08/03/2011 10:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δουλειά έχει ο Πρόεδρος της Βουλής σε ...υπουργικό συμβούλιο;

Στο υπουργικό συζήτησαν και για εκλογές

 

Διαβάσαμε με έκπληξη ότι ο πρόεδρος της Βουλής Φ. Πετσάλνικος συμμετείχε στο χθεσινό "άτυπο" υπουργικό συμβούλιο μαζί με τον

γραμματέα της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ Β. Εξαρχο και το γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου Μιχ. Καρχιμάκη.

 

Αφήνουμε στους συνταγματολόγους και τις κοινοβουλευτικές ομάδες της αντιπολίτευσης την εκτίμηση αν ο πρόεδρος της Βουλής διέπραξε συνταγματικό ατόπημα με τη συμμετοχή του σε κυβερνητική συνεδρίαση και αν πρέπει να υποβληθεί πρόταση μομφής εναντίον του.

 

Και θα σταθούμε στο προφανές. Με αυτή την σύνθεση είναι προφανές οτι στο χθεσινό υπουργικό συζητήσαν για τα πάντα, ακόμα και για εκλογές

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 08/03/2011 10:49:13

    Φυσικα και συζητησαν για εκλογες.
    Ομως αυτο που πρεπει να επισημανουμε ειναι οτι δεν επιτρεπετε ενα θεσμικο προσωπο σαν τον προεδρο της βουλης να παριστατε σε τετοιες συσκεψεις.
    Μηπως πρεπει να γινε προταση μομφης κατα του προσωπου του οπως ελεγε ο Τερενς Κουικ χθες στο κοντρα?

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/03/2011 10:49:50

    Ε, τώρα κι εσείς! Τι το ψάχνετε; Γιατί δηλαδή, ο πρόεδρος της... ανατολικογερμανικής Volkskammer δεν συμμετείχε σε όλα τα όργανα που έπαιρναν τις αποφάσεις; Ή, αντίστοιχα, ο πρόεδρος της βουλής στη Ρουμανία του Τσαουσέσκου; Ή ο πρόεδρος της συριακής Βουλής; Σταλινομπααθικό κόμμα δεν ήταν ανέκαθεν και το ΠΑΣΟΚ;

    • factorx avatar
      factorx @ Αυριανιστής 08/03/2011 11:00:02

      Καλά λες, το ξέχασα

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/03/2011 11:09:23

    To ενδιαφερον ειναι να αναρωτηθουμε γιατι ηταν στη συναντηση ο πετσαλνικος. Δε θεωρειται και κανενας νεστορας για να παει για συμβουλες. Για αλλο λογο πηγε εκει. Βουλη-κανονισμος βουλης-εκλογες-δυναμη κομματων-ανεξαρτητοι βουλευτες-συνταγμα. Για να λυνουμε το παζλ σιγα σιγα...

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 08/03/2011 11:10:54

    Είμαι σίγουρος ότι εχθές κλείδωσαν οι εκλογές. Γι'αυτό τους κάλεσε ο ΓΑΠ τους πάντες. Για να τους ανακοινώσει τα ευχάριστα. Δεν νομίζω να φώναζε όλο το κόσμο μόνο και μόνο για να τους πει για τις σημερινές επαφές με τους αρχηγούς των άλλων κομμάτων ή για την υποβάθμιση της Moodys. Στο κάτω κάτω και στις 5,000 μονάδες να πάει το spread δεν μας αφορά διότι λεφτά μας δίνει το ΔΝΤ κι όχι οι αγορές. Άρα γιατί τόσο χαμός; Είναι σαν να λες στον βρεγμένο θα σε μπουγελώσω, πρόσεχε. Σιγά το πρόβλήμα. Εκλογές κύριοι και μετά χρεωκοπεία. Δύο σε ένα νοικοκυρεμένα.

    • man8os avatar
      man8os @ H pena tis orghs 08/03/2011 11:15:32

      Αυτο το σεναριο παιζει τους τελευταιους μηνες.

  5. anonymous avatar
    anonymous 08/03/2011 11:16:31

    Καλά επί ΓΑΠ μόνο σκύλο δεν έχουμε δει να παρακάθεται στο Υπουργικό Συμβούλιο. Τούρκους είδαμε, παπάδες είδαμε, διάφορους παρείσακτους συμβούλους είδαμε. Γιατί εκπλήσσεστε λοιπόν;

    • αλιγάττωρ avatar
      αλιγάττωρ @ anonymous 08/03/2011 15:16:11

      αχ... φίλε μου με έκανες και γέλασα...

  6. kiki avatar
    kiki 08/03/2011 11:29:59

    Σημερα να δειτε που εχει καλεσει τους αλλους θα ειναι και ο Νταβουτογλου, πια ολα τα περιμενω απο αυτον.
    Τσιρκουλο τοχει κανει το κρατος και το Συνταγμα.
    Ο Μπενι του ειπε οτι ερμηνευεται ετσι το Συνταγμα, με το μετρο οπως εκανε επι Αντρεα. Ενα μετρο να τα αφησω η να το κοψω.

  7. www.armada-koursaros.blogspot.com avatar
    www.armada-koursaros.blogspot.com 08/03/2011 11:36:22

    Ε, καιρός είναι για εκλογές τώρα πια...
    Τα "τακτοποίησε" μια χαρούλα ο jeffry και μπορεί πλέον να "την κάνει" με ελαφρά πηδηματάκια.
    ...όλα πηραν το δρόμο τους...
    ΔΝΤ, Θράκη, Αιγαίο, μισθοί, συντάξεις, κοινωνική ευημερία, μεταναστευτικό, κράτος δικαίου...
    ...ό,τι δηλαδή κατέστρεψε ο Χοντρός "διόρθωσε" ο Υιός της Μαργαρίτας...

  8. Rote Phane avatar
    Rote Phane 08/03/2011 11:37:34

    Τα πιο πανω συστηματα δεν δηλωσαν ουτε ηταν ποτε "Δυτικου τυπου δημοκρατιες" (του κωλου θα ελεγα)!

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Rote Phane 08/03/2011 15:24:45

      Μα και το δικό μας πολιτικό σύστημα έδειχνε περιστασιακά σημάδια παρέκκλισης εδώ και 30 χρόνια απο μια καθαρά δυτικού τύπου δημοκρατία.
      Απλά τώρα κοντεύει να γίνει ο Φρανκενσταιν ο ίδιος έτοιμος να γεννηθεί..
      Τα όνειρα του "σοσιαληστικού "ΠΑΣΟΚ γίνονται πραγματικότητα επιτέλους.

  9. anemos uk avatar
    anemos uk 08/03/2011 12:16:42

    Ξυπνησετεεεεεε, στην Ελλαδα ειστε δεν βρισκεστε σε Δημοκρατικη χωρα, σε Αναρχη χωρα ειστε,
    ολος ο κοσμος κανει οτι θελει μπαχαλο επικρατει και εσεις πιαστηκατε με το ποιος εκανε τι στην κυβερνηση?

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2011 12:47:00

    H αλεπου στο παζαρι του ΠΑΚ...
    Η αλλη... Δανεισε κ εφυγε... απληρωτη !

    ΠΠ

  11. nasos avatar
    nasos 08/03/2011 14:36:22

    αμερικανιές του κ@λου
    για να δείξουν στο πόπολο πόσο σοβαρά προσπαθούν να βρουν μια λύση μαζεύονται όλοι μαζί και κάνουν brain storming υπό την στιβαρή καθοδήγηση του President
    άμα η πολιτική σου σκέψη περιορίζεται στο να ξεπατικώνεις τις πρακτικές του αμερικανικού πολιτικού μάρκετινγκ,τέτοιες σαχλαμάρες κάνεις
    μην περιμένετε βέβαια από τα ελληνικά ΜΜ''Ε'' να επισημάνουν τα αυτονόητα

  12. evan avatar
    evan 08/03/2011 15:04:57

    Μακάρι να γίνουν και να καταποντιστούν.