#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2012 11:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι γραμματέα θέλει η Νέα Δημοκρατία;



Η θέση του Γραμματέα της Νέας Δημοκρατίας, ιδιαίτερα μάλιστα στην σημερινή δύσκολη συγκυρία, είναι κομβικής σημασίας.

Αναζητείται, επομένως, ένα πρόσωπο το οποίο πρέπει:

- Να διατηρήσει το κόμμα ζωντανό, να ανοίξει αραχνιασμένα γραφεία και  να στήσει έναν λειτουργικό κομματικό μηχανισμό.

- Να  αναλάβει και να φέρει σε πέρας, με επιτυχία,  την ανανέωση του κόμματος τόσο σε επίπεδο στελεχών, όσο κυρίως σε επίπεδο νοοτροπίας και λειτουργίας.

- Να παρακολουθεί και να συμμετέχει στις διεργασίες που γίνονται στην κοινωνία, ώστε η Ν.Δ. να αποτελέσει τον εκφραστή του νέου και όχι τον απολογητή του παλαιού.

Παράλληλα, ο νέος Γραμματέας πρέπει:

- Να θυμίζει, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, τις προεκλογικές υποσχέσεις και δεσμεύσεις του κόμματος και να πιέζει για την υλοποίησή τους.

- Να λειτουργεί ως ...κυματοθραύστης  των δικαίως ή αδίκως διαμαρτυρομένων για να διαφυλάττει την κομματική ενότητα.

- Να προωθεί όχι μόνο στην κομματική βάση, αλλά και στην ελληνική κοινωνία τα  θετικά της κυβέρνησης.

- Να παρεμβαίνει με προτάσεις και  ιδέες (και την αναγκαία δημιουργική κριτική) γιατί το κόμμα έχει υποχρέωση να στηρίζει την κυβέρνηση στην οποία συμμετέχει. Όμως, αυτή η κυβέρνηση δεν αποτελεί μια κυβέρνηση της ΝΔ, και οι  αναγκαίοι συμβιβασμοί είναι αναπόφευκτοι, αρκεί να μην  έρχονται σε αντίθεση με θεμελιώδεις αρχές και προγραμματικές διακηρύξεις της ΝΔ.



Επιπλέον ο νέος Γραμματέας της ΝΔ πρέπει:

- Να είναι ένα άφθαρτο πολιτικό πρόσωπο, που δεν έχει προκαλέσει με τη συμπεριφορά του, ούτε οφείλει να απολογείται για πράξεις ή παραλείψεις του.

- Να απολαμβάνει της εμπιστοσύνης του «όλου» της Νέας Δημοκρατίας και να μην φιλοδοξεί να αναδειχθεί σε εκφραστή ...διαμαρτυρομένων ή να ηγηθεί εσωκομματικών τάσεων.

- Να γνωρίζει καλά την ανθρωπογεωγραφία του κόμματος και να διαθέτει την έξωθεν καλή μαρτυρία

Κατά τη γνώμη μας, ο καταλληλότερος υποψήφιος για τη θέση του Γραμματέα είναι ο Βουλευτής Ηρακλείου Μανώλης Κεφαλογιάννης, γιατί:

- Είναι αρκετά έμπειρος, για να μην αρχίσει από την αρχή και σχετικά νέος για να σηματοδοτήσει και να εκφράσει το καινούργιο.

- Η εκλογή του θα προσφέρει δυναμισμό και ορμή στην παράταξη γιατί ακόμα και εκείνοι  που διαφωνούν μαζί του, αναγνωρίζουν την μαχητικότητά του.

- Η  υποψηφιότητα του  αποτελεί ουσιαστικά τη μόνη ενωτική πρόταση και  στο πρόσωπό του μπορούν να συμφωνήσουν όλοι.

- Διαχρονικά εκφράζει τις  υγιείς δυνάμεις της παράταξης. Αντιτάχθηκε με πάθος στα γνωστά κέντρα και παράκεντρα του συστήματος. Πλήρωσε και το σχετικό τίμημα. Παρ’ όλα αυτά όχι μόνο δεν υπέστειλε τη σημαία, αλλά συνεχίσει με την ίδια μαχητικότητα.

- Έχει το επικοινωνιακό χάρισμα, την αποφασιστικότητα, τη δύναμη του λόγου, τις ιδέες, αλλά και τις γνώσεις για να χτίσει γέφυρες επικοινωνίας με κοινωνικά στρώματα και ομάδες που απέχουν απ’ αυτό που λέγεται «πολιτικός βίος» της χώρας.

ο Μανώλης Κεφαλογιάννης θέλει  ένα πατριωτικό κόμμα. Υπερασπίζεται, μετά πάθους, τη ριζική αλλαγή του πολιτικού μας συστήματος μέσω μιας Συντακτικής μεταρρύθμισης. Πιστεύει στον κοινωνικό φιλελευθερισμό.

Σε μια περίοδο που πολλά κρίνονται στην πατρίδα μας, η πολιτική έχει απαξιωθεί στη συνείδηση του πολίτη και οι πολιτικοί βρίσκονται στο στόχαστρο, ο Μανώλης Κεφαλογιάννης, αντί να γκρινιάζει γιατί δεν πήρε κυβερνητικά αξιώματα, έχει την «κουζουλάδα» να θέλει να αναμιχθεί με τα εσωκομματικά!

Η Ν.Δ. στην παρούσα συγκυρία δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο Γραμματέα.

Και ο Πρωθυπουργός μπορεί να είναι βέβαιος, ότι με τον  Μανώλη Κεφαλογιάννη θα έχει ήσυχο το κεφάλι του ότι το κόμμα θα είναι αξιόμαχο ανά πάσα στιγμή, αλλά και θα του υπενθυμίζει καθημερινά το προεκλογικό πρόγραμμα της Νέας Δημοκρατίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 29/08/2012 11:37:10

    Τελικά οι "κατάλληλοι" για τη θέση επιλέγονται, όπως δείχνει η ζωή. Άντε με μερικές εξαιρέσεις.

    Απλά αλλιώς αντιλαμβανόμαστε μερικοί το job description (πολύ σωστά το προσδιορίζετε στο άρθρο για παράδειγμα), αλλιώς άλλοι.

    Οπότε είναι ώρα να το πάρουμε ανάποδα.
    Δες ποιος καταλήγει σε μια θέση, για να καταλάβεις τι δουλειά εννοούν πως θέλουν να κάνει...
    (Ισχύει πανελλαδικώς)

  2. JohnnieBeGood avatar
    JohnnieBeGood 29/08/2012 11:54:13

    Αυτό που δεν συγχωρείτε στον Κακλαμάνη είναι ότι πρώτος απ' όλους είδε την αντιπαραταξιακή πορεία και τα πολιτικά αδιέξοδα της ΠΟΛΑΝ και εγκατέλειψε τον Σαμαρά για να ενισχύσει τη Ν.Δ.
    Από το πολιτικό αποτέλεσμα, αποδεικνύεται ότι έπραξε άριστα.
    Τώρα, είναι πασιφανές ότι είναι καταλληλότερος του Μ. Κεφαλογιάννη και γι' αυτό θα είναι ο επόμενος Γραμματέας της Ν.Δ.

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ JohnnieBeGood 29/08/2012 20:25:11

      Αν έχεις τέτοιους φίλους, τι τους θέλεις τους εχθρούς.

  3. Tonia G. avatar
    Tonia G. 29/08/2012 11:56:12

    Αστειότητες... το κείμενο του άρθρου. Μόνο αυτό. Στους τυφλούς επικρατεί ο μονόφθαλμος... λέει ο λαός, μόνο που εδώ δεν έχουμε ούτε καν μονόφθαλμο! Τι να πεις... ο Κεφαλογιάννης δεν ήταν που καταψήφισε το Μνημόνιο; O ίδιος μετά από 10 μέρες γύρισε τρέχοντας... Αυτό δείχνει σίγουρα μια κάποια "στιβαρότητα" αποφάσεων και χαρακτήρα!!! Όσο πάμε και χειρότερα.
    Ελπίζω να το ανεβάσεις

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tonia G. 29/08/2012 12:18:46

      Εκτός από την Χρυσή Αυγή ασχολείσαι και με τα νεοδημοκρατικά τώρα; Και στηρίζεις ....Νικήτα; Καταλαβαίνω ότι δεν ανέχεστε άλλη γνώμη εκτός του αρχηγού, αλλά για άλλους είναι δείγμα υγείας ότι ο Κεφαλογιάννης διαφώνησε για τα μέτρα αλλά δεν έφυγε από το κόμμα και τώρα τον στηρίζει ο Σαμαράς.

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Factorx 29/08/2012 13:15:30

        Ασχολούμαι μόνο με τα ΝΔκρατικά και σε παρακαλώ να μην με αδικείς. Θα ήθελα άλλου είδους υποψηφιότητες για τη εν λόγω θέση. Αλλά να προσπαθούμε να πείσουμε ότι οι συγκεκριμένοι υποψήφιοι είναι και ιδανικοί πάει πολύ! Θα τους υποστούμε ωστόσο όπως υποστήκαμε και άλλους πολλούς στο παρελθόν. Μην πέφτουμε από τα σύννεφα όμως μετά με τα ποσοστά μας. Προσωπικά δε σου υπενθυμίζω και μπορείς να ελέγξεις την αρθρογραφία μου στο Antinews εξακολουθώ να είμαι στη γραμμή του Προγράμματος της ΝΔ και ειδικά όλων των ΖΑΠΠΕΙΩΝ. Όταν λοιπόν η οποιαδήποτε σημερινή Κυβέρνηση παρεκλίνει των σκοπών της τότε θα την κριτικάρω ανελέητα αλλά ειλικρινά και τίμια. Ελπίζω τέτοια να είναι και τα χαρακτηριστικά της πλειονότητας των ΝΔκρατών. Γιοσουφάκια και προσκυνημμένους υπηκόους με κάδρο του Αρχηγού στο σαλόνι τους είχαν άλλοι... διαφορετικών αποχρώσεων.

        • Factorx avatar
          Factorx @ Tonia G. 29/08/2012 13:33:33

          Παρακολουθώ τις απόψεις σου επειδή είναι ενδιαφέρουσες αλλά δεν νομίζω ότι είσαι στην ....γραμμή της ΝΔ. Και καλά κάνεις. Γιατί αν είμασταν στην γραμμή της ΝΔ να πάμε όλοι στο nd.gr να σχολιάζουμε. Το θέμα είναι άλλο τώρα -και κάθε φορά στην συγκυρία. Ο ένας υποψήφιος συσπειρώνει όλους εκείνους που υποτίθεται οτι εναντιώνεσαι: άγιες οικογένειεε, βαρωνείες, κλπ κλπ. Ο άλλος είναι λίγο suis generis αλλά δεν είχε ποτέ σχεση με διαπλοκές κλπ. Δεν μπαίνουν λοιπόν στο ίδιο τσουβάλι

          • GO avatar
            GO @ Factorx 29/08/2012 13:43:08

            Ούτε ο Κακλαμάνης είχε ή έχει σχέση με τη διαπλοκή.
            Η Αγία οικογένεια είναι πλήρως αποδυναμωμένη όπως και οι βαρωνείες.
            Ο Κακλαμάνης είναι πολιτικό "ζώ0" και ο Κεφαλογιάννης ελαφρώς παρορμητικός.
            Προτιμώ τον Κακλαμάνη.

          • Κάτων avatar
            Κάτων @ GO 29/08/2012 14:23:39

            Αγαπητέ GO ή δεν γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα ή μας δουλεύεις ελαφρώς. Το Νικήτα πουσάρουν όλα τα φέουδα της ΝΔ. Η Αγία Οικογενεια, οι Βαρβιτσιωτηδες, κάτι ξεπεσμένοι "καραμανλικοί" που ερήμην του Κώστα προσπαθουν να αποκτήσουν ρόλο και ο ...Συμπιλίδης που πάει να βγάλει τα απωθημένα του. Α ξέχασα και οι ...ΑΝΕΛ

          • GO avatar
            GO @ Κάτων 29/08/2012 19:34:08

            Φαντάσματα βλέπετε;
            Εγώ μένω στην πολιτική σύγκριση των δύο υποψηφίων.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ GO 30/08/2012 01:23:55

            «Ο Κακλαμάνης είναι πολιτικό “ζώ0″»

            Καὶ ἐνίοτε ζῷον σκέτον ὁ Ὀμὲρ Πριόνης: μὴν κρύβεις λόγια

  4. Factorx avatar
    Factorx 29/08/2012 12:01:28

    Σε προηγουμενο σχόλιο , με άλλο ψευδώνυμο, γράφεις, απαντώντας στον θείο

    "Βλέπε στατιστικά στοιχεία exit poll των πρόσφατων εκλογών:
    “Τι ποσοστό έλαβαν τα κόμματα ανά ηλικιακή κατηγορία”.
    Επικεντρώσου στη Ν.Δ και τις ηλικίες των συνταξιούχων, αυτών που τώρα “παραδίδονται στο τέρας”.
    Προφήτευσε το πολιτικό μέλλον του Α. Σαμαρά..."

    Δηλαδη μας λες ότι η υποψηφιότητα Κακλαμάνη στρέφεται καθαρά εναντίον του Σαμαρά. Ευχαριστούμε για την επιβεβαίωση όσων γράφουμε.

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ Factorx 29/08/2012 14:15:43

      ο Κεφαλογιάννης γεφυρώνει όλες τις πλευρές της ΝΔ και είναι αποτελεσματικός και ΓΕΝΝΗΜΑ ΘΡΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ !!!!

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 29/08/2012 12:20:58

    Καλά τα λες αλλά άντε να βάλεις μυαλό σε κάτι τυπικούς νεοδημοκράτες που μας έρχονται σε όλους στο νου.

    Λοιπόν μάγκες "κομματόπαιδα".
    Αποφασίσιστε τι θέλετε, επιστροφή στο παρελθόν που δεν προκειται να επαναληφθεί ή στροφή στο μέλλον.

    Ο μόνος που εγγυάται το μέλλον της παράταξης είναι ο Αντώνης Σαμαράς.
    Εαν δεν το καταλαβαίνετε με την πρώτη σκέψη, δείτε την κοινωνία και σκεφθείτε καλύτερα.
    Ο παλαιοκομματισμός πέθανε.

  6. panos avatar
    panos 29/08/2012 12:25:25

    Εχω μια απορία θα μου την λύσει κάποιος;
    Παρακολουθώ εδώ και ημέρες τα δημοσιεύματα για την αυριανή ψηφοφορία για την εκλογή του γραμματέα στην Νέα Δημοκρατία
    και βλέπω δημοσιεύματα που προσπαθούν να αποκλείσουν τον Κακλαμάνη λόγω ηλικίας.
    Ας μου λύσει κάποιος την απορία ο Κακλαμάνης είναι μεγάλος επειδή είναι γεννημένος το 1946. Ο Σαμαράς που είναι γεννημένος το 1951 τι είναι; μικρός;

    • Γρύνη avatar
      Γρύνη @ panos 29/08/2012 14:31:35

      πολυ την προχωρας τη συγκριση πανο!
      μηπως παει για πρωθυπουργος ο Κακλαμανης και δεν το καταλαβαμε;

      για γραμματεα ψηφιζουμε αυριο!!!!

      και θελετε δεν θελετε, αυτος θα ειναι ο Μανωλης Κεφαλογιαννης!!!!

  7. Κάτων avatar
    Κάτων 29/08/2012 12:26:50

    αληθεύει ότι οι ΑΝΕΛ εκστρατεύουν υπέρ του Κακλαμάνη τηλεφωνώντας στα εναπομείμαντα μέλη της Πολιτικής Επιτροπής που δεν τους ακολούθησαν και κακώς δεν τους διέγραψε ο Σαμαράς;

  8. Φήμη avatar
    Φήμη 29/08/2012 12:28:51

    Αφού τελειώσει με το καλό κι αυτή η εκλογή, ο Σαμαράς πρέπει επιτέλους να στείλει σπίτι του όλα τα ζωντανά πτώματα που ασχολούνται με τα οργανωτικά της ΝΔ και τον παραπληροφοροούν συστηματικά

    • Γρύνη avatar
      Γρύνη @ Φήμη 29/08/2012 14:32:15

      αυτο και αν επρεπε να ειχε ηδη γινει εδω και καιρο!!!!!!!!

  9. plakias avatar
    plakias 29/08/2012 12:43:27

    Θαρρω πως με αντιπροσωπευει καλλιτερα ο Κεφαλογιαννης σαν γενικος γραμματεας,σε συγκριση με το "κακλαμανη"..

    Τι να λεμε τωρα?? Συν πλην απειρο!

    Ασχετα αν στο πλαισιο της "βιομηχανιας σκανδαλων" η (συν)μορια πασοκ ..εβγαλε στον αερα οτι ειπε "καραγκιοζηδες"!!!!
    Μια ..αγνωστη λεξη για τα πουλημενα "λητες ρουφιανοι δημοσιοκαφροι)..

    Ουστ λεχριτες.

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 29/08/2012 12:45:27

    Ψηφἰζω ΦΑΗΛΟ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ--Χαθἠκαν οι πατριὠτες στἠν ΝΔ;;;;

    • nestrom avatar
      nestrom @ Φωτεινή 29/08/2012 14:19:39

      Γραμματέα θέλουν, όχι επιλοχία.

      • ΒΙΓΓΙΑ avatar
        ΒΙΓΓΙΑ @ nestrom 29/08/2012 14:54:16

        SE NON 'E VERO
        'E BEN TROVATO. CONGRATULAZIONI..

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ nestrom 29/08/2012 15:59:12

        Ἐχεις πρὀβλημα μἐ τοὐς ἐπιλοχἰες;;; :lol:

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nestrom 29/08/2012 17:23:13

        Nestrom,
        είμαι Υπολοχαγός, παρακαλώ. Μην με υποβιβάζεις. Επιλοχίας ήμουν στην Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού.
        Φαντάσου πρωϊνή αναφορά στην Συγγρού και να λέω: "Μίλτο, Κυριάκο, γιατί΄είσαστε αγυάλιστοι; Τέσσερις στερήσεις εξόδου." Αλλά μπαααα, δεν είμαι φίλος...

        • Ανιψιός avatar
          Ανιψιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/08/2012 17:36:34

          Ο μίλτος και ο κυριάκος κε Φαήλε αποκλείεται να εμφανιστούν αγυάλιστοι. Έχουν από τέσσερεις "Φιλλιπινέζες" ο καθένας τους γι αυτή τη δουλειά.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/08/2012 18:02:28

          Η ταπεινἠ βἀση που νἀ εἰσακουσθη κ. Κρανιδιὠτη;;

        • nestrom avatar
          nestrom @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/08/2012 19:38:05

          Είμαστε ομοιόβαθμοι, Φαήλο. Άντε και λοχαγός σου εύχομαι (μέχρι εκεί πάει για τους εφέδρους νομίζω).
          Λίγο "τρέξιμο" δεν έβλαψε κανέναν.

        • Jim Bim avatar
          Jim Bim @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/08/2012 20:19:58

          Η αγάπη σου είναι ψεύτικη σαν τ’ Απριλιού το χιόνι, πρωί-πρωί απλώνεται, το μεσημέρι λειώνει ...

          Νικήτααααα ςςςςςςςςς !!!!!!!

  11. Nietzsche avatar
    Nietzsche 29/08/2012 12:46:52

    Τι να κάνει και ο Σαμαράς, ρε παιδί μου;

    Με ποιους από τα παρτάλια να κάνει χωριό;

  12. Α avatar
    Α 29/08/2012 12:55:23

    Αχ μ΄αυτά τα πάσης φύσης κόμματα...
    Παλιομοδίτικα, στελεχωμένα με καροκλοκένταυρα απολιθώματα, εκτός εποχής. Δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί που παράγουν ιδέες για την πολιτική και την καλυτέρευση των συνθηκών της ζωής μας.
    Δεν πιστεύω σ΄αυτά, αντίθετα πιστεύω σε μεμονωμένα πρόσωπα, που έχουν ανοιχτό μυαλό και χαρίσματα.
    Μ΄αυτά τα πρόσωπα μια κοινωνία πάει μπροστά, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο ν΄αναδειχθούν και να δουλέψουν.
    Πάντως μέσα από τα γρανάζια των κομμάτων και της ΝΔ μη εξαιρουμένης, δεν αναδεικνύονται, ή αλλιώς όταν ανακατεύονται με τα πίττουρα τους τρώνε οι κότες.
    Ας βρεθεί άλλος τρόπος, ο απλός κόσμος έχει απορρίψει τα κόμματα και τα στεγανά τους.
    Ναι στην πολιτική και στην ανάδειξη των χρήσιμων ανθρώπων, όχι στα ξεπερασμένα κόμματα , τις ίντριγκες, τις προσωπικές διαδρομές, την επικράτηση των μετρίων και κάτω του μετρίου, τα ίδια και τα ίδια μια ζωή.
    Βαρεμάρα....

  13. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 29/08/2012 12:59:10

    O εντελώς αποτυχημένος Δήμαρχος Αθηναίων είναι σε οριστικό διαζύγιο με τον κόσμο της Κεντροδεξιάς.
    Αυτός δεν δήλωνε πως η δημαρχία είναι ο τελευταίος σταθμός της πολιτικής του πορείας;
    Επιπλέον έχει μαζί του τις γνωστές πυξίδες- αντιδείκτες του ορθού: τον στηρίζει ο Άρης Σπηλιωτόπουλος και λοιποί συνομιλητές πίσω από κλειστές πόρτες του Βρετού.

  14. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 29/08/2012 13:21:03

    Ο λαός της ΝΔ απαιτεί:
    Dora for secretary......

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/08/2012 13:28:12

    ΟΚ επιλογη ειναι ο Μανωλης. Μην ξεχναμε οτι ηταν παντα στη πρωτη γραμμη στη δυσκολοτερη περιοχη της Ελλαδας για τη ΝΔ. Εχει και ενα πολυ καλο μορφωτικο background. Κι ειναι και ''κοντοχωριανος'' μου Κρητικος. (χιουμοριστικο). Αυτα.

  16. Neocon avatar
    Neocon 29/08/2012 13:45:21

    Θα μας πει κανείς τι σημαίνει τέλος πάντων ο "κοινωνικός φιλελευθερισμός";

  17. Jack Sparrow avatar
    Jack Sparrow 29/08/2012 13:46:20

    Δε νομίζω ο Πρωθυπουργός να χει ανάγκη υπενθύμισης σχετικά με το πρόγραμμα της ΝΔ, από κανέναν…

  18. Jim Bim avatar
    Jim Bim 29/08/2012 14:07:04

    Ο Μανώλης για Γραμματέας !!!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Jim Bim 30/08/2012 01:26:17

      Ἐντάξει ρὲ φίλε, τὸ καταλάβαμε, στηρίζεις τὸν Κεφαλογιάννη - μία, δύο, τρεῖς, θὰ μᾶς... κάνεις νὰ στηρίξουμε Ὀμὲρ Πριόνη στὸ τέλος! Τὸ πολὺ τὸ κυριελέησον...

  19. kotstak avatar
    kotstak 29/08/2012 14:18:40

    Η μια υποψηφιότητα υποστηρίζεται από τους πολιτικούς του “χθες”.
    Ένα “χθες” που “αρνείται να πεθάνει”.
    Ένα “χθες” που έχει μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση στην όποια βρισκόμαστε.

    Η άλλη υποψηφιότητα υποστηρίζεται από πολιτικούς του “αύριο”.
    Ένα καλύτερο αύριο. Οι πολιτικοί όμως του “χθες”, βάζουν εμπόδια στη δημιουργία του και αυτό γιατί το “αύριο”, η νέα μεταπολίτευση δηλαδή, θα αποκαλύψει τη “γύμνια” τους.

    Εάν το ποσοστό των πολιτικών του “χθες” είναι το 30(+)% της ΝΔ, η ΝΔ δεν έχει θέση στη νέα μεταπολίτευση. Εκτός εάν ο Σαμαράς απομακρύνει από τη ΝΔ τους πολιτικούς του “χθες”.

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 29/08/2012 14:18:46

    Όποιος και αν εκλεγεί, η Ν.Δ δεν θα γίνει το κόμμα που εκπροσώπησε εκατομμύρια Έλληνες μεταπολιτευτικά. Όσο οι υποψήφιοι για τη θέση του γραμματέα θα είναι παρτάκιδες που ενδιαφέρονται περισσότερο για την καρέκλα τους παρά για την κοινωνική πρόοδο και ανάπτυξη, ασυνεπής πολιτικά και αναξιόπιστοι, θυσιάζοντας τις απόψεις τους και τις θέσεις τους επί σημαντικότατων ζητημάτων όπως αυτό της δανειακής, μόνο και μόνο για την πολιτική καριέρα και το βουλευτικό έδρανο (Κεφαλογιάννης) ή πολιτικά πρόσωπα που έκλεισαν τον πολιτικό τους βίο και θα έπρεπε οικειοθελώς να αποσυρθούν-και μη μου πει κανένας ότι τους πολιτικούς τους στέλνει στο σπίτι τους ο λαός-(Κακλαμάνης), δεν πρόκειται να αποκατασταθεί η πολύπαθη σχέση πολιτικής-πολίτη, η αξιοπιστία των πολιτικών και της πολιτικής θα πηγαίνει περίπατο και η χώρα θα βουλιάζει ολοένα και περισσότερο, έτσι απλά
    Είναι αστείο να ισχυρίζεται κανείς ότι αυτές οι δύο υποψηφιότητες είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Ν.Δ για τη θέση του γραμματέα. Κρίμα που δεν έγινε αντιληπτό γιατί το κόμμα έπεσε στο 18%. Κρίμα για όλους εμάς που πιστέψαμε σε αυτήν, κρίμα για την Ελλάδα.

    • of8almos avatar
      of8almos @ Νίκος 31/08/2012 22:50:02

      Κρίμα, τουλάχιστον θα έχουμε κανέναν μάρτυρα σε δικαστήριο να την βγάλουμε καθαρή αν χρειαστεί :)) Μαύρο χιουμορ

  21. Neocon avatar
    Neocon 29/08/2012 14:18:54

    Θα μας πει κανείς τέλος πάντων τι σημαίνει ο "κοινωνικός φιλελευθερισμός";

    • apergospastis avatar
      apergospastis @ Neocon 29/08/2012 18:59:27

      Μια παρόλα που πέταξε ο γέρος το 1979 και έκτοτε έγινε η μόνη θεωρητική/ιδεολογική πυξίδα του πιο αποϊδεολογικοποιημένου και ξεδοντιασμένου συντηρητικού κόμματος της Ευρώπης. Κολλάει παντού, σημαίνει πολλά (και άρα τίποτα) και βολεύει τους πάντες. Ό,τι θεωρείται συντηρητική παράταξη σήμερα (για το κόμμα ΝΔ δεν μιλάω, αυτό δεν υπάρχει) πρέπει να ξεκινήσει από την αποκαραμανλοποίησή της που την κρατάει στην δεκαετία του '70 σε επίπεδο ιδεών και στην δεκαετία του '50 σε επίπεδο στελεχών και προσωπικού ύφους. Αλλιώς δεν γίνεται...

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ apergospastis 29/08/2012 21:52:55

        Δεδομένου ότι η ΝΔ δεν έκανε σχεδόν τίποτα ως κυβέρνηση ή και ως αντιπολίτευση για να σταματήσει τις επαναστατικές οικονομικές, κοινωνικές και πολιτισμικές αλλαγές που επέβαλε το πασοκ στην Ελλάδα, πώς είναι συντηρητική;

      • Χμμμμ avatar
        Χμμμμ @ apergospastis 29/08/2012 22:07:32

        A εσένα μαλλον σε εκφράζει ο τραπεζικός φιλευθερισμός

    • nestrom avatar
      nestrom @ Neocon 29/08/2012 19:41:40

      Τι ψάχνεις και εσύ? Ωραίες λέξεις χωρίς καμία σημασία..

    • GO avatar
      GO @ Neocon 29/08/2012 20:46:46

      Μέτρα 11,6δις.
      Καμιά σχέση!

  22. johnny avatar
    johnny 29/08/2012 14:42:38

    Σε μια ηδη χρεοκοπημενη χωρα, με πολιτες που ψαχνουν στα υπολοιματα των λαικων αγορων,με μια κυβερνηση που προσπαθει να μας πεισει πως η παραμονη της χωρας στο ευρω κρινεται απο τα 30 ευρω των συνταξεων του ΟΓΑ,με υπουργους που αρκουνται σε διαπιστωσεις για τη φοροδιαφυγη,υπαρχει κομμα που προσπαθει να βρει στελεχος ικανο να περνα τα μετρα της κυβερνησης στους ψηφοφορους του,να παρακολουθει τις διεργασιες σε μια διαλυμενη κοινωνια και να διατηρει τη ενωτητα εναντι των διαμαρτυρωμενων ψηφοφορων,πιστευει καποιος πως αυτη η χωρα εχει μελλον υπ'αυτη τη καθοδηγηση;

  23. Κώστας.β avatar
    Κώστας.β 29/08/2012 14:43:22

    Γραμματέας αυτή την στιγμή ,πρέπει να μπεί ένας ιδεολογικός κομάντος.Ένας που να εκφράζει τον λαό της ΝΔ που πριν απο δυό χρόνια είπε κάτι,κάποιους έδιωξε,κάποιους έφερε.Πρέπει ,όχι μόνο για την ΝΔ αλλά και για όλη την κοινωνία να επανέλθει η πολιτική κι όχι η πολιτικοί διαδρομιστές των σκοτεινών δωματίων φερέφωνα μεγαλοεργολάβων.

  24. Jim Bim avatar
    Jim Bim 29/08/2012 15:09:24

    Ζαγορήτης δεν θα γίνει κανείς !!!!!!

  25. deldio avatar
    deldio 29/08/2012 16:44:49

    Ψηφίζω την Πιπιλή που τα λέει τσεκουράτα, ή καλύτερα τον ίδιο το Βορίδη με το τσεκούρι!

  26. Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά avatar
    Βασίλης Κωνσταντίνου-Καστοριά 29/08/2012 17:15:19

    Πάντα σε παρόμοιες αναμετρήσεις φαίνεται μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Κάτω κρύβονται πρόσωπα, νοοτροπίες, επιδιώξεις ,φιλοδοξίες. Και το αποτέλεσμα λίγοι το μετρούν εκ των προτέρων. Λίγοι βλέπουν το αύριο της επιλογής τους ,οι περισσότεροι βλέπουν το δικό τους σήμερα. Στην σημερινή συγκυρία η υποψηφιότητα του Κεφαλογιάννη δημιουργεί ελπίδα. ¨Οτι κάτι θα δημιουργήσει κάτι θα πράξει. ¨Ετσι που είμαστε σήμερα σ΄ αυτά τα χάλια ,χρειαζόμαστε "επιθετικούς παίκτες." Να το παλέψουν με δύναμη και αυταπάρνηση για να μεταλλάξουν το κόμμα . Να φέρουν νέο αίμα. Να ανανεώσουν τις απαρχαιωμένες δομές, να ξαναστήσουν το μαγαζί. Νομίζω ότι στα παραπάνω ο Μανώλης υπερτερεί. Δεν τον έχω μιλήσει καν από κοντά από τις παρεμβάσεις του και τις εμφανίσεις του πείθει ότι "ματώνει για την φανέλα".

  27. andreas avatar
    andreas 29/08/2012 17:34:02

    ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΔ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΡΑΜΑΤΕΑ

  28. Darki avatar
    Darki 29/08/2012 18:48:57

    Aν βγει ο Νικητας ,δεν υπαρχει μελλον .Ουτε σε μας,ουτε στην παραταξη.Τα υπολοιπα,ειναι της πυρκαγιας κουβεντες.Α,και γω τον Φαηλο θα προτιμουσα.

  29. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 29/08/2012 18:50:40

    Κατά προσωπική μου εκτίμηση δεν κάνει κανείς από τους δύο για Γραμματέας και απορώ με τη μεροληψία του Φάκτορα και του μπλογκ.

    Λέει στην ανάρτηση ότι πρέπει να είναι "άφθαρτος" και τον Κεφαλογιάννη τον ξέρουμε από "παλιά" και τελευταία με τα "πηγαινέλα" τον μάθαμε καλύτερα...

    Εγώ τον θυμάμαι ως υπουργό (ή υφυπουργό) Ναυτιλίας να λέει στο Mega με την επόμενη της καταστροφής του Sea Diamond στη Σαντορίνη, οτι αυτός "επίταξε" τα σκάφη των ψαράδων (τα οποία μέσα σε πανικό και πλήρες ανοργανωσιά έτρεχαν να σώσουνε τον κόσμο από το πλοίο χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ συντονισμό από πουθενά) και να γελάει στη Σαντορίνη και ο κάθε πικραμένος...
    Ακόμη κάνουνε τον γύρο του κόσμου οι εικόνες με τις "παντόφλες" και τα στρώματα γύρω-γύρω από το κρουαζεριόπλοιο...

    Από αυτό τον θυμάμαι εγώ τον Κακλαμάνη και από τα πηγαινέλα στην κοινοβουλευτική ομάδα και τα κουιζ αν θα πάει στη Ντόρα ή όχι...

    Για τον Κακλαμάνη, ουδέν σχόλιον...

    Αλήθεια Φάκτορα, αυτός ήταν ο "καταλληλότερος";;;

    Με το χέρι στην καρδιά...

  30. Aris. A avatar
    Aris. A 29/08/2012 18:55:16

    Και μόνο ότι ο Κεφαλογιάννης δεν υπήρξε ποτέ γλάστρα του Μεγάλου Καναλιού και τα έχωνε κατά καιρούς στην διαπλοκή δείχνουν ότι είναι πολύ καλή επιλογή.

    Προσωπικά είναι από τα λίγα πρόσωπα που η επιλογή τους με εξέπληξε ευχάριστα.

  31. panos avatar
    panos 29/08/2012 19:06:27

    ποια διαπλοκή ρε παιδιά; ο μεν Νικήτας τα έχει καλά με μητσοτακεικο και εφοπλιστες και ο δε κεφαλογιαννης ειναι κουμπαρος του κοντομηνα και εκπροσωπει την εναπομείναντα οικογενειοκρατια

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ panos 29/08/2012 19:25:52

      Σοβαρά κουμπάρος του Κοντομηνά;;;;;;

      Εμ έχουν δίκιο μερικές φορές τα κουμμούνια...

  32. Δικερως avatar
    Δικερως 29/08/2012 20:38:10

    Ο Κακλαμανης εχει αποδειξει την πολιτικη του "αξια",επιβιωνωντας ανα
    τα ετη ελισσομενος στα πολιτικα μονοπατια με αρκετη μαεστρϊα.
    Η ικανοτητα του να επιβιωνει,ομως,δεν φτανει για την δουλεια που τον
    χρειαζομαστε.
    Για οσους γνωριζουν απο ΝΔ,ο Μανωλης Κεφαλογιαννης ειναι απειρως
    ενωτικοτερος.

  33. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 29/08/2012 20:44:08

    Μανώλης Κεφαλογιάννης!
    Ιδανική λύση για γραμματέας.
    Αντε, να ξυπνήσουν μερικοί!

    • panos avatar
      panos @ Αδέξιος Δεξιός 29/08/2012 21:31:43

      Για μα μη χαθει η οι οικογενεια? ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους δυο δεν κανει και μακαρι να ηταν ενα νεο αφθαρτο προσωπο, γιατι ο κοσμος της Ν.Δ. εχει βαρεθει τα παλαια τζακια και τα καλα κρασια και ουισκι.............

  34. ΚατΚατ avatar
    ΚατΚατ 29/08/2012 21:10:22

    Μανώλης Κεφαλογιάννης με 1000!!!

  35. Κάτων avatar
    Κάτων 29/08/2012 21:26:11

    O αγνώμων Γεροντόπουλος εκστρατεύει υπερ του Νικήτα μαζί με του ΑΝΕΛ; Ο άνθρωπος που ο Σαμαράς ανέδειξε από το μηδεν πάει εναντίον του;

  36. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 29/08/2012 21:41:17

    Τελικά εκεινο που μετράει ειναι, όποιος και να εκλεγεί να μας βγει πραγματικός γραμματέας και όχι φαρισαίος

  37. firiki2010 avatar
    firiki2010 29/08/2012 21:48:30

    Mια χαρούλα! Βρήκαμε ακόμα ένα πεδίο ενδοπαραταξιακής αντιπαράθεσης. Και μάλιστα για ένα θέμα που μικρή σχέση έχει με ουσία. Αναμένεται να αλλάξουν πολλά αν βγει ο ένας ή ο άλλος; Δεν νομίζω !
    Αυτό που έχει σημασία είναι : βουλευτές και στελέχη να συνταχθούν αποφασιστικά σε ενιαία γραμμή. Διαφοροποιήσεις ως προς τα πρόσωπα που μπορούν να την υπηρετήσουν καλύτερα είναι απολύτως θεμιτές , ουδείς όμως λόγος να ... σκοτωνόμαστε

  38. panas avatar
    panas 29/08/2012 22:24:56

    Με ουδέτερη ματιά...
    Παρ' όλο που η οικογενειοκρατία με κάνει να βγάζω καντήλες, καλύτερη επιλογή είναι σαφώς ο Μανώλης Κεφαλογιάννης. Πιο νέος, έυστροφος με ευελιξία στην σκέψη και καλή αίσθηση του χιούμορ, στοιχεία που είναι απαραίτητα στον ρόλο που θα του αναθετηθεί, στην ανακαίνιση της ΝΔ.

    Να σημειώσω εδώ πως ο όρος "ανακαίνιση" ταιριάζει εδώ γιατί αναμιγνύει παλαιά και καινούργια υλικά και όχι η "ανασύσταση" που γίνεται αμιγώς από παλαιά υλικά. Ο όρος "αναγέννηση" που γίνεται από τις στάχτες δεν ταιριάζει τώρα στην ΝΔ. Αν και το μνημόνιο- 2 αποτύχει (η διαφοερετικά, αν και οι Ευρωπαίοι εκτός από εμάς το αφήσουν να αποτύχει...) βέβαια θα περάσουμε και από τις στάχτες της και θ αμιλάμε μετά για "αναγέννηση", όπως και το ΠΑΣΟΚ :)
    Ο Κακλαμάνης έρχεται κάπως από το χθες... ξινό σταφύλι με πολύ φιλελευθερισμό...

  39. Κάτων avatar
    Κάτων 29/08/2012 23:20:37

    Ακόμα και το ...ΒΗΜΑ με ...επιβεβαίωσε:

    Μέχρι και προχθές αργά το βράδυ τα περισσότερα στελέχη του Μεγάρου Μαξίμου και του πρωθυπουργικού επιτελείου τηρούσαν ουδετερότητα, κατόπιν εντολής του κ. Σαμαρά που επιμένει στην ίδια γραμμή, αλλά ορισμένοι εξ αυτών εξανέστησαν όταν πληροφορήθηκαν _με βάσει τα όσα λέγονται στο παρασκήνιο_ ότι ακόμα και προβεβλημένα στελέχη των Ανεξάρτητων Ελλήνων, τηλεφωνούσαν σε βουλευτές και κομματικούς παράγοντες της Ν.Δ. και μιλούσαν υπέρ του κ. Κεφαλογιάννη.

    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=472546

  40. brands avatar
    brands 30/08/2012 13:12:47

    Πολύ κακό για το τίποτα. Ο ένας μέτριος ο άλλος για τα μπάζα, και οι δύο στερούνται ουσίας και επιδίδονται συνεχώς σε πιρουέτες πολιτικού εντυπωσιασμού. Υπάρχει βέβαια μία διαφορά αν εκλεγεί ο Κεφαλογιάννης θα πλήξουμε αν εκλεγεί ο Κακλαμάνης (ήθελα να ήξερα πιοι τον ψήφισαν και εξελέγη βουλευτής μετά την καταστροφική θητεία στο Υγείας και την ανεπάρκειά του ως δήμαρχος) θα διασκεδάζουμε που και που..... δεν είναι και λίγο ο γραμματέας του κόμματός σου να συμπεριφέρεται περιφερόμενος γελωτοποιός......