03/05/2009 07:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δείχνουν οι νέες δημοσκοπήσεις

Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της Νέας Δημοκρατίας με 3,1% και 3% αντίστοιχα καταγράφουν δύο νέες δημοσκοπήσεις, της MRB για τον Ελεύθερο Τύπο και της RAS για το ΠΑΡOΝ, που δημοσιεύονται σήμερα.

Η είδηση όμως - και το πιο εντυπωσιακό στοιχείο - είναι στο εξής: Ότι ενώ η διαφορά μειώνεται έστω και ελαφρώς (λόγω της σκανδαλολογίας και της συνακόλουθης πόλωσης, όπως έχουμε ξαναπεί) οι μισοί ψηφοφόροι της ΝΔ (πέντε στους δέκα) είναι υπέρ της πολιτικής καταδίκης του Αριστοτέλη Παυλίδη

Ο Κώστας Καραμανλής αυξάνει τη διαφορά του από τον Γιώργο Παπανδρέου στην καταλληλότητα για την πρωθυπουργία, όμως το ΠΑΣΟΚ προηγείται και στην πρόθεση ψήφου, αλλά και στην καταλληλότητα για τη διακυβέρνηση της χώρας.

Την ίδια στιγμή κορυφώνεται η πολιτική αντιπαράθεση ενόψει της αυριανής ψηφοφορίας στην Βουλή για τον Παυλίδη, ενώ σύμφωνα με τα ΜΜΕ «ολοένα και περισσότεροι γαλάζιοι βουλευτές φλερτάρουν με τα λευκά ψηφοδέλτια».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimmy L avatar
    Jimmy L 03/05/2009 08:38:59

    Η διαφορα ειναι παραπολυ μεγαλυτερη απο οσο δημοσιως εμφανιζεται.Οσοι ειναι σχετικοι με το θεμα το επιβεβαιωνουν και αποδειξη τουτου ειναι η δημοσκοπηση της RASS του Κουρη του οποιου ειναι γνωστες οι σχεσεις με του Μαξιμου και αλλες ...υπηρεσιες και εσεις σαν δημοσιογραφοι το γνωριζετε αυτο..
    Αυτη η ιστορια με την καταλληλοτητα ειναι μια ανοησια καθοτι συγκρινονται ανομια πραγματα ..
    αποδειξη τουτου πως εμφανιζεται το Πασοκ καταλληλοτερο απο την ΝΔ για την διακυβερνηση της χωρας.Αλλωστε οι περισσοτερες δημησκοπησεις ειναι ''ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΕΣ'' αναλογα με τις επιθυμιες του παραγγελοντος και αυτο το γνωριζουμε ολοι που εχουν εστω μια μικρη σχεση με τον πολιτικο χωρο!!!!

  2. daris avatar
    daris 03/05/2009 09:32:38

    Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.
    Στην περιεργη ερωτηση για τον καταλληλοτερο αναμεσα στους δυο εν δυναμει Πρωθυπουργους ενα σχολιο.
    Η συγκριση ειναι για δυο αλλα απανταει το συνολο του εκλογικου σωματος δηλαδη και αυτοι που δεν ψηφιζουν ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.
    Στην εκπομπη Ανατροπη της περασμενης Δευτερας αναφερθηκε ότι από τα κομματα της αριστερας το μεγαλυτερο ποσοστο το παιρνει ο ΚΚ και συγκεκριμενα, 22% του ΚΚΕ θεωρουν τον ΚΚ καταλληλοτερο εναντι 16% του ιδιου κομματος που θεωρει τον ΓΑΠ.
    Κατι αναλογο και για τον ΣΥΝ.
    Φυσικα και μπορει να είναι θεμα προτιμησης αλλα μπορει και να υποκριπτει σκοπιμοτητα αφου με κυβερνηση ΠΑΣΟΚ τα παραδοσιακα αριστερα κομματα εχουν μεγαλυτερο προβλημα αντιπολιτευτικης πολιτικης.
    Αν προσθεσουμε και το Λαος που σταθερα δινει μεγαλυτερα ποσοστα στον ΚΚ καταλαβαινουμε τη διαφορα.
    Στην ερωτηση όμως αναμεσα σε ολους τους αρχηγους για καταλληλοτητα προηγειται σταθερα ο ΓΑΠ.
    Απλα για την αληθεια και με την προυποθεση ότι δεχομαστε ως καθαρες τις δημοσκοπησεις

  3. boom avatar
    boom 03/05/2009 09:37:56

    Μιλάνε για τις ευρωεκλογές, οι δημοσκοπήσεις, έτσι ;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 09:40:08

    -Θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ διότι δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι είναι το μόνο κόμμα που έδιωξε επιτέλους τον μαύρο μπαμπούλα της δεξιάς ο οποίος και καταδυνάστευε την Ελλάδα από το 1829.
    -Θα ψηφίσω ΝΔ διότι είναι ο μόνος τρόπος για να μην ξανάρθουν στα πράγματα τα νεόπλουτα λαμόγια και οι κλεφτοκοτάδες του ύστερου ΠΑΣΟΚ.
    -Θα ψηφίσω ΚΚΕ διότι εκτιμώ την ιστορία του, τη σταθερή του θέση, την ακεραιότητα και την εν γένει πορεία του μέσα σε έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει προς το χειρότερο.
    -Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ διότι είναι η μόνη ελπίδα για να ανανεωθεί κάπως η ελπίδα της αριστεράς και στη χώρα μας.
    -Θα ψηφίσω ΛΑΟΣ διότι οι θέσεις του επί της λαθρομετανάστευσης και της αντιμετώπισης του εγκλήματος με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.
    -Θα ψηφίσω Οικολόγους διότι για μένα το περιβάλλον (χλωρίδα και πανίδα) είναι ότι πιο πολύτιμο και η υπεράσπισή του ότι πιο ιερό.

    Είμαι ο μόνος μπερδεμένος;

    STRANGE ATTRACTOR (εν συγχίσει)

  5. ataktos avatar
    ataktos 03/05/2009 10:36:56

    Όλοι σε αυτόν το ντουνιά παράγουν σκουπίδια έτσι και οι εταιρίες “δημοσκοπήσεις” κάθε Κυριακή γεμίζουν τα ΜΜΕ με σκουπίδια .Είναι παράγωγα της εποχής .

  6. Hase avatar
    Hase 03/05/2009 10:47:40

    @1
    Σιγουρα οι δημοσκοπησεις ειναι παντα αναλογα με τις επιθυμιες του παραγγελοντος. Αρα πειραγμενες ειναι και αυτες που δειχνουν το ΠΑΣΟΚ με 4 και 4.5 διαφορα απο την ΝΔ.

  7. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 03/05/2009 11:16:57

    Πως γίνεται στην πρόθεση ψήφου για Ευρωεκλογές, που ως γνωστόν την ίδια στιγμή διαφέρει αν πρόκειται για εθνικές εκλογές, οι εταιρίες δημοσκοπήσεων αμολάν και ένα για καταλληλότερο Πρωθυπουργό (που για την Ευρωβουλή?), έτσι για να θολώνουν τα νερά? Είναι γνωστό ότι τα άλλα κόματα, προκειμένου να βγει το Πασόκ "κάνουν συμμαχία και με το διάολο" όπως έλεγε ο Φλωράκης. Αυτό δείχνουν οι "πειραγμένες" δημοσκοπήσεις που εμφανίζονται στα ΜΜΕ για να φτιάξουν το κλίμα ότι κλείνει η ψαλίδα. Ενα πράγμα είναι σίγουρο : Αν όλοι οι απογοητευμένοι και πικραμένοι πάνε να ψηφίσουν, το 5% θα είναι λίγο, το "μαύρισμα" θα είναι ολοκληρωτικό και "μη αναστρέψιμο" για τη ΝΔ.

  8. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 03/05/2009 11:32:02

    Οι δημοσκοπήσεις μάλλον είναι "πειραγμένες". Πολύ ή λίγο, δεν έχει σημασία. Αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για τις δημοσκοπήσεις που εμφανίζουν τη διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να κλείνει. Ισχύει μάλλον για ΌΛΕΣ τις δημοσκοπήσεις...

    Τα ερωτήματα είναι πολλές φορές παραπλανητικά. Το ερώτημα περί "καταλληλότητας" πρωθυπουργού ασφαλώς συγκρίνει ανόμοια πράγματα. Ασφαλώς αποφαίνονται υπέρ καταλληλότητας του ενός ή του άλλου από τους δύο, άνθρωποι που ΔΕΝ πρόκειται να τους ψηφίσουν. Αλλά η τάση του εκλογικού σώματος κάτι δείχνει.

    Σε κάθε περίπτωση η τάση που καταγράφεται στις δημοσκοπήσεις σίγουρα δείχνει κάτι.

    Αν οι δημοσκοπήσεις είναι απολύτως "πειραγμένες", τότε η τάση δείχνει αν αυτοί που τις "πειράζουν" ανεβάζουν ή κονταίνουν κάθε φορά τον ένα ή τον άλλο.
    Αν είναι σχετικά "πειραγμενες" μπορεί να καταγράφουν αληθινή τάση του εκλογικού σώματος. Αν το ένα ή το άλλο κόμμα ανεβαίνει ή κατεβαίνει κάθε φορά, ανεξαρτήτως του επιπέδου στο οποίο τα δείχνουν ή της διαφοράς μεταξύ τους.

    Όπως ίσως δείχνουν και το βαθμό συσπείρωσης των κομμάτων (κατά προσέγγιση τουλάχιστον).

    Το πιο σημαντικό:
    Σύμφωνα με πληροφορίες από τα επιτελεία και των ΔΥΟ κομμάτων:
    Οι ΜΗ πειραγμένες δημοσκοπήσεις που κάνουν και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ (και δεν ανακοινώνονται ούτε από το ένα ούτε από το άλλο), επιβεβαιώνουν τα εξής:
    * Πρώτον, το ΠΑΣΟΚ πράγματι προηγείται.
    * Δεύτερον, η υπεροχή του από τη ΝΔ στις γενικές εκλογές ποτέ δεν ξεπέρασε τις 5 μονάδες και σήμερα είναι αισθητά μικρότερη.
    * Τρίτον, η υπεροχή του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές ποτέ δεν ξεπέρασε τις 4 μονάδες και σήμερα είναι αισθητά μικρότερη.
    * Τέταρτον, η αποδοχή του Κώστα Καραμανλή εντός κι εκτός της ΝΔ είναι σαφώς μεγαλύτερη από την αντίστοιχη αποδοχή του Γιώργου Παπανδρέου εντός κι εκτός ΠΑΣΟΚ. Το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι Γιώργος υστερεί του Κώστα όχι μόνο στο συνολικό εκλογικό σώμα αλλά κυρίως ΜΕΣΑ στα κόμματά τους ο καθένας...
    * Πέμπτον, το πρόβλημα της ΝΔ είναι κυρίως η χαμηλή συσπείρωση των ψηφοφόρων της. Όχι η μετατόπιση ψηφοφόρων από τη ΝΔ στο ΠΑΣΟΚ, (υπάρχει κι αυτή αλλά είναι πολύ μικρότερης τάξης απ' όσο δικαιολογεί η κρίση).
    Γι' αυτό και η κατάσταση θεωρείται από τους περισσότερους δημοσκόπους "αντιστρέψιμη".
    * Έκτον, μόνο μια δημοσκόπηση (με πολύ αυθαίρετη "αναγωγή") έδωσε στο ΠΑΣΟΚ περισσοτερο ποσοστό απ' όσο πήρε στις εκλογές του 2007. Και καμία δεν του έδωσε μεγαλύτερο ποσοστό απ' όσο του έδωσαν οι πολύ κακές γι' αυτό ευρωεκλογές του 2004. Μ' άλλα λόγια, το ΠΑΣΟΚ όσα περίπου κερδίζει από τη ΝΔ τα χάνει προς μικρότερα κόμματα. Είναι η ΝΔ που βυθίστηκε γι' αυτό και υστερεί. Αν επανακάμψει ένα μέρος από τους "θυμωμένους" ψηφοφόρους της ΝΔ που δεν έχουν ακόμα αποφασίσει να πάνε σε άλλο κόμμα, η διαφορά μπορεί να εξαφανιστεί ή και ακόμα να αντιστραφεί. Γι' αυτό οι περισσότεροι περιμένουν πλέον στις ευρωεκλογές διαφορά μικρότερη από το 3%. Κι αυτό, αν προκύψει, θα είναι μεγάλη ανακούφιση για τη ΝΔ. Κι αντίστοιχο πρόβλημα θα έχει τότε το ΠΑΣΟΚ.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/05/2009 11:54:39

    Ως προς τον καταλληλοτερο η δημοσκοπηση της GPO εδειξε οτι ο Καραμανλής προηγειται μεταξυ των ψηφοφορων του ΚΚΕ,ο Παπανδρεου μεταξυ των ψηφοφορων του ΣΥΡΙΖΑ και με μεγαλη διαφορα ο Καραμανλής μεταξυ των ψηφοφορων του ΛΑΟΣ και ετσι βγαινει η διαφορα.
    Ως προς τον Παυλιδη απλως ο κοσμος εχει αγριεψει και θελει τη δικη οποιουδηποτε ακούγεται για σκανδαλα εστω και χωρις σημαντικες αποδειξεις.

  10. lupus avatar
    lupus 03/05/2009 11:55:19

    θα ψηφίσω ΝΔ γιατί μου αρέσει να υποφέρει το μεγαλύτερο τμήμα του λαού,γιατί η ΝΔ γουστάρει τους νοικοκυραίους,έχει μάγκες επιστήμονες Γιακουμάτους,χοντρούς τόφαλους εραστές,στητούς κι ωραίους βλαχοδήμαρχους,έχει κομψά φασισταριά και πανέμορφα ’τίποτα’[αβραμόπουλους],έχει ΄λεβέντες στην ενημέρωση Παναγόπουλους,Λούληδες στη διαφώτιση και πανύψηλους νεοφιλόσοφους[το νόμιμο είναι ηθικό]και γενικώς αποπνέει την μέγιστη αλήθεια του ’και γαμώ την οικογένεια’...

  11. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 13:15:52

    @8
    Λογικά μου φαίνονται όσα γράφεις και συμφωνω απόλυτα με τη φράση σου "Είναι η ΝΔ που βυθίστηκε".
    Όταν όμως λες "οι θυμωμένοι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας" τι ακριβώς εννοείς; Αυτούς οι οποίοι ψηφίζουν σταθερά και μόνιμα (βρέξει -χιονίσει) Νέα Δημοκρατία και τώρα έχουν θυμώσει με τεο κόμμα τους ή μήπως ένας μεγάλο κομμάτι του εκλογικού σώματος το οποίο στις προηγγούμενες εκλογές είχε πάει με τη Νέα Δημοκρατία επειδή είχε θυμώσει τότε με το ΠΑΣΟΚ (σκάνδαλα κλπ). Δηλαδή για τον ίδιο λόγο που έχει θυμώσει σήμερα με τη Νέα Δημοκρατία;
    Εάν αναφέρεσαι στο δεύτερο σκέλος τότε σωστά λές ότι δεν έχουν αποφασίσει να πάνε σε άλλο κόμμα αλλά σίγουρα έχουν αποφασίσει να μην (ξανα)πάνε στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας.

  12. ggeorge avatar
    ggeorge 03/05/2009 13:28:51

    "Ενάντια στην ηλιθιότητα ακόμα και οι Θεοί μάταια αγωνίζονται." Νομίζω Σίλλερ .Εντάξει δε μπορεί ή δε θέλει ... ο καθένας να απαλλαγεί από τη γάγγραινα , που λέγεται δικομματικό πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα .Ψηφίστε ότι θέλετε. Ότι ψηφίσετε θα το λουστείτε .Όμως κάνω μια έκκληση . Μήν αφήσετε τον καρκίνο της πολιτικής που ψηφίζετε να υποτροπιάζει. Σταυρώστε τουλάχιστον άγνωστα άτομα . Αυτούς που δεν παρουσιάζονται σα γλάστρες συνεχώς στα βρωμοκάναλα . Αυτούς που δεν προωθούνται απο τα διάφορα συμφέροντα .( Θα αργήσουν περισσότερο να διαβρωθούν) . Προς Θεού μη σταυρώνετε αθλητες τραγουδιστές δημοσιοκάφρους ... έλεος!!!!!!

  13. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/05/2009 13:41:14

    ΜΙΚΡΟ ΓΛΑΛΟΠ ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΕΣ ΜΟΥ.
    Θα ψηφίσω Καραμανλή. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σ' εκείνο το όρθιο ξυλάγκουρο που πήγε κι έβαλε στο μανουάλι την μεγαλοβδομαδιάτικη λαμπάδα του μαζί με το πλαστικό κυπελάκι. Και μετά, η άλλη που πήρε δεν είχε κυπαλάκι, και κατακαήκανε τα χέρια του από το κερί που έσταζε. Να καεί και να τσουρουφλιστεί, που όπου πάει κακολογεί την πατρίδα του, το αμερικανάκι.
    Θα ψηφίσω τον Πασόκ, επειδή μ' αρέσει πολύ ο Γιώργος. Έχει μια ευγένεια πάνω του. Κινείται. Αθλείται. Ενώ ο άλλος, ο παιδοβούβαλος, ο αρχιτεμπέλαρος, μέχρι να κουνήσει το ένα του πόδι, το άλλο έχει βρωμίσει. Εντάξει, δεν έχει το χάρισμα του λόγου, όπως ο πατέρας του, αλλά δε μεγάλωσε εδώ το παιδί, τι να κάνουμε, τώρα; Εγώ μένω σαρανταδύο χρόνια στην Αθήνα, κι ακόμα την έχω τρικαλινή προφορά. Τον είδε όμως πώς τα μιλάει τα γαλλικά; Δεν το ήξερα ότι μιλούσε και γαλλικά.
    Θα ψηφίσω ΚΚΕ, γιατί με όρκισε ο άντρας μου προτού πεθάνει να μη ρίξω άλλο κόμμα. Δεν μπορώ να πάω κόντρα στην τελευταία του επιθυμία, αν και ο ίδιος, το 1981, ψήφισε τον Αντρέα. Μου είπε κι εμένα να το κάνω τότε, αλλά εγώ του είπα ''άμα θέλεις εσύ να αλλαξοπίστήσεις, κάν' το, εγώ ποτέ!''. Δεν πάει το χέρι μου αλλού. και τώρα που ορκίστηκα - θα βγεί από το μνήμα και θα με φάει.
    Θα ψηφίσω Τσίπρα, αν και στην αρχή έλεγα να ψηφίσω Αλαβάνο. Καλός ο Αλαβάνος, δε λέω, αλλά ο Τσίπρας είναι και πιο νέος και πιο ωραίος. Ανανέωση. Ας τα βρίσκανε κι ας συνεργαζόσουσαντε, να τους ψήφιζα και τους δύο. Δε φταίω εγώ που τρώγονται σαν τα σκυλιά. Κι ο Αλαβάνος να ξυριστεί. Τώρα που άσπρισε, δεν του πάνε καθόλου. Να τα παίρνει τουλάχιστον από κάτω, στο λαιμό.
    Θα ψηφίσω Γιώργο Καρατζαφέρη, γιατί τα λέει πιο καλά απ' όλους. Δε χάνω εκπομπή του τα μεσημέρια. Μας φάγανε οι ξένοι, ανάθεμα τον Σαμαρά που μας τους κουβάλησε. Στις προηγούμενες είχα ψηφίσει Συνασπισμό, γιατί μ' έβαλε με το ζόρι ο γιος μου, αλλά ετούτη τη φορά δεν θα του περάσει. ''Εντάξει'', θα του πω, αλλά στην κάλπη θα ρίζω Γιώργαρο. Σταυρό θα βάλω στη Μανωλίδου. Μονοκούκι. Στη Β΄Αθηνών δε θα κατέβει αυτή;
    Θα ψηφίσω Πράσινους, γιατί από τότε που άρχισα να προσέχω τη διατροφή μου και να φωνίζω οικολογικά προϊόντα, κυριολεκτικά ξανάνιωσα. Ειδικά με την αλόη είδα πολύ καλό στο πεπτικό μου, που είχα κάτι ενοχλήσεις. Μόνο Αλόη Βέρα Μπαρμπαντένσις να πάρεις, οι άλλες δεν είναι τόσο καλές.
    ***
    Υ.Γ. Strange Attractor, σου χρωστάω ''αποψη'' για τα της ΤΒ. Έλειπα εκτός Αθηνών (είχα βγει στας επαρχίας με την Εύα, να πιάσουμε τον Μαη). Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να κάτσω να γράψω ένα μεγαλύτερο κειμενάκι. Σε κάποια επόμενη ανάρτηση... Φιλιά από την Εύα.

  14. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 03/05/2009 13:46:20

    Απάντηση: στον $8. Όταν λέω "θυμωνένοι ψηφοφόροι της ΝΔ" εννοώ και τις δύο κατηγορίες που αναφέρετε:
    -- Ο σκληρός πυρήνας της ΝΔ υπολογίζεται στο 36-39% του εκλογικού σώματος. Από το 28-30% που παίρνει σήμεα στις δημοσκοπήσεις, σημαίνει ότι 10% είναι παραδοσιακοί νεοδημοκράτες κι είναι "θυμωμένοι". (και δεν πάνε ακόμα αλλού). Ένα σημαντικό μέρος απ' αυτούς αν συσπειρωθεί (μιλάμε για τις ευρωεκλογές πάντα) μπορούν να συμβούν πολλά. Δεν λέω ότι αυτο ΘΑ συμβεί. Λέω ότι αυτό ΜΠΟΡΕΙ κάλλιστα να συμβεί.
    -- Όσον αφορά τους ευρύτερους ψηφοφόρους της ΝΔ (πέραν του "σκληρού πυρήνα"), δεν ξέρω αν είναι θυμωμένοι για τα σκάνδαλα ή την απόλυτη παράλυση της έννομης τάξης. Διότι αν συμβαίνει το πρώτο είναι δύσκολο να πάνε στο (επίσης "σκανδαλιάρικο" ΠΑΣΟΚ), ενώ αν συμβαίνει το δεύτερο είναι αδύνατο να πάνε στο ΠΑΣΟΚ (που στα θέματα τάξης έχει ταυτιστεί και με το άσυλο και με τους λαθρομετανάστες).

    Απάντηση στο 13. Το κακό με μάς (τους υποστηγρικτές του "δικομματισμού") είναι ότι λουζόμαστε επιλογές μας που το ξέρουμε ότι είναι κακές. Το καλό με σας (τους οπαδούς των μικροτέρων κομματων) είναι ότι ΔΕΝ λούζεστε επιλογές σας (μικρά κόμματα) που ΔΕΝ το υποπτεύεστε ότι είναι ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ.
    Αλλά σ' αυτό που λέτε στο τέλος - προς Θεού ΜΗ ψηφίσουμε μοντέλες, αθλητές και λοιπές γλάστρες - συμφωνώ και προσυπογράφω και με τα δύο χέρια!
    (και σας θυμίζω ότι πολλά μικρά κόμματα παρουσιάζουν τέτοιες γλάστρες στα ψηφοδέλτιά τους κι ενίοτε τους εκλέγου κι όλα. Μάλλον τα μικρά κόμματα υπήρξαν "οι πρώτοι διδάξαντες" αυτήν την ξεφτίλα...)

  15. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 14:57:24

    "Κυβερνητικοί βουλευτές που ψηφίζουν λευκό δεν παραβιάζουν τη λογική τη κυβέρνησης" είπε ο Σαμαράς.

    Έχει δίκιο ο αντώνης. Εδώ η λογική της κυβέρνησης δεν έχει παραβιασθεί με ένα βατοπέδι, με τα ομόλογα, με τις εταιρίες του βουλγαράκη, θα παραβιασθεί με ένα λευκό ψηφοδέλτιο;

  16. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 14:59:38

    Είπε και το άλλο ο Σαμαράς για τον Παυλίδη "ότι δεν βρέθηκε η παραμικρή “αποχρώσα ένδειξη”.

    Προφανώς τα διάφορα χρήματα που διακινούντο από ένα λογαριασμό στον άλλον ήταν στο πλαίσιο της "διακίνησης χρήματος για την τόνωση της ελληνικής οικονομίας". Βραβείο λοιπόν να δωσουμε στο Παυλίδη.

  17. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 03/05/2009 15:06:13

    Έλεος που συγκυβερνά ο Καρατζαφέρης!
    Σε λίγο θα ζητήσει
    να πάνε όλοι οι πολιτικοί
    αρχηγοί
    στην...Στιγμή της αλήθειας!!!

  18. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 03/05/2009 15:19:28

    Αν ο ένας κυβερνούσε από τον...καναπέ,
    κι ο άλλος σκέφτεται
    να κυβερνήσει από το...διαδίκτυο,
    no future!

  19. ataktos avatar
    ataktos 03/05/2009 15:24:50

    Τώρα κατάλαβα πόσο κουρασμένη είναι αυτοί οι δυο .Παράγουν εθνικό έργω όπου πατήσουν. Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που τα ποσοστά τους μειώθηκαν

  20. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 15:58:41

    @28 Όλοι χρήσιμοι είναι. Άσε τα παιδιά να βγάλουν το μεροκάματο. Δουλειά να υπάρχει-καλό είναι για όλους

  21. thanos avatar
    thanos 03/05/2009 16:01:27

    8-Σεναρια με "Lunatic" επιθυμιες.

  22. Jimmy L avatar
    Jimmy L 03/05/2009 16:12:45

    Ειπε αυτες τις κουβεντες ο Σαμαρας???Παει χαλασε και αυτος!!Επειδη τυχαινει νατον γνωριζω προσωπικα δεν μπορω νατα πιστεψω.Κριμα εστω και αν τα λεει για τους γνωστους λογους σκοπιμοτητας θελοντας να κερδισει χρονο για τα της διαδοχης..Αντωνακη η εχεις αρχες και αρχ....η δεν εχεις,ετσι παιζεται το ειλικρινες παιχνιδι..Τοεντιμο παιχνιδι δεν παιζεται με σημειολογικες επισκεψεις στην πατριδα του Αβερωφ και του Καραμανλη αλλα με θεσεις και αρχες και τετοιες δεν εχουμε ακουσει ακομα απο εσενα!!αΑΥΤΑ ΔΙΔΑΧΘΗΚΕς ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΑΡΒΑΤΤ????

  23. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/05/2009 16:41:23

    @ 31.
    ''Επειδη τυχαινει νατον γνωριζω προσωπικα δεν μπορω νατα πιστεψω.''
    ***
    Η θέση αυτή είναι τροτσκιστική, της βρετανικής τάσης των ''Διεθνών Σοσιαλιστών'' του Τόνι Κλιφ. Γίναμε και τεταρτοδιεθνιστές τώρα, σύντροφε Jimmy L;

  24. Θύμα avatar
    Θύμα 03/05/2009 17:06:40

    Αυτά το αυξάνει σημαντικά την διαφορά ο Καραμανλής στην καταλληλότητα σε σχέση με τον Παπανδρέου είναι συγνώμη για την έκφραση μαλακίες ξεγάνωτες. Άν είναι δυνατό να μιλάμε για πρόθεση ψήφου σε ευρωεκλογές και να κολλάμε απο πάνω ποιός είναι καταλληλότερος ή πόσες μονάδες βρίσκεται ο πανμέγιστος μπροστά.
    Αφήστε αυτά περί καταλληλότητας ήταν πάντοτε φακέ απο την εποχή του Σημίτη, πάντα έβαζαν αυτόν που ήταν πρωθυπουργός με ποσοστά του κεφαλιού τους.
    Επι της ουσίας το 3% πολύ τσεκουρωμένο μου φαίνεται, στην πραγματικότητα η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη κάτι που θα αποδειχτεί στην κάλπη. Το να λέμε την μιά μέρα 6 μονάδες πρόθεση ψήφου διαφορά στις εθνικές, την επόμενη χωρίς να αλλάξει τίποτα 3 στις ευρωεκλογές κάτι βρωμάει δέν στέκουν καλά αυτές οι δημοσκοπήσεις.

  25. ataktos avatar
    ataktos 03/05/2009 17:26:45

    "Ζητιάνος παρά υπουργός"

    στίχοι: Σωκράτης Μάλαμας
    μουσική: Σωκράτης Μάλαμας


    Τράπεζες, βίντεο κι ασφάλειες ζωής
    οι καταθέσεις που τη φτώχεια σου ξορκίζουν
    σαν συνολάκι εορτών με δανεικά λεφτά
    την όμορφη ζωή σου να στολίζουν.

    Θρέφεις τη νύχτα τα όνειρα του πρωινού
    και τη καρδιά σου παραδίδεις στους αλήτες
    αν δεν τους μοιάσεις έχε κατά νου
    ήρωας αφανής με τους κοπρίτες.

    Κάλλιο ζητιάνος παρά υπουργός
    ψεύτης για χάρη μιας μεγάλης λόξας
    στέκεις στην άκρη πάντα μοναχός
    σπρωξιά χρειάζεσαι στο βόθρο αυτής της δόξας.

    Ότι σε σώνει είναι ο έρωτας
    εσύ ξεσκίζεσαι σαν πόρνη επί πιστώσει
    θα μοιραστείς την πτώση σου με μας
    ποια κατηφόρα θα σ' ελευθερώσει.

    Επαναπαύσου σ' έτοιμη ζωή
    η τηλεόραση μάς παίζει αυτό το έργο
    τι να σου πω για τούτη τη σκηνή
    την έχεις ζήσει πλέον μέσα κι έξω.

    Αυτή η χαρά δεν φτάνει μέχρι εδώ
    μην τυρρανιέσαι άλλο γύρνα πίσω
    για ότι τραβάς ο φταίχτης είμαι γω
    εικόνα του εαυτού σου, ποιον να βρίσω.

    Κάλλιο ζητιάνος παρά υπουργός
    ψεύτης για χάρη μιας μεγάλης λόξας
    πίνε στην άκρη πάντα μοναχός
    σπρωξιά χρειάζεσαι στο βόθρο αυτής της δόξας
    αυτής της δόξας.

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/05/2009 17:39:35

    Αν ο κατά δήλωσή του "χαλαρής εθνικής συνείδησης" αρχηγός του ΠΑΣΟΚ προηγείτο με 5+ μονάδες στην πρόθεση ψήφου του εκλογικού σώματος
    - ούτε στο Αγαθονήσι θα πήγαινε να βγάλει, ποιος; ο χορευτής, αντιτουρκικούς δεκάρικους
    - ούτε θα κρατούσε τον Επιτάφιο κατά την περιφορά, το Πάσχα, σε επίδειξη δήθεν θρησκευτικότητας (*).

    (*) ο Καραμανλής υποκριτικά (διότι όταν έγινε πρωθυπουργός το "ξέχασε") υπέγραψε για τις ταυτότητες και ορθά λοιδωρήθηκε γι' αυτό από τα ΜΜΕ σαν λαϊκιστής.
    Ο υποκριτής ΓΑΠ γιατί δεν καταγγέλλεται σαν θεομπαίχτης;

  27. Raven avatar
    Raven 03/05/2009 17:50:52

    @35 Δηλ το ο,τι μπορει κανεις να πιστευει στα αληθεια και να μην θελει να το γραφει στην ταυτοτητα του, διοτι σε κανενα σοβαρο κρατος δεν γινεται αυτο, δεν σου περασε απο το μυαλο.

  28. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 03/05/2009 18:38:37

    Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του διήμερου Συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος που διεξήχθη στη Βαρσοβία με τη συμμετοχή 3.500 συνέδρων από 72 κεντροδεξιά κόμματα από όλη την Ευρώπη και 18 πρωθυπουργών. Στο Συνέδριο συμμετείχε πολυμελής αντιπροσωπεία της Ν.Δ. με επικεφαλής τον Πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή και τον Γραμματέα της Ν.Δ. Λευτέρη Ζαγορίτη. Στο κείμενο της Διακήρυξης του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, που ψηφίστηκε στο Συνέδριο, υιοθετήθηκαν ομόφωνα τα ακόλουθα ελληνικού ενδιαφέροντος θέματα που υποστηρίχθηκαν από τη Ν.Δ.:

    - Η Τουρκία καλείται να αναγνωρίσει τον Οικουμενικό χαρακτήρα του Πατριαρχείου και το ρόλο του Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως ως θρησκευτικού ηγέτη των 300 εκατομμυρίων ορθοδόξων χριστιανών σε ολόκληρο τον κόσμο, καθώς και να επιτρέψει την επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης.

    - Όσον αφορά στο Κυπριακό, η Τουρκία οφείλει να διευκολύνει τις διαπραγματεύσεις μεταξύ των δύο Κοινοτήτων, με την αποχώρηση των Τουρκικών δυνάμεων.

    - Αναδείχθηκε η αξία του σεβασμού της Αρχής της Καλής Γειτονίας ως κριτήριο για τις σχέσεις της Ε.Ε. με τα γειτονικά κράτη.

    - Έγινε δεκτή η πρόταση για συγκρότηση κοινής στρατιωτικής αμυντικής δύναμης που θα διασφαλίζει την Ασφάλεια των κρατών μελών που συμμετέχουν με βάση την αρχή της «Αλληλεγγύης».

    - Κρίνεται αναγκαία η ίδρυση Ευρωπαϊκής Ακτοφυλακής που θα έχει την ευθύνη της φύλαξης των θαλασσίων χωρικών υδάτων της Ε.Ε. σε επίπεδο πλέον Ευρωπαϊκό και όχι Εθνικό, όπως είναι σήμερα.

    - Υιοθετήθηκε η πρόταση για ενίσχυση της Αλιείας και ιδιαίτερα περιοχών που βασίζονται οικονομικά σε αυτή, στα πρότυπα της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής.

    - Κρίθηκε αναγκαία η προώθηση και ενίσχυση των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, της Γυναικείας Επιχειρηματικότητας καθώς και της Επιχειρηματικότητας των Νέων.

    Η Ν.Δ. προώθησε με επιτυχία και στο Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος τα εθνικού ενδιαφέροντος θέματα, τα οποία έγιναν αποδεκτά από το σύνολο των συνέδρων προκειμένου -με βάση τη διακήρυξη του Ε.Λ.Κ.- να αποτελέσουν μέρος της Κοινής Ευρωπαϊκής Πολιτικής.

    ΠΟΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΛΟΥΖΗ ? ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΑ .... ΦΕΡΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ? ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ 17% ΑΝΕΡΓΙΑ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ... ΖΗΤΩ

  29. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/05/2009 18:48:15

    Ένας έμπειρος δημοσιογράφος με ιδιαίτερη τάση να αναλύει ενδελεχώς δημοσκοπήσεις...εδω και κάποιες δεκαετίες, είπε τα εξής σε μια ομήγυρη

    "Τη ΝΔ την συμφέρει να χάνει 2-4% σε δημοσκοπήσεις. Λόγω του ότι είναι κυβέρνηση επιτυγχάνει την ως ένα βαθμό συσπείρωση του σκληρού πυρήνα της που φοβάται την πτώση και επίσης από τη στιγμή που διαχειρίζεται το "ταμείο", μπορέι να προκαλέσει την πτώση της διαφοράς σε μικρά επίπεδα λίγο προτού δταματήσει η καταγραφή των δημοσκοπήσεων για τις Ευρωκελογές δημιουργώντας δύο τινά
    Ένα μικρό πανικό στο ΠΑΣΟΚ, πολώνοντας παράλληλα το κλίμα και ρίχνοντας προς τα κάτω όλα τα ποσοστά των μικρών κομμάτων, με εξαίρεση το ΚΚΕ ίσως. Σε γενικές γραμμές με τα υπάρχοντα δεδομένα (Ceteris Paribus), το αποτέλεσμα θα είναι-επί των εγκύρων ψηφοδελτίων ασφαλώς- θα είναι

    ΠΑΣΟΚ 38-39%
    ΝΔ 37-38%
    ΚΚΕ 9%
    ΣΥΡ. 7-8%
    ΛΑΟΣ 3-4%
    Οικ. 1-2%
    Άλλοι Λιγότερο από 1 έως και 3%


    Στη ερώτηση εάν οι δημοσκοπήσεις όπως γίνονται τουλάχιστον, έχουν επιστημονική αξία, η απάντηση ήταν "Την ίδια αξία που είχαν οι προβλέψεις της Γκόλντμαν Σακς για την αξιοπιστία της Λέμαν Μπρόδερς λίγο πριν την χρεοκοπία της. Φαινομενικά έχουν αξία, αλλά ο παράγων άνθρωπος και χρήμα παρεμβάλλουν λίγο πριν το τελικό αποτέλεσμα".

    Θα συμφωνήσω με τον Προφήτη σχετικά με τις πρόσφατες κινήσεις του Παπανδρέου.

    "Ο άνδρας κάνει τη γενιά και όχι η γενιά τον άνδρα".

    Ισχύει μέχρι κεραίας και τη σήμερον.

  30. ΥΠΕΡΙΩΝ avatar
    ΥΠΕΡΙΩΝ 03/05/2009 18:53:41

    Αυτά μαζί με την υιοθέτηση των προτάσεων του κ. Καραμανλή για ενίσχυση της Αλιείας ,για ενίσχυση των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, της Γυναικείας Επιχειρηματικότητας καθώς και της Επιχειρηματικότητας των Νέων, αποτέλεσαν σύμφωνα με πολλούς μια μεγάλη επιτυχία.

    Δεν θα διαφωνήσω επί της ουσίας αλλά επί της διατύπωσης. Θεωρώ ότι ο κ.Καραμανλής απλά έπραξε το καθήκον του. Απλά ,ως όφειλε, διάβηκε τον δρόμο του «θέλω» και του «μπορώ». Αυτό τον δρόμο που κάποιος άλλος τον έχει χάσει.

    Το λέω αυτό γιατί στην Μαδρίτη που έτυχε να παραβρεθώ στην αντίστοιχη συνεδρίαση του Ευρωπαϊκού Σοσιαλιστικού Κόμματος ακούστηκαν προτάσεις από την πλευρά του κ. Παπανδρέου που με ανάγκασαν να σηκωθώ και να επιστρέψω στην Ελλάδα αγανακτισμένος.

    Προτάσεις όπως «Θα αναφέρω, όμως, και μια άλλη, πολύ σημαντική κατηγορία ατόμων στην Ευρώπη, τους μετανάστες. Δεν πρέπει να επιτρέψουμε στη δεξιά να εκμεταλλευτεί το ζήτημα της μετανάστευσης. Πρέπει να υποστηρίξουμε επιθετικά ότι, οι μετανάστες δεν αποτελούν για μας πρόβλημα, που γεννά φόβο στην Ευρώπη, αλλά ...λύση και βοήθεια για την Ευρωπαϊκή Ένωση»...«Η μετανάστευση έφερε αδιαμφισβήτητα οφέλη συμβάλλοντας στον... πλούτο και την ευημερία μας».


    Το τελειωτικό κτύπημα ήταν όταν άκουσα τον κ. Παπανδρέου να λέει ότι «Ως Έλληνας, ως Ευρωπαίος, αλλά και ως επικεφαλής της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, υποστηρίζω με κάθε τρόπο αυτό το Μανιφέστο για τις Ευρωεκλογές».

    Ένα μανιφέστο που αποτελούσε ύμνο προς τον Ομπάμα και τις ΗΠΑ. Ένα μανιφέστο των Ευρωπαίων Σοσιαλιστών που χαρακτηριστικά ανέφερε ότι «Η νίκη του Μπαράκ Ομπάμα στις αμερικανικές προεδρικές εκλογές είναι ιστορική και δίνει μια νέα ελπίδα για όλη την υφήλιο. Σε μια εποχή οικονομικής κρίσης, η νίκη του λαμβάνει ακόμη μεγαλύτερη σημασία για τη διαμόρφωση μιας κοινής λύσης μαζί με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τους άλλους εταίρους. Χρειαζόμαστε μια .....νέα προοδευτική ευρωατλαντική συνεργασία... για να διασφαλίσουμε την απασχόληση, την οικονομική πρόοδο, τη δικαιοσύνη και την ειρήνη. Ο νέος Πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα, ετοιμάζει ένα φιλόδοξο πακέτο φορολογικών κινήτρων (...?)».

    Ρε μπας και η Ευρώπη είναι πολιτεία των ΗΠΑ και δεν το ξέρω , αναρωτήθηκα και γύρισα αγανακτισμένος στην Ελλάδα.

    http://politis-gr.blogspot.com/2009/05/blog-post_03.html

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 19:06:36

    ΣΥΡΙΖΑ 7-8%;
    Κόψε κάτι.

  32. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/05/2009 19:20:08

    Δεν ξέρω για το ΣΥΡ. μετέφερα την άποψη άλλου που είναι εμπιρότερος εμού στις δημοσκοπήσεις. Ενδεχομένως να πιστεύει ότι ο ΣΥΡ. κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει τις ψήφους των "αγανακτησμένων" νέων και λοιπών παραφυάδων συν απώλειες από τη νεολαία ΠΑΣΟΚ που πνέει τα λοίσθια στα πανεπιστήμια.

  33. Raven avatar
    Raven 03/05/2009 19:48:02

    Χιλια και μια νυχτες και ιστοριες της Χαλιμας απο την Αραβια!

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 20:22:29

    Τσιμα τσίμα θα πιάσει το όριο του 3% ο ΣΥΝ. Τετέλεσται το "όνειρο" και το "όραμα" του Δεκέμβρη.

  35. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/05/2009 20:50:35

    @Raven

    Φίλε μου, δις έγραψα ότι δεν είναι η δική μου γνώμη, αλλά κα΄ποιου άλλου που είναι όμως αρκετά αξιόπιστος.

    Εαν έχεις κάποια στοιχεία ή σχολιασμό εκ μέρους σου πολύ ωραία, διαφορετικά καλύτερα να μάθεις και τα χίλια παραμύθια για να περάσουν ευχάριστα και τα επόμενα χρόνια.

    όσο αφορά το ΣΥΡ. προσωπικά για εμένα εί΄ναι αίνηγμα γιατί δεν είναι κόμμα αλλά συνονθύλεμα μιας περίεργης μείξης ατόμων και ιδεολογιών και δεν μπορώ να μετρήσω την πραγματική εκλογική τους δύναμη.

  36. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 21:01:25

    @47
    Είναι προφανές ότι έχουμε διαφορετική άποψη για τον Σαμαρά. Η άποψη μου είναι ότι σαφώς και διαφέρει με τους περισσότερους από τη Νεα Δημοκρατία που έχουμε γνωρίσει.

  37. ZHTA avatar
    ZHTA 03/05/2009 21:20:12

    Απο την ιστοσελιδα[ predict 09.EU ]της Ε.Ε

    PASOK 38,0
    Ν.D 32,0
    KKE 8,7
    LAOS 8,4
    SYN 7,2
    OIK-PR 6,0

  38. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/05/2009 21:39:04

    @ ZHTA

    Εάν παραθέσεις τα στοιχεία που παρουσίασες με αυτά του προηγούμενου ποστ μου, είναι σχεδόν τα ίδια, μόνο που σε αυτό που αναφέρεις, αυξάνεται δραματικά το ποσοστό των Οικολόγων με ισόποσγ μείωση της ΝΔ. Δηλαδή οι Οικολόγοι θα κόψουν αποκλειστικά μια πολύ μεγάλη μερίδα της ΝΔ.

    Χλωμό...
    Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις το φίλο μου με αυτή τη δημοσκόπηση!


    υ.γ είναι εκπληκτική η ομοιότητα των δύο εκτιμήσεων, με τους οικολόγους να παίζουν το ρόλο του μπαλαντέρ...

  39. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 21:42:56

    @49
    Πας την συζητηση μακρια όταν αναφέρεσαι σε θεματα ιδεολογίας. Εγω σε πολλά θέματα δεν μπορώ να δώ διαφορετική ιδεολογία ΠΑΣΟΚ -ΝΔ. Το Σαμαρά τον κρίνω σαν πολιτικό, σε συγκεκριμενο πολιτικό σύστημα. Δεν εχει δώσει δικαιώματα (πχ βουλγαρακης) και μπορεις να συζητήσεις μαζί του πολιτικά. Κάτι που είναι σπάνιο για έλληνα πολιτικο

  40. οκτώ avatar
    οκτώ 03/05/2009 21:51:29

    Ποιος παίρνει στα σοβαρά τις δημοσκοπήσεις, αυτόν τον εγγαστρίμυθο της κοινής γνώμης που εάν δεν πληρωθεί από τους μιντιάρχες δεν ανοίγει το στόμα του;
    Αλήθεια πόσο να κοστίζει μία δημοσκόπηση και πόσες είναι οι εταιρείες που το τελευταίο διάστημα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια επειδή μυρίστηκαν παραδάκι;
    Γιατί υποθέτω ότι δεν είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα που κόπτονται για την ενημέρωση μας αλλά νοιάζονται για τα κέρδη τους. Έτσι λοιπόν παρουσιάζουν αυτές τις τάσεις που εξυπηρετούν την "κατάσταση", είτε ρίχνοντας τα ποσοστά για να εκτονωθεί η λαϊκή αγανάκτηση είτε σταθεροποιώντας τα για να περάσουν μηνύματα ενότητας. Μία στο καρφί και μία στο πέταλο δηλαδή από τους χαϊδεμένους μιντιάρχες που αφού πήραν το αφορολόγητο 2% δεν έχουν κανέναν σοβαρό λόγο να γκρινιάζουν.

  41. ZHTA avatar
    ZHTA 03/05/2009 22:01:31

    DUBAI

    E.E ΦΙΛΟΣ DUBAI

    PASOK 38 38-39
    ND 32 37-38
    KKE 8,7 9,0
    LAOS 8,4 3,0-4,0
    SYN 7,2 7,0-8,0
    OIK-PRAS 6,0 1,0-3,0

    ΦΙΛΕ DUBAI. Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΕΠΕΣΕ ΕΞΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ 6 ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ 5ΑΡΙ
    ΣΤΟΝ ΛΑΟΣ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΑΣΕ 3 ΣΤΑ 6.ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.

  42. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/05/2009 22:27:36

    Οι δημοσκοπήσεις δίνουν τα αποτελέσματα που επιθυμεί είτε εκείνος που τις παραγγέλνει (οι δημοσκοπήσεις που δημοσίευσε πρόσφατα η ''Αυγή'' είναι ενδεικτικές του παραπάνω ισχυρισμού), είτε οι ευμετάβλητες διαθέσεις της διαπλοκής (χειρισμός θέματος Βενιζέλου-Παπανδρέου, εκτόξευση του ΣΥΡΙΖΑ σε επίπεδα προχουντικής ΕΔΑ κλπ).
    Άκουσα πρόσφατα και μια άλλη άποψη που οφείλω να με ομολογήσω ότι με προβλημάτισε - πίσω από το παιχνίδι των δημοσκοπήσεων βρίσκεται η Ν.Δ. και ό,τι εκπροσωπεί.
    Αρχικά, προσπάθησε να δημιουργήσει ζήτημα συνοχής στο Πασοκ, πλασάροντας δημοσκοπικά τον όνομα ''Βενιζέλος'' ως αντίπαλον δέος στο όνομα ''Παπανδρέου''. Στην κρίσιμη στιγμή όμως, απέτυχε να επιβάλει τις επιθυμίες της - ένα ΠΑΣΟΚ με Βενιζέλο αρχηγό θα ήταν εσωτερικά ανήσυχο και ευάλωτο ακόμα και σε διάσπαση.
    Στη συνέχεια προσπάθησε να του τη βγει από αριστερά, ενισχύοντας τον Τσίπρα, αλλά πολύ σύντομα αντελήφθη ότι επρόκειτο περί ''κουτσού'' αλόγου. Κέρδισε πάντως, σέρνοντας τον Παπανδρέου σε θέσεις ''πιο αριστερές'' που εξαιτίας του άκρατου λαϊκισμού τους (αλλά και του ανθρώπου που προσπαθεί να της κοινωνήσει) δεν γίνονται πιστευτές από κανέναν. Για παράδειγμα, από τους δεκάδες σχολιαστές του Αntinews, μονάχα ο Τιραμόλας (''πουτ@@@@ καπιτάλες, στα κρεβάτια σας, έρχεται ο άνθρωπος με το μουστάκι!''), το τρίδυμο Σκόρπιος-Μήτσος Λωτός-Πράσινη Βούλα, και καναδυό-τρεις άλλοι πιστεύουν ότι ο ΓΑΠ έρχεται για να εφαρμόσει σοσιαλισμό, αν όχι και δικτατορία του προλεταριάτου.
    Τώρα ''φουσκώνει'' τα ποσοστά του Πασόκ, για να αρχίσει σιγά-σιγά και (καθώς θα ζυγώνουμε στις εθνικές εκλογές) να αρχίσει να τα ''ξεφουσκώνει''. Έτσι θα δημιουργήσει αίσθηση οπισθοχώρησης στους πρασινοφρουρούς, γκρίνια για τους χειρισμούς του Γιωργάκη (δεν είναι και πολύ δύσκολο στον Γιώργο Παπανδρέου να τους δίνει στο χέρι τροφή και ευκαιρίες λοιδορίας του, ακόμα και ''πλακούλας'' μαζί του). Αντίθετα (και καθώς η ''κρίση'' θα αρχίζει να τίθεται κάτω από κάποιο έλεγχο - έτσι, τουλάχιστον ελπίζουν) η συνεχώς μειούμενη διαφορά θα ξανασυσπειρώσει τους νεοδημοκράτες, θα τους βγάλει από το καβούκι τους, θα τους ενεργοποιήσει, δημιουργώντας ταυτόχρονα μια γενικότερη αίσθηση ''ανακάμπτουσας υπεύθυνης κυβέρνησης'', που, παρά τα λάθη της (ε, οι ''λεχρίτες'' είναι εθνικό και όχι κομματικό φαινόμενο) χειρίστηκε με σύνεση τις δύσκολες ώρες για τον τόπο.

  43. osaperas avatar
    osaperas 03/05/2009 22:30:30

    @55,

    Συμφωνω έχασε από την συγκεκριμενη συνέντευξη.Τουλάχιστον σε κάποιους ανθρώπους σαν κι εμενα. Ίσως να κέρδισε άλλους-δεν ξέρω.

    @57

    Δεν γνωρίζω τα ταξικα σου συμφέροντα. Αναρωτιέμαι όμως ποιος από όλους αυτους στη Βουλή ....τα καλύπτει

  44. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 23:11:58

    @60 Jimmy, why you do this to me Jimmy?
    (Απ`την ταινία The Exorcist)
    Τζίμ, σε κόβω να ψηφίζεις κυνηγούς στις Ευρωεκλογές. Είμαι μέσα;

  45. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/05/2009 23:21:03

    @61. Πάλι μέσα έπεσες, φίλτατε Strange Attractor. Ο Jimmy L, παρά το στενό μαρκάρισμα που του κάνουν ο Σκόρπιος και ο Greenpoint να ψηφίσει Πασόκ, παραμένει πείσμων και αμετανόητος κυνηγός (και συλλέκτης καρπών και ριζών).

  46. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 03/05/2009 23:52:15

    @56 ΖΗΤΑ
    Οι μετρήσεις που αναφέρεις προέρχονται από μια εταιρεία δημοσίων σχέσεων που συνεργάζεται με μια αντίστοιχη ελληνική. Αν μελετήσετε στην ιστοσελίδα της τον τρόπο που βγάζει τ' αποτελέσματά της είναι για γέλια.
    Το σημαντικώτερο είναι ότι δεν έχει καμμιά σχέση με την ΕΕ όπως παραπλανητικά αναφέρει ο ΖΗΤΑ.
    Αν κάνετε GOOGLE θα καταλάβετε τι παίζεται. Σημειώστε ότι αυτή την πληροφορία την μετέδωσε πρώτος ο γίγας ΠΑΠΑΤΖΩΝ (pressmme).

  47. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 00:00:10

    Η εταιρεία που προβλέπει τις Ευροεκλογές στην Ελλάδα κατά 56-ΖΗΤΑ
    About Burson-Marsteller

    Burson-Marsteller is a leading global public relations and public affairs firm whose knowledge, strategic insights and innovative programs help drive strong corporate and brand reputations for its clients. In Europe, Middle East and Africa (EMEA) our network provides clients with the ultimate offer in public relations, integrated communications and public affairs services.

    Burson-Marsteller Brussels, which commissioned this study, helps companies and organisations influence the development and implementation of EU public policy, as well as running EMEA-wide public affairs and media campaigns.

    Να και τι κάνει στην Ελλάδα
    http://www.burson-marsteller.eu/content.php?hmID=6&smID=6

  48. kanis avatar
    kanis 04/05/2009 01:55:29

    Εντύπωση, μου κάνει, ότι κανείς δεν άσχολείται, με το ότι κάποιες έρευνες, ήδη προαναγγέλουν, πως ΚΑΙ λόγω εορταστικού τριημέρου, προτίθεται, να ψηφίσει μόλις το 48% του εκλογικού σώματος.

  49. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 08:05:13

    Και πολύ είναι το 48%. Οι Αμερικάνοι βγάζουν κοτζαμ Πλανητάρχη με μικρότερο ποσοστό ψηφοφόρων.

  50. andreas avatar
    andreas 04/05/2009 11:16:39

    Παιδιά λόγω του επαγγέλματός μου(δημοσιογράφος) βγαίνω συχνά στον κόσμο και μιλάω μαζί του. Ο κόσμος ανεξάρτητα με τις εκτιμήσεις ορισμένων από εδώ δεν είναι απλά απογοητευμένος αλλά και θυμωμένος. Δεν είναι λίγοι αυτοί που συγκρίνοντας τη ζωή τους επί ημερών πασοκ με σήμερα αναπολούν εκείνες τις ημέρες ως παράδεισο. Η ΝΔ όπως έστρωσε θα κοιμηθεί και όπως είπε και ο εκλογολόγος Ηλίας ΝΙκολακόπουλος πηγαίνει για ιστορικό χαμηλό. Α και απαντώντας στον Θ.Κ. ο σκλήρός πυρήνας της ΝΔ δεν ξεπέρασε ποτέ το 32%. Το υπόλοιπο 10 που μένει είναι οι λεγόμενοι αναποφάσιστοι που κινούνται μεταξύ των 2 κομμάτων και κρίνουν το αποτέλεσμα. Μιλήστε με τον κόσμο έξω και θα διαπιστώστε την αλήθεια των όσων λέω.

  51. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 04/05/2009 15:55:22

    Σύμφωνα με δημοσκόπηση της Prete Deris η ΝΔ βρίσκετε μπροστά με 50 μονάδες ενώ στην ερώτηση ποιος είναι καταλληλότερος πρωθυπουργός το 100% των Ελλήνων πιστεύει ότι είναι ο Καραμανλής. Πιο συγκεκριμένα τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:






    Τι θα ψηφίζατε αν γίνονταν σήμερα εκλογές
    ΝΔ 90%
    ΠΑΣΟΚ 40%
    ΛΑΟΣ 39 %
    ΚΚΕ 0,1 %
    ΣΥΡΙΖΑ 0,000002 %

    Καταλληλότερος πρωθυπουργός της Ελλάδας αλλά και όχι μόνο
    Καραμανλής 100 %
    Παπανδρέου 0 %


    (τα αποτελέσματα του γκάλοπ αφορούν άντρες και γυναίκες 89 ετών και 2 μηνών με Αλτσχάιμερ που ανήκουν στο ζώδιο του Ζυγού με ανάδοχο τον Ερμή)

  52. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 16:55:41

    67

    έχεις κάνει ένα λάθος. ο αλαβάνος δεν είναι πρόεδρος κόμματος, οπότε δεν μπορέι να γίνει πρωθυπουργός. η cia/ΕΥΠ όμως, μπορεί να βγάλει αυτόν που θέλεις

  53. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 16:58:29

    και μην εξωτερικέυεις τα πάθη σου. μπορεί ναπροδώσεις του προστάτες των εμπόρων ναρκωτικών που συμβουλεύουν τον ηγέτη σου μέσω του ip σου. κρίμα δεν είναι; κοτζάμ πατριώτες να τους αμαυρώνεις; 100% μαρκογιαννάκης (αποφυλακίζει και εμπόρους - εκτός από χουντικούς)

  54. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 05/05/2009 01:14:21

    Το #67 Anonymous δικό μου.