#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2013 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έχει να πει για την Αργεντινή ο λαλίστατος κ. Τσίπρας;



 

Ήταν Δεκέμβριος του 2012. Ο Αλέξης Τσίπρας στη Βουλή εξαπέλυε μια ακόμη σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση και προέβλεπε πολιτικές εξελίξεις τον Μάρτιο του 2013. Τότε του είχε απαντήσει ο Γ. Στουρνάρας και του είχε πει ότι αν ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ θα είχαμε γίνει Αργεντινή.

Διαβάστε τι του είχε απαντήσει ο Τεξανός πλέον κ. Τσίπρας: «Λέτε πως δεν γίναμε Αργεντινή. Μακάρι να είχαμε γίνει: Η Αργεντινή πέρασε μια μεγάλη δυσκολία και οι πολίτες της κατάφεραν με αξιοπρέπεια να σταθούν στα πόδια τους».

Μετά από αυτά, δείτε τις εικόνες από την Αργεντινή που ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους και λεηλατεί καταστήματα την ίδια στιγμή που, άκουσον – άκουσον, κάνουν απεργία οι αστυνομικοί. Ο μέχρι σήμερα απολογισμός; Πάνω από 12 νεκροί, δεκάδες τραυματίες και τα νοσοκομεία γεμάτα. Φυσικά, διαλυμένες από τις λεηλασίες επιχειρήσεις, η κυβέρνηση ανύπαρκτη και στους δρόμους επικρατεί το απόλυτο χάος.

Ένα χρόνο μετά ο κ. Τσίπρας προαναγγέλλει πολιτικές εξελίξεις μέσα στο 2014, όμως, δεν αναφέρεται καθόλου στην Αργεντινή. Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stefanos avatar
    Stefanos 15/12/2013 10:03:40

    Εάν ΔΕΝ συνέβαινε η απεργία των αστυνομικών θα γίνονταν όλα τα παραπάνω; Σε παρόμοια απεργία εδώ(απ' ότι γνωρίζω απαγορεύεται) δεν θα συνέβαινε τίποτα; Η ελληνική κοινωνία δεν έχει εξαθλιωμένους ή όλοι ανεξαιρέτως θα επιδείκνυαν σιδερένια αυτοσυγκράτηση και θα σέβονταν την περιουσία του άλλου; Σκεφτείτε το λίγο...

    • Γιαννης α. avatar
      Γιαννης α. @ Stefanos 15/12/2013 20:43:24

      Ατυχεστατη η συγκριση. Συγκριση γινεται μεταξυ ομοειδων αριθμων, πραγματων, η και καταστασεων. Στην συγκεκριμενη κατασταση σωστο θα ηταν αν η συγκριση γινοτανε λαμβανοντας υπ' οψιν και τον παραγοντα χρονο. Δλδ αυτα που βλεπουμε σημερα στην Αργεντινη εναι αποτελεσμα 13 χρονων εξανδραποδισμου του λαου της.
      Με δεδομενα τα συμβαινοντα στην χωρα μας απο το 2010 και μετα υπαρχει καποιος που να πιστευει οτι το 2023, <>, δεν θα ζησουν <> τα ιδια φαινομενα;;;;;
      Υ.Γ. Η γνωμη αυτη ειναι γνωμη ενος ατομου που συνειδητα υποστηριξε την παραταξη απο την εποχη της ΕΡΕ.

  2. Ουφ! avatar
    Ουφ! 15/12/2013 10:14:31

    12 νεκροι ολοι και ολοι? εδω εχουμε 5.000+ ..... εχει δρομο η αργεντινη για να μας φτασει! Τραγικο!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ουφ! 15/12/2013 12:37:16

      Δε μεγαλώνουμε με τίποτα τελικά. Μόνο τον τελευταίο μήνα είναι οι 12 και από δολοφονίες λόγω απεργίας των αστυνομικών. Ψάξε τι έχουν τραβήξει 10 χρόνια τώρα οι Αργεντίνοι και μετά να συγκρίνεις με Ελλάδα.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Γεώργιος Τ. 15/12/2013 13:53:03

        Στην αργεντινη την δεκαετια 2002/12 υπηρχε αναπτυξη 8% ετησιως.Μπες στο google και ψαξε μην λες οτι σου σερβιρουν.Και ψαξε και την ανεργια και την φτωχεια στην αργεντινη.

  3. Dal avatar
    Dal 15/12/2013 18:18:02

    @Γεώργιος Τ
    Αμφιβάλλω εαν άλλη χώρα ασχολείται με την Αργεντινή τόσο πολύ όσο η Ελλάδα. Εκτός από τα hedge fuds. . Αντι κάποιος να επιχαίρει για μια χώρα που προσπαθεί και πέτυχε να ορθοποδήσει, παίρνει το μέρος αυτών που επιβουλεύονται την κυριαρχίας της. Απίστευτο.

    Η οικονομία είναι δείκτες. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που προ 4ετίας είχαμε βομβαρδιστεί με τα μάκρο της Ελλάδος, εδώ και χρόνια ουδείς προσπαθεί να ισχυροποιήσει τα επιχειρήματά του με δείκτες(εννοώ τους θιασώτες αυτής της πολιτικής).Είναι κατανοητό πλέον.

    Σε πείσμα λοιπόν κάντε σύγκριση.

    ΑΕΠ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ
    ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ: 2002: 102Δις - 2012: 475Δις ΜΕΤΑΒΟΛΗ % 465
    ΕΛΛΑΔΟΣ: 2002: 146 ---2012: 249 ΜΕΤΑΒΟΛΗ % 170

    Ποσοστιαία αθροιστική μεταβολή ΑΕΠ (πραγματικές τιμές)
    2002-2013 Αργεντινή +74%(μέση ανάπτυξη +6,7%) Εαν αφαιρεθούν τα 18% της ύφεσης τότε είναι +56%.
    2002-2013 ΕΛΛΑΣ -6%(μέση ύφεση -0,5%). Άνευ ουδεμίας προοπτικής.

    ΑΕΠ σε PPP
    ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 2003: 9,3 Δις , 2013 :18.500 (εκτίμησηWIKI)Δις %μεταβολή 100
    ΕΛΛΑΣ 2003: 23 Δις , 2012: 21.900Δις %μεταβολή -10

    ΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ.

    Δυστυχώς όμως το Πακιστάν θα μας περάσει σε ονομαστικό αεπ φέτος και οσονούπω το ΙΡΑΚ.
    Αλλά είπαμε είμαστε στην ΕΖ.

    Η μέτρηση AEΠ PPP θεωρείται η αποδίδουσα με τον όσο τον δυνατόν καλλίτερο τρόπο την οικονομική δυναμική μια χώρας .Πραγματοποιείται από ανεξάρτητους οργανισμούς.Φυσικά ουδείς ισχυρίζεται ότι η χώρα είναι παράδεισος

    • Dal avatar
      Dal @ Dal 15/12/2013 19:58:52

      Διόρθωση.Το ΑΕΠ PPP είναι το κατα κεφαλήν και στις δύο χώρες.

      • Dal avatar
        Dal @ Dal 15/12/2013 20:02:58

        ...σε χιλιάδες δολάρια..όχι σε δισ(χιχιχι)

  4. GJ avatar
    GJ 15/12/2013 18:32:07

    Καλά τα νούμερα, κ οι ανώνυμες πληροφορίες από το διαδίκτυο, αλλά ΞΕΧΝΑΜΕ ότι τα μεγέθη (έκτασης, πλουτοπαραγωγικών πηγών, ζωικού και φυτικού κεφαλαίου κτλ) στις δύο χώρες είναι τέτοια, ώστε οποιαδήποτε σύγκριση είναι ατυχής ή πολύ απλά κρύβει σκοπιμότητες!

    • Dal avatar
      Dal @ GJ 15/12/2013 19:37:46

      Ναι άλλα η δεκαετής σχέση (1προς1) με το δολάριο οδήγησε την Αργεντινή στην χρεωκοπία. Η ίδια χώρα δεν ήταν και τότε? Γιατί συνέβη τούτο?.Υπάρχουν αναλύσεις Αργεντινών οικονομολόγων που λένε ότι ανάπτυξη της δεν βασίστηκε στις εξαγωγές.Μάλιστα τονίζουν ότι η Ελλάδα έχει άλλα πλεονεκτήματα σε σχέση με την Αργεντινή.Όπως ο τουρισμός.Το 2003 είχαμε το ίδιο ΑΕΠ με την Αργεντινή.Το εξωτερικό χρέος της είναι σήμερα 42% του ΑΕΠ της ενώ το δικό μας είναι 175%. Δεν προβληματίζεσαι?

      Οι πληροφορίες δεν είναι ανώνυμες έχουν όνομα επώνυμο http://www.tradingeconomics.com/ Ψάξε να ενημερωθείς. Η χώρα χρεοκόπησε και είναι στους G20. Εμείς πάμε για τους G50. Αντί να μελετήσουμε πως τα κατάφερε, με όσα προβλήματα έχει, εμείς πέσαμε να την κατασπαράξουμε. Γιατί άραγε? Γιατί τόσο μίσος; Κάναμε φίλους τους Γερμανούς οι οποίοι μας κατέστρεψαν και ήταν πάντα μα πάντα απέναντί μας. Ούτε με μια δήλωση ΟΥΤΕ ΜΙΑ δεν στάθηκαν στο πλευρό μας διαχρονικά ποτέ. Η στάθηκαν?.

      Γι' τούτο το γραφικό πια είναι η εκτίμησή σου ; Στην Ιταλία αναφέρεται. Ο Μοντι παρέλαβε χρέος 121% προ 2ετίας και φέτος πάει για 135% και του χρόνου ίσως πλησιάσει το 140%. Ποιος είναι ο ένοχος γι' αυτό; Τι περιμένουμε να δούμε ακόμη; http://d30z469j5i016e.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/12/131124-03bis.png

      • GJ avatar
        GJ @ Dal 16/12/2013 20:32:07

        Καταρχάς δεν είμαστε με τους Γερμανούς αλλά με την Ενωμένη Ευρώπη και κατά δεύτερον πάλι "παίζεις" με τα νούμερα που μας έφεραν εδώ που μας έφεραν. Το να πουλάς αέρα κοπανιστό είναι εύκολο, να τον φτιάξεις είναι το δύσκολο. Συγκρίνεις με τα ίδια μεγέθη χωρών όχι με χώρες δεκαπλάσιες σε έκταση, πληθυσμό και πλουτοπαραγωγικές πηγές. Όσο για τον τουρισμό αν εννοείς τους μπακαλοτουρίστες συγγνώμη δεν θα πάρω... Προτιμώ μια πιο συνεπή πολιτική φόρμουλα παρά τσιτάτα...

  5. Ο Ιππέας avatar
    Ο Ιππέας 15/12/2013 18:34:58

    Απεργία κάποιου κλάδου ακόμη και αστυνομίας ναι μεν είναι φοβερά άσχημη αλλά μπορεί στη χειρότερη να συμμαζευτεί και με επέμβαση στρατού.

    Ομως με στάση του κράτους λόγω αφραγκίας . . την "κάτσαμε".

    Πληκτρολογήστε τις εντυπώσεις σας όσο υπάρχει ακόμη καιρός, γιατί έτσι και γίνει κανένα πατατράκ, ενας θεός μόνο ξέρει πότε και αν θα μας χρησιμεύσει το κομπιούτερ, η τηλεόραση ή το τηλέφωνο ξανά.

    Περιττό να αναφερθώ σε ηλ. ρεύμα, τρόφιμα, καύσιμα συγκοινωνίες, επικοινωνίες, ιδιοκτησίες λεηλασίες και ευάλωτα ατομα κυρίως θηλυκου γένους.

    Αυτό που συνέβη στην Αργεντινή είναι μια μικρή "γεύση" τοπικής και περιορισμένης κλίμακας επεισοδειάκι και με κανένα τρόπο δεν θα μπορεί να συγκριθεί με . .

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/12/2013 18:50:56

    Μερικές φορές ο πιο σίγουρος τρόπος να γίνεις αργεντινή, είναι να προσπαθείς σκληρά να μην γίνεις. Ελπίζω ότι δεν είναι η περίπτωσή μας.

  7. cresswell avatar
    cresswell 16/12/2013 00:01:52

    Kαλά, δεν πειράζει. Δείτε αυτό, αν θέλετε:

    http://krugman.blogs.nytimes.com/2012/05/03/down-argentina-way/?_r=0

    Μάλλον ο Paul Krugman δεν έχει ακούσει τον Στουρνάρα, γι' αυτό και γράφει πως

    "that country’s recovery following its exit from the one-peso-one-dollar “convertibility law”. As he says, it’s a remarkable success story, one that arguably holds lessons for the euro zone."

    "We keep getting stories about Ireland’s recovery when there is, in fact, no recovery — but there should be, darn it, because they’ve done the “right” thing, so that’s what we’ll report.

    And conversely, articles about Argentina are almost always very negative in tone — they’re irresponsible, they’re renationalizing some industries, they talk populist, so they must be going very badly."

  8. IPPASOS avatar
    IPPASOS 16/12/2013 00:03:29

    Καλά τα στατιστικά, αλλά όταν ρωτήθηκε ο υπουργός οικονομικών της αργεντινής, για το ύψος του πληθωρισμού, διέκοψε την συνέντευξη(σκαι). Είναι σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς γνωστό ότι τα στοιχεία που δίνει η Αργεντινή είναι απλά Greek statistics!

    • Dal avatar
      Dal @ IPPASOS 16/12/2013 07:34:15

      Φίλε, ο δείκτης του ΑΕΠ PPP λαμβάνει υπ' όψιν τον πληθωρισμό και η μέτρηση γίνεται από ανεξάρτητους οργανισμούς. Σε μια 10ετια λοιπόν το ΑΕΠ ppp διπλασιάστηκε (το δικό μας μειώνεται). Εαν συνεχιστεί, τα δύο ΑΕΠ θα συμπέσουν(Ελλάδος -Αργεντινής).

      Μην είμαστε δογματικοί.Έχουμε κολλήσει στον πληθωρισμό και αγνοούμε τα υπόλοιπα.Το ευρώ μας κατάστρεψε/φει. Από τις 200 χώρες του πλανήτη γή μόνον οι 17 επέλεξαν κοινό νόμισμα. Οι υπόλοιπες αναπτύσσονται και η ΕΖ(εκτός Γερμανίας) βολοδέρνει με μέση ανάπτυξη στην 15ετη ιστορία της 1,2%(με χαμηλό πληθωρισμό όμως). Που αυτό οφείλεται εκτός του ΕΥΡΏ?

  9. Nik avatar
    Nik 16/12/2013 00:52:11

    Η Αργεντινή είναι η μόνη χώρα που ξέρω, ίσως να υπάρχουν και άλλες, που φορολογεί τις εξαγωγές. Πως να μην την κάτσουν τη βάρκα! Αυτά πήγε να μάθει εκεί ο Τσιπ.

    • Dal avatar
      Dal @ Nik 16/12/2013 18:28:03

      Θα την ξέρεις την παροιμία: "Του χάρισαν ένα άλογο και αυτός του κοίταζε τα δόντια".

  10. Dal avatar
    Dal 17/12/2013 01:24:06

    Καλά η απάντηση είναι αποστομωτική. Εαν έχεις επιχειρήματα απάντησε.
    1.Γιατί αυτή η χώρα που ήταν πλούσια και πριν χρεοκόπησε με το νόμισμα της peg 1προς 1 με το δολάριo?.
    2.Πως μετά τη χρεοκοπία συμμετέχει στου G20?.
    3.Πως μείωσε την ανεργία της από 21% σε7%.
    4 Πως έχει εξωτερικό χρέος μόνον 40% του ΑΕΠ της και εμείς 175% και 580δισ δολ.Το 2001 είχαμε μόνον 42δισ . Αύξηση 1400%!!!!!Πια η αιτία?
    5. Πότε μα πότε η Γερμανία έστω και με δήλωση μας συμπαραστάθηκε? Τώρα για την ΕΕ εδώ γελάνε.Δεν το έχεις αντιληφθεί ότι μας κυβερνάει η Μέρκελ και ο Σόϊμπλε? Όταν μας επισκέφτηκε η λεγάμενη οι έμποροι συζήτησαν μαζί της και για την επιστροφή φόρων? και εγώ νόμιζα ότι ψηφίσαμε Ελληνες πολιτικούς.
    6.Ο τουρισμός μας συνεισφέρει κατά 15% στο ΑΕΠ . Είναι λίγο?
    7. Επιχειρήματα δεν υπάρχουν. Γιατί εαν υπήρχαν ΄θα αντικρούονταν ένα προς ένα τα μακρο και της Αργεντινής και τα δικά μας.Και αφού δεν υπάρχουν αερολογούμε.
    Ας μην γράψουμε για την Ελλάδα και ψυχό πλακωθούμε νυχτιάτικα.