18/02/2009 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ακριβώς μας είπε ο κ. Αλμούνια;

«Προς επιτήρηση οδεύει ξανά η Ελλάδα για το έλλειμμα» γράφει το site μιας μεγάλης εφημερίδας. «Περίοδο νέας λιτότητας, με λήψη πρόσθετων οικονομικών μέτρων εντός του έτους» αναμένει ένα άλλο. « Η Κομισιόν σήμανε την έναρξη της διαδικασίας του «υπερβολικού ελλείμματος» (επιτήρηση) κατά της Ελλάδας και άλλων πέντε ευρωπαϊκών χωρών» γράφει ένα τρίτο. Ο καθένας όπως νομίζεις δηλαδή και κατά πως συμφέρει την γραμμή του.

Εμείς ωστόσο διερωτώμεθα; Είναι δυνατόν να μπει η μισή Ευρώπη σε επιτήρηση;

Γιατί αν είναι να μπει η Ελλάδα, τότε  πρέπει να μπούνε και η Ιρλανδία με την Ισπανία, την Γαλλία, τη Λετονία και τη Μάλτα και άλλες έξι χώρες. Η ...μισή ΕΕ δηλαδή, πράγμα που δεν γίνεται. Ο ίδιος ο Αλμούνια φρόντισε εξάλλου να μην παρουσιάσει τα πράγματα τόσο τραγικά λέγοντας μεταξύ άλλων ότι «η ελληνική οικονομία βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από ό,τι ο μέσος όρος της ευρωζώνης, η οποία βρίσκεται σε ύφεση». Ούτε υπαγόρευσε μέτρα. Συστάσεις έκανε και έστειλε μηνύματα.

Αυτό που παίζεται είναι η χρονική περίοδος προσαρμογής που θα δώσει η ΕΕ στην Ελλάδα για να επανέλθει κάτω από το όριο του 3%. Θα είναι δύο ή τρία χρόνια «λιτότητας», ανάλογα με το ποια πρόβλεψη ανάπτυξης επιβεβαιωθεί. Το 1,1% της ελληνικής κυβέρνησης, ή το 0,2% της Κομισιόν;

Έχει επίσης ιδιαίτερη σημασία η δήλωσή του Αλμούνια ότι δεν είναι η ΕΕ που πιέζει την Ελλάδα, αλλά η αγορά. Τι σημαίνει αυτό; Το spread των ελληνικών ομολόγων κινούνται αυτή την εποχή γύρω στα 300. Που οφείλεται όμως αυτό; Στο εξωτερικό χρέος μόνο ή και στο κλίμα ακυβερνησίας, εκλογολογίας και ανασφάλειας που καλλιεργείται συστηματικά;  Κι αυτό γιατί μπορεί μεν το ελληνικό δημόσιο χρέος να είναι το υψηλότερο στην Ευρωζώνη, όμως το συνολικό χρέος του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα παραμένει στο μέσον όρο της ευρωζώνης.  Άρα υπάρχουν κι άλλοι λόγοι για τους οποίους εκτινάσσεται το spread και επιβαρύνονται κατά μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια οι δαπάνες αποπληρωμής του.

Αλλά στο σημείο αυτό επιστρέφουμε σε εκείνα που λέγαμε εδώ: «Τα ελληνικά ομόλογα τιμωρήθηκαν για τα βίαια γεγονότα»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 19/02/2009 00:56:14

    Η Ελλαδα πληρωνει μεταξυ των αλλων την ανοησια Αλογοσκουφη και βεβαιως της κυβερνησης και του Καραμανλη -αληθεια γιατι παντοτε η προπαγανδα τον εξαιρει??-την παντελη ελλειψη σχεδιασμου,την αλογιστη και περα απο καθε λογικη σπαταλη του κρατους βεβαιως με ευθυνη ολοκληρης της κυβερνησης και την ανικανοτητα και των στελεχων της ΝΔ.Θα θυμομαστε παντα τα της ''ηπιας προσαρμογης'' και ενα σωρο επικοινωνιακα τερτιπια.Ομως καποια στιγμη ολα εδω πληρωνοντε ανοητοι και ανεγκεφαλοι κυβερνητες!!!!

  2. ariel avatar
    ariel 19/02/2009 01:21:46

    Σκορπιέ πολύ σωστά τα λες. Μόνο που όλα τα πληρώνουμε εμείς και όχι οι κυβερνώντες άχρηστοι. Η απογραφή ήταν η αρχή των δεινών. Νόμιζαν πως με το να ρουφιανέψουν την χώρα μας, εκδικήθηκαν το Πασόκ. Και εφήρμοδαν και οι ίδιοι αυτά για τα οποία κατηγορούσαν. Ελα όμως που γύρισε μπούμεραγκ αυτή η τακτική. Ομως αυτοί έχουνε τα λεφτουδάκια τους, τις σπιταρώνες τους και την καλοπέρασή τους. Θα χάσουνε μόνο την εξουσία και την αξιοπιστία τους. Και λοιπόν? Σκασίλα τους. Αλίμονο στο λαό που τους ψήφισε και μάλιστα δις. Και εκείνοι, τάθελαν και τάπαθαν. Τι φταίμε όμως και οι υπόλοιποι που δεν τους ψηφίσαμε????

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 19/02/2009 01:31:49

    @2ariel Τα ειπες ολα ,δεν εχω να προσθεσω τιποτα απολυτως...

  4. σφύρα avatar
    σφύρα 19/02/2009 08:18:07

    φάκτορα στο εξωτερικό κυκλοφορεί ευρέως ότι μετά την Ισλανδία είναι η Ελλάδα που οδεύει στη πτώχευση
    Άκουσες τίποτα τέτοιο ;

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/02/2009 08:36:08

    "Η κα Παπαρήγα κάλεσε το κόμμα της να συνεχίσει να εργάζεται για την αποδέσμευση από το ΝΑΤΟ και την Ευρ. Ενωση, «ως απάντηση στις θέσεις για αλλαγή από τα μέσα» αυτών των Οργανισμών."

    Αν γίνει αυτό, ποιός θα μας επιδοτεί; Ε; Ποιός;

  6. ο δείμος του πολίτη avatar
    ο δείμος του πολίτη 19/02/2009 08:43:30

    Η επιτήρηση πολύ απλά αποδεικνύει ότι η ΕΕ δεν ενδιαφέρεται για κράτη αλλά για μία "δημοκρατική" οικονομία.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/02/2009 09:14:32

    Η επιτηρηση ήταν αναποφευκτη για όλες τις χωρες που πέρασαν το 3% του ΑΕΠ ως έλλειμμα εστω και αν ειναι πολλές.Το θέμα είναι ποσο πιεση θα ασκησει η επιτηρηση.

  8. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 09:27:53

    6. Διορθωτικα αναφερω οτι
    η ΕΕ ενδιαφερεται για τα οικ. νουμερα αποκλειστικα και μονο, επειδη αποβλεπει στην ευημερια των Ευρωπαιων πολιτων.

  9. stelios avatar
    stelios 19/02/2009 12:26:46

    Η επιτηρηση δινει απλως το στιγμα της σφαλιαρας που θα φαμε απο τις αγορες.
    Η Ελλαδα ειναι υψηλου ρισκου,γι αυτο πληρωνει διπλασιο τοκο απο ο,τι η Γερμανια.
    Αυτο μας βουλιαζει ακομη βαθυτερα.Το γεγονος οτι η ψευδαισθηση της ασφαλειας λογω euro ινει διπλασια αποδοση απο ο,τι τα γερμανικα ομολογα,απο μονο του συνιστα ΝΟΘΕΥΣΗ του euro,την οποια πληρωνουν οι υπολοιπες χωρες.Συνεπως η θα ισοσκελιστουμε με τις υπολοιπες στους δεικτες φερεγγυοτητας,η θα βρεθουμε εκτος euro.Τα παραμυθια οτι δε γινεται να βγουμε απο το euro ειναι το ιδιο σοβαρα με τα προ 6 μηνων οτι η Αγγλια και η Αμερικη δε γινεται να καταστραφουν οικονομικα,η οτι η Σ.Ενωση δε μπορει να πεσει σε 6 μηνες.Γινεται και σε 6 μερες αν δοθει σημα πανικου και βγουν τα ελληνικα ομολογα μαζικα προς πωληση χωρις να τα αγοραζει κανενας.

  10. xali avatar
    xali 19/02/2009 13:21:03

    ΔΕΧΟΜΕΘΑ την επιτήρηση του Αλμούνια, αν διαγράψει το Αλ και αλλάξει τον τονισμό του. Ολα κι όλα: είμαστε σοβαρή κυβέρνηση και βάζουμε και μεις τους όρους μας!

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/02/2009 13:55:07

    Στενοχωριεμαι,που λετε ρπαγματα που δε στεκουν.
    Σας πειραζει η επιτηρηση,(για τη νυν λεω,και οχι για την παλια),και δεν καταλαβαινετε,οτι αυτο ειναι απλως το καμπανακι,ενω ο πραγματικος κινδυνος,ειναι τα spreads,που τιναχτηκαν στα ουρανια;
    Παλια,αν η Γερμανια,δανειζοταν με 3%,εμεις δαινειζομαστε με 3.05.Σημερα,αυτοι με τρια παλι,αλλα εμεις με 6.Τα διπλα δηλαδη.
    Αρα,γιατι σκουζετε για την επιτηρηση,(τη νυν ξαναλεω),και δε φωναζετε,για τις σοφιες που λενε και τις ηλιθιοτητες που διαπραττουν,(αντε δεν ειπα την κακια λεξη Φακτωρα);
    Αν επομενως,δεν αλλαξουν και δεν αλλαξουμε μυαλα,παμε για πτωχευση,αλα Χαριλαου Τρικουπη.
    Κυριοι,δυστυχως,επτωχευσαμεν.

  12. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 14:09:38

    11. Και η πτωχευση δε συντελεστηκε σημερα.
    Εχει δυο χρονια που στην Ελλαδα εκτος του οχυρωματικου τειχους του Λεκανοπεδιου οι κατα τοπους δημοι αδυνατουν να αντεπεξελθουν στις οικονομικες τους συναλλαγες, αφηνοντας το προσωπικο και επιχειρηματιες συξυλα απληρωτο
    με εικονες θλιβερες στην υποδομη και τριτοκοσμικες στις διαπροσωπικες σχεσεις πολιτων και πολιτικων.
    Γκρινια, δικομανιακες ενεργειες και δρασεις, μαφιοζικες πραξεις, εγληματικοτητα, πορνεια, διαλυση οικογενειων μεσα σε ενα στειρο κοινωνικο κρατος.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/02/2009 14:54:05

    Δεν εχει καταλαβει τοσα χρονια ο Εληνας,οτι ή ολοι μαζι θα σωθουμε,ή ολοι μαζι θα βουλιαξουμε.Προσπαθει λοιπον να σωθει ατομικα,και τελικα βλεπει οτι αυτο δε γινεται.
    Γιατι και αν νομιζει οτι τυπικα σωζεται,ερχεται η εγκληματικοτητα και του τα παιρνει πισω.Δεν τον αφηνει ουτε να κλεισει ματι απο την αγωνια μηπως και του τα παρουν.
    Αυτος ο εγωισμος,ειναι που θα μας παρει ολους στο λαιμο του.

  14. stelios avatar
    stelios 19/02/2009 16:17:43

    Που ειναι η χρυση πρωτη διετια της ΝΔ,με τις τεραστιες(κατα Σιουφα)εθνικες επιτυχιες των Ολυμπιακων,του Euro και της πρωτιας της Παπαριζου στην Eurovision?
    Τελικα ο ξενος δακτυλος μας κατεστρεψε,τι θελαμε και μπλεκαμε με το ρωσικο αεριο ρε παιδακι μου?

  15. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 16:56:33

    14. Αν αναφερεσαι στη χρυση διετια θα εννοεις σιγουρα τη σοδεια απο των Πρασινων τα κλαδια, που εισεπραξαν τα Μπλε ανθρωπακια.

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/02/2009 19:55:49

    Τωρα στα σοβαρα ρε Στελιο,τα πιστευεις αυτα που γραφεις;Σου βαλανε στο μυαλουδακι σου οι καραγκιοζηδες της κυβερνησης , το γνωστο και πολυφορεμενο τελευταια σουξε,του οτι ο χοντρος,πληρωνει το "θρασος" του, να φερει αεριο Ρωσιας στην ψωροκωσταινα;
    Και οι κακοιΑμερικανοι,τον κανουν ντα;
    Δηλαδη,εκανε τα παντα μεχρι τοτε,και μετα,ντα οι καμπουδες.
    Τι να σου πω,εκπλησσομαι συνεχως,και αυτο δεν ειναι καλο στην ηλικια μου.