#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2010 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι γραμματέα χρειάζεται η ΝΔ;



Μετά την ολοκλήρωση του 8ου Συνεδρίου το ενδιαφέρον στη ΝΔ εστιάζεται πλέον στην εκλογή του νέου γραμματέα και των μελών της Εκτελεστικής Επιτροπής, από τη νέα Κεντρική Επιτροπή (ονομάζεται πλέον Πολιτική Επιτροπή) που θα συνεδριάσει την Παρασκευή.

Η εκλογή του νέου γραμματέα είναι καίριας σημασίας για την ανανέωση και αναδιοργάνωση του κόμματος και την εφαρμογή της πολιτικής Σαμαρά – ειδικά μετά τις περιπέτειες που υπέστη η θέση τον τελευταίο καιρό.

Ο νέος γραμματέας πρέπει καταρχήν να μπορεί να εκφράζει το σύνολο της παράταξης, να γεφυρώνει χάσματα, να συνθέτει διαφορετικές απόψεις, να ενώνει.  Ως εκ τούτου πρέπει να τον εμπιστεύονται όλοι.

Πρέπει όμως να εκφράζει και τη νέα δυναμική που αναπτύχθηκε στην κεντροδεξιά παράταξη με την εκλογή του αρχηγού της από την βάση. Να ανοίξει τις πόρτες, να βάλει νέο αίμα σε όλους τους κρίκους της οργάνωσης και κυρίως να εξουδετερώσει τους γνωστούς μηχανισμούς που καθορίζουν μέχρι σήμερα ποιοι θα αναδειχθούν και ποιους θα τους φάει η μαρμάγκα.

Γιατί αυτοί οι μηχανισμοί (γνωστοί σε όλους στη ΝΔ) μπορεί αυτή την στιγμή να το παίζουν «σαμαρικοί», αλλά είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα επιχειρήσουν να κάνουν τα ίδια που έκαναν και επί Καραμανλή.

Ο νέος γραμματέας πρέπει, τέλος,  να διαθέτει  το απαιτούμενο ειδικό βάρος για να εκπροσωπεί την παράταξη και να μπορεί να σταθεί, χωρίς να αντλεί από το πολιτικό κεφάλαιο  του Προέδρου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μαρια avatar
    μαρια 30/06/2010 11:33:42

    o neos grammateas prepei na exei ta ekshs basika xarakthristika:
    1. na einai agaphtos se olo to komma xwris ventetismous
    2. na einai organwtikos giati kaleitai na ferei se peras tis dhmotikes ekloges tou Noembriou opou ekei 8a kri8ei o Samaras san arxhgos k
    3. na exei porta anoixth gia olo to kosmo ths NEAS DHMOKRATIAS

    as elpisoume lipon na dialeksei ton kalutero!

  2. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 30/06/2010 11:45:51

    Ο Κώστας Μαρκόπουλος υπέβαλε ήδη υποψηφιότητα για την θέση του γραμματέα

  3. Wolf avatar
    Wolf 30/06/2010 11:56:30

    Ο Μαρκοπουλος πλήρη όλα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο γραμματέας και ένα ακόμη πολύ σημαντικό. Εξαιρετικά σημαντικό, είναι άνθρωπος του Προεδρου, με βαθειά σχέση και χημεία μεταξύ τους.
    Άρα υπάρχει εκείνο το μαγικό συστατικό που χρειάζεται για μια επιτυχημένη συνεργασία.
    Η εμπιστοσύνη.
    Η αμοιβαία εμπιστοσύνη.

    • gav250 avatar
      gav250 @ Wolf 30/06/2010 16:55:04

      ναι καλα μονο που δεν τον παει κανενας

  4. george avatar
    george 30/06/2010 12:39:13

    Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΑΧΕΣ ΣΤΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ .ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ.

  5. Spm avatar
    Spm 30/06/2010 13:04:20

    Ο Κώστας Μαρκόπουλος, διαθέτει όλα τα χαρακτηριστικά για τη θέση του Γραμματέα.
    Και έχει ένα χαρακτηριστικό, επιπλέον: είναι άνθρωπος του Προέδρου.
    Είναι ο πιο στενός του συνεργάτης, του Προέδρου και υπάρχει μεταξύ των δυο ανδρών, εκείνο το μαγικό συστατικό που φέρνει την επιτυχία.
    Η εμπιστοσύνη.
    Η αμοιβαία εμπιστοσύνη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Spm 30/06/2010 13:34:19

      Και ο Ζαγορίτης ήταν άνθρωπος της απολύτου εμπιστοσύνης του Καραμανλή και φίλος του από το Πανεπιστήμιο!
      Και τα είδαμε τα αποτελέσματα.

      Για να μη ξεχνιώμαστε!

      • Spm avatar
        Spm @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 14:17:55

        Συγκρινεις, ασυγκριτα και ανομια πραγματα, φιλε.
        Φανταζομαι θα αντιλαμβανεσαι οτι παιζει ιδιαιτερο ρολο -περαν όλων των άλλων- και οι ικανότητες του καθενος. Και σιγουρα ο Μαρκοπουλος δεν ειναι Ζαγορίτης. Γι αυτο μη τα μπερδευεις στο μυαλό σου!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 14:28:35

        Spm,
        Αυτονόητο και σεβαστό δικαίωμά σας να υποστηρίζετε τον υποψήφιο της αρεσκείας σας.
        Οπως και δικό μου, να έχω αντίθετη άποψη.
        Κατά τη γνώμη μου ο κ. Μαρκόπουλος δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
        Οσον αφορά στις ικανότητες του κ. Μαρκόπουλου έχω ιδίαν αντίληψιν.
        Και σταματώ εδω.

      • takis avatar
        takis @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 14:46:59

        Και παραμένει.

      • Spm avatar
        Spm @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 16:05:37

        Ελπιζω η ιδια αντίληψη, που έχεις Κωστα Ροδινέ, να μην είναι προσωπική πίκρα, την οποια εκφραζεις με γνωμονα αυτό και μονο?
        Και σταματαω εδω!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 16:10:42

        Η άποψη μου είναι καθαρά πολιτική.
        Κρίνω το έργο του ως Υπουργού και τις εμφανίσεις του στην τηλεόραση.
        Ούτε προσωπικά, ούτε επαγγελματικά τον γνωρίζω, άρα δεν μπορώ να έχω καμιά πικρία.

      • Spm avatar
        Spm @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 16:13:49

        Χαίρομαι. Γιατι κρινοντας πολιτικά, ειμαι ικανοποιημενος ιδιαιτερα και για την υπουργικη παρουσια του, οσο και την τηλεοπτικη.
        Και σταματαω εδω.

      • τάρας μπούλμπα avatar
        τάρας μπούλμπα @ Κώστας Ροδινός 30/06/2010 21:28:55

        Εμ βέβαια, φαίνεται! Ξεχυλίζει η ανιδιοτέλεια απο τα μπατζάκια, προσοχή μην γλυστρίσεις

  6. DrNo avatar
    DrNo 30/06/2010 13:25:16

    Δεν ξέρω τι γραμματεα χρειάζεται , αλλά ο κόσμος είχε μεγαλες προσδοκίες από το Σαμαρά.
    Με 65αρηδες αυλικούς Βαρώνων, με π.χ. Φεβρωνια Πατριανάκου (βουηξε η Ελλάδα με τους κάδους που πουλαγε στο Δημόσιο) και με π.χ. την αγράμματη ψευτοδημοσιογραφο αθλητικών Α. Καραμαλή, στην κεντρική Επιτροπή, προσβάλει τη νοημοσύνη αυτών που γραφτηκαν μέλη μόνο και μόνο για να τον στηρίξουν!

  7. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 30/06/2010 13:34:04

    Ο νέος Γραμματέας ΔΕΝ πρέπει να είναι προϊόν ή επαγγελματίας του Κόμματος και του Κομματικού Σωλήνα για να αποφύγει τις φατρίες και τις πελατειακές σχέσεις με κομματάρχες (που όλοι γνωρίζουμε την ένδεια παιδείας, επαγγελματισμού, κατάρτισης, αξιοπιστίας που διαθέτουν). ΔΕΝ πρέπει να έχει διατελέσει κυβερνητικό στέλεχος, αν θέλει να κόψει κάθε ενδεχόμενο σχόλιο για σχέσεις με πριν ή μετά.
    Οφείλει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να προέρχεται από επαγγελματικό στίβο, με περγαμηνές, business plan, κατανόηση σημαντικότητας του χρονοδιαγράματος και της αξίας των αξίων, και να ξέρει ότι ήρθε να κάνει μία δουλειά για να κριθεί και όχι να προαχθεί σε Επικρατείας ή Πρόεδρος του Ινστιτούτου Καραμανλής ή Μητσοτάκης.
    Αν βγει ο Μαρκόπουλος η παράταξη θα υφίσταται τον κουρτινοπόλεμο για χρόνια. Αν παίξει ο Στυλιανίδης θα έχουμε το γήπεδο το βράδυ της δολοφονίας Γρηγορόπουλου. Αν δούμε το Λυκουρέντζο θα δούμε το υφιστάμενο σύστημα του 1ου & 2ου ορόφου του Νεοκλασσικού να συνεχίζει το καταστροφικό του έργο.
    Αυτό θέλουμε?
    Πιστεύω όχι. Θέλουμε κατάλληλους, άξιους, άφοβους και τολμηρούς χωρίς εξαρτήσεις πέραν 2 βασικών και μοναδικών: του σεβασμού στον Πρόεδρο και στη λαϊκή εντολή των 800.000 που πήγαν να ψηφίσουν και ακόμα δεν βλέπουν αντιπολίτευση από τη ΝΔ.

    • DIMITRIS avatar
      DIMITRIS @ κοινη λογικη 30/06/2010 14:50:22

      συμφωνώ

  8. τι λένε τα ραδιόφωνα avatar
    τι λένε τα ραδιόφωνα 30/06/2010 13:41:02

     Πριν από λίγο τελείωσε η συνάντηση που είχε ο κ. Λυκουρέντζος με τον κ. Σαμαρά. Βγαίνοντας μας είπε ότι θα το σκεφτεί και μέχρι το απόγευμα, αν είναι, θα καταθέσει την υποψηφιότητά του. Χθες είχαμε αντίστοιχη συνάντηση με τον κ. Μαρκόπουλο, ο οποίος κατέθεσε ήδη τη δική του υποψηφιότητα. Ο κ. Στυλιανίδης το σκέφτεται και αυτός ακόμη, προφανώς έχει να κάνει με τις συζητήσεις που θα γίνουν σήμερα το απόγευμα. Τα δεδομένα που έχουμε είναι ότι πρώτον, ότι ο κ. Μαρκόπουλος προφανώς είχε την προτροπή του κ. Σαμαρά και το δεύτερο δεδομένο, ότι ο κ. Σαμαράς δεν είπε στον κ. Λυκουρέντζο «προχώρα». Δική μου εκτίμηση είναι ότι μετά την υποψηφιότητα του κ. Μαρκόπουλου, ο κ. Σαμαράς θα έκανε ένα νόημα στον κ. Λυκουρέντζο να αποσυρθεί. Αν δούμε τη σύνθεση της Κ.Ε., υπάρχουν πολλά στελέχη που επανεξελέγησαν, στην πλειοψηφία τους είναι καραμανλικοί. Νομίζω ότι δεν εκπροσωπήθηκαν τόσο πολύ τα νέα στελέχη, που σημαίνει ότι ο καραμανλικός πυρήνας είναι με τον κ. Σαμαρά. Βέβαια, δεν έχουν και άλλη επιλογή αφού αποσύρθηκε η κ. Μπακογιάννη. Αν, όμως, ο Κ. Καραμανλής επανακάμψει, όχι ως υποψήφιος για να πάρει το κόμμα, αλλά ως παράγοντας στο κόμμα, τότε δεν είναι σίγουρο ποια στάση θα κρατήσουνε. Ο κ. Μαρκόπουλος, από την άλλη, στήριξε από την αρχή τον κ. Σαμαρά, είναι ένας δικός του άνθρωπος και ίσως ο κ. Σαμαράς να θέλει να σηματοδοτήσει κάτι με αυτήν την εκλογή.

  9. STELIOS avatar
    STELIOS 30/06/2010 13:56:29

    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ Ο ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΠΛΗΡΟΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΝΑ ΑΝΑΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

  10. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2010 13:59:28

    Την υποψηφιότητά του για τη θέση του γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας κατέθεσε το μεσημέρι και ο βουλευτής Αρκαδίας Ανδρέας Λυκουρέντζος.

    • takis avatar
      takis @ Factorx 30/06/2010 14:07:10

      Νομίζω οτι ο Ζαγορίτης είναι καλός στα καθήκοντα του, ασχετα αν του συνέβη αυτό το άτυχες περιστατικό (μέχρι να μάθουμε ποιοι κρύβονται πίσω)

      • Σ. Μ. avatar
        Σ. Μ. @ takis 01/07/2010 01:13:18

        "Ἀτυχὲς περιστατικὸ" εἶναι ὅτι ὁ γιός του ὑπηρετεῖ ναύτης στό... πολεμικὸ μουσεῖο, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ;;; Ἀλήθεια, τὰ τοὐλάχιστον 10.000 Εὐρὼ ποὺ σίγουρα χάλασε ὁ γιὸς ἐκεῖνο τὸ βράδυ, ἀπ' τὸ μισθὸ τοῦ πολεμικοῦ ναυτικοῦ εἶναι;;

        Ἐκτὸς ἂν "ἀτυχὲς περιστατικὸ" ποὺ μαγειρεύτηκε δὲν εἶναι ὅτι τὰ παραπανω συνέβησαν, ἀλλὰ ὅτι το μάθαμε καὶ ἐμεῖς οἱ ὑπόλοιποι, ὡς μὴ ὀφείλαμε! Ἄντε καὶ συγχύζομαι!

  11. undercover gpr avatar
    undercover gpr 30/06/2010 14:03:39

    Να στελεχωθεί η ΝΔ με άτομα από 25 μέχρι το πολύ 40 χρονών ανθρώπους.

    Οι άνω των 50 ψηφοφόροι που τυχόν στραβώσουν να κοιτάξουν τα χάλια που μας έφερε η γενιά τους.

  12. noname avatar
    noname 30/06/2010 14:05:13

    Ήρθε από το πουθενά και βρέθηκε "παράγοντας" στον πολιτικο σχεδιασμό της ΝΔ.
    Διωγμένος με τον χειρότερο τρόπο από κόμμα εκτός βουλής που και εκεί "παραγοντιζε".
    Διώχτηκε όμως ως αναξιόπιστος παραγοντίσκος που γυρνοβολουσε και "έδινε" τους μισούς στους άλλους μισούς. Κατάφερε τελικά να τους κάνη "μπάχαλο" μέχρι που τον ανακάλυψαν και τον έστειλαν. Για χαρακτήρα ας μη μιλήσουμε, ο καθένας μπορεί να έχει ψυχοπαθητική συμπεριφορά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχει δικαίωμα να την περιφέρει ιδιαίτερα στον τόπο "εργασίας".

    • anonymous avatar
      anonymous @ noname 30/06/2010 14:49:56

      Για ποιον το λες;

  13. pikras avatar
    pikras 30/06/2010 14:24:27

    τελικά ποιός από τους δύο είναι επιλογή του Προέδρου??????
    Η υποψηφιότητα του Μαρκόπουλου είναι εκτός γραμμής???
    Βλέπω αιματοχυσίες ....χωρίς λόγο!
    Η ΝΔ αυτή τη στιγμή έχει ανάγκη από ένα τέτοιο επεισόδιο!

  14. marilena avatar
    marilena 30/06/2010 14:40:34

    ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ. ΤΗ ΞΕΡΕΙ ΚΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΛΑ ΣΤΕΛΕΧΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΝΔ.ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΕΙ ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΣΩΚΟΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΕΡΓΙΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ,ΥΓΕΙΑ ΚΛΠ.ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΑ ΚΑΙ Η ΝΔ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΚΚΕ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ Ν.Δ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΑΝ ΜΙΛΗΣΕΙ.Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΜΥΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΩΡΑ ΑΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

    • καινός avatar
      καινός @ marilena 30/06/2010 17:40:12

      Μαριλένα μου, κάνε υπομονή, αν δεν οργανωθεί σωστά ο κορμός δεν θα αντέξει και πολύ στην πίεση. Πιστεύω ότι πάνε να φτιάξουνε ένα πολύ καλό σχήμα, χωρίς βιαστικές κινήσεις.

      Εξάλλου, απ' ότι φαίνεται ο γαπ μας έχει κατσικωθεί και δε θα φύγει σύντομα... Για αυτό και γίνονται όλες οι κινήσεις ΠΟΛΥ προσεκτικά, χωρίς ρήξεις, χωρίς φανφάρες, με απόλυτη σοβαρότητα.

      Ο Σαμαράς δημιουργεί ένα ΝΕΟ κόμμα... το θέμα είναι άλλο. Θα τον αφήσουν να ηγηθεί ή θα τον φάνε λάχανο; Αυτό είναι το μόνο που με ανησυχεί... κατά τα άλλα, υπομονή έχω.

  15. DIMITRIS avatar
    DIMITRIS 30/06/2010 14:42:36

    ..πρεπει α)να κανει ρηξεις, β)να κανει ανανώση γ)να είναι ευρύτερα αποδεκτός δ)να εμπνεει εμπιστοσυνη ε) να εχει προοπτική και τέλος στ) να είναι επικοινωνιακός. Και ίσως να σκεφτεί κάποια γυναικα που θα ειναι πρωτοπορο και θα σηματοδοτει καποια πραγματα..

  16. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2010 14:46:56

    Να με συγχωρούν οι φίλοι και σχολιαστές, αλλά δεν θα επιτρέψουμε εκστρατεία υπερ του ενός ή του άλλου. Δεν είναι δικό μας θέμα. Φυσικά ο καθένας μπορεί να εχει την γνωμη του και η ΚΕ την δική της.

    • lpap avatar
      lpap @ Factorx 30/06/2010 17:15:56

      Κι από αυτή την απόφαση κρίνεται ο Σαμαράς, κι ο κάθε Σαμαράς. Είμαι περίεργη να δω που θα κάτσει η μπίλια. Δεν θα εκφράσω γνώμη, αλλά δεν έχω και την καλύτερη για τους δύο που τα ονόματά τους παίζουν εδώ μέσα. Ξύλινος λόγος και αποστασιοποιημένοι από την κοινωνία. Η παρουσία τους στα ΜΜΕ δεν πείεθι, χρόνια τώρα. Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει και τομές και να δημιουργήσει τη δική του σχολή( αν μπορώ να το πω έτσι). Θα βρεθεί μπροστά σε καταστάσεις δύσκολες. Κυρίως όμως πρέπει να έχει ξεκάθαρο πολιτικό λόγο και θέσεις. Κι ας μην τον υποστηρίξει σε τελική ανάλυση ο κόσμος. Αργότερα θα δικαιωθεί. Άκουγα σήμερα τον Κιλτίδη στο ραδιόφωνο και κόντεψε να μου φύγει το τιμόνι από τα χέρια καθώς σκέφτηκα πως σίγουρα δεν μιλάει από δική του πρωτοβουλία αλλά υπάρχουν σχεδιασμοί οι οποίοι φανερώνονται σιγά σιγά.
      Σε ό,τι με αφορά εξέφρασα τον προβληματισμό μου πολλές φορές και περιμένω, κι άλλοι επίσης, τις κινήσεις που θα με πείσουν να τολμήσω να υποστηρίξω ξανά Ν.Δ. Αυτές όμως σίγουρα δνε θα είναι φθαρμένα υλικά και ξαναφορεμένα ρούχα που με ασχημίζουν.

  17. noname avatar
    noname 30/06/2010 14:59:51

    Ο Σαμαράς πρέπει να απογαλακτοποιηθεί απο το "συστημα Καραμανλή" - οχι τον ίδιο τον Καραμανλή - εκει δεν υπάρχει θέμα, δεν τον υπολογίζει - αλλά απο όλους εκείνους που παριστάνουν τον φίλο του και βγάινουν πρώτοι σε ψήφους στην Κεντρική Επιτροπή.

    Πρέπει επίσης να προσέχει στενούς ευνεργάτες του που κανουν περίεργα παιχνίδια με τον Αβραμόπουλο για να προωθούν τα μικροσυμφεροντάκια τους

  18. tiramola avatar
    tiramola 30/06/2010 15:22:25

    Εννοείς καλός άνθρωπος ή να του έχει γυρίσει το κεφάλι?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tiramola 30/06/2010 15:34:42

      Σβήστηκε το σχόλιο. Δεν κατάλαβα γιατί, αλλά δεν πειράζει.Εννοώ,αγαπητέ, άνθρωπο "παλαβό" αποφασισμένο για όλα.
      Καλοί είναι όλοι οι άνθρωποι.Οι κακοί είναι στην φυλακή...

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 30/06/2010 15:23:28

    Εφόσον, θέσει υποψηφιότητα και ο Λυκουρέντζος τότε να κρίνουμε. Ο Μαρκόπουλος έχει "ακουστεί" και για το λόγο μόνο και για το λόγο αυτό εγώ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΑ.

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ έχει ευθύνη για τις επιλογές του. Πρέπει να υποστηρίξει ανθρώπους ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ. Αν και ο Λυκουρέντζος έχει "ακουστεί" κάπου και δεν το γνωρίζω ούτε αυτός.

    ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΕΧΕΙ ΣΤΕΚΕΧΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ!!!

    ΕΞΑΛΛΟΥ Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ.....

    • Spm avatar
      Spm @ ΑΡΚΑΣ 30/06/2010 16:10:54

      Αρκα, αν εννοεις οτι έχει "ακουστεί" απο το Μητσοτακεϊκο, το θα πρέπει να το εκλάβουμε, ως προσωπική τιμή για τον άνθρωπο αυτό.

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/06/2010 16:09:05

    Toνια Αντωνιου. τελος.-

    ΠΠ

  21. DOC avatar
    DOC 30/06/2010 16:16:59

    Εμένα χρειάζεται.

  22. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 30/06/2010 16:49:25

    Ο ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ Ο ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Η ΝΔ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.

  23. gav250 avatar
    gav250 30/06/2010 17:01:20

    ειναι πολυ απλο να δουμε την πορεια του καθενος στη διαρκεια της θητειας της ΝΔ για να βγουν τα συμπεράσματα!! Ελεος πια με το Μαρκολπουλο τοχω ξαναπει!!! Τον ανθρωπο τον κρατανε απο 1000 μεριες και το ξερει!!! οπως πολυ ευκολα παρελαζε ατα τηλςοπτικα παραθυρα ετσι ευκολα τα ιδια εχουν την αναεση να τον κατασπαραξουν!! εχει δωσει τα δικαιωματα γιαυτο και τοξερει!!! Στυλιανιδης πρεπει για Γραμματεας!! αν ακουω ανθρωπος του προεδρου τρελαινομαι!!! τι παει να πει αυτο???? ξεκολατεεεεεε!!!!!!!ξερει κανενας τη σχεση του Σαμαρα με τον οποιοδηποτε???? σιγα να μην ξερει!!!! εικασιες κανουμε ολοι!!!ας αφησουμε αυτη την καραμελιτσα και ας κοιταξουμε πως θα κερδισουμε την εμπιστοσυνη του κοσμου που ψαχνεται δεξια και αριστερα!!

  24. perifanos deksios avatar
    perifanos deksios 30/06/2010 17:46:41

    και εγώ πιστεύω ότι ο Λυκουρέντζοσ είναι ο καταλληλότερος..μπορεί να ενώσει τα θετικά του χθές(έστω και αυτά τα λίγα) με την προοπτική για επάνοδο στην εξουσία..

  25. μαρια avatar
    μαρια 30/06/2010 18:26:02

    egw pantws pisteuw pws sto telos 8a kanei thn ekplhksh kai 8a koufa8oume oloi!

  26. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 30/06/2010 18:38:47

    Ελπίζω να βγει ο καλύτερος, αρκεί να μη γίνει (μέσω πριμοδότησης) όπως στο ανέκδοτο:

    "Ήθελε ένας επιχειρηματίας καινούρια γραμματέα και το ανέθεσε σε ένα σύμβουλο. Αυτός έβαλε στις 3 υποψήφιες ένα τεστ: Πόσο κάνει 1+1;
    Η πρώτη απάντησε: 2
    Η δεύτερη απάντησε: 11
    Η τρίτη απάντησε: Άλλες φορές 2, άλλες φορές 11
    Μόλις αυτές βγήκαν έξω, λέει ο σύμβουλος στον επιχειρηματία: Κοίτα, η πρώτη είναι straight και έντιμη, η δεύτερη είναι πιό ξύπνια και έχει φαντασία και η τρίτη είναι πιο διπλωμάτισσα. Ποιά προτιμάς;
    Και απαντά ο επιχειρηματίας: Εντάξει, θα πάρουμε αυτή με τα μεγάλα βυζιά"

  27. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/06/2010 19:07:51

    Ψηφίζω Α.Λυκουρέτζο.

  28. mitikas avatar
    mitikas 30/06/2010 19:39:02

    Σκέψεις για την εκλογή του νέου γραμματέα:
    α.Είναι αδύνατο να έχει αποδοχή 100%.
    β.Είναι ο γραμματέας με πρόεδρο τον Αντώνη Σαμαρά.
    γ.Οικύκλοι που αντιδρούν έως και έντονα στην υποψηφιότητα του Κ.Μαρκόπουλου,σηματοδοτούν κάτι?
    δ.Σχεδόν όλες οι κινήσεις του Σαμαρά δείχνουν ότι υπάρχει σχέδιο...
    Και στο τέλος ας τελειώνουν με τα εσωκοματτικά στη ΝΔ κι ας ασχοληθούν με την κοινωνία...

  29. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 30/06/2010 20:26:58

    Καλύτερα ο Λυκουρέντζος για πολλούς λόγους.

  30. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 30/06/2010 20:33:11

    δηλαδή όπως οι "κοντινοί" του Προέδρου στήριζαν την επιλογή "του" στην ΟΝΝΕΔ (Χατζή) τώρα απεφάσισαν και παίζουν Μαρκόπουλο ? Παλικάρια, ο Σαμαράς ούτε βλάκας ούτε, ούτε στραβός. Και καλά θα κάνετε αν τον αγαπάτε και τον σέβεστε, κυρίως, να ακολουθήσετε τη δική του σιωπή και ουδετερότητα αντί για το δικό σας παραγοντιλίκι πιστεύοντας ότι ήδη έχετε παραγγείλει φρέντο στον καφετζή του Μαξίμου (ούτε καν της Ρηγίλλης).
    Συνέλθετε άμεσα και αρχίστε να σκέφτεστε την παράταξη και τη διαφορά των 10.5 μονάδων (που διευρύνεται κάθε μέρα με τις βλακείες σας), μήπως και κόψετε το παραγοντιλίκι και σκεφτείτε για ποιο λόγο ΒΓΑΛΑΤΕ πρώτη τη Φεβρωνία Πατριανάκου στην ΚΕ.
    Άντε πια (που δηλώνετε και "σταματώ εδώ")....
    ΥΓ προσέξτε μη σας βγει πάλι ο αντίστοιχος Παπαμιμίκος και τρέχετε, να βρείτε κονέ για να τάζετε stage σε ξανθιές 20χρονες.....

    • κοινη λογικη avatar
      κοινη λογικη @ κοινη λογικη 30/06/2010 20:51:01

      σας πρόλαβε, έφυγε μόνος του!

  31. diasapollon avatar
    diasapollon 01/07/2010 00:07:44

    Μην λογαριάζετε χωρις τον ξενοδόχο,Λυκουρέντζος σας προέκειψε,είδατε το λόμπυ της Καλαμάτας και γενικά της Πελοπονήσου.