#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/07/2012 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι ήθελε ο Αλέξης Τσίπρας με το "δεξί χέρι" του Ρουμπινί;



Μια πολύ σοβαρή αποκάλυψη κάνει στα ΝΕΑ ο Γ. Παπαχρήστος.

Ο ...επαναστάτης Αλέξης Τσίπρας, συναντήθηκε με το ...δεξί χέρι του διαβόητου Νουριέλ Ρουμπινί στην Ευρώπη, την κ.Megan Green.

Προφανώς και είναι αναφαίρετο δικαίωμα του Αλέξη να συναντάται με οποιανδήποτε και δεν χρειάζεται να πάρει άδεια από κανέναν.

Προφανώς και είναι δικαίωμά του να τα λέει και με τη Megan Green.

Όμως, τόσο η Megan όσο και το αφεντικό της ο κ. Roubini, είναι γνωστοί για τις απόψεις τους αναφορικά με την Ελλάδα.

Προβλέπουν, δηλαδή, την πτώχευσή μας και την επιστροφή στη δραχμή.

Το ό,τι ο Αλέξης συναντήθηκε μαζί της, δεν σημαίνει ότι ασπάζεται  και τις απόψεις της.

Όμως,  εγείρονται μερικά ερωτηματικά:

Πρώτον, γιατί η συνάντηση δεν δημοσιοποιήθηκε;

Είχε κάτι να κρύψει ο Αλέξης; Θεωρεί ότι έκανε κάτι που δεν έπρεπε και το ραντεβού έγινε στα ..κρυφά;

Δεύτερον, γιατί δεν γνωστοποιήθηκε το αντικείμενο της συνάντησης; Θα μπορούσε για παράδειγμα να μας πεί οτι συζήτησαν για τις προοπτικές της Ευρωπαϊκής οικονομίας! Ουδείς ψόγος! Ο Αλέξης δικαιούται να ενημερώνεται (είναι και καθήκον του μάλιστα) απο όπου θεωρεί χρήσιμο.

Τρίτον,  ο Αλέξης είναι πλέον αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Τέτοιες συναντήσεις (με μεγάλο συμβολισμό) δεν μπορεί να  παραμένουν άγνωστες από το κοινό. Για ευνόητους λόγους!

Τέταρτον, όπως, εύστοχα επισημαίνει ο κ. Παπαχρήστος, οι δηλώσεις που ακολούθησαν τη συνάντηση του Αλέξη με τη Megan...προβληματίζουν, ακόμα και αν τις θεωρήσουμε ..συμπτωματικές.

Πέμπτον, όταν ο Αλέξης ...δεν καταδέχεται να συναντηθεί δημοσίως με την τρόϊκα (και καλά κάνει) είναι δυνατόν να βλέπει κατ’ ιδίαν εκπροσώπους των κερδοσκόπων;

Και μάλιστα εκείνους που έχουν επενδύουν στην καταστροφή της χώρας μας;

Είναι υποχρέωση του Αλέξη να δώσει κάποιες εξηγήσεις..

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/07/2012 12:49:41

    Οι τλευταίες "προφητείες" του μάγου Νούριελ και της βοηθού-μάγισσας Μέγκαν:
    12 Ιουνίου 2012: "Η έξοδος της Ελλάδας θα κατέστρεφε το Ευρώ".
    h**p://www.keeptalkinggreece.com/2012/06/12/roubini-greek-euro-exit-would-destroy-the-euro/
    11 Ιουλίου 2012: "H Φινλανδία θα εγκαταλείψει το Ευρω πριν την Ελλάδα".
    h**p://en.mercopress.com/2012/07/11/roubini-says-perfect-storm-is-closer-forecasts-finland-will-leave-the-euro-before-greece

  2. abc avatar
    abc 26/07/2012 13:05:47

    Και να σκεφτείτε οτι την τελευταία στιγμή δεν τον ψήφισα γιατί σκέφτηκα οτι απο εναν επαναστάτη δεν ξέρεις αν τη Δευτέρα δεν σου προκύψει Δραχμή και Αργεντινή.
    Τώρα έπαψα να φοβάμαι γιατί βλέπω οτι ο "μικρός" κάνει άλματα ρεαλισμού προς την σωστή κατεύθυνση. Και με το μεγάλο καεφάλαιο τα βρίσκει (Αγγελόπουλοι) και με τους Αμερικάνους ποτέ δεν τα χάλασε και έχει τους συμβούλους του Κλίντον, και τώρα με τους οικονομολόγους της Wallstreet συναναστρέφεται. Το βέβαιο είναι οτι δεν μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει πλέον ως κομμουνιστή.Μάλλον είναι η μοναδική εναλλακτική λύση για το αστικό σύστημα αν αποτύχει ο Σαμαράς . Ενας νέος άφθαρτος κεντρώος αστός πολιτικός που μάλλον θα πρέπει να τον δοκιμάσουμε, διότι "αρχή άνδρα δείκνυσι"

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ abc 26/07/2012 13:23:22

      Ξεχνάς ότι ο Ρουμπίνι πέρισυ τέτοιον καιρό δήλωσε ότι μάλλον ο Μάρξ είχε δίκιο...
      Άχ, σύντροφε, δεν τον γλυτώνουμε τον κομμουνιστή ανατροπέα, και τους εγχώριους συνομιλητές του team του...

      • abc avatar
        abc @ Ο Θείος 26/07/2012 13:57:09

        Μπράβο θείε, ωραίο το ανέκδοτό σου. Θα γελάση σύμπας ο οικονομικός κόσμος... Ρουμπινί ο μaρξιστής κομμουνιστής ανατροπέας της wall street...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ abc 26/07/2012 14:21:07

          Σοβαρολογώ απολύτως. Δες το λινκ κάτω, δες και το άρθρο στο project syndicate, για την πτωτική τάση του ποσοστού του κέρδους.
          h**p://www.project-syndicate.org/commentary/is-capitalism-doomed-
          Ο Ρουμπίνι είναι σκληρός νεο-Κευνσιανός, αλλά βρήκε "τρύπα" στη θεωρία του μεγάλου μέντορά του. Φυσικά και μόνον από το βιογραφικό του, ο Κωνσταντινουπολίτης Πέρσης είναι ύποπτος ως "αναρχο-μαρξιστής κοσμοπολίτης διεθνιστής ανατροπέας" και λοιπά: Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κωνσταντινούπολη, με γονείς ...Εβραίους Πέρσες μετανάστες, σπούδασε οικονομικά στην Ιταλία - πανεπιστήμιο Bocconi του Μιλάνου - στη σχολή όπου δίδασκε παλιά ο Πιέρο Σράφφα, επίσης Εβραικής καταγωγής οικονομολόγος και επιστήθιος φίλος του κομμουνιστή Αντόνιο Γκράμσι. Ο Ρουμπίνι πήγε για μεταπτυχιακό στο Χάρβαρντ, έμεινε στις ΗΠΑ, όπου το 2008 "προκάλεσε" δια της μεθόδου της αυτοεκπληρούμενης προφητειας (!) την μεγάλη καταστροφή στην αγορά ακινήτων.
          Δεν προσέχετε καθόλου, πώς και από ποιούς κινούνται διεθνώς τα νήματα της "κομμουνιστικής - νεοταξικής συνωμοσίας" !!!

          • avanti avatar
            avanti @ Ο Θείος 26/07/2012 14:36:40

            Και ο Ρουμπινί εβραίος? Ομολογώ ότι δεν το είχα καταλάβει, το Νουριέλ βλέπεις....
            Ε, τότε να τον ακούμε, ξέρει το παληκάρι..............

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ avanti 26/07/2012 16:10:55

            ... εβραίος Πέρσης, αχτύπητος συνδυασμός !

          • Βραβευμενος avatar
            Βραβευμενος @ Ο Θείος 26/07/2012 15:02:46

            Αφηστε τα φαντασματα των νεοταξικων κομμουνιστοβλακειων και παραδεχτειτε οτι και ο καπιταλισμος εχει ημερομηνια ληξης, αφου συσσωρευει ολο και περισσοτερο πλουτο στα χερια ολο και λιγοτερων, καταληγει η διαστρωματωση του πλουτου κομμουνιστικη (σε ενα ατομο ολος ο πλουτος) και πλεον αδυνατει να φερει κερδος οταν μπουκωνει (καπου εκει ειμαστε τωρα).Το οτι αποδειχτηκε το καλυτερο συστημα δεν σημαινει οτι ειναι και τελειο ή απειρο. Τα ιδια πιστευαν και για την φεουδαρχια. Και ποιοι ειμαστε εμεις να αμφισβητησουμε τον Μαρξ, τον Κεϋνς, τον Σμιθ, τον Κρουγκμαν, τον Ρουμπινι;

          • abc avatar
            abc @ Ο Θείος 26/07/2012 18:35:09

            Κομμουνιστής με τα πλούτη του Ρουμπινί...
            Μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια με τις ατέρμονες συζητήσεις αν είναι δυνατό ο Ανιέλλι να είναι κομμουνιστής .
            Εκτός αν εννοείς κομμουνιστής σαν τον Κόκκαλη...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ abc 26/07/2012 22:45:16

            Ξεχάσαμε όμως τον φίλο και άξιο συνεργάτη του Καρόλου, τον Φρειδερίκο Ένγκελς, εργοστασιάρχη στο Μάντσεστερ (κλωστήριο "Έρμεν και Ένγκελς") και απο τους ιδρυτές της Manchester United F.C. (ως Newton Heath LYR Football Club, έτος ιδρύσεως 1878).
            Κάθε οπαδός πρέπει να γνωρίζει την ιστορία της ομαδάρας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ abc 26/07/2012 13:25:14

      h**p://www.ibtimes.com/articles/197468/20110813/roubini-nouriel-roubini-dr-doom-financial-crisis-debt-crisis-europe.htm

    • Α avatar
      Α @ abc 26/07/2012 13:29:48

      Δοκιμάσαμε τον Παπανδρέου. Μας αρκεί. Εσύ δε χόρτασες φαίνεται τους νεοταξίτες, αμερικανόδουλους, ψευτοεπαναστάτες των σαλονιών και της wall street.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Α 26/07/2012 13:34:54

        Μα υπάρχει και η Αλέκα...
        Η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα, χα χα...

        • abc avatar
          abc @ Ο Θείος 26/07/2012 14:02:02

          @A. Τι έχουμε να χάσουμε?
          @Θείο η Αλέκα όσο κι αν την παρακαλέσουμε γονατιστοί, δεν πρόκειται να κυβερνήσει.
          Ο Περισσός έχει επιλέξει τον ρόλο του φύλακα των συμβόλων της ΕΣΣΔ και αποτελεί ζωντανό μουσείο του υπαρκτού Σοσιαλισμού. Μην ξεχνάς οτι το ΚΚΕ είναι το ΜΟΝΟ ΚΚ στον κόσμο με σύμβολο ακόμα το σφυροδρέπανο...Βλεπεις εσύ σχέση Τσίπρα με αυτά?

          • avanti avatar
            avanti @ abc 26/07/2012 14:31:25

            Τα σέβη μου....
            Αυτά για το ΚΚΕ είναι η μία όψις του νομίσματος, ή άλλη?

          • abc avatar
            abc @ avanti 26/07/2012 18:32:25

            Αγαπητή avanti,
            Η άλλη είναι απλώς βιτρίνα για να δικαιολογούνται τα έξοδα...

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ abc 26/07/2012 18:11:58

            ΚΟΕ βασική συνιστώσα με σφυροδρέπανο

  3. Λιογκος avatar
    Λιογκος 26/07/2012 13:05:49

    Με συγχωρείτε αλλά να φιλοξενείτε άρθρο του εν λόγο δημοσιογράφου μόνο εκνευρισμό προκαλεί...ο υπέρμαχος του Πασοκισμού!

    • Δίων Κάσσιος avatar
      Δίων Κάσσιος @ Λιογκος 26/07/2012 14:36:20

      Όχι όλου του Πασοκισμού.Του Βενιζελισμού. Μέγας εχθρός του ΓΑΠ.

      Και αυτή τη στιγμή, είναι φανατικός υποστηρικτής της κυβέρνησης.
      Του Σαμαρά και του Κουβέλη φίλος και εχθρός του Τσίπρα, κυρίως, και όλης της αντιπολίτευσης. "Παράξενο αγόρι" τον αποκαλεί στις εκπομπές του στο ΔΟΛιο "ΒήμαFM", του μπαμπά του βαφτισιμιού του Ανδρέα Παπανδρέου και βουλευτή της ΝΔ, πλέον, Ανδρέα Ψυχάρη, που έχει για διευθυντή τον Β. Χιώτη, δημοσιογράφο που έβγαλε στον αφρό ο Ρουσόπουλος. Χα, χα, χα, αδέρφια και ξαδέρφια, μπέρδεμα! "Φούστηδες και παλουκάρια, γίναμε μαλλιά κουβάρια". Έχουμε χάσει τη μπάλα. Κοιμάσαι ΝΔ και ξυπνάς ΠΑΣΟΚ, και ώς το βράδυ, μπορεί να είσαι και ΔΗΜΑΡ με ολίγη από Τζήμερο!!!

      Ρε, τον γόη τον Παπαχρήστο σουξέ!

      • Heaven avatar
        Heaven @ Δίων Κάσσιος 26/07/2012 18:13:39

        ρουχα που πλυθηκαν μαζι και εχουνε γινει ΡΟΖ!!!!!!

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/07/2012 13:10:43

    έχει ο κ. Παπαχρήστος καμιά συγγένεια με την Βούλα;

    • avanti avatar
      avanti @ Ανώνυμος 26/07/2012 14:29:21

      Ναι, και αυτός τριπλουνίστας είναι στον τομέα του. Μερικές μέρες πριν στο συγκρότημα που εργάζεται έκανε μαρκίζα τον Αλέξη, σήμερα τον κατέβασε από την μαρκίζα, αύριο θα δούμε.

  5. Δήλιος avatar
    Δήλιος 26/07/2012 14:36:02

    η φωτογραφία της κ.Megan είναι απο τη συνάντηση με τον Αλέξη;Σαν υπνωτισμένη φαίνεται....

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Δήλιος 26/07/2012 15:50:33

      θα τη ..γοήτευσε το λάγνο βλέμμα του Αλέξη!

  6. Δ..................... avatar
    Δ..................... 26/07/2012 14:51:46

    ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΔ ΣΕ ΑΠΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΥΣ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δ..................... 26/07/2012 16:47:57

      Δυνατό σχόλιο!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/07/2012 16:16:22

    Αυτό ακριβώς λέει ο Πέρσης από την Πόλη (επιβεβαιώνοντας τον Γερμανό από τα Τρέβηρα) : Επειδή ο πλούτος συγκεντρώνεται ποσοστιαία σε όλο και πιό λίγους, το κεφάλαιο αδυνατεί να αντλήσει επαρκές ποσοστό κέρδους από την εργασία ! "Ο καπιταλισμός αυτοκαταστρέφεται"

    • Heaven avatar
      Heaven @ Ο Θείος 26/07/2012 18:11:48

      το σπιραλ του θανατου!!
      μην ανυσηχειτε ομως.
      ο καπιταλισμος θα επιβιωσει!!!
      αλλωστε η οικονομια παντα γραφει κυκλους...
      βρισκομαστε στην εποχη που the ends meet and they open again!

  8. IOANNIS avatar
    IOANNIS 26/07/2012 16:34:50

    ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΤΕ.Ο ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ,ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΠΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΟ 2009.ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΝΤ ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 26/07/2012 19:59:18

    Δηλαδή τώρα πρέπει να πιστέψω ότι ο Ροκφέλερ πχ και μερικοί ακόμη τύποι που κολυμπάνε στις πισίνες με τα ντάλαρς ,σαν τον σκρούτζ της λιμνούπολης, κάθε πρωί τρομοκρατημένοι τρέχουν να διαβάσουν τι είπε ο ρουμπίνης για να κανονίσουν τις δουλειές τους..
    τρέμουν κιόλας για το τι θα ξεφουρνίσει η ξανθιά μάγισσα -βοηθός του κου ρουμπίνη....
    Κα-τα-πλη-κτι-κό.
    Αμα κλείσουμε σε ένα δωμάτιο τον ρουμπίνη και την βοηθό του,αντε σε δύο, εσώθη ο ντουνιάς? Και δεν μπορεί ένας ροκφέλερ να μαζέψει τους περίεργους αυτούς που θα τον καταστρέψουν πληρώνοντας μερικά απο τα ντόλαρ?
    Φαίνεται ότι δεν μπορεί μάλλον, ο ρουμπίνης είναι κάτι σαν θεός ,τι θεός λέω, ημίθεος, του χρήματος και της αγοράς και έχει μεγαλύτερη δύναμη.
    Θα τα υποστούμε λοιπόν όλοι, ροκφέλερ και ημείς οι απλοί θνητοί, τα κόλπα του ρουμπίνη.

    Εκτός και αν ο ροκφέλερ ξέρει κάτι παραπάνω και δεν τον φοβάται τον ρουμπίνη...Και τα πρωινά τρέχει ο ρουμπίνης να διαβάσει το ραπόρτο των σκρούτζ για να κανονίσει τα μαγικά του...Τότες μας δουλεύουν χοντρά αδέρφια και οι ρουμπίνηδες .Οι σκρούτζ έτσι και αλλιώς πάντα μας δουλεύουν.
    Μέσα σε όλα και ο αλέξης (πίσω απο τις λέξεις) στο κόλπο?

    Δεν υπάρχει και η συμμορία των κακών λύκων να κλέψει τα ντάλαρ γαμότο...Οι ρουμπίνηδες τελικά είναι υπάλληλοι, οι αλέξηδες μας προδίδουν παρασυρόμενοι απο τα βαθύ έως χαοτικό βλέμμα της μάγισας του ρουμπίνη ,μόνο στον πανοκαμμένο μπορούμε να ελπίσουμε...Βάστα τέρενς...

    • abc avatar
      abc @ ορεσείβιος 26/07/2012 20:43:33

      Μαζί σου και εγώ ορεσείβιος...Πέστα χρυσόστομε, λάλα τα...

  10. abc avatar