13/06/2008 11:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι γνωρίζουν ο ΣΔΟΕ και ο κ. Αλογοσκούφης για την Ζήμενς;

Θα μπορούσε να είναι το ανέκδοτο της ημέρας. Γράφει η Καθημερινή ότι η Ελένη Δενδρινού, σύζυγος του στελέχους της Siemens, κ. Δ. Δενδρινού που χειρίστηκε το C4Ι των Ολυμπιακών Αγώνων, κατά την χτεσινή της κατάθεση στον εισαγγελέα είπε για ένα οικόπεδο (στο οποίο εμφανίζεται ως συνιδιοκτήτρια με οφφσόρ) ότι έκανε την "κολεγιά" με την εταιρεία για λόγους, που αφορούν το συντελεστή δόμησης. Το' χετε ξανακούσει; Να χρησιμοποιείται οφφσόρ για τον …συντελεστή δόμησης; Εντάξει, είπαμε να αρνούνται τις σχέσεις τους με τις υπεράκτιες εταιρείες - που στην πλειοψηφία τους είναι ύποπτες το λιγότερο φοροδιαφυγής - αλλά όχι να επικαλούνται και τέτοια αστεία επιχειρήματα; Ως γνωστόν, η κ. Δενδρινού εκλήθη να καταθέσει για το ρόλο της υπεράκτιας εταιρείας «ΜΥΣΤΡΑΣ Holding LTD», η οποία εμφανίζεται να εμπλέκεται σε αγοραπωλησία μεγάλης έκτασης στην Τήνο.

Ως αγοραστές της έκτασης εμφανίζονται το ζεύγος Δενδρινού, ο πρώην διευθύνων σύμβουλος της Siemens Μιχάλης Χριστοφοράκος, καθώς και η πρώην σύζυγος του Κυριάκου Μητσοτάκη, Μάρεβα Γκραμπόφσκι. Η κ. Δενδρινού ήταν προϊσταμένη της κ. Γκραμπόφσκι, όσο η δεύτερη εργαζόταν στην DEUTSCHE BANK Ελλάδας. Και ο Κυριάκος Μητσοτάκης δεν αρνήθηκε ποτέ τις «οικογενειακές σχέσεις» με στελέχη της Siemens.

Εμείς να θέσουμε το εξής ερώτημα: Θα στριμώξει η Δικαιοσύνη τα στελέχη της Siemens που ήδη έχουν κληθεί στον εισαγγελέα για να διευκρινίσουν πως απέκτησαν τόσο τις βίλες και τα οικόπεδα σε Πάρο, Αντίπαρο, Γαλαξίδι, Σαντορίνη, Τήνο, καθώς και τις βίλες σε Εκάλη και Κηφισιά; Πως απέκτησαν επίσης, αυτόν τον δυσανάλογα -για τους μισθούς τους- μεγάλο πλούτο; Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι το ΣΔΟΕ (νυν ΥπΕΕ) ήδη από το τέλος του 2006, οπότε «έσκασε» στη Γερμανία το σκάνδαλο Siemens είχε συγκεντρώσει πολλά στοιχεία για ορισμένους από τους πρωταγωνιστές. Τα έχει πάρει και ο εισαγγελέας; Επειδή, καθώς μας λένε πρόσωπα πουν γνωρίζουν καλά, από την έρευνα για τον αδικαιολόγητο πλουτισμό ορισμένων, θα προκύψουν «λαβράκια» για τις μπίζνες του real estate, αλλά και την εμπλοκή πολιτικών προσώπων σε αυτές τις δουλειές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγνωστος avatar
    Αγνωστος 13/06/2008 12:20:18

    Diwrthosh, Oi kyries doulevan gia thn DEUTSCHE BANK kai oxi gia thn DRESDNER BANK opws esfalmena diatyponete sto arthro sas.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 13/06/2008 12:59:36

    Όσο πιο μεγάλο είναι το οικόπεδο τόσο πιο πολύ πέφτει ο συντελεστής δόμησης. Για το λόγο αυτό είναι κοινή πρακτική να τα κόβουν σε μικρά κομμάτια. Η κυρία προτίμησε τη λύση της παράκτιας.

  3. Suhoi avatar
    Suhoi 13/06/2008 14:16:13

    ...τη λύση οχι μιας οποασδήποτε υπεράκτιας, αλλά μιας οφφσορ που εμπλέκεται σε αγορές γής με πάρα, μα παρά πολύ ύποπτα χρήματα.

  4. exon avatar
    exon 13/06/2008 15:16:44

    τα έχουμε πει πολλές φορές και εδώ και πολλούς μήνες οτι η siemens έκανε κυρίως παροχές σε είδος (που κλιμακωνόταν από οικοσκευή μεχρι αυτοκίνητα και σπίτια.....) όχι σε χρήμα.

  5. Agnostos avatar
    Agnostos 13/06/2008 16:23:19

    H kyria me to xenoferto onoma douleve arxika gia thn Deutsche Bank Elvetias h allh kyria douleve gia thn Deutsche Bank Ellados. San files pou eginan syntaxane thn offshore etaireia sthn Zhrixh kai agorasane ena oikopedakh gia na gerasoune mazi ... vlepete pouthena kanena lathos ...

  6. thanos avatar
    thanos 13/06/2008 18:35:32

    Lathos oxi ...Erwthsh Nai.

    Giati den to agorasane sthn THLO????

  7. Le canard avatar
    Le canard 14/06/2008 01:18:11

    thanos πές μας κάτι παραπάνω για Τήλο.

  8. Δ. Δενδρινός avatar
    Δ. Δενδρινός 14/06/2008 09:46:31

    1.Τα εισοδήματά μου και οι αγορές περουσιακών στοιχείων είναι ελλεγμενα από την εφορεια και δεν έχω κανένα πρόβλημα να με ελλέγξει η οποιαδήποτε υπηρεσία.
    2. Στην Τηνο εχω αγοράσει ακίνητη περιουσία η οποία δικαιολογείται και καλυπτεται πλήρως απο τα εισοδήματα απο την εργασια μου τα οποια δηλωνω στην εφορεια.
    3. Η συζυγος μου και εγω δεν εχουμε καμμια σχεση, συμμετοχη κλπ με οποιαδηποτε offshore εταιρεια και ολα τα περουσιακα μας στοιχεια ειναι στο ονομά μας.
    4. Θα ηταν ποιο εντιμο οταν επιτιθεσθε και κατηγορειτε συγκεκριμενα ατομα με μειωτικα και απαξιωτικα σχολια βασιζομενοι σε ελλειπεις,ψευδεις και διαστρεβλωμενες (σκοπιμα η οχι)πληροφοριες να υπογραφετε τα κειμενα σας με το ονομα σας.

  9. Factorx avatar
    Factorx 14/06/2008 10:11:51

    @Δ. Δενδρινός: Δεν ξέρω αν είσατε όντως αυτός που αναφέρετε, αλλά η διεύθυνσή μας είναι επώνυμη. Εμείς δεν είμαστε blogspot. Μπορείτε λοιπόν να απευθυνηθείτε στην otenet.gr και να προχωρήσετε σε οποιαδήποτε νόμιμη ενέργεια νομίζετε. Αν αυτό δεν σας καλύπτει μπορείτε να αναθέσετε στο δικηγόρο σας να επικοινωνήσει μαζί μου στο factorx@otenet.gr το οποιο επίσης είναι επώνυμο και πολύ γνωστός ο κάτοχός του. θα του παράσχω όποια στοιχεία επιθυμεί για τυχόν νομική ενέργεια εναντίον μας. Πάντα στην διάθεσή σας

  10. C4i avatar
    C4i 14/06/2008 12:35:10

    @Δ. Δενδρινός: Μακάρι ο κ.Δενδρινός να λέει την αλήθεια. Ελπίζω να του έχει ζητήσει όλα τα σχετικά στοιχεία που αφορούν συνολικά τα εισοδήματα της οικογένειάς του ο εισαγγελέας, κ.Αθανασίου. Ελπίζω επίσης ότι το ΣΔΟΕ θα τα έχει στον φάκελλό του. Είμαι περίεργος να μάθω. Οπως περίεργος ήμουν και για το πως πλούτισε ο "mister Taxis" (παλαιότερα στέλεχος της Ζημενς) που μαθαίνω ότι έχει τα εκατομμύρια των ονείρων του, μοιρασμένα σε λογαριασμούς και περιουσιακά στοιχεία σε όλα τα μέλη της οικογένειάς του. Βίλα σε Εκάλη, βίλα σε κυκλαδίτικο νησί, παχυλούς λογαριασμούς. Αυτό που μου κάνει εντύπωση στον κ.Δενδρινό (εάν είναι ο ίδιος που γράφει) είναι ότι δεν δίνει την παραμικρή εξήγηση για τη "σύμπτωση" να αγοράσουν στην Τήνο όλοι μαζί (Χριστοφοράκος, οικογένεια Δενδρινού, οικογένεια Κυρ.Μητσοτάκη, μια οφφσορ, ένας καθηγητής του ΕΜΠ και ένας αρχιτέκτονας) στο ίδιο μέρος οικόπεδα. Οπως επίσης ότι δεν αναφέρεται καν στις πιθανές σχέσεις του με την οικογένεια Κυρ.Μητσοτάκη-Μάρεβα. Και μιά ερώτηση: Ατομο που παρουσιάζεται σε αυτές τις αγορές, μήπως ξέρει ο κ.Δενδρινός, αν ασχολήθηκε και με άλλες επιχιερήσεις real estate σε άλλα νησιά του Αιγαίου, όπου επίσης πρώην στελέχη της Ζημενς αγόραζαν κατά κόρον γή; Αν ξέρει...

  11. Le canard avatar
    Le canard 14/06/2008 12:56:41

    Εκτός των άλλων μπορεί να μας πεί ο κ.Δενδρινός τίποτε για το -κοινώς παραδεκτό- προβληματικότατο ηλεκτρονικό σύστημα ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων, C4i; Μην μας ξαναπεί βέβαια ότι για όλα φταίει η αμερικανική εταιρεία SAIC που είχε αναλάβει να φτιάξει το κύριο λογισμικό (τον εγκέφαλο ουσιαστικά του συστήματος) και τα'κανε θάλασσα. Παρ΄ότι ο ελληνικός λαός το χρυσοπλήρωσε (280 εκ.ευρώ). Η SAIC ήταν ο επικεφαλής της κοινοπραξίας, αλλά η Siemens ήταν ο υπερεργολάβος. Αλλο θέλω να μας απαντήσει. Να δώσει διευκρινίσεις για τα ποσά που είπε ο Σίκατσεκ (στελεχος Siemens Γερμανίας που δικάζεται για τα μαύρα ταμεία) ότι ζητήθηκαν από την Siemens Ελλας για να δοθούν ως μίζες για το έργο. Επίσης να μας πεί για τις κινήσεις επίμαχων λογαριασμών. Μην επαναλάβει όμως, ότι η Siemens Ελλας δεν έχει καμμία σχέση με τις εταιρείες και τους λογαριασμούς που ενεπλάκησαν στην υπόθεση. Ξέρουμε ότι από εταιρείες-βιτρίνες, άλλο τίποτε η Siemens. Είχε πολλές, όπως είχε και εταιρείες-βιτρίνες εντός της Ελλάδας (εντός των γραφείων της μάλιστα) που έπαιρναν έργα για λογαριασμό της Siemens.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/06/2008 23:00:12

    280.000.000 ευρώ = 95 ΤΡΙΣ 200 ΔΙΣ δραχμές!!!

    Μπορεί να μου πει όποιος ξέρει, ποιο είναι το κόστος του φετινού προϋπολογισμού, για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;

    Καλό θα είναι, φίλε Φάκτορα, να βάζετε σε παρένθεση τις δραχμές που αντιστοιχούν στα εκκατομμύρια ευρώ που ακούμε. Έχουμε χάσει την αίσθηση του χρήματος με τα ευρώ