13/10/2008 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι απαιτούν οι ΗΠΑ από την Ελλάδα

Αναδημοσιεύουμε σημερινό ρεπορτάζ στον «Ελεύθερο Τύπο» για τα «αιτήματα (sic) της απερχόμενης κυβέρνησης Μπους»  προς την ελληνική κυβέρνηση. Το θέμα έχει τεράστιο ενδιαφέρον, όχι μόνο για τα παιχνίδια πουν παίζονται αυτή την στιγμή, αλλά και να δούμε σε λίγους μήνες ποια θα είναι η στάση της νέας κυβέρνησης των ΗΠΑ

- Να αρθούν οι εθνικοί περιορισμοί στο Αφγανιστάν. Η ελληνική δύναμη που υπηρετεί εκεί εκτός Καμπούλ και να συμμετέχει κανονικά στις επιχειρήσεις υπό τη διοίκηση του αρμόδιου ΝΑΤΟϊκού διοικητή.

- Συμμετοχή στις κάλυψη των δαπανών των ΝΑΤΟϊκών αεροσκαφών έγκαιρης προειδοποίησης (AWACS).

- Συμμετοχή στη χρηματοδότηση του ειδικού ταμείου κάλυψης των αναγκών της Συμμαχίας σε ελικόπτερα (κυρίως επιθετικά αλλά και μεταφορικά).

- Άμεση ενεργοποίηση της απόφασης του ΚΥΣΕΑ για προμήθεια αμερικανικών πυρομαχικών 120 mm για τα γερμανικά άρματα μάχης Λέοπαρντ και όχι πραγματοποίηση διαγωνισμού

- Αξιοποίηση της ελληνικής προεδρίας του ΟΑΣΕ από 1ης Ιανουαρίου του 2009 για την προώθηση της ΝΑΤΟϊκής γραμμής στην κρίση της Γεωργίας.

- Αναβάθμιση των ελληνικών αντιαεροπορικών συστημάτων Patriot από PAC-2 στο επίπεδο PAC-3 για μεγαλύτερη κάλυψη (σκάνδαλο Ζήμενς)

- Απεξάρτηση από το φυσικό αέριο της Gazprom. Οι ΗΠΑ ενθαρρύνουν τον αγωγό Ελλάδας-Τουρκίας-Ιταλίας που θα μεταφέρει αζερικό αέριο και δεν διανοούνται ότι μπορεί να διοχετευθεί εκεί ρωσικό αέριο.

- Αποδοχή του «πακέτου Νίμιτς» και αναθεώρηση της θέσης του Κ. Καραμανλή για «μία ονομασία έναντι όλων», προκειμένου να αρθεί το ελληνικό βέτο για την ένταξη της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ.

- Αναγνώριση του Κοσσυφοπεδίου. Ως πρώτο βήμα ζητείται η σφράγιση των διαβατηρίων του Κοσσυφοπεδίου αντί της τακτικής σφράγισης επισυναπτόμενου λευκού χαρτιού.

- Σταθερότητα στη θέση υπέρ της πλήρους ένταξης της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και απόρριψη των ιδεών του Γάλλου προέδρου Ν. Σαρκοζί για ειδική σχέση Τουρκίας-Ε.Ε., που δεν αποκλείεται να συζητηθεί στο Συμβούλιο Κορυφής της Ε.Ε. στα μέσα Δεκεμβρίου.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=55492

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nasos avatar
    Nasos 13/10/2008 18:00:08

    Ε,τι να πω εγώ. Μια φωτογραφία αξίζει όσο χίλιες λέξεις...

  2. ο avatar
    ο 13/10/2008 18:00:26

    τίποτα άλλο!

  3. panilithios avatar
    panilithios 13/10/2008 18:03:32

    Το θέμα δεν είναι τι ζητούν αλλά τι θα πάρουν....Ειδικά στο ζήτημα αυτό έχω πιό πολύ εμπιστοσύνη στον Κωστάκη παρά στον Γιωργάκη.

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 18:19:32

    Καλά μόνο άσπρους ,μην πάρουν σε λίγο και τους μαύρους που τόσο επιθυμούν .

  5. fresco avatar
    fresco 13/10/2008 18:20:37

    βρε δεν πάν' να γα... λέω εγώ :-Ρ

    @panilithios
    αυτό ρε μεγάλε επίτηδες το είπες;;;...μήπως έχεις και στην Ντόρα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη;;; αυτή και ο giorgakis είναι τα σκυλάκια των η.π.α., έλεος δηλαδή...

    θυμίσου την θητεία του γιωργάκη στο υπ.εξ. και το videoclip από το τραγούδι "shoot the dog" του george michael...

    bye

  6. Υ. avatar
    Υ. 13/10/2008 18:22:50

    Τον Γιωργάκη από σήμερα τον βαπτίζω "Mr. New Deal"

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 18:27:43

    Μια διευκρίνηση -Το μαύρο έχει σχέση με την επιλογή Ομπαμα στο ΥΠΑ και τον στόχο προωθήσεις ..

  8. panilithios avatar
    panilithios 13/10/2008 18:29:13

    Ρε fresco που διαφωνούμε? Στον Κωστάκη είπα, όχι στη Ντόρα και στο Γιωργάκη?

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 18:33:56

    χμμ...νομίζω ότι η φωτο αρμόζει πιο πολύ σαν απάντηση στις απειλές κυβερνητικών για έλεγχο των blogs... Σε απάντηση αιτημάτων των Αμερικάνων θα σκεπτομουνα τι πιθανόν συμφέρει εμάς.

    Είμαι υπέρ της πληρους ένταξης της Τουρκίας κυρίως και βασικά υπέρ αυτού! Τουρ-κί-α, Τουρ-κί-α

    τι είναι όλα τα άλλα;;

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 13/10/2008 18:53:24

    Παλιά στην εποχή της έξαρσης της αντιπαροχής, κυκλοφόρησε μία απίθανη γελοιογραφία.
    Δίπλα σε μία τεράστια πολυκατοικία υπήρχε ένα τόσο δα τσαρδάκι με τον ιδιοκτήτη να πίνει αρειμάνιος το καφεδάκι. Παραδίπλα ο χοντρός εργολάβος έλεγε το παράπονο του σε ένα άλλο χοντρό.
    "Δεν με πειράζει το 100% της αντιπαροχής, αλλά να θέλει και εφ΄όρου ζωής ένα καφέ κάθε μέρα;"

  11. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 13/10/2008 18:53:50

    ευτυχώς το veto του πρωθυπουργου στο βουκουρεστι, αν ηταν το πασοκ οπως και με το σχεδιο αναν που ειχαν συμφωνησει τωρα τα σκοπια θα τα ελεγαν μακεδονια.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 18:54:48

    επί της ουσίας:

    μου αρέσουν τα AWACS, ναι
    δεν έχουμε μία για ελικόπτερα
    λευκό στα πυρομαχικα (προμήθειες μπρρ)
    ΝΑΤΟ στην Γεωργία
    Ναι στα PAC 3
    αγωγοί όλων των εθνών, μπουγιουρουμ
    Δεν ξέρω τι λέιε ο Νίμιτς, με έχει μπερδέψει...ξανά;
    Το Κοσσυφοπέδιο είναι διμερές θέμα άλλων...next
    Τουρκία Τουρκία στην ΕΕ στην ΕΕ

    και το τελευταίο. Πάω στο Αφγανιστάν, εγώ ο ίδιος αλλά θέλω Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη

  13. Κ avatar
    Κ 13/10/2008 18:56:28

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΧΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ, Γ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ 2004 ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ

    ΞΕΧΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΛΑΟΣ.

  14. ΠΡΕΖΑ TV avatar
    ΠΡΕΖΑ TV 13/10/2008 19:24:15

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΕΣΤΕ;

    Ο ΝΙΚΟΣ ΡΟΥΣΣΟΣ (ΨΕΥΤΟ-ΠΡΕΖΑ TV) ΕΔΩΣΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΣΞΗ ΣΤΟ ΠΡΕΖΑ TV.

    ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ, ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ BLOGGING.

    ΕΛΑΤΕ ΜΑΖΙΚΑ!!!!

    PREZA-TV.BLOGSPOT.COM

    PREZATV2@GMAIL.COM

  15. thanos avatar
    thanos 13/10/2008 19:42:27

    12.ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

    Giati twra file pws ta lene? Ehhhhhhhh...Xypna Vasilhhhhhh

  16. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 13/10/2008 19:45:16

    ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΔΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΞΩΤ.ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ.

  17. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 13/10/2008 19:46:23

    ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ

  18. FILIPPOS G. avatar
    FILIPPOS G. 13/10/2008 19:57:17

    NA MAS GAMHSOUN DE TO ZHTHSAN ??? PERIERGO...
    RE OUST!

  19. arkudeas avatar
    arkudeas 13/10/2008 20:01:12

    Θα παρουν ο,τι παιρνουν εσχατως παντου,τα τρια μας..

  20. γέροντας Παϊσσιος avatar
    γέροντας Παϊσσιος 13/10/2008 20:09:12

    πολλή συναισθηματική εκτόνωση, αλλά δεν βλέπω διαπραγματευτές...

  21. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2008 21:14:25

    Αυτά είναι βέβαια, αυτά που ονειρευότανε να πάρει ο Μπους. Γιατί ο ρεαλισμός στην πολιτική επιβάλει, εκτός εάν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, να απαιτείς αυτά που μπορείς να πάρεις και όχι αυτά που εκ των προτέρων γνωρίζεις, ότι οι συγκυρίες θέτουν εκτός ατζέντας. Αλλά και όσο αφορά αυτόν που απαιτεί, δεν πρόκειται για τον Μπους, αλλά - κατά την άποψή μου - για το διεθνές ανθελληνικό κατεστημένο, νεροκουβαλητές του οποίου είναι οι κατά καιρούς ελλαδικές κυβερνήσεις. Διότι, πίσω από τα προσχήματα, μιλούν τα σκληρά δεδομένα. Ας δούμε λοιπόν τι ζήτησαν ΚΑΙ ΤΙ ΠΗΡΑΝ:
    1. Με την ένταξη της Ελλάδας στην ΟΝΕ έχασε το κράτος τη δυνατότητα της νομισματικής παρέμβασης, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παρέμβει διορθωτικά στην οικονομική διαδικασία. Η πτώση της οικονομίας, που ήρθε αναπόφευγα ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ μετά το σταμάτημα των χρηματικών ενέσεων από το εξωτερικό - που είχαν στόχο την εκποίηση της οικονομικής διαδικασίας σε εγχώριους νταβατζήδες και την εξουδετέρωση των πραγματικών παραγωγικών υποκειμένων - πτώχηνε κράτος και λαός.
    2. Στα πλαίσια της επιβεβλημένης πτώχευσης το κράτος κλήθηκε αφ΄ενός μεν να εκποιήσει τα περιουσιακά του στοιχεία, πτωχεύοντας ακόμη περισσότερο, από την άλλη να καρατομήσει με δυσβάσταχτους φόρους τους πολίτες, που παραπαίουν ήδη στα πλαίσια μιας καρκινοβατούσας οικονομίας.
    3. Επέβαλαν το ανεξέλεγκτο άνοιγμα των συνόρων, με αποτέλεσμα να επέλθει μέγιστη αλλοίωση των εθνολογικών δεδομένων και κοινωνικό χάος. Ταυτόχρονα κατήργησαν κάθε έννοια εργασιακού δικαιώματος σε πολλούς κλάδους, ρίχνοντας στην παραγωγή δυστυχισμένους από έξω.
    4. Εκποίησαν τους πόρους των συνταξιοδοτικών ταμείων σε αμερικανικές τράπεζες, με στόχο την συμβολή στην κάλυψη των αμερικανικών ελλειμμάτων. Υποβίβασαν τα συνταξιοδοτικά δεδομένα. Ιδιαίτερα ευαίσθητο ήταν το κτύπημα των δικαιωμάτων της εργαζόμενης μητέρας, για να ενταθεί η υπογεννητικότητα, με βάση τις εντολές των ανθελληνικών εξουσιαστικών κυκλωμάτων. Σκεφτήκατε πώς θα διανοηθούν πλέον οι νέοι άνθρωποι μέσα στο βούρκο που δημιούργησαν οι κυβερνώντες να κάνουν σήμερα παιδιά;
    5. Ξεκίνησαν την πλήρη διάλυση και εμπορευματοποίηση της παιδείας. Προώθησαν την ανοιχτή ανθελληνική διδασκαλία στα σχολία.
    6. Επιχείρησαν, με έξωθεν εντολή, τη μετατροπή της εκκλησίας σε κέντρα απάτης αγοροπωλησίας της γης. Με στόχο να χάσει ο Έλληνας την πίστη του στην επικρατώσα θρησκεία και να αφελληνιστεί.
    7. Αδράνησαν στις πυρκαγιές των δασών, διαλύοντας το σύστημα πυρόσβεσης, με αποτέλεσμα την πλήρη αλλοίωση των χαρακτηριστικών επιβίωσης του Ελλαδικού χώρου.
    8. Κομματοσκύλισαν και εξανδραπόδισαν την Ελληνική νεολαία, που για μία θέση στο πρόστυχο σύστημα τους προσφέρει ακόμη και τα γεννητικά όργανα.
    (Καλύτερα να σταματήσω εδώ για να μη σπάσω το πληκτρολόγιο).
    ΠΗΡΑΝ ΗΔΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ
    Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΗΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΛΛΗ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ ΠΟΡΝΟ. ΑΛΥΠΗΤΟ.

  22. petel avatar
    petel 13/10/2008 22:28:59

    Μποτίλια στο Πέλαγος (23)

    Ποιοί ειν αυτοί που τα έκαναν όλ΄αυτά?
    Εμείς δλδ είμαστε αμέτοχοι?
    Φταίει το κακό το ριζικό μας, που λέει κι ο ποιητής?
    Βολευτήκαμε πολλά χρόνια με το φταίνε οι άλλοι, δεν νομίζεις?
    Γύρω στο ΄87 είχα διαβάσει στην Ελευθεροτυπία μια συνέντευξη του καθηγητή Αγγελόπουλου στον Γεώργιο Μαύρο (τον δημοσιογράφο).
    Το θέμα ήταν οι γερμανικές αποζημιώσεις για τα δεινά του πολέμου και της κατοχής.
    (Είμαστε νομίζω η μοναδική χώρα που δεν πήραμε).
    Ο Αγγελόπουλος είπε πως κάποια στιγμή, τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια, τολμήσαμε κάποια κίνηση και ζητήσαμε.
    Η απάντηση τών Γερμανών, πάντα κατα Αγγελόπουλο ήταν κάτι σαν "για κόψτε τις απαιτήσεις γιατί θα δημοσιοποιήσουμε τα αρχεία μας και θα αποκαλύψουμε ποιοί συνεργάτες μας τον καιρό της κατοχής είναι τώρα στην κυβέρνηση".
    Φταίνε οι άλλοι λοιπόν? Οι ξένοι?
    Αυτοί έτσι ήταν και θα είναι.
    Τα στραβά μας εμείς, πότε θ ανοίξουμε και θα δούμε ποιούς Εφιάλτες κάνουμε μάγκες?

  23. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2008 23:42:53

    @petel
    Έχεις πολύ δίκιο. Το σχόλιο δεν απευθύνεται στους "υπεύθυνους", διότι αυτοί είναι επιβεβλημένα αναίσθητοι.
    Σε κάθε εγκληματική πράξη υπάρχουν πέρα από το δράστη, οι ηθικοί αυτουργοί και οι συνένοχοι. Γι αυτό το λόγο δυστυχώς υφιστάμεθα τις συνέπειες των πράξεων μας. Υπάρχει αναμφίβολη κοινωνική συνενοχή. Και η απλή καταγγελία αυτών των καταστάσεων δεν απαλλάσσει από τη συνενοχή.
    Η ομολογία της συνενοχής μας είναι σημαντική προϋπόθεση. - Η αποδοχή των ευθυνών μας εκφράζεται όμως κάποιες φορές από σχολιαστές και σε αυτή τη σελίδα. -
    Προέχει νομίζω να παραδεχθούμε με ρεαλισμό και χωρίς εξωραϊσμό το χάλι μας. Σε όλα τα συκεκριμένα του σημεία και όχι μόνο γενικόλογα. Και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας, για προσπάθεια να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση. Μία κινέζικη παροιμία λέει: Αν όχι εσύ, τότε ποιος; Και εάν όχι τώρα, τότε πότε.
    Έχω δηλώσει στο παρελθόν ότι είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Αλλά εάν αυτές λείπουν, ενώ υπάρχει διάθεση, ευχαρίστως να προτείνω συγκεκριμένα.

  24. t avatar
    t 14/10/2008 00:52:04

    Ακύρωση των ασκήσεων Νικηφόρος και Ταύρος. (ρεπορτάζ στον Ελεύθερο Τύπο)
    Η Τουρκία ακύρωσε την ετήσια στρατιωτική άσκηση «Ταύρος», που διεξαγόταν στις κατεχόμενες περιοχές της Κύπρου, με συμμετοχή τουρκικών αεροπορικών και ναυτικών δυνάμεων.
    Την ακύρωση της άσκησης «Νικηφόρος» ανακοίνωσε ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρης Χριστόφιας.