#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2010 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι αλήθεια συμβαίνει με τον κ. Κάτσικα;



Διαβάζουμε στα ρεπορτάζ των εφημερίδων τα εξής (συνοπτικά) για την χθεσινή κατάθεση στην Βουλή του κ. Κάτσικα, του επιχειρηματία που έγινε γνωστός με τα …ντουλάπια του

Το έγγραφο του βοηθού του εισαγγελέα του Μονακό για τη ροή χρημάτων από την πρώτη εταιρεία του κ. Μιχάλη Χριστοφοράκου, την Placid Blue Corporation, προς την Ελλάδα από την μητρική εταιρεία είναι σαφές: Ο κάτοχος του λογαριασμού 205173ΜV δεν είναι άλλος από τον μυστηριώδη Μάριο Κάτσικα, ιδιοκτήτη σήμερα 20 εταιρειών (3 φαρμακευτικών, 2 φαρμακαποθηκών, 2 εταιρειών ορθοπεδικών και 13 real estate). Σε αυτόν τον λογαριασμό στέλνονται 200.000 ευρώ στις 23 Οκτωβρίου του 2003 και από τον περασμένο Ιανουάριο (2009), όπως αποκάλυψε η χθεσινή «Ελευθεροτυπία», ο λογαριασμός είναι μπλοκαρισμένος από τις ελβετικές αρχές ύστερα από αίτημα του κ. Νίκου Ζαγοριανού.

Ο ίδιος ο κ. Κάτσικας είπε ότι το 2003 θέλησε να αγοράσει από τον φίλο του επιχειρηματία Μαν. Παπαδογιαννάκη ένα ακίνητο στην Αγία Μαρίνα στη λεωφόρο Σουνίου αντί 3.500.000 ευρώ και του έδωσε ως προκαταβολή 200.000 ευρώ «που δεν έβγαλε από λογαριασμό του, αλλά τα είχε στο χρηματοκιβώτιο» (προσέξτε το αυτό). Όμως πολύ σύντομα και λόγω οικονομικών δυσχερειών άλλαξε γνώμη, η αγοραπωλησία ακυρώθηκε και του επιστράφηκαν τα χρήματα. Για το πρώτο σκέλος της υποθέσεως, ο μάρτυρας κατέθεσε ιδιωτικό συμφωνητικό της 10ης/ 3/2003. Στη συνέχεια κατέθεσε και συμφωνητικό με συμβολαιογραφική πράξη της 18ης/12/2009, όπου αναφέρει πάλι όλο το ιστορικό, αλλά παραθέτει και τον τρόπο επιστροφής των 200.000.

Και όπως υποστηρίζει, ο Παπαδογιαννάκης απευθύνθηκε στον γείτονά του Γ. Καλδή, που ήξερε ότι είχε τη δυνατότητα να στείλει το ποσό στον λογαριασμό του κ. Κάτσικα στην τράπεζα Union Bancaire Prive της Γενεύης και εστάλη μέσω της Placid Blue. Όμως το όνομα του κ. Παπαδογιαννάκη, γιου του ιδιοκτήτη της ΜΙSΚΟ, είναι επίσης μπλεγμένο με τα μαύρα ταμεία της Siemens με τον κωδικό «MATI».

Εξεταζόμενος ο κ. Κάτσικας είπε ότι δεν γνώριζε τον Χριστοφοράκο, αλλά γνωρίζει καλά τόσο τον κ. Κόκκαλη όσο και τον κ.Βαρδινογιάννη. Είπε ακόμη ότι «έπαιζε μπάλα με τον Λιάπη, γνώριζε τον Κ. Καραμανλή από παιδί, τον Γ. Παπανδρέου πριν γίνει πολιτικός αρχηγός, αλλά και πάρα πολλούς άλλους πολιτικούς». Παραδέχθηκε ότι γνώριζε την κ. Δίκα Αλογοσκούφη από τον χώρο του real estate και είχαν συνεργαστεί και σε μία αγοραπωλησία. Δήλωσε ότι από την επιχειρηματική του δραστηριότητα κάνει τζίρους 350 εκατ. ευρώ ετησίως και αυτός ήταν ο λόγος που δεν επέμεινε να ξεμπλοκάρει τον λογαριασμό του στην Ελβετία, αρνούμενος οποιαδήποτε σχέση με τη Ζήμενς

Ύστερα από όλα αυτά το συμπέρασμα για τις εφημερίδες και τα κανάλια είναι προφανές: «Ο κ. Μ. Κάτσικας φαίνεται να αποτελεί τμήμα μιας ολόκληρης σειράς επιχειρηματιών που διοχέτευαν χρήματα στον κ. Μιχ. Χριστοφοράκο από τα «μαύρα ταμεία» της Siemens προκειμένου να δοθούν στη συνέχεια στο ελληνικό πολιτικό προσωπικό ή στα δύο κόμματα εξουσίας» (Καθημερινή)

Και βέβαια μέχρι να αποδειχθεί αυτό γιατί οι ρεπόρτερ δεν σκέφτονται μια απλούστερη εξήγηση; Ότι οι μεγαλοεπιχειρηματίες έκαναν ο ένας στον άλλο τραπεζικές διευκολύνσεις;

Γιατί έτσι που το πάνε στο τέλος θα λέει κάποιος «είμαι κλητήρας στην Ζήμενς» και όλοι θα ψάχνουν με τι αυτοκίνητο κυκλοφορεί και σε τι σπίτι μένει.

Και το λέω αυτό εκ προσωπικής πείρας. Και σε κάποιους άλλους λογαριασμούς που διερευνήθηκαν ποινικά και δημοσιογραφικά και ανήκαν στον γνωστό συνεταίρο της Ζήμενς υπήρχαν τα ονόματα δεκάδων επιχειρηματιών. Με αποτέλεσμα να σπαταληθούν μήνες έρευνας για να αποδειχθεί τελικά ότι διευκόλυναν ο ένας τον άλλο.

Γιατί τελικά αυτή η δαιμονοποίηση που επιχειρείται ένα σκοπό έχει: να μεταθέσει τους προβολείς από τον Μαντέλη και το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 03/06/2010 15:05:11

    Το μείζον είναι ότι οι κατηγορίες του πασόκ με το 1 εκατομμύριο εναντίον υπουργού της Ν.Δ. ήταν καθαρές συκοφαντίες.
    Αλήθιε, με τον Τσοχατζόπουλο και το Μαντέλη τί γίνεται;

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/06/2010 15:52:40

    Μπήκαν τα γίδια στο μαντρί!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 15:58:23

      Με τόσες εταιρίες και με τόσους που γνώριζε ο κ. Κάτσικας, το να βγάζει από το χρηματοκιβώτιο (έλεος) 200.000 ευρώ, μου θυμίζει ψιλικατζή που έχει αποθηκεύσει το μισό εν Ελλάδι απόθεμα της Marlboro στο πίσω δωμάτιο του μαγαζιού του.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 15:59:23

        Σωστός!

  3. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 03/06/2010 17:01:51

    Θα αγοραζε ειπε χτες στην τηλεοραση σπιτι με 3.500000ευρω το οποιο ομως σημερα εχει κατεδαφιστει!!!!

  4. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 03/06/2010 17:40:26

    Αυτές τις τραπεζικές διευκολύνσεις που αναφέρει το άρθρο, από τον έναν επιχειρηματία στον άλλο, μπορεί κάποιος ...καχύποπτος δικαστικός λειτουργός να τις θεωρήσει και ξέπλυμα βρώμικου ή μαύρου χρήματος. Ένας ενδελεχής έλεγχος από κάποιο ανεξάρτητο ΣΔΟΕ θα διέλυε τις σκιές. Τι ιδέες μπορεί να μπουν στο μυαλό του ανθρώπου...Γι' αυτό επιβάλλεται να ξεκαθαρίσουν αυτά τα ζητήματα τάχιστα για να μην στοχοποιούνται οι επιχειρηματίες άδικα...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γιάννης Χριστόπουλος 04/06/2010 01:53:16

      Καλά αυτό το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος έχει γίνει πια καραμέλα. Σε λίγο θα μας πάνε όλους μέσα με βάση αυτό το αδίκημα.

  5. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 03/06/2010 18:04:06

    Ωραίο ξεκαθάρισμα θα δούμε με αυτή τη δικαιοσύνη.
    Σου θυμίζω την καραμπινάτη υπόθεση ΔΕΚΑ Α.Ε. πριν από ένα μήνα.

  6. denkserotipota avatar
    denkserotipota 03/06/2010 18:17:57

    Ρε παιδιά τι λέει εδώ?

    http://vaspersview.blogspot.com/2010/06/blog-post_1435.html

    Αν ισχύει τέτοιο πράγμα, εντάξει. Μιλάμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ!!!

  7. Κρης avatar
    Κρης 03/06/2010 18:31:49

    Το δικαστήριο έκρινε τον ιδιοκτήτη της «Φαράν» Δ. Κάτσικα και τους δύο γιους του - μέλη του ΔΣ Μάριο και Νίκο Κάτσικα - ένοχους για το αδίκημα της ανθρωποκτονίας από αμέλεια (πλημμέλημα). Οι ποινές που τους επιβλήθηκαν ήταν φυλάκιση από δύο χρόνια και οκτώ μήνες έως τέσσερα χρόνια και οκτώ μήνες. Μετά την καταδίκη τους, οι υπεύθυνοι του εργοστασίου άσκησαν έφεση και αφέθηκαν ελεύθεροι.

    Τετάρτη 28 Σεπτέμβρη 2005
    http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=3036173

    Οι δύο ιδιοκτήτες Μάριος - Παναγιώτης Κάτσικας και Νίκος Κάτσικας είχαν πρωτοδίκως καταδικαστεί σε φυλάκιση 3 ετών και 8 μηνών ο πρώτος και 2 ετών και 2 μηνών ο δεύτερος, ύστερα από μετατροπή της ανθρωποκτονίας από κακούργημα σε πλημμέλημα.

    Hμερομηνία δημοσίευσης: 21-09-06
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100050_21/09/2006_198487


    λαθος του συντακτη της enet

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/06/2010 18:36:44

    Τί ἑταιρία ἦταν ἡ Faran;

  9. denkserotipota avatar
    denkserotipota 03/06/2010 18:40:45

    http://www.faran.gr/index.php?section=2

    Αυτά έκανε.

  10. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 03/06/2010 18:41:04

    εταιρεια διοργανωσης BLACK METAL συναυλιων

  11. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/06/2010 19:02:35

    Μια ζωή σ'αυτή τη χώρα να κοροϊδευόμαστε. Η χώρα έχει έλλειμα 400 βάλε δις κι αυτοί ασχολούνται με τις ντουλάπες ενός επιχειρηματία.

    Φτάνει πια η κοροϊδία. Ένα σοβαρό κράτος θα άρχιζε λεπτομερή λογιστική απογραφή να δει που πήγαν όχι μόνο αυτά τα 450 δις αλλά και τα δις του χρηματιστηρίου και της ολυμπιάδας. Παράλληλα θα άρχισε να χτίζει καινούργια φυλακή υψίστης ασφαλείας για οικονομικούς εγκληματίες για να δώσει και το "στίγμα" του τι πρόκειται να επακολουθήσει. Αλλά θα μου πείτε ποιος χτίζει φυλακή για να μπει αυτός μέσα...

  12. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 03/06/2010 19:47:58

    Massaei tarama o Kyrios Katsikas kai osoi ton pistevoun....

    Oi paroikoundes tin Ieroussalim gnorizoun poion exypiretei o Katsikas kai ta symberasmata meta einai aftonoita....

  13. rage avatar
    rage 03/06/2010 21:27:50

    εχει καμια σχέση τελικά ο κάτσικας με το εργοστάσιο της ΦΑΡΑΝ που είχε καταρρεύσει στο σεισμό του 1999;

    • effie B. avatar
      effie B. @ rage 03/06/2010 21:30:08

      δικο του ηταν!!!!!!!

    • Nancy avatar
      Nancy @ rage 04/06/2010 08:33:35

      Του πατέρα του που πέθανε. Αυτός καταδικάστηκε. Τώρα έχει 20 εταιρείες καθώς διάβασες πιό πάνω.

    • rage avatar
      rage @ rage 04/06/2010 10:03:32

      είδατε λοιπόν; είδατε πως γίνονται τα λεφτά; πραγματικά πατώντας επί πτωμάτων. προφανώς είχε τις άκρες του ο κύριος.
      και εκτός από τις άκρες, είχε και υποτακτικούς, γυναίκες να τον θαυμάζουν και να του κάθονται, ακριβό αυτοκίνητο, πολλά σπίτια, όλα όσα κάνουν σήμερα έναν πολίτη επιτυχημένο.

  14. zonitis avatar
    zonitis 04/06/2010 09:42:55

    Υπαρχει μηπως καμμια περιπτωση ο Κατσικας να μην ηξερε καλα αγγλικα και να εγραψε "ντουλαπά" αντι για υπουργο; Ερωτηση κανω