#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2009 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δείχνει δημοσκόπηση της Θεσσαλονίκης


Σαφές, σαφέστατο προβάδισμα στον Αντώνη Σαμαρά για πρόεδρο της ΝΔ δίνει δημοσκόπηση της εταιρίας “Τo the point” που διενεργήθηκε στην Α’ Θεσσαλονίκης, το διάστημα 10-17 Νοεμβρίου.
Η διαφορά για το δεύτερο γύρο είναι σημαντική για να καταγράψει κανείς ποιον προτιμούν οι Θεσσαλονικείς. Τα ποσοστά και οι θετικές γνώμες για τον Παναγιώτη Ψωμιάδη είναι σημαντικά, ενώ σε κάποια χαρακτηριστικά προηγείται της Ντόρας Μπακογιάννη.
Στη δημοσκόπηση βλέπει κανείς ότι ο Αντώνης Σαμαράς γενικά είναι πιο συμπαθής από την Ντόρα Μπακογιάννη τόσο σε όλους τους ψηφοφόρους όσο και στους φίλους της ΝΔ. Επίσης ότι έχει μεγαλύτερη διεισδυτικότητα στους ψηφοφόρους του ΛΑΟΣ και του ΠΑΣΟΚ αλλά μικρότερη στους αριστερούς, όπου κυριαρχεί η Ντόρα Μπακογιάννη.
Δημοσκόπηση εταιρίας «To the point»
Δημοσιεύεται πρώτα στο http://taxalia.blogspot.com
Απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς έγγραφη άδεια του ιστολογίου.
Οι προτιμήσεις για τον Πρόεδρο της ΝΔ είναι οι εξής:
Σύνολο δείγματος  -  Ψηφοφόροι ΝΔ09 -  Ψηφοφόροι που θα πάνε στην κάλπη
Σαμαράς 37,3% -41,7% -44,8%
Ψωμιάδης 20,9% -18,9% -20,2%
Μπακογιάννη 16,5% -26,3% -22,5%
Κανένας 5,6% -5,6%- 0,8%
Άλλος 6,8% -3,4% -1,6%
ΔΞ/ΔΑ 12,9 8% -7,6%

Είναι χαρακτηριστικό ότι τον Αντώνη Σαμαρά προτιμούν περισσότεροι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ, λιγότεροι του ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με όσους προτιμούν την Ντόρα Μπακογιάννη, κάτι που αποδεικνύει και την διεισδυτικότητά του σε άλλους πολιτικούς χώρους.

Πρόθεση Ψήφου
 
Στην περίπτωση δεύτερου γύρου η πρόθεση ψήφου είναι:
Σύνολο- ψηφοφόροι ΝΔ -Όσοι δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν
Ντόρα Μπακογιάννη 23,6% -34,5% -31,4%
Αντώνης Σαμαράς 56,4% -50,6% -53,6%
ΔΓ/ΔΑ 20,0% -14,9% -15,0%
Θετικές γνώμες

Ο Αντώνης Σαμαράς συγκεντρώνει 75,4 θετικές/ μάλλον θετικές γνώμες στους ψηφοφόρους της ΝΔ και 51,7% στο σύνολο του δείγματος.
Η Ντόρα Μπακογιάννη αποσπά 36,4% θετικές/μάλλον θετικές γνώμες στο σύνολο του δείγματος και 64,5% στους ψηφοφόρους της ΝΔ.
Οι ψηφοφόροι έχουν σταθερά θετική γνώμη για το άνοιγμα της διαδικασίας εκλογής προέδρου και συμμετοχής της βάσης. Το σύνολο των ψηφοφόρων συμφωνούν κατά 71,6%, ενώ οι ψηφοφόροι της ΝΔ συμφωνούν κατά 79,3%.
Το 31% του δείγματος δηλώνει ότι μάλλον ή σίγουρα θα πάει να ψηφίσει στις εκλογές της ΝΔ. Το 66,6% των ψηφοφόρων της ΝΔ μάλλον ή σίγουρα θα ψηφίσει, όπως και το 37,2% των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ. Οι οποίοι όμως φαίνεται ότι δεν συμφωνούν με την υποστήριξη που δίνει στη Ντόρα Μπακογιάννη ο πρόεδρος τους Γιώργος Καρατζαφέρης, αφού ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν προτίθεται να την ψηφήσει!

Ποιον προτιμούν οι ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ
Ψηφοφόροι ΛΑΟΣ
Ποιον προτιμούν Ποιον προτιμά το 37,2% που δηλώνει ότι θα ψηφίσει
Π. Ψωμιάδη 44,1% 51,5%
Α. Σαμαρά 29,4% 29,4%
Κανέναν 17,6% 10,3%
Δ. Αβραμόπουλο 2,9%
Άλλος 2,9% 8,9%
ΔΞ/ΔΑ 2,9%

Οι πολίτες δηλώνουν μάλλον απογοητευμένοι από το επίπεδο του διαλόγου που διεξάγεται εντός της ΝΔ για την εκλογή προέδρου. Δυσαρεστημένο δηλώνει το 53,1% και ικανοποιημένο μόλις το 17,8%.
Τα αντίστοιχα ποσοστά στους ψηφοφόρους της ΝΔ είναι 44,6% και 31,4%.

Η ταυτότητα της έρευνας:
Η δημοσκόπηση διενεργήθηκε σε σταθμισμένο δείγμα 642 πολιτών, άνω των 18 ετών, κατοίκων του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Θεσσαλονίκης (Α’ Εκλογική Περιφέρεια Θεσσαλονίκης).
Το δείγμα σταθμίστηκε ως προς το φύλο, την ηλικία και την ψήφο στις προηγούμενες εθνικές εκλογές.
http://taxalia.blogspot.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 20/11/2009 14:09:40

    Το ρυάκι ΤΕΛΙΚΆ τα κατάφερε, έγινε ποτάμι.
    Είναι το φώς στην άκρη του μαύρου τούνελ που μας έχει βάλει ο γιός της κυρίας τσάντ.

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/11/2009 14:23:10

    Δηλαδή οι ψήφοι του Ψωμιάδη μοιράζονται ισομερώς σε Ντόρα και Σαμαρά. Περίμενα από αυτούς να έπαιρνε περισσότερους ο Σαμαράς. Δεν περίμενα όμως τόσο χαμηλό ποσοστό για την Ντόρα στον α γύρο. Πολύ καλό αυτό.

  3. Υ. avatar
    Υ. 20/11/2009 14:31:08

    Όπως πάντα, η Θεσσαλονίκη στη πρωτοπορία!

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 20/11/2009 15:13:33

      Σαυτα τα νουμερα παιζει και στην υπολοιπη βορειο ελλαδα!! βεροια κατερινη ειναι πολυ υψηλα τα νουμερα του αντωνη
      οπως και στης υπολοιπη ελλαδα.

      Ο αγωνας γινεται στην αττικη και στην κρητη.

      αλλα δεν θα τους περασει.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 20/11/2009 15:15:13

        Επισης να υπενθυμισω οτι πριν δυο εβδομαδες σας ειχα πει οτι η θεσσαλονικη και ειδικα η Α θεσσαλονικης του δινει τουλαχιστον 60%

        Που εισαι ΦΑΤ ΦΑΤ????

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 20/11/2009 15:38:00

        Η ψηλή δεν ήταν ικανοποιημένη από την απόδωσή του, και τον στείλαν για ταχύριθμο σεμινάριο στο Χ#Νικολάκη.

  4. ISAAK avatar
    ISAAK 20/11/2009 15:11:35

    ε όχι και πρωτοπορία η κλειστοφοβική Θεσσαλονίκη μας
    Με Άνθιμο, Παπαγεωργο(σκάνδαλα μεγάλων ποσών), Ψωμιάδη κ.ά,

    • loretta avatar
      loretta @ ISAAK 20/11/2009 15:48:24

      η θεσσαλονικη αγαπητε ΙSAAK και ολος ο νομος εχει πληρωσει τα σπασμενα του αθηνοκεντρικου κρατους..σαφεστατα και εχει φωνη διαμαρτυριας και την εχεις ακουσει παμπολλες φορες απο αυτους που προαναφερεις και πολλους αλλους!!

  5. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 20/11/2009 15:14:43

    ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΧΘΕΣΙΝΟ POST , ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ Β. ΕΛΛΑΔΑ , ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ
    ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ , ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΔΥΝΑΜΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΤΙΚΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣΤΑΤΗ Β' ΑΘΗΝΩΝ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΑΡΗΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΠΕΤΡΑΛΙΑ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΙΝΗΣΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΥΠΕΡ ΝΟΤΡΑΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ Β' ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΝΩΛΗ , ΔΕ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΛΕΙ ΑΓΩΝΑ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΛΑΣΠΗ ΠΕΡΙ ΔΗΘΕΝ ΦΟΒΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕ ΠΑΕΙ ΣΕ debate ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΛΙΜΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΟΤΙ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ ΔΙΑΛΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΕΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΣΩΜΑ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΥΣΤΑ.

    • loretta avatar
      loretta @ ΑΚΗΣ 20/11/2009 15:51:52

      ΑΚΗ

      το θεμα debate ηταν πυροτεχνημα....δεν χρειαζεται να το τροφοδοτουμε απο την στιγμη που ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ δηλ 2 απο τους 3 δεν το επιθυμουν.!!

      αυτο θα επρεπε να το σεβαστει η ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ...καθοτι φημίζεται για την....πολιτκη "ΗΘΙΚΗ"της...
      *(ετσι λενε οι οπαδοι της...καμια σχεση με μενα)!!!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΑΚΗΣ 20/11/2009 16:00:57

      Κι εμενα με ανησυχει η Αθήνα και ειδικα η Β ΑΘΗΝΩΝ. Χρειαζεται μεγαλη κινητοποιηση στο Λεκανοπεδιο Αττικης, 8 και σήμερα εμειναν...

  6. isnogood avatar
    isnogood 20/11/2009 15:52:49

    Faktora
    Για δες αυτήν τι πόστ του υιού Κιλτίδη στο μπλόγκ του για σένα...
    Τα έχουν χάσει εντελώς οι άνθρωποι της Ντόρας!
    Εντελώς!
    http://kiltidis.blogspot.com/2009/11/factorxshow-yourself_20.html

    Το μπλόγκ του λειτουργεί εδώ και λίγες ημέρες....με καλό σκοπό:))

    • Υ. avatar
      Υ. @ isnogood 20/11/2009 16:12:01

      Και ο υιός Κιλτίδης, στο μισθολόγιο της αγίας Οικογένειας (άξια τα μισθά του). Ένας εκ του “.....λαοπληθούς κοινωνικού κινήματος που έχει σχηματίσει η ελληνική νεολαία γύρω από την Ντόρα Μπακογιάννη......”

      Εγώ πάντως φάκτορα, δηλώνω ως είς, εκ των της σκοταδιστικής πιάτσας συμμετεχόντων. Μέχρι και ο Αρχιεπίσκοπος, έκανε εισήγηση στην Ιερά Σύνοδο, περί του αφορισμού μου.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Υ. 20/11/2009 16:16:42

        Μπήκα και είδα το μπλόγκ. Άλλα αντ`άλλων. Έχει και φωτό του. Ευτυχώς δεν έχει τη φάτσα ηλιθίου του πατρός του. Πιό πολύ με τον υιό Κόκκοτα μοιάζει. Είναι και ανορθόγραφος ο έρμος.

        • loretta avatar
          loretta @ Strange Attractor 20/11/2009 16:25:47

          Ακριβως οπως το ειπες...ΕΡΜΟΣ ΥΙΟΣ!!

      • Υ. avatar
        Υ. @ Υ. 20/11/2009 16:25:30

        Ίδιο στυλάκι με τον σύμβουλο ΥπΕξ της μαμάκας του.
        Ποιός ξέρει. Μπορεί να πηγαίνουν και μαζί για ψώνια στα μολς.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 20/11/2009 16:27:39

          Υ ..καλε η ντορα ουτε που θελει να τους βλεπει..ειναι τρε μπαναλ για τα γουστα της...!!

          απλα οπως και ολους τους αλλους τους χρησιμοποιεί!!

    • loretta avatar
      loretta @ isnogood 20/11/2009 16:23:30

      xaxax τι να μας πει και αυτος...ειναι θερμος ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΟΚΡΑΤΊΑΣ!!

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 20/11/2009 16:24:31

        Έξαλλου τρωνε μεγαλη πικρα στον ΝΟΜΟ ΚΙΛΚΙΣ!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 20/11/2009 16:38:54

          βλεπεις σκέπτεται ο Υιος..αν βγει ο ΑΝΤΩΝΗΣ και αλλαξει η διαμορφωση και λειτουργια του κομματος...ποιος εγγυάται οτι ο ΜΠΑΜΠΑΣ μου θαναι παλι υποψηφιος βουλευτης...αφου δεν θα υπαρχουν οι μηχανισμοι της ΘΕΟΔΩΡΑΣ???

          ασ προσεχαν.!!

    • Έλεος avatar
      Έλεος @ isnogood 20/11/2009 17:21:58

      Παιδιά, προσοχή. ΤΟ κείμενο του εν λόγω κυρίου είναι γραμμένο με σκόπιμα προκλητική γλώσσα, με προφανή σκοπό να προκαλέσει την δικαιολογημένη οργή των αναγνωστών, ώστε να τους σύρει σε απαντήσεις που δεν αρμόζουν σε καμία περίπτωση στο ήθος και την αισθητική των αναγνωστών του antinews. Ψυχραιμία. Μη γίνουμε σαν αυτούς που κοροιδεύουμε.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Έλεος 20/11/2009 17:24:36

        ε, θα έχει και το μηχανάκι του να καταγράφει τις ip βέβαια...

  7. XAPLAS avatar
    XAPLAS 20/11/2009 16:08:47

    Σχεδον ολοι οι δημαρχοι της Αττικης με την Ντορα.Συμπτωση η "μηχανισμοι"?

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ XAPLAS 20/11/2009 17:13:52

      Δεν υπάρχουν μεγαλύτερα λαμόγια από τους Δημάρχους. Είναι χωρίς υπερβολή η πιο διεφθαρμένη τάξη στην Ελλάδα.

    • DION FROM HLEIA avatar
      DION FROM HLEIA @ XAPLAS 20/11/2009 20:18:10

      Ειδικά ο Δήμαρχος Αιγάλεω, αυτός ο απίθανος Καλογερόπουλος είναι το μεγαλύτερο ΛΑΜΟΓΙΟ. Άνθρωπος κάποτε των Μητροπουλαίων και μέλος της ΕΠΕΝ στην τοπική του Αιγάλεω. Τώρα από πότε έγινε Κεντρώος, Νεοφιλελεύθερος και Μητσοτακικός ένας θεός ξέρει. Εδώ να δεις μηχανισμός για την Ντόρα.

  8. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 20/11/2009 16:30:52

    Πλησιάζει η ώρα της αλήθειας για τη Θοδώρα Μητσοτάκη.
    Ιδρώνει, ξεϊδρώνει, βρίζει, απειλεί, εκβιάζει αλλά τί να κάνουμε τώρα;
    Η Ελλάδα πρέπει να κοιτάξει μπροστά.
    Οι νεοδημοκράτες θέλουν αλλαγή, θέλουν προοπτική, θέλουν καλύτερη ζωή.
    Δυστυχώς γι' αυτήν, οι δρόμοι μας αποκλίνουν.
    Το σόϊ της ανήκει στο παρελθόν, εμείς θέλουμε το μέλλον.
    Το σόϊ της είναι οι λίγοι, εμείς είμαστε οι πολλοί.
    Άστα λα βίστα, μπέϊμπυ.

  9. palios avatar
    palios 20/11/2009 16:46:36

    Παιδιά όλα καλά μέχρι στιγμής.....Διασφαλίστε όμως το να μην έχουμε φαινόμενα νοθείας γιατι το οτι δεν εχει αποσυρθεί ακόμα η δρακουλιάρα εμένα με ανησυχεί.

    Με το σύστημα μέλη-φίλοι του Γιωργάκη διπλοτριπλοψήφιζες όπου ήθελες ....και εκ των υστέρων το software τους εύρισκε....Το κακό όμως είχε γίνει.....Για δείτε το γιατι ο μηχανισμός προβλέπω να εχει περιφερόμενα πούλμαν από εκλογικό σε εκλογικό τμήμα......

    • loretta avatar
      loretta @ palios 20/11/2009 16:56:56

      Palios

      να πας και εσυ οπως ολοι μας στα γραφεια του ΣΑΜΑΡΑ και να αναλαβεις δραση!! μην ειμαστε μονο στα λογια!

      και το λεω πολυ φιλικα μην παρεξηγηθω.

      • Έλεος avatar
        Έλεος @ loretta 20/11/2009 17:49:15

        εγώ, ως αναρχικός (όχι μπαχαλάκιας, αναρχικός σκέτος) μπορώ να έρθω να αναλάβω δράση υπερ Σαμαρα; το λέω σόβαρα, θα ήθελα να βοηθήσω, και αυτή την εβδομάδα που βρίσκομαι στην Αθήνα, και την ημέρα των εκλογών, που θα βρίσκομαι στην Θεσ/νίκη. θα ήθελα να βοηθήσω, ώστε το ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα να κάνει επιτέλους την κάθαρση του. δεν θα ήθελα όμως να ψηφίσω, δεν θα ήθελα να δώσω την ψήφο μου σε μια διαδικασια κοινοβουλευτικού κόμματος. ΔΕΝ αντέχω όμως να βλέπω την Ελλάδα να βαδίζει τόσο πολύ αντίθετα σε ότι αντιλαμβάνομαι ως συμφέρον της ελληνικής εργατικής τάξης. και κατά τη γνώμη μου, με προθυπουργό ΓΑΠ, προ-πο Χρυσοχοίδη και αρχηγό αντιπολίτευσης την Ντόρα, το πολίτευμα της χώρας μας θα το χουμε καταντήσει κυριολεκτικά ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΝΕΝΕΚΟΚΡΑΤΙΑ.

  10. XAPLAS avatar
    XAPLAS 20/11/2009 16:53:26

    Κριμα που ειναι τοσο συντομα οι εκλογες. Θα επεφτε πολυ γελιο ακομα μ αυτες τις παρομοιωσεις. Οπως χθες, που ειπε καποιος τον Κοσκινα μουσκεμενο ποντικο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ XAPLAS 20/11/2009 17:39:30

      Κιλτίδης, Τσιτουρίδης, Σιουφας, Κοσκινάς... Η απόλυτη ανδρική ομορφιά. Και μη ξεχνάμε τη σωσία του Μάρκελου Νύχτα την Ξενογιανακοπούλου. Ή τον Δένδια που είναι σαν τον Homer Simpson, η τον Κ.Καραμανλή που θυμίζει τον Τζον Μπελούσι και άλλους πολλούς.

  11. palios avatar
    palios 20/11/2009 17:02:20

    Sweet Loretta εδω στο Περιστέρι ο αγώνας γίνεται από τα γραφεία του Πανάρα και δεν είμαστε μόνο λόγια.

    Jojo

  12. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 20/11/2009 17:22:06

    ...από πότε ο Σύριζα εκφράζει την όλη Αριστερά;

  13. XAPLAS avatar
    XAPLAS 20/11/2009 17:25:00

    Παει και το ντορικο μπλογκ "politikiprotasi". Aποφασισε να επιδειξει "σωφροσυνη"και να ουδετεροποιηθει.(Στριβειν δια του αρραβωνος.)

  14. Aris M. avatar
    Aris M. 20/11/2009 17:33:32

    1% είναι το κέρδος της Ντόρας στο κλείσιμο της ψαλιδας απο τη στηριξη του Άρη.
    Λέτε γι'αυτό να είναι τόσο τσαντισμένος ο Χατζηνικολάου???
    Κατα τ'αλλα περιμένετε ίσως και πιο μειωμένες διαφορές απο εφημερίδες που υποστηρίζουν την Ντόρα βλ. Καθημερινή....
    Έχουν πέσει πολλά λεφτά αυτό το Σ/Κ...

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/11/2009 17:46:53

    Κυριακή κοντή γιορτή να δούμε τελικά τι θα γίνει στην κάπλη, επλίζω τα κομματόσκυλα που κυκλοφορούν στο κόμμα να μην πανε μονοκούκι στην δρακουλιάρα.

  16. KAISER avatar
    KAISER 20/11/2009 17:48:42

    Ευχαριστώ πολύ τον ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ για το χρόνο που αφιέρωσε να διαβάσει το σχόλιό μου για την Αγία Οικογένεια και το σχέδιο ΑΝΑΝ και να το αναρτήσει στο blogg taxalia. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε φωνή και ότι υπάρχουν ώτα ευήκοα και αδούλωτες συνειδήσεις που αντιστέκονται στο ξεπούλημα,την υποτέλεια και το ραγιαδισμό.

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΑΣΟ ΚΑΙ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ.

  17. KAISER avatar
    KAISER 20/11/2009 18:37:20

    QUIZ!!!!!!!΅

    Ψάρι με κυλινδρικό επιμήκες σώμα. Η επιστημονική του ονομασία είναι Spyraena sphyraena. . Το στόμα του αποτελείται απο κοφτερά δόντια. Το πτερύγιο της ουράς του είναι διχαλωτό.Το κεφάλι του είναι μεγάλο και μοιάζει σαν βέλος. Το σώμα το χρωματίζουν κάθετες μολυβί γραμμές. Το μήκος του ξεκινάει από 40 εκατοστά και μπορεί να φτάσει το 1,50 μέτρο. Ζεί πάντα με το κοπάδι κοντά στις ακτές. Τρέφεται με όλα τα είδη των ψαριών.
    Το κρέας του είναι νόστιμο και τρώγεται κυρίως σούπα.
    Θα σερβιρισθεί την 30η Νοε 09 από γνωστή Οικογένεια δια την παρηγορία αυτής καθώς και των συνδαιτημόνων και παρατρεχαμένων. Και επειδή αυτοί είναι πολλοί θα χρειασθούν αρκετά τεμάχια του εν λογω ιχθύος.
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;;;;

  18. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/11/2009 19:05:07

    Τα σκάνδαλα του Δημάρχου της Θεσσαλονίκης ΩΧΡΙΟΥΝ μπροστά σε αυτά του Κακλαμάνη, με όλα όσα γίνονται με τον Ελαιώνα και που του χρηματοδότησαν την προεκλογική εκστρατεία οι φαρμακευτικές εταιρείες (γιατί άραγε, από καλοσύνη;).

    Η Θεσσαλονίκη ψηφίζει πάντα πρωτοποριακά.
    Ψηφίσαμε τον Βενιζέλο και όχι τον ποδηλάτη.
    Και τώρα, ψηφίζουμε Σαμαρά και όχι τη μαφιόζα.
    Δίνουμε κοντά στο 20% σε ακομμάτιστο υποψήφιο για δήμαρχο.
    Δίνουμε τα χαμηλότερα ποσοστά πανελλαδικώς στον σάπιο δικομματισμό.

    Η Θεσσαλονίκη είναι ΟΝΤΩΣ πρωτοποριακή, και δεν ψηφίζει με βάση το ποιος κάνει τις πιο ωραίες φωτογραφήσεις στα περιοδικά.

  19. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/11/2009 19:06:03

    Αθήνα = σάπιο κατεστημένο

    Από όπου κι αν την πιάσει κανείς αυτήν την Αθήνα...

  20. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 20/11/2009 19:14:19

    Δεν έκανε ο Παπαγεωργόπουλος τα σκάνδαλα, υπάλληλοι του Δήμου τα έκαναν. Αμάν!

  21. loretta avatar
    loretta 20/11/2009 19:19:23

    ναι και σιγα μας τρομαξε..ο υιος!!

  22. loretta avatar
    loretta 20/11/2009 19:21:04

    πανε στα γραφεια και μιλα μαζι τους...

  23. loretta avatar
    loretta 20/11/2009 19:22:31

    καλα κανετε βρε παιδια και ειδες με τι τροπο τοποθετηθηκα.

    ευχομαι να ειμαστε ολοι ετσι!!!

    εξαλλου πανος..αγαπητος και στην θεσσαλονικη

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 19:35:27

    Αττική και ειδικά Β ΑΘΗΝΑΣ θελουμε πολλη δουλεια ακομα για τον Αντώνη μας.

  25. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 19:37:15

    Οι δήμαρχοι και οι κομματάρχες της Αττικής ειναι ο΄τι πιο βρώμικο υπαρχει στο κόμμα. Ώρα για ξερίζωμα της καμαρίλας και για ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΧΘΕΣ.

  26. nikos avatar
    nikos 20/11/2009 19:46:12

    .kaiser μήπως τελειώνει σε ..ούτσος όπως Λούτσος;

    • KAISER avatar
      KAISER @ nikos 20/11/2009 19:50:03

      bingo!!!! ΚΕΡΔΙΣΕΣ ΕΝΑΝ ΑΠΟΧΥΜΩΤΗ SIEMENS ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ.

  27. nikos avatar
    nikos 20/11/2009 19:47:43

    .kaiser μήπως τελειώνει σε ..ούτσος όπως Λούτσος; ή νοτιότερα Τορνάς.

  28. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/11/2009 20:09:16

    'Ηδη χθές έγραψα μαζί με συμφορουμίτη μας ότι, άν η Ντόρα χάσει και, όπως έλεγε, θα φύγει άν μπεί στην Ν.Δ. ο Σαμαράς, και όντως φύγει μαζί με το επιτελείο της, σίγουρα η Ν.Δ. γίνεται απο "δύο χωριά". Τί να κάνουμε; η αποστασία αποτελεί παράδοση και μετά απο αυτήν η διάλυση.

    ΑΛΛΑ

    κάτι που θα μπορούσε να προσθέσει θετικά δεδομένα. Οι εκλογές αυτές, με ήξ χωρίς διάσπαση, συντελούντος και του καλού καιρού του φετεινού Νοεμβρίου, θα μπορούσαν να φέρουν αριθμούς ψηφοφόρων που να ξεπερνούν αυτούς που ψήφισαν Ν.Δ. την 4.10.

    'Ετσι και οι μονομάζοι μας μαζί με τον Πανίκα ζεστάνουν τους νεοδημοκράτες και περισσότερο αυτούς που πίστεψαν στα λεφτά που υπάρχουν και έσπασαν πλάκα με το μηδέν εις το πηλίκιον του Αμερικάνου, μπορεί να τους φέρουν μέχρι την κάλπη. Μήπως το χαμένο 10 % έχει την 29.11 την ευκαιρία να δείξει ότι, ναί μέν ... αλλά...

    Λέτε να έχουμε ανατροπές μέσα στο ΠΑΣΟΚ;

    Ο αισιόδοξος

    ΠΕΛΙΑΣ

  29. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/11/2009 20:31:02

    Αυτός ο Ψωμιάδης δεν καταλαβαίνω τι παιχνίδι παίζει. Άραγε θα συνεχίσει να τρώει ψήφους από τον Αντώνη; Εδώ στη Θεσσαλονίκη μου κάνει εντύπωση που η φυλλάδα "Σήμερα", της οποίας βασικός χρηματοδότης είναι και ο Ψωμιάδης, έχει ουδετεροποιηθεί και ίσα που κλίνει και προς Ντόρα, από εκεί που υποστήριζε Σαμαρά. Βέβαια, ο τύπος μπορεί να τα έπιασε, ποιος ξέρει. Αλλά οπωσδήποτε αυτό είναι ανησυχητικό ως ένδειξη.

    Είναι πολλά τα λεφτά...

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Επώνυμος 20/11/2009 20:47:50

      Δεν νομίζω. Εχει τσαγανό ο πόντιος και αγαπάει την παράταξη. Και οι περισσότεροι φίλοι του είναι παραδοσιακοί δεξιοί που θα πάνε δεύτερο γύρο με Σαμαρά.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κώστας Θ. 20/11/2009 20:53:19

        Δεν ξέρω. Εγώ είμαι πολύ-πολύ επιφυλακτικός. Πάρα πολύ. Βλέπω ότι κάνει γερή κόντρα η Ντόρα, εκεί που νόμιζα ότι είχε χάσει το παιχνίδι και με πιάνει σχεδόν κατάθλιψη. Πόση λύσσα πια για την εξουσία; Νιώθω ανίσχυρος να βοηθήσω τον Αντώνη, πώς όμως θα γίνει να πείσουμε τους συμπολίτες μας ότι από τη μια πλευρά έχουν κάποιον, όποιον, ας τον πουν όπως θέλουν, πολιτικό δείνο, πήξο, ας έριξε κυβέρνηση, τη στιγμή που από την άλλη έχουμε μια φαμίλια που ζει εις βάρος της χώρας, εις βάρος όλων μας;

        Φάκτορα νομίζω ότι πρέπει κάπου να ξαναανεβάσεις εκείνη την ανάρτησή σου που λέει "η κυρίαρχη αντίθεση στη ΝΔ δεν είναι πολιτική, αλλά ηθική". Πρέπει να θυμηθούμε ποιο είναι το διακύβευμα αυτών των εκλογών.

        • kanis avatar
          kanis @ Επώνυμος 20/11/2009 21:15:07

          Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε!
          Η λύσσα του μηχανισμού Ντόρας είναι εντυπωσιακή.
          Αν σκεφτείτε όμως ότι εδώ και δεκαετίες, η οικογένεια Μητσοτάκη, ζεί για να καταλάβει την εξουσία όπως όπως, ότι εδώ και 25 χρόνια στήνεται μεθοδικά ένας μηχανισμός, που ποιός ξέρει τι γρανάζια περιέχει, κανείς μπορεί, να τα περιμένει όλα μέχρι την 29 Νοεμβρίου.
          Η αντιπαράθεση είναι πράγματι ηθική, όπως λέτε! Η αντιπαράθεση, όμως, Αντώνη-Ντόρας, έχει πάψει να αφορά μόνο την ΝΔ, αλλά το σύνολο του πολιτικού συστήματος αυτής της χώρας. Αφορά πρωτίστως, σε τι χώρα θέλουμε ΟΛΟΙ μας κι όχι μόνο οι ΝεοΔημοκράτες, να ζήσουν τα παιδιά μας.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Επώνυμος 20/11/2009 21:21:58

          @Επώνυμος
          Μια και θέλεις να βοηθήσεις, μια επιπλέον προσπάθεια, να συντονιστούμε στη πόλη της Θεσσαλονίκης, για τη νίκη Σαμαρά. Όσοι επιθυμούν έμπρακτη συμμετοχή στην ομάδα, στείλτε μέϊλ,
          thessaloniki_for_samaras@yahoo.com

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Επώνυμος 20/11/2009 21:31:32

          Πιάσε συγγενείς, φίλους και γνωστούς.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Επώνυμος 20/11/2009 21:33:17

          Ευχαριστώ, Υ., αλλά έχω ένα μικρό κόμπλεξ με την ανωνυμία μου. Ειλικρινά συγγνώμη.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Επώνυμος 20/11/2009 21:48:36

          Κανένα πρόβλημα. Το σέβομαι.

    • loretta avatar
      loretta @ Επώνυμος 20/11/2009 21:50:47

      Η λεξη φυλλαδα τα λεει ολα....πες μου λοιπον τι μεριδιο αναγνωστων εχει???

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 20/11/2009 21:59:13

        Γειά σου συντρόφισσα Λορέττα.
        450 φύλλα, εκ των οποίων.
        350 σε ΝΠΔΔ
        50 στους διαφημιζόμενους
        25 ως αρχείο της έκδοσης
        25 στα περίπτερα

    • XAPLAS avatar
      XAPLAS @ Επώνυμος 21/11/2009 05:56:38

      ΝΤΟΡΑ,ΠΑΝΙΚΑΣ,Καρα-ΓΙΩΡΓΟΣ. ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΜΙΑΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΜΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΝ ΕΠΙΤΙΜΟ.(Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 29,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4 "ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ" ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ 3. ΟΙ ΕΞΗΣ 2: Ο ΕΠΙΤΙΜΟΣ...).

  30. chris avatar
    chris 20/11/2009 21:11:44

    ο καρατζαφέρης το είπε ξεκάθαρα πριν από λίγο στο alter ένα πούλμαν 200 ατόμων θα κάνει την διαφορά.τι εννουούσε ο ποιητής?Προφανώς ότι θα στείλει τα τσιράκια του να ψηφίσουν την φιλενάδα του την ντόρα

    • kanis avatar
      kanis @ chris 20/11/2009 21:16:07

      ...ή ότι θα επαναπατρίσει το σόι του από την Αλβανία;

  31. chris avatar
    chris 20/11/2009 21:12:20

    ο καρατζαφέρης το είπε ξεκάθαρα πριν από λίγο στο alter ένα πούλμαν 200 ατόμων θα κάνει την διαφορά.τι εννoούσε ο ποιητής?Προφανώς ότι θα στείλει τα τσιράκια του να ψηφίσουν την φιλενάδα του την ντόρα

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ chris 20/11/2009 21:16:44

      ποσα τσιρακια να στειλει. Αν ψηφισουν 500.000 ανθρωποι τί διαφορα θα κανουν 150-200 ατομα του Καρατζαφερη που στο κατω κατω δεν τα ελεγχει αφου οι ψηφοφοροι του ΛΑΟΣ ακουνε Ντορα και βγαζουν σπυρακια. Χρειαζεται επαγρυπνιση παντως γιατι οι βρωμικοι μηχανισμοι δενε χουν πει την τελευταια λεξη τους...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 21:23:35

        Συμφωνώ. Ανοησίες είναι αυτά. Νομίζω ότι κατά βάθος θέλουν απλώς να σπάσουν το ηθικό των σαμαρικών, που ξέρουν ότι υστερούν στους μηχανισμούς.

        Η μεγάλη διαφορά μεταξύ σαμαρικών και ντορικών είναι ότι οι ντορικοί θα ψάχνουν ψηφοφόρους για να φέρουν, ενώ οι σαμαρικοί θα πάνε αυθόρμητα. Ας ελπίσουμε πράγματι να υπερισχύσουν. Πέφτει όμως πολυ τηλέφωνο από Ντόρα μεριά. Ας ελπίσουμε ο κόσμος να τα πάρει στο κρανίο και να έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.