#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2010 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ακριβώς δήλωσε ο κ. Λυκουρέντζος στον κ. Χατζηνικολάου;



Είπε σήμερα ο κ. Χατζηνικολάου στην εκπομπή του στο Real FM:

«Δεν απαιτείται καμία δημοκρατική νομιμοποίηση για μία κυβέρνηση που ανέλαβε μόλις πριν 8 μήνες.

Τα περί εκλογών αυτή τη στιγμή είναι εντελώς άκαιρα. Εκλογές δεν θέλει κανένα κόμμα της αντιπολίτευσης. Δεν είδατε χθες τον κ. Λυκουρέντζο; Όταν η Αξιωματική Αντιπολίτευση σου λέει «να εξαντλήσει η κυβέρνηση τη συνταγματική της θητεία», είναι προφανές ότι αυτή την περίοδο, από τις εκλογές δεν μπορούμε να περιμένουμε τίποτα για τον απλούστατο λόγο ότι έχουν συμφωνήσει τα δύο μεγάλα κόμματα ότι αυτή την πορεία θα τραβήξουν…»

Επειδή εμείς δεν τον είδαμε τον κ. Λυκουρέντζο, μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος από την Ρηγίλλης τι ακριβώς είπε και γιατί το είπε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 13/07/2010 13:50:31

    Εκλογές εδώ και τώρα (το Νοέμβριο με τις δημοτικές). Άμεση έξοδος απο το μνημόνιο που έχει στραγγαλίσει την πραγματική οικονομία.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/07/2010 13:55:25

    Αν αληθεύει η δήλωση, τότε πρόκειται για ανεπαρκέστατο άτομο για τέτοια υπεύθυνη θέση και θα πρέπει να σκεφτεί ο Σαμαράς να του ζητήσει την παραίτησή του. Αν όχι τώρα με την πρώτη (το καλύτερο), πάντως να του εξηγηθεί ότι δεν θα κάθονται να λέει βλακείες και να τον μαζεύουν όλη την ώρα για τα αυτονόητα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Επώνυμος 13/07/2010 14:06:47

      Καλά ρε Επώνυμε έχετε χαζέψει?
      Δηλαδή την ώρα που έχεις δανειστεί από τον μηχανισμό σε μία κατάσταση διαρκούς ελέγχου , που ξόδεψες, τι ξόδεψες, πόσα ξόδεψες, θα πάμε για εκλογές?
      Για να ξεχαρμανιάσεις εσύ?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 13/07/2010 14:13:00

        Όχι, για να σωθεί η χώρα. Η χώρα τιραμόλα μ' δεν σώζεται με κωπηλασίες και κανό στο Αιγαίο, γυμναστήρια στα καλύτερα ξενοδοχεία του κόσμου και τζόγκινγκ τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα στον Υμηττό, με συνεχή κατασυκοφάντηση της χώρας από έναν κομπλεξικό άνθρωπο που ηδονίζεται να μιλάει άσχημα για αυτή τη χώρα και να υποφέρουν οι πολίτες της, αλλά με σκληρή δουλειά και πόνο και αγάπη για αυτή τη χώρα και το λαό της. Πράγματα που, για να υπάρξουν, πρέπει να γίνουν εκλογές και να τις κερδίσει ο Σαμαράς.

        Αν αυτό δεν αρέσει στην τρόικα, τι να κάνουμε, ας πρόσεχε ο δικός σου να μην μας έβαζε ΕΠΙΤΗΔΕΣ στο μηχανισμό στήριξησ καταστρέφοντας σκόπιμα την πιστοληπτική μας ικανότητα.

        ΤΟΣΟ απλό!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 13/07/2010 14:20:48

        Από πότε η λαϊκή εντολή είναι κατακριτέα τιραμόλα?

      • πρασινάλογα avatar
        πρασινάλογα @ tiramola 13/07/2010 14:42:32

        tiramola, κουράστηκες και έχεις αρχίσει να ρετάρεις, ότι σου κατεβαίνει λές.
        Δεν πάς για κανα σαντουιτσάκι εκεί απέναντι από την ιπποκράτους για διάλλειμμα;
        Μπύρα έστω κρύα απαγορεύεται, θα τα κάνεις χειρότερα.
        ΥΓ. Τους χαιρετισμούς στον Αθανασάκη, καλό παιδί, όχι πολύ εύστροφο αλλά ξέρει από γλύψιμο.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ tiramola 13/07/2010 16:36:33

        Λαστιχένιε άνθρωπε, ο Λυκουρέντζος και πολύ καλά τα λέει. Τα κάστανα από τη φωτιά πρέπει να τα βγάλει ο ΓΑΠ και παρέα του. Τόση καταστροφή σε 8 μήνες δεν έχει ΠΡΟΞΕΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ στην Ελλάδα. Φρόντισε τώρα να βγει υποψήφια το χριστινάκι του Πάγκαλου και τα λέμε αργότερα....

        Έρχοντραι οι ροχάλες.....

  3. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 13/07/2010 14:01:26

    Προφανώς ο Αντώνης Σαμαράς προτιμά να έχει αντίπαλο ένα πλήρως απαξιωμένο κόμμα και ένα ρεζιλεμένο από τα ψεύδη και τα αδιέξοδά του Παπανδρέου αλλά, εάν έτσι το χειρίστηκε ο Λυκουρέτζος αυτό σημαίνει ότι είναι μπάζο.
    Ακούς Αντώνη Σαμαρά;
    Μπάζο, καραμανλικό μπάζο μέν αλλά μπάζο.
    Εάν δεν μπορεί να εκφρασθεί σωστά, cut your losses και στείλτον από εκεί που ήρθε.
    Όσο είναι καιρός!

    • Orestios avatar
      Orestios @ πρασινάλογα 13/07/2010 14:17:58

      Θα τους προλάβουν οι εξελίξεις. Η πολιτική του ώριμου φρούτου είναι για άλλες εποχές. Το ΠΑΣΟΚ έχει κλονιστεί τόσο πολύ και η λυσσαλέα στήριξή του πλέον δρά αρνητικά για αυτό.

  4. Misha avatar
    Misha 13/07/2010 14:30:27

    Έγραφα προς τους υποστηρικτές του Σαμαρά, πως το παιχνίδι φαίνεται να είναι σικέ μεταξύ των δύο κομμάτων και πως οι πράξειος δείχνουν τις πραγματικές προθέσεις και όχι τα ανέξοδα λόγια.
    Αυτό αποδεικνύει και η ψήφος των ευρωβουλευτών της ΝΔ υπέρ του μνημονίου, και οι δηλώσεις Λυκουρέντζου, αλλά και η επιλογή να ψηφίσει η ΝΔ τη δημιουργία «μηχανισμού στήριξης» για τις τράπεζες (δλδ να πάνε κι άλλα λεφτα στους αχορταγους τραπεζίτες ενω κόβονται μέχρι και το ΕΚΑΣ των φτωχών).

    Μένει μόνος , έντιμος κι αγωνιστής, ο Πάνος Καμμένος να μιλά για την αντισυνταγματικότητα του μνημονίου, ακυρότητα στην ψήφιση και τις προβλέψεις του.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Misha 13/07/2010 14:35:58

      Σικέ δεν είναι σίγουρα , και αυτό αποδεικνύεται από τις εξεταστικές και τα σκανδαλάκια που βγάζει το Πασόκ κατά της ΝΔ.

      Σικέ ξέρεις πότε ήταν ? Όταν ο ΚΚ είχε την ευκαιρία να κάνει ακριβώς ότι κάνει και το Πασόκ τώρα για την διακυβέρνηση Σημίτη αλλά δεν το έκανε.

      Θα μας είχε σώσει από τότε ο τύπος αλλά επέλεξε την ήπια προσαρμογή και την πολιτική συναίνεση.

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 13/07/2010 15:36:21

      O KAK έκανε θανάσιμο λάθος και το 2000, όταν εξελέγη ο Σημίτης με εξαιρετικά ύποπτο τρόπο.
      Σικέ φαίνεται πως είναι επειδή τα σκάνδαλα που προβάλλονται δε θα έχουν καμμία πρακτική επίπτωση σε κανένα ενεργό πολιτικό.
      Τα σημαντικά κουκουλκώνονται.Που πηγαν τα λεφτά Τσουκάτου; Επαιρνε κι ο Βαρθολονμαίος βαλίτσες με λεφτά; κλπ κλπ

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/07/2010 14:33:11

    Παιδιά, επειδή το είδα το δελτίο στο σημείο που ήταν ο Λυκουρέντζος με το Μαγκριώτη, εγώ προσωπικά ευχαριστήθηκα. Πρώτον δε ζητάει η ΝΔ εκλογές και καλά κάνει: με το που είπε αυτό ο Λυκουρέντζος κατ' ευθείαν ο Χατζηλαλάκης λέει στον Μαγκριώτη "καλά αφού η ΝΔ δε ζητάει εκλογές, γιατί το συζητάνε τα στελέχη σας" (κάπως έτσι) και τον ψιλοαιφνιδίασε.

    Αυτό που είπε ο Λυκουρέντζος είναι ότι δεν μπορούμε να παίζουμε με το Σύνταγμα και τους θεσμούς κάνοντας εκλογές κάθε χρόνο και ανασχηματισμό κάθε εξάμηνο. Κράτησε υπεύθυνη στάση και συμπλήρωσε πως η ΝΔ έχει δώσει προτάσεις για λύση. Ουσιαστικά το νόημα των λεγομένων του ήταν "δεν τσιρίζουμε για εκλογές όπως έκανε το ΓΑΠ, αλλά είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε".

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ TopGunZ 13/07/2010 14:47:47

      Φίλε TopGunz,
      Δεν βάζεις ένα δίμετρο γομάρι να γίνει αναβάτης στον ιππόδρομο, ούτε ένα Αυτιά να γίνει μπασκετμπολίστας.
      Το να μπορείς να χειριστείς σωστά τον προφορικό λόγο είναι αναπόσπαστο προσόν στη θέση που έχει σήμερα ο Λυκουρέντζος.
      Εάν δεν το έχει αυτό το προσόν πρέπει να απομακρυνθεί αμέσως, είναι πολύ επικίνδυνο να επαφιόμαστε κάθε φορά στην ερμηνεία του τί ήθελε να πεί ο Λυκουρέντζος.
      Εάν είναι καλός, τίμιος και καπάτσος ας τον βάλει κάπου αλλού, δεν κάνει όμως για τη δουλειά αυτή.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 13/07/2010 15:19:39

      Εσύ δλδ το είδες το σημείο και δε σου άρεσε? Σίγουρα, θα μπορούσε ναείναι πιο...λάβρος, αλλά το λιγότερο ήταν επαρκής και σοβαρός.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ TopGunZ 13/07/2010 16:35:11

      κι εγώ το είδα, και το ευχαριστήθηκα εξ ίσου: ανάσα δεν τον άφησε να πάρει τον Μαγκριώτη, που εκλιπαρούσε για να τοποθετήσει μια τελευταία φράση. Μέχρι που ...άρχισα να σκέπτομαι μήπως και ο Χατζηκοκό είχε μεταστραφεί, και τον αβαντάριζε. Και όλα αυτά με απόλυτη αυτοκυριαρχία, και χαμόγελο.

  6. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 13/07/2010 14:48:18

    Ναί τον είδα και εγώ τον κύριο Λυκουρέντζος και δεν παρατήρησα κάτι το "φάλτσο" στα λεγόμενά του.
    Ήτανε ευπρεπής και πολιτικά υπεύθυνη η τοποθέτηση του.
    Δεν ζητάμε εκλογές όχι γιατί τις φοβόμαστε, αλλά γιατί η Χώρα τούτη την ώρα δεν μπορεί να μπεί σε νέες περιπέτειες, ήτανε το νόημα των λεγόμενων του.
    Είναι σαν να τους τόνιζε ότι είμαστε υπεύθυνοι και υπεύθυνα θα κυβερνήσουμε όταν έλθει εκείνη η ώρα..

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/07/2010 14:49:28

    Ας ενημερώσει κάποιος τον κ. Λυκουρέτζο, ότι ο κ. Παπανδρέου είχε καταθέσει πρόταση μομφής κατά της Κυβέρνησης Καραμανλή τον Μάρτιο του 2008!
    (οι εκλογές είχαν γίνει τον Σεπτέμβριο του 2007)

    Αμα δημιουργεί σύγχυση σ' ένα τόσο απλό θέμα, απορώ τι θα κάνει όταν έρθουν τα δύσκολα!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Κώστας Ροδινός 13/07/2010 16:44:16

      Ε και; Δεν καταλαβαίνετε κ. Ροδινέ ότι αυτές αακριβώς τις μαλακίες έλεγε και έκανε ο Γιωργάκης, αποδομήθηκε στο σύστημα και τώρα τρέχει για να μαζέψει τις μαλακίες του! Ελάτε μια φορά στις Βρυξέλλες και ακούστε τα πηγαδάκια των άλλων αρχηγών το τι λένε και του σέρνουν και ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ!!!

      Δεν έχετε δει τις φάτσες των "δικών" πολιτικών μέσα στα Ευρ. Συμβούλια στη τηλεόραση; Παρακαλώ παρατηρείστε τους, οι φτωχοί και ανάξιοι εμπιστοσύνης υπουργίσκοι.... αυτό κατάφερε το αμερικανάκι.... γι΄ αυτό όσοι τον ψήφισαν να πάνε να κάνουν γαργάρες τώρα.

      Ακόμη δεν έχετε δει τίποτα στην Ελλάδα. Από τον Οκτώβριο και μετά τα συζητάμε και πάλι.

      Φοβάμαι κοινωνικές αναταραχές, αλλά μεγάλες κοινωνικές αναταραχές!

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/07/2010 14:54:11

    Εκλογές γιοκ, πάντως έχει και κάποιο δίκιο αν και άλλα είπε και αλλα κάνει οπότε δεν έχει καμιά νομιμοποίηση από την άλλη.

    Ετσι όπως το διατύπωσε είναι λάθος...

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 13/07/2010 15:16:42

    Ούτε εκλογές ζητάμε ούτε και μπορούμε να τις επιβάλουμε... Μας παίζει ο Χατζηνικολάου και τσιμπάμε! Παρουσιάζει τα πράγματα όπως αυτός και η φιλενάδα του θέλει! Γιατί απλά δεν λέει "κανείς δεν ζητάει εκλογές εκτός από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ"; Το να προβάλει την άρνηση της ΝΔ να ζητήσει ευθέως εκλογές, θέλοντας έτσι να καταδείξει αδυναμία σ' εμάς και να κρύψει το μπάχαλο του ΠΑΣΟΚ!!! Μ' αυτό τον τρόπο πετυχαίνει δύο στόχους!
    ΠΡΩΤΟΣ Αδυναμία και ηττοπάθεια στη ΝΔ καθώς οι δημοσκοπήσεις δείχνουν εμάς σε πτώση και το ΠΑΣΟΚ πάντοτε πρώτο. Έτσι βοηθάει την Ντόρα που ποντάρει στην επίπλαστη ρευστότητα!
    ΔΕΥΤΕΡΟΣ Παρουσιάζει τις φωνές διαμαρτυρίας στο κυβερνών κόμμα είτε ως αυθόρμητες αλλά χωρίς σοβαρότητα είτε ως λαϊκισμό. Έτσι βοηθάει τον ΓΑΠ στο να εδραιώνει την πλασματική του ηγεμονία!

  10. spiros avatar
    spiros 13/07/2010 15:17:56

    Νομίζω ότι έχει δίκαιο για τις εκλογές . Μια υπεύθυνη Κυβέρνηση δεν μπορεί εν μέσω τρικυμίας να εγκαταλείπει το σκάφος προφασιζόμενη τις προκλήσεις των αντιπάλων για εκλογές . Ούτε τίθεται θέμα νομιμοποίησης εφόσον ακόμη ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ότι όλες οι ενέργειες είναι στην σωστή κατεύθυνση. Εξ άλλου υπάρχει και το επιχείρημα ότι τα ίδια δεν θα κάνανε και οι άλλοι; Οι ταυτόχρονες εκλογές και η επίθεση συσπειρώνει δεν απελευθερώνει. Είναι πολύ νωρίς για αίτηση εκλογών από την αντιπολίτευση. Ο τόπος δεν έχει ανάγκη από εκλογές αλλά από ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Δεν είδατε το ΟΥΡΛΙΑΧΤΟ του Χατζηνικολάου στο θέμα των εκλογών; ΄¨ολοι είναι βλεμένοι. Για ποιά άλλη πολιτική μιλάνε στα ΜΜΕ;
    Η ηρεμία και ο τρόπος έκφρασης ήταν πολύ καλός. Αλλο STYL. Μάλλον θα έπρεπε να το επικοινωνήσει διαφορετικά.
    Αν η Κυβέρνηση πιστεύει ότι δεν εκλέχτηκε για να εκτελέσει τα όσα υλοπιεί ΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ.

  11. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 13/07/2010 18:30:37

    ετοιμοι ειναι 5-6 εκατομμυρια ελληνες να ξαναφερουν τη ΝΔ.....και εσεις ρε εκει στο κομμα δε θέλετε εκλογες?

    • stel avatar
      stel @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 13/07/2010 20:56:56

      Μας έλειψε ο Γιακουμάτος, α ναι και ο Πάκης!