#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ακριβώς έγινε στην Θεσσαλονίκη;

Το δυσδιάκριτο μήνυμα της αρνητικής ψήφου


Ο χάρτης των περιφερειών βάφτηκε πράσινος κατά πλειοψηφία ενώ το ΠΑΣΟΚ πανηγυρίζει για την εκπόρθηση των «γαλάζιων κάστρων» Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Ως Θεσσαλονικιός και καταδικασμένος να υποστώ τον Μπουτάρη ως δήμαρχο για μια τετραετία, κοιτάζω και ξανακοιτάζω τα αποτελέσματα στην πόλη μου σε μια μεταμεσονύκτια συνεύρεση με τον υπολογιστή. Τι βλέπω λοιπόν:

Ο Μπουτάρης είναι αυτός που είχε την έγκριση του 16,85% του εκλογικού σώματος (Α΄ γύρος), 41.735 ψήφοι σε σύνολο 247.624. Σ’ αυτό πρόσθεσε ένα 4,23% δηλαδή 10.484 ψήφους στον Β΄ γύρο, ας τους πούμε ψήφους ανοχής, σύνολο 52.219 Θεσσαλονικείς (21,08%0) που θέλουν ή ανέχονται την δημοτική αυτή αρχή.

Τα αντίστοιχα ποσοστά του Γκιουλέκα είναι 19,2%  (Α΄ γύρος), 47.113 ψήφοι, +4.687 (1,9%) στον Β΄ γύρο για να φτάσει στο 20,92%.

Φαίνεται ότι ο Γκιουλέκας απέτυχε να αντλήσει ανοχή από τους ψηφοφόρους του Παπαθεμελή (7.509) και του Στεργίου του Λάος (4.448) που το Σάββατο έκαναν την νίκη του να φαίνεται ιδιαίτερα πιθανή. Ο Μπουτάρης με αξιοσημείωτη επικοινωνιακή αποτελεσματικότητα πέτυχε να ξυπνήσει τα αρχετυπικά αντανακλαστικά του «χώρου» (Μηταφίδης/ Συριζα, 4.557 ψήφοι, Μάτης/ Οικολόγοι Πρ., 4.448 ψήφοι και ενδεχομένως κι άλλων), που τσίμπησαν στο δίπολο «φωταδισμός/Μπουτάρης – σκοταδισμός/Άνθιμος» και πρόσθεσαν στο ποσοστό του τους ψήφους που χρειαζόταν για να πανηγυρίσει χθες το βράδυ, την ίδια στιγμή που ο πρωθυπουργός με το κολάν διακήρυσσε την έγκριση της πολιτικής της κατοχής από το εκλογικό σώμα.

Οι χειρισμοί του καθένα από τους υποψήφιους ας κριθούν από τα κόμματα και τους φίλους τους.

Εδώ, αν έχει κάτι ενδιαφέρον είναι η παρατήρηση ότι η αρνητική ψήφος που εκφράστηκε με την αποχή καταφέρνει να κάνει να πανηγυρίσει την νίκη της η μεγάλη μειοψηφία του εκλογικού σώματος. Αν προβλέπει κανείς ότι βρίσκεται σε μια εποχή που η απάντηση μπορεί να δοθεί στον δρόμο, θα μπορούσε να θεωρηθεί ως και θετικό, ότι στερεί την εξουσία από την κοινωνική της νομιμοποίηση. Όμως σε εποχές κινηματικής ξηρασίας, όπου η προοπτική μαζικών και νικηφόρων κοινωνικών αγώνων δεν μοιάζει να χρωματίζει τους καιρούς που έρχονται, μάλλον θα πρέπει να λογίζεται ως απωλεσθείσα ευκαιρία και ταυτόχρονα το όριο της αποτελεσματικότητας της αποχής ως έκφρασης πολιτικής αποδοκιμασίας.

Θανάσης Τζιούμπας, Περιοδικό Άρδην

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIMSAV avatar
    DIMSAV 15/11/2010 17:02:55

    βαλε και μια απωλεια απο την κυρια που δεν υποστελει την κομματικη της ταυτοτητα,βαλε και την ευνοια του καλλικρατη που προσθεσε δημους με παραδοση στο πασοκ και τα συμπερασματα δικα σας.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 17:09:09

    @ Θανάση, κυρίως φυσιολογική φθορά είναι. Μετά από 25 χρόνια Δημοτικής εξουσίας, στατιστικά και μόνο να το δείς, δύσκολα ξαναβγαίνει κανείς για άλλα 4.
    Βέβαια, άν είχαν κανέναν καρεκλοκένταυρο κομματο-πασόκο υποψήφιο, μάλλον η ανατροπή θα έπρεπε ν' αναβληθεί.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/11/2010 17:09:41

    Δεν λειτουργησε πυροσβεστηκα ο Γκιουλεκας στη δηλωση Ανθιμου.Αν το ειχε κανει πολλοι κεντροαριστεροι θα ηταν στον καναπε βλεποντας F1.

  4. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 15/11/2010 17:38:06

    Αντι να λεμε για το ''κληρονομικο-παρεΐστικο-συντεχνιακο'' ψηφοδελτιο του γκιουλεκα καθομαστε και αναλυουμε ποσοστα!

    Οτι γινοταν δηλαδη και επι καραμανλη με λουλη και σια!

    Οι ανθρωποι της θεσσαλονικης δεν ειναι αριθμοι!Ουτε υπηκοοι καποιας αυτοκρατοριας να προσκυνανε πριγκιπες και πριγκιπισσες!

    Δηλαδη εαν εβγαινε ο γκιουλεκας θα ειχαμε επιτυχια?

    Η απλα διαιωνιση της δεξιας παρακμης?

    Οι θεσσαλονικεις δεν γουσταρουν πλεον να ειναι η θεσσαλονικη βασιλειο με δεξιους κληρονομικους δημαρχους!

    Τελικα στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος (μπουταρης)!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Επαγρυπνών 15/11/2010 17:55:29

      Έχεις δίκιο σε πολλά που γράφεις. Δυστυχώς όμως εδώ και πολλά χρόνια το κόμμα δεν έχει πολλούς- μη πω- καθόλου αξιόλογους ανθρώπους. Εδώ το ψηφοδέλτιο της Α Θεσσαλονίκης είναι για τα πανηγύρια πόσο μάλλον αυτό των δημοτικών εκλογών. Αυτοί είμαστε. Το πρόβλημα είναι ότι οι άλλοι είναι χειρότεροι.
      Οσο για την κόρη του Σαλαγκούδη που έγραψες σε άλλο post, κακώς ο Κώστας τη δέχτηκε. Με τέτοιους συμβιβασμούς μπροστά δε πάμε. Και σιγά τις προσωπικότητες που θέλουν να ιδρύσουν και τζάκια. Καβαλημένα καλάμια. Αυτά μας φάγανε.

    • φ14 avatar
      φ14 @ Επαγρυπνών 15/11/2010 20:02:28

      απαξιωμενη οικονομια και αποσα8ρωμενος επενδυτικος/παραγωγικος/κοινωνικος ιστος, παριας των Βαλκανιων η 'συμπρωτευουσα' με ποιοτητα ζωης που προσεγγιζει πρωην χαλιφατα της Μεσης Ανατολης και οι Δεξιοι καντηλαναφτες αναρωτιουνται γιατι 'βγηκε' ο Μπουταρης

      Μπορει κανεις να απαρι8μησει τα εργα που αφηνει παρακατα8ηκη το διδυμο στους φορολογουμενος της πολης;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ φ14 15/11/2010 20:26:31

        Κανένα...αλλά εάν ελπίζεις σε τίποτα δωρεάν κρασιά,τήν έβαψες...τό εργοστάσιο φαλίρησε..έκλεισε..
        Ανέμενε να δείς και τό bussines plan τής Θεσσαλονίκης να ακολουθεί την ίδια πορεία

  5. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 15/11/2010 18:01:39

    Για τα 1000 και πλεον ακυρα ψηφοδελτια του Γκιουλεκα που εγραφαν πανω τους "ΛΑ.Ο.Σ",θα αναφερει κανεις τιποτα;
    Για τον ρολο της Ντορας;
    Κι αφηστε τα παραμυθια με Ανθιμους.

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ hellas-orthodoxy 15/11/2010 18:06:36

      Ενω ο καρατζαφερης εδωσε τη στηριξη του στον γκιουλεκα για τον β'γυρο!

      Αραγε τι να φταιει?

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 18:12:27

    Έγινε κατολίσθηση κι έπεσε ένας βράχος...

  7. pakras avatar
    pakras 15/11/2010 18:18:28

    η θεσσαλονικη πηγε στον μπουταρη γιατι τα στελεχη της νδ στην πολη μας ειναι παρε τον ενα και βαρατον στον αλλο,ακομα και οι βουλευτες μας ειναι λιγοι πολυ λιγοι.....εκφορα του λογου φτωχη......ελλειψη ιδεολογικης καταρτησης ακομα και αδυναμια η και αδιαφορια για κατι τετοιο......ελιτιστικη συμπεριφορα ακομα και συμπεριφορα ξερολα απεναντι στους απλους ψηφοφορους απο ολα σχεδον τα στελεχη μικρα και μεγαλα.....πολιτικη της παρεας μιας μειοψηφιας με σκουρα μπλε κοστουμια.Οσο ο προεδρος αυτο δεν μπορει να το αλλαξει η νδ θα αγεται και θα φερεται απο οτι πιο μουχλιασμενο, παλαιο, στειρο,υπαρχει στην θεσσαλονικη και απο αυτους που ξερουν την γλωσσα του κατηχητικου γιατι με αυτη και μονο με αυτη καταφερνουν να φαινονται σαν κατι(στελεχη).

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ pakras 15/11/2010 18:27:21

      Αξιόλογοι και σοβαροί άνθρωποι δε μπαίνουν πια στα κόμματα. Ποιός αξιοπρεπής άνθρπωος κάθεται να ανεχθεί ότι συμβαίνει εκεί μέσα? Όποιος πέρασε από κόμμα ξέρει. Κάποτε η ιδεολογία και τα πολιτικά πάθη ήταν από μόνα τους κίνητρο ένταξης. Τώρα απέμεινε το προσωπικό συμφέρον. Kι ο Αντώνης λίγα πράματα μπορεί να κάνει, τουλάχιστον άμεσα. Θα χρειαστεί χρόνος και πολύ προσπάθεια για να βελτιωθούν τα πράματα.

  8. netrino avatar
    netrino 15/11/2010 18:29:21

    1) επρεπε να παρει θεση με τον ανθιμο
    2) παρολο νεοτερος εχει παλαιοκομματικο λογο κ παραγραφει
    συντηριτικος

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/11/2010 18:48:29

    Την πιθανότητα, εκλέγοντας τον Μπουτάρη οι ψηφοφόροι να κατεδίκασαν συλλήβδην τους πολιτικάντηδες, τους κομματάρχες και τους διαδρομισάριους, την σκεφτήκατε; Γιατί, αν και δεν είμαι από την Θεσ/νίκη για να έχω άμεση αντίληψη, την ιδέα ενός επιχειρηματία στο τιμόνι μιας μεγάλης επιχειρήσεως-δήμου θα την προέκρινα σαν σωστότερη έναντι ενός κομματικού στελέχους-δικηγόρου, και ο Μπουτάρης δεν είχε δειχθεί ούτε λίγος, ούτε κομματικά εξηρτημένος στην δημοτική του θητεία, εξ' όσων γνωρίζω. Το τι θα κάνει στο μέλλον... οψόμεθα.

    • flow motion avatar
      flow motion @ ΠΗΛΕΑΣ 15/11/2010 19:48:45

      εαν ειχε κατεβει ανεξαρτητος θα το συζηταγαμε (με βαση παντα το αισχος του εδω δεξιου συστηματος)......τωρα με το πασοκ και τη δρακουλινα μαζι τι να συζητησουμε......

  10. vardarskian avatar
    vardarskian 15/11/2010 19:00:25

    "να είμαστε η πρώτη περιφέρεια στην Ελλάδα και η Θεσσαλονίκη να γίνει πρωτεύουσα. Τέρμα το συμπρωτεύουσα"

    Γιάννης Μπουτάρης
    15/11/2010

    Άντε, καλή ανεξαρτησία!
    (Μπρρρρρρρρρ....)

    • Orestios avatar
      Orestios @ vardarskian 15/11/2010 21:35:20

      χο χο χο
      Τα ωραία αρχίζουν

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ vardarskian 15/11/2010 21:40:37

      Δεύτερος Πανίκας μας προέκυψε. Απ΄ τα αριστερά.

  11. headbangers balls avatar
    headbangers balls 15/11/2010 19:18:11

    οποιος εχει δει εστω και μισό λεπτό TV 100 ξέρει γιατι βγήκε ο μπουτάρης

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ headbangers balls 15/11/2010 19:41:30

      Πές τό ρε ,ότι σύχναζες στό σινέ "Αλκαζάρ" και σού έλειψαν τα "καουμπόικα" έργα,να σε καταλάβουμε

      • headbangers balls avatar
        headbangers balls @ παγωτατζής 15/11/2010 19:56:10

        "ελλήσποντος" πορνό-heavy metal συναυλίες-καλλιστεία τραβεστι και την κυριακή πρωί παιδική σκηνή

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ headbangers balls 15/11/2010 20:17:56

          Παιδική σκηνή;! Ωπ! και "Σινεέπ" μεγάλε; Παλιμπαιδισμός ομού μέ τόν γέρο-Δήμαρχο ;;;

    • Billy avatar
      Billy @ headbangers balls 15/11/2010 20:36:14

      Ενω ο λαος της Θεσσαλονικης ειχε σιχαθει τον Παπαγεωργοπουλο και τη μεγαλομανια του,ο Σαμαρας εβαλε υποψηφιο τον πρωην υμνητη του απο το TV100,δημοσιογραφο της πλακας,που μολις ο Χ" νικολαου τον προσφωνουσε "κυριε συναδελφε" επαιρνε υφος χιλιων καρδιναλιων και μεις εδω στη Μακεδονια κατουργιομασταν απο τα γελια και αναρωτιεστε γιατι εχασε;

  12. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 15/11/2010 20:03:15

    Ποιά επιχείρηση ;;; ποιός επιχειρηματίας;;;
    Αστειεύεσαι;; αυτός είναι γενικό(προσωπικό & εταιρικό) φαλιμέντο..
    Αν δεν ξέρετε ,τουλάχιστον μήν σχολιάζετε και μας τρελλαίνετε!!!

    • loretta avatar
      loretta @ παγωτατζής 15/11/2010 20:12:35

      ελα μην λεμε και οτι θελουμε.....εταιρικο φαλιμεντο ειχε με τον αδερφο του το 90 και μετα....τωρα εχει στρωσει την επιχειρηση πολυ καλα.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 15/11/2010 20:26:11

        ...και για την ακριβεια...το 96 με 97 εγιναν ολα...

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ loretta 15/11/2010 20:33:51

          ανέκαμψε ..γιατί ακριβώς δεν ασχολείθηκε ΑΥΤΟΣ με την επιχείρηση αγαπητή μου....
          αλλά όχι ότι είναι πολύ καλά.
          Μήν τρελλαθούμε κιόλας.....
          Μήπως διακρίνω μιά..... κρυφή γοητεία;

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 15/11/2010 20:44:09

          oxi βρε παγωτατζη καμια γοητεια ...και ναι ξερω οτι ο στελιος ηγητε...αλλα στο πατατρακ του 96....ε και ο αδερφος του δεν επαιξε τιμια...!!

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ loretta 15/11/2010 21:06:13

          Μού είναι πολύ δύσκολο-έως αδύνατο- να πιστέψω Λορέττα ότι κάποιος πού κόντεψε να τινάξει στόν αέρα(ανεξάρτητα με τίς ευθύνες και τού άλλου αδελφού) με τίς μ@@@@ες του μιά επιχείρηση ενός αιώνα και πλέον, στά 70 του, θα σώσει την-όντως προβληματική-Θεσσαλονίκη.
          Οσοι ξέρουν καταλαβαίνουν τί θέλω να πώ

      • Tassos avatar
        Tassos @ loretta 15/11/2010 23:13:37

        60 εκατομμύρια χρωστάει. Το ξέρεις?

        • Polap avatar
          Polap @ Tassos 16/11/2010 11:41:43

          γεια σου ρε Τασο που τα ξερεις ολα .
          Που το ακουσες στο αναψυκτηριο του δημοτικου γυμναστηριου που πας .(ξερεις για τα κιλακια)

  13. FRESCO avatar
    FRESCO 16/11/2010 10:15:22

    Ο Παπαγεωργόπουλος "έβγαλε" το Μπουτάρη.

  14. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 16/11/2010 10:59:26

    Θανάση, πολιτική αποδοκιμασία υπήρξε με την ένοια και μόνο της αποχής. Μεγαλύτερη όμως πολιτική αποδοκιμασία θα έρθει μέσα στους επόμενους μήνες. Ο κάτοικος της Θεσσαλονίκης φαίνεται οτι δεν κατάλαβε ακόμη το τι τον περιμένει. Κι έτσι ψήφισε Μπουτάρη , γιατί ο ανέκαθεν πουλημένος Παπαθεμελής έδωσε αυτή την κατεύθηνση, γιατί ο Συνασπισμός/Συριζα βρίσκεται σε νεφελώδη ενγκεφαλεοκρατική κάκωση και όσον αφορά το ΛΑΟΣ ας μην το συζητήσουμε καν. Γενικώς ψήφισαν όλοι υπερ του μνημονίου, χωρίς όμως να το έχουν καταλάβει. Νόμιζαν και νομίζουν ακόμη οτι αυτές οι εκλογές είναι καθαρά αυτοδιοικιτηκές. Οταν όμως ο Μπουτάρης και ο Ψωμιάδης αρχίσουν να κάνουν περικοπές στις δαπάνες στα σχολεία και στα νοσοκομεία τότε όλοι θα καταλάβουν το τι εστί Καλλικράτης.

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 16/11/2010 16:54:55

    Είναι δυνατόν?? Τι καθόμαστε και αναλύουμε με πολιτικά κριτήρια....
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΙΝΕ ΝΟΘΕΙΑ!!!!! Με 4.700 ακυρα....!!!!!!! και 320 δήθεν ψήφους διαφορα..????
    (Ο εκλεκτος του Ραγκουση στην Παρο "κερδισε με 16 ψήφους" διαφορα και
    151.. ακυρα..)
    Δε σας βρωμαει απο χιλιομετρο οτι μάλλον πρόκειται για ιδιο κόλπο σε Παρο και Θεσσαλονικη...????
    Υστερα ο Γκιουλέκας είχε μεγάλη διαφορά απο το Μπουταρη, και θεωρουνταν
    πολυ απίθανο να βγει.. ήταν σίγουρος χαμένος!! Και τώρα τη 2η Κυριακή
    με ακόμα μεγαλύτερη αποχή.... "κερδίζει" με 320 ψήφους.. για να ειναι πιο πιστευτό φυσικά..
    Οι πασόκοι αποδεδειγμένα είναι ΕΙΔΙΚΟΙ σε ΄μαφιόζικες τακτικές και νεου τύπου νοθείες κάθε φορά.. Δε θυμάστε το 2000 τη διαφορά ξαφνικά από το πουθενά .... 1%... Οταν ακουτε, 1%, 0,8% 300 ψήφοι και 16 ψήφοι διαφορά
    τότε πολύ πιθανή η νοθεία μιας και συνήθως έτσι εχει ξαναγίνει..
    Και πάντα σε περιόδους κάμψης του πασοκ, πολύ περισσότερο τώρα και λόγω μνημονίου!!!!!
    Ενώ ΠΟΤΕ δεν είδαμε
    αντιστοιχα ποσοστά διαφορά πχ 10 ψήφων υπερ της ΝΔ... "συμπτωματικά" πάντα υπερ του ..... πασοκ...????
    ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ ΣΤΗ ΔΗΜΑΡΧΙΑ..
    Δεν ξέρουμε ακριβώς τις διαθέσεις όσων κρύβονται και προώθησαν τον αλλοπρόσαλο και "πολυπολιτισμικό" Μπουτάρη.... αν και ΟΛΟΙ τις υποψιαζόμαστε!!!!