#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2011 17:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι είδε τελικά η Χίλαρυ και ενθουσιάστηκε;



Τι ήταν τελικά το μπλε φόντο που είδε η Χίλαρυ στο πρωθυπουργικό γραφείο και έπαθε την πλάκα της; Ήταν ο πίνακας με τίτλο “Ατέρμονα πεδία – Δελφοί” του Λευκαδίτη ζωγράφου, Θ. Στάμου. Ο οποίος στη μέση είχε μια ... σχισμή. Αυτή λοιπόν τη σχισμή ο κ. Παπανδρέου την... δικαιολόγησε ως ένα νησάκι στο απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου (!!!)

Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα έργο τέχνης που τοποθετήθηκε πριν μερικούς μήνες αντικαθιστώντας ένα πίνακα του Θ. Βρυζάκη με τίτλο “Η Ελλάς Ευγνωμονούσα”. Μάλιστα, όταν είχε μπει για πρώτη φορά στο Μαξίμου κάποιοι κακεντρεχείς νόμιζαν ότι είναι ένα μπλε πανί που κρύβει εργασίες αποκατάστασης του τοίχου.

Εν πάση περιπτώσει μάλλον τα Ατέρμονα Πεδία ταιριάζουν στην... ατέρμονη πολιτική του κ. Παπανδρέου.

Τυχαίο; Δε νομίζω.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 18/07/2011 17:32:36

    λογικο που εβγαλε την , δε θα ταιριαζε σε αυτα που ειχε να κανει στη χωρα,
    εξαλλου οπως ειπε και ο ιδιος ηταν λιγο ντεμοντε

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 18/07/2011 17:33:13

    την Ελλαδα ευγνωμονουσα

  3. manos avatar
    manos 18/07/2011 17:38:02

    Μήπως η σχισμή έχει κάποιο συμβολισμό σχετικά με το τι κάνει στο λαό?
    -Oh George what is this?
    -He he, i eskisa their butts.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/07/2011 17:47:45

    Κι αυτή η Χίλαρι, όλο απορίες είναι : τι σχισμή είναι αυτή; τι καφές είναι αυτός; Πώς ΄΄πιάνει΄΄ όμως το ντεκαπάζ στην αμερικανίδα υπουργό!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/07/2011 18:06:41

    πράγματι είναι σχισμή; χθες ήθελα να γράψω ότι φαίνεται σα "μαχαιριά στον καμβά", αλλά δεν το διακινδύνευσα διότι δεν έβρισκα καμία ευκρινή εικόνα του πίνακα στο ίντερνετ

    είναι αλήθεια ότι υπάρχει αυτή η τεχνοτροπία, δλδ. η εξωτερική φυσική επέμβαση σε ένα πίνακα μετά την ολοκλήρωση της εικονογράφησης

    άλλοι τοποθετούν πέτρες π.χ.

    αν όμως είναι έτσι, τότε ο συμβολισμός της επιλογής του συγκεκριμένου πίνακα για το μέγαρο Μαξίμου (το Ελληνικό Κυβερνείο) είναι πολύ σκοτεινός και δεν δικαιολογείται με καμία εικαστικής φύσεως εξήγηση!

    • manos avatar
      manos @ αλλενάκι 18/07/2011 18:08:12

      Μάλλον είναι εικαστική παραφύσεως εξήγηση :-)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ manos 18/07/2011 18:10:31

        "θα τη σκίσει τη γάτα" ! το νόημα...

  6. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 18/07/2011 18:31:23

    Μπορεῖ κανεὶς νὰ φαντασθεῖ διευθύνοντα ἑταιρείας ποὺ καταρρέει νὰ ἀσχολεῖται μὲ τὴν διακόσμηση τοῦ γραφείου του;

    Καὶ μετὰ τοῦ φταῖνε οἱ δημόσιοι ὑπάλληλοι ποὺ δὲν δουλεύουν. Ἀπὸ ποιοὺς νὰ παραδειγματισθοῦν;

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/07/2011 18:55:00

    A cleavage in the blue!

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/07/2011 18:56:42

    Συγνώμη, ήθελα να πω
    A cleavage out of the blue

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 18/07/2011 19:23:34

    Ουτε τονα ουτε ταλλο το μπλε φουστανι της συζυγικης γκομενας του θυμησε με την σταμπα στην μεση.

  10. nasos avatar
    nasos 18/07/2011 19:32:47

    φτηνιάρικα κόλπα του Αμερικανικού πολιτικού μάρκετινγκ
    οι ιθαγενείς τσίμπησαν παντως

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ nasos 18/07/2011 19:39:58

      Κανείς δεν τσίμπησε. Μόνο ίσως ο Βενιζέλος που εκστασιάστηκε που χαιρέτισε ένα θρυλικό πρόσωπο από Αμέρικα (μπεεεεεεεεεεεεε!!!!)

  11. Enzo avatar
    Enzo 18/07/2011 22:00:22

    Ο Γιωργάκης απεικονίζεται στον πίνακα στην σχισμη σαν διατάραξη της αρμονίας του απέραντου γαλαζιου

  12. Παβλωφ! avatar
    Παβλωφ! 19/07/2011 11:12:38

    Τι βολικη ερωτηση 
    για να τους απαντησω!
    Σ' αυτους ολους που ...βριζανε 
    που εβγαλα τον... Βρυζακη
    και εβαλα στη θεση του
    ατερμονα πεδια!
    η Ελλαδα δεν υπαρχει πια 
    να ευγνωμονει κανενα...
    τι στο καλο την ηθελα
    αυτη την παλιοπαλιάτζουρη,
    βλαμενη μαλακία;