#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2008 23:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι διηγείται ένας κότσιφας


 


_______________________________________ 




«Στη σύσταση εθνοσυνέλευσης προχώρησαν οι Σέρβοι που κατοικούν στο βόρειο τμήμα του Κοσόβου, ανήμερα της επετείου της μάχης του Κοσσυφοπεδίου, ιστορικής επετείου που εορτάζεται από όλους τους Σέρβους. Η κίνηση αναμένεται να οξύνει ακόμα περισσότερο την διαμάχη με τον αλβανικό πληθυσμό της περιοχής. Η εθνοσυνέλευση θα συσταθεί στο βόρειο τμήμα της πόλης Μιτρόβιτσα, όπου κατοικούν οι Σέρβοι και θα αποτελείται από εκπροσώπους του σερβικού πληθυσμού από ολόκληρο το Κόσοβο» (από τις ειδήσεις). 

Αχ, αυτό το Κοσσυφοπέδιο. Σερβιστί «Κόσοβο – πόλγιε», περιώνυμον δια την συγκροτηθείσαν πολυθρύλητον κρατεράν και αιματηροτάτην μάχην Σέρβων και συμμάχων εναντίον των Τούρκων την 15ην Ιουνίου 1389, που κατέληξε στην συντριβή των πρώτων. Έτσι άρχισε η ιστορία του Κοσσυφοπεδίου, που ως τότε δεν ήταν παρά μια υψηλή πεδιάδα, στο μέσο της δυτικής Βαλκανικής Χερσονήσου καλουμένη ούτω εκ των κοσσύφων, ερυθρών ( turdus iliacus) και κυανών (turdus cyaneus). Υπάρχον βέβαια και άλλα είδη κοσσύφων, αλλά από τότε οι μάχες διεξάγονται μεταξύ κυανών και ερυθρών, ενίοτε δε υπο την εποπτεία ενός υπερατλαντικού είδους.Ο υπερ πίστεως αγών των Χριστιανών κατά των Οθωμανών επανελήφθη το 1912, αλλά τότε ο Φερίκ Τεφίκ Πασάς ενικήθη κατά κράτος. Οι μάχες συνέχισαν να δίνουν και να παίρνουν. Το 1915 οι Τούρκοι νίκησαν πάλι και οι Χριστιανοί τροχάδην στα βουνά της Αλβανίας. Το 1918 οι Χριστιανοί τα κατάφεραν πάλι και τον Οκτώβριο η ΙΙΙ ελληνική στρατιά, επονομαζόμενη «Τρικούπης», εισήλθε υπο τον στρατηγό Tranie (!) στο Κοσσυφοπέδιο.  Και μετά ήλθαν και άλλοι πόλεμοι και τελικά επικράτησε ειρήνη για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Κάποιοι όμως διάβασαν λάθος το Κεφάλαιο του Μάρξ και φτου κι από την αρχή. Παράλληλα αποδείχθηκε ιστορικά ότι τα κοτσίφια δεν μπορούν να ξεχάσουν τις προαιώνιες διαφορές τους. Παρά τις προτροπές των φιλήσυχων οπαδών κάποιου Σόρρος και των υπερατλαντικών φίλων τους («κελαϊδείστε ωραία μου κοτσίφια κελαϊδείστε»), τα ερυθρά και τα κυανά κοτσίφια διατηρούν τας επιφυλάξεις τους. Γνωρίζουν επίσης ότι το Κοτσιφοπέδιο δεν μπορεί παρά να γίνει πάλι το επίκεντρο ενός νέου ξεκινήματος προς την δόξα. Αυτό όμως που δεν θα φανταζόταν ποτέ ήταν πως θα μπορούσαν κάποια κυανά κοτσίφια να τουρκέψουν. (η συνέχεια σε επόμενο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 00:59:09

    Μόνο όταν δρας (ή αντι-δράς) έχεις ελπίδες.

    Οι Σέρβοι δείχνουν το δρόμο για πρόληψη οποιουδήποτε προβλήματος στη Θράκη.
    Ο Σημιτισμός έκανε τον κόσμο, με τα Ίμια, να φοβηθεί.
    Κατάρα στο λαδέμπορα ...

  2. eeee erxetai..... avatar
    eeee erxetai..... 30/06/2008 01:08:17

    eeee erxetai.....

    http://dentnews.files.wordpress.com/2008/06/nea-ellada.jpg

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/06/2008 02:15:46

    Aυτό περί Λαδέμπορα έγραψε.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Κάτσε καλά γιατί θα σέ μαλώσει ο Λιάκος και οι 159 υμνητές τού λογιστή..
    Αυτοί .....ξέρουν τί θα πεί επιδοτούμενα προγράμματα.

  4. thanos avatar
    thanos 30/06/2008 03:40:06

    Τι διηγείται ένας κότσιφας λεει ο Factorx

    Βαλε τουλαχιστον στη Φωτογραφια εναν κοτσιφα και οχι ena kakomoiro σπουργιτη..:-))

  5. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2008 04:24:19

    Είναι Turdus iliacus

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 10:30:48

    Γεια σου Σπύρο. Ο Κρεμαστινός, και άλλοι, διέψευσαν ότι υπέγραψαν.
    Τελικά, οι υπογραφές στο Σημίτη ήταν σαν το ανέκδοτο με την απάντηση του αδιάβαστου μαθητή :
    Οι 4 Ευαγγελιστές ήταν 3
    οι εξής 2
    ο Μάρκος

    Basil, Γέροντα (και όποιος άλλος φίλος)
    στο ποστ για τη Μαντόνα σάς έχω λινκ για ένα τραγούδι. Κατεβάστε το και πέστε μου.

  7. Le canard avatar
    Le canard 30/06/2008 12:14:53

    Αυξήσεις έως 8% στο ρεύμα
    Από τον περσινό Αύγουστο τα τιμολόγια έχουν αυξηθεί κατά 21,30%, ενώ με τη ρήτρα καυσίμου 5% η συνολική αύξηση από 1-1-2009 θα είναι 30,5%

  8. Basil avatar
    Basil 30/06/2008 12:26:56

    Καλημέρα σε όλους

    Προφήτη είμαι σε κατάσταση δεν περπατάμε τρέχουμε, δεν τρέχουμε πετάμε, Το είδα θα τα πουμε άργότερα

    Και πάλι καλημέρα

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/06/2008 12:44:15

    Καλημέρα, παίδες!

    Οι Σέρβοι έχουν μια παροιμία που "λέει" και τα λέει όλα: "Στον ουρανό έχουμε τον Θεό και στην γη τους Έλληνες"!

    @Προφήτης: ΟΚ.

  10. αφελείς κοιμάστε του καλού καιρού avatar
    αφελείς κοιμάστε του καλού καιρού 30/06/2008 13:11:20

    >Οι Σέρβοι έχουν μια παροιμία που “λέει” και τα λέει όλα: “Στον ουρανό έχουμε τον Θεό και στην γη τους Έλληνες”!


    αυτοί δε λύντσαραν την ελληνική πρεσβεία στο βελιγράδι, ενώ δεν λύντσαραν π.χ. την αμερικάνικη!

    αυτοί δεν αναγνώρισαν τα σκόπια?

    αυτοί δεν δημιούργησαν το πρόβλημα από το 12-13?

    αν ο τουργκούτ οζαλ είχε πει για τους έλληνες: αν τους δώσεις το χέρι σου μετά μέτρησε τα δάχτυλά σου, θα λείπει ένα...

    εμείς θα πούμε για τους σέρβους.. θα σου πάρουν και το χέρι και την ωμοπλάτη! ωμό θα σε φάνε!

    τους βλέπουμε σα λαό σε δημόσιες εκδηλώσεις τους..

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΙΛΟΙ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ

    ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ

    (ΔΗΛΑΔΉ ΌΧΙ ΦΊΛΟΙ, ΑΛΛΆ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΜΑΣ)

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 13:50:33

    Διευκρινίζω : προκρίνω την μαχητικότητα των Σέρβων, σε αντίθεση με τη δική μας φλώρικη στάση στα εθνικά ζητήματα, δεν είμαι σερβόφιλος.

    Σαφώς τους προτιμώ από αλβανούς κ.λπ. αλλά ιστορικά είμαστε αντίπαλοι, που συμμάχησαν έναντι χειρότερων εχθρών : Τούρκων , Βουλγάρων κ.α.
    Πάντα ήθελαν τη Θεσσαλονίκη, όπως όλοι οι Βαλκάνιοι, και ο αλυτρωτισμός των σκοπιανών είναι απότοκος του νοτιοσλαβικού "ιμπεριαλισμού".
    Για δε τις εθνοκαθάρσεις σε Μοναστήρι κα ελληνικές πόλεις ρωτήστε κανένα πρόσφυγα.
    Φίλε γέροντα, τα συναισθηματικά συνθήματα δεν απηχούν απόλυτα την πραγματικότητα.
    Σε επίπεδο καθημερινών ανθρώπων υπάρχει βέβαια καλύτερη χημεία. Αλλά, η Ελλάδα τους έχει προσφέρει πάρα πολλά, ανιδιοτελώς.
    Εγκληματική η στάση Μητσοτάκη στην πρόταση Μιλόσεβιτς.

  12. slipknot avatar
    slipknot 30/06/2008 13:55:43

    Ναι, ο Μαρξ ηταν το προβλημα.... Αντε απο δω ρε...

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 15:18:42

    Φυσικά οι φλώροι δεν βομβαρδίστηκαν, φυσικά οι Γερμανοί δεν αποφάσισαν να διαλύσουν το κράτος των φλώρων - γιατί το έχουν αγοράσει- αν αποφασίσουν ΚΑΙ να το διαλύσουν βλέπουμε, φυσικά το πρότυπο των νοτίων Βαλκανίων έχει μαζέψει 6 εκατ καταναλωτές σε μια τερατούπολη οπότε δεν χαλάνε ένα εμπορικό κέντρο διάθεσης των προϊόντων τους, φυσικά όταν λες "Ναι" σε όλα σού αφήνουν ένα ξεροκόμματο, έτσι κι αλλοιώς έχουν τον έλεγχο "των πιο κρυφών κυττάρων σου", φυσικά εκεί θα πάει και η Σερβία σε λίγα χρόνια, διότι η "πρωτοπορία" των φλώρων είναι διαφορά φάσης "ανάπτυξης" και ένταξη σε διαφορετικό γεωπολιτικό μπλοκ εδώ και 60 χρόνια.

    Όταν οι φλώροι δεν ήταν φλώροι δεν ήταν φιλοπόλεμοι, απλά όταν δεν γινόταν αλλοιώς ήταν διατεθειμένοι, με πόνο ψυχής, να υπερασπίσουν βωμούς και εστίες.
    Σήμερα, μια χούφτα πολιτικοί και "διανοούμενοι" χωρίς να παραιτούνται από τις προμήθειες συντήρησης μιας άχρηστης πολεμικής μηχανής, έχουν δώσει ηθικό άλλοθι στους φλώρους βαφτίζοντας την δειλία "πολεμοκαπηλεία".

    Κύριε Σημίτη μην κρύβεστε σαν "Ανώνυμος 2:34".
    Σάς γνωρίσαμε.
    Καλώς Ήλθατε κι εσείς, τώρα που είστε άνεργος.
    Μόνο που δεν θα ακούσετε ευχάριστα πράγματα.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 15:32:12

    Ανάπτυξη 4-5% = κερδοσκοπία πάνω σε μια ευλογημένη, πανέμορφη και ιστορική γη, οικοδομή με ακριβά στεγαστικά, και έργα με ξένα χρήματα και ξένους εργάτες.

  15. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2008 17:12:55

    με 1,5 ευρω την μερα !!

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2008 19:31:25

    "Αυτό" το είπε ο παππούς μου, που γύρισε ανάπηρος το 40.

    Κι ο Ελύτης, που έγραψε "Άσμα ηρωικό και πένθιμο για το χαμένο ανθυπολοχαγό της Αλβανίας".

    "Η Αλβανία, για τη σωματική μου υπόσταση ήταν μια περιπέτεια αβάσταχτη, αλλά για την ψυχική μου όμως ιστορία, μια τομή βαθιά. (…) έγινε αιτία ο πόλεμος να συνειδητοποιήσω τι είναι ο αγώνας, ο ομαδικός πλέον και όχι ο προσωπικός. Θέλω να πω τι σημαίνει να μάχεσαι ενταγμένος σε μιαν ομάδα, που έχει ορισμένα ιδανικά, και να μάχεσαι κι εσύ γι’ αυτά".
    Αυτοπροσωπογραφία σε λόγο προφορικό, Ύψιλον, 2000, σ. 19

    Μόνο τρελλοί επιθυμούν πόλεμο. Πιο επικίνδυνοι τρελλοί υπερασπίζονται ό,τι έχουν με διαρκείς υποχωρήσεις.

    Επιχειρήματα «ελληνικής υπεροχής» θυμίζουν http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_06/04/2008_265437

    Για την ουσία
    http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=43132456,51023784,87867432
    αλαλία.

    Τις πορφυρογέννητες ανοησίες πες τες στη μάνα, τη χήρα και τα παιδιά του Ηλιάκη.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/07/2008 02:26:25

    Ο Ανδριανόπουλος ειναι βρέ...Αφού αναπαράγει τά άρθρα πού έγραφε αυτός και ο Τακημιχας στην Wall Street Journal την περιοδο τών βομβαρδισμών..
    Και πετάει και μιά εθνοσωτήριο για ρετσινιά μπάς και καλύψει την πλήρη υποταγή στον Αμερικανικο παράγοντα..Γνωστή η τακτική τών σημιτανθρώπων...Σαν τού ςδεξιούς πού υποκλινονταν στον Βαν Φλίτ..
    Και τσούπ τραβάει και μιά απειλή οτι ΄η ρήξη με τον αμερικανικο παραγοντα ειναι αυτοκτονία΄...
    Μην ειναι η Τετα Παπαδοπούλου ή ο κυρ Ρισάρ ??