#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2013 20:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι βρήκε η αστυνομία στη βίλα του φυγόδικου επιχειρηματία Αναστάσιου Πάλλη



Πολύ σοβαρές εξελίξεις στην υπόθεση της Χρυσής Αυγής μετά το«ντου» της Αστυνομίας στην έπαυλη του φυγόδικου επιχειρηματία Αναστάσιου Πάλλη, συνεργάτη του εφοπλιστή Βίκτωρα Ρέστη και μετόχου της εφημερίδα «Πρώτο Θέμα». Μετά την έφοδο που έκανε η αστυνομία στην προσπάθειά της να βρει το οπλοστάσιο της Χρυσής Αυγής ανακοίνωσε ότι έχουν βρεθεί:

Επτά (7) πυροβόλα όπλα, για τα οποία υφίσταται άδεια κατοχής κυνηγετικών όπλων, χωρίς όμως να εμπίπτουν στην κατηγορία αυτή. Όπλο ιδίου τύπου βρέθηκε σε παράλληλη έρευνα σε οικία του στο Παλαιό Φάληρo. Προφανώς έβγαζε άδειες για κυνηγετικά όπλα αλλά δεν... πήγαινε για κυνήγι.
Δεκατρία (13) πυροβόλα όπλα, για τα οποία υφίσταται μεν άδεια κατοχής κυνηγετικών όπλων, πλην όμως εξετάζεται αν εμπίπτουν στην κατηγορία αυτή,
Εξήντα (60) μαχαίρια διαφόρων τύπων – πεταλούδες – στιλέτα,
Δέκα (10) διόπτρες κατεύθυνσης στόχων laser και
Δύο (2) συσκευές ηλεκτρικής εκκένωσης taser

Να θυμίσουμε ότι ο Πάλλης εδώ και πολλούς μήνες καταζητείται από την Αστυνομία κι έχει εξαφανιστεί. Θεωρείται ακροδεξιός με στενές σχέσεις με τη Χρυσή Αυγή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Omifast avatar
    Omifast 15/10/2013 21:29:44

    Βρέθηκαν 7 πυροβόλα όπλα και 13 κυνηγετικές καραμπίνες με άδειες.
    Αυτό είναι το "οπλοστάσιο";;;
    Τι διάολο, για μπεκάτσες θα πήγαιναν;;;
    Με αυτά θα έδιναν "μάχη" με τους ακροαριστερούς και τις τρομοκρατικές ομάδες που είναι οπλισμένοι/-ες με Kalashnikov, υποπολυβόλα Uzi, Scorpion, χειροβομβίδες κτλ.
    Καλά, πού πήγαιναν "ξεβράκωτοι" οι Χρυσαυγίτες;;;
    Αμ το ότι πήγαν και τα έκρυψαν στο σπίτι του Πάλλη ο οποίος καταζητείται με εντάλματα εδώ και μήνες και η αστυνομία τον έχει στο μάτι ούτως ή άλλως εξαιτίας της σχέσης του με τον Λαυρεντιάδη;;;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Omifast 15/10/2013 21:44:08

      Μία οπερετική χώρα όπως η Ελλάδα διαθέτει και μία οπερετική ακροδεξιά. Τελικά, το μόνο πράγμα που δεν είναι οπερετικό εδώ είναι η ακροαριστερά, που μια χαρά κατορθώνει τόσες δεκαετίες και επιβιώνει, χωρίς να την ελέγχει κανείς....

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ΒΙΣ 15/10/2013 22:39:08

        Αν την αφήνουν, δεν είναι και δύσκολο να επιβιώνει...

      • Το λυχνάρι του Αλαντίν avatar
        Το λυχνάρι του Αλαντίν @ ΒΙΣ 16/10/2013 11:58:51

        Επίσης διασώζεται και το παρακράτος μας. Δεν είναι ούτε αυτό...οπερετικό! Τόσα χρόνια ζει και βασιλεύει και κινεί τα νήματα.

  2. Ice-T avatar
    Ice-T 15/10/2013 22:20:47

    Τελικά τι το περίεργο βρήκε η αστυνομία στην βίλα του Πάλλη
    που δεν θα το εύρισκε και σε οποια άλλη βίλα ;

    • gonzilaus avatar
      gonzilaus @ Ice-T 16/10/2013 13:04:10

      7!!!!! πυροβόλα όπλα με κυνηγητική άδεια χωρίς να είναι!!!!!!! Όπως κάθε βίλα που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να έχει καμιά τριανταριά πυροβόλα όπλα (όχι αεροβόλα, όχι πιστόλια αλλά ΠΥΡΟΒΟΛΑ όπλα) και καμιά εξηνταριά πεταλούδες (τα μαχαίρια). Αν πετύχεις το αγριογούρουνο στην Βούλα να μπορείς να το γδάρεις μετά! LOL

  3. martios avatar
    martios 15/10/2013 22:22:22

    Αγαπημένο μου ΑΝΤΙΝΕWS μην αυτουπονομεύεσαι.

  4. Γιάγκος avatar
    Γιάγκος 15/10/2013 22:30:14

    Κι ο θείος μου στο χωριό έχει 5-6 διαφορετικά κυνηγητικά οπλα,
    έχει μιά μπροστογιομή του 1912, 1-2 περίστροφα και όλα νόμιμα.
    Αλλοι συγχωριανοί του εκει εχουν λιγότερα και άλλοι περισσότερα.

  5. πΔπ avatar
    πΔπ 15/10/2013 22:59:43

    Να μου συγχωρέσετε την άγνοια αλλά, υπάρχει "οπλοστάσιο" απαρτιζόμενο από κυνηγετικές καραμπίνες με άδεια κατοχής?
    Αυτές είναι οι σοβαρές εξελίξεις?!
    Τι να λένε δηλαδή τα Καλασνίκοφ και οι Σκορπιοί, όπως σωστά αναφέρει ο Omifast .

  6. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 15/10/2013 23:27:31

    Βρε βρε, να λοιπόν γιατί δεν βρέθηκε πιο πολιτισμένος τρόπος για τα 5 εκτ. που γυρόφερνε στις άλπεις ο θέμος, ετσι εξηγείται πως η αυξηση μετοχικού κεφαλαίου γινονταν με ρευστο που πήγαινε με σακούλες στην τράπεζα, ετσι εξηγούνται τα σεντόνια αφιερώματα στην ΧΑ. Αλλά ο Ζούγκλας που τον ήθελε ψητο με κριθαράκι στο φούρνο τώρα που μυρίστηκε θέμα πώς και δεν εμφανίστηκε;

  7. karasumi avatar
    karasumi 16/10/2013 00:52:04

    Αν ξέρεις να διαβάζεις, ξαναδιάβασε το άρθρο. "Επτά (7) πυροβόλα όπλα, για τα οποία υφίσταται άδεια κατοχής κυνηγετικών όπλων, χωρίς όμως να εμπίπτουν στην κατηγορία αυτή." Άρα ΔΕΝ είναι κυνηγετικά όπλα. Αεροβόλα; Μπαζούκας; Δεν το λέει το άρθρο. Πάντως από τα συμπεράσματα που βγάζεις, κάνεις κρα από μακριά χρυσαυγουλάκι...

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ karasumi 16/10/2013 06:38:08

      Κρα... Κρα...
      Και πάλι επικαλούμαι άγνοια και σου ζητώ να μου εξηγήσεις πως γίνεται η Ασφάλεια και το Τμήμα Όπλων να έχει χαρακτηρίσει τα όπλα ως κυνηγετικά, χωρίς να είναι κυνηγετικά!
      Τον περασμένο μήνα δήλωσα ένα δίκαννο πλαγιόκαννο 12άρι (με ανγκλέ κοντάκι) και μου ζήτησαν μεταξύ άλλων την απόδειξη αγοράς, το Ποινικό μου Μητρώο και να δουν το ΟΠΛΟ!
      Δηλαδή, κατά την γνώμη σου, αν είμαι του λεγόμενου Δημοκρατικού Τόξου το νομιμο μέ άδεια όπλο μου είναι κυνηγετικό κι αν είμαι χρυσαύγουλο(!) είναι μη επίπτων στην κατηγορία των κυνηγετικών;
      Τα φώτα σου παρακαλώ!

      • Κάστρα avatar
        Κάστρα @ πΔπ 16/10/2013 10:01:52

        Αγαπητέ πΔπ, όπως κατάλαβες, το παπαγαλάκι ήταν άλλο....

      • gonzilaus avatar
        gonzilaus @ πΔπ 16/10/2013 13:01:24

        Αν είσαι στο δημοκρατικό τόξο τότε το πυροβόλο όπλο σου δεν βγάζει άδεια. Αν είσαι χρυσαυγουλο τότε όχι μόνο βγάζεις άδεια κυνηγητικής καραμπίνας για ούζι αλλά και παίρνεις δώρο την ψυχιατρική γνωμάτευση. Μας πρήξατε λες και έχουμε καμιά τριανταριά όπλα σπίτι μας για μια ώρα ανάγκης ρε αδερφέ. Να έχεις το γουρουνόπουλο στο κέντρο της Βούλας και να μην έχεις μια πρόχειρη καραμπίνα!

        • πΔπ avatar
          πΔπ @ gonzilaus 16/10/2013 15:28:00

          Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω για το κυνηγετικό δίκαννό μου και την άδεια κατοχής του.
          Δεν θα σε ακολουθήσω λοιπόν γιατί θα με ρίξεις στο επίπεδό σου και θα με νικήσεις εκ πείρας!

          • Omifast avatar
            Omifast @ πΔπ 16/10/2013 21:40:30

            πΔπ,

            βλέπει τα όπλα του Πάλλη η άκρα Αριστερά και σου λέει "πού πάνε να μας την πέσουν με τα νεροπίστολα;;;"...
            'Ασε τον Gonzilaus να γράφει...
            Εγώ που κατάγομαι από παραμεθόρια περιοχή έχω στην Ελλάδα στο σπίτι στο χωριό καμιά δεκαριά και όλα με άδειες.
            Τα περισσότερα τα έχουνε κάτι παλαιοκομμουνιστές στο χωριό.

      • karasumi avatar
        karasumi @ πΔπ 16/10/2013 16:30:18

        Δεν είσαι τόσο αφελής, γιατί κάνεις αφελείς ερωτήσεις; Τίποτε για εφόδους των εσωτερικών υποθέσεων σε τμήματα άκουσες;

  8. τρικαλινος avatar
    τρικαλινος 16/10/2013 03:12:35

    αν μπειτε παντως στο σαιτ της εφημεριδας πρωτο θεμα δεν θα βρειτε ουτε λεξη για το συμβαν

    • ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας avatar
      ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας @ τρικαλινος 16/10/2013 12:09:47

      ...Πολύ περίεργο. Μάλλον θα τους ...διέφυγε!

  9. alex avatar
    alex 16/10/2013 04:27:42

    να κανουμε εναν απλο συλλογισμο
    εχουμε καποιον για τον οποιο υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις οτι εχει βαρυ ή παρανομο οπλισμο και αυτος ο καποιος ξερει οτι αργα η γρηγορα θα του γινει ερευνα

    τι κανει αν ειναι αν ειναι ενοχος και εχει καλο δικηγορο ?

    εξαφανιζει τον οπλισμο (αν τον εχει σε δικο του χωρο) που μπορει να τον συνδεσει με τα μεγαλα αδικηματα και κρατα ή εμφανιζει αλλον ο οποιος σκοπο εχει να 'γελοιοποιησει' την ερευνα, οπως μαχαιρια που μπορει να πει οτι ειναι κυνηγετικα, οπλα/δικανα τα οποια μπορει να πει οτι ειναι συλλεκτικα ή για κυνηγι , φωτοβολιδες για εκδρομες ή στην χειροτερη και κανενα αδηλωτο οπλο.

    ετσι φαινεται στα ματια του κοσμου και μετα μεσα απο την υπερασπιστικη του γραμμη οτι ειχε μεν οπλα, αλλα δεν ειναι αυτα που θα τον εβαζαν στο μεγαλο καδρο, και ετσι την γλυτωνει με μια μικρη εξαγορασιμη ποινη για κατοχη χωρις αδεια καποιου οπλου και αδυνατιζει η υποθεση ως προς το σκελος των οπλων, μιας και τα ζητουμενα ειναι ασφαλισμενα και χωρις τροπο συνδεσης με τους ιδιοκτητες τους

    βαλτε τωρα στην θεση πιθανου ενοχου οποιοδηποτε απο τα ηγετικα ή επιχειρησιακα μελη της ΧΑ, και εχετε την εικονα που βλεπουμε σημερα και που πιθανον να οργανωθηκε σαν εικονα στο χρονικο διαστημα που ο 'ταξιαρχος' κρυβοταν και οργανωνε ποιος ξερει τι...

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 16/10/2013 08:30:15

    Τι να λέμε τώρα ο άλλος που λέγεται ότι ανήκει στο ΣΥΡΙΖΑ κ´ κατηγορείται για των εμπρησμό στην μαρφιν ακόμα ελεύθερος είναι οι βουλευτές του πασοκοσυριζα που ξέχασαν να δηλώσουν κάτι εκατομμύρια ελεύθεροι είναι κ´ τα Παιδιά τους ληστευουν κάνουν εμπόριο όπλων κ´ ναρκωτικών κ´ δεν κουνιέται φύλο ή μετά μου λέτε έχει σωτηρία αυτή η χώρα

  11. Tεό avatar
    Tεό 16/10/2013 10:15:20

    Παιδιά ο Πάλλης είναι φυκοδικος,έχει μπλέξει τον Ρέστη ,πρόκειται για άτομο του συστήματος πασοκ που ήδη διώκεται από τις αρχές.Καταγγελια προ μηνών έκανε ο βουλευτής Αχαίας κ Νταβλούρος για διασυνδέσεις του με διακίνηση όπλων και πολεμικού υλικού

  12. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 16/10/2013 11:27:52

    Την σττιγμή που η ΝΔ έχει εναγκαλιστεί το ΠΑΣΟΚ αγνοώντας επιδεικτικά την βάση του κόμματος που ζητά την δίωξη και την παραδειγματική τιμωρία των ολετήρων της χώρας , μην περιμένετε προκοπή.. ¨Ελεγχος στα οικονομικά του ΠΑΣΟΚ γιατί δεν διενεργείται ?? Εκείνο το περίφημο πόρισμα των έξι διεθνών ελεγκτικών οίκων που ο χοντρός κρατά ερμητικά κλειστό στα συρτάρια του δεν φαίνεται να απσχολεί κανένα στην χώρα αυτή.. Ούτε ΜΜΕ, ούτε το ΣΔΟΕ , απολύτως κανέναν..Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.. Σαν παραδοσιακός ψηφοφόρος της ΝΔ αρνούμαι να αποδεχτώ την οβιδιακή αυτή μεταμόρφωση της ηγετικής ομάδας του κόμματος και δηλώνω ευθαρσώς ότι θα απέχω των εκλογών εάν δεν έχουν εκπληρωθεί οι προεκλογικές υποσχέσεις της ΝΔ για την δίωξη του ΠΑΣΟΚ.

    • Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
      Μπάμπης...μπαμπίνος. @ AUCHENTOSHAN 16/10/2013 20:35:36

      Μαζί σου φιλαράκι!!
      Τι διάολο; Μπας και είμαι εσύ; μα τόση ταύτιση απόψεων;

    • Scarface avatar
      Scarface @ AUCHENTOSHAN 16/10/2013 20:53:07

      Τετοια λες και θα σε μαλωσει το συνταγματικο τοξο.

  13. Σ.Μ avatar
    Σ.Μ 16/10/2013 11:56:48

    <>.....<>....μας λετε δλδ οτι ενας ακροδεξιος συνεργαζοταν με εναν εβραιο; Να πω και εγω την μπαρουφα μου μην σας φανει παραξενο να δουμε ομολογια οτι ναι προμηθευε οπλα στην χ.α και να πεσει στα μαλακα ο εφοπλιστης

    • gonzilaus avatar
      gonzilaus @ Σ.Μ 16/10/2013 13:07:48

      Εδώ οι χρυσαυγήτες παρείχαν προστασία σε μαύρους. Φίλε μου ακροδεξιός μπορεί να είσαι όταν δεν έχεις λεφτά. Μετά γίνεσαι επιχειρηματίας (Παναγιώταρος) και χέζεσαι στο τάλιρο (Μιχαλολιάκος κλπ)

  14. Hawk avatar
    Hawk 16/10/2013 13:41:14

    Μα ο άνθρωπος τα ήθελε για το πολεμικό μουσείο που ετοιμάζει, αμέσως να του κολλήσουμε την ρετσινιά.........Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι επιχειρηματίας είναι χωρίς να έχει επιχείρηση, τι είδους επιχειρήσεις είχε, εκτός και εάν κάποιος όταν είναι φίλος εφοπλιστή, αυτομάτως γίνεται και επιχειρηματίας.
    Αρχίζω να πιστεύω ότι στην Κολομβία υπάρχει μεγαλύτερη " τάξη " μεταξύ των μαφιόζων, εδώ τίποτα, όλα μπάχαλο.

  15. gonzilaus avatar
    gonzilaus 16/10/2013 18:26:53

    Φίλε μου το ποιος θα κατέβει στο επίπεδο του άλλου άσε να το κρίνουν άλλοι. Κατάλαβα πολύ καλά τι ρωτάς. Το θέμα είναι τι σπόντα πετάς. Για να σου εξηγήσω το ειρωνικό μου σχόλιο αν είσαι χρυσαυγήτης τότε παίρνεις γνωμάτευση από δικό μας!!! (που φτάσαμε) ψυχίατρο και βγάζεις στο πυροβόλο όπλο σου λάθος (και καλά) άδεια κυνηγιτικού. Από εκεί και πέρα 20!!!!!! κυνηγιτικά και καλά όπλα μάλλον δεν τα θέλει για κυνήγι!!!!

    • maverick avatar
      maverick @ gonzilaus 16/10/2013 21:18:05

      "και βγάζεις στο πυροβόλο όπλο σου λάθος (και καλά) άδεια κυνηγιτικού."

      Τρικυμία εν κρανίω...