#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2012 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι αναμένεται να περιλαμβάνει το πακέτο των 11,5 δις για την διετία 2013-14



Γράψαμε χθες ότι η Τρόικα δήλωσε ικανοποιημένη από τις συνομιλίες που είχε με τον κ. Στουρνάρα και το οικονομικό επιτελείο για το νέο πακέτο μέτρων. Στη χθεσινή σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών συμφωνήθηκαν οι γενικοί άξονες αλλά εκκρεμεί η εξειδίκευση αρκετών μέτρων.Σύμφωνα με πληροφορίες, 7 έως 9 δισ. ευρώ από το πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ για τη διετία 2013-2014 έχουν «κλειδώσει». Απομένουν να βρεθούν 2,5 έως 4,5 δισ. ευρώ, ενώ μέχρι τα τέλη της εβδομάδας αναμένεται να αποσαφηνιστούν μέτρα ύψους 1,8 δισ. ευρώ που αφορούν τη φετινή χρονιά.

Το σημαντικότερο «ανοιχτό μέτωπο» του οποίου η έκβαση αναμένεται να κριθεί έως την Παρασκευή είναι αυτό των ειδικών μισθολογίων (ένστολοι, δικαστικοί, διπλωμάτες, γιατροί του ΕΣΥ, πανεπιστημιακοί). Η κυβέρνηση έχει προτείνει την οριζόντια περικοπή των καταναλωτικών δαπανών του κράτους κατά 0,5%-0,8% το τελευταίο πεντάμηνο του 2012, με στόχο να εξοικονομηθούν 300 εκατ. ευρώ και να αποφευχθεί η μείωση των ειδικών μισθολογίων κατά 12%, αλλά η πρόταση δεν έγινε δεκτή και με μεγάλο...ενθουσιασμό από την Τρόικα, της οποίας η απάντηση αναμένεται.

Το μεγαλύτερο «βάρος» του πακέτου -5 δισ. ευρώ- παραμένει σταθερά στις πλάτες του υπουργείου Εργασίας, το οποίο αναμένεται να αποφέρει δημοσιονομικό όφελος 2,9 δισ. ευρώ από τις περικοπές στις συντάξεις. Το υπόλοιπο θα εξοικονομηθεί από την εισαγωγή εισοδηματικών κριτηρίων για τη χορήγηση των προνοιακών και κοινωνικών επιδομάτων. Με την εξεύρεση 2 δισ. ευρώ έχει επιβαρυνθεί το υπουργείο Υγείας, 1,2 δισ. ευρώ θα εξοικονομηθούν από το μισθολόγιο του Δημοσίου, άλλα τόσα από τη Δημόσια Διοίκηση και 1,1 δισ. ευρώ από «ψαλίδι» στις επιχορηγήσεις και άλλες δαπάνες των ΟΤΑ. Από 1 δισ. ευρώ καλούνται να περικόψουν οι ΔΕΚΟ και το υπουργείο Εθνικής Αμυνας. Μισό εκατομμύριο ευρώ θα είναι οι μειώσεις στην παιδεία.

Τι αναμένεται να περιλαμβάνει το πακέτο

1. Κατάργηση των ευνοϊκών διατάξεων που επιτρέπουν συνταξιοδότηση πριν από τα 65 έτη και πιθανή αύξηση του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης στα 66 έτη.

2. Επιβολή πλαφόν στις συντάξεις, που πιθανόν να αφορά το σύνολο κύριων και επικουρικών συντάξεων και εκτιμάται ότι θα κυμανθεί μεταξύ 2.100-2.500 ευρώ.

3. Μείωση στα εφάπαξ κατά 22,7%-40%.

4. Κατάργηση της 13ης και 14ης επικουρικής σύνταξης.

5. Κλιμακωτές μειώσεις στις συντάξεις άνω των 1.000 ή 1.400 ευρώ.

6. Καθιέρωση εισοδηματικών κριτηρίων για τη χορήγηση των 89 κοινωνικών και προνοιακών επιδομάτων.

7. Αναδρομική επέκταση του ενιαίου μισθολογίου στις ΔΕΚΟ που θα επιφέρει μείωση μισθών κατά 30%-35%.

8. Καταργήσεις και συγχωνεύσεις οργανισμών του Δημοσίου.

9. «Ψαλίδι» στις επιχορηγήσεις προς δημόσιους οργανισμούς και ΟΤΑ.

10. Ελάχιστες έως μηδενικές ανανεώσεις συμβάσεων των συμβασιούχων του Δημοσίου.

11. «Πάγωμα» των μισθολογικών ωριμάνσεων στο Δημόσιο.

12. Αύξηση της συνεισφοράς των ασφαλισμένων για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

13. Μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης μέσω αύξησης της χρήσης γενόσημων φαρμάκων.

14. Αύξηση ωρών διδασκαλίας των εκπαιδευτικών, ώστε να περιοριστούν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι.

15. Επιβολή διδάκτρων στους «αιώνιους» φοιτητές.

(Antinews με πληροφορίες από τον Ελεύθερο Τύπο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kargia avatar
    Kargia 06/08/2012 10:48:36

    Η ανάπτυξη προ των πυλών...

    • kristim avatar
      kristim @ Kargia 06/08/2012 11:39:52

      Εντελώς! Η ύφεση θα υποχωρήσει εντός του 2012 και η οικονομία θα κινείται σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης από το 2013!
      Και μετά ξυπνήσαν αυτοί και εμείς που τους ψησίσαμε...

  2. mv avatar
    mv 06/08/2012 11:01:11

    Αν εξαιρέσω το δωδέκατο:
    "12. Αύξηση της συνεισφοράς των ασφαλισμένων για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη."
    τα υπόλοιπα είναι λογικά.

    • camel avatar
      camel @ mv 06/08/2012 12:47:12

      Καλα δεν ντρεπεσαι να βρισκεις λογικα τα μετρα?Ειναι λογικο ζευγαρι συνταξιουχων των 12.000 ευρω το χρονο να παει στα 11,000 να πληρωνει εφορια 980 ευρω να πληρωνει καθε μηνα 250 ευρω για φαρμακα δηλαδη αλλα τρια χιλιαρικα το χρονο συν 500 για αμοιβες ιατρων και τωρα θα πρεπει να πληρωσει αυξημενη συμμετοχη. Δηλαδη για να φανε να πληρωσουν νερο φως τηλεφωνο και νοικι να εχουν 500 ευρω το μηνα. Και γιατι ολα αυτα για να εχουμε ευρω δηλαδη το 15% των Ελληνων να εχει προσβαση στα ταξιδια τους στην Ευρωπη να ψωνιζει με ανεση φιρμες να εχει δηλαδη σκληρο νομισμα για τις αγορες της. Διοτι καμια σοβαρη ελληνικη παραγωγικη εταιρια και οχι εισαγωγικη εμπορικη ειναι υπερ του σκληρου νομισματος που εχουμε τωρα και που μας οδηγησε εμας και τους αλλους νοτιους στην εξαθλιωση

      • noldor avatar
        noldor @ camel 06/08/2012 13:26:14

        Ας πρόσεχε το ζευγάρι των συνταξιούχων τι ψήφιζε.

        • cielo avatar
          cielo @ noldor 06/08/2012 13:30:06

          Δηλαδη τι επιλογες ειχε?

          • No Way avatar
            No Way @ cielo 06/08/2012 14:51:45

            Στην δημοκρατια δεν υπαρχουν αδιεξοδα
            ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ η παραμονη της χωρας στο γερμανικο ευρω και τα αποτυχημενα μνημονια

        • No Way avatar
          No Way @ noldor 06/08/2012 14:49:18

          Eγκρινω και επαυξανω

      • mv avatar
        mv @ camel 06/08/2012 17:05:32

        Kai ti proteineis ? Apo pou na broun ta xrimata ? Apo tous anergous ? Tous ergazomenous ston idiotiko tomea pou einai me to ena podi stin anergia ?
        Mallon den exoume katalabei oti xreokopisame...
        Antiprotaseis iparxoun ? Me krauges den bgainei tipota.

    • jk avatar
      jk @ mv 06/08/2012 14:04:35

      Μωραίνει Κύριος...Τι να απαντήσεις σε τέτοιες τοποθετήσεις;

  3. Κλέων avatar
    Κλέων 06/08/2012 11:35:01

    Μόλις οριστικοποιηθούν τα μέτρα, θα καταλάβουμε επιτέλους ποια είναι η διαφορά αυτής της συγκυβέρνησης με την αντίστοιχη Παπαδήμου.

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 06/08/2012 12:05:02

    "Μισό εκατομμύριο ευρώ θα είναι οι μειώσεις στην παιδεία."
    Από που ακριβώς θα αφαιρεθεί το μισό εκατομμύριο στην παιδεία ;
    Γιατί αν αφαιρεθεί από τις λειτουργικές δαπάνες των σχολείων , (πχ χρηματοδότηση σχολικών επιτροπών για θέρμανση σχολικών μονάδων κτλ) θα είναι σοβαρό λάθος, λαμβάνοντας υπόψην και την τιμή του πετρελαίου τον ερχόμενο χειμώνα.

    • irida avatar
      irida @ roadrunner 06/08/2012 17:54:49

      Στην περσινή μου μονάδα κλείναμε το φ. αέριο από τις 10 το πρωί..Κι άμα καμιά μέρα ξεχνιόμασταν....ου!! να δεις τι γινόταν!! Πανικός, άγχος κι αγωνία. Να υποθέσω φέτος θα ναι τα ασθενοφόρα απέξω από τα σχολεία να παραλαμβάνουν διευθυντές(το δικό μου είναι απέναντι από νοσοκομείο, οπότε δε χρειάζεται).
      Να δω μόνο πως θα διευθετήσει τα ωράρια στη δευτεροβάθμια. Έχει να γίνει εμφύλιος πόλεμος μεταξύ των ειδικοτήτων. Άλλοι θα κάθονται κι άλλοι θα εργάζονται. Αντί να προβούν σε εξορθολογισμό, να δουν τι είναι περιττό και τι όχι, τι χρειάζεται και τι θέλει πέταμα. Επιμένουν σε διευρυμένο ωράριο σε εποχές που δε γίνεται να λειτουργεί το σχολείο έτσι. Σε άλλα μέρη οι υποδομές είναι διαφορετικές, τα δεδομένα άλλα..
      Αλλά ποιος υπουργός ποτέ γνώριζε πως λειτουργεί το σύστημα; Στο άρπα κόλλα γίνονταν όλα, για να λέμε πως παράγουμε έργο. Καμιά σοβαρή συζήτηση και σκέψη. Κι αντιπρόταση επίσης. Γενικά όλο το πλαίσιο χρήζει αλλαγών. Στην παιδεία, αναφέρομαι.Κι όχι μόνο.Όλα θέλουν ξεθεμέλιωμα, επανασχεδιασμό...Μπορούν όμως οι ίδιοι, που ανακυκλώνονται, να παράξουν νέα πράγματα; Δύσκολο, πολύ.Ας ρωτήσουν τουλάχιστον τη βάση. Έχω τη βεβαιότητα πως άμα ρωτηθεί θα χει να προτείνει πολύ πιο σημαντικά κι οικονομικά πράγματα. Γιατί απλά γνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας.

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 06/08/2012 12:25:21

    ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΞΕΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥΣ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ?ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ?ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΡΙΧΝΑΤΕ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΗΣΤΟΥ ΜΝΗΜΗΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΘΑΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?

    • camel avatar
      camel @ IOANNIS 06/08/2012 12:36:44

      Η αισιοδοξια τους πηγαζει απο τη θεση που εχουν στον κυβερνητικο σχηματισμο και τις απολαβες τους απο αυτη την ενασχοληση.

    • Κλέων avatar
      Κλέων @ IOANNIS 06/08/2012 13:12:56

      Αυτό ακριβώς εννοώ.
      Το μόνο που υπάρχει είναι...συνέχεια του κράτους και δεν είναι η μοναδική φορά.
      Πολλοί φαίνεται ξέχασαν αυτούς που φώναζαν ότι, οι υπογραφές που έπεσαν πριν μήνες, από όλους, έδειχναν και την πορεία των πραγμάτων.
      Αυτοί που ξέχασαν και αυτοί που "πιστεύουν" είναι οι ψηφοφόροι που επέλεξαν για όλους τους υπόλοιπους.

  6. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 06/08/2012 12:33:05

    πιάσε ένα με τζατζίκι , δυο μπύρες παγωμένες , και μια cola που πάει με όλα!

  7. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 06/08/2012 12:53:59

    Νομίζω ότι η έννοια της επαναδιαπραγμάτευσης απέκτησε ένα νέο περιεχόμενο. Έφτασε πλέον ο καιρός και η έννοια της αντίστασης να αποκτήσει ένα νέο περιεχόμενο...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 07/08/2012 02:14:28

      Σιγά μην σκίσουμε το καλσόν

  8. Γιώργης avatar
    Γιώργης 06/08/2012 13:13:18

    «Δέν πρόκειται νά μειωθοῦν ἄλλο οἱ συντάξεις»...

    Ἔ, κυρ-Ἀντώνη…;

    • noldor avatar
      noldor @ Γιώργης 06/08/2012 13:28:50

      "Θα αποκατασταθούν οι χαμηλοσυνταξιούχοι που επλήγησαν".

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Γιώργης 06/08/2012 13:33:13

      Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι

  9. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 06/08/2012 14:57:04

    Ούφ...ησύχασα. Ευτυχως που φεύγει ικανοποιημένη η Τρόικα (και πως να μην είναι, εδω που τα λέμε...). Αν δεν γινόταν αυτό,θα εφταιγε ο... Τσίπρας ..(για να μην ξεχνιόμαστε).

  10. GusP avatar
    GusP 06/08/2012 19:42:48

    Άλλη λύση προτείνει κανείς; Και ποιά είναι; Και μην διαβασω για καραγκιοζιλίκια περί διαγραφής χρέους και άλλα αφελή

    • Simon Bolivar avatar