10/05/2011 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δεν θα είναι το “Ζάππειο 2″



Στο Ζάππειο ΙΙ, στις 12 Μαΐου, στις 11 το πρωϊ ο Αντώνης Σαμαράς θα παρουσιάσει:

➢ ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα για την έξοδο από την κρίση και την απαλλαγή το γρηγορότερο δυνατόν από το Μνημόνιο,

➢ ένα Συμβόλαιο Αξιοπρέπειας με την ελληνική κοινωνία:

• Για να ξεφύγουμε από το αδιέξοδο που έχουμε περιέλθει.

• Για να ζωντανέψουμε την επιχειρηματικότητα.

• Για να αποκαταστήσουμε τις αδικίες που προκάλεσε η αποτυχημένη πολιτική του ΠΑΣΟΚ στους χαμηλοσυνταξιούχους.

• Για να αποκαταστήσουμε τη σχέση εμπιστοσύνης των πολιτών με την πολιτική εξουσία.

• Για να εμφυσήσουμε τη χαμένη αυτοπεποίθηση στη νέα γενιά.

• Για να δώσουμε και πάλι την χαμένη αισιοδοξία στους Έλληνες πολίτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 09/05/2011 21:44:12

    Το τέλος είναι "όλα τα λεφτά"!

    Αυτό πρέπει να είναι το σύνθημα: "Εγώ ειμαι υπεύθυνος, δεν είμαι Παπανδρέου"...

    • effie B. avatar
      effie B. @ 3η Σεπτέμβρη 10/05/2011 12:28:00

      εξαιρετικη επικοινωνιακη δουλεια! Ευγε στους συντελεστες!
      Ετσι πρεπει να απανταμε στην παραπλροφορηση.
      Γιατι τα λογια μπορει καποτε να πετουσαν, τωρα ομως, δυστυχως για καποιους, γραφονται και μενουν... και σε χαρτι και πολυ χειροτερα... σε εικονες!!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2011 21:47:44

    Το Ζάπειο 2 θα πρέπει να είναι κατανοητό ακόμα και από ένα μικρό παιδί.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 09/05/2011 21:58:40

      ΠΙΣΤΕΥΤΟ !!! και κατανοητο...

      ΠΠ

  3. miri avatar
    miri 09/05/2011 21:50:15

    Aναμένουμε εναγωνίως!

  4. Mike avatar
    Mike 09/05/2011 22:04:41

    Λετε να πουνε καμια μπαρουφα παλι του στυλ μηδενιςμος του ελλειματος;;!

  5. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 09/05/2011 22:08:13

    Εύχομαι ότι ειπωθεί εκεί να είναι αληθινό, εφικτό, ελπιδοφόρο. Δεινός ομιλητής ο κ. Σαμαράς ,είμαι σίγουρη ότι θα βγάλει εξαιρετικό λόγο. Να μην ξεχνάει όμως και ότι θα πρέπει να μετρήσει ότι πεί καλά, γιατί ο λαός είναι κουρασμένος.... Καλή επιτυχία.

  6. Κρης avatar
    Κρης 09/05/2011 22:09:16

    ( ευσεβείς πόθοι ; )
    Η τρόικα απαιτεί απο τον Σαμαρά να υπογράψει το Μνημόνιο http://is.gd/ZG41yy reporter.gr 21:22 - 09 Μαϊ 2011

    Στήριξη στον Παπανδρέου από το Σαμαρά ζήτησε ο Όλι Ρεν
    09 Μάιος 2011 20:48
    http://www.xrimanews.gr/politiki-gegonota/7163-09-05-2011-20-48-13

    • effie B. avatar
      effie B. @ Κρης 09/05/2011 22:22:00

      δυσρυχως γι'αυτους, ευτυχως για μας δεν ξερουν τι εστι Σαμαρας!

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ effie B. 09/05/2011 22:43:39

        ++

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κρης 10/05/2011 19:55:52

      ΑΥΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ.

  7. pikras57 avatar
    pikras57 09/05/2011 22:32:35

    ..ότι και να πει, τα ΜΜΕ και στο Σύστημα θα βρουν κάτι για να το απαξιώσουν!

    Το ζήτημα είναι να πεισθούν οι πολίτες και να τους πάρουν παραμάζωμα.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/05/2011 22:37:15

    Θα κανω μια προταση στη ΝΔ με ολο το θαρρος...
    Να παψουν να αποκαλουν Ζαππειο ΙΙ την επερχομενη ομιλια Σαμαρα!!!
    "Αντεπιθεση"
    "Ρηξη"
    δεν ξερω τι.... νομιζω οτι το αποκαλουμενο Ζαππειο ΙΙ χανει την ουσια του με αυτη την "ονομασια"..

    και οπως εχω προτεινει... οταν ερθει η ωρα.. να μην κανει την παρεμβαση απο το Ζαππειο... οχι σε προβλεψιμες κινησεις.
    Αποψη μου...

    ΠΠ

    • effie B. avatar
      effie B. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/05/2011 23:05:32

      σε καθοριστικες στιγμες δεν εχουν νοημα τα ονοματα.
      Οι δρασεις μετρανε και αυτες θα ειναι "αντεπιθεση", "ρηξη", 'επανεκκινηση", "αναγεννηση".
      και στο τελος νομιζω αυτο θα μεινει

  9. GEODETIS avatar
    GEODETIS 09/05/2011 23:06:52

    άκου τι θα είναι ;;;; τι πρέπει να είναι ;;;;
    Λοιπόν πρώτον … ο Ελληνικός λαός δεν δίνει λευκές επιταγές, το έκανε παλαιότερα παραπλανούμενος με τις μ@λακίες τύπου ¨Τσοβόλα δώστα όλα¨ αλλά σήμερα να είστε σίγουροι ότι έχουν γνώσει οι Έλληνες της λαίλαπας που έχει επέλθει στο Έθνος έκτοτε …
    Δεύτερον … τα Εθνικά θέματα δεν τα αποφασίζει κανένας εκλεγμένος αλλά στο τέλος της ημέρας ο Έλληνας, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι … δηλαδή ο παπαροΈλληνας μπορεί να έκανε γαργάρα τα Ίμια αλλά όταν το θέμα πάει στην βραχονησίδα Καλόγηροι δεν θα σας γράφω απλά εδώ (στο τόσο φιλόξενο blog) αλλά θα με δείτε και στα βρομερά μμε … όχι διότι τα Ίμια ήταν λίγα σε Εθνική παραχώρηση, όχι όχι όχι απλά τότε έπεσε του τάφου η σιωπή τότε τεχνηέντως βέβαια …
    Τρίτον … ότι και να λέει η καθημερινή προπαγάνδα ο Έλληνας σήμερα είναι ποιο πληροφορημένος και ποιο συνειδητοποιημένος από ποτέ σε μεγάλη κλίμακα …
    Τέταρτον … ο Έλληνας σήμερα δεν περιμένει κανέναν όψιμο σωτήρα σαν τους χθεσινούς, αλλά αντιθέτως ψάχνει τρόπους να βρεί την λύση στα προβλήματά του ατομικά πρωτίστως ….
    Πέμπτον … και να καταρρεύσει η οικονομία (που έχει) ο Έλληνας θα επανέλθει είτε αρέσει σε κάποιους νεοφιλελεύθερους των ροζ αποχρώσεων νεοταξήτες είτε όχι, διότι : εδώ είναι Ελλάδα και είτε επειδή αυτός ο λαός έχει τα γονίδια, είτε κάποια άλλη ανεξήγητη και απροσδιόριστη αιτία, έχει τρομερές αντοχές σε όποια επιβολή (βίαιη και μη)έτσι το οικόπεδο που πείρε κληρονομιά το γνωρίζει ενδόμυχα ότι είναι ¨μαγαζί γωνία¨ και δεν πρόκειται να το δώσει έτσι απλά σε όποιον Γερμανό, Βέλγο ή άλλο που προσπαθεί σαν άλλος γερολαδάς να του το φάει … αντιθέτως θα το υπερασπιστεί με τη μέγιστη επιμονή, όπως του επιτάσσει η συλλογική μνήμη που του πέρασαν οι προηγούμενες γενεές …
    Εν κατακλείδι καλές οι τράπεζες και τα επιτόκια μπορεί να προσφέρουν πλασματικά κέρδη αλλά όταν μιλάς για Έθνη, θέλω να ενημερώσω τους τοκογλύφους ότι τα έθνη δεν τα κατακτάς με επιτόκια ….πόσο μάλλον το Ελληνικό που έχει επιβιώσει εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια καταγραμμένης ιστορίας … δηλαδή πάρτε φόρα και εσείς κύριοι τοκογλύφοι και τα φόβητρα που πετάτε τακτικά και κλάστε μου τα @ρχίδια ….
    εγώ θα ζήσω διότι έχω πραγματικό ΑΕΠ … εγώ και σκατά να φυτέψω στο οικόπεδο που λέγετε Ελλάδα, σε αυτή την ευλογημένη γη θα ευδοκιμήσει – εσύ Γερμανία ποια είναι η παραγωγή σου σε οπωροκηπευτικά φέτος που είχες παγωνιές …. όπου και να χτυπήσω μια σκαπάνη θα βγάλω και ένα μέταλλο ή ορυκτό που χρειάζεται η ¨βαριά¨ σου βιομηχανία –εσύ πόσο χρώμιο ή τσίγκο έχεις για τα Mercedes σου …. εγώ θα έχω πάντα παραλία θερμές θάλασσες και Ήλιο για τα ραμολιμέντα σου που τα εξόντωσες στη δουλειά στα σκοτεινά σου εργοστάσια – εσύ πόσο ηλιοφάνεια έχεις … εγώ έχω ναυτιλία ακόμη και αν την έστησαν οι βρομεροί σου πατρόνοι (Αμερικανοί) μετά τον πόλεμο, αλλά πάντα θα έχω διότι εγώ βρέχομε από παντού από θάλασσα και συνδέω τρείς ηπείρους εσύ φάε ένα λουκάνικο Αγγλίας μέχρι να βγεις σε θερμά νερά … εγώ έχω και την θέληση σαν λαός τώρα που με έχεις στριμώξει - εσύ τι έχεις ψηφοφόρους, πάρτους όλους και έλα να μου τα κλ@σεις ….. εγώ θα ζήσω εσύ ;;;;;;;;;

  10. Sofie avatar
    Sofie 09/05/2011 23:29:19

    Πολλά υποσχόμενο αλλά .....
    θα ήθελα να δω και σε εμάς που θα τον ψηφίσουμε την δέουσα υπομονή και κατανόηση γιατί το έργο είναι πολύ δύσκολο & τα αποτελέσματα μόνο μακροπρόθεσμα και αβέβαια.....
    Να θυμίσω ότι πολύ αλλαξοπιστήσανε με τον Καραμανλή που ήθελε να επιβάλλει κάποια μέτρα το 2009

  11. nik avatar
    nik 09/05/2011 23:36:44

    Οτι και αν πει ο ΑΣ στο ζαπειο 2δεν θα εχει πει τιποτα αν δεν μου πει τα εξης αναγκαια και πρωταρχικα.
    1. χρονοδιαγραμμα μειωσης ελλειματοε κατω απο το3/100. Προτεινομενα δημοσιονομικα μετρα.
    2.Ποια μετρα του μνημονιου θα προτεινει να αλλαξουν.
    3. Ποιο σχεδιο εχει για τη μειωση του δημοσιου χρεους.

  12. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 09/05/2011 23:45:47

    factora,
    Αν το βιντεακι ειναι το εισαγωγικό της παρουσίασης του προγράμματος στο Ζαππειο, τότε κατά την γνώμη μου κάνατε κακώς που το βγάλατε στον αερα απο σήμερα!

    • Sofie avatar
      Sofie @ Delta Lamda 09/05/2011 23:50:36

      Είναι το Trailer ....

  13. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/05/2011 00:01:51

    Ο Σαμαράς περιμένουμε να διαψεύσει τον γερογκρινιάρη Γιανναρά και να μας κάνει "να περιμένουμε το καινούργιο" απ' αυτόν.

  14. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 10/05/2011 00:10:06

    Ο Σαμαράς θα κάνει την Πέμπτη αυτό που πρέπει να κάνει και θα το κάνει με τον καλύτερο τρόπο.

    Αλλά ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω ποιος είναι ο άσχετος μαλάκας που έκλεισε μ αυτόν τον τρόπο το βιντεάκι? Ο τύπος αυτός όποιος και αν είναι εγκληματίας. Ελπίζω να μη ... Ας μην το πω αυτό.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Igor Rasputin 10/05/2011 12:23:46

      αντιθετως με την αποψη σας, θεωρω οτι το τελος ειδικα ειναι το κερασακι στην τουρτα.
      εξαιρετικο βιντεο για να θυμομαστε...

  15. GEODETIS avatar
    GEODETIS 10/05/2011 00:24:31

    καλά μην με παίζεις blog αλλά εγώ θα σου βάλω και Μαλβίνα που τα παίρνει όλα σβάρνα ΠΑΣΟΚ και ξερό ψωμί χαχαχαχχαχααααα…. άντε τώρα τα μ@λακισμένα τα ΠΑΣόκια να πιάσουν και τα παπάρια μου και αν κάνουν μπάμ τα κανόνια θα την στήσω στο αεροδρόμιο με το MAG και θα τα ρίχνω σαν τα κουνούπια τα αεροπλανάκια σας χαχαχαχχαχχαααααα……
    http://www.youtube.com/watch?v=567NbFTMpSg&feature=related

  16. KillTheKing avatar
    KillTheKing 10/05/2011 00:52:17

    hope for the best
    plan for the worst
    TheKing

  17. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 10/05/2011 01:27:27

    Θα προτιμούσα να έλεγε ότι το μνημόνιο είναι αντισυνταγματικό και ότι βγαίνουμε από κει....Η τουλάχιστον αν αυτό δεν γίνεται να μας πει γιατί....
    Δε γουστάρω να χουμε τους τροικανούς σοσια ΛΗΣΤΕΣ πάνω από το κεφάλι μας να μας λένε τι να κάνουμε.
    Το μόνο που κάνουν οι περισσότεροι Ευρωπαίοι ηγέτες είναι να κοροιδεύουν τους λαούς τους.

  18. ΧΠ avatar
    ΧΠ 10/05/2011 02:09:29

    Νομίζω ότι ο Σαμαρας πρέπει να εφεύρει ένα είδος Ντεγκολισμου ,γιατί αυτό χρειαζόμαστε όλοι ! Ένα είδος Εθνικής Ανάτασης που θα καταστρέψει την εθνική μιζέρια!

  19. Y. avatar
    Y. 10/05/2011 09:14:41

    Τριάντα χρόνια ψεύτες. Τριάντα χρόνια επιτήδιοι

  20. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 10/05/2011 15:18:55

    Βρε παιδιά, και πέστε οτι βγαίνει ο Σαμαράς στο Ζάππειο και παρουσιάζει ένα πρόγραμμα άψογο, ελπιδοφόρο κτλ.

    Με ποιόν θα πείσει τον κόσμο οτι θα το υλοποιήσει;;;

    Αφού τα 3/4 των τομεαρχών, υποτομεαρχών, αντιπροέδρων κ.λ. ήταν υπουργοί του Καραμανλή και φοβούντε να κυκλοφορήσουν στο δρόμο...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ SPYROS T. 10/05/2011 18:43:10

      "... και φοβούντε να κυκλοφορήσουν στο δρόμο…"
      ...!!!!???!!!
      Ἐσύ δέν εἶσαι από δῶ μεριά...
      Κάτσε ἐκεῑ στ' αὐγά σου καί ἄσε τά σάπια...!!!