#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2013 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έπαθε, ξαφνικά ο Βενιζέλος;

[caption id="attachment_217155" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

Η απορία μου είναι η εξής:

Τι έπαθε ξαφνικά ο Βενιζέλος και ...σήκωσε μπαϊράκι κατά πάντων και δυναμιτίζει την κυβερνητική συνοχή;

Δε νομίζω να πείθει κανέναν ότι όλα αυτά γίνονται για το αντι-ρατσιστικό νομοσχέδιο!

Αφορμή ήταν!

Κάποιο ...πουλάκι μου σφύριξε, ότι Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ γύρισε άλλος άνθρωπος από τις ΗΠΑ όπου είχε πάει πρόσφατα για την αποφοίτηση της κόρης του!

Μήπως εκεί έλαβε και καμιά....επιφοίτηση;

Οφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.Q avatar
    B.Q 28/05/2013 12:53:40

    Τι μήπως; Η ....επιφοίτηση είναι σχεδόν βεβαία!

    • fe avatar
      fe @ B.Q 28/05/2013 17:05:25

      Οπως βλεπεις απο τις απαντησεις παρακατω το ποπολο κοιμαται τον υπνο του δικαιου.Δημοσκοπικη πτωση,διαφοροποιηση απο την ν.δ και ολα τα συνηθησμενα.Ειναι ΚΑΙ αυτα αλλα οχι μονο αυτα.Για να συνεχισω την κουβεντα που καναμε πριν δυο-τρεις μερες σχεδον προφητικα που λεγαμε οτι ο βενιζελος αλλαξε.Στην αμερικη κατι εγινε αλλα εγινε πισω απο κλειστες πορτες.Εγω θα σταθω στον επομενο σταθμο του την γερμανια και το φλερτ με τον σταινμπουργκ του spd.Κατ αρχην κανουν μια καινουργια σοσιαλιστικη διεθνη την "Προοδευτικη συμμαχια" και βαζουν στην γωνια την σοσιαλιστικη του ΓΑΠ.Ειναι φανερο οτι ετοιμαζονται για την επομενη μερα της ευρωπης η οποια ειναι πολυ κοντα.Η μερκελ πεφτει συνεχως ο σχιστοματης εξαφανιζεται.Καποιοι λενε οτι μπορει να μην ερθει καν πρωτη.Και αυτο να μην γινει θα μιλαμε για μια αποδυναμωμενη μερκελ και εναν ισχυρο σταινμπουργκ.Εκει παιζει το τελευταιο του χαρτι ο βενιζελος.Αν χασει η αποδυναμωθει η μερκελ οι μερκελιστες ανα την ευρωπη θα εχουν σοβαρο προβλημα.Εκει βλεπει και ο βενιζελος την ανατροπη των συσχετισμων μεσα στην κυβερνηση.Αυτος θα ειναι ο ισχυρος.Εγω ετσι την διαβαζω την συμπεριφορα του.Με λιγα λογια πιανει θεση για την νεα κατασταση για την νεα ευρωπη ......η οποια πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ειναι ενωμενη.Ο καουμποι παλι θα τα καταφερει φυσικα με την
      ιστορικα ηλιθια συμπεριφορα της μεγαιρας που λες και συ.

      • Αιρετική avatar
        Αιρετική @ fe 28/05/2013 20:29:59

        Αγαπητέ Φε, :-) Μιας και σενάρια κάνουμε, μη γνωρίζοντας αλλά μόνον εικάζοντας, σίγουρα στο Αμέρικα ο Λούκουλος είχε ”επαφές”, και το spd ως πόλος ενάντιος στο Δ΄Ράϊχ της Μέρκελ, ίσως βρίσκεται ήδη ενταγμένο στα Αμερικανικά σχέδια…. αποκαθήλωσης- εξαφάνισής της. Μακάρι η Ε.Ε να αποφασίσει να μετατραπεί από τοκογλυφική οικονομική ένωση συμφεροντολόγων, στην Ε.Ε των ιδεών, της αλληλεγγύης και της κοινής αναπτυξιακής πορείας των λαών της. Διαφορετικά, μας είναι άχρηστη. Η τύχη του πανικόβλητου Βάγγου, μας αφήνει παντελώς αδιάφορους φυσικά, ωραίο και δίκαιο θα είναι να μην καταφέρει καν να μπει στην επόμενη Βουλή.
        Οι …”Μερκελιστές” τώρα, που από ανάγκη και όχι εξ επιλογής, λόγω του οτι άνευ ”σπόνσορα” εξουσία στο Ελλαδιστάν ΔΕΝ βλέπεις (εξ΄αιτίας της απαράμιλλης ωριμότητας του εκλογικού σώματος) την …προτίμησαν, καλά θα κάνουν να κρατούν τις αποστάσεις τους και να αναδιαμορφώνουν τις συμμαχίες τους. Δεν μας χαρίστηκε άλλωστε η ντίλερ των διεθνών τοκογλύφων, πουθενά! Τόση ”αγάπη”, τόση ”εκτίμηση”, τόση ”κατανόηση”, και πάλι στο άπατο βάραθρο της αισχροκέρδειάς της βρισκόμαστε, αιμόφυρτοι…. Δεν της χρωστάμε και δε θα λυπηθούμε και καθόλου αν λάβει αυτό ακριβώς που της αξίζει, το συντομότερο δυνατόν. Με 30% ανεργία, άγρια ύφεση και μηδέν ανάπτυξη, μόνον ….Ελλαδιστές μπορούμε να είμαστε. Μερκελιστές, ούτε με σφαίρες.
        Υ.Γ : άλλαξα όνομα, λόγω εμπλοκής.

  2. arcane avatar
    arcane 28/05/2013 13:02:44

    Οξεία δημοσκοπίτιδα έπαθε.

  3. drider avatar
    drider 28/05/2013 13:11:36

    "People, it turns out, have a host of motives beyond simply maximizing expected material gains. They fear losing more than they desire winning, they copy their peers, they get overconfident when things are good, and they run scared when things change. They reciprocate, reward, and punish one another even at individual cost."

    Do individuals matter? - John Whitfield

  4. Αιρετική avatar
    Αιρετική 28/05/2013 13:23:35

    Αχ αυτοί οι σπόνσορες! Δίνουν φτερά ώρες-ώρες.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/05/2013 13:40:36

    Προφανώς και είναι μια αφορμή το ¨αντιρατσιστικό", αλλά - ας είμαστε ειλικρινείς- έπρεπε να βρεθεί μια αφορμή για έντονη διαφοροποίηση από τη ΝΔ και δημιουργία γεφυρών με τις "λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις". Προσωπικά το βρίσκω μια φυσική εξέλιξη πολύ περισσότερο αφού τα νούμερα βελτιώνονται, το κλίμα στο εξωτερικό έχει αλλάξει και στο εσωτερικό και από τη χθεσινή δημοσκόπηση από πλευράς κλίματος η εικόνα είναι βελτιωμένη ακόμα και σε σχέση με την προ διμήνου. Παρά την βελτίωση το ΠΑΣΟΚ όπως προκύπτει κι από τη χθεσική δημοσκόπηση βρίσκεται στο 6,5% και τα πρ (;;) στελέχη του συνεχίζουν τις διαφοροποιήσεις, τις διαλέξεις, τις ιδρύσεις κομμάτων κλπ. Ετσι κι ο Βενιζέλος κάτι πρέπει να κάνει... Ενστικτο αυτοσυντήρησης.

  6. Λερναία Ύδρα avatar
    Λερναία Ύδρα 28/05/2013 13:48:27

    Ο καημένος, βρίσκεται σε απελπισία. Ή μήπως έχει οδηγίες;

  7. ιανος avatar
    ιανος 28/05/2013 13:52:39

    ο Σαμαράς έχει μια επιλογή, να πάει σε εκλογές. Οι Έλληνες θα ψηφίσουν Νέα Δημοκρατία γιατί αφενός δεν ρισκάρουν να πάνε χαμένες οι θυσίες, αφετέρου επιστεύονται μόνον το Σαμαρά πλέον, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πείθει, το ΠΑΣΟΚ θα μπει οριακά στη Βουλή και η ΔΗΜΑΡ θα εξαφανιστεί.
    Την επομένη των εκλογών θα δούμε ποιος θα βάλει τους όρους της νέας συγκυβέρνησης.
    Εκλογές τώρα, πριν σηκώσει ξανά κεφάλι το ΠΑΣΟΚ.

    • euagelos avatar
      euagelos @ ιανος 28/05/2013 19:13:28

      Είναι ευκαιρία, πράγματι. Κανείς δε θα ρισκάει να παν χαμένες οι θυσίες του, ειδικά τώρα που άρχισε να φαίνεται το φως στο τούνελ και περάσαμε τα δύσκολα. Πιθανότατα, θα δούμε και αυτοδύναμη κυβέρνηση ΝΔ

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ euagelos 29/05/2013 12:20:25

        Ιανε και Ευαγγελε ετσι ειναι οπως τα λετε οι διαπιστωσεις.
        Ομως ξεχνατε ενα βασικο: ο χειροτερος ψηφοφορος ειναι ο Νεοδημοκρατης, ιδιως ο νεος σε ηλικια. Ανεμοδουρας, χωρις να βλεπει μακρυα με μονη τη διαθεση εκδικησης, αυτο το παιδαριωδες "θα σου δειξω εγω"....
        Δευτερος ερχεται ο Πασοκος ο οποιος κρινει με συμφεροντολογικα κριτηρια πρωτιστως αλλα οι επιλογες του ειναι σε συγγενη ιδεολογικα κομματα.
        Ολοι οι υπολοιποι περιχαρακωνονται περιπου στους ιδιους χωρους με μονη εξαιρεση το ΚΚΕ οπου μειωνεται μονο απο τους αποδημησαντες εις Κυριον.

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 28/05/2013 14:08:59

    Ο Βενιζέλος βλέπει απλά ότι είναι ο Σμαράς που καρπώνεται την επιτυχία της κυβέρνησης ενώ το δικο του κόμμα περιορίζεται στο 4,5%.

    Το πασοκ είναι καμμένο χαρτί. Είτε καλά πάει η κυβέρνηση είτε άσχημα δεν πρόκειται να ανακάμψει. Αυτό βλέπει ο Βενιζέλος και κάνει κινήσεις σπασμωδικές.

    Δεν πρόκειται να πέισει όμως κανέναν. Η ελληνική κοινωνία έτσι κι αλλιώς αδιαφορεί για το δράμα των 2 εκ μεταναστών, νομίμων και μη που ζουν στην χώρα. Ακόμη και σε δημοσκοπήσεις πριν την κριση το 85% απαντούσε "να φύγουν όλοι".

    Τώρα να κάνει σημαία του του αντιρατσιστικό είναι γελοίο. Περισσότερες ωήφους θα έπαιρνε αν πρότεινε ένα νομοσχέδιο για την ταχεία απομάκρυνση των μεταναστών απο την χώρα και την θωράκιση ων συνόρων. Δεν υπάρχει πλέον αριστερή ιδεολογική - εκλογική κυριαρχία. Μεταπολίτευσεη πάπαλα. Δεν τοχει καταλάβει ο Βενιζέλος αυτό.

  9. Αλέξ avatar
    Αλέξ 28/05/2013 14:16:32

    Πάντως ενεργεί σοφά δίνοντας έμφαση στον εξωτερικό και όχι τον εσωτερικό κίνδυνο από την μη ψήφιση του αντιρατσιστικού. Από κει και ύστερα οι αποφάσεις εξαρτώνται από την εκτίμηση του κινδύνου αυτού. Αν είναι σημαντικός, ο κος Σαμαράς μπορεί να στοχοποιηθεί από αυτούς που πιθανά επιδιώξουν την αποσταθεροποίηση.

  10. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 28/05/2013 14:59:28

    Είναι απλό. Το κόμμα του είναι κολλημένο και ελπίζει με το αντιρατσιστικό σε βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα οφέλη:

    Βραχυπρόθεσμα: Επαναπατρισμός μέρους ψηφοφόρων ΠΑΣΟΚ που έχουν διαφύγει σε άλλα κόμματα

    Μακροπρόθεσμα: Νέα εκλογικός στρατός (μιας και οι ΔΥ απολύονται) τους ελληνοποιημένους μετανάστες οι οποίοι μετά την ψήφιση ενός νομοσχεδίου που δεν θα μας επιτρέπει καν να τους πούμε αυτό που είναι (παράνομοι μετανάστες) θα αυξήσουν τον ρυθμό εισόδου στη χώρα της 30% ανεργίας τουλάχιστον κατά 500%.

    Μετά, αναρωτιέστε γιατί η ΧΑ ανεβαίνει. Αν δεν αρχίσουν καραβιές απελάσεων όπως στο παρελθόν στην Ιταλία, άνοιγμα των συνόρων προς την υπόλοιπη Ευρώπη για να γίνει ο Πάκης πρόβλημα και του Ελβετού και του Δανού και του Γερμανού σάμπως υπάρξει συντονισμός και δρακόντεια φύλαξη συνόρων, τότε... τότε... Μην γκρινιάζετε μετά.

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 28/05/2013 15:11:11

    Όχι, τον καταλαβαίνω τον Βενιζέλο, έχει θέμα.
    Έχει θέμα «ηθικό, αξιακό» (όπως τόνισε ο ίδιος, με έμφαση εχθές). Αλλά το «ηθικό-αξιακό θέμα Βενιζέλου» μήπως έχει και ονοματεπώνυμο;
    αυτό του (διορισμένου από τον ίδιο) μέλους τους πολιτικού συμβουλίου του Πασοκ, που είναι και μέτοχος της εταιρείας ορκωτών λογιστών, που ελέγχει τις «μαύρες τρύπες» των οικονομικών του κόμματος !
    Να έχει και τον ΓΑΠ από την άλλη, που αποφάσισε να προσγειωθεί Ελλάδα (έχουμε το ωραιότερο καλοκαίρι του κόσμου εξάλλου…). Τη Διαμαντοπούλου και το Λοβέρδο με δικό τους κόμμα ταυτόχρονα.. Και τι θα του μείνει δηλαδή, του Βενιζέλου; Μόνο τα άδεια ταμεία και οι ορκωτοί λογιστές, με το ηθικό ασυμβίβαστο ; Δηλαδή, κάπου δεν πρέπει να εκτονωθεί ο Βενιζέλος, από την ένταση στα εσωτερικά του Πασοκ ;
    Τώρα βέβαια, ότι μπορεί έστω και ελάχιστα, να εκθέτει την κυβέρνηση με τέτοια στάση, δεν περιμέναμε ότι θα τον απασχολεί… Πότε νοιάστηκε το Πασοκ και οι αρχηγοί του, για την εικόνα της χώρας και για την πολιτική σταθερότητα, για να το κάνουν τώρα ;

    • Αιρετική avatar
      Αιρετική @ roadrunner 28/05/2013 20:33:07

      Η αλήθεια είναι οτι τα προβλήματά του, πάντα έχουν να κάνουν με την ηθική και τις αξίες. Το σωστό να λέγεται. Υπεράνω εντελώς.

  12. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 28/05/2013 18:24:46

    Ανάλυση καφενείου! Έχεις έφεση είναι η αλήθεια. Προχθεσινή δημοσκόπηση δίνει CDU/CSU 41% και είναι ανεβασμένο, ενώ στο SPD 27%. Ο Στάινμπρουκ ήταν υπ.οικ. της Μέρκελ το 2008 και από τους βασικούς υποστηρικτές της μη θωράκισης του ευρωπαϊκού οικοδομήματος από τις συνέπειες της αμερικάνικης κρίσης. Θεωρείται από τους ''κρυφούς'' υποστηρικτές της εθνικής αντιμετώπισης της κρίσης καθώς δεν έχει κάποιο ολοκληρωμένο σχέδιο αντιμετώπισης της κρίσης. Ακόμα και το ινστιτούτο του SPD ''Friedrich Ebert'' ασκεί κριτική στο πρόσωπό του. Από την άλλη πλευρά, η πρόταση Σόιμπλε για ενεργοποίηση της αναπτυξιακής τράπεζας KfW σε αναπτυξιακά προγράμματα του Νότου, αποτελεί παλαιότερη πρόταση των Πράσινων. Με αυτόν τον τρόπο το CDU φαίνεται ότι προτιμάει για κυβερνητικό εταίρο του, το κόμμα των Πρασίνων. Κάτι που φυσικά έχει και άλλες πολλές αιτίες για να γίνει. http://www.antinews.gr/2012/09/16/179784/
    Το εκλπηκτικό είναι ότι καταλήγεις στο συμπέρασμα για ανατροπή των συσχετισμών εντός κυβέρνησης. Ότι να'ναι! Απλά είναι τα πράγματα, το ΠΑΣΟΚ καταποντίζεται δημοσκοπικά, και όλα τα θετικά από τη διακυβέρνηση πηγαίνουν στο Σαμαρά και τη ΝΔ. Πληρώνει το λάθος του να μη συμμετάσχει με πολιτικά στελέχη στην κυβέρνηση. Ανεβάζει τους τόνους για ένα θέμα εκτός μνημονιακής ατζέντας για να μη μπορεί να χαρακτηριστεί συνιστώσα από τη ΝΔ. Απλά είναι τα πράγματα!
    Υ.Γ.1: Σε παρόμοιο σχόλιό σου για το ρόλο των ΗΠΑ σου είπα ότι κάνεις καφενειακές συζητήσεις. Για του λόγου το αληθές, ο Κέρι έρχεται στην Αθήνα στα μέσα του καλοκαιριού και φέρνει πρόσκληση για επίσκεψη στο Λευκό Οίκο. Η ολιγόωρη επίσκεψη Σαμαρά στο Αζερμπαϊτζάν μετά από την Κίνα ήταν οξυδερκής, σε συνδυασμό και με το προσωρινό ''πάγωμα'' της ιδιωτικοποίησης της ΔΕΣΦΑ άνοιξαν το δρόμο για την πρόσκληση. Όπως ακριβώς το είχα προβλέψει!!
    Υ.Γ.2: Η "Προοδευτική Συμμαχία'' αποτελεί φιάσκο ολκής σύμφωνα με το γερμανικό τύπο που πρόσκειται στο SPD, αλλά με την ανάγνωση fe θα ενισχύσει το Βενιζέλο (!!!) που θα επιταχύνει τις πολιτικές εξελίξεις και θα φέρει γρηγορότερα στην εξουσία τον πολυαγαπημένο μας ηγέτη Αλέξη Τσίπρα, που θα καταργήσει το μνημόνιο, θα μείνουμε στο ευρώ και η Μέρκελ έντρομη θα μας χρηματοδοτεί ελλείμματα για να προσλαμβάνουμε ΔΥ και να πέσει η ανεργία...

    • fe avatar
      fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 28/05/2013 19:37:11

      Φιλε μου αλβανε χαιρομαι που παρακολουθεις τις αναλυσεις καφενειου που κανω.Αυτο το 41-27 κρατατο στο μυαλο σου και θα τα ξαναπουμε τον σεπτεμβριο.Αληθεια πιστευεις οτι εκανα ολη αυτην την σκεψη για να καταληξω στον τσιπρα χαχαχαχα ρε συ αλβανε θα με τρελανεις;κοιμασαι και ξυπνας με τον τσιπρα και αυτος σκεφτεται την ναομι καμπελ χααχαχααχ η πιστευεις οτι ο βενιζελος κανει ολα αυτα τα θεατρικα για να φερει τον τσιπρα; Λοιπον μεχρι το φθινοπωρο τα πραγματα θα κυλησουν ηρεμα....μετα βλεπουμε...

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 28/05/2013 20:12:54

        Γιατί εσύ πιστεύεις φίλε συριζαίε ότι εγώ παρέθεσα όλα αυτά τα υπαρκτά δεδομένα για να καταλήξω στον Τσίπρα; Έλεος!!!! Πάντως τα παζλ που φτιάχνεις σπάνια αφορούν πραγματικά δεδομένα, γι'αυτό μ'αρέσουν οι συνωμοσίες σου, το ομολογώ!!!!!

      • Be Quite avatar
        Be Quite @ fe 28/05/2013 20:37:05

        Μη δίνεις σημασία. Για τους Συριζαλβανούς, όποιος πει κάτι έξω από το ποίημα που έχουν αποστηθίσει, είναι Συριζαίος. Αδυναμία νου και ευκολία χαρακτηρισμών. Μαζί πάνε.

    • fe avatar
      fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 28/05/2013 19:50:23

      Το σκάνδαλο φοροδιαφυγής του Ούλι Χένες, προέδρου της Μπάγερν Μονάχου και συμμάχου της Ανγκελας Μέρκελ, προκάλεσε νέα δημοσκοπική πτώση του κόμματος των Χριστιανοδημοκρατών (CDU) της καγκελαρίου της Γερμανίας.

      Σύμφωνα με γκάλοπ της εταιρίας Emnid για λογαριασμό της εφημερίδας «Bild am Sonntag», το CDU και το αδελφό του κόμμα, οι Χριστιανοκοινωνιστές της Βαυαρίας, απολαμβάνουν εκλογική επιρροή της τάξης του 37%, υποχωρώντας κατά τρεις ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με την αντίστοιχη μέτρηση της προηγούμενης εβδομάδας, κατρακυλώντας στο χαμηλότερο ποσοστό τους από τον Οκτώβριο του 2012.

      Οι γερμανικές βουλευτικές εκλογές θα πραγματοποιηθούν στα μέσα Σεπτεμβρίου. Από την άλλη, οι κυβερνητικοί εταίροι των Χριστιανοδημοκρατών, οι Ελεύθεροι Δημοκράτες (FDP) του Φίλιπ Ρέσλερ, έφτασαν μετά από πολύ καιρό στο 5%, δηλαδή το ελάχιστο ποσοστό που απαιτείται για είσοδο στη γερμανική Βουλή. Με το 42% που συγκεντρώνουν οι δυνάμεις της κεντροδεξιάς είναι ισοδύναμες με το ποσοστό που συγκεντρώνουν οι αντίστοιχες της κεντροαριστεράς (27% οι Σοσιαλδημοκράτες και 15% οι Πράσινοι).

      ΠΗΓΗ: koutipandoras.gr

      Ριξε και εδω μια ματια πως την κοπαναει η bmw απο γερμανια παραμονες εκλογων
      http://www.capital.gr/news.asp?id=1804945

      Θελω να δεις και τον ρυθμο αναπτυξης της γερμανιας το 2ο τριμηνο του 2013.

      Σου αναψα φωτιες; χαχχααχαχα λυπαμαι πολυ για την φιλη σου.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 28/05/2013 21:25:53

        1) Είσαι σοβαρός; Αναφέρεις δημοσκόπηση πριν από 1 μήνα και εγώ πριν από 3 ημέρες!!!!!!! Αυτό για να καταλάβουμε και τα υπόλοιπα.
        2) Ο λόγος μεταφοράς της bmw αναφέρεται στο άρθρο και είναι η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ειλικρινά απορώ το διάβασες όλο το άρθρο πριν το στείλεις ή διάβασες μόνο τον τίτλο; Μετά απορείς που σε λέω συνωμοσιολόγο...
        3) Η Μέρκελ δε μου λέει τίποτα σπουδαίο, άλλωστε η agenda 2010 από την κυβέρνηση του SPD με τους Πράσινους ήρθε, και στη Γερμανία ειναι κάτι σαν ''ευαγγέλιο'', οπότε δεν έχω ιδιαίτερες ανησυχίες για τις εκλογές! Η αλήθεια είναι ότι και η συζήτηση στο διεθνή τύπο έχει πια υποχωρήσει πάνω σε αυτό το θέμα!

        • fe avatar
          fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 28/05/2013 22:40:35

          Της forza για το RTL; πολυ αξιοπιστη!!!!
          Το διαβασα ολο αν και στον τιτλο το λεει για ποιο λογο φευγει.Δεν σου λεει κατι ε; οκ.
          Το γνωριζω το spd την εφερε την ατζεντα 2010.Ουτε και γω ανησυχω για τις εκλογες μονο ελπιζω.

          Υ,Γ. Παρε και ενα προεκλογικο σκανδαλακι νεποτισμου στο προτυπο σου την γερμανια.Καλη νυχτα
          http://www.enikos.gr/international/141727,Germanoi_politikoi_diorizoyn_syggeneis_t.html

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 29/05/2013 15:18:43

            Ξέρεις την αξιοπιστία ΚΑΙ των γερμανικών εταιρειών δημοσκοπήσεων... Αυτό με ξεπερνάει!!! Για σένα έφυγε η bmw για να μην επανεκλεγεί η Μέρκελ;;;; Έλεος!!!! Σε αρκετά σχόλιά μου έχω γράψει ότι και το γερμανικό πολιτικό προσωπικό είναι χαμηλότατου επιπέδου (βλ.ρατσιστικά σχόλια για τεμπέληδες Έλληνες κλπ) που αναπτύσσει έντονα χαρακτηριστικά ρατσισμού, λαϊκισμού και νεποτισμού όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Σε αντίθεση με τον αντιπαραγωγικό αντιγερμανισμό (κάτι σαν τον χαζό αντιαμερικανισμό) εγώ κρίνω χώρες και καταστάσεις με πιο ενδελεχή τρόπο και αυτό μου επιτρέπει να διαχωρίζω ποιές πτυχές τους θεωρώ θετικές και ποιές αρνητικές. Τόσο απλά!

  13. B.Q avatar
    B.Q 28/05/2013 18:40:57

    :-) Μιας και σενάρια κάνουμε, μη γνωρίζοντας αλλά μόνον εικάζοντας, σίγουρα στο Αμέρικα ο Λούκουλος είχε ''επαφές'', και το spd ως πόλος ενάντιος στο Δ΄Ράϊχ της Μέρκελ, ίσως βρίσκεται ήδη ενταγμένο στα Αμερικανικά σχέδια.... αποκαθήλωσης- εξαφάνισής της. Μακάρι η Ε.Ε να αποφασίσει να μετατραπεί από τοκογλυφική οικονομική ένωση συμφεροντολόγων, στην Ε.Ε των ιδεών, της αλληλεγγύης και της κοινής αναπτυξιακής πορείας των λαών της. Διαφορετικά, μας είναι άχρηστη. Η τύχη του πανικόβλητου Βάγγου, μας αφήνει παντελώς αδιάφορους φυσικά, ωραίο και δίκαιο θα είναι να μην καταφέρει καν να μπει στην επόμενη Βουλή.
    Οι ...''Μερκελιστές'' τώρα, που από ανάγκη και όχι εξ επιλογής, λόγω του οτι άνευ ''σπόνσορα'' εξουσία στο Ελλαδιστάν ΔΕΝ βλέπεις (εξ΄αιτίας της απαράμιλλης ωριμότητας του εκλογικού σώματος) την ...προτίμησαν, καλά θα κάνουν να κρατούν τις αποστάσεις τους και να αναδιαμορφώνουν τις συμμαχίες τους. Δεν μας χαρίστηκε άλλωστε η ντίλερ των διεθνών τοκογλύφων, πουθενά! Τόση ''αγάπη'', τόση ''εκτίμηση'', τόση ''κατανόηση'', και πάλι στο άπατο βάραθρο της αισχροκέρδειάς της βρισκόμαστε, αιμόφυρτοι.... Δεν της χρωστάμε και δε θα λυπηθούμε και καθόλου αν λάβει αυτό ακριβώς που της αξίζει, το συντομότερο δυνατόν. Με 30% ανεργία, άγρια ύφεση και μηδέν ανάπτυξη, μόνον ....Ελλαδιστές μπορούμε να είμαστε. Μερκελιστές, ούτε με σφαίρες.

  14. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 28/05/2013 21:03:40

    Σωστά, φαίνεται άλλωστε από τη βαθυστόχαστη επιχειρηματολογία σου που από το μόνο που δε χαρακτηρίζεται είναι από την ευκολία απόδοσης χαρακτηρισμών... Σύντομο το ποίημά σου αλλά με αρκετό γέλιο!!!

  15. dinos avatar
    dinos 28/05/2013 22:45:53

    Τι ακριβως παει καλυτερα ? τα λογια ? να ρωτησω αν απο τον ιουνιο του 12 σημερα η ανεργια ειναι μικροτερη ? οι μισθοι οι συνταξεις μεγαλυτεροι ? οι φοροι λιγοτεροι ? απαντησεις με νουμερα μπορει να μου δωσει καποιος ?
    και τι σχεση εχει ο ελληνας με τον βορειοευρωπαιο ? απολαμβανει την δημοσια υγεια το κοινωνικο κρατος το επιπεδο ζωης του γερμανου-ολλανδου-αυστριακου και ολων των σκανδιναβων ? και ποτε θα φτασει στο επιπεδο τους ?

  16. δημης avatar
    δημης 29/05/2013 00:54:08

    "Κάποιο …πουλάκι μου σφύριξε, ότι Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ γύρισε άλλος άνθρωπος από τις ΗΠΑ όπου είχε πάει πρόσφατα για την αποφοίτηση της κόρης του!"
    ΕΚΔΟΧΕΣ....
    -Του παίρνουν συνεχώς το ταψί απ' το στόμα...
    -Του έδειξαν -απότομα- τις δημοσκοπήσεις..
    -Δεν -ΕΤΥΧΕ - καμίας ..".επιφοίτησης" από την εκεί πλευρά...
    -Τέλος ,πράγμα που του ευχόμαστε, η Κόρη του να βρήκε κάποιον ..όχι και τόσο φαρδύν...