες. Καληνύχτα σε όλους και καλό μήνα.

  37. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2009 00:03:53

    Πυρ γυνή και θάλασαα. Αχ αχ αχ

  38. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 00:04:43

    @donaE
    Σε κανένα δεν αρέσει να τρώει ξύλο. Γι αυτό το ξύλο που έφαγα από γυναίκες ήταν πολύ περισσότερο από τα ψήγματα που έδωσα.
    Είμαι απόλυτα πεπεισμένος, ότι λίγο ξύλο μια γυναίκα είναι πρόθυμη να το συγχωρήσει αμέσως. Αυτό που δε συγχωρεί ποτέ, είναι η καλοσύνη του άντρα απέναντι σε άλλα τρυφερά πλάσματα.

  39. donaE avatar
    donaE 02/02/2009 00:10:58

    @ Μποτίλια στο πέλαγος
    Σου μιλαω εντιμως και ξερω πως θα με καταλαβεις.Το μονο που δεν συγχωρει η γυναικα ειναι η προδοσια,το να συμπεριφερεται ο ανδρας σαν 'λιγος'.

  40. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:13:12

    Το μόνο που δεν συγχωρεί ο άνθρωπος είναι το άδειασμα!

  41. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 00:15:14

    @donaE
    Οπωσδήποτε το "λίγος" δεν συγχωρείται. Αλλά και το "λίγο περισσότερος" χωνεύεται δύσκολα.

  42. saaladin avatar
    saaladin 02/02/2009 00:16:26

    τι είναι αυτά που γράφετε,,όλη η ιστορία βασίζεται στη βαρβαρότητα της ομορφιας.Είτε άνδρας είτε γυναίκα,ο όμορφος-η τα παίρνουν όλα

  43. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:17:34

    Μποτίλια
    Είπα καληνύχτα αλλά εξακολουθώ να σας διαβάζω. Σε βεβαιώνω και εγώ πως είναι πολύ λίγες οι γυναίκες που ανέχονται το ξύλο πολύ δε περισσότερο δεν το συγχωρούν. Συγχωρούν ίσως περισσότερο μια περιστασιακή απιστία, παρ'όλο που πληγώνονται. Μιλάω για μένα αλλά νομίζω πως εκφράζω και άλλες γυναίκες.

  44. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:22:30

    Δηλαδή Saaladin οι μη όμορφοι θα πρέπει να αυτοπυρποληθούμε???

  45. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:23:30

    saaladin "τα παίρνουν όλα"....
    ε, για κανα βράδυ, καμμιά τσαντούλα PRADA,για κανα ΣΚ στη Μύκονο σα ζιγκολό......


    ariel.... την ΠΡΟΔΟΣΙΑ, ούτε η καλύτερή σου φίλη ΔΕΝ θα την ξεχάσει!

  46. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 00:24:31

    @ariel
    Ότι γίνεται με κριτήριο τον έρωτα, γίνεται αποδεκτό. Μόνο που κατά κανόνα η αντίληψη που επικρατεί για τον έρωτα είναι ιδιοκτησιακή.

  47. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:26:14

    Μποτίλια

    Ο 'ερωτας είναι "ιδιοκτησιακός"

  48. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:28:50

    Οντως είναι ιδιοκτησιακή. Αλλά είναι όμορφο να ξέρεις πως ανήκεις σε κάποιον που σε αγαπάει και τον αγαπάς. Ισως είμαι πολύ ρωμαντική και εκτός εποχής, είναι και η ώρα τέτοια, το ψιλόβροχο έξω και όλα αυτά με κάνουν λίγο μελο.

  49. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:31:25

    Ο έρωτας ή ΤΙ, είναι το καλύτερο στοιχείο αυτοπροσδιοριμού;

  50. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:38:02

    Αν κατάλαβα καλά τη ερώτησή σου, το καλύτερο στοιχείο αυτοπροσδιορισμού είναι η προσωπικότητα, τα πιστεύω μας, η μόρφωση και η προσωπική αξία. Αν δεν την κατάλαβα συγνώμην.

  51. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 00:45:22

    @ariel, anonymous 48
    Όταν είναι ο έρωτας ολοκληρωτικός, δεν χρειάζεται να είναι ιδιοκτησιακός. Όταν έγραψε ο Έγκελς την "Καταγωγή της Οικογένειας της Ατομικής Ιδικτησίας και του Κράτους" συστηματοποίησε σκέψεις και έρευνες, που δεν καταργούν κανένα Ρωμαντισμό. Και ο Βίλχελμ Ράιχ όταν προπαγάνδιζε την κατάργηση της "μικρής οικογένειες" αποσκοπούσε σε ένα είδος έρωτα πιο ρωμαντικό από αυτόν που γνωρίζουμε.
    Αλλά και οι οπαδοί της "Μεγάλης Άμαξας", που εμπιστεύονται τον Έρωτά τους στα αναμένα κάρβουνα του Σίβα, αποδέχονται ότι η Τάντρα είναι μια μορφή αυτοκτονίας.

  52. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 00:50:23

    Ariel

    Που μου προεκυψες αναπάντεχα απόψε;

    Ο έρωτας καθορίζει πόσο φωτεινό θα δεις τον ήλιο το πρωί, σε καθωρίζει, σε στιγματίζει. Αυτή η δύναμη, όμως, ποιά σήμερα ,δεν ξέρω ,αν μετράει!
    Αν όλη σου η ύπαρξη, έχει ποτέ εξαρτηθεί από ένα τηλεφώνημα, θα καταλάβεις τι εννοώ!

  53. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 00:53:32

    Μποτίλια θα με κάνεις να ψάξω να βρω αυτά που μου γράφεις, γιατί ομολογώ άγνοια. Πάντως ευχαριστώ για τα ενδιαφέροντα που είπες και δεν ήξερα.

  54. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:02:13

    Αν κατάλαβα λέει? Ξέρεις πόσες φορές έχω σηκώσει το ακουστικό να δώ μήπως έχει χαλάσει και γι'αυτό δεν χτυπάει? Οσο για το που προέκυψα, είμαι καιρό στη παρέα, αλλά δεν γράφω γιατί πολλά ζητήματα δεν τα ξέρω καλά και προτιμώ να απολαμβάνω διαβάζοντας εσάς, παρά να γράψω για κάτι που να μην είναι σωστό.

  55. donaE avatar
    donaE 02/02/2009 01:03:45

    @ 52 Μποτίλια
    Ο Ραιχ μιλουσε για την εποχη του αναλυοντας ταξικα περισσοτερο το θεμα σαν μαρξιστης.Ωστοσο εγω ακομα πιστευω πως ο ερωτας δεν περνα μεσα απο την κυριαρχη ιδεολογια.Τουλαχιστο,οχι η αρχεγονη μορφη.Οι σχεσεις βεβαια, ο ερωτας οχι.

  56. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:05:00

    Και κάτι άλλο ανώνυμε με α μικρό. Πριν μερικές μέρες ψιλοτρωγόμαστε και ρωτούσα πόσοι ανώνυμοι είσαστε, γιατί με βομβαρδίζατε και οι δύο α μικρό και Α κεφαλαίο. Νερό κι αλάτι σήμερα.

  57. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 01:14:14

    ariel
    πάντα με α μικρό μιλούσαμε το Α ούτε κι εγώ ξέρω τι είναι! Λέω να το αλλάξω, το νικ, γίνε νονά, πες καμμιά ιδέα..

  58. varka avatar
    varka 02/02/2009 01:18:52

    ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ !

  59. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:19:06

    Καλά θα κάνεις γιατί είναι μπέρδεμα. Να γίνω νονά άλλά γράψε κανα δυό που σε εκφράζουν να σου πω γνώμη. Πως θα σου φαινόταν το ΟDIN, που ήταν ο πρώτος τη τάξει θεός των Βίκιγκς??

  60. varka avatar
    varka 02/02/2009 01:22:59

    ariel

    den aniko stous varvarous. onira glika!

  61. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/02/2009 01:28:08

    @donaE
    Ο Ράιχ αναφέρθηκε οπωσδήποτε με άξονα την εποχή του, αλλά αναφέρθηκε και αφηρημένα. Οπωσδήποτε υπήρξε μαρξιστής, αλλά διεύρυνε τον Μαρξισμό με αυτό που ονόμασε Sexpol. Η βασική του ανακάλυψη, που είναι η "Οργόνη", δεν περιορίζεται γεωγραφικά ή ιστορικά. Η συγκεκριμένη ιστορικότητα μορφοποιεί τη σχέση των ανθρώπων προς την οργόνη. Η "Οργονοτική Σύντηξη" αποτελεί μια κοσμική σταθερά, ξεκινώντας από τους γαλαξίες και απολήγοντας στον άνθρωπο. Ο συγκεκριμένος τρόπος όμως που αυτή συντελείται, διέπεται από την συγκεκριμένη κοινωνική πραγματικότητα. Η κοινωνικότητα μας παρεμβαίνει στον ψυχισμό μας, ο οποίος μέσω της ψυχοσωματικής αλληλουχίας επηρεάζει τα φυσικά μας κέντρα, όπως την αναπνοή.
    Όταν διακύρηξε ο Βίλχελμ Ράιχ το "Ονειρεύομαι δυο αγκαλιασμένα παιδιά στο λειβάδι" τόσο το "παιδιά" όσο και το "λειβάδι" αποκτούν ιδιαίτερη βαρύτητα. Και τα δύο τονίζουν ότι ο έρωτας περνά μέσα από την κυρίαρχη ιδεολογία, γιατί δεν είμαστε ούτε παιδιά, ούτε βρισκόμαστε στο λειβάδι. Ο υπαινιγμός σου βάβαια είναι σωστός, ότι ο Έρωτας αποτελεί μια πρόκληση να γίνουμε πάλι παιδιά και νοσταλγήσουμε το λειβάδι, επειδή το αρχέγονο δεν πεθαίνει ποτέ. Μόνο που στενάζει κάτω από τους όγκους μπετόν που έχουν πέσει πάνω του.

  62. ariel avatar
    ariel 02/02/2009 01:56:41

    Varka δεν σκέφθηκα ποτέ πως ανήκεις στους βαρβάρους. Ονειρα γλυκά και σε σένα

  63. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2009 10:38:52

    > >> >Καλά

    Αυτή τη λέξη την χρησιμοποιούν για να τελειώσουν μία συζήτηση,
    Όταν νιώθουν ότι έχουν δίκιο και πρέπει να σκάσεις. Ποτέ μην χρησιμοποιήσεις την λέξη "Καλά" για να περιγράψεις πως είναι μία γυναίκα - αυτό θα σε οδηγήσει σε μία τέτοια συζήτηση.

    > >> >5 Λεπτά

    Αυτό είναι μισή ώρα. Είναι ισοδύναμο με τον χρόνο που θα
    διαρκέσει ο αγώνας ποδοσφαίρου πριν βγάλεις έξω τα σκουπίδια, άρα είναι δίκαιο.

    > >> >Τίποτα

    Αυτή σημαίνει "Κάτι", και θα πρέπει να κάτσεις προσοχή. Το "Τίποτα" συνήθως χρησιμοποιείται για να περιγράψει το συναίσθημα της, όταν θέλει να σε αναστατώσει. Το "Τίποτα" επίσης αρχικοποιεί μία συζήτηση που θα διαρκέσει "5
    Λεπτά" και θα λήξει με "Καλά".

    > >> >Προχώρα (Με σηκωμένα φρύδια!!)

    Αυτή είναι πρόκληση. Αυτή που κάνει μία γυναίκα όταν δεν έχει "Τίποτα" και που θα καταλήξει στην λέξη "Καλά".

    > >> >Προχώρα (Με κανονικά φρύδια!!)

    Αυτή σημαίνει "Εγκαταλείπω" ή "Κάνε ότι θες, γιατί δεν με
    ενδιαφέρει".Θα πάρεις μία "Προχώρα (Με σηκωμένα φρύδια)" σε λίγα λεπτά, επακολωθούμενα με "Τίποτα", "Καλά" και θα σου μιλήσει σε "5 Λεπτά" που θα ηρεμήσει.


    > >> >Δυνατός Αναστεναγμός

    Στην πραγματικότητα αυτή δεν είναι λέξη, αλλά είναι μία πρόταση χωρίς λέξεις που συχνά παρεξηγούν οι άνδρες. Ένας "Δυνατός Αναστεναγμός" σημαίνει ότι σκέφτεται πως είσαι ηλίθιος εκείνη την στιγμή και αναρωτιέται γιατί χάνει
    τον καιρό της με το να κάθεται και να συζητάει μαζί σου για το "Τίποτα".









    > >> >Ελαφρύς Αναστεναγμός

    και πάλι δεν πρόκειται περί λέξης, αλλά μιας πρότασης χωρίς λέξεις. Ο "Ελαφρύς Αναστεναγμός" σημαίνει ότι είναι ευχαριστημένη. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην κινηθείς ή ανασάνεις και θα παραμείνει ευχαριστημένη.


    > >> >Εντάξει

    Αυτή είναι μία πολύ επικίνδυνη πρόταση που μπορεί να κάνει μία γυναίκα σε έναν άνδρα. "Εντάξει" σημαίνει ότι θα σκεφτεί πολύ ώρα και αρκετά σκληρά πριν σου ανταποδώσει ότι της έκανες. Το "Εντάξει" συνήθως
    Χρησιμοποιείται με το "Καλά" σε συνδυασμό με "Σηκωμένα φρύδια".

    > >> >Προχώρα!!

    Κάποια στιγμή στο προσεχές μέλλον, θα μπεις σε μεγάλο μπελά.

    > >> >Παρακαλώ, πες

    Αυτή δεν είναι πρόταση αλλά προσφορά. Η γυναίκα σου δίνει την ευκαιρία να πεις οποιαδήποτε δικαιολογία έχεις, γιατί έκανες αυτό που έκανες. Έχεις μία δίκαιη ευκαιρία με την αλήθεια, για αυτό πρόσεχε και δεν θα λάβεις την λέξη

    "Εντάξει".

    Ευχαριστώ

    Η γυναίκα σε ευχαριστεί. Μην λιποθυμήσεις. Απλά πες παρακαλώ.

    > >> >Ευχαριστώ πολύ


    Αυτή είναι τελείως διαφορετική από την "Ευχαριστώ". Μία γυναίκα θα πει "Ευχαριστώ πολύ" όταν θα θυμώσει πραγματικά με την συμεριφορά σου.

    Σημαίνει ότι την πρόσβαλες με κάποιο τρόπο και θα επακολουθήσει "Βαρύς
    Αναστεναγμός".
    Πρόσεχε μην ρωτήσεις τι έγινε γιατί θα σου πει μόνο "Τίποτα".


    ΠΠ

  64. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2009 10:39:50

    Γυναίκες: Δεν μπορουμε να τις καταλάβουμε, γιατί...
    • Αν δεν βοηθάς με τις δουλειές του σπιτιού, τότε είσαι ένας σωβινιστής...
    • Αν κάνεις εσύ τις δουλειές του σπιτιού, τότε είσαι φλούφλης...
    • Αν δουλεύεις πολύ σκληρά, τότε παραπονιέται ότι δεν της αφιερώνεις πολύ χρόνο...
    • Αν δουλεύεις λίγο, τότε είσαι ένας άχρηστος τεμπέλης...
    • Αν η δουλειά της είναι βαρετή και μονότονη με χαμηλό μισθό, τότε είναι εκμετάλλευση...
    • Αν η δική σου δουλειά είναι βαρετή και μονότονη με χαμηλό μισθό, τότε πρέπει να σηκώσεις τον κώ.o σου και να ψάξεις να βρεις κάτι καλύτερο...
    • Αν πάρεις προαγωγή νωρίτερα από αυτήν, τότε σε ευνόησε η τύχη ή είχες μέσο...
    • Αν πάρει αυτή νωρίτερα προαγωγή από εσένα, απλά η εταιρία προσφέρει ίσες ευκαιρίες σε όλους...
    • Αν της πεις πόσο όμορφη είναι, αυτό είναι σεξουαλική παρενόχληση...
    • Αν δεν της πεις τίποτα, αυτό είναι ανδρική αδιαφορία...
    • Αν είσαι αισθηματίας και δακρύζεις σε ρομαντικές ταινίες, τότε είσαι κλαψιάρης...
    • Αν δεν σε επηρεάζουν οι αισθηματικές ταινίες και δεν δακρύζεις, τότε είσαι ένας αδιάφορος και αναίσθητος...
    • Αν πάρεις μια απόφαση χωρίς να την ρωτήσεις, τότε είσαι ένας σκληρός σωβινιστής...
    • Αν πάρει αυτή μια απόφαση χωρίς να σε ρωτήσει, τότε είναι μια απελευθερωμένη γυναίκα...
    • Αν της ζητήσεις να κάνει κάτι που δεν της αρέσει, τότε αυτό είναι ανδρική κυριαρχία...
    • Αν σου ζητήσει εσένα να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει, τότε αυτό είναι απλά μία χάρη...
    • Αν ερεθίζεσαι με τις γυναικείες καμπύλες και τα εσώρουχα, τότε είσαι ανώμαλος...
    • Αν όχι, μάλλον είσαι gay...;;!!!
    • Αν θέλεις η γυναίκα να ξυρίζει τα πόδια της και να κρατάει την γραμμή της, τότε είσαι ένας σεξιστής...
    • Αν δεν σε νοιάζουν αυτά τα πράγματα, τότε δεν είσαι ρομαντικός και αδιαφορείς για την γυναίκα σου...
    • Αν προσπαθείς εσύ να κρατιέσαι σε φόρμα, είσαι ματαιόδοξος...
    • Αν όχι, τότε είσαι ένας τεμπελχανάς... ;;!!!
    • Αν της πάρεις λουλούδια, σίγουρα κάτι θέλεις και το κρύβεις...
    • Αν όχι, τότε δεν την σκέφτεσαι καθόλου και δεν την αγαπάς πια...
    • Αν θέλεις να το κάνεις πολύ συχνά, είσαι υπέρ σεξουαλικός...
    • Αν όχι, τότε μάλλον πρέπει να υπάρχει κι άλλη...


    ΠΠ

  65. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2009 10:43:43

    Για να κάνεις ευτυχισμένη μια γυναίκα αρκεί να είσαι:
    1. φίλος
    2. σύντροφος
    3. εραστής
    4. αδελφός
    5. πατέρας
    6. δάσκαλος
    7. εκπαιδευτής
    8. μάγειρας
    9. μαραγκός
    10. υδραυλικός
    11. μηχανικός
    12. διακοσμητής εσωτερικών χώρων
    13. στιλίστας
    14. σεξολόγος
    15. γυναικολόγος/μαιευτήρας
    16. ψυχολόγος
    18. ψυχίατρος
    19. θεραπευτής
    20. τολμηρός
    21. τακτικός
    22. καλός πατέρας
    23. πολύ καθαρός
    24. συμπαθητικός
    25. αθλητικός
    26. στοργικός
    27. προσεκτικός
    28. ιππότης
    29. έξυπνος
    30. οραματιστής
    31. δημιουργικός
    32. γλυκός
    33. δυνατός
    34. κατανοητικός
    35. ανεκτικός
    36. ευσυνείδητος
    37. φιλόδοξος
    38. ικανός
    39. θαρραλέος
    40. αποφασιστικός
    41. έμπιστος
    42. γεμάτος σεβασμό
    43. παθιασμένος
    44. αβρόφρων
    45. πολύ πλούσιος
    46. να αγαπάς τις αγορές
    47. να μη γκρινιάζεις
    48. να μην της είσαι βάρος
    49. να μην κοιτάζεις άλλες
    Ταυτόχρονα θα πρέπει να προσέξεις πολύ να
    50. μην είσαι ζηλιάρης αλλά ούτε και αδιάφορος
    51. να τα πηγαίνεις καλά με την οικογένειά της αλλά να μην αφιερώνεις στην τελευταία περισσότερο χρόνο απ' ό,τι σε αυτή.
    52. να της αφήνεις το χώρο της αλλά να δείχνεις ανήσυχος για το πού πηγαίνει.
    Είναι επίσης πάρα πολύ σημαντικό:
    53. να μην ξεχνάς ημερομηνίες: -επετείων (γάμου, αρραβώνων, πρώτης συνάντησης...) -πτυχίου (αν υπάρχει) -ονομαστικής εορτής (αν υπάρχει) -τελευταίας περιόδου

    Δυστυχώς ακόμη κι αν ανταποκρίνεσαι πλήρως στις παραπάνω απαιτήσεις, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% πως θα την κάνεις ευτυχισμένη, διότι μπορεί να αισθανθεί φυλακισμένη σε ένα βίο αποπνικτικής τελειότητος από τον οποίο να θελήσει να απελευθερωθεί δραπετεύοντας με το πρώτο κωλόπαιδο που θα παρουσιασθεί μπροστά της.
    Ίσως γι' αυτό ο Θεός (μεγάλη η Χάρη Του) είπε: "αγάπα τη" αλλά δεν είπε "κατανόησέ τη".

    Πώς θα κάνεις ευτυχισμένο ένα άνδρα:
    1. κάθησέ του.
    2. μη του τα πρήζεις.


    ΠΠ

  66. donaE avatar
    donaE 02/02/2009 11:36:21

    Αλλο να εχεις εναν ανδρα και αλλον τον κρατησεις.Το δευτερο ειναι full time job.Πρεπει να κανεις εσυ, οσα δεν κανει αυτος,για να μην 'πρηζεται'.

  67. leo avatar
    leo 02/02/2009 11:52:37

    @66 ΠΠ

    ...κηπουρός;


    Μην ξεχνάς, να σέβεσαι την καλύτερή της φίλη.

  68. saaladin avatar
    saaladin 02/02/2009 13:14:50

    γράφετε πολλά κι οι αναγωγές σας σε αριστερούς φιλοσόφους[που σέβομαι]ή σε φρουδικούς[που δεν σέβομαι]είναι λάθος.Ο έρωτας είναι ο πιό καλός Εμφύλιος γιατι σου δίνει την ευκαρία να δείξεις τη βαρβαρότητα ή τον πολιτισμό σου.Βάλαμε τις γυναίκες στη παραγωγή,τις θέλουμε και πουτανίτσες και 'αγία' οικογένεια...Ε δεν γίνεται σύντροφοι..

  69. leon avatar
    leon 02/02/2009 15:13:53

    Γιατι μηπως οι ιδιες οι γυναικες ξερουν τι θελουν? Γενικα παραδεκτο απο τις ιδιες, οτι οσες επεσαν στην λουμπα της "ανεξαρτητοποιησης" το φυσανε και δεν κρυωνει. Ο φαυλος κυκλος τις θελει και πουτανιτσες και αγια οικογενεια. Και εχουν πεσει και απο μονες τους μεσα σε αυτον.

  70. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 16:54:19

    Ακόμα δεν βρέθηκε; τι να πω ...

  71. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 17:24:59

    Να μην μπερδεύονται οι ρόλοι: οι Αντρες να είναι και να φέρονται σαν άντρες κι οι ιδιες να είναι και να φέρονται σαν γυναίκες.
    Τόσο απλό!

  72. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 17:27:58

    καλά, φτιάξε λίγο τα πεζοκεφαλαία σου και τα ξαναλέμε.

  73. anonymous avatar
    anonymous 02/02/2009 17:57:02

    το "Α" ξέφυγε...η ουσία παραμένει!

  74. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 18:09:56

    αν ξέφυγε ας το πάρει το ποτάμι ...

  75. anonymous avatar