25/11/2009 23:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι έλεγε παλαιότερα ο Πολύδωρας για τη Ντόρα και τον Ερντογάν;



Διαβάζουμε για τις δηλώσεις που είχε κάνει την Τετάρτη, 17 Σεπτεμβρίου 2008, ο Βύρωνας Πολύδωρας στο περιστύλιο της Βουλής προς δημοσιογράφος.

Ο ηθικοπατριωτισμός
Ο βουλευτής της Β΄ Περιφέρειας Αθηνών και πρώην υπουργός της Ν.Δ. μιλώντας σε πηγαδάκι δημοσιογράφων χθες το μεσημέρι στο περιστύλιο της Βουλής υπογράμμισε ότι η Νέα Δημοκρατία έχει απολέσει σίγουρα το ένα πλεονέκτημα που είχε, «τον ηθικοπατριωτισμό», ενώ κινδυνεύει να χάσει και το δεύτερο που είναι «η συνέχεια». Αναφερόμενος στο πρώτο στοιχείο ο κ. Πολύδωρας έβαλε στο στόχαστρό του την κ. Μπακογιάννη λέγοντας με έμφαση: «Είδατε πουθενά την κ. Ντόρα Μπακογιάννη να στείλει συγχαρητήριο τηλεγράφημα στην οικογένεια του σμηναγού Ηλιάκη για να μιλήσει για των ηρωισμό του; Ή μήπως σε ψήφισε κανείς για να ερμηνεύεις τα συμφέροντα του Ερντογάν και του Γκρόγια; (σ.σ.: Γκρούεφσκι)».
 
http://digital.tanea.gr/Default.aspx?d=20080918&nid=9839192
 Ελευθεροτυπία της 18/09/2008

 Και κατά Ντόρας

Αναφερόμενος στο κόμμα του είπε ότι το διέκριναν δύο στοιχεία τα οποία απώλεσε: το ηθικοπατριωτικό και η συνέχεια. Προς επίρρωση της εκτίμησής του αυτής, έθεσε το ερώτημα - καρφί προς την υπουργό Εξωτερικών: «Είδατε πουθενά την Ντόρα Μπακογιάννη να στέλνει συγχαρητήριο τηλεγράφημα στην οικογένεια του σμηναγού Ηλία Ηλιάκη για τον ηρωισμό του;» Και πρόσθεσε: «Αντ' αυτού, ερμηνεύουμε τα συμφέροντα του Ερντογάν και του Γκρόγια (εννοώντας τον Γκρούεφσκι). Σε ψήφισε κανένας εσένα να ερμηνεύσεις τα συμφέροντα αυτών των δύο;»

Κύκλοι της υπουργού Εξωτερικών, σχολιάζοντας την αιχμή που άφησε εις βάρος της ο Β. Πολύδωρας, έλεγαν ότι η υπουργός πήγε στην κηδεία του Η. Ηλιάκη και τόνισε ότι «έδωσε τη ζωή του για την Ελλάδα».

citypress-gr.blogspot.com

 Ο Βύρων Πολύδωρας άφησε ακόμη αιχμές για την εξωτερική πολιτική που ακολουθεί η Ντόρα Μπακογιάννη, χαρακτηρίζοντάς την υποτελή στον κ. Ερντογάν.

 Φαρμακερά βέλη κατά της ηγεσίας της ΝΔ εξαπέλυσε ο Βύρων Πολύδωρας. Μιλώντας με δημοσιογράφους στο Περιστύλιο της Βουλής, εξέφρασε τα παράπονα πολλών συναδέλφων του της κυβερνητικής παράταξης για τον παραγκωνισμό τους.

Ο πρώην υπουργός αφού χαρακτήρισε προκλητικά τα όσα έγιναν στην υπόθεση του Βατοπαιδίου, τόνισε ότι οι εκλογές δεν έφεραν καμία αλλαγή, διότι απλώς, «τα λαμόγια διατηρήθηκαν στο σύστημα».

http://troktiko.blogspot.com/2008/09/blog-post_7199.html

Ω, ρε ξεσάλωσε ο Βύρων Πολύδωρας. Και τώρα τι πρέπει να κάνει ο Καραμανλής, να χαρεί ή να στενοχωρηθεί; Ο Πολύδωρας λέει ότι η Ντόρα είναι υποτελής του Ερντογάν! Αυτή δηλαδή είναι βόμβα δεν είναι δήλωση. Εδώ μιλάμε για τα εθνικά μας συμφέροντα και η υπουργός εξωτερικών γίνεται στόχος του πρώην κορυφαίου υπουργού. Ο Πολύδωρας όταν μιλάει πετάει και μια ρουκέτα και αυτή την φορά βρήκε στόχο. Ήταν η Ντόρα. Άκου να σε πούνε υποτελή της Τουρκίας. Μέχρι και αγωγή χωράει, εκτέλεση στα 11 βήματα του στρατηγού ανέμου και όλα τα καλά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 23/11/2009 15:07:27

    Συμπέρασμα...Οι Πολύδωρας και Καρατζαφέρης ακολουθούν την ίδια υποστηρικτική τακτική προς την Ντόρα : Καταγγέλοντάς την, προωθούν την υποτακτικότητά της προς τις "διεθνείς αρχές"....!

    • Γιάννης Καραμήτρος avatar
      Γιάννης Καραμήτρος @ kanis 23/11/2009 15:58:20

      Μερικά πράγματα είναι απλά. Οι Εθνικιστές είναι αλλεργικοί με όσους Έλληνες δεν βλέπουμε τους γείτονες μας σαν εχθρούς ή δεν πιστεύουμε τις διάφορες θεωρίες συνομωσίας που είναι τόσο πολύ διαδεδομένες ανάμεσα στους Έλληνες. Η κυρία Μπακογιάννη ανήκει στην σχολή ότι είναι προτιμότερο για την χώρα μας να έχει φιλικές σχέσεις με τους γείτονες μας και δεν πουλάει τσαμπουκά.

      Αν κάποιος διαβάσει την ιστορία της Ελλάδας θα δει ότι όλες οι ήττες μας έγιναν όταν κυβερνούσαν οι Ελληναράδες. Τελευταίο παράδειγμα: 1974 με το πραξικόπημα της Χούντας στην Κυπριακή Κυβέρνηση.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Γιάννης Καραμήτρος 23/11/2009 16:04:50

        Ελληναράδες οι εγκάθετοι των Αμερικανών;!
        η συγνώμη του Κλίντον που αναφερόταν δηλαδή;
        δυστυχώς κάποιοι δεν είναι τσιράκια, δυστυχώς τα πιστεύουν αυτά που γράφουν....

      • anetos avatar
        anetos @ Γιάννης Καραμήτρος 23/11/2009 16:05:27

        πας απο την μια πλευρα στην αλλη ακρη ! αλλο αυτο που λες και αλλο το αμερκανοδουλο στυλ του μπαμπα της και της ιδιας .οι ανθρωποι ξεπουλανε και ειναι αμοραλιστες !

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Γιάννης Καραμήτρος 23/11/2009 16:20:44

        Η ήττα μας το 1974 συντελέστηκε με τον Καραμανλή πρωθυπουργό. Τα Ίμια συντελέστηκαν με το Σημίτη. Οι νίκες μας έγιναν με Μεταξά, Βενιζέλο, Κολοκοτρωναίους και άλλους "εθνικιστές".

        Εμείς δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τους γείτονές μας. Αυτοί μπήκαν στην Κύπρο και έδιωξαν το 1/3 του πληθυσμού από τις εστίες τους, αυτοί αμφισβητούν τα κυριαρχικά μας δικαιώματα στο Αιγαίο, αυτοί έκαναν τη μειονότητα της Πόλης 1.800 ανθρώπους από 150.000, τη στιγμή που οι εδώ μουσουλμάνοι αυξάνονται και πληθύνονται.

        Όταν λοιπόν κάποιοι μας βάζουν να αυτομαστιγωνόμαστε επειδή επιμένουμε να βλέπουμε τι γίνεται και δεν μπορούμε να γίνουμε φίλοι με το ζόρι με κάποιον που θέλει να μας πάρει ένα μέρος από το σπίτι μας, ε, τότε, το μόνο που μπορώ να πω και συγγνώμη κιόλας, είναι, "πού πας ρε Καραμήτρο".

        • αχαβαχ avatar
          αχαβαχ @ Blimblomblim 23/11/2009 20:17:16

          Ο Βενιζέλος εθνικιστής; Αυτός ήταν νεοταξίτης πατενταρισμένος στην εποχή του. Σα να λέμε πουλημένος στον Σόρος, την αυτοκρατορία κλπ. κλπ. Για ρώτα τον παπού σου!

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Blimblomblim 23/11/2009 22:39:13

          ο "εθνάρχης" είχε στείλει και στρατό το 1919 για να καταπνίξει την Οκτωβριανή επανάσταση κατα παραγγελίαν των αφεντικών του Γάλλων.

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Γιάννης Καραμήτρος 23/11/2009 19:43:43

        Μεγάλη ιστορία το Κυπριακό πολλά έγιναν και ειπώθηκαν μέχρι ότι πέφτει μακρυά, επίσης οι χουντικοί δεν ήταν πατριώτες υποχείρια των Αμερικάνων ήταν, απλά καπηλεύτικαν αξίες και παρτίδα, ότι ήταν παρατηρητές και δεν έπραξαν τίποτα στην εισβολή είναι απόδειξη ότι ήταν ελεγχόμενοι από τους Αμερικάνους.

        Συνεπώς το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι εθνικιστές αλλά και οι οσφυοκάμπτες πολιτικοί ελεγχόμενοι από USA και τέτοιοι κυκλοφορούν πολλοί.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Γιάννης Καραμήτρος 24/11/2009 03:37:04

        Αλήθεια; Ποια ιστορία διαβάζεις που μιλάει για 'ελληναράδες' να μορφωθούμε κι εμείς; Κι αφού διαβάζεις πώς και δεν έμαθες ότι εθνικιστής και πατριώτης δεν είναι το ίδιο; Άσε που υπεραπλουστεύεις τα αίτια των ιστορικών εξελίξεων σε τέτοιο βαθμό που απορώ για το τι καταλαβαίνεις από όσα διαβάζεις.
        Σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμη από τα ιστορικά γεγονότα του 20ού αιώνα και τις στρατιωτικές, πολιτικές και διπλωματικές κινήσεις τους τα τελευταία χρόνια, οι γείτονές μας, και συγκεκριμένα το τουρκικό κράτος, είναι εχθρός μας. Αυτό δε σημαίνει ότι επιδιώκουμε πόλεμο. Με το να αγνοεί όμως ένα κράτος τη σκληρή πραγματικότητα δεν αποφεύγονται οι απώλειες ούτε αποθαρρύνονται όσοι το επιβουλεύονται. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτό δε στο δίδαξε η ιστορία;

  2. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 23/11/2009 15:44:26

    από το Ολυμπία:

    Οι “Εθνικιστές” στο πλευρό της Ντόρας;

    Δημοσιεύθηκε από olympiada στο Νοεμβρίου 23, 2009

    Γράφει ο Θύμιος Παπανικολάου

    Οι «υπερ-πατριώτες» φωνακλάδες είναι κάλπικοι παράδες: Σκέτοι δημοκόποι πατριδοκάπηλοι…

    Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο: Όσο πιο υστερικά φωνάζεις για «πατρίδα», «δημοκρατία» και «ηθική», τόσο και πιο μεγάλος απατεώνας είσαι…

    Ο πατριωτισμός, η ηθική, κ.λπ, δεν είναι «εμπορεύματα» της αγοράς. Όταν νιώθεις την ανάγκη να διαλαλήσεις τον πατριωτισμό σου, το ήθος σου και τις πολιτικές σου ιδιότητες (την πραμάτεια σου), σημαίνει ότι είσαι απλώς ένας έμπορας…

    Αργά ή γρήγορα αυτοί οι φωνακλάδες έμποροι αποκαλύπτονται. Έρχεται η στιγμή που πρέπει να «εκτελέσουν» τις «εντολές»…

    Έτσι είδαμε τον πατριδοκάπηλο Καρατζαφέρη να προπαγανδίζει υπέρ της Ντόρας: Τον «εκτελεστή» των «εντολών» κατά της πατρίδας!!!

    Μετά είδαμε τον έτερο πατριδοκάπηλο: Τον Ψωμιάδη!

    Και αυτός ο υστερικός πατριώτης κρατάει ουδετερότητα που ισοδυναμεί με θέση υπέρ της Ντόρας…

    Ο «υπερπατριώτης» φωνακλάς, χάνει τους πατριωτικούς ψαλμούς του και σιωπά μπροστά στη διαβόητη ιστορία και πολιτική της Ντόρας: δεδηλωμένη αμερικανική και τόσο εναντίον των εθνικών μας θέσεων που έχει προκαλέσει την ΟΡΓΗ της ελληνικής κοινωνίας…

    Το κακό τρίτωσε με έναν άλλο υστερικό πατριώτη: Το Μητροπολίτη Άνθιμο!!!

    Φαίνεται ότι στη Θεσσαλονίκη η πατριδοκαπηλία έχει «δουλευτεί» πολύ, διότι υπάρχουν πιο εκρηκτικά τα «εθνικά» αισθήματα.

    Βγαίνει, λοιπόν και ο Άνθιμος, εμμέσως πλην σαφώς, υπέρ της Ντόρας!!!

    ΟΛΟΙ οι φανατικοί «υπερπατριώτες» τάσσονται με το «σύμβολο» και τις ιδέες του ακραιφνούς αντιπατριωτισμού!!!

    Οξύμωρο σχήμα άκρατου παραλογισμού;

    ΟΧΙ. Απλώς όλοι αυτοί είναι καθεστωτικοί υπάλληλοι, άνθρωποι των ισχυρών μηχανισμών, οι οποίοι εκτελούν «διατεταγμένη» υπηρεσία θορυβώδους εμπορίας του «πατριωτισμού».

    Την προβολή της Ντόρας μέσα στο Ναό την έδειξαν, σχεδόν, όλα τα κανάλια.

    Για μας, φυσικά, ο Άνθιμος, δεν αποτελεί καμία έκπληξη.

    Καθαρά δείγματα γραφής είχε δώσει από τότε που διεκδικούσε την Αρχιεπισκοπή. Τότε που είχε δηλώσει στον Κουναλάκη, ποιον τον Κουναλάκη, ότι αν βγει Αρχιεπίσκοπος δεν θα λέει αυτά που λέει!!!

    Διαβάστε το συμβάν και το τι είχαμε γράψει τότε, 2 Φεβρουαρίου 2008.
    ΕΔΩ:

    http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2076&postdays=0&postorder=asc&start=30

    Καιροσκοπισμός

    Ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος πληροφόρησε τον Δημοσιογράφο κ. Νίκο Ευαγγελάτο πως «Η δική μας προσπάθεια έχει φθάσει σ ένα σημείο να μας υποστηρίζουν 24 Μητροπολίτες, και γι΄αυτό που σας λέω ομίλησα με όλους αυτοπροσώπως».
    Επίσης ο κ. Άνθιμος ξεκαθάρισε πως σε περίπτωση που εκλεγεί στον Αρχιεπισκοπικό Θρόνο, ο λόγος του θα είναι διαφορετικός, όσον αφορά τις πολιτικές εξελίξεις.
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Ο Άνθιμος, σαν κοινός πολιτικάντης, βγήκε στην κανιβαλική αρένα του Ευαγγελάτου, να δώσει «είδηση»: Έχω 24 ψήφους!!!
    Το σπουδαιότερο, όμως είναι άλλο. Δήλωσε ότι αν εκλεγεί θα πάψει να μιλάει «πολιτικά». Δηλαδή θα συμμορφωθεί «προς τας υποδείξεις»!!!
    Μπροστά στο αξίωμα του Αρχιεπισκόπου, τι αξία έχουν οι αρχές και τα πιστεύω!!!

    «Πατερικός» αμοραλισμός και πολιτικαντισμός του χειρίστου είδους.

    Γι αυτό και Κουναλάκης (αυτός ο σύγχρονος σκοταδιστής) και οι άλλοι της «αρένας» του Ευαγγελάτου γέλασαν με ικανοποίηση.

    Ο Άνθιμος είναι παντελώς ακίνδυνος!!!

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 23/11/2009 16:28:52

    Μίλαγε με τον Καραμανλή 4-5 φορές την ημέρα. Δεν έχει ευθύνη?...
    "Όταν είδα ποιοι πήγαν με την Ντόρα Μπακογιάννη, τους γιους των βαρώνων, των πριγκίπων και πριγκιπισσών , πήγα με την άλλη πλευρά", είπε σήμερα η Φωτεινή Πιπιλή προσθέτοντας πως...

    "ότι αποδοκίμασαν οι νεοδημοκράτες στις εκλογές, πήγε με την Μπακογιάννη. Μ' αυτή την σύνθεση έχει έτοιμη την συνταγή της αποτυχίας".
    Η Πιπιλή θύμισε επίσης τις τεράστιες ευθύνες την Ντόρας, επισημαίνοντας πως μιλούσε 4-5 φορές την ημέρα με τον Καραμανλή, χαρακτηρίζοντάς την συνυπεύθυνη για το καταστροφικό αποτέλεσμα της Ν.Δ. εκλογές...apo to blog nonews

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 23/11/2009 17:19:46

    Είπαμε ο στρατηγός άνεμος φαίνεται είχε λίγο παραπάνω ένταση και πήρε και και μερικές σκέψεις του Βύρων αυτό είναι όλο!

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 23/11/2009 17:20:42

    Ο Μητσοτακουλας ειπε πως μετα τις εκλογες θα ριξει στο ποταμι τον Γιωργο τον τραγκα!!!Τί γλυκος ανθρωπος!!!

  6. loretta avatar
    loretta 23/11/2009 17:28:36

    και μετα θα πεσει μεσα στην κασα ο δρακουμελ να ησυχασουμε υποθετω??

    αν ειναι ο Τραγκας θα κανει την χαρη αυτη σε ολους τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ!!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/11/2009 18:07:06

    Kαταλαβαινω οτι η προσχωρηση Πολυδωρα προκαλει καποια αναταραχη αφου δεν μπορει με τιποτα να χαρακτηρισθει επικαταρατος φιλελευθερος ή εν πασει περιπτωσει μειωμενης δεξιας αντιληψης.
    Υπαρχει ομως εξηγηση οπως εξηγηση υπαρχει (και τη γραφει ο ιδιος) για τη πρσοχωρηση του Μερτζου στη Θεσσαλονικη.Ο δεξιος πατριωτισμος πανω απ ολα θελει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και δεν ειναι διακηρυκτικος τυπου "βυθισατε το Χορα".
    Θετικο αποτελεσμα π.χ. στο μακεδονικο εφερε η προηγουμενη κυβερνηση με υπουργο τη Ντορα εστω στον ανεπαρκη κατα πολλους στοχο της συνθετης ονομασιας.ο Σαμαρας με το μαξιμαλισμο του το 1990-93 δεν πετυχε τιποτα.
    Δεν ειναι αυτοσκοπος της ΝΔ ο αντιαμερικανισμος αλλα η επιτευξη αποτελεσματων σε συγκεκριμενα θεματα.
    Και υπαρχει και το ζητημα της τρομοκρατιας οπου ο Βυρων ειναι ο μονος που ειχε διατυπωσει επιφυλαξεις για το αν συνεληφθη ολη η 17Ν.

    • Tasos avatar
      Tasos @ ψυχραιμια 23/11/2009 18:14:46

      Οσον αφορά τον Μέρτζο αρθρογραφούσε μανιωδώς υπέρ του Μητσοτάκη στον "Ελληνικό Βορρά" από την εποχή της μάχης για την αρχηγία με τον Στεφανόπουλο. Εντάξει πατριώτης ο Μέρτζος αλλά ήταν και μέλος της Συντακτικής της χούντας. Δεν θα τον κάνω και κορόνα στο κεφάλι μου (καλά όλους τους ακροδεξιούς η διευρυνσίας Ντόρα θα τους μαζέψει?πχ κιλτίδης και δεν συμμαζεύεται). Είναι δυνατόν η παράταξη των 2 Νόμπελ λογοτεχνίας να "γοητεύεται" απο τον παρωχημένο και λιμοκοντόρικο λόγο του Βύρωνα? Για όνομα του Θεού...

      • kanis avatar
        kanis @ Tasos 23/11/2009 19:18:16

        Η Ντόρα μαζεύει όλα τα ακραιοχουντοβασιλικά στοιχεία τελικά και από την άλλη λέει, ότι εκπροσωπεί το κέντρο. Η έλλειψη προσανατολισμού, γενικότερα, αντιμετωπίζεται ως κλινικό φαινόμενο, πάντως!!! Αν δεν με πιστεύετε ρωτήστε όποιον ψυχίατρο γνωρίζετε!

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 23/11/2009 19:20:46

          κανις να μην ξεχασει να ρωτησει και για την επιλεκτικη αμνησια.!!

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 23/11/2009 19:30:40

          Αρα, μέχρις στιγμής,..έχομεν ασθενή με..
          -Επιλεκτική μνήμη
          -Ελλειψη προσανατολισμού
          -Κρίση ταυτότητας ως προς το φύλλο
          -Μανία καταδίωξης από,λέει.., διαπλεκόμενους!
          -Αρνηση πατρικού προτύπου

          Μήπως υπάρχει κάποιος ειδικός, να βγάλει διάγνωση;

        • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
          ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ kanis 23/11/2009 19:34:07

          Οι βασιλοφρονες χρωστανε και μια χαρη στον επιτιμο για την εξαγωγη των κοντεινερ απο το Τατοι.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ kanis 23/11/2009 19:48:22

          Τα στοιχεια αυτα ομως σε καμμια περιπτωση δεν καθοριζουν πολιτικη γραμμη.Η γραμμη ειναι κεντροδεξια φιλελευθερη.Τωρα τα στοιχεια αυτα πηγαινουν εκει απλως επειδη στα πλαισια του φιλελευθερισμου τους επιτρεπεται απλως να υπαρχουν.

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 23/11/2009 19:54:13

          Το θέμα είναι, όλοι να σέβονται τα ίδια όρια συνύπαρξης κι όλοι από κοινού, να καταδικάζουν ακραίους τραμπουκισμούς στο όνομα του φιλελευθερισμού!

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Tasos 23/11/2009 19:28:09

        Λιγο προσοχη σε μερικα πραγματα που λεγονται γιατι ο Μερτζος υπηρξε εξ απορρητων στενος συνεργατης του Κων/νου Καραμανλη και του Αβερωφ ενω και με τον Κωστα Καραμανλη διατηρει φιλικες σχεσεις εξου και η οικογενειακη επισκεψη του τελευταιου στο Νυμφαιο πρι καποια χρονια

    • inquisitor avatar
      inquisitor @ ψυχραιμια 23/11/2009 19:00:39

      Ήταν κι ο πρώτος από πλευράς ΝΔ που μίλησε ως υπουργός Δ.Τάξης για τη σχέση ΣΥΡΙΖΑ-αναρχικών και τότε βέβαια έπεσαν όλοι να τον φάνε λοιδωρώντας τον.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 23/11/2009 21:49:21

      Άντε πάλι τα ίδια. Ο "μαξιμαλισμός" του Σαμαρά, η άρνηση δηλαδή εκχώρησης έστω και μέρους της ελληνικής ταυτότητας της Μακεδονίας στα Σκόπια, δεν πέτυχε διότι τον υπονόμευσε ο Μητσοτάκης. Στο θέμα εκείνο τα είχαμε όλα τότε υπέρ μας. Στήριξη από Ε.Ε., στήριξη από Η.Π.Α. Πρώτα στήριξη η Ελλάδα το FYROM και μετά οι Η.Π.Α.! Τόσο πολύ "δεν πέτυχε τίποτα" ο "μαξιμαλισμός" του Σαμαρά.

      Πέτυχε επίσης να αλλάξει στάση ο Καραμανλής και εκεί που ήταν υποχωρητικός τον ανάγκασε να κάνει (στις 28-4-1992) τη δήλωση που του είχε συστήσει δεκαπέντε ημέρες νωρίτερα και του στοίχισε την αποπομπή του από ΥΠΕΞ.

      Πέτυχε κυρίωψς να κινήσει ένα θέμα που ήταν επί σαράντα χρόνια σε ακινησία από την ελληνική πλευρά, όταν η σκοπιανή προπαγάνδα οργίαζε παγκοσμίως και εμείς λέγαμε ότι "δεν ασχολούμαστε με ανύπαρκτα θέματα". Αν δεν ήταν ο Σαμαράς κανένας άλλος δεν θα είχε την ευφυία να το κινήσει και να το αναδείξει. Αν δεν ήταν ο Σαμαράς θα είχαν αναγνωρίσει όλοι - και εμείς, με γερμανική υπόδειξη - "Δημοκρατία της Μακεδονίας" στα βόρεια σύνορά μας.

      Όσο για το Μέρτζο, θλίβομαι για το κατάντημά του. Εδώ μας υποδεικνύει ως παράδειγμα "πατριωτικής στάσης" τη στάση του Αβέρωφ, του νεκροθάφτη του Κυπριακού. Σα δεν ντρέπεται λίγο, λέω εγώ...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 23/11/2009 21:53:46

      "Θετικο αποτελεσμα π.χ. στο μακεδονικο εφερε η προηγουμενη κυβερνηση με υπουργο τη Ντορα εστω στον ανεπαρκη κατα πολλους στοχο της συνθετης ονομασιας"
      ε, είσαι κακεντρεχής!
      λες και απευθύνεσαι σε αδαείς περί των τεκταινομένων εκείνου του δεκαημέρου! που θα μας βγάλεις και το ΒΕΤΟ του Καραμανλή επίτευγμα της Ντόρας! Αιδώς!

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ B.K.Σ. 23/11/2009 21:56:36

        Είναι βασικό στοιχείο της ντορικής προπαγάνδας το να κάνουν το άσπρο-μαύρο, ειδικά στο ζήτημα του Βουκουρεστίου. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να μεγαλώνουν την γελοιοποίησή της. Σε ποιους νομίζουν ότι απευθύνονται;

  8. KAISER avatar
    KAISER 23/11/2009 18:46:41

    Μην ασχολείσθε άλλο το τον παπαρολόγο Βύρωνα γιατί του δίνετε αξία. Αυτός είναι για τη διασταύρωση της Λεωφόρου Καβάλας (στο ύψος του Δαφνίου) να βγάλει λόγω στη ''Σύγκλητο''. Εκεί θα τον πάρουν ίσως στα σοβαρά.

    AVE Caesar Byron, morituri te salutant"

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ KAISER 23/11/2009 20:03:08

      Και άν υποστήριζε Σαμαρά έ θα τα έγραφες αυτά?

      • KAISER avatar
        KAISER @ Κεραυνός 23/11/2009 20:08:56

        Η ΄΄ΕΚΤΙΜΗΣΗ'' ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΑΙΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΔΙΑΤΑΡΑΧΤΗ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ. ΠΙΟ ΄΄ΦΕΥΓΑΤΟ΄΄ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ

        • Κεραυνός avatar
          Κεραυνός @ KAISER 23/11/2009 20:10:31

          Eντάξει έχουν ακουστεί πολλά γύρω απο τον στρατηγό άνεμο αλλά τον τελευταίο καιρό τον είχαν όλοι ξεχάσει.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Κεραυνός 23/11/2009 20:16:02

        Η αξιολόγηση των πολιτικών, είναι μόνιμη και συνεχής. Και κρίνονται επιστάμένως και αδιαλείπτως

  9. JOHN avatar
    JOHN 23/11/2009 19:36:32

    Ολα εχουν ενα οριο.Ποιος μπορει να ξεχασει το κροκοδηλιο δακρυ της Ντορας στη κηδεια του σμηναγου Ηλιακη.Παραλληλα μια ευδομαδα αργοτερα την ειδαμε στους δεκτες μας να πραγματοποιει κανονικα τη συναντηση της με τον τοτε υπεξ της Τουρκιας Γκιουλ,με ολα τα πλατυα χαμογελα και τα σχετικα!Το θεατρο και η υποκρισια σε ολο του το μεγαλειο.

  10. kfc avatar
    kfc 23/11/2009 19:38:47

    εγώ τον θυμάμαι για τους άκυρους διαγωνισμούς της ευπ ,τι φωνές, τι βρίσιμο,τι τι τι
    τώρα τα ξέχασε όλα δια μαγείας

    • akyros avatar
      akyros @ kfc 24/11/2009 01:22:25

      ο κυρ Βυρων είχε κάνει τον ακυρωθέντα διαγωνισμό τον Αυγουστο του 2007 λίγες μέρες πριν προκυρηχθούν εκλογές!
      Οσοι συμμετείχαν ειχαν δώσει τα τηλέφωνά τους! καμια 1000 άτομα!
      Ολα πήραν μήνυμα από τον ...κοπαδάρχη, ως γνησια προβατάκια, να ακολουθήσουν τις προσταγές του!
      Ορσε να μη του τα χρωστάνε!
      Καλα θα κάνει να ξαναμετρήσει τα ζα του!

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 23/11/2009 19:55:48

    Μολις ειδα διαφημηση στην τηλεοραση για τις εκλογες στην ΝΔ,,ειχε βγαλει αναλογη το πασοκ με τις εκλογες το 2007?

  12. sauraki avatar
    sauraki 23/11/2009 21:12:46

    Δείτε και αυτό http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=80747&cid=7
    Επίσης η κ. Μπακογιάννη στο δελτίο είδησεων του Αντέννα υποστήριξε πως δε έχει πέσει στην αντίληψη της πως ο κ. Καρατζαφέρης την υποστηρίζει...

    • markella avatar
      markella @ sauraki 23/11/2009 21:20:25

      Αμα δεν το εχει καταλαβει...η κουφη ειναι...η γκε γκε ειναι!
      Τι να την κανουμε για αρχηγο μια γυναικα που δεν καταλαβαινει αυτα που ολοι οι αλλοι βλεπουν?

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ sauraki 23/11/2009 22:10:04

      Η Ντόρα στον Αντέννα για άλλη μια φορά αποκάλυψε πως έχει επιλεκτική μνήμη, η οποία φθάνει μέχρι το 1993... Μετά αμνησία...
      Αμνησία για αυτούς που την υποστηρίζουν και είναι ανακατεμένοι σε όλα τα σκάνδαλα... "Η αναμάρτητος πρώτη τη λίθο βαλέτω..."

      • markella avatar
        markella @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 23/11/2009 22:23:53

        ...ΣΒΕΛΤΑΝΑ

        Aπο το πρωι μεχρι το βραδι μεταλλάχθηκε πληρως σε Κ.Μητσοτακης.
        Βρε φτυστη ιδια ,εκφρασεις ,χειρονομιες, ειρωνια ,τσατιλα ,και φυσικα τετοιο εγω κοντεψε να την φαει.

        • Orestios avatar
          Orestios @ markella 23/11/2009 22:27:17

          Αυτή είναι η διαφορά της με τον Σαμαρά. Αυτός μιλ΄΄α για την ΝΔ και τον λαό. Αυτή μιλά μόνο για τον εαυτό της.

        • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
          ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ markella 23/11/2009 22:39:14

          Στον Χατζηνικολάου πριν από λίγο ο παρατρεχάμενος αντιδήμαρχος ονομάτισε ως golden boy τον Χατζηεμμανουήλ και την επόμενη στιγμή κατάπιε τη γλώσσα του... μ΄αυτά που άκουσε από τον Χατζηνικολάου... Περίεργα πράγματα...
          Δύσκολη βδομάδα... Και όταν ξέρεις ότι χάνεις γίνεσαι κακός πολύ κακός...
          ΚΑΙ Η ΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ...
          ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ... Οι λύκοι άρχισαν να αλιχτούν...

        • tiramola avatar
          tiramola @ markella 23/11/2009 22:49:08

          Δηλαδή τα 500 χιλιάρικα που του έδιναν μισθό , του τα έδιναν επειδή γνώριζαν ότι ένα μέρος θα πάει σε φιλανθρωπίες?

  13. Aris M. avatar
    Aris M. 23/11/2009 21:23:12

    Ουσιαστικά δηλαδή ο Πολύδωρας μας είπε ότι στηρίζει Ντόρα λόγω επετηρίδας

  14. kanis avatar
    kanis 23/11/2009 21:25:36

    Πριν από λίγο στον Ευαγγελάτο/ΑΝΤ1, η κυρία Θεοδώρα Μητσοτάκη μας πληροφόρησε ότι...:

    - Θέλει μία.."ΝΔ πατριωτική κι όχι εθνικιστική"...
    Τότε τι τα θέλει όλα τα ακραία στοιχεία δίπλα της; Γιατί τόσα χρόνια ΥΠΕΞ Σκόπια, Κύπρος, Θράκη, Αιγαίο ήταν για κείνη μόνο προορισμός για διακοπές;

    - Κατήγγειλε εκείνες τις "Τάσεις στη ΝΔ που λαικίζουν"...
    Αραγε, τα παπαγαλάκια που τόσα χρόνια λοιδορούν κι εξευτελίζουν όποιον μη-προσκυνημένο-Μητσοτακικό, σε ποιανού τον μηχανισμό να ανήκουν;

    - Είπε, ότι εκείνη από την πρώτη στιγμή δήλωσε "ευθέως, ότι είναι σκάνδαλο το Βατοπέδι".
    Στη συνέχεια, όποιος ακούστηκε ενεχόμενος στο "σκάνδαλο" (Δούκας, Βουλγαράκης, Κιλτίδης, κλπ), προσκύνησε την Αγία Οικογένεια, έκανε δήλωση στήριξης Ντόρας κι αποκαταστάθηκε! Οι υπόλοιποι στην πυρά!

    - Τέλος με έκπληξη άκουσε από τον Ευαγγελάτο "ότι ο Καρατζαφέρης προτιμά Ντόρα Μπακογιάννη"
    Τα τηλεφωνήματα κυριάς Μαρίκας-Καρατζαφέρη που πρόσφατα γράφτηκε ότι γίνανε, αφορούσαν ανταλλαγή συνταγής γαλακτομπούρεκου!

    Θεοί της τηλεόρασης σώστε μας από τούτο το μαρτύριο!
    ΑΜΗΝ

    • markella avatar
      markella @ kanis 23/11/2009 22:26:49

      Κανις

      παραλιγο θα τις ξεφευγε και η λεξη SIEMENS αλλα το προλαβε.
      Βλεπεις ξερει τι την περιμενει μπροστα της και ο πανικος της ειναι διαχυτος.

      Κατα την γνωμη μου εχει ληξει η θεοδωρα .

  15. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 23/11/2009 21:54:18

    Πολύ σωστά.

  16. mara avatar
    mara 23/11/2009 21:55:12

    Η απάντηση της, στην ερώτηση του Ευαγγελάτου περί Καρατζαφέρη ήταν το ανέκδοτο της χρονιάς. "Πρώτη φορά το ακούω... από εσάς κ. Ευαγγελάτε. Από που προκύπτει αυτό? Έχουμε μπεί σε μία διαδικασία φημών..." Πόσο γελοία φάνηκε. Ο δε εκνευρισμός της ήταν εμφανέστατος, όπως και ο πανικός της.
    Έχει γίνει ρεντίκολο πλέον.

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ mara 23/11/2009 22:19:40

      Και στο τέλος δεν απάντησε αν θα μείνει ή θα φύγει όταν χάσει...
      Αλήθεια μόνο όποιος είδε την συνέντευξη του Σαμαρά στο Mega Σαββατοκύριακο μπορεί να καταλάβει το μέγεθος και το ήθος του ανδρός!!! (Υπάρχει σχετική ανάρτηση στο Youtube).
      Η κα Μπακογιάννη φανερώθηκε... Επιτέλους

  17. Λεμονόκουπα avatar
    Λεμονόκουπα 23/11/2009 22:15:11

    Ε ναι η Αγια Θοδώρα δεν ξέρει δεν άκουσε δεν είδε!

    Εδώ μας είπε ότι δεν εισηγήθηκε εκλογές!

  18. markella avatar
    markella 23/11/2009 22:29:31

    ΝΕΤ Κιλτιδης ρεσιταλ λαικουρας και λαικισμου..αχ θεοδωρα μαζεψτους σε τελειωνουν μια ωρα αρχιτερα..!!!

    • markella avatar
      markella @ markella 23/11/2009 22:36:38

      ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΧΩΣΕΝ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΟ....ΣΤΗΝ ΝΕΤ 350.000 ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΟ ΤΟ ΕΙΠΕΕΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ

      ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΗ ΓΡΑΒΑΤΑ ΤΟΥ Ο ΚΙΛΤΙΔΗΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
        ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ markella 23/11/2009 22:43:39

        Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΟΜΩΣ, ΚΥΡΙΟΣ ΕΕΕ? ΤΗΝ ΕΚΟΨΕ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.
        ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ...

        • markella avatar
          markella @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 23/11/2009 22:46:04

          ναι ειναι ετσι ξερω και εγω ...μονο που ο λυκαβητος συνεβη τωρα αρα δεν ηταν ¨"ΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ!!"

      • Υ. avatar
        Υ. @ markella 23/11/2009 22:47:48

        Λεφτά υπάρχουν! (...όπως και προσβάσεις)

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 23/11/2009 22:48:41

          .....σε data bases.

  19. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 23/11/2009 22:31:21

    Ποιός Πολύδωρας; Αυτός που το 1997 έβαλε υποψηφιότητα για να μπει σφήνα στα τζάκια; Τώρα; Τέλοσπάντων! Κρίμα γιατί φάνηκε ανακόλουθος! Δείτε όμως και κάτι άλλο..
    Γιατί η κυρία Μητσοτάκη μίλησε για σύστημα ΠΑΣΟΚ... Δείτε στο twitter ποιον ακολουθεί ο Γιώργος Παπανδρέου!
    http://sinagermos.blogspot.com/2009/11/blog-post_2179.html

  20. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 23/11/2009 23:00:26

    Η ΝΤΟΡΑ στον Ευαγγελάτο υποστήριξε πως τα συμφέροντα και τα ΜΜΕ την κατατρέχουν... Δύο συζητήσεις (ΝΕΤ και ΑΛΤΕΡ) και οι δημοσιογράφοι που λαμβάνουν μέρος εμφανίζονται τόσο μα τόσο "αμερόληπτοι"...
    Οι λύκοι άρχισαν ν΄αλιχτούν...

  21. Υ. avatar
    Υ. 23/11/2009 23:05:27

    Τιραμόλα, η εκτίμησή μας προς εσέ και τούμπαλιν, είναι δεδομένη και φαίνεται, ανεξάρτητα από τις ιδεολογικοπολιτικές μας διαφορές. Επίσης είναι γνωστή και η απέχθειά σου προς το Μητσοτακέϊκο. Κάνε και εσύ φίλε μου την καλή πράξη, να επιχειρηματολογήσεις σε κάποιους αμφιταλαντευόμενους, φίλους σου ΝΔίτες, για την αναγκαιότητα Σαμαρά στην ηγεσία. Με καλές ηγεσίες στα κόμματα εξουσίας (που σίγουρα πιστεύεις ότι είναι ο ΓΑΠ), η Ελλάδα θα πάει καλύτερα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Υ. 23/11/2009 23:23:50


      Η ρητορική Σαμαρά είναι πολύ δεξιά για τα γούστα μου.Φίλους ΝΔκράτες έχω πολλούς οι οποίοι θα τον ψηφίσουν γιατί θεωρούν όπως και εγώ ότι είναι ηθικό στοιχείο και γιατί ο Καραμανλής τους έσκασε στην κυριολεξία.Τους Μητσοτάκηδες δεν θέλω να τους βλέπω στα μάτια μου...
      Εκείνο που μου γυρνάει το κεφάλι είναι η προσπάθεια ευνοημένων σε αυτή τη ζωή να με πιάσουν κορόιδο.
      Εργάζομαι 29 χρόνια στον ιδωτικό τομέα και μοιράζομαι τις αγωνίες και το άγχος με άλλους συναδέλφους καθημερινά προσφέροντας όμως σε αυτή τη ρημάδα την οικονομία ένα παραγωγικό έργο.
      Ποιός είναι αυτός και με ποιές ικανότητες παίρνει 500 χιλιάρικα το χρόνο?
      Και θα βλέπω τον Χατζηνικολάου που "παράγει" ενημέρωση , αέρα κοπανιστό δηλαδή , να μου λέει ότι έδινε μέρος του μισθού του σε φιλανθρωπίες , ο καλός αυτός άνθρωπος?
      Και να διαβάζω και τον πολίτη Σβετλάνα να γράφει ότι τον έβαλε στη θέση του και να μην αγανακτώ?
      Μα για τόσο μαλάκες μας περνάνε?

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 23/11/2009 23:56:28

        Τιραμολα

        δεν θα διαφωνησω μαζι σου ως προς την λογικη οτι μερικα πραγματα σαυτη την χωρα ειναι υπερβολικα ανεξαρτητου πολιτικου χωρου (πασοκ νεας δημοκρατιας ) και συμφωνω οτι αυτοι οι μισθοι ειναι υπερβολικα για τα ελληνικα δεδομενα σε οποιο ποστο εισαι .

        Απο την αλλη θα σου κανω μια ερωτηση και δεν αμφισβητω την προσφορα σου στην επιχειρηση που εργαζεσαι και σαυτα που και εσυ προσφερεις αλλα με την τοση δικαιολογημενη σου οργη γιατι δεν επιχειρησες να κανεις κατι δικο σου?

        Να γινεις εσυ αφεντικο του εαυτου σου?

        • tiramola avatar
          tiramola @ loretta 24/11/2009 00:10:10

          Έχω πολύ καλή σχέση με το αφεντικό μου και εκ της θέσεώς μου αισθάνομαι και υπεύθυνος για το εργασιακό μέλλον πολλών συναδέλφων μου.
          Την έχω αγαπήσει την εταιρεία σαν να ήταν δική μου.
          Δικά κου πράγματα έχω κάνει πολλά...
          Τα Σ/Κ είμαι ολίγον αγρότης.
          Κλαδεύω ελιές , ποτίζω πορτοκαλιές , ταίζω κότες , γατιά και σκύλους.

      • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
        ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ tiramola 24/11/2009 00:02:17

        ΤΙΡΑΜΟΛΑ,
        ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ GOLDEN BOYS. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ... ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΌΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΛΕΓΧΗΚΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.
        ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΕΙΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΘΕΣΗ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΟΧΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ? ΜΗ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ...

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 24/11/2009 00:15:32

          Σε μένα αποκλέιεται να πρότειναν τέτοια θεση...
          Αυτές οι θέσεις είναι για τους κολλητούς και εγώ ήμουν μιά ζωή απέναντι από την εξουσία.
          Τον ΓΑΠ τον έχω πιστέψει γιατί δεν χρωστάει σε κανέναν και γιατί δεν είναι ηθοποιός.
          Η ιστορία θα τον καταγράψει σαν έναν από τους καλύτερους και παραγωγικότερους πρωθυπουργούς της μεταπολίτευσης.

  22. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 23/11/2009 23:08:32

    ΤΙΡΑΜΟΛΑ,
    ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΕ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ? ΞΕΡΕΙΣ? ΜΠΟΡΩ Ν΄ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ GOLDEN BOYS ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ Ή ΠΟΙΕΣ ΔΙΟΡΙΣΘΗΚΑΝ... ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ... ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΕΙΝΕ...
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΤΑ...

  23. bigfish avatar
    bigfish 23/11/2009 23:18:27

    έχω την εντύπωση ότι ο χαντζηνικόλας είναι υιοθετιμένο παιδάκι της μαρίκας
    και θετός αδελφός της ντόρα.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ bigfish 23/11/2009 23:45:59

      Απαξιώ και να πληκτρολογήσω το όνομα αυτού του είρωνα και κουτοπόνηρου δημοσιογραφίσκου.

  24. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 23/11/2009 23:33:03

    Πω πω τι έγινε στη ΝΕΤ μεταξύ Μανώλη-Κιλτίδη. Ο Κιλτίδης είπε ότι, φίλοι του λένε ότι δε θα μείνουν στη ΝΔ με αρχηγό Σαμαρά. Είναι φαίνεται το τελυταίο χαρτί της Ντόρας: ή με βγάζετε αρχηγό ή φεύγω!
    Η απάντηση την Κυριακή.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Θ. 23/11/2009 23:36:39

      θα τραγουήδουμε το «άμα θες να φύγεις φύγε, άμα θες να κάτσεις κάτσε... και καλό κατευόδιο»

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Θ. 23/11/2009 23:41:46

      Κωστα θ

      νασαι σιγουρος οτι ο κιλτιδης μετα το σημερινο επραξε την πολιτικη του αυτοκτονια.

      Δεν πληρη επι της ουσιας κανενα κριτηριο σοβαρου πολιτικου απορω πως εβγαινε βουλευτης ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ακομα με τι κριτηριο επιλεχτικε δε την πρωτη φροα που εβαλε υποψηφιοτητα και απορω πως τον ανεχονται μεσα στο κομμα (και για πριν μιλαω) .

      Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ κατα την γνωμη μου και παλια την ιδια γνωμη ειχα βεβαια.

      Απο την αλλη ομως με ικανοποιει που τετοια ατομα ΚΟΝΤΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΘΟΕΔΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!!!

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 23/11/2009 23:52:45

        loretta
        Μη δίνεις ιδέες και τον κόψουν από την ΤΒ.
        Αστον να αλωνίζει, για να βοηθά το κοινό, να ψηφίσει Αντώνη.

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 24/11/2009 00:02:58

          είπαμε... οι Μητσοτακοπαρέα έχει πρόβλημα προσανατολισμού!

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ loretta 23/11/2009 23:53:11

        Συμφωνώ. Δεν έχω ακούσει άτομο που να τον ξέρει και να μιλήσει θετικά γι΄αυτόν.
        Ευτυχώς που υπάρχει και ο Χατζηδάκης που προσπαθεί να διασώσει το επίπεδο της καμπάνιας της Ντόρας, γιατί οι άλλοι είναι για τα πανηγύρια.

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 24/11/2009 00:00:36

        Και ο Παπαθανασίου, επίσης.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 24/11/2009 00:02:14

          Υ μου φαινεται οτι για την τιμη της θεοδωρας πολλοι θα πεσουν στο πεδιο της μαχης!!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Υ. 24/11/2009 00:05:56

          Σωστά.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 24/11/2009 00:10:28

          Επιλογή τους, να κάνουν πολιτικό χαρακίρι, ή να προσφέρουν υπό άλλες αρχές και ήθος.

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 24/11/2009 00:01:54

        Καραγκούνης στον Πρετεντέρη ...
        "τρυφερό πόδι" κατά Λούκι Λουκ

        • Υ. avatar
          Υ. @ kanis 24/11/2009 00:38:13

          Λέγεται ότι με τον Άρη, τρέφουν αμοιβαία εκτίμηση ο ένας για τον άλλο.

        • Υ. avatar
          Υ. @ kanis 24/11/2009 00:40:41

          Είδες πόσο τα ονόματα, πολλές φορές αποπροσανατολίζουν?

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 24/11/2009 00:47:34

          Την Μαλβίνα Κάραλη θυμάμαι που και που

        • Υ. avatar
          Υ. @ kanis 24/11/2009 01:04:05

          Ναι, αλλά χωρίς το τέλος της.

        • Orestios avatar
          Orestios @ kanis 24/11/2009 01:04:17

          kanis για σένα

          http://www.youtube.com/watch?v=M_SV5D8wo1Q

          http://www.youtube.com/watch?v=fHtZtnq7uFM

          http://www.youtube.com/watch?v=uQPRbTrTvs4

          http://www.youtube.com/watch?v=wGQJ2WJjdaY

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 24/11/2009 01:21:20

          Ε...κρίμα ηταν!
          Θυμάμαι, αυτά που έλεγε για τους φερετζέδες

  25. loretta avatar
    loretta 24/11/2009 00:00:45

    καλα τοτε να του θυμισουν οτι δεν ειναι ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΟΥ!!

  26. bigfish avatar
    bigfish 24/11/2009 00:48:42

    χαχαχα

  27. bigfish avatar
    bigfish 24/11/2009 00:49:26

    Υ κωλουτούμπας κι αυτός αλλά στο κρεβάτι

  28. loretta avatar
    loretta 24/11/2009 00:52:49

    Μα τι barbie junior ειναι αυτος....σκετο ανεκδοτο...αλλλος γονος που σε καμια περιπτωση απο μονος του δεν θα εβγαινε βουλευτης ουτε σε 1000000 χρονια.

  29. UMPA LUMPA avatar
    UMPA LUMPA 24/11/2009 00:55:22

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ 2 ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΣΤΗΝ ΨΗΦΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΣΤΕΣ, ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΠΛΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΕΝΕ ΝΑI ΣΕ ΟΛΑ. ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ Ο ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.

    • loretta avatar
      loretta @ UMPA LUMPA 24/11/2009 02:47:51

      φυσουσε και ο στρατηγος ανεμος εκεινη την ωρα που να τα προλαβει ολα....!!!

      • Lavazza avatar
        Lavazza @ loretta 24/11/2009 03:05:14

        Κι ο Σαμαράς πού ήταν τότε αγαπητή Λορέττα, για να κατακεραυνώσει τον στρατηγό άνεμο???

        Γιατί δεν μίλαγε???

        Μήπως έλεγε "πάλι καλά που με δέχτηκαν πίσω οι στρατηγοί άνεμοι, να μην προκαλώ κιόλας"...???

        Αχ ρε κατακαημένη Αράχωβα...

        • Factorx avatar
          Factorx @ Lavazza 24/11/2009 03:15:26

          Ο Βορίδης τι έλεγε lavazza; και δεν μας λες γιατί δεν στηρίζει τελευταία ο αρχηγός σου τη Ντόρα; Μηπως τα φυλάει για το τέλος;

  30. σταμ avatar
    σταμ 24/11/2009 01:03:04

    ...ξεκινησε φαβορι ,,,,,και καταντησε πανικοβλημενη πρωτελευταια,,,,,σκεφθειτε σε αντιπαραθεση με κυβερνητικο πασοκ...ποσα γκολ θα τρωει

  31. σταμ avatar
    σταμ 24/11/2009 01:04:40

    προτελευταια

  32. σταμ avatar
    σταμ 24/11/2009 01:17:51

    ελεος ντορα και με ολο το σεβασμο,μην προκαλεις διχαστικα, ακουμε και ειμαστε σε θεση να κρινουμε,,δεν ειμαστε παιδακια....σεβασου καποτε οτι στηριξαμε και αγωνιστικαμε να κανουμε τον πατερα σου πρωθυπουργο,,,,μη βγαζεις τοση εμπαθεια και μικροτητα,,,,,δεν κανει!!!!

  33. Υ. avatar
    Υ. 24/11/2009 01:52:06

    Αυτό για όλους
    Στις μέρες δόξας που ‘ρχονται, καλό βράδυ
    http://www.youtube.com/watch?v=64ejl3a0wxU&NR=1

  34. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 24/11/2009 02:23:14

    να και η υπερήφανη εξωτερική μας πολιτική, να και οι κόκκινες γραμμές μας:
    -αφιερωμένο στον ψυχραιμία-
    http://taxalia.blogspot.com/2009/02/blog-post_2468.html

  35. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 24/11/2009 02:29:24

    και την ιστορία την γράφουν οι μετανάστες, για τον Κώστα Μπακογιάννη, τον σύμβουλο της τέως ΥΠΕΞ μας:
    http://taxalia.blogspot.com/2009/11/blog-post_2489.html

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ B.K.Σ. 24/11/2009 03:01:18

      O Σαμαράς στην ΠΟΛ.ΑΝ άκουγε το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ από Σκοπιανό κι έκανε να κοιμηθεί τρεις μέρες.

      Τώρα βλέπω προωθεί τη σύνθετη ονομασία...

      Αυτό κι αν είναι υποκρισία αισχίστου μορφής...

      • Factorx avatar
        Factorx @ Lavazza 24/11/2009 03:19:36

        θα σου το πω με απλά λόγια μπας και το καταλάβεις. Μου το έλεγε ένας δεξιός βουλευτής της ΝΔ της Β΄Αθηνών που δεν πολιτέυεται τώρα. Ξέρεις ποιος ειναι το μεγαλύτερο κακό που έκανε η χούντα στη δεξιά; Τη εξέθεσε μονίμως με το πραξικόπημα. Αυτό κάνει τώρα και ο ΛΑΟΣ και όσοι τον υποστηρίζουν συνειδητά. Προβοκάρουν μονίμως τον πατριωτισμό πέραν κομμάτων.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Factorx 24/11/2009 04:49:00

          Από το άρθρο του κ.Μπακογιάννη:

          "Τρίτον, τίθεται ένα ζήτημα ελληνικότητας. Ανοίγει έτσι μια ατέρμονη συζήτηση για το περιεχόμενο της εθνικής ταυτότητας, η οποία πολύ γρήγορα φορτίζεται με τις αρχές και τις αξίες ή τα στερεότυπα και τις ιδεοληψίες του καθενός από εμάς. Η συζήτηση αυτή διεξάγεται σε θεωρητικό επίπεδο και είναι, κατά τεκμήριο, γενική και αφηρημένη. Η πραγματικότητα, όμως, προηγείται και δεν μας κάνει τη χάρη να περιμένει να συμφωνήσουμε. Σχεδόν 220.000 παιδιά μένουν ήδη εδώ και δεν πάνε πουθενά".

          Πολύ καλά λοιπόν.

          "...γενική και αφηρημένη" η συζήτηση περί εθνικής ταυτότητας.

          Αναρωτιέμαι αν το βίωμα είναι κάτι αφηρημένο.

          Επίσης αν οι Ευρυτάνες ορεσιβιοι και οι Χανιώτες απόγονοι των Μακεδονομάχων, ψηφοφόροι των μελών της οικογένειας Μητσοτάκη επί δεκαετίες, έχουν την ίδια γνώμη...

          Λέξη όμως για την ουσία, στο υπόλοιπο άρθρο, για την αδικία των συμφερόντων η οποία γεννά τη μετανάστευση. Λέξη για την αδικία των Αμερικανικών και Ευρωπαικών πολυεθνικών. Λέξη για τους δικτάτορες.

          Υπέροχο άρθρο - για το αμερικανικό κοινό.

          Η Έλλάδα μπορεί να συνδράμει στη λύση του μεταναστευτικού προβλήματος με το να πρωταγωνιστεί στον αγώνα των λαών, καταρχήν όσων στέλνου μετανάστες, για δικαιοσύνη και απελευθέρωση.

          Και όσον αφορά στο ληστρικο νόμο (για τα χρηματα που πρεπει να πληρωνουν τα παιδια των μεταναστων μετα την ενηλικιωση) γιατι δεν προτεινει την καταργηση του αντι για τη μαζικη και απροσωπη χορηγηση υπηκοοτητας (γραφει λαθεμενα ιθαγενειας) ;

          Για τις ζωνες θανατου στο Θριασιο όπου Ελληνες και μετανάστες πεθαίνουν μαζί, για τη Ναυπηγο- επισκευαστική Ζώνη στο Πέραμα όπου οι αγέλες των ξένων δούλων μεταφέρονται με εργολάβους- επιστάτες από καρκινογόνα αμμοβολή σε αμμοβολή, θα γράψει ο κ. Μπακογιάννης; Ή μόνο για τα θέματα της μόδας;

          Όσο μοδάτο είναι το θέμα, ανάλογη είναι και η συλλογιστική του. Μέχρι και το ΠΑΣΟΚ το παραδέχεται: Ζητάει για το θέμα , πλέον, διακομματική συναίνεση.

          Είμαι υπέρ ενός προγράμματος απόκατάστασης των μεταναστών -και ίσως και προσωρινης ένταξης στο εργατικό δυναμικό των παράνομων ή και μεγάλων ομάδων απο χώρες που υποφέρουν (κυκλική μετνάστευση)- και μακροπρόθεσμης ένταξης όσων επιθυμούν να μείνουν επι μακρόν, νόμιμα. Και υπέρ ενός προγράμματος απόδοσης υπηκοότητας ατομικά, όχι μαζικά, με μια διαδικασία ταχύτερη και διαφανεστερη (να εξηγεί την απόρριψη το υπουργείο).

          Ναι στην υπηκοότητα, αλλά πρώτα η μετοχή και η εκούσια ένταξη σε αυή την "ασαφή" ταυτότητα.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Factorx 24/11/2009 05:02:09

          και εαν η ελληνικότητα είναι μια ευρεία έννοια, πολύ κοντά στην οικουμενικότητα και μια αφετηρία για το ταξίδι μας στον κόσμο,

          είναι μια ποιότητα που προσκαλεί τον ξένο που γεννήθηκε σε αυτή τη χώρα να τη δεχτεί ή να μη την αποδεχτεί, χωρίς μνησικακία.

          και που εξίσου εναγκαλίζεται τον άνθρωπο που την αναγνωρίζει αλλά ζει δίπλα της χωρίς να την ασπάζεται με αυτόν που γίνεται ένα μαζί της.

          Έτσι θάθελα κ. Μπακογιάννη να μιλάς για την ελληνικότητα, όχι να την τοποθετείς στη θεωρία.

        • Giorgos_T avatar
          Giorgos_T @ Factorx 24/11/2009 05:29:21

          http://www.electridea.gr/issue14/art2.html

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ Factorx 24/11/2009 10:02:07

          Faktora,

          ε όχι και "Χούντα"...

          ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ παρακαλώ...:):):)

          Δεν προβοκάρει κανείς πατριωτισμό (εγώ σίγουρα όχι).

          Ή τον έχεις μέσα σου ή δεν το έχεις και είσαι "μοντέρνος" με την ευρύτερη έννοια...

          Όχι τώρα να βγαίνουν και να διδάσκουν πατριωτισμό κάποιοιο κάποιοι...

          Όσο για το Σαμαρά, επειδή βλέπω το έχετε πάρει με "περίσσιο ζήλο" (και δικαίωμά σας), προσωπικά ως στρατιώτης της ΠΟΛ.ΑΝ (με διψήφιο αριθμό μέλους παρακαλώ και όχι πενταψήφιο) έχω να πω οτι δεν έχω δει πολιτικό να κάνει μεγαλύτερη κωλοτούμπα από τον συγκεκριμένο...

          Τουλάχιστον η Ντόρα ξέρουμε τι ρόλο (αισχίστου μορφής) βαράει από τα γεννοφάσκια της...

          ΜΑΥΡΟ καί στους δύο!

          Να μην πάει κανείς.

  36. Debbies avatar
    Debbies 24/11/2009 03:22:22

    Η φράση κλειδί του Πολύδωρα τα λέει τα όλα: "Τόσοι ευεργετήθηκαν από τον Μητσοτάκη και τώρα στέκονται απέναντί του" !!!. Καταλάβατε; όσοι προσφέρουν στήριξη ξεπληρώνουν τα γραμμάτια που φρόντισε να υπογράψουν ο πατερούλης της όταν ήταν πρωθυπουργός,και η ίδια αργότερα προσφέροντας καρέκλες και υπουργεία...
    Απορούσε ο Λυκουρέζος στον Πρετεντέρη και συμφωνούσε και ο Κιλτίδης ....για το "τι εννοούμε όταν λέμε μηχανισμούς"
    "Είναι μηχανισμοί οι βουλευτές, οι δήμαρχοι, οι νομάρχες, οι πρόεδροι των τοπικών"; Αναρωτιόταν τάχα με απορία! Φυσικά δεν είναι κ. Λυκουρέζο. Όταν δεν είναι διορισμένοι σαν Πρόεδροι και διευθύνοντες σύμβουλοι σε ΔΕΚΟ, σε οργανισμούς,σαν Γενικοί Γραμματείς, και ...φαρισαίοι,με μερικές χιλιάδες μισθό , οδηγούς και αυτοκίνητα , όχι φυσικά και δεν είναι μηχανισμοί. Ας κάνουν όμως μια λίστα με τα ονόματα που είχε διορίσει μόνο ο Χαντζιδάκης στο Υπουργείο Μεταφορών και Ανάπτυξης και αν βρεθεί ένας που δεν είναι σύνεδρος εγώ θα ψηφίσω Ντόρα!!!
    Σιγά μην την στηρίζανε από Θαυμασμό και εκτίμηση! Αλλά όπως είπε και ο Πολύδωρας τόσα χρωστάνε στο ,Μητσοτακέικο...πρέπει να το ανταποδώσουν!!!
    Όχι τίποτα άλλο , για να μην μας θεωρούν κάφρους....
    Εμείς Όλους αυτούς τους της χαρίζουμε . Μπορεί μετά τις εκλογές να τους βαλσαμώσει και να τους βάλει σε μουσείο ως προστατευόμενα είδη ΓΛΎΨΟΥΣ-ΓΛΥΨΟΥΣ και να κόβει εισιτήρια, για να εισπράξει τα χρωστούμενα...

    • Debbies avatar
      Debbies @ Debbies 24/11/2009 03:25:16

      Εμείς Όλους αυτούς τους της χαρίζουμε . Μπορεί μετά τις εκλογές να τους βαλσαμώσει και να τους βάλει σε μουσείο ως προστατευόμενα είδη ΓΛΎΨΟΥΣ-ΓΛΥΨΟΥΣ και να κόβει εισιτήρια, για να εισπράξει τα χρωστούμενα…

  37. bigfish avatar
    bigfish 24/11/2009 03:54:27

    όταν φώναζε ο Σαμαράς κάποιοι τον λέγανε προδότη.
    τώρα? έτσι όπως γίνανε τα πράματα με το Μακεδονικό που
    δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξεχάστηκε όπως μας έλεγε και ο μητσοτάκης,
    αλλά αντιθέτως βρίσκονται σε πιο πλεονεκτική θέση,
    τώρα λοιπόν τί κάνουμε?
    τώρα ψάχνουμε τον Σαμαρά να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
    αλλιώς με την ντόρα και με τα τσιράκια της ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ bigfish 24/11/2009 06:39:00

      Το σίγουρο είναι οτι άν βγεί πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ο Σαμαράς ο Καρατζαφέρης θα κάνει πάρτι. Ο Σαμαράς έχει χτίσει την πολιτική του προσωπικότητα πάνω στον υπερπατριωτισμό και την μακεδονολατρεία, ο Καρατζαφέρης έχει αποδείξει οτι είναι πολύ πιό δαιμόνιος και διαβασμένος πάνω σε αυτό το θέμα. Του την έχει στημμένη του Σαμαρά για πολλά πράγματα προπαντώς για την αναξιοπιστία του, σε αυτά που διαφωνούσε σκληρά πρίν απο 20 χρόνια συμφωνεί τώρα. Άν δείς σήμερα τις θέσεις Μπακογιάννη - Σαμαρά για το Σκοπιανό σε ελάχιστα πράγματα διαφέρουν.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κεραυνός 24/11/2009 06:56:02

        Πόση πια πολιτική απάτη θα χρησιμοποιήσετε; Ποιος νομίζετε ότι σας πιστεύει; Γελά μαζί σας ο κόσμος!

        Όλοι ξέρουν ότι ο Καρατζαφέρης είναι ένας καιροσκόπος απατεώνας. Στις 22 Οκτωβρίου 2007 είχε δώσει συνέντευξη στον Ευαγγελάτο που έλεγε ότι συμφωνεί με τη σύνθετη ονομασία. Μετά τα πράγματα άλλαξαν, αντέδρασε ο κόσμος, πήγε ο Καραμανλής τελικά στο Βουκουρέστι, ξαναέγινε Μακεδονομάχος ο Καρατζαφέρης. Έχει ξεγελάσει μερικούς, αλλά όχι πολλούς, όπως απέδειξαν οι 500.000 Νεοδημοκράτες που κάθησαν στα σπίτια τους και δεν πήγαν να ψηφίσουν Καρατζαφέρη. Δεν είναι βέβαιο όμως το τι θα συμβεί όταν η Μητσοτάκαινα αρχίσει το πραγματικό ξεπούλημα των εθνικών θεμάτων.

        Ο Σαμαράς έχει χτίσει την πολιτική του προσωπικότητα πάνω στον έντιμο πατριωτισμό και στο κράτημα χαμηλών τόνων για την πολιτική του στα εθνικά θέματα. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από τον Καρατζαφέρη που μόνον αυτός έχτισε πολιτική προσωπικότητα πάνω σε υπερπατριωτισμό και γενικότερη πατριδοκαπηλεία. Ο κόσμος έχει πολιτικό αισθητήριο, όμως, και το καταλαβαίνει. Αν είδες τις δημοσκοπήσεις, το 37% των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ στις τελευταίες εκλογές έχει σκοπό να γραφτεί στη ΝΔ για να ψηφίσει... Ξέρεις ποιον; Το Σαμαρά! Ούτε ένας ψηφόφορος του ΛΑΟΣ δεν θα στηρίξει Ντόρα! Μα ούτε ένα δημοσκοπικό εύρημα που να ψηφίσει την κυρία!

        Η πολιτική απάτη δεν έχει τέλος και θα πείτε ότι το κάνουν επειδή θεωρούν κι αυτοί το Σαμαρά εύκολο αντίπαλο. Αυτό όμως έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τον έκδηλο πανικό του αρχηγού τους. Είναι ακριβώς αυτά τα δημοσκοπικά ευρήματα που τον κάνουν να επιδιώκει με νύχια και με δόντια την εκλογή Ντόρας.

        Και μια ερώτηση, Κεραυνέ. Από πού προέρχεται το ψευδώνυμό σου;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Επώνυμος 24/11/2009 07:13:03

          Homos Ratus Mitsotakicus. Ξεχωριστό είδος. Χρατς χρουτς κριτς κρατς.

  38. blue nile avatar
    blue nile 24/11/2009 04:14:13

    Αγαπητοί αναγνώστες του antinews.

    Το θέμα της εκλογής έχει πιθανότατα ήδη τελειώσει. Ο Σαμαράς είναι ο επόμενος αρχηγός της ΝΔ.
    Όλο και πιο πολλοί στενοί συνεργάτες της Θεοδώρας στη πόλη μας μου το λένε ότι το έχουν πάρει και αυτοί απόφαση. Η διαφορά υπέρ Σαμαρά έχει ξεφύγει. Η Ντόρα δεν αγωνίζεται πια για να κερδίσει αλλά για να μη χάσει από τον πρώτο γύρο. Ελπίζει κάπως στη μη προσέλευση πολλών νεοδημοκρατών στις κάλπες ενώ από την άλλη κάνει ότι περνάει από το χέρι της να εξασφαλίσει σίγουρους ψήφους. Αλλά γνωρίζουν πια όλοι δίπλα της ότι η πιθανότητα για κάτι θετικό είναι ελάχιστη καθώς για να αλλάξει η κατάσταση πρέπει να συμβούν σημεία και τέρατα.

  39. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 24/11/2009 07:08:56

    Δέν είμαι Νεοδημοκράτης αλλά αυτή η γενική ευφορία που επικρατεί παντού οτι βρέθηκε ο σωτήρας της Ελλάδας που ακούει στο όνομα Αντώνης Σαμαράς αυτό και άν είναι πολιτική απάτη! Ένας άνθρωπος που μέχρι πρίν απο έναν χρόνο ήταν ξεχασμένος απόλους ξαφνικά όταν ο Καραμανλής αποσύρθηκε απο την πολιτική έγινε ο σωτήρας της ανθρωπότητας. Ο Σαμαρά δέν λατρεύεται για την δική του προσωπική αξία αλλά αποκλειστικά και μόνο απο τους μηχανισμούς του διαδικτίου σάν ο αντιμητσοτάκης.
    Χαμηλοί τόνοι? Ποιοί χαμηλοί τόνοι, που χάλασε τον κόσμο το 1993 μετά εξαφανίστηκε 15 χρόνια απο την πολιτική και επανήλθε σάν βρεγμένη πάπια στην κυβέρνηση του Καραμανλή να λέει ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ?
    Ακόμα και στην Ντόρα που ήταν ΥΠΕΞ και διαχειριζόταν όλα τα θέματα εξωτερικής πολιτικής της πατρίδας του.

  40. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 24/11/2009 09:44:30

    Eπειδή όμως την έχω ικανή για σημεία και τέρατα πιστεύω ότι είμαστε υποχρεωμένοι μιά και μας δίνεται αυτή η ευκαιρία για πρώτη φορά να επιλέξουμε εμείς οι απλοί τον αρχηγό Ν.Δ.να ψηφίσουμε την Κυριακή και να βγάλουμε αρχηγό και με μεγάλη διαφορά.
    ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ και μιλούσε για καταστατικά και κουρελόχαρτα, δεν σας λέει τίποτα?

  41. blue nile avatar
    blue nile 24/11/2009 10:06:49

    Συμφωνώ ΜΑΡΙΑ.

    I have a dream... πως η Ντόρα θα πατώσει και θα οξωπεταχτεί έξω από τη Νέα Δημοκρατία. Και αυτή και όλη της η φαμίλια.

  42. NIKOS avatar
    NIKOS 24/11/2009 10:21:04

    Καλά ρε παιδιά είδατε στην ΝΕΤ εχτές το βράδυ το μπαμπάκα του Βασιλάκη καλά τι πολιτικός λόγος ωραίος ήταν αυτός, τι ωραίες τοποθετήσεις πολιτικές έκανε τέτοια αντιπολίτευση και τόσο έντονους τόνους ούτε για το ΠΑΣΟΚ σε όλη την διαρκεια της πολιτικής του «καριέρας», αλλά ξέχασα από το ΠΑΣΟΚ δεν κινδυνεύει πολιτικά. Μη φοβάσαι ρε Κωστάκη και μη σε πιάνει πανικός εκεί πάνω στο Κιλκίς στο κάτω κάτω δεν νομίζω ο Αντωνάκης με τον Γιωργάκη να σε αφήσουν έτσι σίγουρα θα βρεις και εσύ μετά από την στάση που κράτησες μια θέση προϊσταμένου στην καθαριστική υπηρεσία της ριγηλής. Γιατί εσύ μπορεί να ξεχνάς εύκολα κ. ΚΙΛΤΙΔΗ η να έχεις επιλεκτική απώλεια μνήμης από την πρώτη μέρα που κατέβικες υποψήφιος βουλευτής και μετά, αλλά οι ψηφοφόροι δεν είναι κτήμα σου. Εκτός και αν μιλάς για το 30% που ανέφερες και στην ΝΕΤ των δικών σου ψηφοφόρων κατά τα δικά σου πάντα λεγόμενα (που έχω την αίσθηση ότι δεν είναι ούτε 1%) που δεν θέλουν να ακούν το όνομα ΣΑΜΑΡΑΣ και ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ. Επιτέλους πρέπει να το πάρεις χαμπάρι κύριε ΚΙΛΤΙΔΗ ο ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΣΥΜΠΙΛΙΔΗΣ και ο ΑΝΤΩΝΗΣ ο ΣΑΜΑΡΑΣ άμα θέλανε τόσα χρόνια θα ήταν ο πρώτος αιώνιος βουλευτής και υπουργός και ο δεύτερος αιώνιος αρχηγός κόμματος και Πρωθυπουργός έτσι απλά για να μαθαίνουν και οι νεότεροι.

  43. σταυρος avatar
    σταυρος 25/11/2009 22:31:29

    ρε καραμητρο τι μπουρδες λες??ποια χουντα ειχαμε το ΄΄74??του προδοταρου ιωαννιδη??τι μαλακιες λες βρε κομματοσκυλο

  44. «Κασσάνδρα» avatar