#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2010 20:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δουλειά είχε ο Ρουμπινί επί δύο ώρες στο Μαξίμου;


Για σταθείτε ρε παιδιά. Γιατί ο Νουριέλ Ρουμπινί ήταν επί δύο ώρες στο Μέγαρο Μαξίμου; Είναι κάποιος θεσμικός που ήλθε να συναντήσει τον πρωθυπουργό; Ενας νομπελίστας οικονομολόγος είναι ο οποίος στο κάτω – κάτω είναι παγκόσμιος “παίκτης”. Πλουτίζει στοιχηματίζοντας στην καταστροφή των οικονομιών. Ακόμη και οι προβλέψεις του για την Ελλάδα βασίζονται ακριβώς στα πονταρίσματα που κάνει. Αν η Ελλάδα χρεοκοπήσει, βγει από το ευρώ, επιστρέψει στη δραχμή, ο κ. Ρουμπινί θα γίνει σε μια νύχτα πιο πλούσιος απ' ότι είναι τώρα. Και μαζί του και όσοι ποντάρουν μέσω της εταιρείας του.

Επομένως, τι ήλθε να κάνει στο Μαξίμου με τον Γ. Παπανδρέου; Κανονικά δε θα έπρεπε να τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές καθώς σε κάθε του κουβέντα τα spreads ανεβαίνουν, οι αγορές μας χτυπούν αλύπητα, τα χρηματιστήρια βουτάνε και χάνει ο κόσμος περιουσίες.

Συζήτησαν, λέει, την πορεία της ελληνικής οικονομίας, το υψηλό χρέος και πώς θα αντιμετωπιστεί η κατάσταση. Δηλαδή, τα πρόβατα μίλησαν με το λύκο για το ποιο δρόμο θα πάνε για να φτάσουν στο μαντρί; Πράγματι πρωτόγνωρο να τρως και να πίνεις με τον δήμιό σου προτού οδηγηθείς στην κρεμάλα.

Εκτός κι αν τρέχει κάτι άλλο. Μήπως δηλαδή ο κ. Παπανδρέου παίρνει μαθήματα από τον καθηγητή κ. Ρουμπινί για το πώς θα είναι η χώρα μόλις κάνει την αναδιάρθρωση του χρέους; Πώς είναι να είσαι πτωχευμένος; Και το βασικότερο: Πότε να ποντάρουν όσοι θέλουν στη χρεοκοπία προκειμένου να πλουτίσουν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 20:55:54

    "Πότε να ποντάρουν όσοι θέλουν στη χρεοκοπία προκειμένου να πλουτίσουν;"
    Aυτο !!! Ψαρωνει και μεγαλοπιανεται ο μπουφος ο δικος μας και χεζονται στα Δις οι γυρω του.
    "εε με νομπελιστες κανω παρεα εχω και υπουργο αρτιστα... ειμαι στα πανω μου ο ντερβισης"

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 21:24:01

      Μπούφος;...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/12/2010 20:56:01

    Ήταν μια απλή συζήτηση ... στοχαστών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 08/12/2010 22:31:00

      lol

    • anonymos avatar
      anonymos @ Ο Ιθαγενής 08/12/2010 23:22:45

      Καλο...................................................................................................

  3. Aris avatar
    Aris 08/12/2010 20:59:29

    Του πήγε τα κουπόνια πονταρίσματος...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 21:00:26

    παιζει στα 4 αλογα του ΓΑΠ ??
    ο ΓΑΠ ρινοραγησε !!! χαχαχααααααααααααααα

    ΠΠ

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/12/2010 21:03:45

    Τι θέλει η αλεπού στο παζάρι ;

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 21:05:23

    ΔΕΝ είναι νομπελίστας.

    Όσο για τις προβλέψεις... αν έπαιρνα 1000 ευρώ για κάθε πρόβλεψη που έχω κάνει από το 1990 και μετά, θα ήμουν σήμερα εκατομμυριούχος.

    Προσπαθεί να πληρώνεται για τις προβλέψεις του (οι μισες θα είναι σχεδόν πάντα σωστές). Είναι πιο σίγουρη δουλειά από το να στοιχηματίζει με τις προβλέψεις του. Και ο ΓΑΠ ο καημένος, παρέα με κάποιον από την πατρίδα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/12/2010 21:06:25

      Ποιος ειναι η ΑΣΠΙΣ! ποιανου...!

      ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 08/12/2010 21:26:01

      Αρχαίε, κάτι που δεν σου έχουν αναγνωρίσει (ούτε εμείς εδώ) είναι ότι εσύ πρότεινες πρώτος το μέτρο με τη συλλογή ΟΛΩΝ των αποδείξεων για να υπάρχει το αφορολόγητο όριο. Κάπου υπάρχει αυτή η ανάρτηση...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 08/12/2010 22:45:59

        Ναι, αλλά μα ταυτόχρονη μείωση του συντελεστη για να μειωθεί το κίνητρο. Όταν το καταλάβουν αυτό θα έιναι αργά. Καρότο και ραβδί. Όχι μόνο ραβδί.

        Η πιο καλή μου συμβουλή ήταν να αναλάμαβανε όποιος κέρδιζε το 2009 για 12 μήνες, αυστηρό και επίμονο turnaround, αλλαγή του Συντάγματος, και παραίτηση. Και για αυτό πολύ αργά. Θα είχαμε γλυτώσει την Ελλάδα.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 08/12/2010 21:41:59

      Έχει κάνει στο Μαξίμου workshop οικονομίας. Θα μπορούσε να οργανώσει και μεταπτυχιακά. Πιθανώς και με πειράματα επί της ελληνικής οικονομίας.

      Πάντως υπάρχουν και green economy workshops. Στο Τrinidad & Τobago.

      h*tp://www.greenantilles.com/2010/10/15/green-economy-workshop-for-youth-in-trinidad-and-tobago/

      Αν το ανοίξεις θα δείς κάπου αριστερά ότι οι φίλοι μας Γερμανοί εξάγουν οικολογική τεχνογνωσία και στην Καραϊβική.

    • effie B. avatar
      effie B. @ archaeopteryx 09/12/2010 08:23:09

      Πεστα βρε Αρχαιε!!!!
      Ο Ρουμπινί ΔΕΝ βραβεύθηκε με το Νόμπελ οικονομίας…
      Να μην αναπαραγονται ΓΑΠοχαζομαρες!!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 09/12/2010 14:30:47

      Ο Πέρσης εμφανίσθηκε το 2005 - 2006 στις ΗΠΑ για πρώτη φορά, άρτι αφιχθείς ακαδημαικός εξ Ιταλίας, προφητεύοντας ως άλλος Ιερεμίας ότι θα σκάσει σύντομα η φούσκα των ακινήτων. "Μετανοείτε, ήγγικεν γάρ η ώρα"... Στα οικονομικά συνέδρια έπεφτε ΤΟ χάχανο. Τον βγάλανε αμέσως Dr Doom. Έπεσαν και κάτι ψιλά από σάπια λαχανικά, άν δεν απατώμαι.
      Εν πάσει περιπτώσει, σε 2 - 3 χρόνια η μπίλια γύρισε και η φούσκα όντως έσκασε, και ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης ενεδύθη την προβιά του Προφήτη και Μάγου. Ίσως δικαιωματικά - είχε γνώσεις, ίσως ήταν και υπερβολικά τυχερός, τζογάρησε και του βγήκε.
      Νόμπελ δεν πήρε, μούσι είναι. Τώρα, προ-Χριστουγεννιάτικα, Πέρσης ών, ήλθε στο ταπεινό φτωχό μας σπήλαιο, φέρων τα Κευνσιανά του δώρα. Οι Τρείς Μάγοι ήταν τελικά τέσσερις, όπως οι Σωματοφύλακες : Γασπάρ, Μελχιόρ, Βαλτάσαρ και Νουριέλ.
      Με τις υγείες μας.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/12/2010 21:08:52

    Το ξαναλέω: αφήστε τον Ρουμπινί κατά μέρος. Γνωστές οι απόψεις του, δεν έχει κάτι νέο να μας πει. Όταν όμως ο νεοφιλελεύθερος Ανδρουλάκης φτάνει χτες να παραδέχεται σχεδόν απερίφραστα ότι η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη και ομολογεί ότι το μνημόνιο δεν βοηθάει, τότε ναι, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 08/12/2010 21:25:09

      Μην αποκλείεις να είναι μέρος του κόλπου "χρεωκοπία" και ο Ανδριανόπουλος. Να είναι και αυτός σε διατεταγμένη αποστολή.

  8. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/12/2010 21:08:57

    Όσο φυσιολογικό μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς την συνεργασία του προέδρου του Ολυμπιακού Κόκαλη με τον ΟΠΑΠ που διοργανώνει το στοίχημα στην Ελλάδα,τόσο φυσιολογικό είναι και ένας από αυτούς που μεθοδεύουν την χρεωκοπία της χώρας να συζητά με τον πρωθυπουργό.
    Αυτά μόνο στην Ελλάδα και με διοργανωτές ΠΑΝΤΑ το πασοκ.

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 08/12/2010 21:22:02

    Μήπως προαλείφετΙ & αυτός για σύμβουλος;

  10. Orestios avatar
    Orestios 08/12/2010 21:33:52

    Τί δουλειά είχε?
    Ότι δουλειά είχαν οι "κακοί κερδοσκόποι" (έτσι τους έλεγε το GAP) της Goldman Sachs και ο Πόλσον, που έκαναν τετ α τετ με το GAP.
    Θυμάστε τί ακολούθησε εκείνα τα τετ α τετ? Κλοπη εισοδημάτων και φόρτωμα χρεών.

    • Κώστας Κ. avatar
      Κώστας Κ. @ Orestios 09/12/2010 03:46:17

      Ο κόσμος έχει κοντή μνήμη.
      Εννέα Σεπτεμβρίου '99: Σεισμός στην Αθήνα, πεθαίνουν άνθρωποι, αλλά το ΧΑΑ ανεβαίνει. Λίγο αργότερα έρχεται ο Σόρος στην Αθήνα και μετά απο μιά εβδομάδα αρχίζει η ελεύθερη πτώση.
      Ποιόν συνάντησε;

      Με το που έγιναν οι εκλογές πέρισυ έρχεται ο Σόρος στην Ελλάδα.
      Ποιόν συνάντησε;

  11. NTINOS avatar
    NTINOS 09/12/2010 00:54:01

    ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ....

  12. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 09/12/2010 01:17:30

    Μετά το Ντομινικ Στρός Κάν, η κυβέρνηση έφερε και τον Νομπελίστα οικονομολόγο Ρουμπινί.Ο Ρουμπινί βραβεύθηκε με το Νόμπελ οικονομίας διότι όπως λένε προέβλεψε την παγκόσμια κρίση!!!!Είναι δυνατόν να μην μπορείς να προβλέψεις κάτι το οποίο το δημιουργείς εσύ, με την βοήθεια των παγκόσμιων τοκογλύφων και κοτσαμπάσηδων φίλων του;;;

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΚΩΣΤΑς Β. 09/12/2010 08:21:09

      Ο Ρουμπινί ΔΕΝ βραβεύθηκε με το Νόμπελ οικονομίας... Μην αναπαραγετε ΓΑΠοχαζομαρες!!!!

  13. Pyrros avatar
    Pyrros 09/12/2010 03:54:02

    Ποτε πηρε Νομπελ αυτος; Δε νομιζω οτι εχει παρει. Και τελος παντων, αναδιαρθρωση η εξοδο απο το ευρω προβλεπει.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 09/12/2010 09:15:15

    Καλημέρα σας.
    Εσείς σε ποιό γιατρο θα εμπιστευόσαστε τον εαυτό σας; Στον κ. Μήτσο που έβγαλε το πανεπιστήμιο της Γκουαντλαχάρα ή στον γιατρό που....
    Κυττάξτε, επειδή οι περισσότεροι Έλληνες σκεφτόμαστε, πως να το πω, θρησκευτικά, γι΄αυτό έφεραν τον Ρουμπινί. Η πράξη ανταποκρίνεται -και εμπίπτει- στην ψυχολογία του ιθαγενή. Ο νεοέλληνας χρειάζεται πάντα κάτι απ' έξω, όχι δικό του, για να σταθεί στα (ψυχολογικά του) πόδια. Π.χ., ο τάδε πήγε στο Χαρβαρντ ή στο LSE ή στο Stanford. Δλδ, δεν είναι το ίδιο να έχεις εκκλησιαστεί στην Αγιά Σοφιά και στον κάθε ...Αϊ Γιώργη του κάθε χωριού. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πολλοί πηγαίνουν στα Ιεροσόλυμα αντί στην Αγία Τριάδα Κουτσοχωρίου. Δεν είναι το ίδιο, έτσι δεν είναι; και μη μου πείτε πως έιναι, ψυχολογικά εννοώ. Αυτή η ψυχολογία είναι μερος της γενικότερης δουλοπρεπούς ψυχολογίας που έχει πλέον περάσει και στο Λαό. Είναι η μεταμον΄τέρνα εκδοχή του νεοραγιαδισμού σε ΟΛΑ τα επίπεδα της εθνικής μας ζωής. Απο τη λύσσα να μάθουμε Αγγλικά ντε και καλα (ας μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι το να ξέρεις οιαδήποτε γλώσσα είναι κακό, όχι...). Απλά, η όλη ψυχολογία του να υποτιμούμε κάθε τι Ελληνικό και να στοχαζόμαστε ως ανώτερο κάθε τι ξενικό (η φασολάδα του γείτονα είναι πάντα πιο νόστιμη) δείχνει την εθνική παθολογία που μας καταστρέφει ΟΛΟΥΣ. την αλήτ και το Λαό...

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/12/2010 12:17:11

    H συνέντευξη του Νουριέλ Ρουμπινί στο in.gr :

    ΕΡ. Χθες είχαμε την εμπειρία να είναι εδώ ο Ντομινίκ Στρος Καν. Και να μιλήσει στο Ελληνικό κοινοβούλιο. Συνεχάρη τους Έλληνες για τις θυσίες που έχουν κάνει και για ότι προόδους έχουν κάνει. Ποια είναι η τοποθέτησή σας;

    Ν.Ρ. Πρέπει να αναγνωριστεί ότι οι Έλληνες και η ελληνική κυβέρνηση, έχουν κάνει πολλές θυσίες με μειώσεις στις κρατικές δαπάνες, αυξήσεις στη φορολογία και μεγάλες μεταρρυθμίσεις. Το δημοσιονομικό έλλειμμα ήταν τεράστιο και μη βιώσιμο και νομίζω ότι οι Έλληνες είναι πρόθυμοι να προχωρήσουν σε θυσίες, αρκεί να δουν κάποιο φως στην άκρη του τούνελ. Όλα αυτά είναι απαραίτητα και χρήσιμα αν τελικά καταλήξουν σε επαναφορά σε μία θετική οικονομική πορεία, σε μείωση της ανεργίας, σε αυξήσεις στις θέσεις εργασίας. Αν αυτά τα πράγματα δεν συμβούν τελικά, θα υπάρξει κοινωνική αγανάκτηση για όλες αυτές τις θυσίες.

    ΕΡ. Κύριε καθηγητά, συμφωνείτε με τις προβλέψεις αναλυτών που λένε ότι η κυβέρνηση θα πρέπει να λάβει περαιτέρω οικονομικά μέτρα;

    Ν.Ρ. Οπωσδήποτε περαιτέρω μέτρα, πρέπει να εφαρμοστούν. Το πρόγραμμα του ΔΝΤ και της ΕΕ πρέπει να εφαρμοστεί. Το πρόβλημα είναι ότι βραχυπρόθεσμα αυτές οι περικοπές με το να αυξάνεται η φορολογία να μειώνεται το εισόδημα και η κατανάλωση έχουν αρνητική συνέπεια στην οικονομική δραστηριότητα, όσο αναγκαίες και αν είναι.
    Ακόμη και ο εκσυγχρονισμός των δομών οδηγεί σε μεγαλύτερη παραγωγικότητα και ανάπτυξη σε βάθος χρόνου, γιατί βραχυπρόθεσμα το να απολύεις μη παραγωγικούς εργάτες και να κλείνεις μη επικερδείς επιχειρήσεις οδηγεί σε περισσότερη οικονομική οδύνη. Έτσι ενώ αυτές οι κινήσεις είναι αναγκαίες καθώς δημιουργούν τα θεμέλια για δυνατή ανάπτυξη μακροπρόθεσμα, εάν αυτή δεν αποκατασταθεί σε 6 με12 μήνες, τότε πιστεύω ότι οι κοινωνικές και πολιτικές συνέπειες θα είναι πολύ σοβαρές.
    Έτσι η βασική μέριμνα θα πρέπει να είναι η ανάκτηση της οικονομικής ανάπτυξης το ταχύτερο δυνατό.

    ΕΡ. Ένα από τα θέματα που θίξατε χθες κατά τις εκδηλώσεις στις οποίες συμμετείχατε με επιχειρηματίες και ανθρώπους της αγοράς, είναι ότι για λόγους δικαιοσύνης τις θυσίες πρέπει να τις επιμεριστούν τόσο οι Έλληνες φορολογούμενοι όσο και οι πιστωτές μας. Μπορείτε να μας διαφωτίσετε περαιτέρω;

    Ν.Ρ. Τo στοιχείo της δικαιοσύνης είναι κομβικό. Αρχικά, σε εγχώριο επίπεδο, εφόσον υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή πρέπει να διασφαλιστεί ότι όσοι μπορούν να πληρώσουν και δεν έχουν πληρώσει ακόμη θα συμβάλουν στον βαθμό που τους αντιστοιχεί και θα πληρώσουν δίκαια το μερίδιό τους. Αν αυτό δεν συμβεί, οι κοινωνική στήριξη στο πρόγραμμα οικονομικής πολιτικής θα μειωθεί. Δευτερευόντως, αν οι Έλληνες φορολογούμενοι κάνουν όλες αυτές τις θυσίες και το δημοσιονομικό έλλειμμα μειωθεί κατά 10% του ΑΕΠ, τα επόμενα χρόνια η χώρα θα εξακολουθήσει να έχει δημόσιο χρέος στο 150% με 160% του ΑΕΠ, ποσοστό που σε κάθε περίπτωση είναι πολύ υψηλό και μη βιώσιμο.